Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περίοδος 12η μέρα του κύκλου!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας, πρώτη φορά γράφω εδώ είναι λίγο απελπισμένη. Απλά για να γνωριστούμε λίγο. Είμαι 35 ετών (Ιούλιο) έχω ένα παιδάκι 3 ετών. Τον Γενάρη είχα κάνει αποξεση λόγω αποβολής την 9 εβδ. Ξεκινήσαμε προσπάθειες τον Μάρτη με την ελπίδα για 2ο μωράκι.

Το πρόβλημα ξεκίνησε τον περασμένο κύκλο. Η περίοδος ξεκίνησε κανονικά, έχω κύκλο 25-27 ημερών διάρκεια 5-6 μέρες . Σε αυτό τον κύκλο ξεκίνησα να έχω υγρά με αίμα. Όσο όσο για να βάλω σερβιετακι , πήγα να με δει γιατρός τέλος του κύκλου εφόσον δεν σταματούσε και μου είπε ότι βλέποντας την αριστερή ωοθήκη φαίνεται πτωχή και μάλλον δεν έγινε ωορρηξία και δικαιολόγησε το αίμα που είχα. Ζήτησε να γίνουν αναλύσεις ορμονικές και να με δει μόλις τελειώσει η περίοδος.

Τελειώνει η περίοδος πάω να με δει. Πτωχή η αριστερή ωοθήκη η δεξιά ακόμα καλή με ένα ωάριο. Μου έδωσε fertilimax και μου είπε να μην ανησυχω.

Βγήκαν τα αποτελέσματα μετά από ,2 μέρες.

Tsh 1.33 miu/L

E2 33.8 Pg/ml

FSH 5.57 iu/L

PRL 88 miu/ml

AMH 5.07 pmol/L

Μου απάντησε μικρό απόθεμα και σύστησε να πάρω 3 φορές την μέρα fertilimax και 2 ovamax 2  φορές την μέρα. Το αίμα στα υγρά συνεχίστηκε και μετά τον 2ο κύκλο εχτές 11η μέρα κόκκινο ζωηρό αίμα, ναυτία πόνος στην μέση. Σήμερα 12η μέρα κανονική ροή όπως την πρώτη μέρα πόνοι στην μέση. Θα με δει Δευτέρα αλλά μέχρι τότε ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα να μπορέσει να μου εξηγήσει τι συμβαίνει. Φοβάμαι για τα χειρότερα.

Να σημειώσω ότι το Παπ τεστ βγήκε τον Φεβρουάριο αρνητικό.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να βάλω και την παραμικρή λεπτομέρεια ίσως βρεθεί άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η DianaMax είπε:

Καλημέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας, πρώτη φορά γράφω εδώ είναι λίγο απελπισμένη. Απλά για να γνωριστούμε λίγο. Είμαι 35 ετών (Ιούλιο) έχω ένα παιδάκι 3 ετών. Τον Γενάρη είχα κάνει αποξεση λόγω αποβολής την 9 εβδ. Ξεκινήσαμε προσπάθειες τον Μάρτη με την ελπίδα για 2ο μωράκι.

Το πρόβλημα ξεκίνησε τον περασμένο κύκλο. Η περίοδος ξεκίνησε κανονικά, έχω κύκλο 25-27 ημερών διάρκεια 5-6 μέρες . Σε αυτό τον κύκλο ξεκίνησα να έχω υγρά με αίμα. Όσο όσο για να βάλω σερβιετακι , πήγα να με δει γιατρός τέλος του κύκλου εφόσον δεν σταματούσε και μου είπε ότι βλέποντας την αριστερή ωοθήκη φαίνεται πτωχή και μάλλον δεν έγινε ωορρηξία και δικαιολόγησε το αίμα που είχα. Ζήτησε να γίνουν αναλύσεις ορμονικές και να με δει μόλις τελειώσει η περίοδος.

Τελειώνει η περίοδος πάω να με δει. Πτωχή η αριστερή ωοθήκη η δεξιά ακόμα καλή με ένα ωάριο. Μου έδωσε fertilimax και μου είπε να μην ανησυχω.

Βγήκαν τα αποτελέσματα μετά από ,2 μέρες.

Tsh 1.33 miu/L

E2 33.8 Pg/ml

FSH 5.57 iu/L

PRL 88 miu/ml

AMH 5.07 pmol/L

Μου απάντησε μικρό απόθεμα και σύστησε να πάρω 3 φορές την μέρα fertilimax και 2 ovamax 2  φορές την μέρα. Το αίμα στα υγρά συνεχίστηκε και μετά τον 2ο κύκλο εχτές 11η μέρα κόκκινο ζωηρό αίμα, ναυτία πόνος στην μέση. Σήμερα 12η μέρα κανονική ροή όπως την πρώτη μέρα πόνοι στην μέση. Θα με δει Δευτέρα αλλά μέχρι τότε ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα να μπορέσει να μου εξηγήσει τι συμβαίνει. Φοβάμαι για τα χειρότερα.

Να σημειώσω ότι το Παπ τεστ βγήκε τον Φεβρουάριο αρνητικό.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να βάλω και την παραμικρή λεπτομέρεια ίσως βρεθεί άκρη.

Το prl είναι η προλακτινη; Θηλαζεις ; Είναι πολύ υψηλό το 88 δεν σου ειπε κάτι ο γιατρός ;  περίπου το όριο είναι 20-25 ανάλογα με το μικροβιολογικό εμένα με 32 μου έδωσαν χαπι 

σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει ;

εγω είμαι 35 χρόνων έχω ένα κοριτσάκι που θα γίνει 2 τον Αύγουστο και τώρα είμαι εγκυος στο δεύτερο 7,5 μηνών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η DianaMax είπε:

Καλημέρα κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας, πρώτη φορά γράφω εδώ είναι λίγο απελπισμένη. Απλά για να γνωριστούμε λίγο. Είμαι 35 ετών (Ιούλιο) έχω ένα παιδάκι 3 ετών. Τον Γενάρη είχα κάνει αποξεση λόγω αποβολής την 9 εβδ. Ξεκινήσαμε προσπάθειες τον Μάρτη με την ελπίδα για 2ο μωράκι.

Το πρόβλημα ξεκίνησε τον περασμένο κύκλο. Η περίοδος ξεκίνησε κανονικά, έχω κύκλο 25-27 ημερών διάρκεια 5-6 μέρες . Σε αυτό τον κύκλο ξεκίνησα να έχω υγρά με αίμα. Όσο όσο για να βάλω σερβιετακι , πήγα να με δει γιατρός τέλος του κύκλου εφόσον δεν σταματούσε και μου είπε ότι βλέποντας την αριστερή ωοθήκη φαίνεται πτωχή και μάλλον δεν έγινε ωορρηξία και δικαιολόγησε το αίμα που είχα. Ζήτησε να γίνουν αναλύσεις ορμονικές και να με δει μόλις τελειώσει η περίοδος.

Τελειώνει η περίοδος πάω να με δει. Πτωχή η αριστερή ωοθήκη η δεξιά ακόμα καλή με ένα ωάριο. Μου έδωσε fertilimax και μου είπε να μην ανησυχω.

Βγήκαν τα αποτελέσματα μετά από ,2 μέρες.

Tsh 1.33 miu/L

E2 33.8 Pg/ml

FSH 5.57 iu/L

PRL 88 miu/ml

AMH 5.07 pmol/L

Μου απάντησε μικρό απόθεμα και σύστησε να πάρω 3 φορές την μέρα fertilimax και 2 ovamax 2  φορές την μέρα. Το αίμα στα υγρά συνεχίστηκε και μετά τον 2ο κύκλο εχτές 11η μέρα κόκκινο ζωηρό αίμα, ναυτία πόνος στην μέση. Σήμερα 12η μέρα κανονική ροή όπως την πρώτη μέρα πόνοι στην μέση. Θα με δει Δευτέρα αλλά μέχρι τότε ελπίζω να βρεθεί κάποια κοπέλα να μπορέσει να μου εξηγήσει τι συμβαίνει. Φοβάμαι για τα χειρότερα.

Να σημειώσω ότι το Παπ τεστ βγήκε τον Φεβρουάριο αρνητικό.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να βάλω και την παραμικρή λεπτομέρεια ίσως βρεθεί άκρη.

Μια χαρά είσαι κορίτσι μου!! Την προλακτίνη σου βελτίωσε για να κάνεις καλή ωορρηξία, δεν είναι το πρόβλημα στο αποθεματικό σου! Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σε βάλει να επαναλάβετε τις εξετάσεις (ίσως με ρυθμό προλακτίνης, ρώτα το) και εφόσον η προλακτίνη παραμένει ανεβασμένη θα σου δώσει ένα χαπακι να την ρίξετε και σε λίγους μήνες θα είσαι πάλι έγκυος!! Παίζει ρόλο να ξέρεις και το αν θηλάζεις..

Και για τον γυναικολόγο θα σου πρότεινα να πάρεις και άλλη γνώμη.. δεν είναι δυνατόν βλέποντας αυτές τις εξετάσεις να σου μιλάει για αποθεματικό ωαρίων!! Το βρήκαμε όλοι νέα μόδα..! Ναι μεν η ΑΜΗ είναι σχετικά χαμηλή για την ηλικία σου αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός ο παράγοντας! Μια χαρά είναι! Χαλάρωσε λοιπόν όλα καλά, απλά πάρε και άλλη γνώμη για να μην σου πω να τον αλλάξεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχχχχχ βρε κοριτσάκι μου... Και εγώ αποφεύγω να σε κάνω tag σε αυτό το τοπικ για να μην σου προκαλώ περισσότερο πόνο.. τι δύναμη ψυχής έχεις για να έρχεσαι να μας γράφεις για να μας δώσεις κουράγιο.. παρακαλάω και προσεύχομαι να κλείσει αυτός ο κύκλος του βαναυσου και άδικου αυτού πόνου εδώ.. να είσαι η τελευταία θεέ μου... καμία γυναίκα να μην το ζήσει ξανά... να πάνε όλα κατ'ευχήν με υγιή και τελειόμηνα μωράκια σε όλες μας και σύντομα η Παναγίτσα μας να σε ευλογήσει με ένα ακόμα υγιές θαυματακι στην αγκαλιά σου..! Πάρε αγκαλιά την κορούλα σου.. πάρε δύναμη από το θαύμα που έχεις ήδη στη ζωή σου.. και σίγουρα όταν μαζέψεις τα κομμάτια σου και είσαι έτοιμη, θα έρθει και το αδερφάκι..! Έχεις όλη την αγάπη μου... Κουράγιο κοριτσάκι μου.. 
    • Στο γενεσις θα πάω. Για αγιο Λούκα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια 
    • Ναι Θεσσαλονίκη μένω!  Θα πάμε να δούμε κάποιες κλινικές γιατί ο γιατρός μου συνεργάζεται με σχεδόν όλες της Θεσσαλονίκης.  Θα δούμε γενεσις,άγιο Λουκά, βιοκλινικη και ίσως γενική κλινική !  Εσύ;
    • Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου γλυκα!!! 🥰🥰🥰 μονο εσεις με νιωθετε απολυτς... εννοω ολα τα κοριτσια της ομαδας μας!!! 🫂 Το Σαββατο εχω τη χοριακη με το καλο!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα για ολες μας!!!🙏🫄🧿🫶 Ευχαριστω πολυ Αγαπη!!!!🥰🥰 Ναι σε νιωθω... 1η ετ για μενα κ χαωθηκα λιγο με τα φαρμακα...αλλο ειναι υποθετο, αλλο απ στομα, αλλο ανα 8ωρο, αλλο ανα 12ωρο..... σαστησα λιγο αλλα συνηθιζονται...
    • @Christi.D. από Θεσσαλονίκη είσαι? Που θα γεννήσεις?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...