Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάνω ευχή σε ένα αστέρι μωράκια πολλά ο Αύγουστος να φέρει, να είναι γλυκά και δροσερά σαν τα καλοκαιρινά νερά ♥️♥️♥️ ( Amp92, Cat12)


cat12

Recommended Posts

@Katiana1987πολυ ωραία τα νέα σας κορίτσι μου κ πολύ όμορφο όνομα!!! Να σου ζήσει ξανά και απόλαυσε το κάθε δευτερόλεπτο! Μπορεί να είναι δύσκολες καποιες ημερες αλλά μετά θα θυμάσαι μόνο τα καλά!!!! 
 

@Elkμου περαστικά κορίτσι μου!! Γρήγορα να γίνεται καλά να παρεις αγκαλιά την μικρή σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

22/8 και η μπέμπα μου έκλεισε 10 μηνών. Όλως τυχαίως, μαζί με τους 10 μήνες κλείνει και ένας κύκλος ισχυρού δεσμού μεταξύ μας. Αποφάσισα να αποθηλασω. Βίαια για κάποιους, αλλά ύστερα από πολλές προσπάθειες που έπεσαν στο κενό, ήταν πλέον μοναδικός τρόπος.

Και ενώ το ήθελα τόσο γιατί με κούρασε, γιατί, γιατί, γιατι.. 1002 γιατί, νιώθω μια απέραντη θλίψη απόψε. Η μικρούλα μου θήλαζε αρκετές φορές μέσα στη νύχτα και τώρα ξάπλωσα στον καναπέ ώστε όταν ξυπνήσει να την αναλάβει ο μπαμπάς της. Και πόσο θα μου λείψει η μυρωδιά της απόψε. Νιώθω τύψεις και ενοχές και μια απέραντη στεναχώρια ταυτόχρονα για αυτή μου την απόφαση.

Χτες όσο την θηλαζα, σκεφτόμουν ότι ήταν η τελευταία μας μέρα, έπειτα από 10 μήνες. Από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε, μικρούλα και ευάλωτη, μέχρι τώρα που έγινε κοτζαμ μωρό κοντά στα 10 κιλά, θήλαζε αποκλειστικά. Την κοιτούσα και την καμαρωνα, κοίτα, έλεγα στον εαυτό μου, πόσο μεγάλη έγινε, και όλα αυτά τα κατάφερε το σώμα μου!! 

Το είχα τόσο ανάγκη να κόψουμε το θηλασμό, αλλά το αποψινο βράδυ με πονάει πολύ. Τελείωσε αυτό το ταξίδι που για εμένα δεν είχε ιδιαίτερες δυσκολίες, αλλα όπως φαίνεται δεν ημουν έτοιμη 100% να βάλω τίτλου τέλους. Κρατιεμαι να μην κλάψω, φυσικά δεν μου κολλάει ύπνος και αναπολώ τις πρώτες μέρες με το μωράκι μου που πέρασαν τόσο μα τόσο γρήγορα..

Κορίτσια μου που έχετε νεογέννητα, παρά την κουραση σας, ρουφηξτε κάθε μα κάθε στιγμή, ο χρόνος είναι αδυσώπητος και δυστυχώς γλιστράει σαν το νερό..

Αχ δεν ξέρω απ' τη μια θέλω να αποθηκασω απ' την άλλη νιώθω ότι θα είμαι έτσι κάθε φορά λέω τώρα θα ξεκινήσω αλλά δεν μπορώ δεν μπορώ δεν θέλω . Οπότε συνεχίζω ακόμα και βλέπουμε θα μου λείπει τοοοοσοοο πολύ αυτή η στιγμή γιατί είναι η τελευταία φορά που θηλάζω γιατί δεν θα κάνω άλλο παιδάκι. Ρουφάω αυτές τις στιγμές όσο μπορώ ... Τελικά κανείς δε μα; Έχει μιλήσει και για αυτό το στάδιο πως γίνεται ο αποθηλασμος πως και η μαμά παθαίνει ένα σοκ και νιώθει ευάλωτη πόσες φορές μας ξεχνάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elenaki12 είπε:

Κορίτσια μου είναι 52!!! 😭😭😭 κλαίω από χαρά !!

Έλα κορίτσι μου μπράβο με το καλό μια τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι 🥳🥳🥳 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13γλυκια μ ελλη ειναι και οι ορμονες σου που κανουν παρτυ. Βιωσες κατι απιστευτα δυσκολο τ τελευταίο διαστημα και μαλισυα δ ηταν η 1η φορα. Η πιο οδυνηρή απο οτι καταλαβα βέβαια. Αλλα μια κατασταση την οποια την βιωσες ξανα. Εγω αποθηλασα και τα 2 μοθ παιδια 8 8.5 μηνων. Μ πηρε 3 μερες με κλαμα δικο τους κ πεισμα δικο μ για να πιάσουν μπουκαλι. Σταδιακα μ πηρε κοντά στο μηνα. Να κοβω γευμα στηθος κ να βαζω μπουκαλι. Το μωρο σου ειναι μεγαλο, τρεφεται πλεον με τα παντα, εκανες κ κανεις το καλύτερο γι αυτο. Θα σ πω κατι και ισως πολλες με κραξουν γι αυτο. Ενω με τ θηλασμο δ δυσκολευτηκα καθολου, ενω ειχε ολες τις ευκολιες του να θηλαζεις παντου, οταν αποθηλασα ενιωσα οτι απελευθέρωθηκα. Κατ αρχας έρχονται κ παλι οι ορμονες σε ισορροπία. Η ψυχολογία σου π τωρα ειναι στα τάρταρα, μολις αποθηλασεις κ κοπει κ τ γαλα, θα ανεβει και παλι. Να εισαι απολυτα σιγουρη γι αυτο. Προσωπικα αποθηλασα κ πηρα τ πανω μου. Ενιωσα κ παλι γυναικα εκτος απο μαμα.  Εδω να πω ότι δ εδωσα ξενο κ σωθηκα απο αφυπνησεις κτλ. Ισα ισα οσα γευματα εκανα με θηλασμο, συνεχισαν με μπουκαλι. Τ βραδια οσες φορες ξυπνουσαν για θηλασμο αλλες τοσες ξυπνουσαν με μπουκαλι. Οσον αφορα τ δέσιμο που λες. Ενα θα σ πω. Η μικρη μου μεχρι περυσι π ηταν 4, ήθελε τ γαλα στο μπουκαλι και μαλιστα αγκαλια. Μεχρι τα 4 κοιμοταν καθε βραδυ στην αγκαλια μου. Ακομα κ τωρα π ειναι 5 ερχονται βραδια π θελει να την παρω αγκαλια σαν μωρο για να κοιμηθει. Καλο κουραγιο γλυκιά μανουλα, λιγη υπομονη και στο υποσχομαι οτι θα ρθουν καλύτερες μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Και γιατί τότε κορίτσι μου το αποφάσισες τόσο απότομα να αποθηλάσεις; Αν σε πονάει τόσο πολύ ψυχικά, μήπως δεν είναι η ώρα ακόμα; 

Πίστεψέ με, σε όποια φαση και να το πάρει μια μανούλα απόφαση είναι πολύ δύσκολο. Έχω αρκετούς λόγους που ήθελα να αποθηλασω, με κούρασε πολύ και πλέον μου προκαλούσε εκνευρισμό. Δεν μπορούσα να πάω πουθενά χωρίς την μικρή (και ξαναλέω είναι 10 μηνών πλέον). Έχω ρίξει πολλούς θηλασμούς πάνω από ένα καθισματακι αυτοκινήτου γιατί εκείνη τη στιγμή θυμήθηκε η μικρή ότι θέλει γάλα, ενώ 3 λεπτά πριν αρνιόταν να θηλάσει. Έχω ακόμα πολύ έντονο το αντανακλαστικό καθόδου, το στήθος τρέχει και ας έχουν περάσει τόσοι μήνες, οι αφυπνισεις τη νύχτα 3-4 φορές τουλάχιστον με εξάντλησαν. Και πολλά άλλα που ειλικρινά όσο δύσκολο και να μου είναι, ένιωθα ότι δεν το άντεχα άλλο. 

Για να θυμηθώ και το πιο δύσκολο, την αποβολή με τα χάπια που έπαθα τρομερή αιμορραγία, ένιωθα ότι σβήνω, και έπρεπε μέσα στα αίματα και τα κλάματα να θηλάσω το μωρό που ξύπνησε. Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο για μετάγγιση αίματος και σκεφτόμουν την μικρή που θηλαζε. Δεν πήγα και ακόμα το πληρώνω, με πολύ κακές εξετάσεις αίματος και φυσικά σωματική εξάντληση (την ψυχολογική ας μην την συζητήσουμε καν). 

Το προσπαθώ καιρό τώρα και συνεχώς το αναβάλλω γιατί μου είναι δύσκολο. Αλλά έτσι ένιωθα ότι έπρεπε να γίνει. It takes two to tango που λένε ναι στο χωριό μου 😅, και εφόσον ένας από τους δύο δυσφορεί, είναι ώρα να λήξει.. δυστυχώς... 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου σαν να διαβαζω εμένα περίπου ένα χρόνο πριν..   το πρώτο βράδυ έκλαψα γιατί θα έχανα αυτό το δέσιμο με το μωρο και επειδή και εγω έκανα απότομα αποθηλασμο με εμένα να με βρισκει όλη νύχτα στο ξανάπε και το επόμενο πρωί να πηγαίνω για αποξεση δεν ήταν εύκολο καθόλου.. αλλά δεν άντεχα άλλο, ηθελα να κόψω το γαλα και να πάμε στο επόμενο βημα.. 

αλλα θα αντικατασταθεί αυτό το δέσιμο με άλλους τρόπους, με αγκαλιές , φιλια, με λόγια αγάπης.. θα βρείτε τα πατήματα  σας κορίτσι θέλει λίγο χρόνο.. σου στέλνω μια αγκαλιά 😊

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Έλλη μου σου εγγυώμαι ότι ο ισχυρός δεσμός σαν δεν κλείνει!! Έτσι ήμουν κ εγώ για αρκετό καιρό προτού αποθηλασω, αλλά και μετά. Έκλαιγα, έβγαζα φωτογραφίες τους τελευταίους μας θηλασμούς και ένιωθα πως κάνω το μεγαλύτερο λάθος που δεν έχει γυρισμό. Φαντάσου μέχρι κ σήμερα που κοντεύει 9 μηνών η μικρή, δεν την έχει ταΐσει κανεις άλλος, γιατί ήθελα αυτό να είναι «δικό» μας. Παρόλα αυτά και παρόλο που η μικρή μου θήλασε μόνο 4.5 μήνες, έχουμε απίστευτο δέσιμο που όλοι το σχολιάζουν! Θα βρεις άλλους τρόπους να συνδεθείς με την μικρή σου!! 😍

 

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ δεν ξέρω απ' τη μια θέλω να αποθηκασω απ' την άλλη νιώθω ότι θα είμαι έτσι κάθε φορά λέω τώρα θα ξεκινήσω αλλά δεν μπορώ δεν μπορώ δεν θέλω . Οπότε συνεχίζω ακόμα και βλέπουμε θα μου λείπει τοοοοσοοο πολύ αυτή η στιγμή γιατί είναι η τελευταία φορά που θηλάζω γιατί δεν θα κάνω άλλο παιδάκι. Ρουφάω αυτές τις στιγμές όσο μπορώ ... Τελικά κανείς δε μα; Έχει μιλήσει και για αυτό το στάδιο πως γίνεται ο αποθηλασμος πως και η μαμά παθαίνει ένα σοκ και νιώθει ευάλωτη πόσες φορές μας ξεχνάνε 

Έχω μιλήσει με πάρα πολλές μαμάδες τόσο καιρό που το σκέφτομαι για αποθηλασμο. Όλες μου λένε το ίδιο. Είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά για την μανούλα, ειδικά να ακούει το μωρό της να κλαίει, να ξέρει ότι μπορεί να το ηρεμήσει, και να μην το κάνει. 

Εδώ και ένα 24ωρο έχει πιει μόνο 30 ml φόρμουλα. Αρνείται κατηγορηματικά. Πήρα την παιδίατρο αγχωμενη, μην κάνω και κακό στο μωρό στο τέλος, και μου είπε να μην την πιέσω. Γιαούρτι και τυρί καθημερινά να παίρνει το ασβέστιο, και σε καμία παρασκευή κρυμμένο το γάλα. Δεν ξέρω αν κάνω καλα, νιώθω τρομερές τύψεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Elli13γλυκια μ ελλη ειναι και οι ορμονες σου που κανουν παρτυ. Βιωσες κατι απιστευτα δυσκολο τ τελευταίο διαστημα και μαλισυα δ ηταν η 1η φορα. Η πιο οδυνηρή απο οτι καταλαβα βέβαια. Αλλα μια κατασταση την οποια την βιωσες ξανα. Εγω αποθηλασα και τα 2 μοθ παιδια 8 8.5 μηνων. Μ πηρε 3 μερες με κλαμα δικο τους κ πεισμα δικο μ για να πιάσουν μπουκαλι. Σταδιακα μ πηρε κοντά στο μηνα. Να κοβω γευμα στηθος κ να βαζω μπουκαλι. Το μωρο σου ειναι μεγαλο, τρεφεται πλεον με τα παντα, εκανες κ κανεις το καλύτερο γι αυτο. Θα σ πω κατι και ισως πολλες με κραξουν γι αυτο. Ενω με τ θηλασμο δ δυσκολευτηκα καθολου, ενω ειχε ολες τις ευκολιες του να θηλαζεις παντου, οταν αποθηλασα ενιωσα οτι απελευθέρωθηκα. Κατ αρχας έρχονται κ παλι οι ορμονες σε ισορροπία. Η ψυχολογία σου π τωρα ειναι στα τάρταρα, μολις αποθηλασεις κ κοπει κ τ γαλα, θα ανεβει και παλι. Να εισαι απολυτα σιγουρη γι αυτο. Προσωπικα αποθηλασα κ πηρα τ πανω μου. Ενιωσα κ παλι γυναικα εκτος απο μαμα.  Εδω να πω ότι δ εδωσα ξενο κ σωθηκα απο αφυπνησεις κτλ. Ισα ισα οσα γευματα εκανα με θηλασμο, συνεχισαν με μπουκαλι. Τ βραδια οσες φορες ξυπνουσαν για θηλασμο αλλες τοσες ξυπνουσαν με μπουκαλι. Οσον αφορα τ δέσιμο που λες. Ενα θα σ πω. Η μικρη μου μεχρι περυσι π ηταν 4, ήθελε τ γαλα στο μπουκαλι και μαλιστα αγκαλια. Μεχρι τα 4 κοιμοταν καθε βραδυ στην αγκαλια μου. Ακομα κ τωρα π ειναι 5 ερχονται βραδια π θελει να την παρω αγκαλια σαν μωρο για να κοιμηθει. Καλο κουραγιο γλυκιά μανουλα, λιγη υπομονη και στο υποσχομαι οτι θα ρθουν καλύτερες μερες.

Με συγκίνησε πολύ το μήνυμα σου, σε ευχαριστώ ειλικρινά... Έχω περάσει δύσκολα ναι, και ακόμα περνάω... Ίσως γι αυτό μου φαίνεται βουνό όλο αυτό, δεν ήμουν ήδη καλά ψυχολογικά για να φανώ δυνατή. Πλέον ναι και εμένα με δεσμεύει πολύ ο θηλασμός και για αυτό όπως είπα παραπάνω μου προκαλούσε εκνευρισμό. Δεν έχει νόημα ετσι πιστεύω. 

Μου έδωσες πολύ κουράγιο, σε ευχαριστώ ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

@Katiana1987 τι ωραίο όνομα ❤️ όλα τα καλά εύχομαι για την μικρή σου 🧿❤️ έχει ξεκινήσει το πιο όμορφο ταξίδι ❣️

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου γλυκό!!! Σου εύχομαι σύντομα κι εσένα ένα σποράκι στην κοιλιά!!! Ή και 2 άμα λάχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

@Katiana1987πολυ ωραία τα νέα σας κορίτσι μου κ πολύ όμορφο όνομα!!! Να σου ζήσει ξανά και απόλαυσε το κάθε δευτερόλεπτο! Μπορεί να είναι δύσκολες καποιες ημερες αλλά μετά θα θυμάσαι μόνο τα καλά!!!! 
 

@Elkμου περαστικά κορίτσι μου!! Γρήγορα να γίνεται καλά να παρεις αγκαλιά την μικρή σου!!! 

Σ' ευχαριστώ και πάλι πολύ κορίτσι μου!!! Με το καλό να κρατήσεις κι εσύ το νέο μέλος αγκαλίτσα!!! Πως είσαι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ δεν ξέρω απ' τη μια θέλω να αποθηκασω απ' την άλλη νιώθω ότι θα είμαι έτσι κάθε φορά λέω τώρα θα ξεκινήσω αλλά δεν μπορώ δεν μπορώ δεν θέλω . Οπότε συνεχίζω ακόμα και βλέπουμε θα μου λείπει τοοοοσοοο πολύ αυτή η στιγμή γιατί είναι η τελευταία φορά που θηλάζω γιατί δεν θα κάνω άλλο παιδάκι. Ρουφάω αυτές τις στιγμές όσο μπορώ ... Τελικά κανείς δε μα; Έχει μιλήσει και για αυτό το στάδιο πως γίνεται ο αποθηλασμος πως και η μαμά παθαίνει ένα σοκ και νιώθει ευάλωτη πόσες φορές μας ξεχνάνε 

Εγώ έχω παρακολουθήσει σεμινάριο και για τον αποθηλασμό. Και οι γνώστες του θέματος λένε, πως δεν πρέπει να κόβεται απότομα και να διαρκεί όσο θέλει η μαμά και το παιδί! Αλλά είναι κι αυτό ένα δύσκολο στάδιο με πολλές ορμονικές διαταραχές που καλούμαστε να διαχειριστούμε! Μιλά με κάποιον ειδικό αν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Elenaki12 είπε:

Κορίτσια μου είναι 52!!! 😭😭😭 κλαίω από χαρά !!

Συγχαρητήρια κορίτσι!!! Με το καλό μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ' ένα υγιές μωράκι στην αγκαλίτσα σου, σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Πίστεψέ με, σε όποια φαση και να το πάρει μια μανούλα απόφαση είναι πολύ δύσκολο. Έχω αρκετούς λόγους που ήθελα να αποθηλασω, με κούρασε πολύ και πλέον μου προκαλούσε εκνευρισμό. Δεν μπορούσα να πάω πουθενά χωρίς την μικρή (και ξαναλέω είναι 10 μηνών πλέον). Έχω ρίξει πολλούς θηλασμούς πάνω από ένα καθισματακι αυτοκινήτου γιατί εκείνη τη στιγμή θυμήθηκε η μικρή ότι θέλει γάλα, ενώ 3 λεπτά πριν αρνιόταν να θηλάσει. Έχω ακόμα πολύ έντονο το αντανακλαστικό καθόδου, το στήθος τρέχει και ας έχουν περάσει τόσοι μήνες, οι αφυπνισεις τη νύχτα 3-4 φορές τουλάχιστον με εξάντλησαν. Και πολλά άλλα που ειλικρινά όσο δύσκολο και να μου είναι, ένιωθα ότι δεν το άντεχα άλλο. 

Για να θυμηθώ και το πιο δύσκολο, την αποβολή με τα χάπια που έπαθα τρομερή αιμορραγία, ένιωθα ότι σβήνω, και έπρεπε μέσα στα αίματα και τα κλάματα να θηλάσω το μωρό που ξύπνησε. Έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο για μετάγγιση αίματος και σκεφτόμουν την μικρή που θηλαζε. Δεν πήγα και ακόμα το πληρώνω, με πολύ κακές εξετάσεις αίματος και φυσικά σωματική εξάντληση (την ψυχολογική ας μην την συζητήσουμε καν). 

Το προσπαθώ καιρό τώρα και συνεχώς το αναβάλλω γιατί μου είναι δύσκολο. Αλλά έτσι ένιωθα ότι έπρεπε να γίνει. It takes two to tango που λένε ναι στο χωριό μου 😅, και εφόσον ένας από τους δύο δυσφορεί, είναι ώρα να λήξει.. δυστυχώς... 

 

 

Έχω μιλήσει με πάρα πολλές μαμάδες τόσο καιρό που το σκέφτομαι για αποθηλασμο. Όλες μου λένε το ίδιο. Είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά για την μανούλα, ειδικά να ακούει το μωρό της να κλαίει, να ξέρει ότι μπορεί να το ηρεμήσει, και να μην το κάνει. 

Εδώ και ένα 24ωρο έχει πιει μόνο 30 ml φόρμουλα. Αρνείται κατηγορηματικά. Πήρα την παιδίατρο αγχωμενη, μην κάνω και κακό στο μωρό στο τέλος, και μου είπε να μην την πιέσω. Γιαούρτι και τυρί καθημερινά να παίρνει το ασβέστιο, και σε καμία παρασκευή κρυμμένο το γάλα. Δεν ξέρω αν κάνω καλα, νιώθω τρομερές τύψεις 

Κορίτσι μου δυστυχώς οι τύψεις πάνε μαζί με το μαμά. Τώρα έχεις για το θηλασμό μετά θα έχεις για κάτι άλλο και έτσι θα πορεύεσαι. Αυτές όμως είναι που δείχνουν και πόσο τα αγαπάμε και τα νοιαζόμαστε. Όσον φορά στο θηλασμό, από ένα σημείο και μετά είναι κι αυτό μια συνήθεια όπως και η πιπίλα και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Έχεις δώσει πολλά στο μωράκι σου τόσους μήνες και εφόσον πλέον δυσανασχετείς είναι η ώρα να κάνεις την αλλαγή που χρειάζεσαι. Γιατί και τα μωράκια το νιώθουν όταν εμείς είμαστε εκνευρισμένες. Επίσης, όχι ότι κάνει καμία διαφορά στο πώς νιώθεις, αλλά όσες γυρίσαμε στη δουλειά μετά το 6μηνο τότε πριν γίνει 9μηνο αναγκαστικά το περιορίσαμε και τελικά σταματήσαμε. Τα παιδάκια μας μια χαρά κολλητσιδάκια είναι σε σημείο να μην μπορούμε να πάμε μόνες μας ούτε στην τουαλέτα. :) Από την άλλη μεριά θα ηρεμήσουν οι ορμόνες σου, θα ξεπρηστεί ότι έχει μείνει πρησμένο, θα ξαναμπείς (όπως εγώ) στα μποτάκια σου και όντως θα νιώθεις πιο πολύ ο εαυτός σου και έτσι θα είσαι πιο ήρεμη με ένα ήρεμο μωράκι. Για να το πετύχεις πρέπει να βγει μπροστά κάποιος άλλος όταν σε ζητάει το μωρό και πρώτα κόψε τους θηλασμούς της μέρας και στο τέλος της νύχτας. Το μπαμ και κάτω είναι σοκ και για σένα και για το μωράκι σου και δεν υπάρχει βιασύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki12 είπε:

Κορίτσια μου είναι 52!!! 😭😭😭 κλαίω από χαρά !!

Άντε γεια!!! Χίλια μπράβο και με το καλό!!! :) Ξεκινά να χαϊδεύεις κοιλίτσα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki12 είπε:

Κορίτσια μου είναι 52!!! 😭😭😭 κλαίω από χαρά !!

Μπραβββοοοοοο κοριτσι μου. Επιτελους το θετικο του Αυγουστου. Ευχομαστε το καλυτερο. Μιλησες με το γιατρο σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η MinaSam είπε:

Κορίτσι μου δυστυχώς οι τύψεις πάνε μαζί με το μαμά. Τώρα έχεις για το θηλασμό μετά θα έχεις για κάτι άλλο και έτσι θα πορεύεσαι. Αυτές όμως είναι που δείχνουν και πόσο τα αγαπάμε και τα νοιαζόμαστε. Όσον φορά στο θηλασμό, από ένα σημείο και μετά είναι κι αυτό μια συνήθεια όπως και η πιπίλα και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Έχεις δώσει πολλά στο μωράκι σου τόσους μήνες και εφόσον πλέον δυσανασχετείς είναι η ώρα να κάνεις την αλλαγή που χρειάζεσαι. Γιατί και τα μωράκια το νιώθουν όταν εμείς είμαστε εκνευρισμένες. Επίσης, όχι ότι κάνει καμία διαφορά στο πώς νιώθεις, αλλά όσες γυρίσαμε στη δουλειά μετά το 6μηνο τότε πριν γίνει 9μηνο αναγκαστικά το περιορίσαμε και τελικά σταματήσαμε. Τα παιδάκια μας μια χαρά κολλητσιδάκια είναι σε σημείο να μην μπορούμε να πάμε μόνες μας ούτε στην τουαλέτα. :) Από την άλλη μεριά θα ηρεμήσουν οι ορμόνες σου, θα ξεπρηστεί ότι έχει μείνει πρησμένο, θα ξαναμπείς (όπως εγώ) στα μποτάκια σου και όντως θα νιώθεις πιο πολύ ο εαυτός σου και έτσι θα είσαι πιο ήρεμη με ένα ήρεμο μωράκι. Για να το πετύχεις πρέπει να βγει μπροστά κάποιος άλλος όταν σε ζητάει το μωρό και πρώτα κόψε τους θηλασμούς της μέρας και στο τέλος της νύχτας. Το μπαμ και κάτω είναι σοκ και για σένα και για το μωράκι σου και δεν υπάρχει βιασύνη.

Και εγώ ομαλά ήθελα να το κόψω αλλά ο μικρός Ταρζάν που έχω για κόρη αντέχει να μην πιει κυριολεκτικά όλη μέρα γάλα και να με ξεζουμισει τη νύχτα με άπειρες αφυπνίσεις. Γι'αυτό και επέλεξα το μια κ έξω. Το έχει κάνει πολλές φορές απο μόνη της δηλαδή να μην θηλάσει τη μέρα, δεν θα τη δυσκολέψει τώρα που τρώει και φουλ τροφές 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki12 είπε:

Κορίτσια μου είναι 52!!! 😭😭😭 κλαίω από χαρά !!

Συγχαρητηρια κοριτσι μου!!!!! 🎉🎉🎉🎈🎈🎈

με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ένα γερο μωρακι στην αγκαλιά σου!! 🙏🤰🧿🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά... 

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σας γράψω την 1η μας εβδομάδα!!! 

Αφού κάναμε την καισαρική (λόγω υψηλού ενδομήτριου stress του μωρού) μου την πήραν στη μονάδα πρόωρων! Την Παρασκευή το πρωί μου έκαναν covid-test κι αφού βγήκα αρνητική, με άφησαν να μπω να τη δω και να ξεκινήσουμε να θηλάζουμε και κατέβαινα κάθε 3 ώρες για να τη θηλάσω... Εν τω μεταξύ της είχαν δώσει ξένο!!!🤬🤬🤬 Την είχαν με ορό και οξύμετρο στη θερμοκοιτίδα μέχρι το Σάββατο το πρωί που είχε κάνει 2 εμετούς! Μετά την έβγαλαν σε απλό "κουνάκι" (το pyrex που λέμε εμείς). Σάββατο απόγευμα της έβγαλαν και τον ορό κι όλα ήταν μια χαρά. Όταν όμως ρωτούσα πότε θα μου τη φέρουν στο δωμάτιο μου έλεγαν ότι περιμένουν κάτι τελευταίες εξετάσεις... οι οποίες ήρθαν Κυριακή πρωί!!! Που ήταν όλες μια χαρά!!!🙏🙏🙏 Μέχρι το μεσημέρι μου την είχαν ανεβάσει στο δωμάτιο!!! Τη Δευτέρα το πρωί, πριν το εξιτήριο, την είδε πάλι παιδίατρος και επειδή έκανε ίκτερο (13,3) μου είπαν να τη θηλάζω όσο πιο συχνά μπορώ και να την πάω πάλι την επομένη για να τον μετρήσουμε... Τρίτη πρωί πήγαμε πάλι στο Έλενα κι έπεσε ο ίκτερος στο 11,9... Μου είπαν ότι πάει πάρα πολύ καλά και να συνεχίσουμε ότι κάνουμε και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω! (είχα φοβηθεί ότι θα μου την έπαιρναν πάλι για να μου τη βάλουν σε λάμπα...) Ευτυχώς που τρώει κάθε 2-2,5 ώρες και λερώνει 7-8 πάνες!!! Την έχω και στο φυσικό φως της μέρας όσο περισσότερο μπορώ... Σήμερα πήγαμε και την πρώτη μας επίσκεψη στην παιδίατρο! Λοιπόν... γεννήθηκε 2610 και 47 πόντους η μπουμπού μου!!! Βγήκε απο τη μονάδα 2440 και απο το νοσοκομείο 2460... Σήμερα είμαστε 2510γρ και 48 πόντους ολόκληρους παρακάλω!!!😂😂😂 Θα μας ξανά δει την Τρίτη κι εύχομαι να μη μου πει ότι θα χρειαστεί ξένο!!! 

Πάμε σ' εμένα τώρα... Σάββατο πρωί... μας τηλεφωνεί η θεία μου, (που ήμασταν μαζί μέχρι που έφυγα για το μαιευτήριο) και μας λέει πως βγήκε θετική στον covid!!! ΣΟΚ!!! Αμέσως μετά... βγαίνει και η 2η μητέρα μου θετική (που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο)... Έφυγε τρέχοντας... Κι έμεινα μόνη μου!!! Σ' ένα μονόκλινο... χωρίς μωρό... χωρίς τη "μαμά" μου!!! ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΣΟΚ!!! Κυριακή πρωί ξυπνάω χάλια... μου κάνουν πάλι covid-test και λέω απο μέσα μου... τώρα τη γ@@@σαμε!!! Αρνητική και πάλι!!! Δόξα τω Θεό!!!  (@Elkμου περαστικά σου εύχομαι και να ξέρεις πως ο θηλασμός τώρα είναι ΌΤΙ καλύτερο μπορείς να κάνεις στην μπέμπα σου!!!) Κατεβαίνω στη μονάδα να θηλάσω και βλέπω ότι πάλι της έχουν δώσει ξένο κι έχει κάνει μια μικρή αναγωγή!!! Πάρτυ οι ορμόνες... τ' άκουσε η παιδίατρος!!! Αφού λοιπόν είπα στις μαίες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό πια... κάθε φορά που έκλεγε με έπαιρναν τηλέφωνο και κατέβαινα να της δώσω γάλα... Μετά απο 3 ώρες μου είπαν ότι βγήκαν καλές και οι τελευταίες εξετάσεις και θα μου τη δώσουν μαζί μου επιτέλους. Πήγα και βρήκα την παιδίατρο να της ζητήσω συγγνώμη για την κρισάρα που μ' έπιασε το πρωί και ήταν φανταστική!!! Μου είπε... "ούτε λόγος! μην το συζητάτε κάν... είστε μόλις στο 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό και είναι απόλυτα φυσιολογικό... απλά για σας το είπα, με τόσο κλάμα να μην κάνετε κακό στο θηλασμό!"

Μέχρι στιγμής κορίτσια μου ΌΛΑ βαίνουν καλώς!!! Γι' αυτό και σήμερα δηλώθηκε και το ονομά της ηλεκτρονικά και περιμένω την τελική πράξη γέννησης!!! Ισμήνη-Μαρία!!!

Υ.γ. Το μαιευτήριο Έλενα πραγματικά θα το συστήνω ανεπιφύλακτα κορίτσια σε όποια θέλει δημόσιο... Και φυσικά τη φανταστική γιατρό μου... κα Θεοδώρου Σπυριδούλα (Τζούλια)!!! 

Κοριτσι μου να χαιρεσαι τη μικρουλινα σου!!!!! Να ειναι γερη, καλότυχη κι ευλογημένη!!!!🙏🙏💖💖💖🧿🧿🧿🥰

και τι ωραιο όνομα της εδωσες!!!! και το Ισμηνη και το Μαρια για την Παναγια ειναι τοσο ωραια!!!! Θα την προσέχει πάντα!!!!

Να είστε καλά και οι 2!!!!! 💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Γενικά δε συνηθίζω να γράφω κατά φαντασίαν συμπτώματα, αλλά τώρα ήρθε η ώρα!

Περίοδος 29 Ιουλίου, θετικό ωορρηξίας 12 Αυγούστου, χθες, 24η μέρα, είχα όλη μέρα ελάχιστα καφέ σκούρα και ένα καφεκίτρινο στο σκούπισμα. Σήμερα τίποτα, κανένα ίχνος. Δηλ σκουπίζομαι σχεδόν με μανία και δε βλέπω ούτε κουκίδα. Αυτό δεν το χω ξαναπάθει. Έχει τύχει να ρθει περίοδος χωρίς καφέ πριν, αλλά μια μέρα να έχω, μετά να μην έχω, κ μετά να μου έρθει, δεν έχει τύχει...
Χθες είχα και κράμπες όλη μέρα, ήμουν σίγουρη ότι έρχεται. Σήμερα τίποτα, καναδυό στιγμές ένιωσα κάτι και τέλος. Θεωρητικά έπρεπε να περιμένω περίοδο χθες-σήμερα αλλά αυτή τη φορά το θετικό ωορρηξίας ήταν 2 μέρες μετά, άρα υποθέτω και η περίοδος θα πρέπει να πάει λίγο μετά. 

Γράφω πιο πολύ για να με συνεφέρετε κ να μου πείτε ότι κάνω σενάρια, αυτά που λέω δε μοιάζουν με εμφύτευση και απλά έρχεται περίοδος. 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γενικά δε συνηθίζω να γράφω κατά φαντασίαν συμπτώματα, αλλά τώρα ήρθε η ώρα!

Περίοδος 29 Ιουλίου, θετικό ωορρηξίας 12 Αυγούστου, χθες, 24η μέρα, είχα όλη μέρα ελάχιστα καφέ σκούρα και ένα καφεκίτρινο στο σκούπισμα. Σήμερα τίποτα, κανένα ίχνος. Δηλ σκουπίζομαι σχεδόν με μανία και δε βλέπω ούτε κουκίδα. Αυτό δεν το χω ξαναπάθει. Έχει τύχει να ρθει περίοδος χωρίς καφέ πριν, αλλά μια μέρα να έχω, μετά να μην έχω, κ μετά να μου έρθει, δεν έχει τύχει...
Χθες είχα και κράμπες όλη μέρα, ήμουν σίγουρη ότι έρχεται. Σήμερα τίποτα, καναδυό στιγμές ένιωσα κάτι και τέλος. Θεωρητικά έπρεπε να περιμένω περίοδο χθες-σήμερα αλλά αυτή τη φορά το θετικό ωορρηξίας ήταν 2 μέρες μετά, άρα υποθέτω και η περίοδος θα πρέπει να πάει λίγο μετά. 

Γράφω πιο πολύ για να με συνεφέρετε κ να μου πείτε ότι κάνω σενάρια, αυτά που λέω δε μοιάζουν με εμφύτευση και απλά έρχεται περίοδος. 😅

Κορίτσι μου πόσες μέρες κύκλο έχεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eirinistz είπε:

Κορίτσι μου πόσες μέρες κύκλο έχεις ;

κανονικά 25-26 αλλά με θετικό ωορρηξίας 12-13η, τώρα είχα θετικό 15η

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kokkinoskoufitsa αρα σήμερα εισαι 12η μερα μετα τ θετικο. Πόσες μερες μετα σ έρχεται? Εμενα στις 14. Αν κ σενα τ ιδιο τοτε περιοδο περιμενεις την Κυριακή. Αν κάνεις ενα τεστ αυριο πιστεύω πολυ πιθανο να δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@kokkinoskoufitsa αρα σήμερα εισαι 12η μερα μετα τ θετικο. Πόσες μερες μετα σ έρχεται? Εμενα στις 14. Αν κ σενα τ ιδιο τοτε περιοδο περιμενεις την Κυριακή. Αν κάνεις ενα τεστ αυριο πιστεύω πολυ πιθανο να δείξει.

μου έρχεται πάντα τη 12η μετά το θετικό, όποτε κι αν γίνει η ωορρηξία. 

Ε πιστεύω θα ρθει όπου να ναι και απλά κάνει τσαλιμάκια για να παίζει με τις ελπίδες μου 😡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...