Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια για μπιμπερο!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Η μικρή μου είναι σχεδόν 9 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε. Όταν ήταν περίπου 5 μηνών προσπαθήσαμε με τον σύζυγο να της δίνουμε αντλημενο γάλα με μπιμπερο ώστε να μπορώ να πηγαίνω μερικές φορές την εβδομάδα γυμναστήριο που τόσο που είχε λείψει. Δοκιμάσαμε διάφορες εταιρείες και δεν καταφέραμε τίποτα. Η μικρή προτιμούσε να με μείνει νηστική μέχρι να έρθω, παρά να πιει από το μπιμπερο. Μόλις το έβλεπε δε, έβαζε τα κλάματα. 

Ερχόμαστε στο σήμερα όπου ειλικρινά θα ήθελα πάρα πολύ να βγω για έναν καφέ, ένα ποτό, ένα θέατρο, μια βόλτα τελοσπαντων μόνη μου. Λατρεύω το μωρό μου αλλά έχω τόσο ανάγκη να μην είμαστε μόνιμα αυτοκόλλητες. Πρόσφατα χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο λόγω αιμορραγίας από αποβολή και δεν πήγα γιατί σκεφτόμουν την μικρούλα μου που θηλάζει και θα πλανταζε στο κλάμα που δεν θα ήμουν διαθέσιμη να την θηλάσω. Ο γιατρός μου δεν με πίστευε όταν του το είπα, αλλά για εμένα το μωρό είναι η προτεραιότητα μου και το βάζω πάνω από όλα. 

Ωστόσο θα ήθελα τις συμβουλές σας, από όσες μανούλες έχουν καταφέρει να δώσουν μπιμπερο σε θηλάζοντα μωράκια. Με έχει κουράσει πολύ ο θηλασμός, θα ήθελα σιγά σιγά να αποθηλασω (όχι σε μερικές εβδομάδες εννοείται, σε όσο χρόνο χρειαστει). Να σημειώσω ότι παίρνει πιπίλα από 2 μηνών αλλά προχτές που δοκίμασα παλι με άλλο μπιμπερο, μόλις γεύτηκε το γάλα έκλεισε το στόμα και έπειτα άρχισε να κλαίει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου θα σου πρότεινα να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει ώστε όλα να γίνουν ομαλά και για σένα και για το μωρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσι μου θα σου πρότεινα να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει ώστε όλα να γίνουν ομαλά και για σένα και για το μωρό σου. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι η σύμβουλος μπορεί να με βοηθήσει στο να πάρει η μικρή μπιμπερο, έστω για τους ημερήσιους θηλασμούς (δεν με πειράζει να κρατήσω τους βραδινους). Το λέω γιατί ουσιαστικά δεν θέλω να αποθηλασω,  αλλά να έχω και μια εναλλακτική με το μπιμπερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι η σύμβουλος μπορεί να με βοηθήσει στο να πάρει η μικρή μπιμπερο, έστω για τους ημερήσιους θηλασμούς (δεν με πειράζει να κρατήσω τους βραδινους). Το λέω γιατί ουσιαστικά δεν θέλω να αποθηλασω,  αλλά να έχω και μια εναλλακτική με το μπιμπερο.

Αν είναι σωστα ενημερωμένη θα το κάνει. 
Αν θες πάλι, και έχεις την δυνατότητα, φρόντισε να δώσει το μπιμπερό ένα άλλο άτομο από σένα και τον μπαμπά της καο ιδανικά να μην είστε καθόλου στο σπιτι, να σας έχει δει να φεύγετε και ας είστε κάπου κρυμμένοι. Θα κλάψει είναι σίγουρο γιατί θα του είναι κάτι ξένο αλλά ίσως δεχτεί πιο εύκολα το μπιμπερό απ την γιαγιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πρότεινα κι εγώ να δοκιμάσετε να της δώσει κάποιος άλλος μπιμπερο. Η ανιψιά μου κάνει κάτι παρόμοιο απλώς επειδή της έδιναν από νεογέννητο 1 γεύμα με μπιμπερο, το έχει συνηθίσει. Αλλά της το έδινε πάντα ο μπαμπάς της, οπότε αν δοκιμάσει η μαμά, δεν το θέλει. Γνωρίζει μάλλον πως η μαμά έχει το στήθος κ θέλει αυτό 😛 

Ίσως πιάσει αν δοκιμάσετε κι εσείς κάποιο άλλο πρόσωπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα,

Η μικρή μου είναι σχεδόν 9 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε. Όταν ήταν περίπου 5 μηνών προσπαθήσαμε με τον σύζυγο να της δίνουμε αντλημενο γάλα με μπιμπερο ώστε να μπορώ να πηγαίνω μερικές φορές την εβδομάδα γυμναστήριο που τόσο που είχε λείψει. Δοκιμάσαμε διάφορες εταιρείες και δεν καταφέραμε τίποτα. Η μικρή προτιμούσε να με μείνει νηστική μέχρι να έρθω, παρά να πιει από το μπιμπερο. Μόλις το έβλεπε δε, έβαζε τα κλάματα. 

Ερχόμαστε στο σήμερα όπου ειλικρινά θα ήθελα πάρα πολύ να βγω για έναν καφέ, ένα ποτό, ένα θέατρο, μια βόλτα τελοσπαντων μόνη μου. Λατρεύω το μωρό μου αλλά έχω τόσο ανάγκη να μην είμαστε μόνιμα αυτοκόλλητες. Πρόσφατα χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο λόγω αιμορραγίας από αποβολή και δεν πήγα γιατί σκεφτόμουν την μικρούλα μου που θηλάζει και θα πλανταζε στο κλάμα που δεν θα ήμουν διαθέσιμη να την θηλάσω. Ο γιατρός μου δεν με πίστευε όταν του το είπα, αλλά για εμένα το μωρό είναι η προτεραιότητα μου και το βάζω πάνω από όλα. 

Ωστόσο θα ήθελα τις συμβουλές σας, από όσες μανούλες έχουν καταφέρει να δώσουν μπιμπερο σε θηλάζοντα μωράκια. Με έχει κουράσει πολύ ο θηλασμός, θα ήθελα σιγά σιγά να αποθηλασω (όχι σε μερικές εβδομάδες εννοείται, σε όσο χρόνο χρειαστει). Να σημειώσω ότι παίρνει πιπίλα από 2 μηνών αλλά προχτές που δοκίμασα παλι με άλλο μπιμπερο, μόλις γεύτηκε το γάλα έκλεισε το στόμα και έπειτα άρχισε να κλαίει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Κορίτσι μου λένε ότι τα dr brown τα πιάνουν εύκολα και τα Phillips avent θα πω εγώ, δεν ξέρω αν είχες δοκιμάσει αυτά! Επίσης βάλε άλλους να το δοκιμάζουν γτ εσένα σε έχει συνδεσει με το στήθος, μέχρι να συνηθίσει τουλάχιστον, ίσως χρειαστεί κάμποσες μερες να προσπαθείτε, εύχομαι να τα καταφέρετε σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα,

Η μικρή μου είναι σχεδόν 9 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε. Όταν ήταν περίπου 5 μηνών προσπαθήσαμε με τον σύζυγο να της δίνουμε αντλημενο γάλα με μπιμπερο ώστε να μπορώ να πηγαίνω μερικές φορές την εβδομάδα γυμναστήριο που τόσο που είχε λείψει. Δοκιμάσαμε διάφορες εταιρείες και δεν καταφέραμε τίποτα. Η μικρή προτιμούσε να με μείνει νηστική μέχρι να έρθω, παρά να πιει από το μπιμπερο. Μόλις το έβλεπε δε, έβαζε τα κλάματα. 

Ερχόμαστε στο σήμερα όπου ειλικρινά θα ήθελα πάρα πολύ να βγω για έναν καφέ, ένα ποτό, ένα θέατρο, μια βόλτα τελοσπαντων μόνη μου. Λατρεύω το μωρό μου αλλά έχω τόσο ανάγκη να μην είμαστε μόνιμα αυτοκόλλητες. Πρόσφατα χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο λόγω αιμορραγίας από αποβολή και δεν πήγα γιατί σκεφτόμουν την μικρούλα μου που θηλάζει και θα πλανταζε στο κλάμα που δεν θα ήμουν διαθέσιμη να την θηλάσω. Ο γιατρός μου δεν με πίστευε όταν του το είπα, αλλά για εμένα το μωρό είναι η προτεραιότητα μου και το βάζω πάνω από όλα. 

Ωστόσο θα ήθελα τις συμβουλές σας, από όσες μανούλες έχουν καταφέρει να δώσουν μπιμπερο σε θηλάζοντα μωράκια. Με έχει κουράσει πολύ ο θηλασμός, θα ήθελα σιγά σιγά να αποθηλασω (όχι σε μερικές εβδομάδες εννοείται, σε όσο χρόνο χρειαστει). Να σημειώσω ότι παίρνει πιπίλα από 2 μηνών αλλά προχτές που δοκίμασα παλι με άλλο μπιμπερο, μόλις γεύτηκε το γάλα έκλεισε το στόμα και έπειτα άρχισε να κλαίει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Δοκιμασε της nuk εχει μπιμπερο που μοιαζει με την θηλη του στηθους. Δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε δοκιμάσει παρα πολλές μάρκες. Δεν νομίζω να κάνει καμία ουσιαστική διαφορά, γιατί με όλα κλαίει. Και πλέον είναι αδύνατον να δίνω μια περιουσία για αλλα μπιμπερο που πάνε χαμένα. Με το dr browns μόνο ήταν πιο δεκτική στο να πιει νεράκι (κανονικά πίνει από ποτηράκι 360).

Βοήθεια δεν έχουμε από κανέναν, οπότε μόνο ο άντρας μου μπορεί να προσπαθήσει και αυτό όταν είναι σπίτι, δηλαδή λίγες ώρες τη μέρα. Οι περισσότεροι μου λένε να συνεχίσω να προσπαθώ κ κάποια στιγμή θα το δεχτεί. Αλλά μέχρι ποιο σημείο να προσπαθήσω; Δεν μπορώ να την αφήνω να κλαίει, ούτε να της το βάζω με το ζόρι στο στόμα. Μου φαίνεται ακατόρθωτο και έχω απογοητευτεί πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13κοριτσι μ εγω αποφασισα να αποθηλασω και τις 2 οταβ εγιναν 8 μηνων. Απο τη στιγμή π ετρωγαν 3 πληρη γεύματα πρωι μεσημερι απογευμα, θηλαζαν τ βραδυ για να κοιμηθουν, ενδιαμεσα οσες φορες ξυπνουσαν και τ μεσημερι για να κοιμηθουν. Και οι 2 ακολουθησαν τ ιδιο μοτιβο. Δοκιμασα τηβ πρωτη φορα να δώσω μπουκαλι τ βραδυ. Απετυχε παταγωδώς. Εκλαιγαν εκλαιγαν δ αντεξα. Μετα δοκιμασα να τους δωσω εκει στις 12 π ξανα ξυπνούσαν. Εκλαψαν την πρώτη μερα, αποκοιμηθηκαν, τη 2η το ιδιο, χωρις θηλασμο. Την 3η ηπιαν 30 μλ, τηβ 4η παραπανω, την 5η ένα μπουκαλι. Την επομενη δοκιμασα να δωσω μπουκαλι τ μεσημερι. Μια χαρά τ πηραν. Ετσι σταδιακα αποθηλασα αντικαθιστωντας ανα 3 μερες ενα θηλασμο με μπουκαλι. Για να προσαρμοστει κ τ στηθος.

Μπουκαλι μας βολεψε της μαμ. Ειχα παρει κ γω ενα σωρο. Επισης να σ πω οτι οσο προσπαθούσα να δωσω μπουκαλι τις κουνουσα απαλα απαλα κ τους τραγουδουσα ψιθυριστα. Νυσταζαν κιολας εκεινη την ωρα, οποτε τ δέχτηκαν πιο ευκολα απο οτι στις 10 πχ π θηλαζαν για να κοιμηθουβ για βραδυ. Θελει κυρίως να τ παρεις αποφαση εσυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, να σου ζήσει η μικρούλα! Αφού είναι 9 μηνών και έχει ξεκινήσει να τρώει και να πίνει νερό με ποτηράκι, εγώ θα σου πρότεινα να της δώσεις από άλλο εκπαιδευτικό ποτηράκι που θα έχεις μόνο για το γάλα. Και στα δύο παιδιά που ήταν θηλάζοντα δεν έδωσα ποτέ μπιμπερό, αλλά μόνο από κάτι τέτοια ποτηράκια όταν ξεκίνησα βέβαια από ενός που πήγαν το φρέσκο γάλα παράλληλα με τον θηλασμό και δεν είχα πρόβλημα. Το νερό πάντως το έδινα από ποτήρι κανονικό δικό μας και συνήθισαν από μικρά και δεν πνιγόντουσαν καθόλου. Μην σε αγχώνει πάντως τόσο πολύ το να μην πίνει το γάλα αν τρώει συμπαθητικές ποσότητες φαγητού, φρούτου κλπ, και δύο και τρεις ώρες να λείψεις, αν πεινάσει, μπορεί να της προσφέρει ο μπαμπάς κάτι άλλο ή αν πεινάσει τόσο πολύ θα το πιει και το γάλα απ' το ποτήρι. Όσο μεγαλώνει θα στρώσει μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλλη μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όταν η μικρή μου ήταν 5 μηνών έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά. Θεωρώντας ότι θα είναι κάτι απλό να πάρει  μπιμπερο  ξεκίνησα τις προσπάθειες 1 μήνα πριν. Μάταια όμως, όσα μπιμπερο κι αν δοκίμασα δεν έπινε ποτέ ούτε μια γουλια..Μη έχοντας άλλη λύση κατέληξα στο ότι απλά δεν θα πίνει γάλα τις ώρες που θα λείπω(ήταν μόλις 5 ώρες). Την θήλαζα ακριβώς πριν φύγω για να χουμε περιθώριο.. τις πρώτες μέρες δεν ήπιε καθόλου ούτε με τον μπαμπά, μετά από καμιά βδομάδα άρχισε να πίνει λίγο λίγο, ώσπου έφτασε να πίνει κανονική ποσότητα...άλλοτε έπινε με ποτηράκι, άλλοτε με μπιμπερο.. ώσπου ξεκίνησε τις στερεες και δεν το είχα πια άγχος.. φυσικά μπιμπερο από μενα δεν πήρε ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Έτσι κι εμένα οι διδυμούλες μου. Είναι τώρα 6 μηνών και πρέπει να αρχίσουν να πίνουν νερό. Τι μπιμπερό της Nuk natural sense δοκίμασα, τι Philips Avent και της MAM τελικά, για πλάκα δοκίμασα κάτι μπιμπερό από τα Jumbo και κάπως βλέπω πως πίνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν θα ξεκινούσα δουλειά, ο μικρός μου ήταν 5 μηνών. Δεν ήθελε να δει κανένα μπιμπερό. Δοκίμασα παρά πολλές μάρκες, κ τελικά έπεσα σε ένα ποστ που διάφορες μαμάδες έλεγαν για τα lansinoh, έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ κ όντως είναι τα πιο δεκτικά σε θηλάζουσα βρεφη (βάση στατιστικων). Με πολύ κόπο το δέχτηκε, προσπαθούσα κάθε μέρα το πρωί που ήταν ευδιάθετος να του το δίνω, τις πρώτες μέρες δέχτηκε να το μασησει, μετά από πολλή επιμονή έπινε 5 μλ τη μέρα αλλά ήτανε πρόοδος! Και σιγά σιγά σε πολλές μέρες το δέχτηκε και έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Όταν συνήθισε το μπιμπερό, ξεκίνησα κάποια γεύματα φόρμουλα, που εννοείται στην αρχή δεν το ήθελε. Πάλι 5 μλ αρχικά μέχρι να το συνηθίσει. Σιγά σιγά και εγώ αποθηλασα διότι τα βράδια ξυπνουσε 3-4 φορές κ λόγω δουλειάς δεν άντεχα. Πλέον ξυπνάει 1 φορά, πίνει 1 μπιμπερό και γυρίζει στο πλάι και κοιμάται μόνος του. Αν μου το έλεγαν αυτό πριν 3 μήνες δε θα το πίστευα ότι θα γινόταν. Οπότε υπομονή και επιμονή χρειάζεται, κ όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαστε διακοπές και θεώρησα είναι καλή ευκαιρία τώρα που είναι ο μπαμπάς της διαθέσιμος όλο το 24ωρο. Ξεκινήσαμε όμως τρομερο κλάμα οπότε είπα να το αφήσουμε προς ώρας να χαρούμε λίγο ήρεμοι τις διακοπές μας γιατί και εγώ με το κλάμα της στρεσσαρομαι τόσο πολύ που με πιανει πονοκέφαλος από το άγχος. 

Νεράκι με το Dr brown's της δίνω για τώρα, για να το συνηθίσει, μήπως και της είναι λιιιιγο πιο εύκολο μετά να πιει και λίγο γάλα από κει. Είναι το μόνο μπιμπερο που δέχτηκε να πιει νερό. Σκέφτηκα να της δώσω και φρέσκο αντλημενο γάλα γιατί έχω διαβάσει ότι μερικές φορές όταν είναι από την κατάψυξη αλλοιώνεται η γεύση του και πολλά μωράκια δεν το θέλουν και ας είναι μητρικό.

Το έχω πάρει απόφαση ότι θα είναι δύσκολη διαδικασία ωστόσο ειδικά τώρα το καλοκαίρι με έχει κουρνάσει πολύ ο θηλασμός. Νιωθω εντωμεταξυ πολύ έντονο το αντανακλαστικό της καθόδου ακόμα και τώρα που η μικρή είναι 9 μηνών και πολλές φορές ακόμα τρέχει το στήθος. Ειδικά αν ξεκινήσει να πίνει και για κάποιο λόγο σταματήσει, γίνομαι χάλια. Πίστευα αυτά θα γινόντουσαν μόνο τους πρώτους μήνες αλλά έπεσα έξω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...