Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέση ύπνου 4 μηνών μωρού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες της μανούλες και μέλλουσες μανούλες🩷έγινα μαμά στο πρώτο μου παιδάκι το οποίο είναι τώρα 4 μηνών 🥳💝θα ήθελα να ρωτήσω για την θέση ύπνου γιατί είναι πολύ ζωηρή στον ύπνο της, μέχρι τώρα την είχα στην φωλιτσα αλλά επειδή είναι ψηλό κορίτσι δεν μπορούσε να τεντωσει τα ποδαράκια της και ήθελε να γυρίσει αλλά λόγω χώρου δεν μπορούσε και ξυπνούσε πολύ συχνά μέσα στην νύχτα και αποφάσισα από εχθές να την βάλω στο κρεβατάκι της που είναι κολλητά με το δικό μου φυσικά,αλλά γυρίζει μπρούμυτα γιατί έτσι την βολεύει και μπορεί να γυρίσει από 2,5 μηνών έτσι αλλά ακόμα το να γυρίσει ανάσκελα δεν το πολύ έχουμε μόνο κάποιες φορές 😪και φοβάμαι πολύ όμως και εχθές κοιμήθηκα δεν κοιμήθηκα τα μάτια μου τα άνοιγα συνέχεια και δεν ξέρω τι να κάνω...την γύριζα όσο μπορούσα αλλά είδα ότι κοιμάται πιο βαθιά και καλύτερα και δεν έχει τόσο πανάκια στην κοιλίτσα της και θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας πάνω στο θέμα 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/6/2024 at 7:32 ΜΜ, ο/η Anna24 είπε:

Καλησπέρα σε όλες της μανούλες και μέλλουσες μανούλες🩷έγινα μαμά στο πρώτο μου παιδάκι το οποίο είναι τώρα 4 μηνών 🥳💝θα ήθελα να ρωτήσω για την θέση ύπνου γιατί είναι πολύ ζωηρή στον ύπνο της, μέχρι τώρα την είχα στην φωλιτσα αλλά επειδή είναι ψηλό κορίτσι δεν μπορούσε να τεντωσει τα ποδαράκια της και ήθελε να γυρίσει αλλά λόγω χώρου δεν μπορούσε και ξυπνούσε πολύ συχνά μέσα στην νύχτα και αποφάσισα από εχθές να την βάλω στο κρεβατάκι της που είναι κολλητά με το δικό μου φυσικά,αλλά γυρίζει μπρούμυτα γιατί έτσι την βολεύει και μπορεί να γυρίσει από 2,5 μηνών έτσι αλλά ακόμα το να γυρίσει ανάσκελα δεν το πολύ έχουμε μόνο κάποιες φορές 😪και φοβάμαι πολύ όμως και εχθές κοιμήθηκα δεν κοιμήθηκα τα μάτια μου τα άνοιγα συνέχεια και δεν ξέρω τι να κάνω...την γύριζα όσο μπορούσα αλλά είδα ότι κοιμάται πιο βαθιά και καλύτερα και δεν έχει τόσο πανάκια στην κοιλίτσα της και θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας πάνω στο θέμα 😳

Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα. 

Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν. 

Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...