Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάνω ευχή σε ένα αστέρι μωράκια πολλά ο Αύγουστος να φέρει, να είναι γλυκά και δροσερά σαν τα καλοκαιρινά νερά ♥️♥️♥️ ( Amp92, Cat12)


cat12

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ααα βλέπω στα κιλάκια ίδια είμαστε 😊

Καμία σχέση με την πρώτη μου που ήταν 3280 μεγάλη διαφορά δεν το περίμενα εδώ καλά καλά δεν μπορω να το πιάσω 🤷‍♀️ λες και είναι το πρώτο μου μωρο πραγματικά καμία σχέση δεν το περίμενα καθόλου δεν έχει και τοση δύναμη το μωρο να θηλάσει ενώ η άλλη ήταν πιο συνεργάσιμη που ήταν και πιο μεγάλη 

Κ εμένα ο γιος μου 2500 γεννήθηκε αλλά έπιασε αμέσως. Δοκίμασε με ψευδοθηλες οπως είπε κ το κορίτσι γιατί κ εγώ αρχικά με ψευδοθηλη θήλασα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα ο γιος μου 2500 γεννήθηκε αλλά έπιασε αμέσως. Δοκίμασε με ψευδοθηλες οπως είπε κ το κορίτσι γιατί κ εγώ αρχικά με ψευδοθηλη θήλασα 

Η θηλή μου είναι καλή μωρέ την πιάνει κάνει θηλάστηκες κινήσεις το πρόβλημα είναι  δεν ξυπνάει έχει πέσει σε λήθαργο ίσως φταίνε τα φάρμακα από την καισαρική μου είπε η παιδιατρος μου + παυσίπονα αντιβίωσης  εχτές κάτι θηλάσαμε και τα ξημερώματα επιασε τώρα έχει από της 8 το πρωί που ήπιε λίγο ξενο δεν ξυπνάει με τίποτα 🤷‍♀️

Και μπάνιο την έκανε η μαία τίποτα το στομα κλειστό μάτια κλειστά κοιμάται το μπουκάλι το βάζει μέσα τρέχει μόνο του καταπίνει εκείνη αλλά μέσα στο ύπνο της πάλι δεν ανοίγει μάτι τίποτα δεν αντιδράει

 δεν με βοηθάει καθόλου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά ελπίζω να ζωηρεψει να ξυπνήσει να αρχίσει να τρώει γιατί αν σε 2-3 μερες δεν αρχίσουμε δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και είναι κρίμα να έχω κάνει αποκλειστικό θηλασμό στην πρώτη 13 μήνες πήγαν όλα μια χαρά έχω 10 μήνες και έκοψα το γαλα και αυτήν να μην πιει καθόλου 😔

Να έχω μια εμπειρία   ξέρω 10 πράγματα αλλα το μωρο δεν συνεργάζεται καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Η θηλή μου είναι καλή μωρέ την πιάνει κάνει θηλάστηκες κινήσεις το πρόβλημα είναι  δεν ξυπνάει έχει πέσει σε λήθαργο ίσως φταίνε τα φάρμακα από την καισαρική μου είπε η παιδιατρος μου + παυσίπονα αντιβίωσης  εχτές κάτι θηλάσαμε και τα ξημερώματα επιασε τώρα έχει από της 8 το πρωί που ήπιε λίγο ξενο δεν ξυπνάει με τίποτα 🤷‍♀️

Και μπάνιο την έκανε η μαία τίποτα το στομα κλειστό μάτια κλειστά κοιμάται το μπουκάλι το βάζει μέσα τρέχει μόνο του καταπίνει εκείνη αλλά μέσα στο ύπνο της πάλι δεν ανοίγει μάτι τίποτα δεν αντιδράει

 δεν με βοηθάει καθόλου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά ελπίζω να ζωηρεψει να ξυπνήσει να αρχίσει να τρώει γιατί αν σε 2-3 μερες δεν αρχίσουμε δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και είναι κρίμα να έχω κάνει αποκλειστικό θηλασμό στην πρώτη 13 μήνες πήγαν όλα μια χαρά έχω 10 μήνες και έκοψα το γαλα και αυτήν να μην πιει καθόλου 😔

Να έχω μια εμπειρία   ξέρω 10 πράγματα αλλα το μωρο δεν συνεργάζεται καθόλου 

Την έχεις γδυμενη για να θηλάσει; Γιατί η ζέστη δεν βοηθάει. Πέφτουν σε λήθαργο. Σίγουρα είναι και επηρεασμένη από τα φάρμακα. Ολική αναισθησία έκανες; Ή ότι να ναι θυμάμαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Η θηλή μου είναι καλή μωρέ την πιάνει κάνει θηλάστηκες κινήσεις το πρόβλημα είναι  δεν ξυπνάει έχει πέσει σε λήθαργο ίσως φταίνε τα φάρμακα από την καισαρική μου είπε η παιδιατρος μου + παυσίπονα αντιβίωσης  εχτές κάτι θηλάσαμε και τα ξημερώματα επιασε τώρα έχει από της 8 το πρωί που ήπιε λίγο ξενο δεν ξυπνάει με τίποτα 🤷‍♀️

Και μπάνιο την έκανε η μαία τίποτα το στομα κλειστό μάτια κλειστά κοιμάται το μπουκάλι το βάζει μέσα τρέχει μόνο του καταπίνει εκείνη αλλά μέσα στο ύπνο της πάλι δεν ανοίγει μάτι τίποτα δεν αντιδράει

 δεν με βοηθάει καθόλου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά ελπίζω να ζωηρεψει να ξυπνήσει να αρχίσει να τρώει γιατί αν σε 2-3 μερες δεν αρχίσουμε δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και είναι κρίμα να έχω κάνει αποκλειστικό θηλασμό στην πρώτη 13 μήνες πήγαν όλα μια χαρά έχω 10 μήνες και έκοψα το γαλα και αυτήν να μην πιει καθόλου 😔

Να έχω μια εμπειρία   ξέρω 10 πράγματα αλλα το μωρο δεν συνεργάζεται καθόλου 

Καλησπέρα. Καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου. Το μωρό πρέπει να το ξυπνάς και να του δίνεις στήθος γιατί θα έχει ίκτερο. Μην του δίνεις ξένο γιατί θα το κάνει περισσότερο ληθαργικο απ' ότι ήδη είναι. Μίλησε και με σύμβουλο θηλασμού, αυτή θα σε καθοδηγήσει. Υπάρχουν και πολλές που προσφέρουν αφιλοκερδώς. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, μην τα παρατάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν είμαι πολύ ενεργή, αλλά σας παρακολουθώ συνέχεια. Είμαι σε διακοπές και χθες έριξα στον σύζυγο την "ιδέα" να απευθυνθούμε σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής μήπως και καταφέρουμε να κάνουμε δεύτερο. Δεν ήταν ούτε αρνητικός, ούτε θετικός. Θα τον αφήσω να το δουλέψει λίγο στο κεφάλι του και θα το ξανασυζητήσουμε όταν περάσει η περίοδος του μεγάλου φόρτου εργασίας που ακολουθεί τους επόμενους 1-2 μήνες. Παράλληλα έχουμε ελεύθερες επαφές όσο μπορούμε πιο συχνά και ειδωμεν.

Καλά να περνάτε αυτές τις τελευταίες αυγουστιατικες μέρες. @Katiana1987 καλή λευτεριά, με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Η θηλή μου είναι καλή μωρέ την πιάνει κάνει θηλάστηκες κινήσεις το πρόβλημα είναι  δεν ξυπνάει έχει πέσει σε λήθαργο ίσως φταίνε τα φάρμακα από την καισαρική μου είπε η παιδιατρος μου + παυσίπονα αντιβίωσης  εχτές κάτι θηλάσαμε και τα ξημερώματα επιασε τώρα έχει από της 8 το πρωί που ήπιε λίγο ξενο δεν ξυπνάει με τίποτα 🤷‍♀️

Και μπάνιο την έκανε η μαία τίποτα το στομα κλειστό μάτια κλειστά κοιμάται το μπουκάλι το βάζει μέσα τρέχει μόνο του καταπίνει εκείνη αλλά μέσα στο ύπνο της πάλι δεν ανοίγει μάτι τίποτα δεν αντιδράει

 δεν με βοηθάει καθόλου έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά ελπίζω να ζωηρεψει να ξυπνήσει να αρχίσει να τρώει γιατί αν σε 2-3 μερες δεν αρχίσουμε δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει και είναι κρίμα να έχω κάνει αποκλειστικό θηλασμό στην πρώτη 13 μήνες πήγαν όλα μια χαρά έχω 10 μήνες και έκοψα το γαλα και αυτήν να μην πιει καθόλου 😔

Να έχω μια εμπειρία   ξέρω 10 πράγματα αλλα το μωρο δεν συνεργάζεται καθόλου 

Κορίτσι μου μην σκέφτεσαι έτσι..ισως ναι τα παυσίπονα κτλ να έχουν σχέση κάνε υπομονή! Μπορείς να αντλήσεις με θήλαστρο κ βάζε την στο στήθος λίγο λίγο έτσι ώστε να πάρει μπροστά…λογικά αν είναι από αυτό π σ είπε η παιδίατρος π έχει μια βάση θα περάσει σε λιγες ημερες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk εμενα κορίτσι μ η μεγαλη γεννηθηκε 2590, με βοηθησαν πολυ οι ψευδοθηλες. Τις χρησιμοποιησα 4 5 μερες. Να τ δινεις οπωσδήποτε γαλα τ μωρου. Απο τις 8 τ πρωι μεχρι την ωρα π μας εγραψες είναι παρα πολλες ωρες. Θα σ ανεβάσει ικτερο. Πρόσεξε το παρα πολυ. Η μικρη μ γεννηθηκε 2420 και έπιασε αμέσως. Σκεψου βγηκε απο την κλινική 2.500. Μν τ αφηνεις χωρίς γαλα τοσες ωρες. Ειμαι σιγουρη οτι μολις πάρει λίγο τ πανω του θα συνεχίσετε με αποκλειστικο θηλασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk κορίτσι μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Να είναι γερή, καλότυχη και να έχετε μια ευλογημένη ζωή με χαρές, αγάπη και κάθε καλο!!

Σχετικά με το θηλασμό, θυμήθηκα διαβάζοντας ίσα γράφεις την μικρή μου η οποία παρόλο που γεννήθηκε 3420 γρ. δεν θήλαζε ικανοποιητικά τις δύο πρώτες μέρες. Θυμάμαι το άγχος μου, να κλαιω από απελπισία. Τι την γδυναμε, τι της πειραζαμε το αυτί, έκανε δύο θηλαστικες κινήσεις και κοιμόταν. Και μετά δεν ξυπνούσε με τίποτα. Βέβαια εκεί που γέννησα εγώ είναι τόσο υπέρ του θηλασμού που δεν υπηρχε περίπτωση να της δώσουν ξένο. Αυτό που κάναμε (είχε και μαια σύμβουλο θηλασμού) ήταν να αντλώ από τη δεύτερη μερα και να της το δίνουμε με σύριγγα. Βέβαια ήμουν και νέα μανούλα και παρότι είχα ενημερωθεί για το θηλασμό, μέσα στον πανικό είχα ξεχάσει πόσο μικρό στομαχακι έχουν τα νεογέννητα. Ανέβασε λοιπόν και λίγο ίκτερο, και θυμάμαι να κλαίω γοερα γιατί μου την πήραν μια νύχτα να την βάλουν στη λάμπα. Το επόμενο βράδυ έμεινα άυπνη και την έβαζα ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο στήθος. Το αποτέλεσμα ήταν να βγει από το μαιευτήριο ανακτώντας το βάρος γέννησης. 

Θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά, θα σε σώσει να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού, κυρίως για να ηρεμήσεις, γιατί θυμάμαι καλά πόσο στεναχωρημένη και αγχωμενη ήμουν εγώ τοτε.

Να το χαίρεσαι το μικρουλι σου, ρούφα κάθε στιγμή!! Καλή ανάρρωση ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια 

τωρα το απόγευμα θηλάσαμε κάπως ικανοποιητικά για τα δεδομένα μας την έδωσα και λίγο συμπλήρωμα 

Ικτερο δεν έχουμε κάνει είναι καλό το χρώμα της ευτυχώς είναι οκ 

μιλησαμε με την παιδιατρο μου που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε όσο μπορω θα την βάζω στηθος να μην χάνουμε την επαφή πριν δώσω ξενο και την Πέμπτη που θα βγω θα την παρω τηλ να δούμε πως θα προχωρήσουμε είπε θα το φέρουμε ελπίζω να τα καταφέρουμε για να δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Την έχεις γδυμενη για να θηλάσει; Γιατί η ζέστη δεν βοηθάει. Πέφτουν σε λήθαργο. Σίγουρα είναι και επηρεασμένη από τα φάρμακα. Ολική αναισθησία έκανες; Ή ότι να ναι θυμάμαι;

Ολική έκανα κορίτσι μου ναι καλά θυμάσαι το μωρο εγω το πήρα μετά από 3 ώρες που γεννήθηκε στα χερια μου

γδυμενη την έχω έχουμε ακρετη ζεστη εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια 

τωρα το απόγευμα θηλάσαμε κάπως ικανοποιητικά για τα δεδομένα μας την έδωσα και λίγο συμπλήρωμα 

Ικτερο δεν έχουμε κάνει είναι καλό το χρώμα της ευτυχώς είναι οκ 

μιλησαμε με την παιδιατρο μου που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε όσο μπορω θα την βάζω στηθος να μην χάνουμε την επαφή πριν δώσω ξενο και την Πέμπτη που θα βγω θα την παρω τηλ να δούμε πως θα προχωρήσουμε είπε θα το φέρουμε ελπίζω να τα καταφέρουμε για να δούμε

Μια χαρά θα τα πάτε!!! Μέχρι να το βρείτε είναι! Αν θες να θηλάσεις, θα θηλάσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλες διακοπες σε ολες...πινω το κοκτειλ μου και σας σκεφτομαι ολες!!!! Περαστε καλα με τους αντρες σας, καντε πολλες αγκαλιες, δειτε το ηλιοβασιλεμα και να ειστε ευγνωμων οτι εχουμε την υγεια μας!!!!! πειτε τα κοκτειλ σας και τ χρονου τετοια εποχη να ευχηθω γ ολες να μη προλαβαινουμε να πινουμε ουτε νερο κ να τρεχουμε πισω απ μικρα πατουσακια🙏🙏🙏🙏🙏🙏 🤍🤍🤍🤍❤️❤️❤️❤️❤️

17235734006304588566034898465110.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987 εσύ είσαι πάντα ενεργή! Για να έχουμε να δούμε μήνυμά σου από εχθές, εύχομαι να έρχεται η μπέμπα!!!!!!!🙏 Περιμένουμε νέα σου.

@Elk μου μην αγχώνεσαι, όλα θα στρώσουν και θα βρείτε τον ρυθμό σας. Η μπεμπούλα έχει πάθει σοκ, της άρεσε μάλλον στην κοιλίτσα και θέλει χρόνο προσαρμογής 🎀❤️😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η arntalia είπε:

Κοριτσια καλες διακοπες σε ολες...πινω το κοκτειλ μου και σας σκεφτομαι ολες!!!! Περαστε καλα με τους αντρες σας, καντε πολλες αγκαλιες, δειτε το ηλιοβασιλεμα και να ειστε ευγνωμων οτι εχουμε την υγεια μας!!!!! πειτε τα κοκτειλ σας και τ χρονου τετοια εποχη να ευχηθω γ ολες να μη προλαβαινουμε να πινουμε ουτε νερο κ να τρεχουμε πισω απ μικρα πατουσακια🙏🙏🙏🙏🙏🙏 🤍🤍🤍🤍❤️❤️❤️❤️❤️

17235734006304588566034898465110.jpg

Αλκοολικές θα καταντήσουμε, κάθε μήνα πίνω γιατί εύχομαι τον επόμενο να μην μπορώ 🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω, μήπως κάποια έχει σχετική εμπειρία.. Μπορεί να θυμάστε ότι τον προηγούμενο μήνα, νόμιζα πως έχω κάποιο μικρόβιο και πήγα στον γιατρό για καλλιέργεια. Αυτό ήταν πριν την ωορρηξία, όπου είχα φαγούρα και κάψιμο. Η καλλιέργεια βγήκε καθαρή και τα συμπτώματα έφυγαν με τις μέρες. Σκέφτηκα πως ίσως έτυχε ή ήταν το «άγχος» μου. Σε αυτόν τον κύκλο όμως, έχω πάλι τα ίδια ακριβώς πριν την ωορρηξία. Σκέφτομαι μήπως είναι ορμονικό. Τον γιατρό μου δεν θέλω να τον ενοχλήσω πάλι γιατί πόση υπομονή να δείξει ο άνθρωπος 🤣🤣 Την άλλη βδομάδα έχω όμως ραντεβού στον ενδοκρινολόγο για το ετήσιο τσεκ απ κ θα ρωτήσω και εκεί.. Έχει συμβεί σε καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

@Katiana1987 εσύ είσαι πάντα ενεργή! Για να έχουμε να δούμε μήνυμά σου από εχθές, εύχομαι να έρχεται η μπέμπα!!!!!!!🙏 Περιμένουμε νέα σου.

@Elk μου μην αγχώνεσαι, όλα θα στρώσουν και θα βρείτε τον ρυθμό σας. Η μπεμπούλα έχει πάθει σοκ, της άρεσε μάλλον στην κοιλίτσα και θέλει χρόνο προσαρμογής 🎀❤️😛

Έρχεται αλλά με ρυθμούς χελώνας!!! Απλά εχθές ήταν λίγο δύσκολη μέρα για μένα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Γυρίσαμε και σήμερα απο τη γιατρό! Συσπάσεις κάθε 3 λεπτά. Με ήλενξε κι απο κάτω. Ο τράχηλος ακόμα δεν έχει κάνει διαστολή και η μπέμπα έχει κατέβει λίγο απο προχθές!

Αν δεν αλλάξει κάτι, την Παρασκευή 7:00π.μ μπαίνουμε για πρόκληση. Φαίνεται πως η μπουμπού είναι έτοιμη αλλά θέλει λίγο σπρώξιμο!!! Περπατάω κοντά στα 5χλμ την ημέρα... Ανεβωκατεβαίνω σκάλες... Είμαι μόνιμα πάνω στην μπάλα και κάνω και βαθιά καθίσματα!!! Τρώω χουρμάδες και ανανά!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο να τη βοηθήσω την μπουμπού κορίτσια μου! Ελπίζω να κατέβει και να τα καταφέρουμε να γεννηθούμε φυσικά. Αν όχι, ότι είναι καλύτερο και για τις 2 μας!!!

Έχει γεννήσει καμιά με πρόκληση φυσιολογικά;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Γυρίσαμε και σήμερα απο τη γιατρό! Συσπάσεις κάθε 3 λεπτά. Με ήλενξε κι απο κάτω. Ο τράχηλος ακόμα δεν έχει κάνει διαστολή και η μπέμπα έχει κατέβει λίγο απο προχθές!

Αν δεν αλλάξει κάτι, την Παρασκευή 7:00π.μ μπαίνουμε για πρόκληση. Φαίνεται πως η μπουμπού είναι έτοιμη αλλά θέλει λίγο σπρώξιμο!!! Περπατάω κοντά στα 5χλμ την ημέρα... Ανεβωκατεβαίνω σκάλες... Είμαι μόνιμα πάνω στην μπάλα και κάνω και βαθιά καθίσματα!!! Τρώω χουρμάδες και ανανά!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο να τη βοηθήσω την μπουμπού κορίτσια μου! Ελπίζω να κατέβει και να τα καταφέρουμε να γεννηθούμε φυσικά. Αν όχι, ότι είναι καλύτερο και για τις 2 μας!!!

Έχει γεννήσει καμιά με πρόκληση φυσιολογικά;;; 

Πολύ ωραία νέα 🥳🥳 λίγο ακόμα θέλει!! Εγώ είχα μπει με πρόκληση, αλλά με κανένα σημάδι για έναρξη τοκετού. Τι εννοώ. Καθόλου συσπάσεις, καθόλου διαστολή. Αφού μπήκα με πρόκληση ξεκίνησαν οι συσπάσεις, εκανα διαστολή 4 κ μέχρι εκεί. Μετά δια μαγείας σταμάτησαν όλα. Έμεινα σταθερή στο 4. Βέβαια εδώ να σημειώσω οτι εκ των υστέρων κατάλαβα ότι ο γιατρός δεν ήταν φαν του φυσιολογικού τοκετού. Δλδ αν έρθει φυσικά οκ, αλλά δεν θα περιμένουμε με τις ώρες. ΟΜΩΣ έχω ακούσει αλλά κ διαβάσει εδώ, ότι πολλές κοπέλες τα κατάφεραν!! Οπότε θεωρώ ότι κι εσύ μια χαρά θα τα καταφέρεις αφού το σώμα σου και το κορίτσι σου είναι σχεδόν έτοιμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ολική έκανα κορίτσι μου ναι καλά θυμάσαι το μωρο εγω το πήρα μετά από 3 ώρες που γεννήθηκε στα χερια μου

γδυμενη την έχω έχουμε ακρετη ζεστη εδω

Ε ναι σίγουρα επηρεάστηκε από τα φάρμακα η γλυκούλα. Τα πας τέλεια μανούλα! Συνέχισε έτσι! Αν δεις και κουράζεται δοκίμασε και ψευδοθηλες (τους είναι πολύ πιο εύκολες) ή δώσε και το δικό σου με μπουκάλι. Σε 2 μέρες το πολύ θα έχει πάρει μπροστά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Γυρίσαμε και σήμερα απο τη γιατρό! Συσπάσεις κάθε 3 λεπτά. Με ήλενξε κι απο κάτω. Ο τράχηλος ακόμα δεν έχει κάνει διαστολή και η μπέμπα έχει κατέβει λίγο απο προχθές!

Αν δεν αλλάξει κάτι, την Παρασκευή 7:00π.μ μπαίνουμε για πρόκληση. Φαίνεται πως η μπουμπού είναι έτοιμη αλλά θέλει λίγο σπρώξιμο!!! Περπατάω κοντά στα 5χλμ την ημέρα... Ανεβωκατεβαίνω σκάλες... Είμαι μόνιμα πάνω στην μπάλα και κάνω και βαθιά καθίσματα!!! Τρώω χουρμάδες και ανανά!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο να τη βοηθήσω την μπουμπού κορίτσια μου! Ελπίζω να κατέβει και να τα καταφέρουμε να γεννηθούμε φυσικά. Αν όχι, ότι είναι καλύτερο και για τις 2 μας!!!

Έχει γεννήσει καμιά με πρόκληση φυσιολογικά;;; 

Αχ θέλει να σε ταλαιπωρήσει η ζουζούνα... Κουράγιο μανούλα! Λίγο ακόμα έμεινε! Πόσον εβδομάδων είσαι τώρα;

Έχω κάνα 2 κοπέλες στον κύκλο μου που πήγαν με πρόκληση και γέννησαν φυσιολογικά. Θεωρώ ότι με τα σημάδια που έχεις, έχεις αρκετές πιθανότητες. Πόσο είναι τώρα ο τράχηλος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Πολύ ωραία νέα 🥳🥳 λίγο ακόμα θέλει!! Εγώ είχα μπει με πρόκληση, αλλά με κανένα σημάδι για έναρξη τοκετού. Τι εννοώ. Καθόλου συσπάσεις, καθόλου διαστολή. Αφού μπήκα με πρόκληση ξεκίνησαν οι συσπάσεις, εκανα διαστολή 4 κ μέχρι εκεί. Μετά δια μαγείας σταμάτησαν όλα. Έμεινα σταθερή στο 4. Βέβαια εδώ να σημειώσω οτι εκ των υστέρων κατάλαβα ότι ο γιατρός δεν ήταν φαν του φυσιολογικού τοκετού. Δλδ αν έρθει φυσικά οκ, αλλά δεν θα περιμένουμε με τις ώρες. ΟΜΩΣ έχω ακούσει αλλά κ διαβάσει εδώ, ότι πολλές κοπέλες τα κατάφεραν!! Οπότε θεωρώ ότι κι εσύ μια χαρά θα τα καταφέρεις αφού το σώμα σου και το κορίτσι σου είναι σχεδόν έτοιμα!!

Έτσι δείχνει γιατί οι συσπάσεις γίνονται πιο έντονες και πιο συχνές... Αλλά ακόμα διαστολή 0!!! Έχω πίστη στην μπουμπού μου ότι θα το κάνει το θαύμα της και θα έρθει φυσικά! Της Παναγίας αύριο!!! Θα μας βοηθήσει!!!🙏🤞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ θέλει να σε ταλαιπωρήσει η ζουζούνα... Κουράγιο μανούλα! Λίγο ακόμα έμεινε! Πόσον εβδομάδων είσαι τώρα;

38+5 σήμερα. Δε με πειράζει καθόλου που με "ταλαιπωρεί"... χαρά μου! Αρκεί να τα καταφέρουμε στο τέλος! Μια χαρά αισθάνομαι αν εξαιρέσεις τις συσπάσεις και τους πόνους στη μέση κατά κύριο λόγο! Είμαι πολύ ενθουσιαμένη που έφτασε η ώρα σε απόσταση αναπνοής!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Γυρίσαμε και σήμερα απο τη γιατρό! Συσπάσεις κάθε 3 λεπτά. Με ήλενξε κι απο κάτω. Ο τράχηλος ακόμα δεν έχει κάνει διαστολή και η μπέμπα έχει κατέβει λίγο απο προχθές!

Αν δεν αλλάξει κάτι, την Παρασκευή 7:00π.μ μπαίνουμε για πρόκληση. Φαίνεται πως η μπουμπού είναι έτοιμη αλλά θέλει λίγο σπρώξιμο!!! Περπατάω κοντά στα 5χλμ την ημέρα... Ανεβωκατεβαίνω σκάλες... Είμαι μόνιμα πάνω στην μπάλα και κάνω και βαθιά καθίσματα!!! Τρώω χουρμάδες και ανανά!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο να τη βοηθήσω την μπουμπού κορίτσια μου! Ελπίζω να κατέβει και να τα καταφέρουμε να γεννηθούμε φυσικά. Αν όχι, ότι είναι καλύτερο και για τις 2 μας!!!

Έχει γεννήσει καμιά με πρόκληση φυσιολογικά;;; 

Εγώ αλλά είχα διαστολή 2 δάκτυλά αλλά όχι τόσο συχνες συσπασεις, βασικά δεν κατάλαβα ότι είχα συσπασεις άσε 😂. όταν πήγα για πρόκληση πήγα έκτακτα γιατί είχα πίεση. Γέννησα πολύ εύκολα. Μακάρι να τα καταφέρεις όλα καλά θα πάνε!! Να εχεις πίστη στο σώμα σου κ στο μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ αλλά είχα διαστολή 2 δάκτυλά όταν πήγα για πρόκληση πήγα έκτακτα γιατί είχα πίεση. Γέννησα πολύ εύκολα. Μακάρι να τα καταφέρεις όλα καλά θα πάνε!! Να εχεις πίστη στο σώμα σου κ στο μωράκι σου! 

Αχ αυτό είπα! Έχω πίστη και στις 2 μας και με τη βοήθεια της Μεγαλόχαρης που γιορτάζει κιόλας αύριο πιστεύω πως θα γίνει το θαύμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Έτσι δείχνει γιατί οι συσπάσεις γίνονται πιο έντονες και πιο συχνές... Αλλά ακόμα διαστολή 0!!! Έχω πίστη στην μπουμπού μου ότι θα το κάνει το θαύμα της και θα έρθει φυσικά! Της Παναγίας αύριο!!! Θα μας βοηθήσει!!!🙏🤞 

Μια χαρά θα τα καταφέρεται και οι 2!!! Αύριο θα σου κάνει την έκπληξη στο μεσημεριανό τραπέζι υποψιάζομαι 😂😂 

Εγώ ήθελα όσο τίποτα άλλο να γεννήσω φυσιολογικά. Η κόρη μου είχε άλλη άποψη 😂😂 τελικά, σημασία για μένα είχε που είχα ένα υγιές παιδί στην αγκαλιά μου!! Και όλες όσες δεν κατάφεραν να γεννήσουν φυσιολογικά ή υπήρχαν άλλοι λόγοι που επέβαλαν την καισαρική το ίδιο με εμένα, πιστεύω, θα πιστεύουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα Λευκή μου!!! Εγώ με την τουαλέτα τις τελευταίες βδομάδες νομίζω είμαι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι πάω συχνά!!
    • Καλημέρα Λευκη μου!! Λες να ισχύει αυτό με το κεφάλι γιατί και εγώ όταν γυρίζω πλευρό πονάω στα αριστερά!! Έλεγα τυχαίο είναι! Εγώ δεν το νιώθω το μωρό ειδικά τόσο καθαρά!! Μόλις ξεκίνησα φαντάσου να το νιώθω σαν ψαράκι! Και δεν είμαι και σίγουρη αν ήταν αυτό 🤣  Μόνο 45 φορές πας στην τουαλέτα? Τυχερή είσαι! Εγώ πάω τις διπλάσιες 😭😭 είναι τραγικό αυτό το πράγμα! Πότε θα σταματήσει?
    • καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα!  είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τα πατήματά σας! ήρθαν και τα πρώτα βήματα από το λουλούδι σου ❤️  μεγαλώνειιιι!! εύχομαι να τα ζήσουμε όλες μας σύντομα!
    • Το Μέλανη θα μπορούσε να θεωρηθεί ως υποκοριστικό του Μελπομένη, αν και δεν είναι τόσο συνηθισμένο. Είναι πιο κοντά στο όνομα Μελανία, αλλά αν κάποιος το προτιμά ως παραλλαγή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τα υποκοριστικά είναι συχνά προσωπικές επιλογές και μπορεί να διαμορφώνονται με βάση την αίσθηση που θέλει να δώσει κάποιος στο όνομά του. Πάντως φίλη μου με το όνομα Μελπομένη τη φωνάζουμε Μένη. Κλασικό θα μου πεις.. 😅 Να ξέρεις πως τα ελληνικά ονόματα τελειώνουν με "η" πάντα στο τέλος. 
    • Αααα σε ευχαριστώ πολύ που το θυμήθηκες ❤️❤️. Ειμαι καλά, δόξα τω Θεώ, απλά μετακομίσαμε την Κυριακή και δεν προλαβαίνω ούτε να πάρω ανάσα!! Και το καλύτερο είναι ότι τη Δευτέρα αδιαθετησα. Είπα και στον καλό μου, ευτυχώς που ήρθε η περίοδος γιατί δεν θα ήθελα να έχω μετακόμιση και το άγχος μιας εγκυμοσύνης. Τώρα κουβαλάω, σηκώνω, σκύβω, καθαρίζω... Και συνηθως με την μικρούλα μου αγκαλιά (είναι 10 κιλά). Δυστυχώς δεν έχουμε βοήθεια (εκτός από 2 ημέρες που βοήθησε ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του). Οπότε με το μωρό είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό, γιατί είναι ένα μωράκι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου. Αν την αφήσω για 1 λεπτό πλανταζει στο κλάμα. Αλλά θα τα καταφέρουμε!! Το καλύτερο είναι ότι το Λυδιακι λίγο πριν γίνει 11 μηνών, άφησε τα χεράκια και έκανε τα πρώτα της βήματα!!! Συγκινήθηκα τόσο μα τόσο πολύ, και ευτυχώς προλάβαμε να την βγάλουμε βίντεο ❤️❤️  Πλέον νιώθω ότι επικοινωνούμε με έναν πολύ δικό μας τρόπο και κάθε μέρα είναι και μια έκπληξη!! Πόση αγάπη μπορεί να χωρέσει στην καρδιά μιας μανουλας, ούτε που το είχα φανταστεί 🥰🥰. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην υπάρξει γυναίκα που λαχταρά ένα μωρό και να μην νιώσει αυτά τα συναισθήματα!!  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...