Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ, ναι! Άμα θέλετε στείλτε φωτογραφίες τα παιδικά δωμάτια! Εμείς δεν είχαμε καταφέρει να το βάψουμε ή να του βάλω αυτοκόλλητα που ήθελα στους τοίχους, γιατί έλεγε ο άντρας μου ότι είναι πεταμένα λεφτά κι είχα ξενερώσει στο τέλος... 😒

Να πάρεις να βάλετε αγάπη!! Ναι οκ μπορεί να είναι και πεταμένα λεφτά ειδικά αν είστε στο ενοίκιο.. αλλά παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία που σου δημιουργεί ο χώρος που ζεις.. αν το παιδικό βλέποντας το μόνο σε κάνει να χαμογελάς τότε αξίζει τα λεφτά του!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Αχ τι ωραία ρε συ!!!! Μπράβο βρε παιδιά!!! Με το καλό!!!!! ❤️❤️❤️❤️😍😍😍😍😍 Να μας στείλεις όταν θα είναι έτοιμο!!! Αυτή τη καρέκλα θηλασμού και γω τη λαχταράω.. φαίνεται τόσο αναπαυτική..😍😍😍

Εννοείτε!!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη να το πιάσουμε και εννοείται θα σας στείλω φωτο!! Απλά θα αργήσουμε.. θα είναι το τελευταίο δωμάτιο που θα πιάσουμε γιατί ούτως ή άλλως το μωράκι τουλάχιστον το α εξάμηνο θα το έχω στο δωμάτιο μας.. το σπίτι είναι μέσα στην υγρασία και τη μούχλα.. δεν ξέρω αν είδες φωτογραφία που ανέβασα τις προάλλες.. έτσι είναι όλο το σπίτι γύρω γύρω και έχει φουσκώσει όλο μέχρι τις σιδεροβεργες του σπιτιού.. οπότε θέλει να φύγει όλο αυτό να σκαφτεί ουσιαστικά και να τσιμεντωθει από την αρχή, σοβά, να τριφτει, στόκος και ξανά τρίψιμο, ααντιιδρωτικο αντιμουχλικο χρωμα 😓.. έχουμε τελειώσει τη ταράτσα από μόνωση αν και στη κατάσταση που είναι ο άντρας μου λέει αν θα βγάλει το χρόνο γιατί θέλει κανονικά κάτι για πανιά μου έλεγε (δεν καταλαβαίνω ούτε τα μισά που λέει..🙊😅), μένουν οι τοίχοι γύρω γύρω εξωτερικά του σπιτιού να μονωθεί και το μέσα.. δεν μπορώ να φέρω το μωράκι σε αυτή την υγρασία και τη μούχλα.. είμαστε και στο ενοίκιο με έναν ιδιοκτήτη με μόνη έννοια να αυξήσει το ενοίκιο.. οπότε μιλάμε για πολλά λεφτά.. έχουν ήδη φύγει πάνω από 600€ και περιμένουμε να πληρωθούμε τώρα για να συνεχίσουμε..

Δυστυχώς από πράγματα του μωρού δεν καταφέραμε να πάρουμε τίποτα παραπάνω πέρα από το καρότσι που είχαμε ήδη πάρει.. θα δω και από φίλες (να τις έχει καλά!!) τι θα μας δώσουν μπας και γλιτώσουμε 5 πράγματα και ότι παραπάνω χρειαστεί θα το πάρουμε στο τέλος.. μάλλον μόνο το λίκνο και το αυγό θα πάρουμε από ότι καταλαβαίνω γιατί έχουν μπόλικα να μας δώσουν!! 🙏🙏❤️❤️❤️

Ευτυχώς μας στέλνεις εσύ φωτογραφίες με μωρουδιακα να γλυκαινει η ψυχή μας!! 😍😍😍 Και δεν πρόλαβα να σου σχολιάσω... Τι όμορφα ρε συ!!!!! Το αλεπουδακι βλέπω το δέσαμε στο παιδί και στα ρουχαλακια!! 😂😂😍😍😍

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Τα φορμακια που διάλεξες είναι υπέροχα! Μου αρέσουν πολύ αυτά τα ήρεμα χρώματα στα μωρά! ☺️ Κι έχουν κι αλεπουδακια 🦊 ❤️

Μην το λες ότι θα είναι άχρηστες, βγάζουν πολλά σάλια τα μωρά (τουλάχιστον έβγαζε το δικό μας για κάνα 6μηνο) στις αρχές και τις κάνουν μούσκεμα... Ή μπορεί να κάνει γουλιτσες εκεί που κάθεται και δεν το περιμένεις... 😆 Μπορεί να σου φανούν χρήσιμες

χαχαχ κορίτσια καλά είδατε έχουν πάνω αλεπουδάκια και σκατζοχοιράκια, αλλά τελικά καταλήξαμε το ζωάκι του μωρού να είναι η κουκουβάγια! Κι αυτό γιατί η γιαγιά του συζύγου που μας άφηνε το καλοκαίρι αν θυμάστε που σας είχα πει, είχε πολύ αγάπη σ αυτό το ζώο και μάλιστα είχε συλλογή από διάφορες μιμιατούρες, από γυάλινες και ξύλινες μέχρι και κεραμικές κι άλλα διάφορα. Ο πεθερός μου μοίρασε στα παιδιά και τα ανήψια του τη συλλογή κι έφερε κι ο δικός μου μία για το δωμάτιο του μωρού μιας και ταίριαζε και με το θέμα "δάσος". Οπότε κάπως έτσι είπαμε, τιμής ένεκεν για τη γιαγιούλα να του αφιερώσουμε την κουκουβάγια 🦉❤️ Αλλά θα φοράμε όλα τα ζωάκια του δάσους, μην ανησυχείτε 🤣🤣🤣

@Kiddo είχα δει τη φώτο που έστειλες, όντως αν είναι έτσι και σε άλλα σημεία του σπιτιού έχετε αρκετή δουλίτσα! 😬 χαρά στο κουράγιο του ο σύζυξ και γεια στα χέρια του! είναι πολύ βαρετές, χρονοβόρες και κουραστικές αυτές οι δουλειές, αλλά αφού πιάνουν τα χέρια του και το χει μεράκι ο άνθρωπος μπράβο του! είστε κι οι δύο σε nesting mode 🪺

πήρατε και το καρότσι ε; Εντάξει αυτό είναι και μεγάλο έξοδο, οπότε λογικό να σας έχουν φύγει πόσα σε συνδυασμό και με τα μερεμέτια! Ποιο πήρατε τελικά; Εμείς όπως σας είχα πει είχαμε πάει να δούμε το Maxi Cosi Oxford, μετά το Cybex Balios S και μας πρότειναν στο ίδιο μαγαζί το Cybex Eezy Twist S+ που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μας τελικά. Θα πάμε να δούμε και το Joolz Aer+ που είναι αντίστοιχο του Cybex Eezy Twist S+ και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παραγείλουμε κάποιο τον Οκτώβρη που θα έχει και -20% που μας είπαν στην έκθεση με βρεφικό εξοπλισμό.

Προς το παρόν, έχουμε αρχίσει να ψαχνόμαστε λίγο και με τους βρεφονηπιακούς, άλλος πονοκέφαλος κι αυτός, αλλά πρέπει κάπως να καταλάβουμε πως λειτουργεί το σύστημα εδώ και να κινηθούμε αναλόγως. Θα τα πούμε κι αυτά σε άλλο επεισόδιο 🤣🤣

@_piripiri_ έχεις δίκιο για τις εσθετικ σαλιάρες (όπως τις βάπτισα 🤣) θα τις έχω για την αποφυγή ατυχημάτων τελικά 😉

Θα σας στέλνω φωτο κορίτσια με τις εξελίξεις στο δωμάτιο, έτσι τ΄ωρα που μπαίνουμε σιγά σιγά στο φθινόπωρο, το τραβάει η περίοδος αυτή ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

@Θέτις Κ. μου τι ώρα έχετε ραντεβού στο γιατρό;!! Να μας γράψεις ότι νεότερο!! ❤️❤️❤️

στις 8.30-9 ώρα ελλάδος κορίτσια θα σας πω τα νεότερα! Εντάξει δε περιμένω κάτι τρομερό μιας και την β' επιπέδου την κάνουμε μόλις 3 μέρες πριν, απλά περισσότερο θέλω να συζητήσω μαζί του επόμενα βήματα, προσεχείς εξετάσεις κι εμβόλια και φυσικά το πλάνο γέννας. Λίγο να κόψω κίνηση που σας έλεγα γιατί δε ξέρω αυτός σα νέος γιατρός ποια είναι η στάση του ως προς φ.τ. / κ.τ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα καλά με το ραντεβού το σημερινό! 

Τίποτα το ιδιαίτερο όπως και περίμενα, απλά μου έγραψε όλες τις εξετάσεις και τα εμβόλια του 2ου τριμήνου.

Το μόνο που μου είπε είναι ότι οι μητριαιες αντιστάσεις είναι λιγάκι εκτός ορίων που δηλώνει ένα μικρό ρίσκο για το εάν γίνεται σωστή αιμάτωση. Αυτό κατάλαβα τλχ... Μου είπε να κάνω υπέρηχο με την εμβρυομητρικο στις 28 εβδ για να ελέγχουμε την ανάπτυξη του μωρού. Γενικά είπε δεν είναι κάτι να μας ανησυχεί, απλά θα παρακολουθούμε στενά την ανάπτυξη του μωρού για να βεβαιωθούμε ότι δε δημιουργεί θέμα. Κατά τ αλλά εγώ να πίνω πολύ νερό και να περπατάω καθημερινά.

Επόμενο ραντεβού 10/10 στις 26 εβδ και πριν θα πρέπει να έχω κάνει αιματολογικές/ούρων και καμπύλη ζαχάρου.

Αυτά από μένα. Καλή επιτυχία στα κορίτσια μας για αύριο @Kiddo @lilly1984 🥰🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσια όλα καλά με το ραντεβού το σημερινό! 

Τίποτα το ιδιαίτερο όπως και περίμενα, απλά μου έγραψε όλες τις εξετάσεις και τα εμβόλια του 2ου τριμήνου.

Το μόνο που μου είπε είναι ότι οι μητριαιες αντιστάσεις είναι λιγάκι εκτός ορίων που δηλώνει ένα μικρό ρίσκο για το εάν γίνεται σωστή αιμάτωση. Αυτό κατάλαβα τλχ... Μου είπε να κάνω υπέρηχο με την εμβρυομητρικο στις 28 εβδ για να ελέγχουμε την ανάπτυξη του μωρού. Γενικά είπε δεν είναι κάτι να μας ανησυχεί, απλά θα παρακολουθούμε στενά την ανάπτυξη του μωρού για να βεβαιωθούμε ότι δε δημιουργεί θέμα. Κατά τ αλλά εγώ να πίνω πολύ νερό και να περπατάω καθημερινά.

Επόμενο ραντεβού 10/10 στις 26 εβδ και πριν θα πρέπει να έχω κάνει αιματολογικές/ούρων και καμπύλη ζαχάρου.

Αυτά από μένα. Καλή επιτυχία στα κορίτσια μας για αύριο @Kiddo @lilly1984 🥰🍀

Εφόσον δεν τους ανησύχησε κάτι, όλα καλά! Και δεδομένου ότι το μωράκι σου μεγαλώνει κανονικά, πιστεύω κι εγώ ότι δε θα έχετε θέμα!❤️

Εμείς κορίτσια μου πριν λίγο γυρίσαμε, όλα καλά με τη Β-επιπέδου, η μπέμπα μεγαλώνει και όλες οι μετρήσεις είναι σούπερ!!! Επιτέλους είδε κι ο γιατρός τα αποτελέσματα και θα σταματήσω κάποια φάρμακα που έπαιρνα σταδιακά (μαγνήσιο, φυλλικό και προγεστερόνη)!

Οι ποσότητες από χάπια που έχω πάρει κορίτσια είναι ασύλληπτες, νιώθω ότι θα αλλάξει τελείως η καθημερινότητά μου χωρίς αυτά!!!

@Kiddo μου εσύ πώς πήγες σήμερα, όλα καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Εμένα μου άλλαξε τα σχέδια ο γιατρός και με έστειλε να κάνω τώρα μια mini β επιπέδου, όπως μου την είπε, και προγραμματίσαμε για τέλος Σεπτέμβρη την κανονική. 1 ώρα με είχε κάτω ο εμβρυομητρικός και με ζούλαγε, αλλά η μπέμπα δεν του έκανε τη χάρη... κοιμόταν του καλού καιρού. Γενικά τα βρήκε όλα καλά. ☺️☺️☺️

Με τα ψώνια προσπαθ΄ω κι εγώ λίγο να οργανωθώ. Πήγαμε το Σάββατο μια βόλτα στα μαγαζιά προς αναζήτηση λίκνου, αλλά όπου πηγαίναμε είχε μόνο 2-3 μοντέλα. Έχετε κατα νου κανένα πολύ μεγάλο κατάστημα με βρεφικά που θα μπορούσαμε να δούμε πολλά μαζεμένα μπας και καταλήξουμε; Οπουδήποτε στην Αθήνα...

Από καρότσι μου έδωσε η αδελφή μου το Quax avenue, το οποίο συστήνει ανεπιφύλακτα !! Είναι πολύ στιβαρή κατασκευή και πολύ άνετο στον δρόμο.

@Θέτις Κ. υπέροχα τα φορμάκια!!! Θα ψάξω να βρω κι εγώ με φερμουάρ. Πρέπει να είναι πολύ πολύ βολικά!

@Kiddo καλή επιτυχία για σ΄ήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Όλα καλά όλα ανθηρά!!! ✌️✌️✌️✌️❤️❤️❤️❤️

Συγνώμη που άργησα να σας γράψω, μίλησα με πολύ κόσμο χθες και δεν πρόλαβα..😅 Ευχαριστώ για την σκέψη σας!! Είχε φτάσει το σκ@το στη κάλτσα μέχρι να δούμε ότι όλα είναι καλά!! 

Λοιπόν 532gr κοριτσαρος!! 154 χτύποι.. πλακούντας grade 0 και μητριαιες πολύ καλές!! Αμνιακό φυσιολογικό.. τράχηλος 34mm.. γενικότερα όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές!! ❤️❤️❤️❤️

Να σας ρωτήσω, σας έδωσαν άλλη Πητ στην Β επιπέδου; Το ρώτησα και μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο αν βγαίνει πιο μεγάλο το μωράκι η Πητ παραμένει αυτή που δόθηκε στην αυχενική.. Και να ρωτήσω αν το πλακούντα σας το μέτρησαν από κοιλιά ή κολπικά; Ήξερα ότι πρέπει να γίνει κολπικά και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.. 🤷

@Θέτις Κ. μου σημείωσε 19/9 τώρα υπέρηχος καρδιάς εμβρύου!! Και 19-26/9 πρέπει να κάνω τη καμπύλη ζαχάρου..

Εντωμεταξυ κορίτσια μου έκανα κάποιες εξετάσεις και η TSH αυξήθηκε στο 2,7 και το ζάχαρο νηστείας ήταν στο 67.. περιμένω ενημέρωση από την ενδοκρινολόγο αλλά φοβάμαι για υπογλυκαιμίες και μήπως αυτό είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης.. ξέρει κάποια;! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2024 at 9:16 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσια όλα καλά με το ραντεβού το σημερινό! 

Τίποτα το ιδιαίτερο όπως και περίμενα, απλά μου έγραψε όλες τις εξετάσεις και τα εμβόλια του 2ου τριμήνου.

Το μόνο που μου είπε είναι ότι οι μητριαιες αντιστάσεις είναι λιγάκι εκτός ορίων που δηλώνει ένα μικρό ρίσκο για το εάν γίνεται σωστή αιμάτωση. Αυτό κατάλαβα τλχ... Μου είπε να κάνω υπέρηχο με την εμβρυομητρικο στις 28 εβδ για να ελέγχουμε την ανάπτυξη του μωρού. Γενικά είπε δεν είναι κάτι να μας ανησυχεί, απλά θα παρακολουθούμε στενά την ανάπτυξη του μωρού για να βεβαιωθούμε ότι δε δημιουργεί θέμα. Κατά τ αλλά εγώ να πίνω πολύ νερό και να περπατάω καθημερινά.

Επόμενο ραντεβού 10/10 στις 26 εβδ και πριν θα πρέπει να έχω κάνει αιματολογικές/ούρων και καμπύλη ζαχάρου.

Αυτά από μένα. Καλή επιτυχία στα κορίτσια μας για αύριο @Kiddo @lilly1984 🥰🍀

Συζητήσατε για το πλάνο τοκετού που ήθελες;! 

Μια φίλη μου που είχε βουλωμενη τη μια αρτηρία και τη κατά τρομοκράτησαν με την ανάπτυξη του εμβρύου, γέννησε έναν μπεμπαρο 4++ κιλά στις 40 εβδομάδες!!! Όλα καλά θα πάνε!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Εφόσον δεν τους ανησύχησε κάτι, όλα καλά! Και δεδομένου ότι το μωράκι σου μεγαλώνει κανονικά, πιστεύω κι εγώ ότι δε θα έχετε θέμα!❤️

Εμείς κορίτσια μου πριν λίγο γυρίσαμε, όλα καλά με τη Β-επιπέδου, η μπέμπα μεγαλώνει και όλες οι μετρήσεις είναι σούπερ!!! Επιτέλους είδε κι ο γιατρός τα αποτελέσματα και θα σταματήσω κάποια φάρμακα που έπαιρνα σταδιακά (μαγνήσιο, φυλλικό και προγεστερόνη)!

Οι ποσότητες από χάπια που έχω πάρει κορίτσια είναι ασύλληπτες, νιώθω ότι θα αλλάξει τελείως η καθημερινότητά μου χωρίς αυτά!!!

@Kiddo μου εσύ πώς πήγες σήμερα, όλα καλά?

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Μπράβο το κορίτσι σας!!! Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη και τελειόμηνη!!! 😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Εμένα δεν μου σταμάτησε τίποτα από φάρμακα.. σε καταλαβαίνω όμως.. δεν ξέρω πως θα ήταν η καθημερινότητα μου χωρίς αυτά πλέον..😅😅😅

Να σε ρωτήσω πόσα γραμμάρια στην έβγαλαν;; Επειδή είμαστε μαζί ρωτάω.. μου φάνηκε χαμηλή η μέτρηση της αν και μου είπαν ότι είναι φυσιολογική..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Όλα καλά όλα ανθηρά!!! ✌️✌️✌️✌️❤️❤️❤️❤️

Συγνώμη που άργησα να σας γράψω, μίλησα με πολύ κόσμο χθες και δεν πρόλαβα..😅 Ευχαριστώ για την σκέψη σας!! Είχε φτάσει το σκ@το στη κάλτσα μέχρι να δούμε ότι όλα είναι καλά!! 

Λοιπόν 532gr κοριτσαρος!! 154 χτύποι.. πλακούντας grade 0 και μητριαιες πολύ καλές!! Αμνιακό φυσιολογικό.. τράχηλος 34mm.. γενικότερα όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές!! ❤️❤️❤️❤️

Να σας ρωτήσω, σας έδωσαν άλλη Πητ στην Β επιπέδου; Το ρώτησα και μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο αν βγαίνει πιο μεγάλο το μωράκι η Πητ παραμένει αυτή που δόθηκε στην αυχενική.. Και να ρωτήσω αν το πλακούντα σας το μέτρησαν από κοιλιά ή κολπικά; Ήξερα ότι πρέπει να γίνει κολπικά και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.. 🤷

@Θέτις Κ. μου σημείωσε 19/9 τώρα υπέρηχος καρδιάς εμβρύου!! Και 19-26/9 πρέπει να κάνω τη καμπύλη ζαχάρου..

Εντωμεταξυ κορίτσια μου έκανα κάποιες εξετάσεις και η TSH αυξήθηκε στο 2,7 και το ζάχαρο νηστείας ήταν στο 67.. περιμένω ενημέρωση από την ενδοκρινολόγο αλλά φοβάμαι για υπογλυκαιμίες και μήπως αυτό είναι ένδειξη για διαβήτη κύησης.. ξέρει κάποια;! 

 

Τι όμορφα νέα! ☺️❤️ 

Μίλα με την ενδοκρινολόγο όπως είπες κι εσύ γιατί οι υπογλυκαιμίες απ' όσο ξέρω σχετίζονται με διαβήτη.  Λογικά θα σε βάλει να κάνεις μετρήσεις γιατί αυτή η τιμή μπορεί απλά να έτυχε κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!

Εμένα μου άλλαξε τα σχέδια ο γιατρός και με έστειλε να κάνω τώρα μια mini β επιπέδου, όπως μου την είπε, και προγραμματίσαμε για τέλος Σεπτέμβρη την κανονική. 1 ώρα με είχε κάτω ο εμβρυομητρικός και με ζούλαγε, αλλά η μπέμπα δεν του έκανε τη χάρη... κοιμόταν του καλού καιρού. Γενικά τα βρήκε όλα καλά. ☺️☺️☺️

Με τα ψώνια προσπαθ΄ω κι εγώ λίγο να οργανωθώ. Πήγαμε το Σάββατο μια βόλτα στα μαγαζιά προς αναζήτηση λίκνου, αλλά όπου πηγαίναμε είχε μόνο 2-3 μοντέλα. Έχετε κατα νου κανένα πολύ μεγάλο κατάστημα με βρεφικά που θα μπορούσαμε να δούμε πολλά μαζεμένα μπας και καταλήξουμε; Οπουδήποτε στην Αθήνα...

Από καρότσι μου έδωσε η αδελφή μου το Quax avenue, το οποίο συστήνει ανεπιφύλακτα !! Είναι πολύ στιβαρή κατασκευή και πολύ άνετο στον δρόμο.

@Θέτις Κ. υπέροχα τα φορμάκια!!! Θα ψάξω να βρω κι εγώ με φερμουάρ. Πρέπει να είναι πολύ πολύ βολικά!

@Kiddo καλή επιτυχία για σ΄ήμερα!

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Μπράβο το κορίτσι σας!!! 😍😍😍Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη και τελειόμηνη!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Περιμένουμε και την επίσημη εξέταση τώρα!!! 😍😍😍😍

Άσε και εμένα με ποναγε ο εμβρυομητρικος κατά την εξέταση και μου έσπασε τα νεύρα ενώ κουνιόταν η δική μου.. ζουλαγε όλη τη κοιλιά και με πίεζε με τα ακροδαχτυλα του ενώ είχε νύχια που εμπηγε στο δέρμα μου.. μα τόσα λεφτά παίρνουν, ένα μανικιούρ δεν μπορούν να κάνουν;;; 👿 Anyway σημασία έχει ότι είναι υγιή τα μωρουλινια μας!!! ❤️❤️❤️

Για λίκνο τώρα δεν νομίζω να υπάρχει κατάστημα που να έχει ότι κυκλοφορεί.. υπάρχουν πολλές εταιρείες και κάποια μαγαζιά εισάγουν αποκλειστικά δικές τους εταιρείες.. προσωπικά κατέληξα σε μια στα Bebe jou, αν και ήταν η πιο ακριβή αλλά από όλες όσες είδαμε ήταν η μόνη που κάλυπτε όλες τις απαιτήσεις μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo @lilly1984 @MarMar90 τι ωραία, όλα πήγαν πολύ καλά! Μεγαλώνουν τα μωρουλίνια 💗

Ανανεώνω λοιπόν και το πινακάκι μας!
image.png.3bb9b0d510a4094e412050eab618cb18.png

  @MarMar90 κι εμένα στην αυχενική κοιμόταν ο μικρός μας και κάναμε κάποια ώρα μέχρι να τον ξυπνήσουμε για να μη χρεαιστεί να ξαναπάμε. Μετά ήταν έξαλλος φυσικά και δεν ήθελε πολλά πολλά 🤣🤣 Είναι με τις μέρες τους κι αυτά μωρέ.

@Kiddo σε εμένα όλες οι μετρήσεις ήταν με κοιλιακό υπέρηχο, ενώ κι εγώ περίμενα ότι θα κάνουμε και ενδοκολπικ΄ό από αυτά που διάβασα από άλλες κοπέλες 🤷‍♀️ τον πλακούντα τον έβγαλε grade I σε μένα τώρα που είδα που το ανάφερες, τι σημαίνει όμως αυτό; ιδέα δεν έχω!

Όσο για το θυροειδή φαντάζομαι θα σου αυξήσουν απλά τη δόση, μη σε απασχολεί καθόλου. Για το ζάχαρο δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω. 

α! και για την ΠΗΤ που ρώτησες, κι εμένα μου κράτησαν την ίδια με της αυχενικής, αλλά δεν αναρρωτήθηκα περαιτέρω αν κάτι άλλαξε για να είμαι ειλικρινής 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Μπράβο το κορίτσι σας!!! 😍😍😍Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατη και τελειόμηνη!!! ❤️❤️❤️❤️❤️ Περιμένουμε και την επίσημη εξέταση τώρα!!! 😍😍😍😍

Άσε και εμένα με ποναγε ο εμβρυομητρικος κατά την εξέταση και μου έσπασε τα νεύρα ενώ κουνιόταν η δική μου.. ζουλαγε όλη τη κοιλιά και με πίεζε με τα ακροδαχτυλα του ενώ είχε νύχια που εμπηγε στο δέρμα μου.. μα τόσα λεφτά παίρνουν, ένα μανικιούρ δεν μπορούν να κάνουν;;; 👿 Anyway σημασία έχει ότι είναι υγιή τα μωρουλινια μας!!! ❤️❤️❤️

Για λίκνο τώρα δεν νομίζω να υπάρχει κατάστημα που να έχει ότι κυκλοφορεί.. υπάρχουν πολλές εταιρείες και κάποια μαγαζιά εισάγουν αποκλειστικά δικές τους εταιρείες.. προσωπικά κατέληξα σε μια στα Bebe jou, αν και ήταν η πιο ακριβή αλλά από όλες όσες είδαμε ήταν η μόνη που κάλυπτε όλες τις απαιτήσεις μου.. 

Με πέθαινες με το μανικιούρ 🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kallia.Geo  έκανες την καμπύλη ζαχάρου τελικά ; εν τω μεταξύ κι εμένα στις 26 εβδ μου είπε να την κάνω και διάβαζα τώρα ότι άλλες κοπέλες την κάνουν στις 28 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Με πέθαινες με το μανικιούρ 🤣🤣🤣🤣🤣

Στο τσακ ήμουν να του τη πω ρε φίλε!! Κρατηθηκα όμως και ήμουν "ευγενική" είπα απλά "προσέξτε με τα νύχια σας με πονάτε!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kallia.Geo  έκανες την καμπύλη ζαχάρου τελικά ; εν τω μεταξύ κι εμένα στις 26 εβδ μου είπε να την κάνω και διάβαζα τώρα ότι άλλες κοπέλες την κάνουν στις 28 🤷‍♀️

Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να γίνεται μεταξύ 24-26 εβδομάδων.. αν δεν είχα κάνει ήδη μια καμπύλη αρχές Β τριμήνου θα μου την έβαζε νωρίτερα πάντως.. και εμένα 26η μου είπε και ο γιατρός χθες που μιλήσαμε αλλά και του δημοσίου τότε που είχα πάει.. να έχει να κάνει με το ιστορικό 🤷 σημασία έχει ότι δεν είναι κάτι παράξενο πάντως και μακάρι να έχουμε καλά αποτελέσματα!! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kiddo @lilly1984 @MarMar90 τι ωραία, όλα πήγαν πολύ καλά! Μεγαλώνουν τα μωρουλίνια 💗

Ανανεώνω λοιπόν και το πινακάκι μας!
image.png.3bb9b0d510a4094e412050eab618cb18.png

  @MarMar90 κι εμένα στην αυχενική κοιμόταν ο μικρός μας και κάναμε κάποια ώρα μέχρι να τον ξυπνήσουμε για να μη χρεαιστεί να ξαναπάμε. Μετά ήταν έξαλλος φυσικά και δεν ήθελε πολλά πολλά 🤣🤣 Είναι με τις μέρες τους κι αυτά μωρέ.

@Kiddo σε εμένα όλες οι μετρήσεις ήταν με κοιλιακό υπέρηχο, ενώ κι εγώ περίμενα ότι θα κάνουμε και ενδοκολπικ΄ό από αυτά που διάβασα από άλλες κοπέλες 🤷‍♀️ τον πλακούντα τον έβγαλε grade I σε μένα τώρα που είδα που το ανάφερες, τι σημαίνει όμως αυτό; ιδέα δεν έχω!

Όσο για το θυροειδή φαντάζομαι θα σου αυξήσουν απλά τη δόση, μη σε απασχολεί καθόλου. Για το ζάχαρο δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω. 

α! και για την ΠΗΤ που ρώτησες, κι εμένα μου κράτησαν την ίδια με της αυχενικής, αλλά δεν αναρρωτήθηκα περαιτέρω αν κάτι άλλαξε για να είμαι ειλικρινής 😅

Για το grade του πλακούντα αν έχω καταλάβει καλά.. είναι κάτι σα την "ηλικία" του.. όσο πιο αυξημένο είναι το grade δηλαδή τόσο πιο κοντά είσαι στο τοκετό.. πιο "γερασμένος" δηλαδή.. νομίζω grade 3 είναι λίγο πριν γεννησουμε..;! Κάπως έτσι το έχω καταλάβει.. αν ξέρει κάποια κοπέλα να το εξηγήσει καλύτερα ας μας πει..!

Για το θυρεοειδή αγχωθηκα γιατί πριν 3-4 εβδομάδες ήταν στο 1,1 και ήδη αυξήσαμε λίγο τη δόση γιατί η ενδοκρινολόγος μου το θέλει ανάμεσα στο 0,5-1.. και ξαφνικά εκτοξεύτηκε!! Ξέρω τουλάχιστον ρυθμίζεται εύκολα..

Μα και εγώ ενδοκολπικα ήξερα ότι θα μετράμε το τράχηλο από εδώ και πέρα.. τι να πω..🤷

Για την Πητ μου είχαν πει ότι αλλάζει συνέχεια μέχρι να σου δώσουν την τελική ημερομηνία για να καταθέσεις στο εφκα για το επίδομα και άδεια τοκετού.. τώρα ούτε εγώ ξέρω.. για αυτό απόρησα..🤷 

Τουλάχιστον είναι υγιή τα θαυματακια μας και όλα τα άλλα θα τα βρούμε!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να γίνεται μεταξύ 24-26 εβδομάδων.. αν δεν είχα κάνει ήδη μια καμπύλη αρχές Β τριμήνου θα μου την έβαζε νωρίτερα πάντως.. και εμένα 26η μου είπε και ο γιατρός χθες που μιλήσαμε αλλά και του δημοσίου τότε που είχα πάει.. να έχει να κάνει με το ιστορικό 🤷 σημασία έχει ότι δεν είναι κάτι παράξενο πάντως και μακάρι να έχουμε καλά αποτελέσματα!! 🙏🙏🙏🙏

καλά ναι, έχεις δίκιο, 2 εβδομάδες εξάλλου πόση διαφορά να κάνουν. Σημασία έχει να έχουμε καλά αποτέλεσμα όπως είπες 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Για το grade του πλακούντα αν έχω καταλάβει καλά.. είναι κάτι σα την "ηλικία" του.. όσο πιο αυξημένο είναι το grade δηλαδή τόσο πιο κοντά είσαι στο τοκετό.. πιο "γερασμένος" δηλαδή.. νομίζω grade 3 είναι λίγο πριν γεννησουμε..;! Κάπως έτσι το έχω καταλάβει.. αν ξέρει κάποια κοπέλα να το εξηγήσει καλύτερα ας μας πει..!

Για το θυρεοειδή αγχωθηκα γιατί πριν 3-4 εβδομάδες ήταν στο 1,1 και ήδη αυξήσαμε λίγο τη δόση γιατί η ενδοκρινολόγος μου το θέλει ανάμεσα στο 0,5-1.. και ξαφνικά εκτοξεύτηκε!! Ξέρω τουλάχιστον ρυθμίζεται εύκολα..

Μα και εγώ ενδοκολπικα ήξερα ότι θα μετράμε το τράχηλο από εδώ και πέρα.. τι να πω..🤷

Για την Πητ μου είχαν πει ότι αλλάζει συνέχεια μέχρι να σου δώσουν την τελική ημερομηνία για να καταθέσεις στο εφκα για το επίδομα και άδεια τοκετού.. τώρα ούτε εγώ ξέρω.. για αυτό απόρησα..🤷 

Τουλάχιστον είναι υγιή τα θαυματακια μας και όλα τα άλλα θα τα βρούμε!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Ναι, μετά που σχολίασα ρώτησα το Chatgpt το οποίο είπε αυτά που έφραψες κι εσύ 🤓:

"Ο όρος "grade I" αναφέρεται στην ωρίμανση του πλακούντα, όπως αυτή αξιολογείται μέσω υπερηχογραφήματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η ωρίμανση του πλακούντα περιγράφεται συνήθως σε τέσσερις βαθμούς: 0, I, II, και III, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν διαφορετικά στάδια ανάπτυξης και γήρανσης του πλακούντα.

Τι σημαίνει πλακούντας "Grade I":

  • Αρχικό στάδιο ωρίμανσης: Ο πλακούντας "Grade I" υποδηλώνει ότι ο πλακούντας βρίσκεται στο αρχικό στάδιο ωρίμανσης του. Αυτό το στάδιο εμφανίζεται συνήθως στο δεύτερο τρίμηνο, γύρω στις 18-29 εβδομάδες κύησης.
  • Δομή: Στο στάδιο αυτό, ο πλακούντας αρχίζει να δείχνει κάποιες μικρές ακανόνιστες αποθέσεις ασβεστίου ή ελαφριάς ίνωσης, αλλά εξακολουθεί να είναι κυρίως ομοιογενής.

Σημαντικά Σημεία:

  • Κανονική εξέλιξη: Η εμφάνιση πλακούντα Grade I γύρω στις 22 εβδομάδες είναι μέρος της φυσιολογικής εξέλιξης. Ο πλακούντας περνά από τα στάδια ωρίμανσης καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη, και το Grade I είναι το πρώτο στάδιο που ακολουθεί το αρχικό (Grade 0)."
     

Όσο για το θυροειδή, όντως είναι περίεργο που ανέβηκε έτσι ξαφνικά αλλά θα ξανακατέβει σίγουρα. Εγώ σήμερα έχω ενδοκρινολόγο αλλά τα αποτελέσματά μου βγήκαν μια χαρά που έκανα εξετάσεις το Σάββατο. Είμαι στο 1.5 ενώ την τελευτάια φορά είχε πάει 3.5 και μου ανέβασε τη δόση. Τώρα θα δω τι θα μου πει στο σημερινό ραντεβού αλλά εικάζω ότι μάλλον θα παραμείνω στη δόση που είμαι και θα ξαναδούμε στις 26 εβδ που θα κάνω και τις υπόλοιπες αιματολογικές + ούρων που μου έγραψε ο γυναικολόγος. Του έδειξα κι αυτουνού το αποτέλεσμα και ήταν ικανοποιημένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ναι, μετά που σχολίασα ρώτησα το Chatgpt το οποίο είπε αυτά που έφραψες κι εσύ 🤓:

"Ο όρος "grade I" αναφέρεται στην ωρίμανση του πλακούντα, όπως αυτή αξιολογείται μέσω υπερηχογραφήματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η ωρίμανση του πλακούντα περιγράφεται συνήθως σε τέσσερις βαθμούς: 0, I, II, και III, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν διαφορετικά στάδια ανάπτυξης και γήρανσης του πλακούντα.

Τι σημαίνει πλακούντας "Grade I":

  • Αρχικό στάδιο ωρίμανσης: Ο πλακούντας "Grade I" υποδηλώνει ότι ο πλακούντας βρίσκεται στο αρχικό στάδιο ωρίμανσης του. Αυτό το στάδιο εμφανίζεται συνήθως στο δεύτερο τρίμηνο, γύρω στις 18-29 εβδομάδες κύησης.
  • Δομή: Στο στάδιο αυτό, ο πλακούντας αρχίζει να δείχνει κάποιες μικρές ακανόνιστες αποθέσεις ασβεστίου ή ελαφριάς ίνωσης, αλλά εξακολουθεί να είναι κυρίως ομοιογενής.

Σημαντικά Σημεία:

  • Κανονική εξέλιξη: Η εμφάνιση πλακούντα Grade I γύρω στις 22 εβδομάδες είναι μέρος της φυσιολογικής εξέλιξης. Ο πλακούντας περνά από τα στάδια ωρίμανσης καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη, και το Grade I είναι το πρώτο στάδιο που ακολουθεί το αρχικό (Grade 0)."
     

Όσο για το θυροειδή, όντως είναι περίεργο που ανέβηκε έτσι ξαφνικά αλλά θα ξανακατέβει σίγουρα. Εγώ σήμερα έχω ενδοκρινολόγο αλλά τα αποτελέσματά μου βγήκαν μια χαρά που έκανα εξετάσεις το Σάββατο. Είμαι στο 1.5 ενώ την τελευτάια φορά είχε πάει 3.5 και μου ανέβασε τη δόση. Τώρα θα δω τι θα μου πει στο σημερινό ραντεβού αλλά εικάζω ότι μάλλον θα παραμείνω στη δόση που είμαι και θα ξαναδούμε στις 26 εβδ που θα κάνω και τις υπόλοιπες αιματολογικές + ούρων που μου έγραψε ο γυναικολόγος. Του έδειξα κι αυτουνού το αποτέλεσμα και ήταν ικανοποιημένος.

Άρα είσαι πολύ καλά!! Τέλεια!!! 

Για το θυρεοειδή ξέρω ότι το θέλουν γενικά κάτω από 2,5 οπότε είσαι καλά! Νομίζω και εγώ θα σου κρατήσει εκεί τη δόση.. η δική μου είναι πιο αυστηρή με όλα αυτά.. οπότε αναμένουμε νέα σου!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Άρα είσαι πολύ καλά!! Τέλεια!!! 

Για το θυρεοειδή ξέρω ότι το θέλουν γενικά κάτω από 2,5 οπότε είσαι καλά! Νομίζω και εγώ θα σου κρατήσει εκεί τη δόση.. η δική μου είναι πιο αυστηρή με όλα αυτά.. οπότε αναμένουμε νέα σου!! ❤️❤️❤️❤️

Μόλις τελείωσα με το ραντεβού μου! Όντως μου κράτησε την ίδια δόση η ενδοκρινολόγος. Θα κάνω εξετάσεις αρχές Οκτωβρίου και ευτυχώς είχε ραντεβού να με βάλει 10/10 που έχω και τον γυναικολόγο. Οπότε θα τους δω μαζί και τους δύο να τους πάω όλες τις εξετάσεις μαζεμένες και δούμε για επόμενα βήματα. Τελείωσα εγώ για το Σεπτέμβρη κορίτσια, τώρα θα ξαναδώ τ αγοράκι μου από τον άλλο μήνα 🤗💙🙏🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Μόλις τελείωσα με το ραντεβού μου! Όντως μου κράτησε την ίδια δόση η ενδοκρινολόγος. Θα κάνω εξετάσεις αρχές Οκτωβρίου και ευτυχώς είχε ραντεβού να με βάλει 10/10 που έχω και τον γυναικολόγο. Οπότε θα τους δω μαζί και τους δύο να τους πάω όλες τις εξετάσεις μαζεμένες και δούμε για επόμενα βήματα. Τελείωσα εγώ για το Σεπτέμβρη κορίτσια, τώρα θα ξαναδώ τ αγοράκι μου από τον άλλο μήνα 🤗💙🙏🍀

Μίλησα και εγώ με την ενδοκρινολόγο, μου αύξησε τη δόση και για το ζάχαρο θα το δούμε στη καμπύλη σε 2 εβδομάδες.. για να δούμε..!! 🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lilly1984

@MarMar90

@Kiddo

@Θέτις Κ.

Κορίτσια μου τι υπέροχα νέα!!! Μπράβο,  πάντα θετικά να τα ακούμε όλες μας 🥰🥰🥰

Διαβάζω τα μηνύματα αλλά δεν προλαβαίνω να απαντήσω 🤣

Κ εμείς σήμερα πήγαμε,  οοοολα σούπερ! 

@Θέτις Κ.εμένα μου έχουν γράψει ασπιρίνη για τις μητριαιες, ειναι το ιδιο ανεβασμενες οι τιμες ,οπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Καμπυλη ζαχαρου δεν έχω κλείσει ακόμα,  σήμερα μπήκα στην 26η. Μάλλον την άλλη βδομάδα θα πάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

@lilly1984

@MarMar90

@Kiddo

@Θέτις Κ.

Κορίτσια μου τι υπέροχα νέα!!! Μπράβο,  πάντα θετικά να τα ακούμε όλες μας 🥰🥰🥰

Διαβάζω τα μηνύματα αλλά δεν προλαβαίνω να απαντήσω 🤣

Κ εμείς σήμερα πήγαμε,  οοοολα σούπερ! 

@Θέτις Κ.εμένα μου έχουν γράψει ασπιρίνη για τις μητριαιες, ειναι το ιδιο ανεβασμενες οι τιμες ,οπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Καμπυλη ζαχαρου δεν έχω κλείσει ακόμα,  σήμερα μπήκα στην 26η. Μάλλον την άλλη βδομάδα θα πάω 

Καλημέρα κορίτσι μου, 

τι ωραία, χαίρομαι που πήγε καλά το ραντεβού σου! Αναμένουμε και τα νέα σου από την καμπύλη ζαχάρου λοιπόν - όλα μια χαρά θα πάνε 🙏

Ασπιρίνη παίρνω των 150 μετά κι από την ωορρηξία εφόσον σ αυτόν τον κύκλο που έμεινα έγκυος είχαμε κάνει πρόκληση ωορρηξίας και λ΄ογω του ιστορικού μου, η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω προληπτικά. Έπειτα μετά τη θετική χοριακή μου κράτησαν την ασπιρίνη μόνιμα, και παρόλου που οι εξετάσεις για θρομβοφιλία κι άλλα αυτοάνοσα β΄γηκαν αρνητικές, όλοι γυναικολόγος + αιματολόγος μου είπαν να μη τη σταματήσω την ασπιρίνη και θα συνεχίσω μέχρι και τις 36 εβδομάδες. Οπότε πιστεύω θα βοηθήσει και σ αυτό το θεματάκι με τις μητριαίες - μου το είπε χθες κι η ενδοκρινολόγος που είδε κι αυτή τα αποτελέσματα της Β επιπέδου ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...