Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! @Antonia2 μπράβο που ασχολήθηκες και έφτιαξες το πινακάκι, Εγώ με το καλό θα έχω υπέρηχο την Παρασκευή 5/7. 

Εχθές το βράδυ μου έστειλαν και τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου. Γενικά όλες οι τιμές είναι καλές εκτός από τον αιματοκρίτη που είναι 33,8 και ο γιατρός μου είπε πως είναι χαμηλά. 

Θα μιλήσουμε σήμερα για να μου πει λεπτομέρειες και να κανονίσουμε τον ραντεβού της Παρασκευής (λογικά).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!! ☀️❤️

@ΛΕΥΚΗ μου νομιζω ειναι συνηθες να πεφτει ο αιματοκριτης.. θα μας πει κ η Χρυσα π ειναι η πιο εμπειρη!! 

Γνκ ποσο αιματοκριτη εχεις;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Μακαρι να βοηθησει η Παναγια κ αυτη τη φορα ν πανε ολα καλα!!🙏🙏 Ανυπομονουμεε!!!

Αχ τι ωραια π κανονισες κ την αυχενικη!!! Με το καλο Χρυσα μου!!!🙏🤰❤️🧿

Αχ τι ωραια αυτα τα δωρεαν...🥰👏 εδω στην ελλαδα μια περιουσια πληρωνουμε γ τις εξετασεις κ τη γεννα...

κ τωρα μ τα εισοδηματικα κριτηρια, πρεπει να τσεκαρω αν θ παρουμε το επιδομα τοκετου που εδινε η κυβερνηση...

Τεσπα, ας πανε ολα καλα κ θ τα βγαλουμε περα!!

Υγεια να εχουμε πανω απ ολα!!🙏

Ξέρω κορίτσι μου πολλά λεφτά δώσαμε κ εμείς στις 2 γέννες μας εκεί. Εδώ είναι όλα δωρεάν εκτός από αυχενική κ β επιπέδου. Αλλά καλύπτουν το harmony nipt που είναι πιο ακριβό από την β επιπέδου. 

γεννα , μαίες, μαθήματα, επισκέψεις όλα δωρεάν. Ας μην πως για επίδομα τοκετού, επίδομα παιδιού κ τα λοιπά…. Μέρα με νύχτα η διαφορά. 
 

όμως σημασία έχει ο  στοχος ❤️

Όταν ήμουν 23 κ έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί όπως καταλαβαίνεις ούτε είχαμε στην άκρη τίποτα ούτε είχαμε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο. Εγώ μολις είχα αποφοιτήσει. Ο γιατρός τότε μας είχε στηρίξει παρά πολύ κ μας πήρε 1.000€ για γεννά κ επισκέψεις  (ιδιώτης) κ αυτά τα χρήματα μας είπε να τα δίναμε όποτε τα είχαμε (εμείς τα πήγαμε εν τέλη αφού σαραντησα) κ μας έκανε κ καλή τιμή στο ιδιωτικό μαιευτήριο 1.000€ δίκλινο να ναι καλά! Στην Αθήνα όλα αυτά που οι τιμές είναι φωτιά. 
 

Υπάρχουν κ καλοί άνθρωποι που στηρίζουν κ αυτό μετράει έτσι όπως έχουν τα δεδομένα στην χώρα μας ❤️

 

δες τι δικαιούσε κ μην αφήσεις τίποτα ανεκμετάλλευτο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! @Antonia2 μπράβο που ασχολήθηκες και έφτιαξες το πινακάκι, Εγώ με το καλό θα έχω υπέρηχο την Παρασκευή 5/7. 

Εχθές το βράδυ μου έστειλαν και τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου. Γενικά όλες οι τιμές είναι καλές εκτός από τον αιματοκρίτη που είναι 33,8 και ο γιατρός μου είπε πως είναι χαμηλά. 

Θα μιλήσουμε σήμερα για να μου πει λεπτομέρειες και να κανονίσουμε τον ραντεβού της Παρασκευής (λογικά).

Καλημέρα Λευκή μου φεριτίνη έκανες; 
Είναι λίγο χαμηλά αλλά λογικά θα σου δώσει σίδηρο γιατί τα μωράκια από το δεύτερο τρίμηνο τραβάνε σίδηρο όποτε θέλει να σε έχει σε καλά επίπεδα! 
μην ανησυχείς όμως δν είναι τραγικό το νούμερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ο πίνακας είναι υπέροχος!! Μπράβο βρε @Antonia2!!! Θα πας και και μέρα νωρίτερα εε? Αχ τι ωραία! 7 μερουλες έμειναν!! Κορίτσι μου το επίδομα γέννας νόμιζα ότι το δικαιούνται όλοι!! Αν λέμε τα 2 χιλιάρικα!! @ΛΕΥΚΗ μου τώρα που θα μιλήσετε με το γιατρό για το ραντεβού πες του να σε βάλει πρωί 😁 να μην έχουμε αγωνία όλη μέρα 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ο πίνακας είναι υπέροχος!! Μπράβο βρε @Antonia2!!! Θα πας και και μέρα νωρίτερα εε? Αχ τι ωραία! 7 μερουλες έμειναν!! Κορίτσι μου το επίδομα γέννας νόμιζα ότι το δικαιούνται όλοι!! Αν λέμε τα 2 χιλιάρικα!! @ΛΕΥΚΗ μου τώρα που θα μιλήσετε με το γιατρό για το ραντεβού πες του να σε βάλει πρωί 😁 να μην έχουμε αγωνία όλη μέρα 🥰🥰

 χαχαχα ναι γύρω στις 12 θα πάω, τώρα μιλήσαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 απ΄ ' ότι είδα στις τελευταίες γενικές που είχα κάνει στον Οκτώβριο, είχα 38,5.  Ο γιατρός μου είπε πως έχει πέσει αρκετά τώρα, όπως και η αιμοσφαιρίνη, αλλά όπως είπε και η @Xrisa95 είναι φυσιολογικό. Μάλιστα ίσως πέσει και άλλο στο δεύτερο τρίμηνο. Ωστόσο μου έγραψε σίδηρο για τώρα. 

Του είπα και για την μύτη που αιμορραγεί και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ όπως και στα δόντια και στα ούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2024 at 10:18 ΠΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!!! 😍

Τι κανετε;;

Να σας ρωτησω, εσεις από κρέμες προσωπου και σώματος αλλαξατε κατι τωρα που ειστε εγκυουλες;;

Όταν μου έδωσε ο γιατρος τις οδηγίες πριν την ετ, έγραφε να μην βαώ αρωμα τη μερα της ετ γτ είναι τοξικό για τα εμβρυα και θα επηρεάσει αρνητικά την όλη δαδικασία... και από τότε φοβαμαι να βάλω τις μέρες ημέρας και νυχτός που φορούσα καθώς και για το σώμα πήρα μια άλλη από το φαρμακείο.

εσείς μήπως γνωρίζετε τι ισχύει; αν πρέπει να αποφύγουμε κάποιο συστατικό;

Καλημέρα κορίτσια! Σαν μανούλα Φεβρουαρίου (2023) κι εγώ θέλω να σας ευχηθώ με το καλό τα μωράκια σας! Να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες!

Αντωνια συγχαρητήρια και σε σένα για την εγκυμοσύνη σου! Χάρηκα πολύ για σένα μόλις διάβασα ότι πέτυχε η ετ σου! Με το καλό! Όσο για τις κρέμες σίγουρα πρέπει να αποφεύγεις κρέμες με ρετινολη! Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς πολύ αγνές κρέμες γενικότερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

@Antonia2 απ΄ ' ότι είδα στις τελευταίες γενικές που είχα κάνει στον Οκτώβριο, είχα 38,5.  Ο γιατρός μου είπε πως έχει πέσει αρκετά τώρα, όπως και η αιμοσφαιρίνη, αλλά όπως είπε και η @Xrisa95 είναι φυσιολογικό. Μάλιστα ίσως πέσει και άλλο στο δεύτερο τρίμηνο. Ωστόσο μου έγραψε σίδηρο για τώρα. 

Του είπα και για την μύτη που αιμορραγεί και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ όπως και στα δόντια και στα ούλα.

Καλημέρα κορίτσι μου μια χαρά λοιπόν μην ανησυχείς ❤️ βέβαια εννοείται πάντα ψάχνουμε όσα δεν ξέρουμε κ έτσι πρέπει. 
και να πέσει κι άλλο ο αιματοκρίτης θα σου δώσει μεγαλύτερη δόση σιδήρου μην ανησυχείς ούτε γι αυτό. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σαν μανούλα Φεβρουαρίου (2023) κι εγώ θέλω να σας ευχηθώ με το καλό τα μωράκια σας! Να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες!

Αντωνια συγχαρητήρια και σε σένα για την εγκυμοσύνη σου! Χάρηκα πολύ για σένα μόλις διάβασα ότι πέτυχε η ετ σου! Με το καλό! Όσο για τις κρέμες σίγουρα πρέπει να αποφεύγεις κρέμες με ρετινολη! Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς πολύ αγνές κρέμες γενικότερα..

Να σου ζήσει το παιδάκι σου! ❤️

σ ευχαριστούμε για τις ευχές σου κ για τις πληροφορίες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μετά την αυχενική θα κάνουμε κ πινακακι με ΠΗΤ και φύλο (θα το συμπληρώνουμε αυτό όταν το μάθουμε ❤️

ειχαμε κάνει κ στην άλλη ομάδα θυμάμαι κ ήταν ωραία που ήταν όλα συγκεντρωμένα γιατί που να θυμόμαστε όλες τις ημερομηνίες ❤️

 

Να πω την αλήθεια ακόμα δν έχω συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος ξανά. 
το ξεχνάω γιατί έχω κ γεμάτη μέρα με τ παιδιά 

θυμάμαι στο πρώτο μου επειδή δν είχα παιδιά δεν το ξεχνούσα ποτε 😂 φαντάζομαι έτσι είστε κ εσείς. Είναι το άγνωστο που δεν ξέρεις τι να περιμένεις ίσως γι αυτό 🙏🏼❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσια μου μετά την αυχενική θα κάνουμε κ πινακακι με ΠΗΤ και φύλο (θα το συμπληρώνουμε αυτό όταν το μάθουμε ❤️

ειχαμε κάνει κ στην άλλη ομάδα θυμάμαι κ ήταν ωραία που ήταν όλα συγκεντρωμένα γιατί που να θυμόμαστε όλες τις ημερομηνίες ❤️

 

Να πω την αλήθεια ακόμα δν έχω συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος ξανά. 
το ξεχνάω γιατί έχω κ γεμάτη μέρα με τ παιδιά 

θυμάμαι στο πρώτο μου επειδή δν είχα παιδιά δεν το ξεχνούσα ποτε 😂 φαντάζομαι έτσι είστε κ εσείς. Είναι το άγνωστο που δεν ξέρεις τι να περιμένεις ίσως γι αυτό 🙏🏼❤️

Σχετικά με τον αιματοκρίτη, ναι δεν ανησυχώ. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια έτσι είμαι. Δεν μπορώ ούτε λεπτό να το ξεχάσω και σκέφτομαι όταν αρχίσει με το καλό τις κλωτσιές και να θέλω δεν θα ξεχνιέται. Κάθομαι και διαβάζω πολλά γιατί είναι όλα άγνωστα αλλά δεν είναι όλα ευχάριστα. Φοβάμαι πολύ τον τοκετό και με φρικάρει η διαδικασία πριν (μετρήσεις με χεράκια, κλύσμα, πόνοι) αλλά και μετά (ανάρρωση, ράμματα). Δεν ξέρω πως αλλά αυτά πρέπει να τα διαχειριστώ.

Προς το παρόν έχω πολλές τύψεις πάντως για ΄ότι κάνω παρά τις διαβεβαιώσεις του γιατρού ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε πολλές περιπτώσεις. Δηλαδή, σκέψου ότι το Σάββατο παντρεύεται ένα άτομο της οικογενείας μου. Και θέλω να τον ρωτήσω, μπορώ να χορέψω???? Ξέρω θα με βρίσει αλλά εγώ θα ρωτήσω🤣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ξέρω κορίτσι μου πολλά λεφτά δώσαμε κ εμείς στις 2 γέννες μας εκεί. Εδώ είναι όλα δωρεάν εκτός από αυχενική κ β επιπέδου. Αλλά καλύπτουν το harmony nipt που είναι πιο ακριβό από την β επιπέδου. 

γεννα , μαίες, μαθήματα, επισκέψεις όλα δωρεάν. Ας μην πως για επίδομα τοκετού, επίδομα παιδιού κ τα λοιπά…. Μέρα με νύχτα η διαφορά. 
 

όμως σημασία έχει ο  στοχος ❤️

Όταν ήμουν 23 κ έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί όπως καταλαβαίνεις ούτε είχαμε στην άκρη τίποτα ούτε είχαμε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο. Εγώ μολις είχα αποφοιτήσει. Ο γιατρός τότε μας είχε στηρίξει παρά πολύ κ μας πήρε 1.000€ για γεννά κ επισκέψεις  (ιδιώτης) κ αυτά τα χρήματα μας είπε να τα δίναμε όποτε τα είχαμε (εμείς τα πήγαμε εν τέλη αφού σαραντησα) κ μας έκανε κ καλή τιμή στο ιδιωτικό μαιευτήριο 1.000€ δίκλινο να ναι καλά! Στην Αθήνα όλα αυτά που οι τιμές είναι φωτιά. 
 

Υπάρχουν κ καλοί άνθρωποι που στηρίζουν κ αυτό μετράει έτσι όπως έχουν τα δεδομένα στην χώρα μας ❤️

 

δες τι δικαιούσε κ μην αφήσεις τίποτα ανεκμετάλλευτο ❤️

προλαβαινω να μετακομισω για να τα καλυψουν ολα αυτα;;;;🤣🤣🤣

μπραβο στο γιατρο σου!!!! ανθρωπια πανω απ ολα!!!! 😊

ναι εννοειται θα το κοιταξω για το επιδομα... αλλα κατσε να φτασουμε ως εκει... 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Ο πίνακας είναι υπέροχος!! Μπράβο βρε @Antonia2!!! Θα πας και και μέρα νωρίτερα εε? Αχ τι ωραία! 7 μερουλες έμειναν!! Κορίτσι μου το επίδομα γέννας νόμιζα ότι το δικαιούνται όλοι!! Αν λέμε τα 2 χιλιάρικα!! @ΛΕΥΚΗ μου τώρα που θα μιλήσετε με το γιατρό για το ραντεβού πες του να σε βάλει πρωί 😁 να μην έχουμε αγωνία όλη μέρα 🥰🥰

αλλαξε απο φετος και πλεον μπηκαν εισοδηματικα κριτηρια και το υψος του επιδοματος αναλογα αν ειναι το 1ο, το 2ο, το 3ο ή το 4ο παιδι παιρνεις αλλο ποσο...

αλλα πρεπει αν το ψαξω ποιο ειναι το οριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

@Antonia2 απ΄ ' ότι είδα στις τελευταίες γενικές που είχα κάνει στον Οκτώβριο, είχα 38,5.  Ο γιατρός μου είπε πως έχει πέσει αρκετά τώρα, όπως και η αιμοσφαιρίνη, αλλά όπως είπε και η @Xrisa95 είναι φυσιολογικό. Μάλιστα ίσως πέσει και άλλο στο δεύτερο τρίμηνο. Ωστόσο μου έγραψε σίδηρο για τώρα. 

Του είπα και για την μύτη που αιμορραγεί και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ όπως και στα δόντια και στα ούλα.

Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σαν μανούλα Φεβρουαρίου (2023) κι εγώ θέλω να σας ευχηθώ με το καλό τα μωράκια σας! Να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες!

Αντωνια συγχαρητήρια και σε σένα για την εγκυμοσύνη σου! Χάρηκα πολύ για σένα μόλις διάβασα ότι πέτυχε η ετ σου! Με το καλό! Όσο για τις κρέμες σίγουρα πρέπει να αποφεύγεις κρέμες με ρετινολη! Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς πολύ αγνές κρέμες γενικότερα..

Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️

να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσια μου μετά την αυχενική θα κάνουμε κ πινακακι με ΠΗΤ και φύλο (θα το συμπληρώνουμε αυτό όταν το μάθουμε ❤️

ειχαμε κάνει κ στην άλλη ομάδα θυμάμαι κ ήταν ωραία που ήταν όλα συγκεντρωμένα γιατί που να θυμόμαστε όλες τις ημερομηνίες ❤️

 

Να πω την αλήθεια ακόμα δν έχω συνειδητοποιήσει ότι είμαι έγκυος ξανά. 
το ξεχνάω γιατί έχω κ γεμάτη μέρα με τ παιδιά 

θυμάμαι στο πρώτο μου επειδή δν είχα παιδιά δεν το ξεχνούσα ποτε 😂 φαντάζομαι έτσι είστε κ εσείς. Είναι το άγνωστο που δεν ξέρεις τι να περιμένεις ίσως γι αυτό 🙏🏼❤️

ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!!

ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Σχετικά με τον αιματοκρίτη, ναι δεν ανησυχώ. 

Εγώ να σου πω την αλήθεια έτσι είμαι. Δεν μπορώ ούτε λεπτό να το ξεχάσω και σκέφτομαι όταν αρχίσει με το καλό τις κλωτσιές και να θέλω δεν θα ξεχνιέται. Κάθομαι και διαβάζω πολλά γιατί είναι όλα άγνωστα αλλά δεν είναι όλα ευχάριστα. Φοβάμαι πολύ τον τοκετό και με φρικάρει η διαδικασία πριν (μετρήσεις με χεράκια, κλύσμα, πόνοι) αλλά και μετά (ανάρρωση, ράμματα). Δεν ξέρω πως αλλά αυτά πρέπει να τα διαχειριστώ.

Προς το παρόν έχω πολλές τύψεις πάντως για ΄ότι κάνω παρά τις διαβεβαιώσεις του γιατρού ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε πολλές περιπτώσεις. Δηλαδή, σκέψου ότι το Σάββατο παντρεύεται ένα άτομο της οικογενείας μου. Και θέλω να τον ρωτήσω, μπορώ να χορέψω???? Ξέρω θα με βρίσει αλλά εγώ θα ρωτήσω🤣

 

αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια...

φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂

ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο....

ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη....

δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα...

επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείτε να χορέψετε φυσικά ❤️

μπορείτε να σηκώσετε βάρος που σηκώνατε πριν την κύηση συστηματικά γιατί η μήτρα είναι «μαθημένη» σε αυτό το βάρος . Εγώ σηκώνω το γιο μου 20 κιλά κ δν έχω θέμα γιατί τον σήκωνα κ πριν. Σε άλλη εγκυμοσύνη σήκωνα την κόρη μου τότε 11 κιλά 


καποιες γυναίκες σηκώνουν βαράκια κ κάνουν κανονικά γυμναστική κτλ κτλ με ασκήσεις που επιτρέπονται 

 

φυσικά εσείς δεν θα σηκώσετε 20 κιλά όπως εγώ εφόσον πιο πριν δν σηκωνατε συστηματικά αυτό το βαρος

πχ μια σακούλα σούπερ Μάρκετ 3-4 κιλά σίγουρα μπορεί να την σηκώσετε 
😊

Ωστόσο επειδή η καθεμία έχει το ιστορικό της εννοείται να ρωτάτε τον γιατρό για τα πάντα να μην ντρέπεστε 

@ΛΕΥΚΗ όσον αφορά τον τοκετό εγώ είχα βρει εξαρχής ανεξάρτητη μαία που κάνει τοκετούς στο σπίτι κ έκανα μαθήματα αλλά κ ενημέρωση. Είναι λογικό να φοβάσαι γιατί δυστυχώς υπάρχει η τρομοκρατία από τους γιατρούς κ το μαιευτικό σύστημα γενικότερα. Όπως επίσης κ πολλή παραπληροφόρηση που βολεύει αυτό το ίδιο το σύστημα. 
 

εγω ένιωσα δυνατή όταν ενημερώθηκα σωστά. 💪🏽

οπως κ μετέπειτα με τον θηλασμό. Εκεί να δεις παραφιλολογία. 
 

μην το αφήσεις, να βρεις μαία ανεξάρτητη από τον γιατρό σου, να κανεις κ μαθήματα ανώδυνου τοκετού κ δωρεάν σεμινάρια θηλασμού από έγκυρους φορείς πχ Αλκυόνη (αν επιθυμείς να θηλάσεις φυσικά όχι αναγκαστικά) κ θα δεις ότι θα νιώσεις διαφορετικά. 
 

Μπορώ να γράφω για ώρες για τις εμπειριες μου απλά το μόνο που θα πω είναι ότι αν δν ενημερωθείς από μόνη σου δυστυχώς δν μπορείς να ξέρεις από πριν αν όλα αυτά που θα σου πούνε θα είναι αλήθεια ή θα είναι προς βόλεψη του συστήματος. 

ό,τι  λεπτομέρειες χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις είτε για μαίες είτε για τον θηλασμό. 
 

ολα με το καλό θα γίνουν ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!

Αννίτα μου η αλήθεια είναι ότι το ταξίδι της γονιμότητας επειδή διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα κάνει ίσως κ τους γιατρούς να δίνουν άλλες συμβουλές. 
πχ μια γυναίκα με εξωσωματική ή με πολλές απώλειες μπορεί να κάνει τον γιατρό πιο επιφυλακτικό όπως κ την ίδια την εγκυμονούσα.
 

εγω το κατανοώ απόλυτα! Κ το καταλαβαίνω. Ειδικά στις γυναίκες που το ταξίδι τους είναι μακρύ κ ίσως κ πολύπαθο. 🙏🏼 

Καλά κανεις κ δν ξεχνάς λεπτό την εγκυμοσύνη σου❤️ απόλαυσε την, κάθε λεπτό γιατί είναι η μοναδική φορά που θα μπορείς να αφιερώσεις όλο σου τον χρόνο κ να την ζήσεις ήρεμα 😍

 

εγω δν προλαβαίνω καν να το σκεφτώ ακόμα αυτό το εμβρυακι. Ίσως γιατί προσπαθώ να απολαύσω αυτές τις στιγμές που ζω με τα δυο μου παιδιά πριν γίνουν 3. Όσο να ναι με κάθε παιδί μειώνεται κ ο χρόνος από τα υπόλοιπα. 

φυσικά κορίτσια μου θα αξιωθείτε κ εσείς πολύ σύντομα να το ζήσετε, να μοιράσετε τον χρόνο σας στα πλασματάκια σας ❤️❤️❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, @Antonia2 δεν έχω πρόβλημα με τον θυροειδή μου και δεν παίρνω κάποιο ΄χάπι. Εντωμεταξύ μου έδωσε σίδηρο το οποίο πρέπει να πίνω μετά το μεσημεριανό. Πολύ μου άρεσε αυτό γιατί όσα είχα πάρει έως τώρα στην ζωή μου ήταν για το πρωί και έπρεπε να περιμένω πόση ώρα για να φάω και να πιώ καφέ.@annitakianna εμένα ο γιατρός μου εξαρχής ήταν κάθετος και αυστηρός απέναντί μου σχετικά με αυτά τα θέματα. Εγώ τον βομβάρδισα με ερωτήσει ( μπορώ να κάνω αυτό, μπορώ να κάνω εκείνο......) και μου απάντησε ξεκάθαρα πως δεν είμαι άρρωστη. όλα με μέτρο!!!!! Αυτό!!!!

@Xrisa95 ναι με το καλό θα προσπαθήσω να βρω μια μαία να με κατατοπίσει-βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου! ☀️

@Xrisa95 αν πανε ολα καλα θ ψαξω μεσω της Αλκυονης να κανω σεμιναρια. Θα ηθελα πολυ να θηλασω (αν βεβαια το επιτρεψουν το σωμα μου κ οι συνθηκες). Ευχατιστουμε παρα πολυ!!🥰

@annitakiannaΑννιτα μου ενα θα σου πω!!! Ηδη κοιμαμαι με μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια γτ φοβαμαι οτι ετσι οπως ειμαι ξαπλωμενη στο πλαι μπορει να πιεζω τη μητρα.. 😵💫 ειμαστε στο ιδιο mood!!😂

@ΛΕΥΚΗμου χαιρομαι π δν εχεις θεμα μ το θυροειδη!! Καλο ειναι να τον παρακολουθεις καθε μηνα (tsh & FT4) γτ στην περιοδο της εγκυμοσυνης ισως κ να απορυθμιστει.. εγω ημουν μια χαρα κ 2 μηνες πριν τη διεγερση ανεβηκε η tsh στο 2,65 απο 1,5.. δν εινσι κακο νουμερο αλλα στην εξωσωματικη θελουμε tsh < 2. Πηρα το πιο μικρο χαπι θυροξινης (0,25) κ εφτασε παλι 1,2 κ ο ενδοκρινολογος μου ζητησε ν επαναλαβω τη μερα της χοριακης. Να μην στα πολυλεω, αυξηθηκε η tsh κ ξεκινησα χαπι 0,50. Απλα εχε το στο νου σου!!😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! ☀️

@Xrisa95 αν πανε ολα καλα θ ψαξω μεσω της Αλκυονης να κανω σεμιναρια. Θα ηθελα πολυ να θηλασω (αν βεβαια το επιτρεψουν το σωμα μου κ οι συνθηκες). Ευχατιστουμε παρα πολυ!!🥰

@annitakiannaΑννιτα μου ενα θα σου πω!!! Ηδη κοιμαμαι με μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια γτ φοβαμαι οτι ετσι οπως ειμαι ξαπλωμενη στο πλαι μπορει να πιεζω τη μητρα.. 😵💫 ειμαστε στο ιδιο mood!!😂

@ΛΕΥΚΗμου χαιρομαι π δν εχεις θεμα μ το θυροειδη!! Καλο ειναι να τον παρακολουθεις καθε μηνα (tsh & FT4) γτ στην περιοδο της εγκυμοσυνης ισως κ να απορυθμιστει.. εγω ημουν μια χαρα κ 2 μηνες πριν τη διεγερση ανεβηκε η tsh στο 2,65 απο 1,5.. δν εινσι κακο νουμερο αλλα στην εξωσωματικη θελουμε tsh < 2. Πηρα το πιο μικρο χαπι θυροξινης (0,25) κ εφτασε παλι 1,2 κ ο ενδοκρινολογος μου ζητησε ν επαναλαβω τη μερα της χοριακης. Να μην στα πολυλεω, αυξηθηκε η tsh κ ξεκινησα χαπι 0,50. Απλα εχε το στο νου σου!!😊❤️

χμμ καταλαβα... Ναι βέβαια θα το παρακολουθούμε κάθε μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...