Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σολομός και τόνος κατά την εγκυμοσύνη


Θέτις Κ.

Recommended Posts

Τελικά μπορούμε να φάμε σολομό ψητό στο φούρνο μια φορά το μήνα; Τόνο σε κονσέρβα μια στο τόσο;

Τι ισχύει βρε κορίτσια;

Μένω στο εξωτερικό κι εδώ μου λένε ότι μπορώ μια φορά το μήνα να τα τρώω. Αλλά ο γυναικολόγος απ' την Ελλάδα είπε όχι. Για πείτε 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου! Κι εμένα μου είπε ως μία φορά τον μήνα τα μεγάλα ψάρια! Ελλάδα είμαι.. Εγώ έφαγα είναι η αλήθεια σολομό ψητό..νομίζω και τόνο μία φορά αν θυμάμαι καλά σε σάλατα..🤷 για να δούμε αν θα απαντήσει και καμιά άλλη κοπέλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Κι εμένα μου είπε ως μία φορά τον μήνα τα μεγάλα ψάρια! Ελλάδα είμαι.. Εγώ έφαγα είναι η αλήθεια σολομό ψητό..νομίζω και τόνο μία φορά αν θυμάμαι καλά σε σάλατα..🤷 για να δούμε αν θα απαντήσει και καμιά άλλη κοπέλα..

Ναι μωρέ κι εγώ έτσι μια φορά το μήνα δε θα γίνει και κάτι.. άντε τον τόνο να το καταλάβω γιατί είναι και κονσέρβα, αλλά ένα μικρό σολομό στο φούρνο μια φορά το μήνα; 🤤 Ίσως περιμένω το 1ο τρίμηνο να περάσει και βλέπουμε... Για να δούμε τι θα πουν κι άλλες κοπέλες, σ ευχαριστώ για την απάντηση σου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τελικά μπορούμε να φάμε σολομό ψητό στο φούρνο μια φορά το μήνα; Τόνο σε κονσέρβα μια στο τόσο;

Τι ισχύει βρε κορίτσια;

Μένω στο εξωτερικό κι εδώ μου λένε ότι μπορώ μια φορά το μήνα να τα τρώω. Αλλά ο γυναικολόγος απ' την Ελλάδα είπε όχι. Για πείτε 🥲

Καλησπέρα!! Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να τα αποφεύγω όσο πιο πολύ μπορώ. Κι αν μου έρθει πια η επιθυμία να φάω μια φορά σε όλη την εγκυμοσύνη. Την κονσέρβα μου την απαγόρευσε! Γενικά με το τι να μην τρώω ήταν λίγο αυστηρός αλλά τον άκουσα κατά γράμμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Καλησπέρα!! Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να τα αποφεύγω όσο πιο πολύ μπορώ. Κι αν μου έρθει πια η επιθυμία να φάω μια φορά σε όλη την εγκυμοσύνη. Την κονσέρβα μου την απαγόρευσε! Γενικά με το τι να μην τρώω ήταν λίγο αυστηρός αλλά τον άκουσα κατά γράμμα!

@Θέτις Κ. μου.. μια από τα ίδια και εμένα.. είναι πλούσια σε βαρέα μέταλλα τα οποία βλάπτουν το έμβρυο.. γενικότερα τα ψάρια ωκεανού μου τα απαγόρευσε.. μόνο μικρά ψάρια που έχουμε στις ελληνικές θάλασσες αλλά και που δεν τα συναντάμε σε μεγάλα βάθη.. πχ σαρδέλες, γαβρο κτλ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Σήμερα έτυχε να πάω για υπέρηχο και καθώς η μαία με εξέταζε πριν την γιατρό μου, είπα να τη ρωτήσω κι αυτή. Η κοπέλα είπε ότι όντως κάποιοι το επιτρέπουν αραιά και πού αλλά η ίδια με βάση την εμπειρία της το απαγορεύει διότι όλα αυτά τα ψάρια του ωκεανού τρώνε και πολλά παράσιτα που δυστυχώς ελλοχεύουν κινδύνους λιστεριωσης. Μου το εξήγησε πολύ ωραία και κάπως μ έπεισε, οπότε αντίο σολωμε, αντίο τονοσαλατα 🥲👋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2024 at 8:38 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τελικά μπορούμε να φάμε σολομό ψητό στο φούρνο μια φορά το μήνα; Τόνο σε κονσέρβα μια στο τόσο;

Τι ισχύει βρε κορίτσια;

Μένω στο εξωτερικό κι εδώ μου λένε ότι μπορώ μια φορά το μήνα να τα τρώω. Αλλά ο γυναικολόγος απ' την Ελλάδα είπε όχι. Για πείτε 🥲

Εγώ κ στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά κ σε αυτή η μόνη πρωτεΐνη ζωική π έτρωγα π ανεχόμουν ήταν ο τόνος όποτε η γυναικολόγος μιυ είπε 1-2φ τον μήνα να τρώω τόνο, εγώ προσωπικά έτρωγα μια φορά την εβδομάδα κ αυτό κάνω κ τώρα! Σολομό στην πρώτη εγκυμοσύνη έτρωγα που ν που σε αυτήν πολύ σπάνια έως καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2024 at 10:03 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ναι μωρέ κι εγώ έτσι μια φορά το μήνα δε θα γίνει και κάτι.. άντε τον τόνο να το καταλάβω γιατί είναι και κονσέρβα, αλλά ένα μικρό σολομό στο φούρνο μια φορά το μήνα; 🤤 Ίσως περιμένω το 1ο τρίμηνο να περάσει και βλέπουμε... Για να δούμε τι θα πουν κι άλλες κοπέλες, σ ευχαριστώ για την απάντηση σου 🙏

Τόνο έφαγα μετά το πρώτο τρίμηνο, αλλά 1φ την εβδομάδα όχι 1φ τον μήνα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2024 at 9:26 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Σήμερα έτυχε να πάω για υπέρηχο και καθώς η μαία με εξέταζε πριν την γιατρό μου, είπα να τη ρωτήσω κι αυτή. Η κοπέλα είπε ότι όντως κάποιοι το επιτρέπουν αραιά και πού αλλά η ίδια με βάση την εμπειρία της το απαγορεύει διότι όλα αυτά τα ψάρια του ωκεανού τρώνε και πολλά παράσιτα που δυστυχώς ελλοχεύουν κινδύνους λιστεριωσης. Μου το εξήγησε πολύ ωραία και κάπως μ έπεισε, οπότε αντίο σολωμε, αντίο τονοσαλατα 🥲👋

Η λιστεριωση είναι πολύ σπάνια να πάθεις αλλά επίσης στην κονσερβα με την τόση θερμοκρασία π γίνεται για να γίνει η κονσερβοποιηση πεθαίνει…πιο εύκολα να πάθεις λιστεριωση από τυριά μη παστεριωμένα, αλλαντικα, από σαλάτες π είναι έτοιμες σε σακούλια παρά από την κονσερβα τόνου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...