Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

@Kiddo @Θέτις Κ. τυχερές είστε με τον κοιλιακό υπέρηχο!  Εγώ κι από τον γυναικολόγο και απο τον εμβρυομητρικό το ματσούκι δεν το γλιτώνω!! 🤭 Φαντάζομαι όμως ΄΄οτι έχει να κάνει με το γεγονός οτι ξεκίνησα με σχετικά μικρό μήκος τραχήλου, που ευτυχώς δείχνει να είναι σταθερό, οπότε προς το παρόν δεν τους προβληματίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

@Kiddo @Θέτις Κ. τυχερές είστε με τον κοιλιακό υπέρηχο!  Εγώ κι από τον γυναικολόγο και απο τον εμβρυομητρικό το ματσούκι δεν το γλιτώνω!! 🤭 Φαντάζομαι όμως ΄΄οτι έχει να κάνει με το γεγονός οτι ξεκίνησα με σχετικά μικρό μήκος τραχήλου, που ευτυχώς δείχνει να είναι σταθερό, οπότε προς το παρόν δεν τους προβληματίζει.

Αν σου πω ότι μου φαίνεται παράξενο που κάνω μόνο κοιλιακούς υπερήχους τι θα μου πεις;;;; 🤣🤣🤣🤣 Έμαθα τόσα χρόνια με τις εξωσωματικές.. αφού ακόμα και τώρα πάω να ξεβρακωθω κάθε φορά..🤭🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2024 at 9:05 ΠΜ, ο/η Maya_ είπε:

Καλημέρα!

@Θέτις Κ.καταρχάς ουαου είσαι φουλ οργανωμένη! τέλειο το πινακάκι, μακάρι να ήμουν τόσο οργανωμένη στη δουλειά μου 😅

@Kiddoσε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές σου, εύχομαι κι εγώ για όλα τα κορίτσια εδώ ό,τι καλύτερο!
Τελευταία φορά τη βγάλανε 425g στις 21+3.
Δεν θυμάμαι πότε την κατάλαβα να κλωτσάει ακριβώς γιατί στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη πάντως αρκετά νωρίς, γύρω στις 18-19.
Βασικά εγώ αγχώνομαι για το ανάποδο, ότι δηλαδή έχει υπερβολική δραστηριότητα, με κλωτσάει πάρα πολλές φορές τη μέρα και πολύ δυνατά 😂 σε σημείο που ανυσηχώ μήπως την ενοχλεί κάτι... θα ρωτήσω και το γιατρό μου αν είναι φυσιολογικό

Θα με δει πάλι την Τετάρτη που θα είμαι 24+3, λογικά θα μου γράψει και την καμπύλη σακχάρου.
Αυτό με ανησυχεί λίγο, δεν είναι κάπως αηδιαστικό αυτό που σου δίνουν να πιεις; φοβάμαι μη με πιάσει κάνας εμετός

Καλησπέρα κορίτσι μου! Ακόμα είσαι δοκιμαστικό μέλος και αργούν να εμφανιστούν τα μηνύματά σου δυστυχώς. Βλέπω ότι έχεις 13 δημοσιεύσεις, στις 20 φτου και βγαίνεις 🤣🤣

Εγώ ωστόσο ανανέωσα τα πινακάκι με τα νέα σου τα οποία είναι εξαιρετικά! Συγχαρήτηρια κορίτσι μου!!

για πες μας πώς πήγε το ραντεβού το χθεσινό; Σου έγραψε την καμπύλη τελικά;

Αν θες για να στάσεις τις 20 δημοσιεύσεις, μπορείς να μας στέλνεις τα νέα σου πρόταση-πρόταση σε ξεχωριστές αναρτήσεις για να ξεμπερδέυεις μ αυτό και να μιλάμει πιο άμεσα. Θεωρώ πολύ υπερβολικό το 20, αλλά τι να κάνουμε... Ακούει εκεί έξω η διαχείριση της σελίδας;;!! 😅
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ.μα πραγματικά αυτό με τις 20 δημοσιεύσεις είναι υπερβολικό! κάνε κάτι διαχείριση παρακαλώ 😅 μέχρι να τις φτάσω θα έχω γεννήσει στην κυριολεξία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ. όλα καλά με το γιατρό χθες, 650gr μας την έβγαλε αυτή τη φορά. Πλακούντα, τράχηλο, αμνιακά όλα εντάξει τα βρήκε.
Τον ρώτησα και την κινητικότητα του μωρού και μου είπε πως γενικά είναι καλό και ότι εξαρτάται από διάφορους το πόσο νιώθει το μωράκι της η μαμά όπως το βάρος της, τη θέση του μωρού κτλ

Την καμπύλη μου την έγραψε για την άλλη εβδομάδα, μου είπε Δευτέρα, Τρίτη ή Τετάρτη. Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατι ζαλίζομαι εύκολα και έχω ακούσει τόσα για την εξέταση αυτή...θα δούμε πώς θα πάει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo μου πολύ όμορφα τα νέα σου!!! 💗💗💗 κπραβο κοριτσάκι μ!! Οι φιλενάδες μας μεγαλώνουνε! Εμένα η μπουμπου ήταν 400 γρ 22 εβδομάδων! Tsh στις 18 εβδομάδες που είχα κάνει 0,5 με τ4 των 50 που παίρνω! Ζάχαρο ήταν κ μένα 68 ! Δν μ είπε κατι ο γιατρός ν σ πω την αλήθεια που τις είδες την ημέρα της β επιπέδου! Ελπίζω ν μην είναι κατι ανησυχητικό! Όσο για τον πλακούντα κοιτούσα τώρα τ χαρτιά κ δν μ γράφει κατι! Το μόνο που θυμάμαι είναι πως μ είπε για τις μητριαιες ότι είναι εξαιρετικές! Παίρνω κ γώ Σαλοσπίρ των 100 κάθε βράδυ! 
Εσένα τελικά τι σ είπε η ενδοκρινολόγος για το ζάχαρο; 
α για την Πητ πάλι το ίδιο μ έβγαλε ! 8/1!Επίσης μ είπε πως το βάρος σε αυτή τη βδομάδα είναι τελείως ενδεικτικό! Δν σημαίνει ούτε ότι θ κάνω μεγάλο μωρό ούτε μικρό! Αυτό θ φανεί από τις 26 με 30 κ μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maya_ τέλεια κορίτσι μου, πολύ καλά τα νέα σας! Μιας κι ανέφερες την κινητικότητα, κι εμένα λίγο απο χθες έχει πέσει βρε κορίτσια... Δλδ εκεί που είχα βρει πάνω-κάτω το μοτίβο των κινήσεών του, χθες δεν ήταν όπως τις άλλες μέρες. Είχαμε κλωτσίτσες/σκουντηματα μες τη μέρα, δε λέω, απλά όχι το σύνηθες μοτίβο.

Βέβαια χθες πήγα γήπεδο - καλά διαβάσατε 🤣 (ο πρώτος αγώνας του μωρού, είδαμε και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει το 900ο του γκολ!) - που ήταν μεταξύ 7-10μμ όπου συνήθως τον νιώθω αλλά μες τη βαβούρα εννοείτα δε μπορούσα να εστιάσω στις κινήσεις του. Το θέμα είναι ότι όταν έπεσα για ύπνο, συνήθως έχουμε 8-10 κλωτσίτσες και μετά κοιμάμαι, και χθες με τα βίας μου έσκασε 2-3... Τώρα το πρωί πάλι 2-3 ενώ και τα πρωινά έχουμε συνήθως πιο ένταση. Πφφφ δε θέλω να σκεφτομαι αρνητικά σαφώς, μιας και τον είδαμε Παρασκευρή και Δευτέρα κι ήταν μια χαρά, δλδ τι φάση.... Θα κρατήσω αυτό που είπε κι η Μάγια, παίζει να έχει αλλάξει θέση ή απλά να κλωτσάει και στον πλακούντα που είναι εμπρόσθιος και ψηλά σε μένα. Η αλήθεια είναι ότι τις προηγούμενες μέρες τον ένιωθα αρκετά χαμηλά και μάλλον με σκουντούσε με το κεφάλι του μιας και στη Β' επιπέδου αλλά και την περασμένη Δευτέρα ήταν με το κεφάλι κάτω. Τώρα μπορεί και να γύρισε ποιος ξέρει 🤷‍♀️

@Kate1992 κι εγώ πιστεύω το βάρος είναι απλά για να έχουμε μια εικόνα πόσο μεγάλο είναι το μωρό σ αυτή τη φάση. Εμένα μου έγραψε υπέρηχο με την εμβρυομητρικό στις 28 εβδ για να παρακολουθήσουμε την ανάπτυξη γιατί μου βρήκε τις μητριαίες αντιστάσεις λιγάκι εκτός ορίων. Παίρνω ασπιρίνη των 150 βεβαια, οπότε μου είπε ότι θα είναι εντάξει λογικά, απλά να το παρακολουθούμε ☺️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Maya_ είπε:

@Θέτις Κ. όλα καλά με το γιατρό χθες, 650gr μας την έβγαλε αυτή τη φορά. Πλακούντα, τράχηλο, αμνιακά όλα εντάξει τα βρήκε.
Τον ρώτησα και την κινητικότητα του μωρού και μου είπε πως γενικά είναι καλό και ότι εξαρτάται από διάφορους το πόσο νιώθει το μωράκι της η μαμά όπως το βάρος της, τη θέση του μωρού κτλ

Την καμπύλη μου την έγραψε για την άλλη εβδομάδα, μου είπε Δευτέρα, Τρίτη ή Τετάρτη. Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατι ζαλίζομαι εύκολα και έχω ακούσει τόσα για την εξέταση αυτή...θα δούμε πώς θα πάει

 

Τέλεια τα νέα σου κοριτσάκι μου!!! Μπράβο!!❤️❤️❤️❤️

Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα και στην έβγαλε 650γρ;

Μη τη φοβάσαι τόσο τη καμπύλη.. έχω κάνει πολλές φορές προσωπικά και ποτέ δεν με ενόχλησε το υγρό γλυκόζης.. είναι σα σιρόπι σκέψου.. τώρα εξαρτάται από το καθένα πως θα του κάτσει.. αλλά εγώ που δεν είμαι των γλυκών καθόλου και την έκανα στο τέλος του α τριμήνου/αρχές β τριμήνου πάλι δεν με ενόχλησε.. και ούτως ή άλλως δεν πρέπει να κόβεις βόλτες μετά τη λήψη της γλυκόζης.. κανονικά θα πρέπει να κάτσεις εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η εξέταση γιατί όσο περπατάς/μετακίνησε τόσο μεταβολίζεται η γλυκόζη στο αίμα οπότε και να νοιώσεις ζαλάδα θα κάθεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

@Kiddo μου πολύ όμορφα τα νέα σου!!! 💗💗💗 κπραβο κοριτσάκι μ!! Οι φιλενάδες μας μεγαλώνουνε! Εμένα η μπουμπου ήταν 400 γρ 22 εβδομάδων! Tsh στις 18 εβδομάδες που είχα κάνει 0,5 με τ4 των 50 που παίρνω! Ζάχαρο ήταν κ μένα 68 ! Δν μ είπε κατι ο γιατρός ν σ πω την αλήθεια που τις είδες την ημέρα της β επιπέδου! Ελπίζω ν μην είναι κατι ανησυχητικό! Όσο για τον πλακούντα κοιτούσα τώρα τ χαρτιά κ δν μ γράφει κατι! Το μόνο που θυμάμαι είναι πως μ είπε για τις μητριαιες ότι είναι εξαιρετικές! Παίρνω κ γώ Σαλοσπίρ των 100 κάθε βράδυ! 
Εσένα τελικά τι σ είπε η ενδοκρινολόγος για το ζάχαρο; 
α για την Πητ πάλι το ίδιο μ έβγαλε ! 8/1!Επίσης μ είπε πως το βάρος σε αυτή τη βδομάδα είναι τελείως ενδεικτικό! Δν σημαίνει ούτε ότι θ κάνω μεγάλο μωρό ούτε μικρό! Αυτό θ φανεί από τις 26 με 30 κ μετά 

Εξαιρετικά βρε κοριτσάκι μου!!! Ψυχουλακι 400γρ!!! 😍😍Μπράβο το κορίτσι σας!!! ❤️❤️❤️❤️

Για το ζάχαρο μου είπε ότι θα το δούμε στη καμπύλη σε 2 εβδομάδες.. αναμένω και εγώ να δούμε.. και εμένα τα είδε ο γυναικολόγος και δεν είπε κάτι αλλά δεν θα περίμενα τις δικές του οδηγίες να σου είμαι ειλικρινής.. μόνο την ενδοκρινολόγο εμπιστεύομαι με αυτά!

Για το βάρος που λες εμένα με βάση τις μετρήσεις της Β επιπέδου μου έδωσαν μια καμπύλη πρόβλεψης βάρους γέννησης.. και μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα πηγαίνουμε με βάση αυτή τη καμπύλη.. 3.3-500 στις 40 εβδομάδες τη βγάζει αν το διαβάζω σωστά το σχεδιάγραμμα.. θα το δούμε πάλι 3/10 που έχω υπέρηχο.. τώρα τι να σου πω 🤷 δεν ξέρω τι ισχύει.. από γιατρό σε γιατρό φαντάζομαι διαφέρουν αυτά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Maya_ τέλεια κορίτσι μου, πολύ καλά τα νέα σας! Μιας κι ανέφερες την κινητικότητα, κι εμένα λίγο απο χθες έχει πέσει βρε κορίτσια... Δλδ εκεί που είχα βρει πάνω-κάτω το μοτίβο των κινήσεών του, χθες δεν ήταν όπως τις άλλες μέρες. Είχαμε κλωτσίτσες/σκουντηματα μες τη μέρα, δε λέω, απλά όχι το σύνηθες μοτίβο.

Βέβαια χθες πήγα γήπεδο - καλά διαβάσατε 🤣 (ο πρώτος αγώνας του μωρού, είδαμε και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει το 900ο του γκολ!) - που ήταν μεταξύ 7-10μμ όπου συνήθως τον νιώθω αλλά μες τη βαβούρα εννοείτα δε μπορούσα να εστιάσω στις κινήσεις του. Το θέμα είναι ότι όταν έπεσα για ύπνο, συνήθως έχουμε 8-10 κλωτσίτσες και μετά κοιμάμαι, και χθες με τα βίας μου έσκασε 2-3... Τώρα το πρωί πάλι 2-3 ενώ και τα πρωινά έχουμε συνήθως πιο ένταση. Πφφφ δε θέλω να σκεφτομαι αρνητικά σαφώς, μιας και τον είδαμε Παρασκευρή και Δευτέρα κι ήταν μια χαρά, δλδ τι φάση.... Θα κρατήσω αυτό που είπε κι η Μάγια, παίζει να έχει αλλάξει θέση ή απλά να κλωτσάει και στον πλακούντα που είναι εμπρόσθιος και ψηλά σε μένα. Η αλήθεια είναι ότι τις προηγούμενες μέρες τον ένιωθα αρκετά χαμηλά και μάλλον με σκουντούσε με το κεφάλι του μιας και στη Β' επιπέδου αλλά και την περασμένη Δευτέρα ήταν με το κεφάλι κάτω. Τώρα μπορεί και να γύρισε ποιος ξέρει 🤷‍♀️

@Kate1992 κι εγώ πιστεύω το βάρος είναι απλά για να έχουμε μια εικόνα πόσο μεγάλο είναι το μωρό σ αυτή τη φάση. Εμένα μου έγραψε υπέρηχο με την εμβρυομητρικό στις 28 εβδ για να παρακολουθήσουμε την ανάπτυξη γιατί μου βρήκε τις μητριαίες αντιστάσεις λιγάκι εκτός ορίων. Παίρνω ασπιρίνη των 150 βεβαια, οπότε μου είπε ότι θα είναι εντάξει λογικά, απλά να το παρακολουθούμε ☺️🙏

🤣🤣🤣 Εντάξει κλαίω!! Δεν έχω και reactions... Δικιά μου μουρλοκομειο είσαι και εσύ!!! 🤣🤣🤣 

Αν και δεν τρελαίνομαι για ποδόσφαιρο, μόνο Εθνική παρακολουθώ.. ήθελα όμως τόσο πολύ να πάω στους Rammstein 31/5 που είχαν έρθει!!! 😫😫 Αυτές οι αιμορραγίες τότε με καθήλωσαν...! 😥 Ελπίζω να το ευχαριστηθηκατε!! 😍😍 Πάντως ο Χρηστάκης μου είχε αρέσει μόνο το 2004 τότε που έκλαιγε.. 😝🤣🤣🤣

Λοιπόν για τη θέση μην αγχώνεσαι τσάμπα εγώ συνειδητοποίησα ότι αλλάζει συνέχεια..! Σάββατο η δικιά μου ήταν με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω γυρισμένη πλάτη.. Κυριακή βράδυ πρέπει να γύρισε γιατί τη ξαναενοιωσα.. τρίτη στη Β επιπέδου ήταν με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω.. κατά τη διάρκεια της εξέτασης γύρισε οριζόντια με το κεφάλι δεξιά και ποδαράκια αριστερά.. βέβαια η δικιά μου δε βάζει στιγμή κωλο κάτω.. αλλά αν κρίνω μόνο από αυτό, γυρίζουν συνέχεια!! Τώρα μπορεί να ήταν αυτό που λες να κλοταγε πλακούντα και να μην ενοιωθες έντονα.. εμένα όταν είχε γυρίσει πλάτη και κλοτσαγε πλακούντα δεν ενοιωθα απολύτως τίποτα..! Βέβαια είναι οπίσθιος ο δικός μου οπότε που να νοιώσω;; 😅😅 Εφόσον όμως ήταν όλα καλά τη Δευτέρα, μην ανησυχείς χωρίς λόγο..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2024 at 11:04 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Μπράβο το κορίτσι σας!!! Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη και τελειόμηνη!!! 😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Εμένα δεν μου σταμάτησε τίποτα από φάρμακα.. σε καταλαβαίνω όμως.. δεν ξέρω πως θα ήταν η καθημερινότητα μου χωρίς αυτά πλέον..😅😅😅

Να σε ρωτήσω πόσα γραμμάρια στην έβγαλαν;; Επειδή είμαστε μαζί ρωτάω.. μου φάνηκε χαμηλή η μέτρηση της αν και μου είπαν ότι είναι φυσιολογική..!

Μισό κιλό την έβγαλαν την μπεμπούλα μας!😁😁😁 Κι εσένα όλα καλά τα βλέπω, ήρθε η ώρα για λίγο ριλάξ!❤️✌️ Καμία αναποδιά δε θα έχεις, π΄άνε όλα σφαίρα!!!!🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

🤣🤣🤣 Εντάξει κλαίω!! Δεν έχω και reactions... Δικιά μου μουρλοκομειο είσαι και εσύ!!! 🤣🤣🤣 

Αν και δεν τρελαίνομαι για ποδόσφαιρο, μόνο Εθνική παρακολουθώ.. ήθελα όμως τόσο πολύ να πάω στους Rammstein 31/5 που είχαν έρθει!!! 😫😫 Αυτές οι αιμορραγίες τότε με καθήλωσαν...! 😥 Ελπίζω να το ευχαριστηθηκατε!! 😍😍 Πάντως ο Χρηστάκης μου είχε αρέσει μόνο το 2004 τότε που έκλαιγε.. 😝🤣🤣🤣

Λοιπόν για τη θέση μην αγχώνεσαι τσάμπα εγώ συνειδητοποίησα ότι αλλάζει συνέχεια..! Σάββατο η δικιά μου ήταν με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω γυρισμένη πλάτη.. Κυριακή βράδυ πρέπει να γύρισε γιατί τη ξαναενοιωσα.. τρίτη στη Β επιπέδου ήταν με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω.. κατά τη διάρκεια της εξέτασης γύρισε οριζόντια με το κεφάλι δεξιά και ποδαράκια αριστερά.. βέβαια η δικιά μου δε βάζει στιγμή κωλο κάτω.. αλλά αν κρίνω μόνο από αυτό, γυρίζουν συνέχεια!! Τώρα μπορεί να ήταν αυτό που λες να κλοταγε πλακούντα και να μην ενοιωθες έντονα.. εμένα όταν είχε γυρίσει πλάτη και κλοτσαγε πλακούντα δεν ενοιωθα απολύτως τίποτα..! Βέβαια είναι οπίσθιος ο δικός μου οπότε που να νοιώσω;; 😅😅 Εφόσον όμως ήταν όλα καλά τη Δευτέρα, μην ανησυχείς χωρίς λόγο..! 

Καλά εννοείται το 2004 είναι κι εμένα η αγαπημένη στιγμή του Χρηστάκη που λές 🤣🤣🤣 Κι εγώ δεν το χω καθόλου με το ποδόσφαιρο αλλά ο σύζυξ είναι πολύ φαν, και χθες βρήκε εισητήρια για το Πορτογαλία-Κροατία και λέει αντε να πάμε να δούμε και τον Χρήστο από κοντά μια φορά 😅 Αν ήμασταν Ελλάδα θα φοβόμουν να πάω γήπεδο ούσα έγκυος φυσικά - ευτυχώς εδώ στην Πορτογαλία η κουλτούρα του ποδοσφαίρου είναι πολύ γερά θεμελειώμενη και προσελκύει κυριολεκτικά οικογένειες από μωρά μέχρι ηλικιωμένους, οπότε δεν έχει επεισόδια και τέτοια. Ντάξει, σίγουρα στους εθνικούς διαγωνισμούς δεν έχει τον "κακό" κόσμο που έχει στα ματς με τις τοπικές ομάδες, αλλά και πάλι δεν έχουμε ακούσει τόσο χρόνια εδώ για ξυλοδαρμούς και διάφορα άλλα που ακούω στην Ελλάδα, ειδικά στη Θεσσαλονική, βλέπε Αρης-Παοκ...

Σ ευχαριστώ, με καθησυχάζουν τα λόγια σου  ❤️🙏 είναι πολύ πιθανό να έχει αλλάξει θέση και να βαράει στο κενό ο γλυκούλης γι αυτό να μην τον νιώθω τόσο έντονα. Δε ξέρω τι με πιάνει, ίσως αγχώθηκα κιόλας που πήγα γήπεδο χθες και έλεγα μ΄ήπως κάνω βλακεία, και τώρα το υπεραναλύω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Μισό κιλό την έβγαλαν την μπεμπούλα μας!😁😁😁 Κι εσένα όλα καλά τα βλέπω, ήρθε η ώρα για λίγο ριλάξ!❤️✌️ Καμία αναποδιά δε θα έχεις, π΄άνε όλα σφαίρα!!!!🙏🙏🙏

Αχ βρε Λίλλη μου!! Βάλσαμο τα λόγια σου!! Σ' ευχαριστώ!!

Στις μετρήσεις ήταν χαμηλά οι κοιλίτσα της αν και εντός φυσιολογικών και λέω μήπως είναι πολύ αδυνατουλα.. αλλά εφόσον ήταν και η δική σου μισό κιλό μια χαρά!! Δεν τα είδα εκείνη την ώρα και καθησυχαστηκα που ο γιατρός είπε όλα καλά..

Αμήν Παναγίτσα μου!! 🙏🙏🙏🙏🙏 Δεν ξέρω αν θα το πιστέψω μέχρι να την κρατήσω υγιέστατη στην αγκαλιά μου.. ανυπομονώ τόσο πολύ!!! 😍😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλά εννοείται το 2004 είναι κι εμένα η αγαπημένη στιγμή του Χρηστάκη που λές 🤣🤣🤣 Κι εγώ δεν το χω καθόλου με το ποδόσφαιρο αλλά ο σύζυξ είναι πολύ φαν, και χθες βρήκε εισητήρια για το Πορτογαλία-Κροατία και λέει αντε να πάμε να δούμε και τον Χρήστο από κοντά μια φορά 😅 Αν ήμασταν Ελλάδα θα φοβόμουν να πάω γήπεδο ούσα έγκυος φυσικά - ευτυχώς εδώ στην Πορτογαλία η κουλτούρα του ποδοσφαίρου είναι πολύ γερά θεμελειώμενη και προσελκύει κυριολεκτικά οικογένειες από μωρά μέχρι ηλικιωμένους, οπότε δεν έχει επεισόδια και τέτοια. Ντάξει, σίγουρα στους εθνικούς διαγωνισμούς δεν έχει τον "κακό" κόσμο που έχει στα ματς με τις τοπικές ομάδες, αλλά και πάλι δεν έχουμε ακούσει τόσο χρόνια εδώ για ξυλοδαρμούς και διάφορα άλλα που ακούω στην Ελλάδα, ειδικά στη Θεσσαλονική, βλέπε Αρης-Παοκ...

Σ ευχαριστώ, με καθησυχάζουν τα λόγια σου  ❤️🙏 είναι πολύ πιθανό να έχει αλλάξει θέση και να βαράει στο κενό ο γλυκούλης γι αυτό να μην τον νιώθω τόσο έντονα. Δε ξέρω τι με πιάνει, ίσως αγχώθηκα κιόλας που πήγα γήπεδο χθες και έλεγα μ΄ήπως κάνω βλακεία, και τώρα το υπεραναλύω 😅

Ιστορικές και αξιομνημόνευτες στιγμές περηφάνιας..!!! ❤️❤️

Σε νοιωθω όμως.. φάν και ο δικός μου.. εγώ το βαριέμαι.. 90-95' λεπτά στη καλύτερη για 1-2 φάσεις.. το μπάσκετ πάλι το λατρεύω!! Είσαι μόνιμα στην αγωνία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο!! 🤣🤣 Πολύ σημαντικό όμως αυτό με την κουλτούρα που λες.. είναι πολύ ωραίο και για το μπαμπά να μπορεί να πηγαίνει με ασφάλεια να μοιράζεται εμπειρίες, συναισθήματα και ενδιαφέροντα με το παιδί του! Εδώ δεν ξέρω αν θα το άφηνα ποτέ στα ελληνικά γήπεδα.. πέρα από τα επεισόδια που μπορεί να προκύψουν.. μόνο τη κάπνα και την αποπνικτική ατμόσφαιρα να βάλεις.. φτάνει..!

Όχι αγάπη!! Να μην έχεις τύψεις που πήγες!! Ίσα ίσα που από τη κοιλίτσα ακόμα τα μωράκια μαθαίνουν ήχους και μοιράζονται συναισθήματα με τη μαμά!! Αν το ευχαριστηθηκες θα το χάρηκε και ο μικρός!! 💙💙💙💙 Όλα καλά θα είναι!! Καλά κάνατε και πήγατε για εμένα..!! Δοκίμασε και λίγη σοκολάτα, χυμό κτλ όποτε ανησυχείς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ιστορικές και αξιομνημόνευτες στιγμές περηφάνιας..!!! ❤️❤️

Σε νοιωθω όμως.. φάν και ο δικός μου.. εγώ το βαριέμαι.. 90-95' λεπτά στη καλύτερη για 1-2 φάσεις.. το μπάσκετ πάλι το λατρεύω!! Είσαι μόνιμα στην αγωνία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο!! 🤣🤣 Πολύ σημαντικό όμως αυτό με την κουλτούρα που λες.. είναι πολύ ωραίο και για το μπαμπά να μπορεί να πηγαίνει με ασφάλεια να μοιράζεται εμπειρίες, συναισθήματα και ενδιαφέροντα με το παιδί του! Εδώ δεν ξέρω αν θα το άφηνα ποτέ στα ελληνικά γήπεδα.. πέρα από τα επεισόδια που μπορεί να προκύψουν.. μόνο τη κάπνα και την αποπνικτική ατμόσφαιρα να βάλεις.. φτάνει..!

Όχι αγάπη!! Να μην έχεις τύψεις που πήγες!! Ίσα ίσα που από τη κοιλίτσα ακόμα τα μωράκια μαθαίνουν ήχους και μοιράζονται συναισθήματα με τη μαμά!! Αν το ευχαριστηθηκες θα το χάρηκε και ο μικρός!! 💙💙💙💙 Όλα καλά θα είναι!! Καλά κάνατε και πήγατε για εμένα..!! Δοκίμασε και λίγη σοκολάτα, χυμό κτλ όποτε ανησυχείς....

Αχ πραγματικά μου λες αυτά που θέλω να ακούσω ❤️❤️ Κι εγώ δε θέλω να περιορίζομαι ρε γμτ, βλέπω κι άλλες εγκύους που κάνουν πράγματα και θαύματα που λέμε, και σκέφτομαι ότι πρέπει να χαιρόμαι κι εγώ την εγκυμοσύνη μου κάπως. Εδώ άλλες πήγαν μέχρι την Πολωνία για την Τέιλορ Σουιφτ κι εγώ δε μπορώ να πάω μέχρι το γήπεδο; 😅😅

Κι έχεις δίκιο, ότι τα εμβρυάκια μας καταλαβαίνουν πότε παιρνάμε καλά και πότε είμαστε πιο ντάουν, άσε που θα χω να του λέω ότι ήταν εκεί 23 εβδομάδων έμβρυο στο 900ο γκολ του Ρονάλντο 🤣🤣 εμπειρία ζωής, όχι αστεία χαχαχαχ

Τα κόλπα με σοκολάτα, χυμό και κρύο νερό δυστυχώς είναι χιλιοδοκιμασμένο και δε μας πιάνουν.... Είναι πεισματάρικο το μωρό μου, δε συγκίνειται καθόλου. Σήμερα έφαγα μισή σοκολάτα ελβετική που μας έστειλε μια φίλη μας, μόνη μου την εφαγα μόνη μου την απόλαυσα. Ο κύριος σιγή ιχθύος. 3 κλωτσίτσες μου δωσε όλο το μεσημέρι, κατα τ άλλα άφαντος 🥲 Έχω και τον δικό μου να μου λέει να αφήσω το μωρό στην ησυχία του και να μην τον πιέζω.... Ξεκινήσαμε τις συμμαχίες πατέρας-γιο από τώρα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε άλλα νέα κορίτσια, εμείς σήμερα πήραμε σβάρνα τους βρεφονηπιακούς εδώ στην περίμετρο 20 λεπτά με τα πόδια απ το σπίτι μας, γιατί γενικά μας είπαν να αρχίσουμε νωρίς νωρίς επειδή δυστυχώς οι θέσεις είναι περιορισμένες. Κι εφόσον κι εμείς δεν έχουμε παππούδες κτλ εδώ σίγουρα πρέπει να αναζητήσυμε κάποια λύση.

Τα ε΄ιχαμε ψηλοχαμένα μπορώ να πω γιατί δε ξέραμε τι να ρωτήσουμε, αλλά για πρώτη επαφή καλά τα πήγαμε μπορώ να πω. Πήγαμε σε 4, 3 δημόσια και 1 ιδιωτικό. Από τους δημόσιους, μόνο 1 μας άρεσε, οι άλλοι 2 ήταν χάλια μαύρα... Σκεφτόμουν που θα αφήσω το παιδάκι μου σε τέτοιες συνθήκες.. Το ιδιωτικό ήταν και το πιο καθαρό και φυσικά η εξυπηρέτηση με τα όλα της. Ντάξει αναμενόμενο αφού είσαι πελάτης θα μου πείτε 🤣

Τώρα απ το δημόσιο που μας αρεσε μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα έγγραφο, μιας εδώ στη χώρα από 2021 υπάρχει το πρόγραμμα για εντελώς δωρεάν δίδακτρα, όμως προφανώς δίνουν προτεραιότητα σε εισοδηματικά και άλλα κριτήρια, που πιστεύω δε τα πληρούμε. Αλλά είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε όποια δίδακτρα και να χει, σίγουρα θα είναι πιο οικονομικά απ το ιδιωτικό. Σε κάθε περίπτωση μας είπαν ότι είναι προαπαιτούμενο να συμπληρώσουμε το έγγραφο και να προσκομίσουμε τη χαρτούρα (γραφειοκρατεία φουλ εννοείται, μη νομίζετε ότι στα εξωτερικά είναι πάντα καλύτερα!) πριν κλείσουμε επίσκεψη του χώρου, αλλά σαν πρώτη εντύπωση περιηγηθήκαμε λιγάκι και ήταν καθαρό, το προσωπικό ευγενέστατο και γενικά μια χαρά μας φάνηκε. Στο ιδιωτικό κλείσαμε ραντεβού την άλλη Παρασκευή το πρωί που θα μας κάνουν ξενάγηση, θα μιλήοσυμε για δίδακτρα και επίσης μας είπε ότι έχουν και λογοθεραπέυτρια που μπορεί να μας μιλήσει για το πως κάνουν ένταξη παιδιών που προέρχονται από πολύγλωσσα περιβάλλοντα, που μας άρεσε πολύ μπορώ να πω, μιας κι η οικογένειά μας είναι ιντερνάσιοναλ 🤣

Εσάς ποια είναι τα πλάνα σας για φύλαξη/βρεφονηπιακούς κτλ; Θα με ενδιέφερε έτσι να συγκρίνω με την Ελλάδα και τη Σουηδία @lahesis ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ.Κι εγώ είχα πάει γήπεδο πριν καμιά 10αριά μέρες και χοροπηδούσα σαν το κατσίκι 😅 Μια χαρά ήμουν, δεν έπαθα τίποτα, πρόσεχα φυσικά τον συνωστισμό κτλ. Εννοείται πως μέσα στον πανικό δεν πήρα χαμπάρι καθόλου το μωρό να κινείται. 
Διαβάζω πάντως στο ιντερνετ πως σταθερό μοτίβο κινήσεων αποκτάει το μωράκι μετά τις 26 εβδομάδες οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα για να μετράμε κλωτσιές και κινήσεις.  

Ελπίζω να βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει με τον βρεφικό, αυτό με τη λογοθεραπεύτρια ακούγεται ενδιαφέρον! Η αλήθεια είναι ότι και ο ανηψιός μου 2 χρονών μεγαλώνει στο Λονδίνο και τα μισά τα λέει ελληνικά τα άλλα μισά αγγλικά, τα έχει μπλέξει ο γλυκούλης 😂 Αλλά λένε πως τα ξεμπερδεύουν αργά ή γρήγορα και πως εν τέλει τους κάνει και καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo650gr μας την έβγαλε στις 24+3 το οποίο είπε είναι φυσιολογικό κι ένα τσικ πιο χαμηλά από το μέσο όρο. Βέβαια νομίζω ότι σε αυτές τις εβδομάδες είναι δύσκολο να προβλέψεις το τελικό βάρος. 

Για την καμπύλη ναι σωστά, θα κατσω εκεί παρόλο που είναι 2 λεπτά από το σπίτι μου. Θα πάρουμε με τον άντρα μου και κανένα σταυρόλεξο να περάσει η ώρα 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!! 

@Θέτις Κ.μου , ένα σοκ το επαθα που ξεκινάτε από τώρα για βρεφικό 🤪

Εγώ τώρα ξεκίνησα την κόρη μου σε δημόσιο παιδικό σταθμό (είναι 2.5). 

Τώρα για το μωρό,  μάλλον θα πάμε πιο νωρίς , αλλά και πάλι με όλες τις άδειες που δικαιούμαστε βγαίνει σίγουρα για μετά το χρόνο. 

Οπότε με το καλό το νέο σχολικο έτος θα γίνει το ψάξιμο και η αίτηση!! 

Τόσο νωρίς σας τρέχουν εσάς? Μέχρι πότε έχεις άδεια μητρότητας ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Γειά σας κορίτσια!!! 

@Θέτις Κ.μου , ένα σοκ το επαθα που ξεκινάτε από τώρα για βρεφικό 🤪

Εγώ τώρα ξεκίνησα την κόρη μου σε δημόσιο παιδικό σταθμό (είναι 2.5). 

Τώρα για το μωρό,  μάλλον θα πάμε πιο νωρίς , αλλά και πάλι με όλες τις άδειες που δικαιούμαστε βγαίνει σίγουρα για μετά το χρόνο. 

Οπότε με το καλό το νέο σχολικο έτος θα γίνει το ψάξιμο και η αίτηση!! 

Τόσο νωρίς σας τρέχουν εσάς? Μέχρι πότε έχεις άδεια μητρότητας ? 

Καλή σχολική χρονιά στη μικρούλα σου κορίτσι σου! Με το καλό να ξεκινήσει και να προσαρμοστεί! ❤️💫

χαχαχ ε δε μπορούμε να μην το έχουμε στο νου μας εφόσον δεν έχουμε παππούδες και γιαγιάδες εδώ, αυτή είναι η δύσκολη πλευρά της ζωής στο εξωτερικό που δε μιλούν πολλοί 🥲 Αλλά απ την άλλη, είναι επιλογή μας που είμαστε εδώ, οπότε πρέπει να βρούμε και τη λύση 🤷‍♀️

Η άδεια μητρότητας έχει ως εξής:
πρώτοι 4 μήνες 100% των αποδοχών
+2 μήνες (6 σύνολο) 85% των αποδοχών
+3 μήνες (9 σύνολο) 20% των αποδοχών
+ 3 μήνες (12 σύνολο) άνευ αποδοχών

Άδεια πατρότητας:
1 μήνας 100% των αποδοχών
+ 5 μήνες μαζί με τη μητέρα (6 σύνολο) 85% των αποδοχών
+ 3 μήνες (9 σύνολο) μαζί με τη μητέρα 40% των αποδοχών έκαστος ή 20% των αποδοχών

Δεδομένου των παραπάνω, αν τα έχω καταλάβει και σωστά βέβαια, εμείς έχουμε σκεφτεί να πάρω εγώ 6 μήνες, εκ των οποίων τον πρώτο μήνα θα είναι μαζί μου κι ο σύζυγος, και μετά εκείνος μόνος του να πάρει το 3 μηνο επέκταση μιας κι εγώ δουλεύω απ το σπίτι και θα είμαι με μειωμένο ωράριο. Για να βγαίνουμε κι οικονομικά, όχι τίποτα άλλο, είναι κι επιπτώσεις στο μισθό που πρέπει να λάβουμε υπόψην μας... Μ αυτό το πλάνο το μωρό θα μείνει μαζί μας σπίτι μέχρι 9 μηνών, και μετά μέχρι να γίνει ενός έτους, τουλάχιστον στο 3μηνο που απομένει, θα έρθει η πεθερά μου κι ο μπαμπάς μου 50-50 για να μας βοηθήσουν εδώ μιας κι είναι οι συνταξιούχοι από τους παππούδες. Οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων ο μικρούλης θα πάει 1 έτους. Αλλά όχι για πολλές ώρες, τλχ τις ώρες αιχμής στη δουλειά μου 10ππ-3μμ και μετά θα είμαστε μαζί. Στο μεταξύ κι ο σύζυγος θέλει να κάνει κάποιον διακανωνισμό με τη δουλειά μου μήπως και μπορεί να δουλεύει κατα βάση απ το σπίτι αν όχι εξ ολοκλήρου γιατί έτσι τλχ ίσως μπορέσουμε να τρενάρουμε τον βρεφικό ακόμα παραπάνω και τον έχουμε σπίτι μαζί μας.

Πφφφ θα δούμε. Πάντως όλοι μας συμβούλευσαν να ξεκινήσουμε από τώρα τις αιτήσεις γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες 🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2024 at 9:36 ΠΜ, ο/η Maya_ είπε:

@Θέτις Κ.Κι εγώ είχα πάει γήπεδο πριν καμιά 10αριά μέρες και χοροπηδούσα σαν το κατσίκι 😅 Μια χαρά ήμουν, δεν έπαθα τίποτα, πρόσεχα φυσικά τον συνωστισμό κτλ. Εννοείται πως μέσα στον πανικό δεν πήρα χαμπάρι καθόλου το μωρό να κινείται. 
Διαβάζω πάντως στο ιντερνετ πως σταθερό μοτίβο κινήσεων αποκτάει το μωράκι μετά τις 26 εβδομάδες οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα για να μετράμε κλωτσιές και κινήσεις.  

Ελπίζω να βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει με τον βρεφικό, αυτό με τη λογοθεραπεύτρια ακούγεται ενδιαφέρον! Η αλήθεια είναι ότι και ο ανηψιός μου 2 χρονών μεγαλώνει στο Λονδίνο και τα μισά τα λέει ελληνικά τα άλλα μισά αγγλικά, τα έχει μπλέξει ο γλυκούλης 😂 Αλλά λένε πως τα ξεμπερδεύουν αργά ή γρήγορα και πως εν τέλει τους κάνει και καλό!

χαχαχα είσαι κι εσύ πολύ φίλη μου 🤣 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, μέχρι περίπου στις αρχές του 3ου τριμήνου είναι ακανόνιστες οι κινήσεις του εμβρύου. Και κακώς δε σας έκανα update εδώ σε περίπτωση που κι άλλη το βιώσει όπως εχώ:

Που λέτε την Παρασκευή όσο περνούσε η μέρα ο μικρός άφαντος. Το βράδυ τίποτα. άρχισα ν ανησυχώ αλλά προσπάθησα να διατηρήσω τη φωνή της λογικής μιας και τον είχαμε δει 4 μέρες πρίν κι ήταν μια χαρα. Αλλά δε σας κρύβω ότι εγώ στεναχωρέθηκα όπως και να χει. Ευτυχώς η κούραση κι η υπνηλία ήταν αρκετές για να κοιμηθώ χωρίς να το σκεφτώ παραπάνω. Ε το Σάββατο που σηκώθηκα έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας! Σα να διαισθάνθηκε κι αυτός την ανησυχία μου, κι ο γλυκός μου βαρούσε αναλέητα 🥰🤣🤣🤣 όλη μέρα δε σταμάτησε, και απ την Κυριακή έχουμε επανέλθει στο κανονικό μας ωράριο 😅 Μια χαρά, οπότε τώρα αν μου ξανασυμβεί θα μαι πιο ήρεμη πιστεύω. Εν τω μεταξύ διάβαζα και στο reddit ότι μεταξύ των 20-24 εβδ τα έμβρυα περνούν ένα μεγαλο άλμα ανάπτυξης και έχουν περισσότερες ανάγκες για ύπνο κατα τη διάρκεια του άλματος. Είχε γράψει και μια κοπέλα ακρι΄βως ίδια φάση με μένα, ότι το μωράκι της είχε κάποιο μοτίβο και ξαφνικά για 4-7 μέρες το γύρισε σε 2-3 κλωτσίες τη μέρα, και μετά επανήλθε το πάρτυ! Οπότε όλα καλα ❤️

Κι εμένα η βαπτιστικιά μου είναι σχεδόν 2 ετών και ζουν στο Ηνωμένο Βασίλειο και χρησιμοποιεί και τις 2 γλώσσες μια χαρά. ό,τι της βγει λέει, αλλά την ενθαρρύνουν να τα πει και στα ελληνικά όταν λέει κάτι στ αγγλικά. Είναι μια γλύκα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλή σχολική χρονιά στη μικρούλα σου κορίτσι σου! Με το καλό να ξεκινήσει και να προσαρμοστεί! ❤️💫

χαχαχ ε δε μπορούμε να μην το έχουμε στο νου μας εφόσον δεν έχουμε παππούδες και γιαγιάδες εδώ, αυτή είναι η δύσκολη πλευρά της ζωής στο εξωτερικό που δε μιλούν πολλοί 🥲 Αλλά απ την άλλη, είναι επιλογή μας που είμαστε εδώ, οπότε πρέπει να βρούμε και τη λύση 🤷‍♀️

Η άδεια μητρότητας έχει ως εξής:
πρώτοι 4 μήνες 100% των αποδοχών
+2 μήνες (6 σύνολο) 85% των αποδοχών
+3 μήνες (9 σύνολο) 20% των αποδοχών
+ 3 μήνες (12 σύνολο) άνευ αποδοχών

Άδεια πατρότητας:
1 μήνας 100% των αποδοχών
+ 5 μήνες μαζί με τη μητέρα (6 σύνολο) 85% των αποδοχών
+ 3 μήνες (9 σύνολο) μαζί με τη μητέρα 40% των αποδοχών έκαστος ή 20% των αποδοχών

Δεδομένου των παραπάνω, αν τα έχω καταλάβει και σωστά βέβαια, εμείς έχουμε σκεφτεί να πάρω εγώ 6 μήνες, εκ των οποίων τον πρώτο μήνα θα είναι μαζί μου κι ο σύζυγος, και μετά εκείνος μόνος του να πάρει το 3 μηνο επέκταση μιας κι εγώ δουλεύω απ το σπίτι και θα είμαι με μειωμένο ωράριο. Για να βγαίνουμε κι οικονομικά, όχι τίποτα άλλο, είναι κι επιπτώσεις στο μισθό που πρέπει να λάβουμε υπόψην μας... Μ αυτό το πλάνο το μωρό θα μείνει μαζί μας σπίτι μέχρι 9 μηνών, και μετά μέχρι να γίνει ενός έτους, τουλάχιστον στο 3μηνο που απομένει, θα έρθει η πεθερά μου κι ο μπαμπάς μου 50-50 για να μας βοηθήσουν εδώ μιας κι είναι οι συνταξιούχοι από τους παππούδες. Οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων ο μικρούλης θα πάει 1 έτους. Αλλά όχι για πολλές ώρες, τλχ τις ώρες αιχμής στη δουλειά μου 10ππ-3μμ και μετά θα είμαστε μαζί. Στο μεταξύ κι ο σύζυγος θέλει να κάνει κάποιον διακανωνισμό με τη δουλειά μου μήπως και μπορεί να δουλεύει κατα βάση απ το σπίτι αν όχι εξ ολοκλήρου γιατί έτσι τλχ ίσως μπορέσουμε να τρενάρουμε τον βρεφικό ακόμα παραπάνω και τον έχουμε σπίτι μαζί μας.

Πφφφ θα δούμε. Πάντως όλοι μας συμβούλευσαν να ξεκινήσουμε από τώρα τις αιτήσεις γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες 🤯

Μμμ... κατάλαβα!!! Καλή επιτυχία τότε κορίτσι μου , καλά κάνετε κ έχετε το πλάνο σας !!! 

Κ εμείς που δεν είμαστε εξωτερικό,  δεν έχουμε βοήθεια,  οπότε μη σκας χαχαχαχα.. πρέπει μόνοι μας να βρούμε την άκρη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

χαχαχα είσαι κι εσύ πολύ φίλη μου 🤣 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, μέχρι περίπου στις αρχές του 3ου τριμήνου είναι ακανόνιστες οι κινήσεις του εμβρύου. Και κακώς δε σας έκανα update εδώ σε περίπτωση που κι άλλη το βιώσει όπως εχώ:

Που λέτε την Παρασκευή όσο περνούσε η μέρα ο μικρός άφαντος. Το βράδυ τίποτα. άρχισα ν ανησυχώ αλλά προσπάθησα να διατηρήσω τη φωνή της λογικής μιας και τον είχαμε δει 4 μέρες πρίν κι ήταν μια χαρα. Αλλά δε σας κρύβω ότι εγώ στεναχωρέθηκα όπως και να χει. Ευτυχώς η κούραση κι η υπνηλία ήταν αρκετές για να κοιμηθώ χωρίς να το σκεφτώ παραπάνω. Ε το Σάββατο που σηκώθηκα έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας! Σα να διαισθάνθηκε κι αυτός την ανησυχία μου, κι ο γλυκός μου βαρούσε αναλέητα 🥰🤣🤣🤣 όλη μέρα δε σταμάτησε, και απ την Κυριακή έχουμε επανέλθει στο κανονικό μας ωράριο 😅 Μια χαρά, οπότε τώρα αν μου ξανασυμβεί θα μαι πιο ήρεμη πιστεύω. Εν τω μεταξύ διάβαζα και στο reddit ότι μεταξύ των 20-24 εβδ τα έμβρυα περνούν ένα μεγαλο άλμα ανάπτυξης και έχουν περισσότερες ανάγκες για ύπνο κατα τη διάρκεια του άλματος. Είχε γράψει και μια κοπέλα ακρι΄βως ίδια φάση με μένα, ότι το μωράκι της είχε κάποιο μοτίβο και ξαφνικά για 4-7 μέρες το γύρισε σε 2-3 κλωτσίες τη μέρα, και μετά επανήλθε το πάρτυ! Οπότε όλα καλα ❤️

Κι εμένα η βαπτιστικιά μου είναι σχεδόν 2 ετών και ζουν στο Ηνωμένο Βασίλειο και χρησιμοποιεί και τις 2 γλώσσες μια χαρά. ό,τι της βγει λέει, αλλά την ενθαρρύνουν να τα πει και στα ελληνικά όταν λέει κάτι στ αγγλικά. Είναι μια γλύκα 🥰

χαχαχα σε κατάλαβε ότι αγχώθηκες  ο μικρός και είπε να κάνει αισθητή την παρουσία του! Πολύ πιθανό λοιπόν να έχει να κάνει και με το άλμα ανάπτυξης, μπορεί και όχι. Η αλήθεια είναι πως σε αυτή τη φάση καταλαβαίνουμε μόνο αυτά τα λίγα πράγματα για τα μωράκια μας οπότε γατζωνόμαστε από αυτά να καταλάβουμε αν είναι καλά, τι να κάνουμε κι εμείς 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ.Βγήκε και η καμπύλη μου χθες, μια χαρούλα πήγε και η εξέταση και το αποτέλεσμα.
Τσάμπα είχα αγχωθεί, δεν ήταν κάτι φοβερό, μόνο υπομονή ήθελε να περάσει το 2ωρο, κατά τ'άλλα όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/9/2024 at 8:42 ΠΜ, ο/η Maya_ είπε:

@Θέτις Κ.Βγήκε και η καμπύλη μου χθες, μια χαρούλα πήγε και η εξέταση και το αποτέλεσμα.
Τσάμπα είχα αγχωθεί, δεν ήταν κάτι φοβερό, μόνο υπομονή ήθελε να περάσει το 2ωρο, κατά τ'άλλα όλα καλά 

Τέλεια κορίτσι μου!! Τώρα πότε θα ξαναδει ο/η γιατρός σου;; 

εν τω μεταξύ είσαι στις 19 δημοσιεύσεις, άλλη μία και φτου και βγαίνεις 😅🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...