Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις On 6/8/2024 at 1:01 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

 

Κοριτσάκι μου you're free at last!! 

Να περάσετε υπέροχα κάτω στη μαγευτική Κρήτη!!! ❤️❤️❤️ Πολύ large σε βρίσκω πάντως, να θέλει ο γιατρός σου υπέρηχο και να είσαι εσύ "δε πειράζει, θα τα πούμε τέλος Αυγούστου!" 🤣🤣🤣 Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει!!! Προσωπικά έχω αρχίσει ήδη να σκάω που έχω να δω τη μπουμπού από 18/7.…

Με το στήθος ίδιο πρόβλημα έχουμε.. δεν μου κάνει τίποτα στο στήθος..!! Φορεματακια ωραιότατα αέρινα που είχα για τώρα το καλοκαίρι, δεν μπορώ να τα βάλω εξαιτίας του στήθους!!! 😱😱 Εννοείτε μόνο αθλητικά μπουστακια που βγάζω/βάζω με προσοχή γιατί πονάει πολύ και η θηλή..  Για τα κιλά πάλι, σχετικά νορμάλ είσαι, εμένα θέλει μάξιμουμ 9-12 κιλά να πάρω σε όλη την εγκυμοσύνη.. απλά θέλει προσοχή γιατί τα περισσότερα θα μπουν στο γ' τρίμηνο.. αύριο έχω εγώ ραντεβού με το διατροφολόγο να δούμε επίσημα που βρισκόμαστε και σε αυτό το κομμάτι... 🙈 Αλλά έχω βάλει σίγουρα.. η ενδοκρινολόγος με ζύγισε 70kg φαγωμενη με ρούχα (όχι να τα υπολογίζουμε και αυτά!!😝🤣🤣) οπότε με βλέπω +2,5/3kg το τελευταίο μήνα.. νομίζω το έχω παράξεφτιλησει με τα φρούτα όμως.. τρώω αρκετά..🙈🙊😅

Το έγινε κορίτσι μου με τον διατροφολόγο; Σου είπε να προσέχεις κάτι περισσότερο; Σου έδωσε κάποιο πλάνο; 

Εμένα ο γιατρός λέει ότι θέλει να πάρω Μαξ 10 κιλά!! Δεν ξέρω πώς θα το καταφέρω αυτό... Ήδη είμαι στα +5 και νομίζω ότι τα πάω πολύ καλά δεδομένου ότι τρώω συνέχεια έξω... ειδικά μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν παίζει να κάνω ισορροπημένη διατροφή με όλους τους μουσαφιραιους και τις γαμοβαφτισεις που έχουμε 😫🤤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 2/8/2024 at 5:22 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εμείς κορίτσια έχουμε έρθει διακοπές με τη μικρή κ τον μπαμπά μου. Δεν προλαβαίνω να αναπνεύσω ειλικρινα. Κ τώρα που σας γράφω η μικρή πέφτει ολόκληρη πάνω μου κ δεν μ αφήνει ήσυχη 🤣 να δω τι πόλεμος θα γίνει με το νεογέννητο 

Αχ να περάσετε τέλεια!! Η μικρή έχει τρελαθεί Ε; 😁 Κι εγώ την ίδια απορία έχω για μετά τη γέννα 😆

στις On 3/8/2024 at 10:05 ΠΜ, ο/η MarMar90 είπε:

Καλημέρα από την όμορφη Κρήτη! Ήρθαμε κι εμείς διακοπές στο χωριό του άντρα μου.

Το ραντεβού με τον γιατρό τις προάλλες πήγε μια χαρά! Η μπουμπού μας εκεί... μας είχε γυρίσει πλάτη και δεν ψηνόταν να κάτσει να μας τη βγάλει μια ωραία φωτό για το αρχείο.

Τώρα θα τη ξαναδούμε τέλος Αυγούστου, πράγμα που δεν άρεσε καθόλου στον γυναικολόγο μου, ο οποίος ήθελε να με στείλει 15Αύγουστο ξανά για υπέρηχο στον εμβρυομητρικό που είχα πάει για την αυχενική. Εμείς βέβαια θα είμαστε εκτός Αθήνας και πρέπει να κοιτάξω μήπως βρω κάποιον εδώ.. Γενικά είναι αρκετά απαιτητικός με το κομμάτι των εξετάσεων. Από τη μία λέω καλά κάνει... αλλά από την άλλη πολλά τα λεφτά ρε κορίτσια. 

 

Κρήτη τέλεια!! Καλά να περάσετε!! 😊😊Εγώ μένω μόνιμα Κρήτη 😁

Γιατί ήθελε να σε στείλει πάλι ο γιατρός σου; Είδε τίποτα που δεν του άρεσε ή επειδή έφυγες για διακοπές ήθελε να είναι σίγουρος; 🤔 Εδώ δεν ξέρω τι τύχη θα έχεις με ραντεβού σε εμβρυομητρικους επειδή είναι λίγοι 😅 κατάφερες να βρεις κάποιον ή θα πας στην Αθήνα;

Κι εμένα με κοιτάει πιο συχνά απ' ότι οι άλλοι γιατροί κι αναρωτιέμαι αν το κάνει για να είναι ήσυχος ή για τα έσοδα (αν και δεν μου έχει δώσει κάποιο τέτοιο δείγμα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/8/2024 at 8:22 ΠΜ, ο/η lahesis είπε:

Καλημέρα και από μένα! Εύχομαι σε όλες τελειομηνες υπέροχες εγκυμοσύνες και με το καλό το 25 αφράτα μωράκια στην αγκαλίτσα μας!

Εγώ είμαι 17 βδομάδων, έχω Πητ 18/1 , φόβος υπάρχει αρκετός γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό και τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από Ελλάδα,έκανα αρχές Ιουλίου εξετάσεις για θρομβοφιλία από τους 5 παράγοντες που εξετάζουν βγήκα θετική στον 1( έχω δύο παλινδρομες στο ιστορικό μου)Αλλά εδώ δεν κάνουν ενέσεις εύκολα, εύχομαι να είναι για καλό, στην Ελλάδα σίγουρα θα μου έβαζαν μόλις το ανακάλυπταν.  Παρόλα αυτά ασπιρίνη παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης και θα παίρνω μέχρι βδομάδα 36, νομίζω ότι αυτή βοήθησε και προχώρησε η εγκυμοσύνη!

Εύχομαι να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα καλά, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είμαι αγχωμενη μέχρι το τέλος γιατί δυστυχώς έχω μπει και έχω διαβάσει πολλά για την θρομβοφιλία.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!! 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία ούτε με τους γιατρούς του εξωτερικού και τις πρακτικές τους, ούτε με την θρομβοφιλια. Αφού προχωράει η εγκυμοσύνη κανονικά και δεν έχουν δει κάποιο λόγο για ενέσεις, να μην χρειάζεται για την ώρα!! Ελπίζω τα πράγματα να κυλήσουν έτσι ομαλά μέχρι το τέλος! ❤️ Δυστυχώς το άγχος θα μείνει, αλλά ελπίζω να έχεις στιγμές που να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου!! 

Ξέρετε το φύλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε άλλα νέα κορίτσια μου, εμείς είχαμε λίγη δουλίτσα στο γραφείο, παρόλο που λείπει ο μισος κόσμος και τα πράγματα υπολειτουργούν... 1 εβδομάδα ακόμα για την άδεια μου, ανυπομονώ 😁

Είχαμε τρεχαματα και με τον μικρό επειδή έκανε ωτίτιδα και τον τρέχαμε, έκανε και αλλεργία στην αντιβίωση, χαμός 😅

Εμένα με έπιασε και μια ζαλάδα τρομερή τη Δευτέρα, κοντευα να λιποθυμήσω... Το είχα πάθει και στην 1η εγκυμοσύνη, ίσως είναι έλλειψη σιδήρου, παρόλο που παίρνω 2 μπουκαλάκια τη μέρα... Θα πάω τώρα για εξετάσεις σε καμία εβδομάδα, όπου θα κάνω και την καμπύλη ζαχάρου 🤢🤮

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Σε άλλα νέα κορίτσια μου, εμείς είχαμε λίγη δουλίτσα στο γραφείο, παρόλο που λείπει ο μισος κόσμος και τα πράγματα υπολειτουργούν... 1 εβδομάδα ακόμα για την άδεια μου, ανυπομονώ 😁

Είχαμε τρεχαματα και με τον μικρό επειδή έκανε ωτίτιδα και τον τρέχαμε, έκανε και αλλεργία στην αντιβίωση, χαμός 😅

Εμένα με έπιασε και μια ζαλάδα τρομερή τη Δευτέρα, κοντευα να λιποθυμήσω... Το είχα πάθει και στην 1η εγκυμοσύνη, ίσως είναι έλλειψη σιδήρου, παρόλο που παίρνω 2 μπουκαλάκια τη μέρα... Θα πάω τώρα για εξετάσεις σε καμία εβδομάδα, όπου θα κάνω και την καμπύλη ζαχάρου 🤢🤮

Καμπύλη ζαχάρου από τώρα?? Σε ποια βδομάδα την κάνουμε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καμπύλη ζαχάρου από τώρα?? Σε ποια βδομάδα την κάνουμε? 

Έλα ντε... Νωρίς δεν είναι από τη στιγμή που δεν έχω θέμα με το ζάχαρο; 🤔

Δε θυμάμαι τις εβδομάδες, αλλά θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνης ότι την είχα κάνει αρχές 7ου μήνα... Τι να πω... 🤷🏻‍♀️ Ελπίζω να μη με βάλει να την κάνω άλλη φορά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Έλα ντε... Νωρίς δεν είναι από τη στιγμή που δεν έχω θέμα με το ζάχαρο; 🤔

Δε θυμάμαι τις εβδομάδες, αλλά θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνης ότι την είχα κάνει αρχές 7ου μήνα... Τι να πω... 🤷🏻‍♀️ Ελπίζω να μη με βάλει να την κάνω άλλη φορά!! 

Κ εγώ εκεί το θυμάμαι να σου πω ! 

Εγώ αργώ ακόμα για ραντεβού γιατί το έχω ρίξει στις διακοπές 🤣

Επίσης,  δεν έχω καθόλου ζυγαριά εδώ κ δεν έχω ιδέα... η κοιλιά όπως έχει γίνει πολυυυυυ μεγάλη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Κ εγώ εκεί το θυμάμαι να σου πω ! 

Εγώ αργώ ακόμα για ραντεβού γιατί το έχω ρίξει στις διακοπές 🤣

Επίσης,  δεν έχω καθόλου ζυγαριά εδώ κ δεν έχω ιδέα... η κοιλιά όπως έχει γίνει πολυυυυυ μεγάλη! 

Μπορεί να μου το βάλε νωρίς επειδή κι εγώ θα φύγω για διακοπές για να μην το έχω μετά...

Νομίζω καλύτερα χωρίς ζυγαριά!! Κάνεις ανέμελες διακοπές χωρίς άγχος για το φαι!! 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2024 at 9:30 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ασε @Kiddo σοκαριστήκαμε αμφότεροι!! χαχαχα

Εγώ εν τω μεταξ΄υ ακόμα σκούπιζα το τζελ απ την κοιλιά όταν μας ρώτησε η κοπέλα αν είμαστε έτοιμοι για την αποκάλυψη, και ίσα που έδωσα σημασία γιατί νόμιζα ότι ήξερα ήδη 🤪🤣🤣🤣🤣 Κούνια που με κούναγε!!!

Με το που άναψαν τα φώτα μπλε κοιταχτήκαμε με το σύζυγο σε φάση "τι είπε τώρα;;;" χαχαχα Ο ίδιος ήταν σε απίστευτο σοκ πήρε μια φάτσα σα χαμένος, αφού για 5-10 λεπτά μετά δε μπορούσε να μιλήσει απ το σοκ  🤣🤣🤣  🤣🤣🤣  Μα πήγαμε κι εμείς με μια σιγουρια....!! Εγώ τι να πω, που είχα εφαρμόσει και το nub theory τρομάρα μου!! χαχαχα τελικά εκείνο το καραμπουλάκι που έβλεπα στον υπέρηχο των 12 εβδ έγινε τσουτσουνάκι! 

Νομίζω ο σύζυξ περνάει λίγο το σοκ του ίδιου φύλου, το οποίο το πέρασα κι εγώ όταν μας είπε ο γυναικολόγος ότι μάλλον είναι κορίτσι. Δε ξέρω αν το νιώσατε κι εσείς, απλά η σκέψη ότι θα κάνω κ΄ορη μου έκανε trigger όλες τις ανησυχίες του πως θα μεγαλώσω ένα κορίτσι στην κοινωνία όπως είναι σήμερα, πως θα την βοηθήσω να γίνει μια ανεξάρτητη και δυνατή γυναικα, κι επιπλέον επειδή ε΄γω η ίδια έχω μία κάπως τεταμένη σχέση με τη μητέρα μου, δε θα ήθελα να επαναλάβω αυτό το μοτίβο με τη μελλοντική μου κόρη... Ε τώρα το βιώνει ο σύζυγος αυτό! 😅 το συζητούσαμε χθες και μου έλεγε πως νιώθει την ευθύνη έντονη ως προς το να τον κάνει σωστό άνθρωπο και άντρα που θα σέβεται τις γυναίκες και τους άλλους, κτλ. Και γενικά το συζητήσαμε αρκετά ότι, και στη μία και στην άλλη περίπτωση, είναι ευθύνη και των δύο μας, οπότε ελπίζουμε να μεγαλώσουμε αυτό το πλασματάκι με σωστές αρχές ανεξαρτήτου φύλου και να είμαστε δίπλα του κι όχι απέναντί του ❤️ 

Τώρα όσον αφορά τον υπέρηχο: 
Λοιπόν εμείς πήγαμε την ημέρα που ήμουν ακιρ΄βως 18 εβδ, οπότε μέχρι 4D μπορούσαμε να κάνουμε. Το 5D προσφέρεται από 24η-28η εβδ και μετά διότι το μωρό θα έχει μεγαλώσει κι άλλο και η εικόνα θα είναι πιο ευκρινής ως προς τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Επιπλέον είναι και πιο ακριβό αυτό το πακέτο γι αυτό το λόγο, γιατί μετά σου κάνουν και την προσομοίωση με ΑΙ και παίρνεις μια εικόνα 5D και μια εικόνα πως θα είναι το μωρό κατα προσέγγιση. 

Το μωρό μας και πάλι ήταν σε κατάσταση ζεν, δλδ δε γλυτώσαμε τα ακροβατικά για να το κάνουμε να γυρίσει, και μάλιστα έκρυβε το πρόσωπο με τα χεράκια του. Σε κάποια φάση μας κατούρησε κιόλας και πήρε στάση του σκύλου τύπου γιόγκα 😅😅😅 Λόγω αυτού, παρόλο που καταφέραμε να επιβεβαιώσουμε το φύλο, να έχουμε υλικό τύπου 2 φωτο προσώπου και όλες οι άλλες πλάτη + το βίντεο (10λεπτά) απ όλη τη διαδικασία, μας έδωσαν τη δυνατότητα να ξαναπάμε για επανληπτικό χωρίς επιπλέον χρε΄ωση, για να δούμε μήπως καταφέρουμε να βγάλουμε περισσότερες φωτο προσώπου. Το κλείσαμε όταν θα είμαι 20+3 που θα χει μεγαλώσει ακόμα λιγάκι μπας και έχουμε καλύτερο υλικό. Το εκτιμήσαμε πάρα πολύ αυτό, μιας κι επειδή κατάφερε να δει φύλο που είναι και το ζητούμενο του πακέτου των 50Ευρώ, δε περίμενα ότι θα μας δωθεί η δυνατότητα για δωρεάν επαναληπτικό.

Τουτέστιν, αν δεν υπήρχε το θέμα του φύλου που θέλαμε να σιγουρεύσουμε για το παρτάκι που οργανώνουμε, εγώ δε θα το έκανα στις 18 εβδ όπως έγινε, αλλά πιο μετά για να έχουμε και καλύτερη εικόνα του προσώπου. Τώρα είδαμε προσωπάκι αλλά ακόμα το αγοράκι μας είναι μικρούλη οπότε δε μπορε΄ις να διακρίνεις και πολλά πολλά 😅 Αλλά στο τέλος της ημέρας, για εμάς άξιζε γιατί εν τέλει ήταν όντως έκπληξη η κατάληξη 💙

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 

Έκλαψα πάλι!! 🤣🤣 Οπότε άκυρο και το nub theory..!!! 🤣🤣🤣 Μόνο αυτό με τις χοριακες ως τώρα μου έχει πέσει μέσα..😍

Τι ωραία που τα λες! Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα του φύλου.. ίδιες ακριβώς όμως ανησυχίες έχουμε και εμείς.. αν και για να σου είμαι ειλικρινής συγκινήθηκα πάρα πολύ όταν μας είπε κοριτσάκι!! 😍😍😍 By the way που το είπα στο συζυξ, δεν διανοείται ότι δεν είναι κοριτσάκι το δικό μας! Άσε λέει που είδε σε όνειρο τη κόρη του οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι κοριτσάκι!! 🤣🤣🤣🤣 Εεεεεε!! Εφόσον την είδε σε όνειρο τώρα.. δε πα να λέει ότι θέλει ο υπέρηχος;;!! 🤣🤣

Ρε συ!! Πολύ καλό deal αυτό με το 4D εντέλει!!! Θέλω και εγώ!! 😳😬 Θα το ψάξω να γελάσουμε μήπως και..!! 😅 Πότε θα πάτε τώρα για το επαναληπτικό;; Άντε μακάρι να σας κάνει την τιμή να δείτε και προσωπάκι καθαρά!!! 😍😍😍😍 Τι πάρτυ θα κάνετε εντέλει; Baby shower ή gender reveal; Θέμα;; 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2024 at 10:15 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Μας είπε με σιγουριά αγόρι τώρα αναμένω την Νιπτ που καλύπτει το ταμείο σε όλες τις έγκυες για να είμαι σίγουρη 💙😂 μου λέει ο γιατρός αφού έχετε και τα δυο φύλα δεν σας νοιάζει τι θα είναι το τρίτο 😂 (που να του έλεγα ότι η μαμά μου έφερε όλα τα ροζ ρούχα της κόρης μου από Ελλάδα 😂

 

ναι Γερμανία μέρα με νύχτα κυριολεκτικά. Σε όλα τα θέματα 🤪είμαι σίγουρη κ ο άντρας σου θα σου έχει πει 😊

αν πιστεύεις ότι θα το χρησιμοποιείτε πολυ το αυγό εγώ ναι θα τα έδινα τα 100€ αλλά εξαρτάται κ την τσέπη σας γιατί μπορεί πχ να χρειάζεσαι κ άλλα βασικά πράγματα για το μωράκι! 😍

 

φυλο έχετε μάθει; Ίσως το έχω διαβάσει αλλά είναι πολλά τα νήματα πολλά τα κορίτσια κ ξεχνάω 🥹 (φταίει κ η εγκυμοσύνη σε αυτό περιφέρομαι πολλές ώρες στο σπίτι χωρίς να Θυμάμαι τι ήθελα 🤣

Με το καλό κοριτσάκι μου!! Όλα να πάνε τέλεια!! 🙏🙏🙏🙏

Μην αγχώνεσαι.. έχω γνωστή που στην εγκυμοσύνη ξέχναγε πορτοφόλι, κλειδιά μέσα στο ψυγείο, εσύ καλά είσαι!! Γενικά "βαράει" άσχημα τα εγκεφαλικά κύτταρα η εγκυμοσύνη!! 🤣🤣🤣 

Κοριτσάκι έχουμε εμείς!! 💖💖 Είδα έχετε μαζέψει όλα τα αγόρια στο Φλεβάρη... Τι ωραία!!!! ....να μπορέσουν να βρουν γαμπρούς και οι κόρες του Γενάρη που είναι πολλές!! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου!! Όλα να πάνε τέλεια!! 🙏🙏🙏🙏

Μην αγχώνεσαι.. έχω γνωστή που στην εγκυμοσύνη ξέχναγε πορτοφόλι, κλειδιά μέσα στο ψυγείο, εσύ καλά είσαι!! Γενικά "βαράει" άσχημα τα εγκεφαλικά κύτταρα η εγκυμοσύνη!! 🤣🤣🤣 

Κοριτσάκι έχουμε εμείς!! 💖💖 Είδα έχετε μαζέψει όλα τα αγόρια στο Φλεβάρη... Τι ωραία!!!! ....να μπορέσουν να βρουν γαμπρούς και οι κόρες του Γενάρη που είναι πολλές!! 🤣🤣🤣

Χαχαχα ψάχνουμε νύφες όντως ❤️❤️❤️❤️ κ ένα μήνα μεγαλύτερες πάνω κάτω μια χαρά είναι ❤️❤️❤️😂😂 

 

με το καλό σε όλες πάνω απ όλα γερά μωράκια! 🎉🤱🏼🤰🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2024 at 2:01 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Το έγινε κορίτσι μου με τον διατροφολόγο; Σου είπε να προσέχεις κάτι περισσότερο; Σου έδωσε κάποιο πλάνο; 

Εμένα ο γιατρός λέει ότι θέλει να πάρω Μαξ 10 κιλά!! Δεν ξέρω πώς θα το καταφέρω αυτό... Ήδη είμαι στα +5 και νομίζω ότι τα πάω πολύ καλά δεδομένου ότι τρώω συνέχεια έξω... ειδικά μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν παίζει να κάνω ισορροπημένη διατροφή με όλους τους μουσαφιραιους και τις γαμοβαφτισεις που έχουμε 😫🤤

Καλημέρα κοριτσάκι μου! ❤️❤️

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! 🤗❤️❤️ Sorry τώρα κατάφερα να απαντήσω γιατί τρέχω τις τελευταίες μέρες... Έχουμε και συχνές διακοπές ρεύματος..👿

Ο διατροφολόγος δυστυχώς θίχτηκε πολύ από τις διαφορετικές οδηγίες που μου έδωσε η ενδοκρινολόγος στο κομμάτι της διατροφής για την πρόληψη του διαβήτη κύησης.. κατά την ενδοκρινολόγο τουλάχιστον, δεν πρέπει να έχω ως ενδιάμεσα γεύματα σκέτα φρούτα αλλά πρωτεϊνη και καλό υδατάνθρακα σε κάθε γεύμα.. δεν μου άρεσε καθόλου η αντίδραση του πάντως, δεν ξέρω αν θα ξαναπάω στον ίδιο.. τεσπα! Μειώσαμε αρκετά τα φρούτα, αυξήσαμε πρωτεϊνη και θα δείξει σε ένα μήνα πάλι πόσο είμαι.. δεν ξέρω όμως πως θα τα μειώσω.. χθες πχ μου είχε 1 φρούτο στο δεκατιανο, έφαγα 4..🙊😬😅😅

Όσον αφορά το βάρος είμαι καλά..! Όντως πήρα περίπου 2,5kg (70,1 με έβγαλε) εκ των οποίων 1,5kg υγρά που προφανώς είναι από την κύηση.. είμαι σχεδόν στο αρχικό βάρος που ξεκίνησε η εγκυμοσύνη παρά τα +2,5 που πήρα.. και η ενδοκρινολόγος τόσο που με είχε βγάλει ήταν ικανοποιημένη πάντως.. παρόλα αυτά επειδή ξεκίνησα την εγκυμοσύνη σε αυξημένο βάρος ανησυχώ πάρα πολύ.. γιατί και 10 κιλά μαξ (και καλά τώρα..!!) να πάρω σε όλη την εγκυμοσύνη μετά θα πρέπει να χάσω πάνω από 20..!! 😱😰😰

Και οι δικοί μου γιατροί 9 με 13 κιλά μου είπαν το πολύ να πάρω.. εσένα σου έχουν δώσει πλάνο διατροφής; Περίπου πως πρέπει να τρεφεσε σωστά για την εγκυμοσύνη; Και να ρωτήσω πόσο εύκολα τα χάνεις μετά το τοκετό τα κιλά..; 😕 Επειδή έχεις πρότερη εμπειρία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2024 at 2:29 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Σε άλλα νέα κορίτσια μου, εμείς είχαμε λίγη δουλίτσα στο γραφείο, παρόλο που λείπει ο μισος κόσμος και τα πράγματα υπολειτουργούν... 1 εβδομάδα ακόμα για την άδεια μου, ανυπομονώ 😁

Είχαμε τρεχαματα και με τον μικρό επειδή έκανε ωτίτιδα και τον τρέχαμε, έκανε και αλλεργία στην αντιβίωση, χαμός 😅

Εμένα με έπιασε και μια ζαλάδα τρομερή τη Δευτέρα, κοντευα να λιποθυμήσω... Το είχα πάθει και στην 1η εγκυμοσύνη, ίσως είναι έλλειψη σιδήρου, παρόλο που παίρνω 2 μπουκαλάκια τη μέρα... Θα πάω τώρα για εξετάσεις σε καμία εβδομάδα, όπου θα κάνω και την καμπύλη ζαχάρου 🤢🤮

Συγνώμη...! Και δουλεύεις και μοσαφιρεους και το παιδί και με την εγκυμοσύνη.. Αυγουστιατικα..;!!! Ωωω ρε κοριτσάκι μου, χαρά στο κουράγιο σου!!! Πως να αντέξεις;;; Ναι δες πρώτα αν είναι από το σίδηρο εφόσον το είχες και στην πρώτη εγκυμοσύνη, αν είναι από αυτό συζήτα με το γιατρό σου μήπως πάρεις liposomal σίδηρο (αν το γράφω σωστά) ο οποίος κάνει καλύτερη απορρόφηση και δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα σκευάσματα του εμπορίου.. αν δεν είναι από το σίδηρο δοκίμασε να ρίξεις λίγο τους ρυθμούς σου μήπως όλη αυτή η κούραση σε εξάντλησε.. 

Ο μικρός πως είναι τώρα;;; Ω ρε άγχος...! Ταλαιπωρήθηκε μωρέ το παιδάκι.. περαστικά του κοριτσάκι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2024 at 4:31 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καμπύλη ζαχάρου από τώρα?? Σε ποια βδομάδα την κάνουμε? 

 

στις On 9/8/2024 at 6:28 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Έλα ντε... Νωρίς δεν είναι από τη στιγμή που δεν έχω θέμα με το ζάχαρο; 🤔

Δε θυμάμαι τις εβδομάδες, αλλά θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνης ότι την είχα κάνει αρχές 7ου μήνα... Τι να πω... 🤷🏻‍♀️ Ελπίζω να μη με βάλει να την κάνω άλλη φορά!! 

Σε ποια εβδομάδα θα είσαι όταν θα την κάνεις;; 

Δεν είναι παράξενο κορίτσια μου.. η @lilly1984 και εγώ κάναμε καμπύλη ζαχάρου στην αρχή του β' τριμήνου.. δεν θυμάμαι ακριβώς περίπου 14η-15η ήταν..;! Σε εμένα είπε ξανά μεταξύ 24ης & 26ης.. και εννοείται κάθε μήνα ζάχαρο νηστείας.. και διατροφή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα!!!! Λοιπόν κατι ανάλογο με τη @Θέτις Κ.πάθαμε κ μείς!!!! Όλοι ν νομίζουν για αγορι και εγώ μ το σύζυγο τ ίδιο και τελικά είναι και εμάς μια ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ 💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗

καναμε το gender reveal τη Παρασκευή εμείς! Κορίτσια ήταν απίστευτο ! Είχαν έρθει οι φίλες μου στο χωριό τ άντρα μ και μ φτιάξανε τ πάντα από διακόσμηση , μπαλόνια παντού ροζ και μπλε ήταν όλα υπέροχα ! Εννοείται πως συγκινήθηκα! Μας έφεραν και τ πρώτα δωράκια(ουδέτερα χρωματικά) 🥹🥹 ήταν όλα πανέμορφα! Το ευχαριστήθηκαμε τόσο πολύ με το σύζυγο!!!! Καναμε και ψηφοφορία με βίντεο τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι 🤣🤣 πολύ γελιο !!! Όλοι πίστευαν αγορι και στο τέλος μας έσκασε ο ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ💗💗💗 η αποκάλυψη έγινε με τουρτα!!!! 
συγκινηθήκαμε τόσο πολύ με τον αντρα μ γιατί μας έδειχναν όλοι ποσό πολύ αγαπάνε ήδη τη κορούλα μας και ποσό ανυπομονούν κ αυτοί ν τη γνωρίσουν από κοντά όπως κ μείς 🥹🧿🙏💗

σε αλλά νέα νομίζω πως ένιωσα μια μπουρμπουληθρα προχθές τ πρωί και χθες το πρωί έτσι χαλαρή και ανάσκελα που ήμουν! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ πάντως από τη στιγμή που έμαθα το φύλο νιώθω πως έχω άλλο δεσμό μαζί της!!! Ότι όντως αυτό το μωρό πλέον είναι δικό μ! Είναι η μικρη μ💗 η σταλιτσα μ💗 η μελλοντική μ καλύτερη φίλη💗 

να πάνε ολα καλά μέχρι τέλους και να γεννήσουμε όλες μας τελειομηνα μωράκια κορίτσια μ🧿🙏🧿🙏🧿🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου! ❤️❤️

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! 🤗❤️❤️ Sorry τώρα κατάφερα να απαντήσω γιατί τρέχω τις τελευταίες μέρες... Έχουμε και συχνές διακοπές ρεύματος..👿

Ο διατροφολόγος δυστυχώς θίχτηκε πολύ από τις διαφορετικές οδηγίες που μου έδωσε η ενδοκρινολόγος στο κομμάτι της διατροφής για την πρόληψη του διαβήτη κύησης.. κατά την ενδοκρινολόγο τουλάχιστον, δεν πρέπει να έχω ως ενδιάμεσα γεύματα σκέτα φρούτα αλλά πρωτεϊνη και καλό υδατάνθρακα σε κάθε γεύμα.. δεν μου άρεσε καθόλου η αντίδραση του πάντως, δεν ξέρω αν θα ξαναπάω στον ίδιο.. τεσπα! Μειώσαμε αρκετά τα φρούτα, αυξήσαμε πρωτεϊνη και θα δείξει σε ένα μήνα πάλι πόσο είμαι.. δεν ξέρω όμως πως θα τα μειώσω.. χθες πχ μου είχε 1 φρούτο στο δεκατιανο, έφαγα 4..🙊😬😅😅

Όσον αφορά το βάρος είμαι καλά..! Όντως πήρα περίπου 2,5kg (70,1 με έβγαλε) εκ των οποίων 1,5kg υγρά που προφανώς είναι από την κύηση.. είμαι σχεδόν στο αρχικό βάρος που ξεκίνησε η εγκυμοσύνη παρά τα +2,5 που πήρα.. και η ενδοκρινολόγος τόσο που με είχε βγάλει ήταν ικανοποιημένη πάντως.. παρόλα αυτά επειδή ξεκίνησα την εγκυμοσύνη σε αυξημένο βάρος ανησυχώ πάρα πολύ.. γιατί και 10 κιλά μαξ (και καλά τώρα..!!) να πάρω σε όλη την εγκυμοσύνη μετά θα πρέπει να χάσω πάνω από 20..!! 😱😰😰

Και οι δικοί μου γιατροί 9 με 13 κιλά μου είπαν το πολύ να πάρω.. εσένα σου έχουν δώσει πλάνο διατροφής; Περίπου πως πρέπει να τρεφεσε σωστά για την εγκυμοσύνη; Και να ρωτήσω πόσο εύκολα τα χάνεις μετά το τοκετό τα κιλά..; 😕 Επειδή έχεις πρότερη εμπειρία..

Ρε συ 2,5 κιλά είναι πολύ καλά!! Αυξάνεται το στήθος, το μωρό, τα υγρά, το αίμα, όλα! 

Νταξει τα υπερβολικά πολλά φρούτα επειδή έχουν πολλα σάκχαρα δεν κάνουν καλό στο διαβήτη και στο σάκχαρο, οκ... αλλά μια φυσιολογική κατανάλωση προσφέρουν πολλές βιταμίνες, υγρά, δεν κάνουν κακό. Τώρα με το 4 φρούτα είμαι σίγουρη ότι δεν εννοείς 4 καρπούζια ολόκληρα 😆

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 10 κιλά, τα πιο πολλά ήταν από τη μέση της εγκυμοσύνης και μετά. Προς τον 9ο επίσης τα κιλά που είχα πάρει πρέπει να ήταν και από κατακράτηση υγρών. Όταν γέννησα και γύρισα σπίτι είχα χάσει τα 7-8. Και μετά από ένα μήνα τα είχα χάσει όλα. Αλλά έκανα και αποκλειστικό θηλασμό που είχε βοηθήσει πολύ με την συντήρηση του βάρους, παρόλο που έτρωγα αρκετά γενναίες μερίδες 😋

Εμένα δεν μου δώσανε πλάνο ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος... Μου είπαν να προσέχω τα γλυκά και τους πολλούς υδατάνθρακες και να κάνω μικρά και πολλά γεύματα. Εγώ κάπως ακολουθώ σαν οδηγό μια διατροφή που είχα παλιά. Τρώω πιο πολύ κρέας με σαλάτα για μεσημεριανό κι έχω προσθέσει πιο πολλά αυγά στη διατροφή μου. Τα τηγανητά τα έκοψα από μόνη μου γιατί τα περισσότερα μου δημιουργούν καούρα και παλινδρόμηση. Αλλά... Τώρα τον τελευταίο καιρό που τρώμε πιο πολύ έξω, όλο κάτι παγωτά και κάτι κρουασάν και κάτι πατάτες τηγανητές τα έχω ταράξει... όταν τελειώσουν όλα αυτά θα ξαναμπώ σε πρόγραμμα. Δεν μπορώ να πιέζομαι και με αυτό, ας πάρω και 2-3 κιλά παραπάνω, τι να πω 😩

Επίσης, γενικά ξέρω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι η ανάγκη για έξτρα θερμίδες είναι 300 παραπάνω το 2ο τρίμηνο και 600 παραπάνω στο 3ο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Συγνώμη...! Και δουλεύεις και μοσαφιρεους και το παιδί και με την εγκυμοσύνη.. Αυγουστιατικα..;!!! Ωωω ρε κοριτσάκι μου, χαρά στο κουράγιο σου!!! Πως να αντέξεις;;; Ναι δες πρώτα αν είναι από το σίδηρο εφόσον το είχες και στην πρώτη εγκυμοσύνη, αν είναι από αυτό συζήτα με το γιατρό σου μήπως πάρεις liposomal σίδηρο (αν το γράφω σωστά) ο οποίος κάνει καλύτερη απορρόφηση και δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα σκευάσματα του εμπορίου.. αν δεν είναι από το σίδηρο δοκίμασε να ρίξεις λίγο τους ρυθμούς σου μήπως όλη αυτή η κούραση σε εξάντλησε.. 

Ο μικρός πως είναι τώρα;;; Ω ρε άγχος...! Ταλαιπωρήθηκε μωρέ το παιδάκι.. περαστικά του κοριτσάκι μου...

Ευτυχώς κάνω δουλειά από το σπίτι, δεν βγαίνω καθόλου έξω! Και για την ώρα είναι η μάνα μου μόνο σπίτι μας και προσέχει τον μικρό που δεν έχει σχολείο, η οποία βέβαια ώρες ώρες κάνει ο,τι θέλει κι έχουμε ένταση σπίτι, γιατί θίγεται άμα της πεις κάτι 😆 αλλά ο μικρός την αγαπάει και την ακούει οπότε είμαι κάπως πιο ήρεμη. Βγαίνουμε πιο πολλές βόλτες όμως έξω και μπορεί ο ήλιος και η ζέστη να με ζοριζουν πέραν του σιδήρου. Πρέπει να το πάω ακόμα πιο χαλαρά... Θα κάνω εξετάσεις και θα δω. Θα ρωτήσω και για το σκεύασμα αυτό τον γιατρό μου γιατί δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ!! 

Ευτυχώς είναι καλά τώρα το παιδί, έχει και όρεξη και παίζει, έφυγαν και τα σπυριά κι όλα, ελπίζω να μείνουμε έτσι μέχρι τον Σεπτέμβρη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

 

Σε ποια εβδομάδα θα είσαι όταν θα την κάνεις;; 

Δεν είναι παράξενο κορίτσια μου.. η @lilly1984 και εγώ κάναμε καμπύλη ζαχάρου στην αρχή του β' τριμήνου.. δεν θυμάμαι ακριβώς περίπου 14η-15η ήταν..;! Σε εμένα είπε ξανά μεταξύ 24ης & 26ης.. και εννοείται κάθε μήνα ζάχαρο νηστείας.. και διατροφή.. 

Α σας έκαναν πολύ νωρίς!! Πωπω θα κάνετε δύο φορές αυτήν την αηδία... 😵

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πρέπει να έκανα κάπου στην 28η ή 29η. Τώρα που θα πάω θα είμαι στην 25η, οπότε είμαι ακριβώς στις εβδομάδες που είπε και σε σένα. Οκ, άρα είναι απλά άλλη προσέγγιση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα!!!! Λοιπόν κατι ανάλογο με τη @Θέτις Κ.πάθαμε κ μείς!!!! Όλοι ν νομίζουν για αγορι και εγώ μ το σύζυγο τ ίδιο και τελικά είναι και εμάς μια ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ 💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗

καναμε το gender reveal τη Παρασκευή εμείς! Κορίτσια ήταν απίστευτο ! Είχαν έρθει οι φίλες μου στο χωριό τ άντρα μ και μ φτιάξανε τ πάντα από διακόσμηση , μπαλόνια παντού ροζ και μπλε ήταν όλα υπέροχα ! Εννοείται πως συγκινήθηκα! Μας έφεραν και τ πρώτα δωράκια(ουδέτερα χρωματικά) 🥹🥹 ήταν όλα πανέμορφα! Το ευχαριστήθηκαμε τόσο πολύ με το σύζυγο!!!! Καναμε και ψηφοφορία με βίντεο τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι 🤣🤣 πολύ γελιο !!! Όλοι πίστευαν αγορι και στο τέλος μας έσκασε ο ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ💗💗💗 η αποκάλυψη έγινε με τουρτα!!!! 
συγκινηθήκαμε τόσο πολύ με τον αντρα μ γιατί μας έδειχναν όλοι ποσό πολύ αγαπάνε ήδη τη κορούλα μας και ποσό ανυπομονούν κ αυτοί ν τη γνωρίσουν από κοντά όπως κ μείς 🥹🧿🙏💗

σε αλλά νέα νομίζω πως ένιωσα μια μπουρμπουληθρα προχθές τ πρωί και χθες το πρωί έτσι χαλαρή και ανάσκελα που ήμουν! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ πάντως από τη στιγμή που έμαθα το φύλο νιώθω πως έχω άλλο δεσμό μαζί της!!! Ότι όντως αυτό το μωρό πλέον είναι δικό μ! Είναι η μικρη μ💗 η σταλιτσα μ💗 η μελλοντική μ καλύτερη φίλη💗 

να πάνε ολα καλά μέχρι τέλους και να γεννήσουμε όλες μας τελειομηνα μωράκια κορίτσια μ🧿🙏🧿🙏🧿🙏

Αχ τι ωραία έκπληξη!! Το πάρτυ σας ακούγεται υπέροχο!! 🩷🩷 Άλλο ένα κοριτσάκι στην ομάδα!! 🩷🩷 Με το καλό η μπεμπουλα σας εύχομαι, να πάνε όλα τέλεια και να την πάρετε στην αγκαλιά σας!! ☺️☺️

Τι ωραία που ξεκίνησες να τη νιώθεις!! Είναι για μένα το καλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης!! 

Με τις ναυτίες και τους εμετούς είσαι καλύτερα; Θυμάμαι ότι είχες έπαιρνες και χάπι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα!!!! Λοιπόν κατι ανάλογο με τη @Θέτις Κ.πάθαμε κ μείς!!!! Όλοι ν νομίζουν για αγορι και εγώ μ το σύζυγο τ ίδιο και τελικά είναι και εμάς μια ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ 💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗

καναμε το gender reveal τη Παρασκευή εμείς! Κορίτσια ήταν απίστευτο ! Είχαν έρθει οι φίλες μου στο χωριό τ άντρα μ και μ φτιάξανε τ πάντα από διακόσμηση , μπαλόνια παντού ροζ και μπλε ήταν όλα υπέροχα ! Εννοείται πως συγκινήθηκα! Μας έφεραν και τ πρώτα δωράκια(ουδέτερα χρωματικά) 🥹🥹 ήταν όλα πανέμορφα! Το ευχαριστήθηκαμε τόσο πολύ με το σύζυγο!!!! Καναμε και ψηφοφορία με βίντεο τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι 🤣🤣 πολύ γελιο !!! Όλοι πίστευαν αγορι και στο τέλος μας έσκασε ο ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ💗💗💗 η αποκάλυψη έγινε με τουρτα!!!! 
συγκινηθήκαμε τόσο πολύ με τον αντρα μ γιατί μας έδειχναν όλοι ποσό πολύ αγαπάνε ήδη τη κορούλα μας και ποσό ανυπομονούν κ αυτοί ν τη γνωρίσουν από κοντά όπως κ μείς 🥹🧿🙏💗

σε αλλά νέα νομίζω πως ένιωσα μια μπουρμπουληθρα προχθές τ πρωί και χθες το πρωί έτσι χαλαρή και ανάσκελα που ήμουν! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ πάντως από τη στιγμή που έμαθα το φύλο νιώθω πως έχω άλλο δεσμό μαζί της!!! Ότι όντως αυτό το μωρό πλέον είναι δικό μ! Είναι η μικρη μ💗 η σταλιτσα μ💗 η μελλοντική μ καλύτερη φίλη💗 

να πάνε ολα καλά μέχρι τέλους και να γεννήσουμε όλες μας τελειομηνα μωράκια κορίτσια μ🧿🙏🧿🙏🧿🙏

Έλα βρε κοριτσάκι μου!!! Που είσαι εσύ και σε χάσαμε!! Φαίνεται να περάσατε υπέροχα!! Μπράβο βρε παιδιά!! 😍😍

Θα στο χαλάσω γλυκούλα μου..!! Από την αρχή για κοριτσάκι σε είχα και το έλεγα!! 🤣🤣🤣 Βέβαια και τη @Θέτις Κ. μας για κοριτσάκι την είχα αλλά μας την έσκασε ο μπαγασας!!! 😝🤣🤣🤣🤣 Μα δεν μπορούσε με τόσο έντονα συμπτώματα (που σημαίνει πολύ υψηλή χοριακη) να ήταν αγοράκι.. για κορίτσι έγερνε η ζυγαριά μου..!!😁 Αλήθεια πως είσαι με αυτό; Πως είναι τα συμπτώματα..; Πόσο είσαι τώρα; 

Τι ωραία που τα γράφεις!! Με το καλό κοριτσάκι μου!! Με το καλό να την κρατήσετε υγιέστατη και τελειόμηνη στην αγκαλιά σας και να είστε πάντα έτσι ευτυχισμένοι!!! 🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Ρε συ 2,5 κιλά είναι πολύ καλά!! Αυξάνεται το στήθος, το μωρό, τα υγρά, το αίμα, όλα! 

Νταξει τα υπερβολικά πολλά φρούτα επειδή έχουν πολλα σάκχαρα δεν κάνουν καλό στο διαβήτη και στο σάκχαρο, οκ... αλλά μια φυσιολογική κατανάλωση προσφέρουν πολλές βιταμίνες, υγρά, δεν κάνουν κακό. Τώρα με το 4 φρούτα είμαι σίγουρη ότι δεν εννοείς 4 καρπούζια ολόκληρα 😆

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 10 κιλά, τα πιο πολλά ήταν από τη μέση της εγκυμοσύνης και μετά. Προς τον 9ο επίσης τα κιλά που είχα πάρει πρέπει να ήταν και από κατακράτηση υγρών. Όταν γέννησα και γύρισα σπίτι είχα χάσει τα 7-8. Και μετά από ένα μήνα τα είχα χάσει όλα. Αλλά έκανα και αποκλειστικό θηλασμό που είχε βοηθήσει πολύ με την συντήρηση του βάρους, παρόλο που έτρωγα αρκετά γενναίες μερίδες 😋

Εμένα δεν μου δώσανε πλάνο ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος... Μου είπαν να προσέχω τα γλυκά και τους πολλούς υδατάνθρακες και να κάνω μικρά και πολλά γεύματα. Εγώ κάπως ακολουθώ σαν οδηγό μια διατροφή που είχα παλιά. Τρώω πιο πολύ κρέας με σαλάτα για μεσημεριανό κι έχω προσθέσει πιο πολλά αυγά στη διατροφή μου. Τα τηγανητά τα έκοψα από μόνη μου γιατί τα περισσότερα μου δημιουργούν καούρα και παλινδρόμηση. Αλλά... Τώρα τον τελευταίο καιρό που τρώμε πιο πολύ έξω, όλο κάτι παγωτά και κάτι κρουασάν και κάτι πατάτες τηγανητές τα έχω ταράξει... όταν τελειώσουν όλα αυτά θα ξαναμπώ σε πρόγραμμα. Δεν μπορώ να πιέζομαι και με αυτό, ας πάρω και 2-3 κιλά παραπάνω, τι να πω 😩

Επίσης, γενικά ξέρω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι η ανάγκη για έξτρα θερμίδες είναι 300 παραπάνω το 2ο τρίμηνο και 600 παραπάνω στο 3ο. 

Για την αναλογία θερμίδων στα τρίμηνα της εγκυμοσύνης, η αλήθεια είναι ότι δεν το ξέρω.. αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποια που μπορεί να το ξέρει, καλά θα ήταν.. για την ώρα η διατροφή μου είναι στις 1700 θερμίδες (αν δεν υπολογίσουμε τα έξτρα φρούτα που τρώω..🙊😬) αλλά ναι θέλει πολύ προσοχή με τα φρούτα για το ζάχαρο... Αυτό είπε και η ενδοκρινολόγος ότι δεν πρέπει να τα τρώω σκέτα σε γεύμα..

Οπότε και εσένα διατροφή με έξτρα πρωτεϊνη σου είχαν δώσει; Ήταν για την εγκυμοσύνη τότε..;

Όχι εντάξει είπαμε!! 🤣🤣🤣 Καρπούζι γενικότερα σπάνια.. από τα "απαγορευμένα" φρούτα μόνο σύκα τρώω.. αλλά έχω και δύο δέντρα έξω στο κήπο... Αμαρτία από το Θεό δεν είναι να τα τρώνε τα σκυλιά και να μην τρώω εγώ όταν είναι τόσο ακριβά και νόστιμα;!!! 😋😅 Πέραν αυτού, ροδάκινα, νεκταρίνια, βερίκοκα, βανιλιες, κεράσια, μάνγκο.. αυτά τρώω.. 🙄 αλλά δεν τρώω και κάτι άλλο σε γλυκό.. βέβαια ένα παγωτακι τώρα που το λες θα το χτύπαγα..🙊 ο σύζυγος βέβαια Κέρβερος πάνω από το κεφάλι μου..!!! Χθες ήθελα κανά πατατάκι.. τίποτα δεν με άφησε να πάρω!!! 😩😩

Όχι, πολύ καλά είμαι με αυτή την έννοια.. αλλά βρε αγάπη, στεναχωρήθηκα πολύ όταν η ενδοκρινολόγος με "μάλωσε" για το βάρος στο οποίο ξεκίνησα.. πέρσι στην εγκυμοσύνη που με είχε ζυγισει η ενδοκρινολόγος εντέλει ήμουν 55(!) κιλά και τώρα 70....!! Είναι μεγάλο το σόκ.. και οκ το ήξερα ότι έχω παχύνει υπερβολικά αλλά η συνειδητοποίηση αυτή όταν στο λένε.. με γειωσε άσχημα... Anyway.. είναι αργά για να το σκέφτομαι.. ας πάνε όλα κατ'ευχήν να κρατήσουμε υγιή τη μπουμπού μας και ελπίζω να σταθώ όσο "τυχερή" ήσουν και εσύ που τα έχασες γρήγορα... Όχι τίποτα άλλο, διαβάζω διφορούμενες εμπειρίες στα φόρουμ για την απώλεια των κιλών της εγκυμοσύνης και φοβάμαι πολύ... είναι και το σκαρί μου από αυτές που τρώνε σαλάτα και φαίνεται λες και φάγανε βόδι ολόκληρο στη καθισια τους...! 😕😳 Θα δυσκολευτώ φοβάμαι και αγχώνομαι..

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Ευτυχώς κάνω δουλειά από το σπίτι, δεν βγαίνω καθόλου έξω! Και για την ώρα είναι η μάνα μου μόνο σπίτι μας και προσέχει τον μικρό που δεν έχει σχολείο, η οποία βέβαια ώρες ώρες κάνει ο,τι θέλει κι έχουμε ένταση σπίτι, γιατί θίγεται άμα της πεις κάτι 😆 αλλά ο μικρός την αγαπάει και την ακούει οπότε είμαι κάπως πιο ήρεμη. Βγαίνουμε πιο πολλές βόλτες όμως έξω και μπορεί ο ήλιος και η ζέστη να με ζοριζουν πέραν του σιδήρου. Πρέπει να το πάω ακόμα πιο χαλαρά... Θα κάνω εξετάσεις και θα δω. Θα ρωτήσω και για το σκεύασμα αυτό τον γιατρό μου γιατί δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ!! 

Ευτυχώς είναι καλά τώρα το παιδί, έχει και όρεξη και παίζει, έφυγαν και τα σπυριά κι όλα, ελπίζω να μείνουμε έτσι μέχρι τον Σεπτέμβρη!! 

Έλα ρε το παιδάκι..!! Τόσο πολύ ε; Δεν χρειάστηκε να πάτε στο νοσοκομείο τίποτα; Τουλάχιστον τώρα είναι καλύτερα.. 

Για το σίδηρο επειδή έχω στίγμα με χαμηλό πάντα αιματοκρίτη, είχα δοκιμάσει όλα τα συνηθισμένα συμπληρωματα (φυτικό σίδηρο & από αίμα) αλλά όλα θα με ενοχλούσαν κάπου.. στην επιγευση, στο στομάχι, στη τουαλέτα... Με το λιποσομιακο έχω και πολύ καλύτερη απορρόφηση με αιματοκρίτη στο 39 (προ εγκυμοσύνης, 37 ήταν τώρα) και καμία ενόχληση τίποτα.. John Noah Fellixir λέγεται αυτό που παίρνω εγώ αλλά υπάρχουν και άλλα..! Ρώτα το γιατρό σου και ότι σου πει!

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Α σας έκαναν πολύ νωρίς!! Πωπω θα κάνετε δύο φορές αυτήν την αηδία... 😵

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πρέπει να έκανα κάπου στην 28η ή 29η. Τώρα που θα πάω θα είμαι στην 25η, οπότε είμαι ακριβώς στις εβδομάδες που είπε και σε σένα. Οκ, άρα είναι απλά άλλη προσέγγιση. 

Όχι καλά σε πάει τότε! 25η ε;! Πωπω.. πως περνάει έτσι το β τρίμηνο βρε κορίτσια!! 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου.. να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχω εμφανίσει ξηρότητα στη θηλαία άλω.. ξεφλουδίζει.. είναι φυσιολογικό; Και τι κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε;

Να ρωτήσω και αν έχετε αλλάξει ενυδατικη για την εγκυμοσύνη τώρα; Και αν ναι, τι βάζετε; Τα έχω σταματήσει όλα τώρα για την εγκυμοσύνη και δεν είμαι σίγουρη για το τι άλλο θα μπορουσα να πάρω.. είναι και πανάκριβα από το φαρμακείο ότι μου έχουν προτείνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Βρε κορίτσια μου.. να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχω εμφανίσει ξηρότητα στη θηλαία άλω.. ξεφλουδίζει.. είναι φυσιολογικό; Και τι κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε;

Να ρωτήσω και αν έχετε αλλάξει ενυδατικη για την εγκυμοσύνη τώρα; Και αν ναι, τι βάζετε; Τα έχω σταματήσει όλα τώρα για την εγκυμοσύνη και δεν είμαι σίγουρη για το τι άλλο θα μπορουσα να πάρω.. είναι και πανάκριβα από το φαρμακείο ότι μου έχουν προτείνει..

την ξηρότητα την έχω κι εγώ, ρώτησα όμως το γιατρό μου και μου είπε πως είναι φυσιολογικό, δεν τον ανησύχησε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/8/2024 at 4:41 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Βρε κορίτσια μου.. να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Έχω εμφανίσει ξηρότητα στη θηλαία άλω.. ξεφλουδίζει.. είναι φυσιολογικό; Και τι κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε;

Να ρωτήσω και αν έχετε αλλάξει ενυδατικη για την εγκυμοσύνη τώρα; Και αν ναι, τι βάζετε; Τα έχω σταματήσει όλα τώρα για την εγκυμοσύνη και δεν είμαι σίγουρη για το τι άλλο θα μπορουσα να πάρω.. είναι και πανάκριβα από το φαρμακείο ότι μου έχουν προτείνει..

Γιατί δεν βάζεις sudocrem στις θηλές που είναι ωραία και λιπαρή, σίγουρα θα σε ενυδατωσει!

Για ενυδατική εμένα ο γιατρός εδώ μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα αρκεί να μη έχει ρετινολη μέσα και έντονες μυρωδιές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...