Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα καλό μήνα σε όλες ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ με υγεία κυρίως κ πολύ καλές εξετάσεις ν έχουμε αυτόν τον μήνα! Μόνο καλά αποτελέσματα 🤰🏼🤰🏼🤰🏼

 

εγώ κορίτσια το μόνο που έχω σαν νέο είναι ότι πια κλωτσάει το μπεμπέ κ φαίνεται η κοιλίτσα που φουσκώνει στο σημείο! Τώρα δλδ το νιώθουν κ το βλέπουν  κ οι άλλοι!  😄🤰🏼 βέβαια δεν μου αρέσει να μου πιάνουν την κοιλιά (δν ξέρω γιατί αλήθεια, μόνο τα παιδάκια μου αφήνω, κ στις άλλες εγκυμοσύνες έτσι ήμουν, κάποιο σύνδρομο θα είναι 🤣🤣🤣🤣) αλλά τέλος πάντων  άβυσσος η ψυχή της εγκύου 🤷🏼‍♀️

@Antonia2 καλοτάξιδο το αμάξι καλές βόλτες κ σύντομα με τα ζουζουνάκια σας μέσα 🩷🩷

Ευχαριστούμε Χρύσα μου!!! 🥰❤️

Ηδη κλεισαμε και μια μακρινη εκδρομουλα για την 28η οκτωβριου... βεβαια παντα κλεινω καταλυμα με δωρεαν ακυρωση γτ ειδικα σε αυτη τη φαση δεν ξερουμε τι μπορει να παει στραβα μεχρι τελευταια στιγμη...

αχ τι ωραια που κλωτσαει ο μπομπιρας σας!!!! δινει το παρον για τα καλα!!! 💙🤸‍♂️

ναι αυτο με την κοιλια εχεις πολυ δικιο!!! κι εγω δεν τρελαινομαι να μου χαιδευουν την κοιλια καποιοι οχι τοσο κοντινοι (κοντινοι ειναι πχ γονεις, αδερφια και φιλες κολλητες). ε εκει καταλαβαινω τον ενθουσιασμο και δεν εχω θεμα αλλα απορω με καποιους που νιωθουν τετοια οικειοτητα.. τεσπα, απο καλο το κανουν οποτε το προσπερναω...

εμας οι μικρες κανενα δειγμα ακομα... μονο η κοιλια φουσκωνει σαν κεικ με φαριν απ!!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλό μήνα να έχουμε μανούλες!!! Εύχομαι να έχουμε όλες όμορφα νέα να μοιραστούμε και αυτόν τον μήνα!

@Antonia2 καλές βόλτες να έχετε γλυκιά μου, καλοτάξιδο το αμάξι σας🚘

Όσο για εμάς, προχωράμε καλά ανυπομονώντας για την β΄  επιπέδου την οποία έχουμε σκοπό να συνδυάσουμε με βόλτα και τα πρώτα ψώνια του μωρού μιας και θα ανέβουμε Αθήνα.

Επίσης, η κοιλίτσα έχει μεγαλώσει λίγο και έχουν αρχίσει να με ρωτούν εδώ στην δουλειά, αν και πιστεύω ότι είναι κοινό μυστικό. Το μωρούλι συνεχίζει τις κλωτσούλες του ενώ οι επισκέψεις στην τουαλέτα έχουν τετραπλασιαστεί😩

Αχ ναι κρισιμος μηνας κι αυτος!! λογω της β επιπεδου...

Ευχαριστούμε Λευκή μου για τις ευχες!!! 🥰❤️ να ειμαστε ολοι καλα και με το καλο να ερθουν τα ζουζουνια μας!!! 🙏👶🤰

ωραια που θα κανετε και τα πρωτα ψωνια σας!!! ετσι να μπαινουμε σε mood σιγα σιγα!!! κι εγω αρχισα να χαζευω κανενα παιδικο δωματιο ετσι να παρω καμια ιδεα γτ πρεπει να το βαψουμε πριν ερθουν οι μικρες.. και ιδανικα πριν πεσει πολυ η θερμοκρασια για να στεγνωσει πιο αμεσα...

ασε με την τουαλετα ενα δραμα... απορω τι θα γινει τους τελευταιους μηνες.. νομιζω οτι εκει θα τη βγαζω ολη την ωρα γτ πινω και αρκετο νερο μεσα στη μερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου επισης να σας πω οτι πηρα τηλ σμρ στο νοσοκομειο Ελενα γτ μου προτεινε μια ξαδερφη μου οτι κανουν δωρεαν σεμιναρια θηλασμου και ηθελα να ρωτησω. μου ειπε οτι αξιζει τον κοπο και μας δειχνουν αρκετα χρησιμα πραγματα... εν τελει μου ειπαν να τους καλεσω γυρω στις 32 εβδομαδες αλλα δεδομενου οτι εχω διδυμα μου ειπαν και νωριτερα να παρω δεν υπαρχει προβλημα..

η κοπελα που σας λεω θηλασε και τα 2 παιδια της και θηλαζει ακομα αραια και που...

οποια γνωριζει κτ επιπλεον ας δωσει καμια πληροφορια... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στην παρέα, να έχετε μια όμορφη Τετάρτη.

Εγώ από εχθές το πρωί-μεσημέρι δεν αισθάνομαι πολύ...άνετα. Δεν ξέρω και πως να σας το εξηγήσω επαρκώς..

Νιώθω πολύ χαμηλά στην κοιλιά μια πίεση σαν να έχω μέσα νερό πέρα από τα πολλά υγρά που έτσι και αλλιώς έχω το τελευταίο διάστημα. Αλλά από εχθές καταλαβαίνω αυτή την πίεση σαν να θέλω πολύ τουαλέτα και εν τέλει πάω και έχω μόνο κάποιες σταγόνες οι οποίες όταν βγαίνουν με ανακουφίζουν άπειρα, σαν να βγήκε ένας κουβάς νερό. Επιπλέον νιώθω συνεχώς γουργουρητά σε εκείνο το σημείο και μου φαίνεται πως εκεί κλωτσάει το μωρό. Μέχρι εχθές τις ένιωθα πιο ψηλά τις κινήσεις του. Σας έχει τύχει?? Τι μπορεί να συμβαίνει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα στην παρέα, να έχετε μια όμορφη Τετάρτη.

Εγώ από εχθές το πρωί-μεσημέρι δεν αισθάνομαι πολύ...άνετα. Δεν ξέρω και πως να σας το εξηγήσω επαρκώς..

Νιώθω πολύ χαμηλά στην κοιλιά μια πίεση σαν να έχω μέσα νερό πέρα από τα πολλά υγρά που έτσι και αλλιώς έχω το τελευταίο διάστημα. Αλλά από εχθές καταλαβαίνω αυτή την πίεση σαν να θέλω πολύ τουαλέτα και εν τέλει πάω και έχω μόνο κάποιες σταγόνες οι οποίες όταν βγαίνουν με ανακουφίζουν άπειρα, σαν να βγήκε ένας κουβάς νερό. Επιπλέον νιώθω συνεχώς γουργουρητά σε εκείνο το σημείο και μου φαίνεται πως εκεί κλωτσάει το μωρό. Μέχρι εχθές τις ένιωθα πιο ψηλά τις κινήσεις του. Σας έχει τύχει?? Τι μπορεί να συμβαίνει????

Συνήθως αυτήν την αίσθηση έχουμε στο τελευταίο τρίμηνο όταν το μωρό έχει κατέβει πολύ χαμηλά κ πιέζει την κύστη. Κ πάμε τουαλέτα απλά κ μόνο για λίγες σταγόνες. 
 

Μήπως είναι καμιά ουρολοίμωξη όμως; Έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα; 
 

εγώ ως γουργουρητό δεν ένιωσα ποτέ τα μωράκια μου άρα δεν ξέρω την αίσθηση. Σαν γουργουρητό νιώθω μόνο το έντερο. 
 

μπορείς να μιλήσεις με τη γραμματεία στο γιατρό σου να του το μεταφέρουν κ να σε κατευθύνουν αναλόγως. 
 

ίσως δεν είναι και τίποτα γιατί όλα τα όργανα πιέζονται κ αλλάζουν θέση όσο μεγαλώνει η μήτρα. 
 

σ αυτές τις εβδομάδες τα μωρά αλλάζουν θέση συνέχεια οπότε μπορεί να νιώσεις αλλού τις κλωτσιές κάθε φορά (εχε στο νου σου ότι δεν νιώθεις πάντα τα πόδια μπορεί να είναι κ το κεφάλι που το τεντώνει το μωράκι κ να νομίζεις ότι είναι τα πόδια, γενικά το κεφάλι ασκεί μεγαλύτερη πίεση από τα πόδια κ το ξεχωρίζεις γιατί τα πόδια έχουν μοτίβο κινήσεων κ κλοτσιών ενώ το κεφάλι είναι κυρίως σαν πίεση κ όχι κλωτσιά χωρίς συγκεκριμένη επαναληψη) 

δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ όσο περνάνε οι εβδομάδες θα τα ξεχωρίζεις κ εσύ η ίδια.😊❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα στην παρέα, να έχετε μια όμορφη Τετάρτη.

Εγώ από εχθές το πρωί-μεσημέρι δεν αισθάνομαι πολύ...άνετα. Δεν ξέρω και πως να σας το εξηγήσω επαρκώς..

Νιώθω πολύ χαμηλά στην κοιλιά μια πίεση σαν να έχω μέσα νερό πέρα από τα πολλά υγρά που έτσι και αλλιώς έχω το τελευταίο διάστημα. Αλλά από εχθές καταλαβαίνω αυτή την πίεση σαν να θέλω πολύ τουαλέτα και εν τέλει πάω και έχω μόνο κάποιες σταγόνες οι οποίες όταν βγαίνουν με ανακουφίζουν άπειρα, σαν να βγήκε ένας κουβάς νερό. Επιπλέον νιώθω συνεχώς γουργουρητά σε εκείνο το σημείο και μου φαίνεται πως εκεί κλωτσάει το μωρό. Μέχρι εχθές τις ένιωθα πιο ψηλά τις κινήσεις του. Σας έχει τύχει?? Τι μπορεί να συμβαίνει????

Καλημέρα Λευκή μου!!γενικά εγώ από τότε που μπήκα στον 4 δηλαδή εδώ κ σχεδόν δύο μήνες νιώθω ανά διαστήματα κάτι περίεργα σαν πιέσεις σφυξιματα κτλπα και κάποιες φορές μου προκαλούν κι εμένα ξαφνικό αίσθημα ότι θέλω να κατουρήσω κ όταν πηγαίνω δεν έχω κι εγώ συνήθως πολύ κατούρημα...Παρ όλα αυτά εγώ δεν τ νιώθω συνεχόμενα έρχονται και φεύγουν και γενικά φοβάμαι ότι είναι σαν συσπάσεις αν και δεν πονάω απλα νιώθω μια άβολη αίσθηση και ότι πρπει να αλλάξω θέση ...Παρ όλα αυτά τα έχω πει στη γιατρό μου η οποία δεν ανησυχεί γτ δεν φαίνεται τίποτα ανησυχητικό στους υπερήχους και στον τραχηλο ..μου πρότεινε μόνο αν θέλω να πάρω μαγνήσιο...δεν ξέρω αν μοιάζει με αυτό που περιγράφεις!!ανέφερε το κι εσύ να δούμε τι θα σ πει ο γιατρός😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Συνήθως αυτήν την αίσθηση έχουμε στο τελευταίο τρίμηνο όταν το μωρό έχει κατέβει πολύ χαμηλά κ πιέζει την κύστη. Κ πάμε τουαλέτα απλά κ μόνο για λίγες σταγόνες. 
 

Μήπως είναι καμιά ουρολοίμωξη όμως; Έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα; 
 

εγώ ως γουργουρητό δεν ένιωσα ποτέ τα μωράκια μου άρα δεν ξέρω την αίσθηση. Σαν γουργουρητό νιώθω μόνο το έντερο. 
 

μπορείς να μιλήσεις με τη γραμματεία στο γιατρό σου να του το μεταφέρουν κ να σε κατευθύνουν αναλόγως. 
 

ίσως δεν είναι και τίποτα γιατί όλα τα όργανα πιέζονται κ αλλάζουν θέση όσο μεγαλώνει η μήτρα. 
 

σ αυτές τις εβδομάδες τα μωρά αλλάζουν θέση συνέχεια οπότε μπορεί να νιώσεις αλλού τις κλωτσιές κάθε φορά (εχε στο νου σου ότι δεν νιώθεις πάντα τα πόδια μπορεί να είναι κ το κεφάλι που το τεντώνει το μωράκι κ να νομίζεις ότι είναι τα πόδια, γενικά το κεφάλι ασκεί μεγαλύτερη πίεση από τα πόδια κ το ξεχωρίζεις γιατί τα πόδια έχουν μοτίβο κινήσεων κ κλοτσιών ενώ το κεφάλι είναι κυρίως σαν πίεση κ όχι κλωτσιά χωρίς συγκεκριμένη επαναληψη) 

δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ όσο περνάνε οι εβδομάδες θα τα ξεχωρίζεις κ εσύ η ίδια.😊❤️ 

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Καλημέρα Λευκή μου!!γενικά εγώ από τότε που μπήκα στον 4 δηλαδή εδώ κ σχεδόν δύο μήνες νιώθω ανά διαστήματα κάτι περίεργα σαν πιέσεις σφυξιματα κτλπα και κάποιες φορές μου προκαλούν κι εμένα ξαφνικό αίσθημα ότι θέλω να κατουρήσω κ όταν πηγαίνω δεν έχω κι εγώ συνήθως πολύ κατούρημα...Παρ όλα αυτά εγώ δεν τ νιώθω συνεχόμενα έρχονται και φεύγουν και γενικά φοβάμαι ότι είναι σαν συσπάσεις αν και δεν πονάω απλα νιώθω μια άβολη αίσθηση και ότι πρπει να αλλάξω θέση ...Παρ όλα αυτά τα έχω πει στη γιατρό μου η οποία δεν ανησυχεί γτ δεν φαίνεται τίποτα ανησυχητικό στους υπερήχους και στον τραχηλο ..μου πρότεινε μόνο αν θέλω να πάρω μαγνήσιο...δεν ξέρω αν μοιάζει με αυτό που περιγράφεις!!ανέφερε το κι εσύ να δούμε τι θα σ πει ο γιατρός😉

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Στην ουσία είναι όντως μια άβολη αίσθηση σαν κάτι να φεύγει από κάτω. Θα το αναφέρω σίγουρα στον γιατρό μου. Δυστυχώς δεν μπορεί να με δει μέχρι τις 14/10 και έχω αγχωθεί λίγο. 

Σήμερα πάντως είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα. Μόνο το πρωί το ένιωσα πάλι έντονα αυτό το ζόρισμα στην κύστη. Ωστόσο έως τώρα δεν έχω πάει πολλές φορές τουαλέτα αλλά και τα υγρά είναι περιορισμένα σε σχέση με εχθές πάντα. Μπορεί πράγματι να αλλάζει θέσεις το ζουζούνι. Θα δω πως θα κυλήσει και η υπόλοιπη μέρα και θα ενημερώσω τον γιατρό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Στην ουσία είναι όντως μια άβολη αίσθηση σαν κάτι να φεύγει από κάτω. Θα το αναφέρω σίγουρα στον γιατρό μου. Δυστυχώς δεν μπορεί να με δει μέχρι τις 14/10 και έχω αγχωθεί λίγο. 

Σήμερα πάντως είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα. Μόνο το πρωί το ένιωσα πάλι έντονα αυτό το ζόρισμα στην κύστη. Ωστόσο έως τώρα δεν έχω πάει πολλές φορές τουαλέτα αλλά και τα υγρά είναι περιορισμένα σε σχέση με εχθές πάντα. Μπορεί πράγματι να αλλάζει θέσεις το ζουζούνι. Θα δω πως θα κυλήσει και η υπόλοιπη μέρα και θα ενημερώσω τον γιατρό μου.

Oταν λες σαν κάτι να φεύγει από κάτω εννοείς υγρά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Oταν λες σαν κάτι να φεύγει από κάτω εννοείς υγρά;

Ναι αυτή την αίσθηση έχω και κοιτάζομαι συνέχεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Ναι αυτή την αίσθηση έχω και κοιτάζομαι συνέχεια. 

Γενικά υγρά ειδικά κάποιες μέρες έχω κι εγώ αρκετά αλλά όχι απαραίτητα σε συνδιασμό με την αίσθηση π λεγαμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Annoula1995 είπε:

Γενικά υγρά ειδικά κάποιες μέρες έχω κι εγώ αρκετά αλλά όχι απαραίτητα σε συνδιασμό με την αίσθηση π λεγαμε!!

Μάλλον θα τα έχουμε αυτά για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης. Άλλοτε λιγότερα και άλλοτε πιο πολλά. 

Σήμερα και εμένα είναι περιορισμένα τα υγρά ευτυχώς και δεν έχω νιώσει κάτι από τα χθεσινά έως τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου εσεις οδηγείτε ακομα κανονικα ; 

εμένα το αμαξι μου δεν είναι αυτόματο και μαλλον έχει αρχίσει να με ζορίζει στην οδήγηση…😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Στην ουσία είναι όντως μια άβολη αίσθηση σαν κάτι να φεύγει από κάτω. Θα το αναφέρω σίγουρα στον γιατρό μου. Δυστυχώς δεν μπορεί να με δει μέχρι τις 14/10 και έχω αγχωθεί λίγο. 

Σήμερα πάντως είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα. Μόνο το πρωί το ένιωσα πάλι έντονα αυτό το ζόρισμα στην κύστη. Ωστόσο έως τώρα δεν έχω πάει πολλές φορές τουαλέτα αλλά και τα υγρά είναι περιορισμένα σε σχέση με εχθές πάντα. Μπορεί πράγματι να αλλάζει θέσεις το ζουζούνι. Θα δω πως θα κυλήσει και η υπόλοιπη μέρα και θα ενημερώσω τον γιατρό μου.

εμένα κοριτσι μου αυτο που περιγράφεις μου θυμίζει πολυ αυτά που ένιωθα την εβδομάδα που είχα τρελη δυσκοιλιότητα ένιωθα πίεση οτι είχα πολλα υγρά, πηγαινα τουαλετα κ δν είχα τιποτα… με το που περασε αυτο δν το έχω ξανανιώσει είχα κανει κ τον υπέρηχο εκείνες τις μερες κ ολα ήταν καλα.. γιατι είχα σκεφτει μέχρι κ για συσπάσεις αλλά ο γιατρός μου ειπε πως δεν είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

κοριτσια μου εσεις οδηγείτε ακομα κανονικα ; 

εμένα το αμαξι μου δεν είναι αυτόματο και μαλλον έχει αρχίσει να με ζορίζει στην οδήγηση…😓

Εγώ οδηγώ κανονικά δν έχω κάποιο θέμα. Τι ακριβώς σε ζορίζει; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...