Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιλά και....πιθανως εμμονικη ιατρος με τα κιλα


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου, μολις μπηκα στην 22η εβδομαδα. Ειμαι 34 ετων, 1.70 και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 95 κιλα. Στο πρωτο τριμηνο εχασα 5 κιλα και μεχρι και σημερα δεν έχω βαλει γραμμάριο. Γενικα προσεχω την διατροφη μου λογω του οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμφανιση αυξημενη τιμη καμπυλης σακχαρου στην πρωτη ωρα, το ελεγξα με διατροφη με εκπληκτικα αποτελεσματα και ολα πηγαν υπεροχα. Εχω την ιδια γιατρο απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Απο τοτε η γιατρος ειχε κολλημα με τα κιλα μου (τοτε ειχα ξεκινησει 87 κιλα....οταν βγηκα απο το μαιευτήριο ημουν 76). Στην τωρινη εγκυμοσυνη νιωθω παρα πολυ εντονη την πιεση για τα κιλα μου, ενω οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και ακομα δεν μου εχει βαλει να κανω καμπυλη. Προχθες εκανα μια γενική ουρων και βγηκαν πολλα πυοσφαιρια, λιγα βακτηρια και ιχνη απο λευκωμα. Ιχνη απο λευκωμα ειχα αναπτυξει και στην πρωτη εγκυμοσυνη σε μια εξεταση ενω βρισκομουν μαλιστα σε αυστηρη διατροφη και τοτε μου ειχε πει απλα να πινω πολυ νερο και να επαναλαβω. Τωρα, αντι να δωσει σημασια στα πυοσφαιρια και στα βακτηρια.....με εσκασε με τα ιχνη λευκωματος. Μου λεει "καταλαβαινω οτι κανεις ζαβολιες στην διατροφη σου και δεν είσαι προσεκτικη κα θελω να προσεχεις την διατροφη σου και τα κιλα σου" κλπ κλπ........ΟΡΚΊΖΟΜΑΙ δεν εχω αλλαξει τιποτα, δεν εχω κανει καμμια ζαβολια και νιωθω τοσο απαίσια που η προσπάθεια μου δεν αναγνωριζεται απο την γιατρο μου και που επισης δεν εδωσε καμμια σημασια στα υπολοιπα ευρηματα της γενικής. Εγω απο μονη μου θα παω για καλλιέργεια απο Δευτερα.....! Παρολα αυτα, ειμαι να σκασω με το θεμα.των κιλων, δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη της εφοσον ολα πανε καλα. Υπαρχουν κοριτσια με παραπανω κιλα απο εμενα που ειχαν κι αυτες υγιεις εγκυμοσυνες και που δεν είχαν τοσο καταπιεστικους γιατρους. Νιωθω λες και ο,τι μπορει να προκυψει ανα πασα ωρα και στιγμη στην εγκυμοσύνη θα μου λεει "έφαγες.....εσυ φταις...να ζήσεις με αερα και νερο"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου, μολις μπηκα στην 22η εβδομαδα. Ειμαι 34 ετων, 1.70 και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 95 κιλα. Στο πρωτο τριμηνο εχασα 5 κιλα και μεχρι και σημερα δεν έχω βαλει γραμμάριο. Γενικα προσεχω την διατροφη μου λογω του οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμφανιση αυξημενη τιμη καμπυλης σακχαρου στην πρωτη ωρα, το ελεγξα με διατροφη με εκπληκτικα αποτελεσματα και ολα πηγαν υπεροχα. Εχω την ιδια γιατρο απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Απο τοτε η γιατρος ειχε κολλημα με τα κιλα μου (τοτε ειχα ξεκινησει 87 κιλα....οταν βγηκα απο το μαιευτήριο ημουν 76). Στην τωρινη εγκυμοσυνη νιωθω παρα πολυ εντονη την πιεση για τα κιλα μου, ενω οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και ακομα δεν μου εχει βαλει να κανω καμπυλη. Προχθες εκανα μια γενική ουρων και βγηκαν πολλα πυοσφαιρια, λιγα βακτηρια και ιχνη απο λευκωμα. Ιχνη απο λευκωμα ειχα αναπτυξει και στην πρωτη εγκυμοσυνη σε μια εξεταση ενω βρισκομουν μαλιστα σε αυστηρη διατροφη και τοτε μου ειχε πει απλα να πινω πολυ νερο και να επαναλαβω. Τωρα, αντι να δωσει σημασια στα πυοσφαιρια και στα βακτηρια.....με εσκασε με τα ιχνη λευκωματος. Μου λεει "καταλαβαινω οτι κανεις ζαβολιες στην διατροφη σου και δεν είσαι προσεκτικη κα θελω να προσεχεις την διατροφη σου και τα κιλα σου" κλπ κλπ........ΟΡΚΊΖΟΜΑΙ δεν εχω αλλαξει τιποτα, δεν εχω κανει καμμια ζαβολια και νιωθω τοσο απαίσια που η προσπάθεια μου δεν αναγνωριζεται απο την γιατρο μου και που επισης δεν εδωσε καμμια σημασια στα υπολοιπα ευρηματα της γενικής. Εγω απο μονη μου θα παω για καλλιέργεια απο Δευτερα.....! Παρολα αυτα, ειμαι να σκασω με το θεμα.των κιλων, δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη της εφοσον ολα πανε καλα. Υπαρχουν κοριτσια με παραπανω κιλα απο εμενα που ειχαν κι αυτες υγιεις εγκυμοσυνες και που δεν είχαν τοσο καταπιεστικους γιατρους. Νιωθω λες και ο,τι μπορει να προκυψει ανα πασα ωρα και στιγμη στην εγκυμοσύνη θα μου λεει "έφαγες.....εσυ φταις...να ζήσεις με αερα και νερο"!

Παρόμοια με εσένα εδώ 1.63 ύψος στην πρώτη εγκυμοσύνη από 77 πήγα 89 και μετά έπεσα 83. Στη δεύτερη από 83 πήγα 95 και δύο μήνες που γέννησα είμαι 87. Εντάξει είχα ελαφρά πειραγμένη καμπύλη σακχάρου, άλλαξα λίγο τη διατροφή μου. Υγιή μωρά έκανα. Παιδίατρος, ενδοκρινολογος, γυναικολόγος μου λένε να κόψω πίτες και γλυκά αλλά από μωρό ήμουν παχουλό το συνήθισα. Μια χάνω μια βάζω έχω πλουτισει διατροφολογους και ινστιτούτα αισθητικής. Όταν είμαι ξανά ψυχολογικά οκ θα τα ξαναχασω. Μην τρελαίνεσαι, είναι η μοίρα μας αυτή, τώρα με κυνηγάει και ο σύζυγος να χάσω... Οκ και στο δια ταύτα στις τρεις τα χαράματα που σηκώνομαι να θηλασω τρώω ένα μπισκότο όταν κοιμηθώ σαν άνθρωπος θα το κόψω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Παρόμοια με εσένα εδώ 1.63 ύψος στην πρώτη εγκυμοσύνη από 77 πήγα 89 και μετά έπεσα 83. Στη δεύτερη από 83 πήγα 95 και δύο μήνες που γέννησα είμαι 87. Εντάξει είχα ελαφρά πειραγμένη καμπύλη σακχάρου, άλλαξα λίγο τη διατροφή μου. Υγιή μωρά έκανα. Παιδίατρος, ενδοκρινολογος, γυναικολόγος μου λένε να κόψω πίτες και γλυκά αλλά από μωρό ήμουν παχουλό το συνήθισα. Μια χάνω μια βάζω έχω πλουτισει διατροφολογους και ινστιτούτα αισθητικής. Όταν είμαι ξανά ψυχολογικά οκ θα τα ξαναχασω. Μην τρελαίνεσαι, είναι η μοίρα μας αυτή, τώρα με κυνηγάει και ο σύζυγος να χάσω... Οκ και στο δια ταύτα στις τρεις τα χαράματα που σηκώνομαι να θηλασω τρώω ένα μπισκότο όταν κοιμηθώ σαν άνθρωπος θα το κόψω. 

Εγω δεν εχω προβλημα με τα κιλα μου και στις εγκυμοσυνες μου δεν βαζω γραμμαριο, χανω μαλιστα κιλα. Το προβλημα μου ειναι η εμμονη που εχει η γιατρος μου με τα κιλα μου, ενω με ξερει πολυ καλα κιολας απο την πρωτη εγκυμοσυνη οτι ειμαι στρατιώτης. Δεν νιωθω οτι μου εχει εμπιστοσυνη, δεν νιωθω να με πιστεύει, δεν νιωθω οτι καταλαβαινει πως αν μη τι αλλο ειμαι εγκυος με ορμονες και εχω και τα ψυχολογικά μου βρε αδερφε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Εγω δεν εχω προβλημα με τα κιλα μου και στις εγκυμοσυνες μου δεν βαζω γραμμαριο, χανω μαλιστα κιλα. Το προβλημα μου ειναι η εμμονη που εχει η γιατρος μου με τα κιλα μου, ενω με ξερει πολυ καλα κιολας απο την πρωτη εγκυμοσυνη οτι ειμαι στρατιώτης. Δεν νιωθω οτι μου εχει εμπιστοσυνη, δεν νιωθω να με πιστεύει, δεν νιωθω οτι καταλαβαινει πως αν μη τι αλλο ειμαι εγκυος με ορμονες και εχω και τα ψυχολογικά μου βρε αδερφε!!

Ε τότε κορίτσι μου είτε θα πάψει να σε ενδιαφέρει το τι πιστεύει ή θα αλλάξεις γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου, μολις μπηκα στην 22η εβδομαδα. Ειμαι 34 ετων, 1.70 και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 95 κιλα. Στο πρωτο τριμηνο εχασα 5 κιλα και μεχρι και σημερα δεν έχω βαλει γραμμάριο. Γενικα προσεχω την διατροφη μου λογω του οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμφανιση αυξημενη τιμη καμπυλης σακχαρου στην πρωτη ωρα, το ελεγξα με διατροφη με εκπληκτικα αποτελεσματα και ολα πηγαν υπεροχα. Εχω την ιδια γιατρο απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Απο τοτε η γιατρος ειχε κολλημα με τα κιλα μου (τοτε ειχα ξεκινησει 87 κιλα....οταν βγηκα απο το μαιευτήριο ημουν 76). Στην τωρινη εγκυμοσυνη νιωθω παρα πολυ εντονη την πιεση για τα κιλα μου, ενω οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και ακομα δεν μου εχει βαλει να κανω καμπυλη. Προχθες εκανα μια γενική ουρων και βγηκαν πολλα πυοσφαιρια, λιγα βακτηρια και ιχνη απο λευκωμα. Ιχνη απο λευκωμα ειχα αναπτυξει και στην πρωτη εγκυμοσυνη σε μια εξεταση ενω βρισκομουν μαλιστα σε αυστηρη διατροφη και τοτε μου ειχε πει απλα να πινω πολυ νερο και να επαναλαβω. Τωρα, αντι να δωσει σημασια στα πυοσφαιρια και στα βακτηρια.....με εσκασε με τα ιχνη λευκωματος. Μου λεει "καταλαβαινω οτι κανεις ζαβολιες στην διατροφη σου και δεν είσαι προσεκτικη κα θελω να προσεχεις την διατροφη σου και τα κιλα σου" κλπ κλπ........ΟΡΚΊΖΟΜΑΙ δεν εχω αλλαξει τιποτα, δεν εχω κανει καμμια ζαβολια και νιωθω τοσο απαίσια που η προσπάθεια μου δεν αναγνωριζεται απο την γιατρο μου και που επισης δεν εδωσε καμμια σημασια στα υπολοιπα ευρηματα της γενικής. Εγω απο μονη μου θα παω για καλλιέργεια απο Δευτερα.....! Παρολα αυτα, ειμαι να σκασω με το θεμα.των κιλων, δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη της εφοσον ολα πανε καλα. Υπαρχουν κοριτσια με παραπανω κιλα απο εμενα που ειχαν κι αυτες υγιεις εγκυμοσυνες και που δεν είχαν τοσο καταπιεστικους γιατρους. Νιωθω λες και ο,τι μπορει να προκυψει ανα πασα ωρα και στιγμη στην εγκυμοσύνη θα μου λεει "έφαγες.....εσυ φταις...να ζήσεις με αερα και νερο"!

Την εγκυμοσυνη μου την ξεκινησα 80 κιλα μεχρι να γεννησω πηγα 93. Λιγες μερες πριν γεννησω εχασα τρια κιλα και τα υπόλοιπα τρεις μηνες μετα την γεννα. Ο γιατρος ποτε δεν μου φωναξε για τα κιλα μου ουτε με προσβαλε επειδη εβαζα κιλα. Μονο μου ελεγε να προσεχω επειδη εχω διαβητη και εκανα ινσουλινη. Και ο ενδοκρινολογος αντιστοιχα μου ελεγε να προσεχω ποτε ομως δεν μου ειπε το παραμικρο για τα κιλα μου. Μηπως να αλλαζες γιατρο; Επειδη βλεπω οτι δεν εχει καμια ενσυναισθηση οτι εισαι εγκυος και σε ταραζει για το τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η eva96 είπε:

Την εγκυμοσυνη μου την ξεκινησα 80 κιλα μεχρι να γεννησω πηγα 93. Λιγες μερες πριν γεννησω εχασα τρια κιλα και τα υπόλοιπα τρεις μηνες μετα την γεννα. Ο γιατρος ποτε δεν μου φωναξε για τα κιλα μου ουτε με προσβαλε επειδη εβαζα κιλα. Μονο μου ελεγε να προσεχω επειδη εχω διαβητη και εκανα ινσουλινη. Και ο ενδοκρινολογος αντιστοιχα μου ελεγε να προσεχω ποτε ομως δεν μου ειπε το παραμικρο για τα κιλα μου. Μηπως να αλλαζες γιατρο; Επειδη βλεπω οτι δεν εχει καμια ενσυναισθηση οτι εισαι εγκυος και σε ταραζει για το τιποτα.

Καλα, ειμαι σιγουρη οτι εαν εφτανα στο σημείο (ή φτασω σε αυτη την εγκυμοσυνη) να κανω ινσουλινη....θα με κοιταει με μισο ματι και φυσικα θα μου χρεωνει το οτι "ειμαι χοντρη" και για αυτο εχω διαβητη κυησης. Θυμαμαι οταν ειχα παει τον Γεναρη για το τεστ ΠΑΠ (ακομα δεν ημουν εγκυος) και της ειπα οτι θελω να κανω δευτερο τωρα, το πρώτο που μου είπε ηταν "πρεπει ομως πρωτο να κάνεις διαιτα...μην έχουμε παρατράγουδα"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου🥰 ομοιοπαθης κι εγώ, μετά τις καραντινες και τίς εξωσωματικές ήρθα κι έγινα γοουβαρλακι κι είμαι και κοντή! Ξεκίνησα εγκυμοσύνη με συν δέκα κιλά κι έβαλα εικοσι στην εγκυμοσύνη, εκ των οποίων η πλειοψηφία στο τέλος, έτρωγα αρκετά! Άψογες εξετάσεις, γιατρός με τρομερή ενσυναίσθηση κι όλα δόξα τω θεώ πήγαν καλά! Μου έχουν μείνει 2 της εγκυμοσύνης και μετά θα βάλω μπρος για άλλα δέκα.

Δεν συνιστώ όμως σε καμία υπέρβαρη να βάλει τόσα κιλά καθώς είναι ανυπόφορα στο τέλος... εσύ μία χαρά χάνεις κιόλας, δεν χρειάζεται να σε ζοριζει τόσο.. και οι εξετάσεις οκ οπότε πες τής πώς νιώθεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Καλα, ειμαι σιγουρη οτι εαν εφτανα στο σημείο (ή φτασω σε αυτη την εγκυμοσυνη) να κανω ινσουλινη....θα με κοιταει με μισο ματι και φυσικα θα μου χρεωνει το οτι "ειμαι χοντρη" και για αυτο εχω διαβητη κυησης. Θυμαμαι οταν ειχα παει τον Γεναρη για το τεστ ΠΑΠ (ακομα δεν ημουν εγκυος) και της ειπα οτι θελω να κανω δευτερο τωρα, το πρώτο που μου είπε ηταν "πρεπει ομως πρωτο να κάνεις διαιτα...μην έχουμε παρατράγουδα"!

Γιαυτο ρωταω μηπως να αλλαζες γιατρο; Το να σε αντιμετωπιζει με αυτον τον τροπο δειχνει οτι δεν εχει ενσυναίσθηση που απευθυνεται. Αν δεν δειχνει κατανοηση στα αυτονοητα τι να το κανεις... Σκεψου γεννησα εκτακτως με καισαρικη επειδη δεν καταλαβαινα το παιδι και ο γιατρος μου με στηριξε οσο περισσοτερο μπορουσε απο την ωρα που πηγα στο ιατρειο μεχρι την ωρα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο για να σιγουρευτει οτι ειναι ολα καλα και με εμενα και με το παιδι. Το ιδιο και ο περιγυρος κανεις δεν μου ειπε κατι ασχημο. Ισα ισα που τωρα συζηταμε για να προσπαθησω για το δευτερο μου εδωσε τις απαραιτητες οδηγιες και ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό ❤️

είναι πολλοί οι γιατροί Που δίνουν μεγάλη σημασία στο βάρος. Ωστόσο εδώ το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά ότι παρότι Γνωρίζεστε ήδη από την πρώτη εγκυμοσύνη δεν υπάρχει η αμοιβαία σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας. 
Αν θεωρείς μάλιστα ότι δεν παίρνεις την προσοχή που θα ήθελες  τότε το καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις γιατρό. Αυτό το λέω γιατί και από τις δυο πλευρές κατανοώ ότι υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης άρα αργότερα ίσως με αφορμή κι άλλα θέματα να γιγαντωθεί όλο αυτό. Προφανώς είναι κ οι ορμόνες που εσένα σε φέρνουν σε ακόμα πιο δεινή θέση ενώ τον/την γιατρό την έχουμε επικουρικά και για στήριξη όπως καταλαβαίνεις κ εσυ ❤️

τουλάχιστον αν θέλεις κλείσε ένα ραντεβού κ σε έναν αλλο γιατρό να δεις αν θα ταιριάξεις καλύτερα. 

Φιλικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2024 at 7:36 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλα, ειμαι σιγουρη οτι εαν εφτανα στο σημείο (ή φτασω σε αυτη την εγκυμοσυνη) να κανω ινσουλινη....θα με κοιταει με μισο ματι και φυσικα θα μου χρεωνει το οτι "ειμαι χοντρη" και για αυτο εχω διαβητη κυησης. Θυμαμαι οταν ειχα παει τον Γεναρη για το τεστ ΠΑΠ (ακομα δεν ημουν εγκυος) και της ειπα οτι θελω να κανω δευτερο τωρα, το πρώτο που μου είπε ηταν "πρεπει ομως πρωτο να κάνεις διαιτα...μην έχουμε παρατράγουδα"!

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! Θα συμφωνήσω όπως ειπώθηκε παραπάνω, ότι θα πρέπει είτε να αποφασίσεις ότι δε θα σε επηρεάζει ότι σου λέει είτε να αλλάξεις γιατρό.

Να είμαι ειλικρινής, στη θέση σου, δε θα μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που μιλάει άσχετα με την εγκυμοσύνη ("...να κάνεις δίαιτα μην έχουμε παρατράγουδα.."). Ειδικά όμως, όταν έχει απέναντί της μια έγκυο γυναίκα, με όλες τις ιδιαιτερότητες που συνεπάγεται αυτό όσον αφορά την ψυχολογία λόγω ορμονών κλπ.

Γενικά, ποτέ δε μου άρεσαν οι γιατροί που ο τρόπος τους είναι να σε "μαλώνουν". Προτιμώ έναν άνθρωπο που θα μου μιλά και θα μου εξηγεί ήρεμα και θα με πείθει έτσι με όμορφο τρόπο. Γι αυτό εγώ στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τις δικές σου προτιμήσεις! Όπως και να χει, να είσαι ήρεμη, να προσέχεις όπως κάνεις και όλα θα πάνε καλά! Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2024 at 1:38 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου, μολις μπηκα στην 22η εβδομαδα. Ειμαι 34 ετων, 1.70 και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 95 κιλα. Στο πρωτο τριμηνο εχασα 5 κιλα και μεχρι και σημερα δεν έχω βαλει γραμμάριο. Γενικα προσεχω την διατροφη μου λογω του οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμφανιση αυξημενη τιμη καμπυλης σακχαρου στην πρωτη ωρα, το ελεγξα με διατροφη με εκπληκτικα αποτελεσματα και ολα πηγαν υπεροχα. Εχω την ιδια γιατρο απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Απο τοτε η γιατρος ειχε κολλημα με τα κιλα μου (τοτε ειχα ξεκινησει 87 κιλα....οταν βγηκα απο το μαιευτήριο ημουν 76). Στην τωρινη εγκυμοσυνη νιωθω παρα πολυ εντονη την πιεση για τα κιλα μου, ενω οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και ακομα δεν μου εχει βαλει να κανω καμπυλη. Προχθες εκανα μια γενική ουρων και βγηκαν πολλα πυοσφαιρια, λιγα βακτηρια και ιχνη απο λευκωμα. Ιχνη απο λευκωμα ειχα αναπτυξει και στην πρωτη εγκυμοσυνη σε μια εξεταση ενω βρισκομουν μαλιστα σε αυστηρη διατροφη και τοτε μου ειχε πει απλα να πινω πολυ νερο και να επαναλαβω. Τωρα, αντι να δωσει σημασια στα πυοσφαιρια και στα βακτηρια.....με εσκασε με τα ιχνη λευκωματος. Μου λεει "καταλαβαινω οτι κανεις ζαβολιες στην διατροφη σου και δεν είσαι προσεκτικη κα θελω να προσεχεις την διατροφη σου και τα κιλα σου" κλπ κλπ........ΟΡΚΊΖΟΜΑΙ δεν εχω αλλαξει τιποτα, δεν εχω κανει καμμια ζαβολια και νιωθω τοσο απαίσια που η προσπάθεια μου δεν αναγνωριζεται απο την γιατρο μου και που επισης δεν εδωσε καμμια σημασια στα υπολοιπα ευρηματα της γενικής. Εγω απο μονη μου θα παω για καλλιέργεια απο Δευτερα.....! Παρολα αυτα, ειμαι να σκασω με το θεμα.των κιλων, δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη της εφοσον ολα πανε καλα. Υπαρχουν κοριτσια με παραπανω κιλα απο εμενα που ειχαν κι αυτες υγιεις εγκυμοσυνες και που δεν είχαν τοσο καταπιεστικους γιατρους. Νιωθω λες και ο,τι μπορει να προκυψει ανα πασα ωρα και στιγμη στην εγκυμοσύνη θα μου λεει "έφαγες.....εσυ φταις...να ζήσεις με αερα και νερο"!

Καλησπέρα κοριτσια

εγω να πω την δικιά μου κατάσταση ύψος 1,63 πρώτη εγκυμοσύνη αρχίζω 58 κιλά λίγο τσιμπημένο ζαχαρο μου έδωσαν αυστηροί διατροφη και να προσέχω λέει τα κιλά μου και τέτοια 6 μηνών εγκυος είχα πάρει 4 κιλά μόλις είδε η Ενδοκρινολογος πως δεν πήρα κιλά και προσεχα πως πεινουσα, άρχισε να χαλαρώνει και να με δίνει να τρώω πιο πολύ γιατί το μωρο ήταν λιποβαρες και προφανώς φοβήθηκε πως λόγο κακης διατροφής επηρέασε την ανάπτυξη του μωρού.. συνολικά πήρα 12,5 κιλά 

εγκυμοσύνη δεύτερη κιλά εκκίνησης 62 μόλις ήρθε η ώρα να κάνω καμπύλη πάλι τσιμπημένη την πρώτη ώρα άντε πάλι προσοχή με τα κιλά σου και μην τρως άντε διατροφη ενώ οοοολα ήταν μια χαρά, ζάχαρο νηστείας εντός Ορίων πάλι τα κιλά μου να προσέχω και μην παρω άλλα ,το μωρο στα κιλά του ήταν οκ , αμνικα οκ, περίμετρος κοιλιάς οκ, ο εμβρυολογος να λέει το μωρο δεν έχει επηρεαστεί από το ζαχαρο όλα μια χαρά.. σύνολο πήρα 11 κιλά 

θελω να καταλήξω πως ότι κιλά και να έχεις εαν κολλήσουν με κάτι οι γιατροί η αντιμετώπιση είναι ίδια αυστηροί και απαιτητικοί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2024 at 1:38 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι εγκυος στο δεύτερο παιδακι μου, μολις μπηκα στην 22η εβδομαδα. Ειμαι 34 ετων, 1.70 και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 95 κιλα. Στο πρωτο τριμηνο εχασα 5 κιλα και μεχρι και σημερα δεν έχω βαλει γραμμάριο. Γενικα προσεχω την διατροφη μου λογω του οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμφανιση αυξημενη τιμη καμπυλης σακχαρου στην πρωτη ωρα, το ελεγξα με διατροφη με εκπληκτικα αποτελεσματα και ολα πηγαν υπεροχα. Εχω την ιδια γιατρο απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Απο τοτε η γιατρος ειχε κολλημα με τα κιλα μου (τοτε ειχα ξεκινησει 87 κιλα....οταν βγηκα απο το μαιευτήριο ημουν 76). Στην τωρινη εγκυμοσυνη νιωθω παρα πολυ εντονη την πιεση για τα κιλα μου, ενω οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και ακομα δεν μου εχει βαλει να κανω καμπυλη. Προχθες εκανα μια γενική ουρων και βγηκαν πολλα πυοσφαιρια, λιγα βακτηρια και ιχνη απο λευκωμα. Ιχνη απο λευκωμα ειχα αναπτυξει και στην πρωτη εγκυμοσυνη σε μια εξεταση ενω βρισκομουν μαλιστα σε αυστηρη διατροφη και τοτε μου ειχε πει απλα να πινω πολυ νερο και να επαναλαβω. Τωρα, αντι να δωσει σημασια στα πυοσφαιρια και στα βακτηρια.....με εσκασε με τα ιχνη λευκωματος. Μου λεει "καταλαβαινω οτι κανεις ζαβολιες στην διατροφη σου και δεν είσαι προσεκτικη κα θελω να προσεχεις την διατροφη σου και τα κιλα σου" κλπ κλπ........ΟΡΚΊΖΟΜΑΙ δεν εχω αλλαξει τιποτα, δεν εχω κανει καμμια ζαβολια και νιωθω τοσο απαίσια που η προσπάθεια μου δεν αναγνωριζεται απο την γιατρο μου και που επισης δεν εδωσε καμμια σημασια στα υπολοιπα ευρηματα της γενικής. Εγω απο μονη μου θα παω για καλλιέργεια απο Δευτερα.....! Παρολα αυτα, ειμαι να σκασω με το θεμα.των κιλων, δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη της εφοσον ολα πανε καλα. Υπαρχουν κοριτσια με παραπανω κιλα απο εμενα που ειχαν κι αυτες υγιεις εγκυμοσυνες και που δεν είχαν τοσο καταπιεστικους γιατρους. Νιωθω λες και ο,τι μπορει να προκυψει ανα πασα ωρα και στιγμη στην εγκυμοσύνη θα μου λεει "έφαγες.....εσυ φταις...να ζήσεις με αερα και νερο"!

Καλημέρα κορίτσι μου. Με το καλό το μωράκι σου καταρχήν. Εγώ ξεκίνησα την πρώτη μου εγκυμοσύνη 113 κιλά με ύψος 1.67. Μου είπε βέβαια ο γυναικολόγος μου να πάω σε διατροφολογο και με ενημέρωσε ότι καλό θα ήταν να βάλω από 0-5 κιλά το πολύ σε όλη την εγκυμοσύνη. Μια φορά μου το ανέφερε ο άνθρωπος. Δεν έβαλα κανένα κιλό και γέννησα φυσιολογικα. Από τότε έχω άλλες δύο εγκυμοσύνες στα ίδια κιλά(έχω τρία παιδάκια) και δεν αναφέρθηκε ξανά στα κιλά μόνο μου είπε δεν στα λέω πάλι τα ξέρεις. Σωστή διατροφή και προσπαθούμε να μην βάλουμε. Γέννησα και τα τρία μου μωρά φυσιολογικα 4250 κιλά ήταν ο τελευταίος μου στην 41 εβδομάδα. Ούτε διαβήτη κύησης έκανα ούτε τίποτα. Είναι σίγουρα πιο επικίνδυνο να έχεις παραπάνω κιλά αλλά αν προσέξεις και δεν βάλεις όλα θα πάνε καλά. Όλοι σχεδόν οι γιατροί έχουν κόλλημα με τα κιλά μην στεναχωριέσαι εδώ σε φίλη μου 60 κιλά της φώναζε ο γιατρός της που είχε πάρει 15 μέχρι το τέλος της κύησης. Μην δίνεις σημασία κάνε ο,τι σου λέει το ένστικτο σου και προσπάθησε για το καλύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να ήξερα αυτό το φόρουμ στην εγκυμοσύνη, θα μου είχε γλιτώσει πολύ άγχος. Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 61 κιλά με ύψος 1,71, ήμουν μια χαρά κανονική. Και χωρίς να το θέλω άρχισα βάζω κιλά. Δεν έτρωγα βλακείες ποτέ αλλά έτρωγα ομολογουμένως περισσότερο από πριν στα τελευταία δύο τρίμηνα γιατί πεινούσα! Περπατούσα πολύ κάθε μέρα, το μωρό ήταν πάντα άψογο στις μετρήσεις του, η καμπύλη γλυκόζης μου τελεια και ο γιατρός μου έκανε σε κάθε ραντεβού κανονικό bullying για τα κιλά που παίρνω και να σταματήσω να τρώω γιατί μπορεί να επηρεαστεί το εμβρυο. Και να λέω εγώ ότι δεν τρώω ούτε γλυκά ούτε τυποποιημένα σνακς ούτε αναψυκτικά ούτε πολλά ψωμιά, το φαγητό μου τρώω απλώς λίγο παραπάνω. Με έκανε να αισθάνομαι τύψεις κάθε φορά. Σκέψου ότι μόλις έμπαινα μου έλεγε "θα ανέβεις στη ζυγαριά η να το αφήσουμε καλύτερα;" Έκλεισα την εγκυμοσύνη με +19 κιλά. Πολλά το ξέρω αλλά μάλλον αυτό χρειαζόταν το σώμα μου. Γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι 3760γρ και τώρα που έχουν περάσει 4 μήνες τα έχασα σχεδόν όλα χωρίς να προσπαθήσω καθόλου. Εγώ δεν πρόκειται να ξαναπάω στον ίδιο γιατρό σε επόμενη εγκυμοσύνη γιατί παρόλο που ήταν πολύ καλός στη δουλειά του με έκανε να αισθάνομαι ενοχές και να φοβάμαι. Ίσως πρέπει να κάνεις και εσύ το ίδιο δεδομένου ότι φαίνεσαι απόλυτα συνειδητοποιημένη σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις για να είσαι υγιής η ίδια και το μωρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...