Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάνω ευχή σε ένα αστέρι μωράκια πολλά ο Αύγουστος να φέρει, να είναι γλυκά και δροσερά σαν τα καλοκαιρινά νερά ♥️♥️♥️ ( Amp92, Cat12)


cat12

Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Συγγνώμη προκαταβολικά... 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!! Ακολουθεί σεντόνι...

Ήρθα χθες γύρω στις 8:30 με 100άρες συσπάσεις κάθε 4 λεπτά χωρίς ιδιαίτερο πόνο! Κάναμε κλύσμα, υπέρηχο και πήγαμε στην αίθουσα τοκετού. 

Εκεί με έβαλε σε καρδιοτοκογράφο και η μικρή ανέβασε 180 παλμούς που δεν έπεφταν με τίποτα. 1 ώρα το παλέψαμε με τη γιατρό, ανάσες κάναμε, στάσεις αλλάξαμε, πλάκα κάναμε... Τίποτα κορίτσια μου... Η μπουμπού χόρευε σαν τρελή και οι παλμοί της στο Θεό!

Μου είπε λοιπόν, ή σπάμε τα νερά και λόγω αποσυμπίεσης (επειδή είχα πολύ αμνιακό υγρό, για όποια δε θυμάται) καταφέρουμε να ρίξουμε τους παλμούς, αλλά αν δεν πέσουν, που σημαίνει ότι ζορίζεται, μπαίνουμε για έκτακτη καισαρική με ολική αναισθησία. 

Επέλεξα τη γρήγορη καισαρική που ήμουν ξύπνια κορίτσια μου και σε 20 λεπτά την είχαν βγάλει. 

Μου την έχουν στη θερμοκοιτίδα γιατί τεμπέλιαζε λίγο αναπνευστικά. Πήγα το πρωί και την είδα κάναμε και την πρώτη απόπειρα για θηλασμό. Έπιασε θηλή αλλά για λίγο και μετά κοιμήθηκε. 3-4 φορές έπιασε, πιπιλισε και κοιμήθηκε. Θα ξαναπάω στις 5:20 να δοκιμάσουμε ξανά και στις 7:30 θα έρθει η παιδίατρος να μας ενημερώσει. 

Γεννήθηκε 15/8 23:28. 2610γρ. Είμαστε καλά και οι 2. Της έδωσαν 1 γεύμα ξένο και έχει κάνει ήδη 2 φορές κακά! Λογικά σήμερα το βράδυ θα μου τη φέρουν και για rooming in!!! Δευτέρα παίρνουμε εξιτήριο. 

Νομίζω τα είπα όλα! 

Είμαι τρις ευτυχισμένη κορίτσια μου!!!

Να σου ζήσει Κατερίνα μου Μ αυτό το μαγικό ταξίδι το περάσαμε μαζί σου.. σου εύχομαι με το καλό  να πάτε σπίτι σας. Γερεςς και δυνατές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2024 at 5:13 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Elkαντε κορίτσι μ με τ καλο να βρείτε το ρυθμο σας. Ενα νεο κεφαλαιο ξεκιναει για σας!

@Mpourmpoulo αχ κοριτσι μ γλυκό! Πολυ σε σκέφτομαι. Χαιρομαι π ολα πηγαίνουν καλα! Μπηκες 11η βδομαδα. Μετα την αυχενικη οι βδομάδες θα κυλάνε νερο!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏 μακάρι να συνεχίσουν να πηγαινουν καλά και να περάσει γρηγορα ο καιρός για την αυχενική μπας και ηρεμήσω λίγο🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987συγχαρητηρια κοριτσάκι μου🙏😂 να σου ζήσει η μπεμπουλα σου να είναι γερή και τυχερη🥰 καλή ανάρρωση και με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας 💝 νέα γλυκιά ζωή ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Συγγνώμη προκαταβολικά... 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!! Ακολουθεί σεντόνι...

Ήρθα χθες γύρω στις 8:30 με 100άρες συσπάσεις κάθε 4 λεπτά χωρίς ιδιαίτερο πόνο! Κάναμε κλύσμα, υπέρηχο και πήγαμε στην αίθουσα τοκετού. 

Εκεί με έβαλε σε καρδιοτοκογράφο και η μικρή ανέβασε 180 παλμούς που δεν έπεφταν με τίποτα. 1 ώρα το παλέψαμε με τη γιατρό, ανάσες κάναμε, στάσεις αλλάξαμε, πλάκα κάναμε... Τίποτα κορίτσια μου... Η μπουμπού χόρευε σαν τρελή και οι παλμοί της στο Θεό!

Μου είπε λοιπόν, ή σπάμε τα νερά και λόγω αποσυμπίεσης (επειδή είχα πολύ αμνιακό υγρό, για όποια δε θυμάται) καταφέρουμε να ρίξουμε τους παλμούς, αλλά αν δεν πέσουν, που σημαίνει ότι ζορίζεται, μπαίνουμε για έκτακτη καισαρική με ολική αναισθησία. 

Επέλεξα τη γρήγορη καισαρική που ήμουν ξύπνια κορίτσια μου και σε 20 λεπτά την είχαν βγάλει. 

Μου την έχουν στη θερμοκοιτίδα γιατί τεμπέλιαζε λίγο αναπνευστικά. Πήγα το πρωί και την είδα κάναμε και την πρώτη απόπειρα για θηλασμό. Έπιασε θηλή αλλά για λίγο και μετά κοιμήθηκε. 3-4 φορές έπιασε, πιπιλισε και κοιμήθηκε. Θα ξαναπάω στις 5:20 να δοκιμάσουμε ξανά και στις 7:30 θα έρθει η παιδίατρος να μας ενημερώσει. 

Γεννήθηκε 15/8 23:28. 2610γρ. Είμαστε καλά και οι 2. Της έδωσαν 1 γεύμα ξένο και έχει κάνει ήδη 2 φορές κακά! Λογικά σήμερα το βράδυ θα μου τη φέρουν και για rooming in!!! Δευτέρα παίρνουμε εξιτήριο. 

Νομίζω τα είπα όλα! 

Είμαι τρις ευτυχισμένη κορίτσια μου!!!

Να σου ζησει κοριτσακι μου η μπεμπουλα σου. Να ειστε κ οι 2 γερες και ευτυχισμενες. Καλη αναρρωση και γρηγορα σπιτακι σιδερενιες❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Συγγνώμη προκαταβολικά... 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!! Ακολουθεί σεντόνι...

Ήρθα χθες γύρω στις 8:30 με 100άρες συσπάσεις κάθε 4 λεπτά χωρίς ιδιαίτερο πόνο! Κάναμε κλύσμα, υπέρηχο και πήγαμε στην αίθουσα τοκετού. 

Εκεί με έβαλε σε καρδιοτοκογράφο και η μικρή ανέβασε 180 παλμούς που δεν έπεφταν με τίποτα. 1 ώρα το παλέψαμε με τη γιατρό, ανάσες κάναμε, στάσεις αλλάξαμε, πλάκα κάναμε... Τίποτα κορίτσια μου... Η μπουμπού χόρευε σαν τρελή και οι παλμοί της στο Θεό!

Μου είπε λοιπόν, ή σπάμε τα νερά και λόγω αποσυμπίεσης (επειδή είχα πολύ αμνιακό υγρό, για όποια δε θυμάται) καταφέρουμε να ρίξουμε τους παλμούς, αλλά αν δεν πέσουν, που σημαίνει ότι ζορίζεται, μπαίνουμε για έκτακτη καισαρική με ολική αναισθησία. 

Επέλεξα τη γρήγορη καισαρική που ήμουν ξύπνια κορίτσια μου και σε 20 λεπτά την είχαν βγάλει. 

Μου την έχουν στη θερμοκοιτίδα γιατί τεμπέλιαζε λίγο αναπνευστικά. Πήγα το πρωί και την είδα κάναμε και την πρώτη απόπειρα για θηλασμό. Έπιασε θηλή αλλά για λίγο και μετά κοιμήθηκε. 3-4 φορές έπιασε, πιπιλισε και κοιμήθηκε. Θα ξαναπάω στις 5:20 να δοκιμάσουμε ξανά και στις 7:30 θα έρθει η παιδίατρος να μας ενημερώσει. 

Γεννήθηκε 15/8 23:28. 2610γρ. Είμαστε καλά και οι 2. Της έδωσαν 1 γεύμα ξένο και έχει κάνει ήδη 2 φορές κακά! Λογικά σήμερα το βράδυ θα μου τη φέρουν και για rooming in!!! Δευτέρα παίρνουμε εξιτήριο. 

Νομίζω τα είπα όλα! 

Είμαι τρις ευτυχισμένη κορίτσια μου!!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου η μπουμπού ❤️❤️❤️ Να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη στη ζωή της 😊❤️ ❤️ ❤️ Καλή ανάρρωση! Ελπίζω να έχεις κάποιο άτομο να σε βοηθήσει στο σπίτι τις πρώτες μέρες μέχρι να αναρρώσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια εγω ένα θέμα με το μωρο που πραγματικά έχω απελπιστεί 

δεν ξυπνάει για να φαει δεν ξέρω τι να κάνω τι γίνετε.. έχω μισή ώρα την σκαλίζω μπάνιο την έκανα μπιμπιλινα έβγαλα γαλα έσταξα στο στομα της δεν μάτι δεν ανοίγει κουνιέται τεντώνετε χασμουριέται άνοιξε το στομα τράβηξε μια δυο φορές στηθος και τίποτα 

τωρα ετοιμαζω μπιμπερό και κάτι μου λέει ποτε εκεί θα αντίδραση

τι να φταίει ; Εχτές ο ίκτερος ήταν στο 9,5 αύριο θα παμε παλι θα έλεγχο ικτερου 

Περνάνε πόσες ώρες δλδ και δεν ζητάει φαί; Με ψευδοθηλες ή σύριγγα δοκίμασες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα φώτα σας. 
Ειμαι 32 εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες νοιωθω έντονη πίεση στην κύστη, μέχρι εδώ οκ λογικό μου είχε συμβεί και στις άλλες εγκυμοσύνες. Το θέμα είναι απόψε που νοιωθω μια συνεχόμενη πιέση στην κύστη όταν είμαι όρθια. Με το που σηκωθώ νοιωθω ότι θέλω να ουρήσω και αν κάνω ένα δυο βήματα νοιωθω τόσο έντονη πίεση που με το ζόρι κρατιέμαι, ενώ έχω πάει ήδη τουαλέτα. Δεν είναι πολύ νωρις για τέτοια πίεση;;;  Τα μωρά είναι πιο ψηλά σε αυτές τις εβδομάδες νομίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια τα φώτα σας. 
Ειμαι 32 εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες νοιωθω έντονη πίεση στην κύστη, μέχρι εδώ οκ λογικό μου είχε συμβεί και στις άλλες εγκυμοσύνες. Το θέμα είναι απόψε που νοιωθω μια συνεχόμενη πιέση στην κύστη όταν είμαι όρθια. Με το που σηκωθώ νοιωθω ότι θέλω να ουρήσω και αν κάνω ένα δυο βήματα νοιωθω τόσο έντονη πίεση που με το ζόρι κρατιέμαι, ενώ έχω πάει ήδη τουαλέτα. Δεν είναι πολύ νωρις για τέτοια πίεση;;;  Τα μωρά είναι πιο ψηλά σε αυτές τις εβδομάδες νομίζω 

Το πάθαινα κι εγώ αυτό σε αυτές τις εβδομάδες. Πιστεύω έχει να κάνει με τη θέση του μωρού. Εσύ για ποιο λόγο αγχώνεσαι; Τι σκέφτεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Το πάθαινα κι εγώ αυτό σε αυτές τις εβδομάδες. Πιστεύω έχει να κάνει με τη θέση του μωρού. Εσύ για ποιο λόγο αγχώνεσαι; Τι σκέφτεσαι;

Με αγχώνει μην κατέβηκε το μωρό από τώρα. Δεν το είχα πάθει στα αλλά δυο αυτό. Μιλάμε δεν μπορώ ούτε να σταθώ όρθια. Ελπίζω το πρωί να μην είναι έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki δεν νομίζω να κατέβηκε απο τωρα τ μωρο. Μαλλον ειναι η θεση του τετοια που παταει στην ουροδοχο. Σημαδια τοκετού δ εχεις. Νομίζω απο πριν την καθυστέρηση ειχες συχνοουρια, αρα είναι στα κυρια συμπτωματα σου. Κ τωρα με την παραμικρή πιεση δ αντέχει η κυστη σου. Πιστεύω πως ειναι φυσιολογικό. Τ μωρο αποκλείεται να έχει κατέβει για τοκετο. Αν αύριο εξακολουθεο να σε ζοριζει παρε ενα τηλ το γιατρο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια εγω ένα θέμα με το μωρο που πραγματικά έχω απελπιστεί 

δεν ξυπνάει για να φαει δεν ξέρω τι να κάνω τι γίνετε.. έχω μισή ώρα την σκαλίζω μπάνιο την έκανα μπιμπιλινα έβγαλα γαλα έσταξα στο στομα της δεν μάτι δεν ανοίγει κουνιέται τεντώνετε χασμουριέται άνοιξε το στομα τράβηξε μια δυο φορές στηθος και τίποτα 

τωρα ετοιμαζω μπιμπερό και κάτι μου λέει ποτε εκεί θα αντίδραση

τι να φταίει ; Εχτές ο ίκτερος ήταν στο 9,5 αύριο θα παμε παλι θα έλεγχο ικτερου 

Το μυαλό μου πήγε σε ίκτερο . Έχει βγάλει μυκωνιο? 

Επίσης όταν θήλαζα τον πρώτο μου για επειδή κοιμόταν κατευθείαν του έβγαζα το παντελόνι δηλαδή τα ποδαράκια έξω πείραζα αφτακια. Είναι μωράκι που αγαπάει τον ύπνο και μάντεψε ποια θα το ευχαριστηθεί. 

Δεν κοιτάς ρολόι μπορεί να φάει 1 σταγόνα και μετά ξανά άλλη μια . Πες μας εάν ήπιε ξένο πως τα πήγε εκεί;

Μην ξεχνάς είναι μικρούλα μια σταγόνα χρειάζεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Με αγχώνει μην κατέβηκε το μωρό από τώρα. Δεν το είχα πάθει στα αλλά δυο αυτό. Μιλάμε δεν μπορώ ούτε να σταθώ όρθια. Ελπίζω το πρωί να μην είναι έτσι. 

Εχει τεντωθεί το μωράκι σου βολεύει εκεί η μπάλα και εσύ απλά δεν κρατιέται κανε λιγάκι ασκησουλες ώστε να φύγει από εκείνη τη θέση. Όταν κατεβαίνουν.πονας ανάμεσα στα πόδια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Περνάνε πόσες ώρες δλδ και δεν ζητάει φαί; Με ψευδοθηλες ή σύριγγα δοκίμασες;

Την θηλή μου την πιάνει κάνει θηλαστικές κινήσεις δεν έχει θέμα με την θηλή, το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν ξυπνάει για να βάλει στο στομα της το στηθος κοιμάται.. 

ο ίκτερος σήμερα πήγε 11,5 περιμένω οδηγίες από παιδιατρο 

συριγγα όχι δεν δοκιμασα θα πάω να αγοράσω άλλο μπιμπερό και θηλαστρο να δούμε αν μπορούμε να το φαει έτσι 🤷‍♀️ Τώρα δίνω μόνο ξενο έχω να την θηλάσω από εχτές το μεσημέρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Την θηλή μου την πιάνει κάνει θηλαστικές κινήσεις δεν έχει θέμα με την θηλή, το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν ξυπνάει για να βάλει στο στομα της το στηθος κοιμάται.. 

ο ίκτερος σήμερα πήγε 11,5 περιμένω οδηγίες από παιδιατρο 

συριγγα όχι δεν δοκιμασα θα πάω να αγοράσω άλλο μπιμπερό και θηλαστρο να δούμε αν μπορούμε να το φαει έτσι 🤷‍♀️ Τώρα δίνω μόνο ξενο έχω να την θηλάσω από εχτές το μεσημέρι 

Καλημέρα ελκ μου! Εμένα ήταν ληθαργικη γιατί είχε ανεβάσει ψιλό ίκτερο. Δεν ξυπνούσε καθόλου εύκολα. Γέννησα Δεκέμβριο, την άφηνα μόνο με την πάνα, ξυπνούσε για λίγο, έπιανε τη θηλή, έκανε 2-3 κινήσεις κ μετά ξανά ύπνο. Εφιάλτης. Όταν γυρίσαμε σπίτι μετά από μια μέρα ήταν ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα.. τι εννοώ; Όταν την ξυπνούσα δεν κοιμόταν ξανά στο μισό λεπτό, αλλά στο 1,5! Έβαζα ξυπνητήρι για να την ξυπνάω κ να τρώει κάθε 3 ώρες, όπως συστήνουν οι παιδίατροι. Να μην στα πολυλογω αυτό κράτησε μια εβδομάδα. Ίσως και 1,5. Τελικά του παιδιού απλά του άρεσε ο ύπνος (τώρα με τα δόντια μου κάνει κονξες 😂😂). Αφού είδα ότι το παιδί έπαιρνε βάρος, καθόλη την διάρκεια της ημέρας φρόντιζα να τρώει στο 3ωρο το πολύ κ το βράδυ την άφηνα να ξυπνήσει μόνη της, όποτε εκείνη θελήσει να φάει. Βέβαια για να την κρατήσω ξύπνια , πραγματικά πάλευα. Τι γαργάλημα, τι χαιδεμα σε αφτιά, χέρια, πόδια, κοιλιά κτλ. Το πρώτο μου παιδί από την άλλη ξυπνήσουμε ανά 1,5 ώρα για φαΐ. Όπως καταλαβαίνεις πόσο περίεργο μου φαινόταν όλο αυτό που γινόταν με το 2ο! Μίλα με τον παιδίατρο σου, αλλά πολύ πιθανό να έχεις ένα μωράκι που του αρέσει ο ύπνος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@ditaki δεν νομίζω να κατέβηκε απο τωρα τ μωρο. Μαλλον ειναι η θεση του τετοια που παταει στην ουροδοχο. Σημαδια τοκετού δ εχεις. Νομίζω απο πριν την καθυστέρηση ειχες συχνοουρια, αρα είναι στα κυρια συμπτωματα σου. Κ τωρα με την παραμικρή πιεση δ αντέχει η κυστη σου. Πιστεύω πως ειναι φυσιολογικό. Τ μωρο αποκλείεται να έχει κατέβει για τοκετο. Αν αύριο εξακολουθεο να σε ζοριζει παρε ενα τηλ το γιατρο σου.

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εχει τεντωθεί το μωράκι σου βολεύει εκεί η μπάλα και εσύ απλά δεν κρατιέται κανε λιγάκι ασκησουλες ώστε να φύγει από εκείνη τη θέση. Όταν κατεβαίνουν.πονας ανάμεσα στα πόδια 

Θα δω πως θα πάει και σημερα γιατί πραγματικά δεν παλεύεται αυτή η αίσθηση. Γενικά μου πίεζαν και τα αλλά την κύστη αλλά όχι σε αυτό το σημείο να μην μπορώ να κουνηθώ. Θα πάρω την Μαια μου αν είναι να μου πει καμία άσκηση όπως μου είπατε. 
 

@Elk μίλησες με παιδίατρο για ικτερο; Δώσε μπουκαλι αν βλέπεις ότι ξυπνάει αλλά να αδειάζεις και το στηθος μην έχεις αλλα μετά και αν είναι δίνε με σύριγγα όπως είπαν τα κορίτσια το δικό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Καλημέρα ελκ μου! Εμένα ήταν ληθαργικη γιατί είχε ανεβάσει ψιλό ίκτερο. Δεν ξυπνούσε καθόλου εύκολα. Γέννησα Δεκέμβριο, την άφηνα μόνο με την πάνα, ξυπνούσε για λίγο, έπιανε τη θηλή, έκανε 2-3 κινήσεις κ μετά ξανά ύπνο. Εφιάλτης. Όταν γυρίσαμε σπίτι μετά από μια μέρα ήταν ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα.. τι εννοώ; Όταν την ξυπνούσα δεν κοιμόταν ξανά στο μισό λεπτό, αλλά στο 1,5! Έβαζα ξυπνητήρι για να την ξυπνάω κ να τρώει κάθε 3 ώρες, όπως συστήνουν οι παιδίατροι. Να μην στα πολυλογω αυτό κράτησε μια εβδομάδα. Ίσως και 1,5. Τελικά του παιδιού απλά του άρεσε ο ύπνος (τώρα με τα δόντια μου κάνει κονξες 😂😂). Αφού είδα ότι το παιδί έπαιρνε βάρος, καθόλη την διάρκεια της ημέρας φρόντιζα να τρώει στο 3ωρο το πολύ κ το βράδυ την άφηνα να ξυπνήσει μόνη της, όποτε εκείνη θελήσει να φάει. Βέβαια για να την κρατήσω ξύπνια , πραγματικά πάλευα. Τι γαργάλημα, τι χαιδεμα σε αφτιά, χέρια, πόδια, κοιλιά κτλ. Το πρώτο μου παιδί από την άλλη ξυπνήσουμε ανά 1,5 ώρα για φαΐ. Όπως καταλαβαίνεις πόσο περίεργο μου φαινόταν όλο αυτό που γινόταν με το 2ο! Μίλα με τον παιδίατρο σου, αλλά πολύ πιθανό να έχεις ένα μωράκι που του αρέσει ο ύπνος!! 

Εγω σήμερα πήγα έκανα για ικτερο 11,5 είναι ανεβηκε δηλαδή από την τελευταία μέτρηση η παιδιατρος στο νοσοκομείο δεν την είδε τελικά από κοντά μας είπε είναι οκ μπορούμε να φύγουμε 

Το πέρασες και εσύ δηλαδή ναι έτσι ακριβώς είμαι και εγω στην ίδια φάση θέλω να πιστεύω σε 10-15 μερες να αλλάξει 

η παιδιατρος μου δεν ανήσυχη γιατί είναι μικρό το μωρακι και είναι λογικό να κουράζεται εύκολα από την στιγμή που οι πανες που λερώνει είναι καλές το μωρο τρώει απλά θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο να πάρει τα πάνω του αυτό λέει και πως είμαι πολύ αγχωμένη εμαθα με την πρώτη σε άλλους ρυθμούς και τώρα κάπως μου χτυπάει η διαφορά αυτήν γιατί έχω μέτρο συγκρίσεις απλά μου είπε μην ξεχνάς μπορεί η γονεις να είναι ιδιοι αλλά μιλάμε για ένα άλλο μωρο 

το πρώτο ήταν και ένα γκρινιάρικο μωρο αυτήν μου λέει μπορεί να είναι ένα ήσυχο μωρο είναι νωρίς βέβαια να βγάλουμε τέτοιο συμπέρασμα ακόμα αλλά είναι ένα σενάριο και αυτό 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

 

Θα δω πως θα πάει και σημερα γιατί πραγματικά δεν παλεύεται αυτή η αίσθηση. Γενικά μου πίεζαν και τα αλλά την κύστη αλλά όχι σε αυτό το σημείο να μην μπορώ να κουνηθώ. Θα πάρω την Μαια μου αν είναι να μου πει καμία άσκηση όπως μου είπατε. 
 

@Elk μίλησες με παιδίατρο για ικτερο; Δώσε μπουκαλι αν βλέπεις ότι ξυπνάει αλλά να αδειάζεις και το στηθος μην έχεις αλλα μετά και αν είναι δίνε με σύριγγα όπως είπαν τα κορίτσια το δικό σου. 

Αναγκαστικά δίνω μπουκάλι και μόλις  μπήκα στην διαδικασία να νοικιάσω θηλαστρο και βλέπουμε 

ναι μίλησα με την γιατρό στο νοσοκομείο δεν μας είδε από κοντά  είναι 11,5 μου είπε πως μπορω να πάω σπίτι 

με την δικιά μου θα βρεθούμε λογικά μέσα στην βδομαδα μιλάμε στο τηλ θα την στείλω πάλι λίγο πιο μετά να της πω για τον ικτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω σήμερα πήγα έκανα για ικτερο 11,5 είναι ανεβηκε δηλαδή από την τελευταία μέτρηση η παιδιατρος στο νοσοκομείο δεν την είδε τελικά από κοντά μας είπε είναι οκ μπορούμε να φύγουμε 

Το πέρασες και εσύ δηλαδή ναι έτσι ακριβώς είμαι και εγω στην ίδια φάση θέλω να πιστεύω σε 10-15 μερες να αλλάξει 

η παιδιατρος μου δεν ανήσυχη γιατί είναι μικρό το μωρακι και είναι λογικό να κουράζεται εύκολα από την στιγμή που οι πανες που λερώνει είναι καλές το μωρο τρώει απλά θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο να πάρει τα πάνω του αυτό λέει και πως είμαι πολύ αγχωμένη εμαθα με την πρώτη σε άλλους ρυθμούς και τώρα κάπως μου χτυπάει η διαφορά αυτήν γιατί έχω μέτρο συγκρίσεις απλά μου είπε μην ξεχνάς μπορεί η γονεις να είναι ιδιοι αλλά μιλάμε για ένα άλλο μωρο 

το πρώτο ήταν και ένα γκρινιάρικο μωρο αυτήν μου λέει μπορεί να είναι ένα ήσυχο μωρο είναι νωρίς βέβαια να βγάλουμε τέτοιο συμπέρασμα ακόμα αλλά είναι ένα σενάριο και αυτό 🤷‍♀️

Αχ κορίτσι μου σαν να μιλάς για μένα. Αυτό μου είπε κ ο παιδίατρος του νοσοκομείου. Μπορεί έχεις εμπειρία θηλασμού, αλλά μιλάμε τώρα για άλλο μωρό. Όταν βγήκαμε η παιδίατρος μου με καθησύχασε. Υπομονή κ επιμονή κ σε λίγες μέρες θα έχουν στρώσει τα πράγματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γλυκά... δεν ξέρω πραγματικά πως να σας ευχαριστήσω για τις ευχές σας. Είναι λίγο δύσκολες οι ώρες στο νοσοκομείο... Όσες έχετε περάσει τα ξέρετε. Ακόμα δε μου έχουν δώσει τη μικρή στο δωμάτιο αλλά είναι πολύ καλύτερα. Σήμερα την έβγαλαν από τη θερμοκοιτίδα και ελπίζω πως μέχρι αύριο αν συνεχίσει να θηλάζει με τους ίδιους ρυθμούς θα μου τη δώσουν επιτέλους. Εγώ πονάω λίγο αλλά οκ... Αντέχεται. Απλό παυσίπονο μου βάζουν πια μόνο. Ξεκίνησε να "λειτουργεί" και το έντερο και επιτέλους έφαγα σήμερα!!! Γενικά πάμε πολύ καλά κι εγώ και η μπουμπού μου. Από Δευτέρα που θα είμαστε σπίτι θα είμαι περισσότερο κοντά σας... 

Υ.γ. Σας διαβάζω να ξέρετε αλλά αν δεν έχω άποψη σε κάτι δεν απαντάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Την θηλή μου την πιάνει κάνει θηλαστικές κινήσεις δεν έχει θέμα με την θηλή, το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν ξυπνάει για να βάλει στο στομα της το στηθος κοιμάται.. 

ο ίκτερος σήμερα πήγε 11,5 περιμένω οδηγίες από παιδιατρο 

συριγγα όχι δεν δοκιμασα θα πάω να αγοράσω άλλο μπιμπερό και θηλαστρο να δούμε αν μπορούμε να το φαει έτσι 🤷‍♀️ Τώρα δίνω μόνο ξενο έχω να την θηλάσω από εχτές το μεσημέρι 

Το κατάλαβα ότι πιάνει τη θηλή σου, απλά για κάποιον λόγο τους κουράζει λιγότερο η ψευδοθηλη ή τους ενεργοποιεί πιο εύκολα το αντανακλαστικό του θηλασμού. Το έχω δει από τη δικιά μου και από της αδερφής μου το παιδί. Στην αρχή ήθελαν ψευδοθηλες γιατί στις δικές μας κοιμόντουσαν αμέσως.

Ναι πάρε θηλαστρο να βγάζεις να δίνεις έστω το δικό σου και γιατί είναι καλύτερο και για να τρώει πιο γρήγορα και να μην ανεβάσει κι άλλο ίκτερο. 

Όλα καλά θα πάνε στο τέλος 😊 Απλά θα σε ταλαιπωρήσει λίγο στην αρχή η ζουζούνα 😊

στις πριν 18 ώρες, ο/η ditaki είπε:

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα κάθησε στήθος 1 ώρα και έτρωγε ίσως τζάμπα το πήρα το θηλαστρο αλλά δεν πειράζει χαλάλι εμένα με νοιάζει που άρχισε να δυναμώνει και φύγαμε από αυτό τον λήθαργο ακούσαμε και το κλάμα της επιτελους 😊

αλλα επειδή μάλλον ο Ερμής είναι ανάδρομος ή κάποιος με έχει μουντζώσει και εκεί που χάρηκα με το παιδί εκει μου σκάει ο κοβιτ κόλλησα ρε κορίτσια από το νοσοκομείο σήμερα βγήκε πολύ ανχο θετικό έκανα ένα 37,7 τώρα το απόγευμα  και πονάει λίγο ο λαιμός κάτι μου λέει αύριο θα είμαι χάλια κολλάω πρώτη φορά όποτε δεν ξέρω πως θα πάει είμαι και τόσες μερες άυπνη εξαντλημένη από το χειρουργείο 


τωρα είμαι με μάσκα το βράδυ θα κοιμηθώ χωριστά και εύχομαι να μην κολλήσω τα παιδεία μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια σήμερα κάθησε στήθος 1 ώρα και έτρωγε ίσως τζάμπα το πήρα το θηλαστρο αλλά δεν πειράζει χαλάλι εμένα με νοιάζει που άρχισε να δυναμώνει και φύγαμε από αυτό τον λήθαργο ακούσαμε και το κλάμα της επιτελους 😊

αλλα επειδή μάλλον ο Ερμής είναι ανάδρομος ή κάποιος με έχει μουντζώσει και εκεί που χάρηκα με το παιδί εκει μου σκάει ο κοβιτ κόλλησα ρε κορίτσια από το νοσοκομείο σήμερα βγήκε πολύ ανχο θετικό έκανα ένα 37,7 τώρα το απόγευμα  και πονάει λίγο ο λαιμός κάτι μου λέει αύριο θα είμαι χάλια κολλάω πρώτη φορά όποτε δεν ξέρω πως θα πάει είμαι και τόσες μερες άυπνη εξαντλημένη από το χειρουργείο 


τωρα είμαι με μάσκα το βράδυ θα κοιμηθώ χωριστά και εύχομαι να μην κολλήσω τα παιδεία μου 

Αμάν βρε κορίτσι μου!! Περαστικά εύχομαι και γρήγορα!! Πιστεύω πως αν σε έπιανε βαριά, θα είχε φανεί ήδη. Μασκουλα και απόσταση και δε θα κολλήσει το μικρακι σου. Εγώ έτσι είχα καταφέρει να μην κολλήσω την μικρή μου μια ίωση και την θήλαζα φουλ! Ενημέρωσε και τον παιδίατρο, να σου πει κ αυτός όσα πρέπει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια σήμερα κάθησε στήθος 1 ώρα και έτρωγε ίσως τζάμπα το πήρα το θηλαστρο αλλά δεν πειράζει χαλάλι εμένα με νοιάζει που άρχισε να δυναμώνει και φύγαμε από αυτό τον λήθαργο ακούσαμε και το κλάμα της επιτελους 😊

αλλα επειδή μάλλον ο Ερμής είναι ανάδρομος ή κάποιος με έχει μουντζώσει και εκεί που χάρηκα με το παιδί εκει μου σκάει ο κοβιτ κόλλησα ρε κορίτσια από το νοσοκομείο σήμερα βγήκε πολύ ανχο θετικό έκανα ένα 37,7 τώρα το απόγευμα  και πονάει λίγο ο λαιμός κάτι μου λέει αύριο θα είμαι χάλια κολλάω πρώτη φορά όποτε δεν ξέρω πως θα πάει είμαι και τόσες μερες άυπνη εξαντλημένη από το χειρουργείο 


τωρα είμαι με μάσκα το βράδυ θα κοιμηθώ χωριστά και εύχομαι να μην κολλήσω τα παιδεία μου 

Εγώ και ο άντρας μου κολλήσαμε πρώτη φορά όταν η μικρή ήταν 40 ημερών. Θηλαζα φουλ οπότε όταν βγήκα θετική έβαλα μάσκα (ο σύζυγος είχε βγει 3-4 μερες πιο πριν). Επειδή τότε κοιμόταν μόνο ΠΑΝΩ ΜΟΥ μέρα νύχτα, δεν μπορούσα να την απομονώσω. Ευτυχώς δεν είχε ούτε ένα σύμπτωμα, ούτε πυρετό ουτε μυξες, τίποτα!! Λογικά μας έσωσε ο θηλασμός. Γρήγορα περαστικά εύχομαι ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...