Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Καταρχάς εύχομαι να μην υπάρξει άλλο κακό με τις φωτιές. Δεν γίνεται να συνεχιστεί άλλο αυτό το πράγμα κάθε χρόνο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και οι ζημιές να είναι μόνο μικρές υλικές και τίποτα μεγαλύτερο! 

Όσο για τις κρέμες καλά κάνεις και αποφεύγεις, εγώ βάζω αλλά όχι σε καθημερινή φάση κυρίως γτ τραβάει το δέρμα, εδώ σε μας έχει βγάλει κρύο. Πρωί και απόγευμα θέλει ζακέτα και έχουμε και αρκετό αέρα!

Με το καλό να δεις και την μπέμπα σου την άλλη βδομάδα 😁 Εγώ έκανα σήμερα β επιπέδου ,όλα τα βρήκε πολύ καλά φυσιολογικά και μάθαμε και το φύλο,έχουμε ΑΓΟΡΑΚΙ 💙. Πραγματικα δεν ξέρω γτ πίστευα ότι θα είναι κοριτσάκι και την ρωτάω "σίγουρα??"  Μου λέει" πολύ σίγουρα" 🤣

Πότε έχετε Πητ?

Εμένα που δώσανε για 18/1

Να τα τα αγοράκια! Ξεπετάγονται σιγά σιγά!! Με το καλό κορίτσι μου! 🩵

Εγώ ΠΗΤ έχω πολύ νωρίτερα, 4/12 αλλά το κόβω να έρχεται και νωρίτερα 🙄

Πωπω εδώ εμείς με τα σορτσάκια και τα αμανικα και σκάμε ακόμα και το βράδυ... Προτιμώ τη δροσιά που έχετε, ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 49 λεπτά, ο/η MarMar90 είπε:

Κι άλλο αγοράκι στην παρέα! Σαν να ισορροπεί το πραγμα... Με το καλό @lahesis 😃 

Και μας ο γιατρός σήμερα μια χαρά μας βρήκε. 225 γραμ η μπέμπα και ευτυχώς αυτός είπε πως δεν βλέπει ανάπτυξη παραπλακούντα. Θέλει να με βάλει να κάνω μίνι β επιπέδου αν βρω ραντεβού αυτή την εβδομάδα και να παω το κανονικό πιο πίσω.... 

Ααααα ήθελα να σας πω ότι ανακάλυψα αυτό το σάιτ:   https://www.mnbcenter.gr/seminaria/category/dorean-seminaria/ 

Έχει ένα κάρο δωρεάν online σεμινάρια για την εγκυμοσ΄ύνη, τη λοχεία κτλ που φαίνονται πολύ χρήσιμα! Σήμερα παρακολο΄ύθησα την περιποίηση νεογνού και μου φάνηκε πολύ καλό. Έλυσα πολλές απόρίες!!

Αχ μπράβο η μπέμπα σας! Μεγαλώνει μια χαρά!! Ευτυχώς και για τον παραπλακουντα, τον οποίο ακόμα δεν έχω ψάξει και δεν ξέρω τι είναι 😆

Επίσης, πολύ ενδιαφέρον το σάιτ. Έχει πολλά σεμινάρια και για όλες τις ηλικίες του μωρού και όλες τις φάσεις εγκυμοσύνης και λοχείας! Ευχαριστούμε πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Πωπω βρε παιδί μου... Και στη Διώνη πόσα κάηκαν.. χαμός .. φαντάζομαι την αγωνία σας... Αλλά ευτυχώς να σου πω που δεν ήταν κανείς εδώ.. η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική πραγματικά.. και μεγάλοι άνθρωποι τώρα άντε να τους πείσεις να φύγουν.. και δεν θα πω ότι τα σπίτια φτιάχνονται γιατί κακά τα ψέματα δεν είναι εύκολο να ξαναφτιαχτουν.. αλλά η ανθρώπινη ζωή είναι αναντικατάστατη..! Χαίρομαι μόνο που δεν είχατε παρατράγουδα με το σπίτι, όπως και εσείς @MarMar90 μου..

Δεν μας επρηξες κοριτσάκι μου!! Ίσα ίσα που σε ευχαριστώ πολύ προσωπικά και για όλες τις πληροφορίες!! Άλλωστε είχαμε καιρό να τα πούμε.. δεν είδες μπουγάδα που άπλωσα εγώ;;; 🤣🤣🤣 Πολλά τα νέα μας!! Έχω τόσες ερωτήσεις εντωμεταξυ να σου κάνω για το φ.τ... θα σου στείλω πμ!!

Ε καλά! Λογικό να σας έλειψε το παιδί ρε συ! Χρειάζεται όμως που και που για μερικές μέρες να αφιερώνετε χρόνο και στη σχέση! Και μπράβο σας βασικά που φροντίζετε για αυτό γιατί και οι σχέσεις θέλουν φροντίδα και μέσα στη καθημερινότητα το ξεχνάμε πολλές φορές.. δεν είναι ότι κάναμε παιδί και τέλος..! 

Αυτό που το μωρό ηρεμεί όταν βάζουν άλλοι τα χέρια πάλι τι είναι;;; Ντροπες τα πιάνουν;;; 🤣🤣 Και το πρώτο σου έτσι ήταν; Είναι φυσιολογικό; Τι αντιλαμβάνονται άραγε διαφορετικό και ηρεμούν; 🤔

Ισχύει.. τουλάχιστον πιάνουν τα χέρια του.. να ήταν και δικό μας όμως θα ήταν ακόμα καλύτερα.. ή έστω αν μπορούσαμε να βρούμε κάτι πιο αξιόλογο σε λογικό ενοίκιο.. τι να κάνουμε όμως, πορευόμαστε με ότι έχουμε..! 

Οπότε και η purelan λαδιλα ε...;! 😥 Όχι που την διάβαζα, είναι εξαιρετική..! Αλλά αν είναι να αφήνει και αυτή λαδιλα.. η κρέμα με αλόη που λες ποια είναι; Κάνει δουλίτσα; Πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ μωρέ να βρω μια... απλά βαριέμαι να διαβάζω πάλι συστατικά κτλ..🙄😕

 

Προσπαθούμε να μην ξεχνάμε τη σχέση μας, γιατί όταν θα έρθει και το νέο μωρό, μάλλον μας βλέπω να ξεχνάμε τελείως ότι είμαστε ζευγάρι 🥲

Έχω την εντύπωση ότι τα μωρά μας καταλαβαίνουν ότι είναι ξένο το χάδι και ντρέπονται 😆 πλάκα έχουν! Κάθομαι και λέω ότι με ταράζει στο κούνημα ο μικρός και βάζω το χέρι του άντρα μου στην κοιλιά για να νιώσει τον πόνο μου και τίποτα. Εξαφανίζεται η θαλασσοταραχή! Με βγάζει ψεύτρα 😆

Λοιπόν, η κρέμα με την αλόη έγραφε λίγα πράγματα στα συστατικά, έλεγε και ότι περιέχει βιολογική αλόη, ότι δεν έχει paraben, αλκοολ, ενισχυτικά, χρώματα, παραφινέλαιο, βαζελίνη, και κάτι άλλο κι έτσι την πήρα. Αλλά! Χθες που τα ξαναείδα, έλεγε με μικρά γράμματα κάπου αλλού ότι είναι ενισχυμένη με βιταμίνες Α κι Ε!!! Οπότε πάει στην αχρηστία κι αυτή μαζί με όλες τις άλλες κρέμες με βιταμίνες Α 🥲 ευτυχώς την είχα βάλει μόνο 2 φορές... Έχω κουραστεί κι εγώ να ψάχνω τα συστατικά στις κρέμες, βάζω πλέον μια-δυο φορές τη βδομάδα σώματος, μόνο το λάδι τζοτζομπα στην κοιλιά βάζω, το σώμα μου έχει γίνει σα σταφίδα με τον ήλιο, τι να πω, δε βαριέσαι... Νιώθω ότι το υπεραναλυω με τις κρέμες, αλλά προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για το μωράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!! 

Μπήκαμε στην 25η κ εμείς και ραντεβού στις 4/9 ! Έχουμε να δούμε την μπέμπα από τη Β επιπέδου στις 27/7 , ένα μήνα ακριβώς. 

@Kiddoμεγεια το αυτοκινητάκι σας ! Καλοτάξιδο με την μπεμπούλα παρέα!!! 

Όσο για τις κρέμες,  εγώ δεν βάζω τίποτα είναι η αλήθεια. Έχω δοκιμάσει μόνο την purelan που γράψατε κ πιο πάνω, η οποια κάνει θαύματα στο θηλασμό.

Όσο για το φ.τ. δυστυχώς δεν έχω άποψη,  έχω όμως για την επισκληριδιο που ηταν μια καλή ανάμνηση 🤣 σε τόσο μεγάλο πόνο εμένα με ανακουφισε. Μου την έκαναν περιπου στις 5 ώρες πόνου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τα χτυπήματα το κάνει κ η δικιά μου με το σύζυγο!! Αλλά όταν βάζει το χεράκι της η κόρη μου , εκείνη χτυπάει ☺️☺️

Εμείς δεν καταφέρνουμε να μείνουμε μόνοι μας , ακόμα κ το βράδυ κοιμάται στη μέση 😂😂 μπράβο σας , @_piripiri_, καλά κάνατε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Καταρχάς εύχομαι να μην υπάρξει άλλο κακό με τις φωτιές. Δεν γίνεται να συνεχιστεί άλλο αυτό το πράγμα κάθε χρόνο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και οι ζημιές να είναι μόνο μικρές υλικές και τίποτα μεγαλύτερο! 

Όσο για τις κρέμες καλά κάνεις και αποφεύγεις, εγώ βάζω αλλά όχι σε καθημερινή φάση κυρίως γτ τραβάει το δέρμα, εδώ σε μας έχει βγάλει κρύο. Πρωί και απόγευμα θέλει ζακέτα και έχουμε και αρκετό αέρα!

Με το καλό να δεις και την μπέμπα σου την άλλη βδομάδα 😁 Εγώ έκανα σήμερα β επιπέδου ,όλα τα βρήκε πολύ καλά φυσιολογικά και μάθαμε και το φύλο,έχουμε ΑΓΟΡΑΚΙ 💙. Πραγματικα δεν ξέρω γτ πίστευα ότι θα είναι κοριτσάκι και την ρωτάω "σίγουρα??"  Μου λέει" πολύ σίγουρα" 🤣

Πότε έχετε Πητ?

Εμένα που δώσανε για 18/1

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Τι ωραία ευχάριστα νέα είναι αυτά!!! 😍😍😍😍 Ένα ακόμα υγιέστατο πρωτίστως, αγοράκι στη παρέα!!! ❤️❤️❤️❤️ Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Φτου φτου φτου το μωράκι!!!! 😍😍😍😍 Με το καλό να το κρατήσετε υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σας!!! 🙏🙏🙏

Νωρίς νωρίς στην έκαναν ε;!! Εμείς έχουμε Πητ 2/1 βάση αυχενικής αλλά περιμένω την Β επιπέδου γιατί μάλλον πάλι πιο μπροστά θα μας τη βγάλουν.. αχ έχω μεγάλη αγωνία και μου έλειψε πολύ η μικρούλα!! Περιμένω πως και πως να έρθει η Τρίτη να την δω επιτέλους!!! Τι παράνοια και αυτή να την έχω μέσα μου να την νοιωθω και να μου λείπει τόσο;;!! 😅😅 Ας βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της να είναι υγιής και η δικιά μου!! 🙏🙏🙏

Ωραία που έχετε δροσουλα εκεί.. εμείς έχουμε λιώσει...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Κι άλλο αγοράκι στην παρέα! Σαν να ισορροπεί το πραγμα... Με το καλό @lahesis 😃 

Και μας ο γιατρός σήμερα μια χαρά μας βρήκε. 225 γραμ η μπέμπα και ευτυχώς αυτός είπε πως δεν βλέπει ανάπτυξη παραπλακούντα. Θέλει να με βάλει να κάνω μίνι β επιπέδου αν βρω ραντεβού αυτή την εβδομάδα και να παω το κανονικό πιο πίσω.... 

Ααααα ήθελα να σας πω ότι ανακάλυψα αυτό το σάιτ:   https://www.mnbcenter.gr/seminaria/category/dorean-seminaria/ 

Έχει ένα κάρο δωρεάν online σεμινάρια για την εγκυμοσ΄ύνη, τη λοχεία κτλ που φαίνονται πολύ χρήσιμα! Σήμερα παρακολο΄ύθησα την περιποίηση νεογνού και μου φάνηκε πολύ καλό. Έλυσα πολλές απόρίες!!

Ααα!! Τι ωραία!!! Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!! Πολύ χρήσιμο!!! 

Μπράβο το μωράκι!!!! 😍😍😍😍 Μεγαλώνει τέλεια!!! ❤️❤️❤️❤️ 

Όχι ότι ξέρω τι είναι αυτό (παραπλακουντας) αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που τα βρήκε όλα φυσιολογικά!!! 🙏🙏🙏🙏😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Προσπαθούμε να μην ξεχνάμε τη σχέση μας, γιατί όταν θα έρθει και το νέο μωρό, μάλλον μας βλέπω να ξεχνάμε τελείως ότι είμαστε ζευγάρι 🥲

Έχω την εντύπωση ότι τα μωρά μας καταλαβαίνουν ότι είναι ξένο το χάδι και ντρέπονται 😆 πλάκα έχουν! Κάθομαι και λέω ότι με ταράζει στο κούνημα ο μικρός και βάζω το χέρι του άντρα μου στην κοιλιά για να νιώσει τον πόνο μου και τίποτα. Εξαφανίζεται η θαλασσοταραχή! Με βγάζει ψεύτρα 😆

Λοιπόν, η κρέμα με την αλόη έγραφε λίγα πράγματα στα συστατικά, έλεγε και ότι περιέχει βιολογική αλόη, ότι δεν έχει paraben, αλκοολ, ενισχυτικά, χρώματα, παραφινέλαιο, βαζελίνη, και κάτι άλλο κι έτσι την πήρα. Αλλά! Χθες που τα ξαναείδα, έλεγε με μικρά γράμματα κάπου αλλού ότι είναι ενισχυμένη με βιταμίνες Α κι Ε!!! Οπότε πάει στην αχρηστία κι αυτή μαζί με όλες τις άλλες κρέμες με βιταμίνες Α 🥲 ευτυχώς την είχα βάλει μόνο 2 φορές... Έχω κουραστεί κι εγώ να ψάχνω τα συστατικά στις κρέμες, βάζω πλέον μια-δυο φορές τη βδομάδα σώματος, μόνο το λάδι τζοτζομπα στην κοιλιά βάζω, το σώμα μου έχει γίνει σα σταφίδα με τον ήλιο, τι να πω, δε βαριέσαι... Νιώθω ότι το υπεραναλυω με τις κρέμες, αλλά προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για το μωράκι

Έτσι ακριβώς και η δικιά μου!!! Εμένα με έχει ταράξει ακόμα και όταν βάζω το χέρι μου τινάζεται ολόκληρο!! Μόλις βάλει ο σύζυγος, τη ψάχνουμε!!! 🤣🤣🤣 Ναι δεν ξέρω τι φάση.. αλλά δεν μου αρέσει καθόλου πως ηρεμεί όταν βάζει το χέρι του εκείνος ενώ σε εμένα είναι θηρίο ανήμερο!! Φοβάμαι για το τι με περιμένει όταν γεννηθεί!! Κάτι μου λέει ότι μόνο στο μπαμπά θα ηρεμεί..🤣🤣🤣🤣

Δυστυχώς εφόσον περιέχει βιταμίνη Α πάει στην άκρη.. κάνοντας μια ερώτηση στο chatgpt (γιατί αλήθεια βαριέμαι να ψάχνω..) μου έβγαλε αυτό: 

"Όταν είστε έγκυος, είναι σημαντικό να επιλέγετε προϊόντα περιποίησης που είναι ασφαλή για εσάς και το έμβρυο. Μερικά σημεία που πρέπει να λάβετε υπόψη κατά την επιλογή ενυδατικής κρέμας σώματος είναι τα εξής:

Αποφύγετε τα παρακάτω συστατικά:

Ρετινοειδή (Retinoids): Αυτά περιλαμβάνουν ρετινόλη, τρετινοΐνη, και παράγωγα της βιταμίνης Α, που μπορεί να είναι επιβλαβή κατά την εγκυμοσύνη.

Σαλικυλικό οξύ (Salicylic Acid): Συνήθως χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση της ακμής, αλλά μπορεί να είναι επικίνδυνο σε υψηλές δόσεις.

Παραβένες (Parabens): Χρησιμοποιούνται ως συντηρητικά, αλλά υπάρχουν ανησυχίες σχετικά με την επίδρασή τους στο ενδοκρινικό σύστημα.

Φθαλικές ενώσεις (Phthalates): Αυτές οι ενώσεις μπορεί να επηρεάσουν το ενδοκρινικό σύστημα.

Άρωμα (Fragrance): Τα τεχνητά αρώματα μπορεί να περιέχουν χημικά που είναι ερεθιστικά ή επιβλαβή.

Προτιμήστε φυσικά και βιολογικά προϊόντα:

Προϊόντα που περιέχουν φυσικά συστατικά όπως βούτυρο καριτέ (shea butter), λάδι καρύδας (coconut oil), βούτυρο κακάο (cocoa butter), και αλόη βέρα (aloe vera) είναι συνήθως ασφαλή και ιδιαίτερα ενυδατικά.

Αξιολογημένες μάρκες:

Weleda: Η Weleda προσφέρει προϊόντα με φυσικά και βιολογικά συστατικά. Το Weleda Skin Food είναι ένα δημοφιλές προϊόν που είναι ασφαλές κατά την εγκυμοσύνη.

Bio-Oil (Natural): Ένα εξειδικευμένο προϊόν για την πρόληψη ραγάδων, χωρίς επικίνδυνα χημικά συστατικά.

Burt's Bees: Η συγκεκριμένη μάρκα διαθέτει ενυδατικές κρέμες και βούτυρα σώματος με φυσικά συστατικά.

Πάντα να διαβάζετε την ετικέτα:

Ελέγξτε προσεκτικά τις ετικέτες των προϊόντων για τα παραπάνω συστατικά και επιλέξτε αυτά που είναι ειδικά σχεδιασμένα για χρήση κατά την εγκυμοσύνη.

Πριν επιλέξετε οποιοδήποτε προϊόν, είναι πάντα καλή ιδέα να συμβουλευτείτε τον γιατρό ή τον δερματολόγο σας, για να βεβαιωθείτε ότι είναι ασφαλές για εσάς και το μωρό σας."

Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα παραπάνω μετά.. της weleda θυμάμαι που είχα πάρει ένα φεγγάρι για το σκυλάκι που χρειάστηκε ήταν πολύ καλή.. οπότε μάλλον θα αρχίσω από εκεί γιατί δεν μπορώ και τα λάδια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2024 at 3:02 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

@Θέτις Κ. & @lilly1984 μου περιμένω και τα δικά σας νέα!! Χαθήκαμε!!

Πως είστε; Πόσο εβδομάδων είστε τώρα; Πότε έχετε Β επιπέδου..; Νομίζω @Θέτις Κ.έχεις 29/8 ή θυμάμαι λάθος; Κάνατε το πάρτι σας;; 

Δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει κάποια άλλη κοπέλα.. 

Κορίτσια μου!!!!❤️❤️❤️ Έλειψα 2 εβδομάδες διακοπές και βλέπω ότι έχω πολλά νέα σας να διαβάσω!🤪

@Kiddo μου στις 3/9 έχουμε τη β επιπέδου μας και ανυπομονώ να την ξαναδώ τη μικρούλα μου...! Βέβαια, δε με αφήνει σε ησυχία, η παρουσία της είναι συνεχώς αισθητή!!!! Αντάρτισσα μου βγήκε νομίζω🤣✌️🦵👣

Βλέπω πάντως ότι όλες προχωράμε σιγά σιγά και πηγαίνουν όλα τέλεια!!!! Πολύ χαίρομαι για όλες μας![smilie=sunny.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maya_ είπε:

@MarMar90να ξέρεις ήδη γράφτηκα για το σεμινάριο της Τρίτης 😅

 

Τέλεια! Πολύ χαίρομαι... 😃😃😃

Είμαι κι εγώ γραμμένη σε διάφορα... Κυρίως θέλω να δω αυτό για τον βρεφικό εξοπλισμό. Τώρα που μπαίνει Σεπτέμβρης, νι΄ώθω ότι πρέπει να αρχίσω να κατασταλάζω για τις αγορές που θα κάνουμε και να μπει ένα πρόγραμμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 7:48 ΜΜ, ο/η MarMar90 είπε:

Κι άλλο αγοράκι στην παρέα! Σαν να ισορροπεί το πραγμα... Με το καλό @lahesis 😃 

Και μας ο γιατρός σήμερα μια χαρά μας βρήκε. 225 γραμ η μπέμπα και ευτυχώς αυτός είπε πως δεν βλέπει ανάπτυξη παραπλακούντα. Θέλει να με βάλει να κάνω μίνι β επιπέδου αν βρω ραντεβού αυτή την εβδομάδα και να παω το κανονικό πιο πίσω.... 

Ααααα ήθελα να σας πω ότι ανακάλυψα αυτό το σάιτ:   https://www.mnbcenter.gr/seminaria/category/dorean-seminaria/ 

Έχει ένα κάρο δωρεάν online σεμινάρια για την εγκυμοσ΄ύνη, τη λοχεία κτλ που φαίνονται πολύ χρήσιμα! Σήμερα παρακολο΄ύθησα την περιποίηση νεογνού και μου φάνηκε πολύ καλό. Έλυσα πολλές απόρίες!!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Και εσύ με το καλό η μπεμπουλα σου! Όλα θα πάνε καλά, προβληματισμούς θα έχουμε μέχρι να γεννησουμε, αλλά όλα ξεπερνιουνται! 🙂 Πάρα πάρα πολύ χρήσιμα τα σεμινάρια , σε ευχαριστούμε πολύ 💪😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 4:38 ΜΜ, ο/η Maya_ είπε:

@KiddoΚαλησπέρα! Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου, η αλήθεια είναι πως έχω προσπαθήσει να απαντήσω σε πολλά μηνύματα αλλά μου τα εγκρίνουν μετά από μέρες και χάνεται το νόημα 

Βρίσκομαι στην 23+2 με ΠΗΤ 22/12, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Έκανα β' επιπέδου στο Ρέα πριν δύο εβδομάδες και βγήκαν όλα καλά, κοριτσάκι περιμένουμε κι εμείς 😊

Γενικά το 2ο τρίμηνο μου έχει φανεί πολύ πιο εύκολο από το πρώτο που είχα ταλαιπωρηθεί από εμετούς και αναγούλες. Κλωτσάει και η μικρή και το νιώθω όλο και πιο αληθινό όλο αυτό!
 

Από το τρίτο τρίμηνο βέβαια λένε πως ξαναδυσκολεύουν τα πράγματα οπότε θα δω, για την ώρα όλα καλά!

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Αχ τι ωραία!!!! Ένα ακόμα υγιέστατο κοριτσάκι!!! 😍😍😍😍😍  Μπράβο το μωράκι!!!!! Με το καλό να την κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιή και τελειόμηνη!! ❤️❤️❤️❤️

Η αλήθεια περνάει πολύ πιο εύκολα και ευχάριστα το β τρίμηνο!! 

Πότε ξεκίνησες να την νοιώθεις;! Πόσα γραμμάρια στην έβγαλαν τη μικρή σας; Πότε έχεις ξανά υπέρηχο;! Γράψε σε διαφορετικά μηνύματα για να συμπληρώσεις πιο εύκολα τις 20 δημοσιεύσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 8:36 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Να τα τα αγοράκια! Ξεπετάγονται σιγά σιγά!! Με το καλό κορίτσι μου! 🩵

Εγώ ΠΗΤ έχω πολύ νωρίτερα, 4/12 αλλά το κόβω να έρχεται και νωρίτερα 🙄

Πωπω εδώ εμείς με τα σορτσάκια και τα αμανικα και σκάμε ακόμα και το βράδυ... Προτιμώ τη δροσιά που έχετε, ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Και σε σένα με το καλό το μπουμπούκι σου 🙏🙏

Εκτιμώ πραγματικά την δροσιά, δεν θα εκτιμήσω καθόλου όμως τα χιόνια που έρχονται σε κάνα δυο μήνες 🥴🥴

Επίσης λόγω καιρού εδώ και πάγου και χιονιού τα καροτσια είναι ΠΑΝΆΚΡΙΒΑ, ακριβώς για να μπορεί να " σταθεί" σε αυτές τις συνθήκες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Τι ωραία ευχάριστα νέα είναι αυτά!!! 😍😍😍😍 Ένα ακόμα υγιέστατο πρωτίστως, αγοράκι στη παρέα!!! ❤️❤️❤️❤️ Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!! Φτου φτου φτου το μωράκι!!!! 😍😍😍😍 Με το καλό να το κρατήσετε υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σας!!! 🙏🙏🙏

Νωρίς νωρίς στην έκαναν ε;!! Εμείς έχουμε Πητ 2/1 βάση αυχενικής αλλά περιμένω την Β επιπέδου γιατί μάλλον πάλι πιο μπροστά θα μας τη βγάλουν.. αχ έχω μεγάλη αγωνία και μου έλειψε πολύ η μικρούλα!! Περιμένω πως και πως να έρθει η Τρίτη να την δω επιτέλους!!! Τι παράνοια και αυτή να την έχω μέσα μου να την νοιωθω και να μου λείπει τόσο;;!! 😅😅 Ας βάλει η Παναγίτσα το χεράκι της να είναι υγιής και η δικιά μου!! 🙏🙏🙏

Ωραία που έχετε δροσουλα εκεί.. εμείς έχουμε λιώσει...!

Πολύ πολύ σε ευχαριστώ,με το καλο και σε σένα η μπεμπουλα σου!

Θα την δεις και θα ζεσταθεί η ψυχούλα σου 😁😁

Ναι εδώ κάνουν πιο νωρίς. Όμως καθεσαιιιι??? Αυτός ήταν και ο τελευταίος υπέρηχος που υπάρχει στο πρόγραμμα τους!!! Από δω και πέρα μόνο θα μου μετράνε την κοιλιά και θα ακούνε το μωρό! Φυσικά εγώ θα πάω ιδιωτικά να κάνω μόνη μου , γιατί εμείς είμαστε μαθημενες αλλιώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 10:05 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Γειά σας κορίτσια!! 

Μπήκαμε στην 25η κ εμείς και ραντεβού στις 4/9 ! Έχουμε να δούμε την μπέμπα από τη Β επιπέδου στις 27/7 , ένα μήνα ακριβώς. 

@Kiddoμεγεια το αυτοκινητάκι σας ! Καλοτάξιδο με την μπεμπούλα παρέα!!! 

Όσο για τις κρέμες,  εγώ δεν βάζω τίποτα είναι η αλήθεια. Έχω δοκιμάσει μόνο την purelan που γράψατε κ πιο πάνω, η οποια κάνει θαύματα στο θηλασμό.

Όσο για το φ.τ. δυστυχώς δεν έχω άποψη,  έχω όμως για την επισκληριδιο που ηταν μια καλή ανάμνηση 🤣 σε τόσο μεγάλο πόνο εμένα με ανακουφισε. Μου την έκαναν περιπου στις 5 ώρες πόνου. 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Με το καλό να δείτε τη μπέμπα σας!!! ❤️❤️❤️❤️ 25η ε;! Πωπω πως πέρασε..!! Με το καλό όλα!!! Καμπύλη πότε θα κάνεις εσύ τώρα;

Επισκληριδιο τότε έκανες σε φτ ή κτ;; Σου άφησε τίποτα "κουσουρια";! Γιατί και για αυτό διαβάζω.. και μια φίλη μου που έκανε επισκληριδιο σε φ.τ μου είπε ότι για μήνες μετά ποναγε στη μέση αλλά ευτυχώς μόνο αυτό.. αν γεννησες φυσιολογικά, φαντάζεσαι τον εαυτό σου να γενναγε χωρίς επισκληριδιο;; Προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες και να με φανταστώ..😅

Ναι τη purelan την έχω σταμπαρει!! 😋 Μόνο καλά σχόλια διαβάζω!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2024 at 10:07 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αυτό με τα χτυπήματα το κάνει κ η δικιά μου με το σύζυγο!! Αλλά όταν βάζει το χεράκι της η κόρη μου , εκείνη χτυπάει ☺️☺️

Εμείς δεν καταφέρνουμε να μείνουμε μόνοι μας , ακόμα κ το βράδυ κοιμάται στη μέση 😂😂 μπράβο σας , @_piripiri_, καλά κάνατε!!!

Τίποτα βρε σου λέω!! Η δικιά μου εξαφανίζεται!!! Εδώ τυχαίνει να με κλοτσαει και στον τράχηλο εντωμεταξυ και να πονάω, έτσι ζητάω από το συζυξ να βάλει το χέρι του για να σταματήσει η σκατουλα να με κλοτσαει!! 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου!!!!❤️❤️❤️ Έλειψα 2 εβδομάδες διακοπές και βλέπω ότι έχω πολλά νέα σας να διαβάσω!🤪

@Kiddo μου στις 3/9 έχουμε τη β επιπέδου μας και ανυπομονώ να την ξαναδώ τη μικρούλα μου...! Βέβαια, δε με αφήνει σε ησυχία, η παρουσία της είναι συνεχώς αισθητή!!!! Αντάρτισσα μου βγήκε νομίζω🤣✌️🦵👣

Βλέπω πάντως ότι όλες προχωράμε σιγά σιγά και πηγαίνουν όλα τέλεια!!!! Πολύ χαίρομαι για όλες μας![smilie=sunny.gif]

Που είσαι βρε κοριτσάκι μου εσύ!! Καλημέρα!! Πως περάσατε;!! 

Μαζί έχουμε β επιπέδου;;; Αχχ θα τρελαθώ!! Τι ωραία!!! 😍😍😍😍 Μαζί πάμε σε όλα!!! ❤️❤️❤️ Και λέω με έβαλε αργά πολύ ρε γαμωτο.. αλλά τώρα νοιωθω καλύτερα!! 😅 Αχ και εγώ ανυπομονώ!!! Θύμισε μου από πότε έχεις να την δείς;;; 

Έτσι ακριβώς και η δικιά μου ρε φίλε!! Με έχει ταράξει!!! 🤣🤣

Αν και να σας πω.. χθες την ενοιωθα πολύ ήσυχη σχετικά και ήπια.. σήμερα δεν την έχω νοιώσει ακόμα... Ανησυχώ... Χρειάζεται όντως να ανησυχώ λέτε;;; Κανονικά αυτή από τις 7:30-8 μέχρι τις 11 τουλάχιστον, δίνει πόνο!! 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Πολύ πολύ σε ευχαριστώ,με το καλο και σε σένα η μπεμπουλα σου!

Θα την δεις και θα ζεσταθεί η ψυχούλα σου 😁😁

Ναι εδώ κάνουν πιο νωρίς. Όμως καθεσαιιιι??? Αυτός ήταν και ο τελευταίος υπέρηχος που υπάρχει στο πρόγραμμα τους!!! Από δω και πέρα μόνο θα μου μετράνε την κοιλιά και θα ακούνε το μωρό! Φυσικά εγώ θα πάω ιδιωτικά να κάνω μόνη μου , γιατί εμείς είμαστε μαθημενες αλλιώς!

Τι λες τώρα;;;; Σόκ!!! 😱😱😱😱 Καλά δεν θα υπήρχε περίπτωση!!! Εννοείτε και καλά θα κάνεις!!! Ούτε φτάνοντας προς το τέλος δεν κάνουν υπερήχους;;; 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! ❤️❤️❤️❤️ Αμήν Παναγίτσα μου!!! 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lahesis είπε:

Πολύ πολύ σε ευχαριστώ,με το καλο και σε σένα η μπεμπουλα σου!

Θα την δεις και θα ζεσταθεί η ψυχούλα σου 😁😁

Ναι εδώ κάνουν πιο νωρίς. Όμως καθεσαιιιι??? Αυτός ήταν και ο τελευταίος υπέρηχος που υπάρχει στο πρόγραμμα τους!!! Από δω και πέρα μόνο θα μου μετράνε την κοιλιά και θα ακούνε το μωρό! Φυσικά εγώ θα πάω ιδιωτικά να κάνω μόνη μου , γιατί εμείς είμαστε μαθημενες αλλιώς!

Τι εννοείς μετράνε την κοιλιά; Τη δικιά σου; Με μεζούρα; Κάτι δεν κατάλαβα καλά; 😆🙄 

Καλά θα κάνεις να πηγαίνεις ιδιωτικά, ελπίζω να μην είναι πολύ ακριβά... Κάθε χώρα και το σύστημά της βλέπω... 

στις πριν 2 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Και σε σένα με το καλό το μπουμπούκι σου 🙏🙏

Εκτιμώ πραγματικά την δροσιά, δεν θα εκτιμήσω καθόλου όμως τα χιόνια που έρχονται σε κάνα δυο μήνες 🥴🥴

Επίσης λόγω καιρού εδώ και πάγου και χιονιού τα καροτσια είναι ΠΑΝΆΚΡΙΒΑ, ακριβώς για να μπορεί να " σταθεί" σε αυτές τις συνθήκες .

Ωχ, θα θέλει καροτσι-τρακτερ με αντιολισθητικες αλυσίδες εκεί στα χιόνια! 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Που είσαι βρε κοριτσάκι μου εσύ!! Καλημέρα!! Πως περάσατε;!! 

Μαζί έχουμε β επιπέδου;;; Αχχ θα τρελαθώ!! Τι ωραία!!! 😍😍😍😍 Μαζί πάμε σε όλα!!! ❤️❤️❤️ Και λέω με έβαλε αργά πολύ ρε γαμωτο.. αλλά τώρα νοιωθω καλύτερα!! 😅 Αχ και εγώ ανυπομονώ!!! Θύμισε μου από πότε έχεις να την δείς;;; 

Έτσι ακριβώς και η δικιά μου ρε φίλε!! Με έχει ταράξει!!! 🤣🤣

Αν και να σας πω.. χθες την ενοιωθα πολύ ήσυχη σχετικά και ήπια.. σήμερα δεν την έχω νοιώσει ακόμα... Ανησυχώ... Χρειάζεται όντως να ανησυχώ λέτε;;; Κανονικά αυτή από τις 7:30-8 μέχρι τις 11 τουλάχιστον, δίνει πόνο!! 🤔

Άμα πιεις κάτι κρύο ή αν φας κάτι γλυκό; Κινειται; Δεν έχετε εσείς ένα ντοπλερακι ή μπερδεύομαι; Να την ακούσεις να σου φύγει το άγχος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου, όλα καλά βγήκανε, 76-150-137. Πήγα και στο γιατρό σήμερα να του τις δείξω, να κάνουμε κι έναν υπέρηχο. Όλα πολύ καλά τα βρήκε με το μωρό, αλλά έφτασε 1κιλο! 😱 Μου είπε ότι το μετράει κάπως μεγάλο και ότι έχω λίγο αυξημένο υγρό και να πάμε να το δούμε πάλι σε 2 εβδομάδες... 😮💨 Καθόταν και το μετρούσε πόση ώρα... 

Έτσι ήταν τα πράγματα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια, αλλά στο τέλος του 8ου και στον 9ο. Δεν αγχώθηκα όταν το πρωτοάκουσα, αλλά αναρωτιέμαι πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη τελικά, αν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι και πώς θα γεννήσω τελικά... Τέλος πάντων, υπομονή και θα δούμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! 

Ξέρω έχω χαθεί - πήγαμε κάποιες μέρες διακοπές τελικά, και τώρα έχω επιστρέψει στη δουλειά και δε τους προλαβαίνω 🙈

Πριν σας πω τα νέα μου και σχολιάσω στα δικά σας, κάθισα να διαβάσω και να ανανεώσω το πινακάκι μας, μιας και μαζευόμαστε όλες σιγά-σιγά 🤓
@_piripiri_ @Kallia.Geo @Maya_ @lilly1984 @Kiddo @lahesis @MarMar90

@Kate1992 καλή επιτυχία για σήμερα! περιμένουμε νέα σου ❤️

image.png.61e4a58187b4be66023e887a2166e08e.png
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με παρακαλώ, είχα πάααααρα πολλά μηνύματα να διαβάσω και μπορεί να έχω μπερδέψει τις πληροφορίες. Επίσης γράψτε μου όσες έχετε προγραμματισμένα ραντεβού ή ό,τι άλλο κρίνετε ενδιαφέρον για το πινακάκι μας. Τα κοριτσάκια φαίνεται να κυριαρχούν πάντως σ αυτη την ενότητα ❤️ χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Που είσαι βρε κοριτσάκι μου εσύ!! Καλημέρα!! Πως περάσατε;!! 

Μαζί έχουμε β επιπέδου;;; Αχχ θα τρελαθώ!! Τι ωραία!!! 😍😍😍😍 Μαζί πάμε σε όλα!!! ❤️❤️❤️ Και λέω με έβαλε αργά πολύ ρε γαμωτο.. αλλά τώρα νοιωθω καλύτερα!! 😅 Αχ και εγώ ανυπομονώ!!! Θύμισε μου από πότε έχεις να την δείς;;; 

Έτσι ακριβώς και η δικιά μου ρε φίλε!! Με έχει ταράξει!!! 🤣🤣

Αν και να σας πω.. χθες την ενοιωθα πολύ ήσυχη σχετικά και ήπια.. σήμερα δεν την έχω νοιώσει ακόμα... Ανησυχώ... Χρειάζεται όντως να ανησυχώ λέτε;;; Κανονικά αυτή από τις 7:30-8 μέχρι τις 11 τουλάχιστον, δίνει πόνο!! 🤔

Νομίζω δε χρειάζεται να ανησυχούμε σ αυτή τη φάση για την κινητικότητα του μωρού ακόμα. Κι εμένα από την περασμένη Π΄εμπτη δεν υπάρχει πλέον μέρα που να μην τον νιώσω να κλωτσάει/κουνιέται, αλλά δεν είναι κάθε μέρα με την ίδια ένταση και συχνότητα. Πχ 3 μέρες σερί παρατήρησα ένα μοτίβο κινήσεων 9-11 το πρωί, 4.30-5.30μμ και βάρδυ 10-11. Ε μετά κάπως άλλαξε αυτό, πχ έφυγε το μεσημεριανό πανηγυρί τη μια μέρα, την άλλη ξαναήρθε 🤣 

είναι κι αυτά με τις μέρες τους. Ειχα διαβάσει ότι είναι λίγο όπως ένας ενήλικας - άλλες μέρες έχουμε διάθεση κι ενέργεια κι αλλες είμαστε πιο χαμηλών τόνων. Ετσι και τα μωράκια στην κοιλιά απ ότι φαίνεται. Εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς, αλλά καταλαβαίνω φυσικά πως είναι να σε έχει συνηθ΄ισει στον τρελό χορό και μετά σιωπή 🤣 κι εγώ έτσι αισθάνομαι αλλά μετά μου δίνει 2-3 κλωτσίδια εκεί που δε το περιμένω και λεω "ντάξει, εδώ είναι τ αγοράκι μου" 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Τι λες τώρα;;;; Σόκ!!! 😱😱😱😱 Καλά δεν θα υπήρχε περίπτωση!!! Εννοείτε και καλά θα κάνεις!!! Ούτε φτάνοντας προς το τέλος δεν κάνουν υπερήχους;;; 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! ❤️❤️❤️❤️ Αμήν Παναγίτσα μου!!! 🙏🙏🙏🙏

🤣🤣🤣 Κανονικά δεν υπάρχει άλλος υπέρηχος, εκτός και αν κάτι τους θορυβήσει! Για την δική μας κουλτούρα ναι είναι πολύ περίεργη φάση! Όπως και ο πρώτος υπέρηχος είναι η αυχενική διαφάνεια! Εγώ όμως είχα πάει και έναν δύο ιδιωτικούς πρίν γιατί έχω και το ιστορικό με δύο παλινδρομες πριν από αυτό και ημουν μέσα στις άγχος και στο στρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...