Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις On 24/7/2024 at 11:06 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Πολύ μεγάλη ταλαιπωρία ρε γαμωτο!!! Έτσι ακριβώς και εγώ με προσοχή.. μπουστακι φοράω και με πολύ μεγάλη προσοχή βάζω/βγάζω... Πονάει γα**σε τα!!! Ε εντάξει.. κακώς βασανιζοσουν.. κάθε εγκυμοσύνη ακόμα και στην ίδια γυναίκα είναι διαφορετική!! Πέρσι δεν είχα τίποτα πέρα από κάποια βασικά σε πολύ ήπια κατάσταση (υπνηλία/πρησμένο στήθος).. φέτος ήταν "καλά"!!! Είχε κάνει αισθητή τη παρουσία του και μου άρεσε πολύ!!! Μαζοχισμός το ξέρω.. 🤣🤣🤣

Εντωμεταξυ ρε κορίτσια!!; Ξέρει καμία σας σχετικά, τι ισχύει;! Από τη μια ο μαστολογος μου τα "εχωσε" άσχημα που ο γυναικολόγος δεν μου έχει κάνει καθόλου υπέρηχο στήθους..!! Από την άλλη που το συζήτησα και με το γυναικολόγο και με τη γυναίκα που μου έκανε τον υπέρηχο, μου είπαν ότι δεν κάνουμε κανονικά υπέρηχο στο μαστό στην εγκυμοσύνη.. γίνονται τόσες διεργασίες στο στήθος και γίνεται τόσο πυκνός (που είχα ούτως ή άλλως) που δεν πρόκειται να δείς κάτι μου είπαν.. και τσάμπα με ταλαιπώρησε ο μαστολογος.. είχα κανονικά σήμερα πάλι ραντεβού επανεξέτασης για να δει τον υπέρηχο.. αλλά αποφάσισα να μην πάω.. από τη μια και μου μίλαγε άσχημα (σε φάση ότι είμαι ανεύθυνη που δεν έχω κάνει εξετάσεις στο στήθος και ο γυναικολόγος μου μλκας..) και από την άλλη με άφησε με ένα πυώδες γρομπαλακι χωρίς καμία διάγνωση ή θεραπεία για να υποχωρήσει ενώ με ποναγε φριχτά με μόνη εντολή να πάω για υπέρηχο και τότε θα μου πει τι είναι και θα μου δώσει αγωγή.. από τότε έχουν περάσει 3 εβδομάδες!! Δε βρίσκεις που δεν βρίσκεις εύκολα ραντεβού σε μαστολογο σε δημόσιο... Άντε να βρεις ραντεβού για υπέρηχο!!! Και τυχερή ήμουν που βρήκα σχετικά άμεσα και μάλιστα σε δημόσιο νοσοκομείο παρακαλώ!!! Ακόμα και στο Μητέρα/Ιασώ κτλ που πήρα τηλέφωνο, 3μηνη+ αναμονή!!!!! 😱😱😱😱

Κορίτσια μου... Πάλι μου τελείωσαν τα reactions...🙄

Καλημέρα κορίτσια 

επειδη και εγω ηθελα να κάνω υπέρηχο στο στήθος και το είχα ρωτήσει αυτό 

όταν θηλαζα το πρώτο μου μωρο μου είπαν πρέπει να κοπεί τέλειος ο θηλασμός και μετά από 3 μήνες μπορω να πάω να κάνω υπέρηχο..

ενώ έκοψα τον θηλασμό τελικά δεν πρόλαβαν να περάσουν οι 3 μήνες γιατί ξανά έμεινα εγκυος στο δεύτερο 

Τωρα που είμαι εγκυος στο δεύτερο ρώτησα τον γιατρό ξανά γιατί δεν είχα προλάβει να το κάνω..

μου είπε πως μπορω και τωρα όσο είμαι εγκυος να πάω να κάνω τον υπέρηχο κανονικά 

Μου είπε να κλεισω ραντεβού σε διαγνωστικό κέντρο και να μου γράψει την εξέταση..εγω προληπτικά ηθελα να την κάνω αλλά δεν αξιώθηκα να παρω τηλ να κλεισω ραντεβού και έτσι πάλι δεν πήγα… βλακεία μου όμως έπρεπε να το δω 😕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου ❤️ ❤️ ❤️

Θα λείπουν και οι δύο γυναικολόγοι που με παρακολουθούν εναλλάξ οπότε δεν έχουμε επιλογή... Γι αυτούς η β' επιπέδου μετράει σαν μια φορά το μήνα και τους αρκεί 😅😅 

Τέλος πάντων λέμε να τα δώσουμε κι αυτά τα 50€ γιατί θέλουμε να γιορτάσουμε το μωράκι και να χουμε μια σιγουριά ως προς το φύλο! Τλχ θα μας μείνει και το βιντεάκι 😍😍 αλλά ρε κορίτσια τι να κάνω άλλο για να κουνιέται στους υπέρηχους;; Έφαγα σοκολάτα κι ήπια και φυσικό χυμό πορτοκαλι και πάλι κοιμισμένο το καλό μου 😅😅 μη δώσουμε το 50αρικο και ροχαλιζει πάλι χαχαχαχα

Σφολιατοειδη δοκίμασε!! Και δοκίμασε χυμό φρούτων τύπου Amita πχ που έχουν περισσότερα σάκχαρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

επειδη και εγω ηθελα να κάνω υπέρηχο στο στήθος και το είχα ρωτήσει αυτό 

όταν θηλαζα το πρώτο μου μωρο μου είπαν πρέπει να κοπεί τέλειος ο θηλασμός και μετά από 3 μήνες μπορω να πάω να κάνω υπέρηχο..

ενώ έκοψα τον θηλασμό τελικά δεν πρόλαβαν να περάσουν οι 3 μήνες γιατί ξανά έμεινα εγκυος στο δεύτερο 

Τωρα που είμαι εγκυος στο δεύτερο ρώτησα τον γιατρό ξανά γιατί δεν είχα προλάβει να το κάνω..

μου είπε πως μπορω και τωρα όσο είμαι εγκυος να πάω να κάνω τον υπέρηχο κανονικά 

Μου είπε να κλεισω ραντεβού σε διαγνωστικό κέντρο και να μου γράψει την εξέταση..εγω προληπτικά ηθελα να την κάνω αλλά δεν αξιώθηκα να παρω τηλ να κλεισω ραντεβού και έτσι πάλι δεν πήγα… βλακεία μου όμως έπρεπε να το δω 😕

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Με το καλό να κρατήσεις και το δεύτερο μωράκι σας υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σας!!! Να χαίρεσαι και το παιδάκι που ήδη έχετε!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Οπότε μπορεί να γίνει και στην εγκυμοσύνη.. οκ..! Εγώ ανησύχησα πολύ και λόγω μεγέθους μαστού και με τις συνεχείς διεγέρσεις τα τελευταία χρόνια.. λέω τώρα τι άλλο θα με βρει;!! Ευτυχώς αν και πόνεσα πολύ με τον υπέρηχο, ήταν όλα καλά!! Απο όσα μπόρεσε να δει τουλάχιστον.. Προφανώς ήταν αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος ότι τοπικά έφραξε κάποιος πόρος στη θηλή και μάζεψε πύον..

Αν και νομίζω θυμάμαι είσαι επαρχία.. αλλά στην Αθήνα είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις διαθέσιμο ραντεβού για υπέρηχο μαστού ιδιωτικά και μη..! Στο Γ.Γεννηματας βρήκα μόνο σχετικά άμεσα (1.5-2 εβδομάδες αναμονή περίπου..) αν έχεις σκοπό να το κάνεις τώρα πριν γεννήσεις, ψαξου γιατί δεν ξέρω πόσο άμεσα θα βρεις.. πάντως αν είναι μόνο προληπτικά, δεν ξέρω αν θα την έκανα.. ο πόνος που ένοιωσα ήταν λες και έκανα μαστογραφία ένα πράγμα.. που έχω ξανακάνει υπέρηχο και κλαιν.. τώρα πόνεσα πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ δεν έχω ιδέα! Δεν κουνιέται με τίποτα κ δε βλέπουμε κ φύλο 😂😂

Τι βασανιστικό και αυτό ρε φίλε.. να μην ξέρεις ακόμα το φύλο του μωρού..! Έλα θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα μάθεις/μάθουμε γιατί θα σκάσω και εγώ μαζί σου!! 🤣🤣🤣

Απορώ ειλικρινά με τις γυναίκες που από επιλογή δεν θέλουν να μάθουν!!! Δε συζητάω για παλιά που δεν υπήρχε ο υπέρηχος.. εκεί δεν είχαν επιλογή..! Αλλά να έχεις την δυνατότητα και από επιλογή να μη θες να μάθεις!!! Εγώ δεν μπορώ!! Θέλω να ξέρω τα πάντα!! 🤣🤣🤣 Ιδιοψυχαναγκαστικη παιδί μου..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Με το καλό να κρατήσεις και το δεύτερο μωράκι σας υγιές και τελειομηνο στην αγκαλιά σας!!! Να χαίρεσαι και το παιδάκι που ήδη έχετε!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Οπότε μπορεί να γίνει και στην εγκυμοσύνη.. οκ..! Εγώ ανησύχησα πολύ και λόγω μεγέθους μαστού και με τις συνεχείς διεγέρσεις τα τελευταία χρόνια.. λέω τώρα τι άλλο θα με βρει;!! Ευτυχώς αν και πόνεσα πολύ με τον υπέρηχο, ήταν όλα καλά!! Απο όσα μπόρεσε να δει τουλάχιστον.. Προφανώς ήταν αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος ότι τοπικά έφραξε κάποιος πόρος στη θηλή και μάζεψε πύον..

Αν και νομίζω θυμάμαι είσαι επαρχία.. αλλά στην Αθήνα είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις διαθέσιμο ραντεβού για υπέρηχο μαστού ιδιωτικά και μη..! Στο Γ.Γεννηματας βρήκα μόνο σχετικά άμεσα (1.5-2 εβδομάδες αναμονή περίπου..) αν έχεις σκοπό να το κάνεις τώρα πριν γεννήσεις, ψαξου γιατί δεν ξέρω πόσο άμεσα θα βρεις.. πάντως αν είναι μόνο προληπτικά, δεν ξέρω αν θα την έκανα.. ο πόνος που ένοιωσα ήταν λες και έκανα μαστογραφία ένα πράγμα.. που έχω ξανακάνει υπέρηχο και κλαιν.. τώρα πόνεσα πολύ..

Έχει αναμονή περίπου 3 μήνες μου είχε πει ο γιατρός όποτε μου λέει μπορεί να και να μην προλάβεις να την κανείς και να έχεις γεννησει  αλλά παρε μου είπε μήπως βρεις ημερομηνια 

εεε και κάπως έτσι δεν πήρα τηλ 

υπέρηχο έκανα και παλιά κάθε χρόνο γιατί είχα μια συνθέτη κυστη απο την αριστερή μεριά δεν με πόνεσε ποτε αλλά το κοιτούσα μια φορά τον χρόνο

το θέμα είναι ότι με καραντίνες που δεν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε  τότε, με προσπάθεια για εγκυμοσύνη  που είχα άλλες προτεραιότητες τοτες από εξετασεις μετά ήρθε εγκυμοσύνη γεννά θηλασμό πέρασαν αρκετά χρόνια και δεν έχω πάει  και κάπως το έχω αμελήσει και εγω.. τώρα σε 17 μερες γεννάω όποτε πάλι θα μείνει πίσω 

μαστογραφία δεν έχω κάνει… ακόμα τουλάχιστον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα!! Πολύ χάρηκα για τα νέα σου κοριτσάκι μου!! Μπήκα χθες το βράδυ για να σε διαβάσω!!! 12εκ πλασματακι θεέ μου!!! 😍😍😍😍😍😍 Με το καλό το ψυχουλακι να γιγαντώνεται συνέχεια!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Σας είπε και βάρος;;; 

Καλή μου φίλη, αυτό μου λέει.. στο πρώτο της παιδάκι που ήταν ήσυχο στη κοιλίτσα, ήσυχο και γαλήνιο πλάσμα είναι από τη γέννηση μέχρι τώρα.. στο δεύτερο που ήταν αεικίνητο στη κοιλίτσα, έτσι στροβιλίζεται ακόμα!! 😂😂

23/8 δεν είχες πει ότι θα κάνατε αυχενική; Μη με παρεξηγείτε κορίτσια μου, η μνήμη πλέον χρυσόψαρο.. όλα μου τα έχει κλέψει αυτό το παιδί..!! 😳🤣🤣🤣 Με το καλό κοριτσάκι μου και η Β!!!! 🙏🙏🙏🙏🙏 Και καλό κουράγιο τώρα.. προμηνύεται δύσκολος αυτός ο μήνας μέχρι να ξαναδούμε τα μπουμπούκια μας!!! 😅

Παιδάκι μου τι πας και ξοδεύεσε;;; Κοριτσάκι δεν σου λέω από την αρχή ότι έχεις;;;; 🤣🤣🤣🤣🤣 Τώρα βέβαια αυτές τις φωτογραφίες 4D/5D και εγώ θα τις ζήλευα.. αλλά για το άλμπουμ του παιδιού όχι κάτι άλλο..😍😍😍😍

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σφολιατοειδη δοκίμασε!! Και δοκίμασε χυμό φρούτων τύπου Amita πχ που έχουν περισσότερα σάκχαρα..

@Kiddo μου σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι! ❤️❤️❤️❤️

(έχω να σου απαντήσω και στα χθεσινά αλλά δε σε προλαβαίνω!! δε ξεχνώ όμως 🙏)

καλά θυμάσαι 23/08 ήταν αλλά μας το άλλαξαν για 30/08 τελικά γιατί δε μπορούσε η εμβρυολόγος! τώρα μας ανέθεσαν μια άλλη, αλλά ο γιατρός εχθές είπε ότι είναι καλύτερη αυτή που μας έβαλαν γιατί είναι η διευθύντρια του τμήματος αυτώ των εξετάσεων! αντε να δούμε! επειδή του ανέφερα ότι ο εμβρυολόγος που μας έκανε την αυχενική δε μας μέτρησε μητριαίες και τράχηλο όπως βλέπω εδώ σε εσάς και μου είπε ο ίδιος ότι κάποιοι πιο παλιοί γιατροί δε το κάνουν, αλλά στη Β επιπέδου σίγουρα θα μου κάνουν κι αυτό τον έλεγχο. Και σ αυτό το σημείο ήταν που με ρώτησε ποια είναι η "νέα" εμβρυολόγος και φάνηκε να εγκρίνει 🤣🤣🤣🤣 τώρα τί συμμαχίες και ίντριγκες παίζουν και μεταξύ τους, ποιος ξέρει!! χαχαχαχα

Βάρος δε μας είπε, όχι, αλλά κι εγώ δε το σκέφτηκα εκείνη την ώρα να ρωτήσω. Γενικά μας είχε 40 λεπτά εκεί, σκέτη απόλαυση ο υπέρηχος μ αυτό τον γιατρό, στον οποίο θεωρητικά πηγαίνω όταν λείπει η "βασική" γυναικολόγος μου. Αλλά ρε κορίτσια, νιώθω ότι μ αρεσει περισσότερο αυτός! είναι πιο νέος (τον έψαξα στο linkedin έχει 7 χρόνια που ενεργεί ως γυναικολόγος/μαιευτήρας 😅), ίσως να μην έχει τόση εμπειρία όση η άλλη, αλλά ο άνθρωπος παίρνει το χρόνο του, μας τα εξηγεί όλα τόσο απλά και ωραία και στους υπερήχους δίνει πόνο! σας λέω 20 φωτο μας εκτύπωσε! χαλάλι το 15ευρω δηλαδή 🤣🤣🤣🤣🤣 αν έκανε αυτός και το 4D θα του δινα και το 50ευρω χαχαχαχαχα

Οπότε είμαι τώρα σ ενα δίλημμα μήπως και συνεχίσω αποκλειστικά μ αυτόν... κι ο άντρας μου συμφωνεί ότι αισθάνεται πιο άνετα μ αυτόν, άσε που τον συμπεριλαμβάνει ενεργά στη συζήτηση - δλδ θα μου πει εμένα πχ τώρα θα αρχίσεις σιγά σιγά να αισθάνεσαι το μωρό, και θα πει και στον δικό μου, για σένα ίσως θα αργήσει λιγάκι ακόμα, αλλά από τον 7ο θα βλέπεις και θα αισθάνεσαι κι εσύ τις κλωτσιές ❤️ είναι τόσο καλούλης μωρέ 😅

όσο για το ραντεβού για το φύλο, κι εγώ δε τα έδινα σημασία αυτά τα 4D/5D, αλλά τσίμπησα πιο πολύ και στην ιδέα του βίντεο που θα μας μείνει να σου που την αλήθεια 😍
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ μπράβο!! Πολύ καλά μεγαλώνει το μωράκι σου!! ❤️

Τόσο αργά θα το ξαναδείτε καλέ;;; Πάνω από ένα μήνα μετά;;; Να πάτε και για το 4D/5D να το ξαναδείτε στο ενδιάμεσο 😆😆  (υπάρχει καλέ 5D; πόσες διαστάσεις μετράει αυτό το μηχάνημα;)

νταξει 50€ για 15 λεπτά δεν είναι και ο,τι φτηνότερο έχω ακούσει, αλλά αν σκεφτείς ότι εδώ την αυχενική την πλήρωσα 150€ για 40 λεπτά χωρίς στικάκι, ακούγεται καλο ντιλ 😆

Αχχ.. γ@#*@! τα!!! Και εγώ θα ξαναδώ το μωράκι σε 6 εβδομάδες και 5 μέρες... Αλλά ποιος μετράει...;;;; 😝🤣🤣🤣

Την ίδια απορία είχα και εγώ με το 5D!!! Φαίνεται στην εγκυμοσύνη θα ανακαλύψουμε νέες διαστάσεις μέτρησης για να έχουμε να πληρώνουμε!! 😂😂😂 

Άντε έχουμε εσένα σήμερα με την Β επιπέδου!!! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!! 🙏🙏🙏🙏 Τι ώρα έχεις ραντεβού;;; Να σε περιμένω..!!! 😍😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έχει αναμονή περίπου 3 μήνες μου είχε πει ο γιατρός όποτε μου λέει μπορεί να και να μην προλάβεις να την κανείς και να έχεις γεννησει  αλλά παρε μου είπε μήπως βρεις ημερομηνια 

εεε και κάπως έτσι δεν πήρα τηλ 

υπέρηχο έκανα και παλιά κάθε χρόνο γιατί είχα μια συνθέτη κυστη απο την αριστερή μεριά δεν με πόνεσε ποτε αλλά το κοιτούσα μια φορά τον χρόνο

το θέμα είναι ότι με καραντίνες που δεν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε  τότε, με προσπάθεια για εγκυμοσύνη  που είχα άλλες προτεραιότητες τοτες από εξετασεις μετά ήρθε εγκυμοσύνη γεννά θηλασμό πέρασαν αρκετά χρόνια και δεν έχω πάει  και κάπως το έχω αμελήσει και εγω.. τώρα σε 17 μερες γεννάω όποτε πάλι θα μείνει πίσω 

μαστογραφία δεν έχω κάνει… ακόμα τουλάχιστον 

Πωπω σε 17 μέρες!!!!! Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Με το καλό!!!!!! Υγιές πάνω απ'όλα θεέ μου!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Καλά έκανες, η πρόληψη σώζει ζωές!! Και μετά με το καλό αφού γεννήσεις/αποθηλασεις και το δεύτερο, μη το αμελήσεις..! 

Μαστογραφία ε.. μετά τα 40 συνήθως και εκτός αν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια λένε από τα 30-35.. μέχρι τότε ο υπέρηχος με ψηλάφηση αρκούν μια φορά το χρόνο.. Εγώ ξεκίνησα λόγο εξωσωματικών προληπτικά.. μια συμβουλή έχω μόνο να δώσω που δεν μου έδωσαν εμένα αν και μπορεί να στα πουν όταν έρθει η ώρα.. να την κάνεις στις πρώτες 10 μέρες από την πρώτη μέρα περιόδου και πριν πάς να πάρεις παυσίπονο!!! Ειδικά αν έχεις πυκνό μαστό, θα με θυμηθείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έχει αναμονή περίπου 3 μήνες μου είχε πει ο γιατρός όποτε μου λέει μπορεί να και να μην προλάβεις να την κανείς και να έχεις γεννησει  αλλά παρε μου είπε μήπως βρεις ημερομηνια 

εεε και κάπως έτσι δεν πήρα τηλ 

υπέρηχο έκανα και παλιά κάθε χρόνο γιατί είχα μια συνθέτη κυστη απο την αριστερή μεριά δεν με πόνεσε ποτε αλλά το κοιτούσα μια φορά τον χρόνο

το θέμα είναι ότι με καραντίνες που δεν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε  τότε, με προσπάθεια για εγκυμοσύνη  που είχα άλλες προτεραιότητες τοτες από εξετασεις μετά ήρθε εγκυμοσύνη γεννά θηλασμό πέρασαν αρκετά χρόνια και δεν έχω πάει  και κάπως το έχω αμελήσει και εγω.. τώρα σε 17 μερες γεννάω όποτε πάλι θα μείνει πίσω 

μαστογραφία δεν έχω κάνει… ακόμα τουλάχιστον 

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και να το πάρεις στην αγκαλιά σου!! ❤️

Κι εγώ κάπως έτσι δεν έχω πάει για υπέρηχο τόσο καιρό και περιμενα ότι θα πάρει κι άλλο τόσο χρόνο με τη δεύτερη εγκυμοσύνη. Αλλά με όλες αυτές τις διαφορετικές γνώμες που διάβασα, θα ρωτήσω κι εγώ το γιατρό μου να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.

Κι εγώ για μαστογραφία ξέρω από τα 40 και πάνω χωρίς ιστορικό ή κάποιο άλλο γεγονός. Αλλά επίσης ξέρω ότι σου βάζουν το στήθος και στο πατάνε ανάμεσα σε κάτι πλάκες λες και είναι τοστ και πονάει και τρέμω στην ιδέα ότι σε μερικά χρόνια θα πρέπει να κάνω αυτό το πράγμα στο στήθος μου έστω και προληπτικά... 🥲 Αν κι όπως λέει η @Kiddo η πρόληψη σώζει ζωές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Και τις 3 φορές, προληπτικά κάνω.. συμπτώματα δεν έχω τίποτα ούτε ενόχληση.. το παραμικρό..! Ο δικός μου τις βάζει στο προληπτικό έλεγχο που μου κάνει σχεδόν κάθε μήνα μαζί με ζάχαρο θυροειδή γενική αίματος τοξόπλασμα κυτταρομεγαλοιο και καλλιέργεια ούρων..

Καλημέρα! Εμένα μου είπε επανέλεγχος σε 15-20 μέρες μετά την αντιβίωση..🤷

Μα θυμάμαι τη κοπέλα που είχε γράψει και μας είχε πει ότι πέφτει το ανοσοποιητικό μας και μαζί με την αύξηση των υγρών στην περιοχή είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται μικρόβια.. είχα χαλαρώσει τότε αλλά βλέπω δεν σταματάνε να εμφανίζονται και λέω, μόνο σε εμένα συμβαίνει;! 

Ανησυχώ και με την τόση αντιβίωση για το μωράκι.. είναι οκ με κύηση που τις ψάχνω (όχι ότι θα μου έδινε κάτι επιβλαβές ο γιατρός) αλλά όσο και να ναι το σκέφτομαι...

Περαστικά σου κορίτσι μου! Πωπω χωρίς συμπτώματα, πάλι καλά που στα γράφει ο γιατρός σου! Ίσως σε προσέχει επειδή είσαι με εξωσωματική (συγγνώμη αν κάνω λάθος αλλά κάτι τέτοιο θυμάμαι); Εμένα δεν μου έχει γράψει ούτε καν μου έχει κάνει συζήτηση για κάτι τέτοιο... κι αυτό το ότι δεν έχεις συμπτώματα το κάνει αγχωτικό... Θα τον ρωτήσω και αυτό όταν ξαναπάω γιατί τώρα με θάλασσες και ζέστες και τέτοια, θέλει προσοχή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ μπράβο!! Πολύ καλά μεγαλώνει το μωράκι σου!! ❤️

Τόσο αργά θα το ξαναδείτε καλέ;;; Πάνω από ένα μήνα μετά;;; Να πάτε και για το 4D/5D να το ξαναδείτε στο ενδιάμεσο 😆😆  (υπάρχει καλέ 5D; πόσες διαστάσεις μετράει αυτό το μηχάνημα;)

νταξει 50€ για 15 λεπτά δεν είναι και ο,τι φτηνότερο έχω ακούσει, αλλά αν σκεφτείς ότι εδώ την αυχενική την πλήρωσα 150€ για 40 λεπτά χωρίς στικάκι, ακούγεται καλο ντιλ 😆

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αχχ.. γ@#*@! τα!!! Και εγώ θα ξαναδώ το μωράκι σε 6 εβδομάδες και 5 μέρες... Αλλά ποιος μετράει...;;;; 😝🤣🤣🤣

Την ίδια απορία είχα και εγώ με το 5D!!! Φαίνεται στην εγκυμοσύνη θα ανακαλύψουμε νέες διαστάσεις μέτρησης για να έχουμε να πληρώνουμε!! 😂😂😂 

Άντε έχουμε εσένα σήμερα με την Β επιπέδου!!! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!! 🙏🙏🙏🙏 Τι ώρα έχεις ραντεβού;;; Να σε περιμένω..!!! 😍😍😍😍😍

Λοιπόν κορίτσια μόλις πήρα τηλέφωνο σ αυτό το κέντρο για υπερηχο 5D 😅 μου εξήγησε ότι σ αυτές τις εβδομάδες που είμαι, προσωπάκι δύσκολα να είναι ευδιάκριτο αλλά μετά τις 28 σίγουρα και επιπλέον αυτό το 5D το περνάνε μετά κι από ΑΙ τεχνολογία και σου βγάζει στο περίπου πως θα είναι το προσωπάκι του μωρού στην πραγματικότητα - μιλάμε για τρελές καταστάσεις χαχαχα Σας βάζω ένα παράδειγμα που μου υπέδειξαν στο σάιτ τους:
image.thumb.png.fd8fed2574676513a49ca4ae95b12aea.png
Υ.Γ. εγώ έκλεισα για εμάς 06/08 και για να έχω κλείσει τις 18 εβδ οπότε πιο έγκυρα αποτελέσματα, αλλά και για να το έχω ως μαξιλαράκι μέχρι την Β' επιπέδου μιας και το είδαμε το μωράκι χθες οπότε δεν έχει νόημα να το κλεισω άμεσα. Βέβαια αν μπορούσα να το βλέπω κάθε μέρα όχι δε θα λεγα εννοείται! 😍 επίσης της είπα ότι το δικό μου είναι γενικά ήσυχο τελευταία και μου είπε ότι στην περίπτωση που δε τα καταφέρουν να δουν φύλο, θα επανηληφθεί το ραντεβού χωρίς επιπλέον κόστος 👌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kiddo μου σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι! ❤️❤️❤️❤️

(έχω να σου απαντήσω και στα χθεσινά αλλά δε σε προλαβαίνω!! δε ξεχνώ όμως 🙏)

καλά θυμάσαι 23/08 ήταν αλλά μας το άλλαξαν για 30/08 τελικά γιατί δε μπορούσε η εμβρυολόγος! τώρα μας ανέθεσαν μια άλλη, αλλά ο γιατρός εχθές είπε ότι είναι καλύτερη αυτή που μας έβαλαν γιατί είναι η διευθύντρια του τμήματος αυτώ των εξετάσεων! αντε να δούμε! επειδή του ανέφερα ότι ο εμβρυολόγος που μας έκανε την αυχενική δε μας μέτρησε μητριαίες και τράχηλο όπως βλέπω εδώ σε εσάς και μου είπε ο ίδιος ότι κάποιοι πιο παλιοί γιατροί δε το κάνουν, αλλά στη Β επιπέδου σίγουρα θα μου κάνουν κι αυτό τον έλεγχο. Και σ αυτό το σημείο ήταν που με ρώτησε ποια είναι η "νέα" εμβρυολόγος και φάνηκε να εγκρίνει 🤣🤣🤣🤣 τώρα τί συμμαχίες και ίντριγκες παίζουν και μεταξύ τους, ποιος ξέρει!! χαχαχαχα

Βάρος δε μας είπε, όχι, αλλά κι εγώ δε το σκέφτηκα εκείνη την ώρα να ρωτήσω. Γενικά μας είχε 40 λεπτά εκεί, σκέτη απόλαυση ο υπέρηχος μ αυτό τον γιατρό, στον οποίο θεωρητικά πηγαίνω όταν λείπει η "βασική" γυναικολόγος μου. Αλλά ρε κορίτσια, νιώθω ότι μ αρεσει περισσότερο αυτός! είναι πιο νέος (τον έψαξα στο linkedin έχει 7 χρόνια που ενεργεί ως γυναικολόγος/μαιευτήρας 😅), ίσως να μην έχει τόση εμπειρία όση η άλλη, αλλά ο άνθρωπος παίρνει το χρόνο του, μας τα εξηγεί όλα τόσο απλά και ωραία και στους υπερήχους δίνει πόνο! σας λέω 20 φωτο μας εκτύπωσε! χαλάλι το 15ευρω δηλαδή 🤣🤣🤣🤣🤣 αν έκανε αυτός και το 4D θα του δινα και το 50ευρω χαχαχαχαχα

Οπότε είμαι τώρα σ ενα δίλημμα μήπως και συνεχίσω αποκλειστικά μ αυτόν... κι ο άντρας μου συμφωνεί ότι αισθάνεται πιο άνετα μ αυτόν, άσε που τον συμπεριλαμβάνει ενεργά στη συζήτηση - δλδ θα μου πει εμένα πχ τώρα θα αρχίσεις σιγά σιγά να αισθάνεσαι το μωρό, και θα πει και στον δικό μου, για σένα ίσως θα αργήσει λιγάκι ακόμα, αλλά από τον 7ο θα βλέπεις και θα αισθάνεσαι κι εσύ τις κλωτσιές ❤️ είναι τόσο καλούλης μωρέ 😅

όσο για το ραντεβού για το φύλο, κι εγώ δε τα έδινα σημασία αυτά τα 4D/5D, αλλά τσίμπησα πιο πολύ και στην ιδέα του βίντεο που θα μας μείνει να σου που την αλήθεια 😍
 

Είναι πολύ σημαντικό να αισθάνεσαι πλήρη ασφάλεια και άνεση με τον γιατρό σου! Και το ότι και οι δυο σας αισθανθηκατε άνετα με τον νέο γιατρό, ίσως να το σκεφτείτε; Προσωπικά θα ντρεπόμουν εγώ να αλλάξω στη μέση άμα δεν μου είχε κάνει κάτι εξωφρενικό ο γιατρός 😅 αλλά από την άλλη, το να νιώθετε και οι δυο πιο καλά σε όλη τη διαδικασία και να τον εμπιστεύεται και ο σύντροφός σου... Δεν βοήθησα καθόλου, ξέρω 😅😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ δεν έχω ιδέα! Δεν κουνιέται με τίποτα κ δε βλέπουμε κ φύλο 😂😂

Πιστεύω ότι αύριο θα δείτε! Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, από τη β επιπέδου το είδαμε το φύλο... Αυτή τη φορά μας μόστραρε τα προσόντα του από νωρίς, εμφανίστηκε με ανοιχτά πόδια στην αυχενική 😆 με γειωσε κι ο εμβρυομητρικός που ήθελα κοριτσάκι 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και να το πάρεις στην αγκαλιά σου!! ❤️

Κι εγώ κάπως έτσι δεν έχω πάει για υπέρηχο τόσο καιρό και περιμενα ότι θα πάρει κι άλλο τόσο χρόνο με τη δεύτερη εγκυμοσύνη. Αλλά με όλες αυτές τις διαφορετικές γνώμες που διάβασα, θα ρωτήσω κι εγώ το γιατρό μου να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.

Κι εγώ για μαστογραφία ξέρω από τα 40 και πάνω χωρίς ιστορικό ή κάποιο άλλο γεγονός. Αλλά επίσης ξέρω ότι σου βάζουν το στήθος και στο πατάνε ανάμεσα σε κάτι πλάκες λες και είναι τοστ και πονάει και τρέμω στην ιδέα ότι σε μερικά χρόνια θα πρέπει να κάνω αυτό το πράγμα στο στήθος μου έστω και προληπτικά... 🥲 Αν κι όπως λέει η @Kiddo η πρόληψη σώζει ζωές! 

Ευχαριστώ κορίτσια @Kiddo και εσεις με το καλό μια τελειομηνη εγκυμοσύνη σας εύχομαι να πάρετε γερά μωρά στα χέρια σας ❤️

και εγω έτσι ξέρω από τα 40 και μετά έχω μερικά χρόνια μπροστά μου για μαστογραφία λένε πονάει αλλά αφού πρέπει να γίνει τι να κάνουμε;..

τουλαχιστον δεν είμαι μόνο εγω 😅 που καπως το έχω αμελήσει αλλά εμένα δεν είναι και δίπλα μωρέ πρέπει να κάνω ολόκληρο ταξίδι για να κανω την εξέταση.. πρέπει καποια στιγμή όμως να πάω τώρα έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα βλέπω να πηγαίνω του χρονου που θα αποθηλασω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αχχ.. γ@#*@! τα!!! Και εγώ θα ξαναδώ το μωράκι σε 6 εβδομάδες και 5 μέρες... Αλλά ποιος μετράει...;;;; 😝🤣🤣🤣

Την ίδια απορία είχα και εγώ με το 5D!!! Φαίνεται στην εγκυμοσύνη θα ανακαλύψουμε νέες διαστάσεις μέτρησης για να έχουμε να πληρώνουμε!! 😂😂😂 

Άντε έχουμε εσένα σήμερα με την Β επιπέδου!!! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!! 🙏🙏🙏🙏 Τι ώρα έχεις ραντεβού;;; Να σε περιμένω..!!! 😍😍😍😍😍

Αμάν μωρέ τι 6,5 βδομάδες; Ελπίζω να το νιώσεις σύντομα για να μην περιμένεις πώς και πώς την κάθε εξέταση. Πάλι καλά που έχετε και το ντοπλερακι 😋

Τώρα έχω στις 2! Θα επιστρέψω και θα σας πω τα νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τη μαστογραφία που αναφέρατε @Kiddo @Elk @_piripiri_ εγώ δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποια οδηγία για την εγκυμοσύνη ή τη λοχεία, αλλά έχω κάνει ήδη πέρυσι στα 31. Δεν έχω κάποιο ιστορικό στην οικογένεια, απλά στα 29 μου βρέθηκαν κάποια οζίδια που εν τέλει αποφανθηκαμε ότι είναι ινωαδενόματα οπότε τα παρακολουθούμε υπερηχογραφικά από τότε κάθε χρόνο. Πέρυσι στον ετήσιο έλεγχο είδαμε ότι μεγάλωσαν ελάχιστα αλλά δεν ήταν πάνω απ΄ο 2 εκ για να προβούμε σε κάποιο περαιτέρω έλεγχο. Ωστόσο επειδή ανέφερα ότι ήθελα να μείνω έγκυος η μαστολόγος μου έγραψε τη μαστογραφία προληπτικά για να είμαστε 100% σίγουρες ότι δεν είναι κακοήθεις, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε τελικά. Έπειτα μετά την παλίνδρομη πέρυσι, την ίδια περίοδο η κολλητή μου διαγνώσθηκε με καρκίνου του μαστού ενώ είχε ένα μωράκι μόλις 5 μηνών (θηλάζουσα) και κάπως θορυβήθηκα οπότε επανάλαβα τον έλεγχο ξανά τον περασμένο Σεπτέμβρη. όλα καλά και τότε. 

Θέλω να υπογραμμίσω ωστόσο τη σημασία της πρόληψης, γιατί κι η κολλητή μου μες την ατυχία της, το ανακάλυψε σε πάρα πολύ αρχικό στάδιο και με την κατάλληλη θεραπεία πλέον είναι καλά. Φυσικά θα κάνει ελέγχους κάθε 6 μήνες πλέον, αλλά το σηματνικό είναι ότι πήγαν όλα καλά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις πήρα τηλέφωνο σ αυτό το κέντρο για υπερηχο 5D 😅 μου εξήγησε ότι σ αυτές τις εβδομάδες που είμαι, προσωπάκι δύσκολα να είναι ευδιάκριτο αλλά μετά τις 28 σίγουρα και επιπλέον αυτό το 5D το περνάνε μετά κι από ΑΙ τεχνολογία και σου βγάζει στο περίπου πως θα είναι το προσωπάκι του μωρού στην πραγματικότητα - μιλάμε για τρελές καταστάσεις χαχαχα Σας βάζω ένα παράδειγμα που μου υπέδειξαν στο σάιτ τους:
image.thumb.png.fd8fed2574676513a49ca4ae95b12aea.png
Υ.Γ. εγώ έκλεισα για εμάς 06/08 και για να έχω κλείσει τις 18 εβδ οπότε πιο έγκυρα αποτελέσματα, αλλά και για να το έχω ως μαξιλαράκι μέχρι την Β' επιπέδου μιας και το είδαμε το μωράκι χθες οπότε δεν έχει νόημα να το κλεισω άμεσα. Βέβαια αν μπορούσα να το βλέπω κάθε μέρα όχι δε θα λεγα εννοείται! 😍 επίσης της είπα ότι το δικό μου είναι γενικά ήσυχο τελευταία και μου είπε ότι στην περίπτωση που δε τα καταφέρουν να δουν φύλο, θα επανηληφθεί το ραντεβού χωρίς επιπλέον κόστος 👌

Νταξει το πήγαν σε άλλο επίπεδο με το ΑΙ!! Να το κάνεις και μετά να δεις πόσο κοντά έχει πέσει η τεχνολογία!! 😆

Μακάρι να τα καταφέρετε αλλά κι αν δεν κουνιέται και δείξει πρόσωπο θα είναι καλύτερο στις φωτογραφίες!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Είναι πολύ σημαντικό να αισθάνεσαι πλήρη ασφάλεια και άνεση με τον γιατρό σου! Και το ότι και οι δυο σας αισθανθηκατε άνετα με τον νέο γιατρό, ίσως να το σκεφτείτε; Προσωπικά θα ντρεπόμουν εγώ να αλλάξω στη μέση άμα δεν μου είχε κάνει κάτι εξωφρενικό ο γιατρός 😅 αλλά από την άλλη, το να νιώθετε και οι δυο πιο καλά σε όλη τη διαδικασία και να τον εμπιστεύεται και ο σύντροφός σου... Δεν βοήθησα καθόλου, ξέρω 😅😆

χαχαχα μα κι εγώ στεναχωριέμαι κάπως να την αφήσω την άλλη, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε τη βλέπω και συχνά και κάπως δέθηκα μ αυτόν τώρα 🤣🤣🤣🤣 δλδ αυτή σκεφτείτε έχει να δει το μωρό από 8+5, έπειτα όλο τις τυχαιναν γέννες ή τώρα που είναι σε άδεια και με βλέπει ο άλλος ο νέος. Και την αυχενική σαν follow-up ραντεβού δεν κατάφερα να έχω μαζί της δια ζώσης, κάναμε τηλεραντεβού όπου συζητήσαμε τα αποτελέσματα της αυχενικής και μου έδωσε οδηγίες κτλ...

Πφφ δε ξέρω... δεν είναι ότι μου έχει κάνει κάτι, απλά μάτια που δε βλέπονται, γρήγορα ξεχνιούνται θα πω εγώ!  🤣🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Αμάν μωρέ τι 6,5 βδομάδες; Ελπίζω να το νιώσεις σύντομα για να μην περιμένεις πώς και πώς την κάθε εξέταση. Πάλι καλά που έχετε και το ντοπλερακι 😋

Τώρα έχω στις 2! Θα επιστρέψω και θα σας πω τα νέα!!

καλή επιτυχία κορίτσι μου! είσαι η πρώτη που σ΄ερνεις το χορό για να ξεκινήσουν και οι Β' επιπέδου 💃 

Αναμένουμε νέα από τον κούκλο σας 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kiddo μου σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι! ❤️❤️❤️❤️

(έχω να σου απαντήσω και στα χθεσινά αλλά δε σε προλαβαίνω!! δε ξεχνώ όμως 🙏)

καλά θυμάσαι 23/08 ήταν αλλά μας το άλλαξαν για 30/08 τελικά γιατί δε μπορούσε η εμβρυολόγος! τώρα μας ανέθεσαν μια άλλη, αλλά ο γιατρός εχθές είπε ότι είναι καλύτερη αυτή που μας έβαλαν γιατί είναι η διευθύντρια του τμήματος αυτώ των εξετάσεων! αντε να δούμε! επειδή του ανέφερα ότι ο εμβρυολόγος που μας έκανε την αυχενική δε μας μέτρησε μητριαίες και τράχηλο όπως βλέπω εδώ σε εσάς και μου είπε ο ίδιος ότι κάποιοι πιο παλιοί γιατροί δε το κάνουν, αλλά στη Β επιπέδου σίγουρα θα μου κάνουν κι αυτό τον έλεγχο. Και σ αυτό το σημείο ήταν που με ρώτησε ποια είναι η "νέα" εμβρυολόγος και φάνηκε να εγκρίνει 🤣🤣🤣🤣 τώρα τί συμμαχίες και ίντριγκες παίζουν και μεταξύ τους, ποιος ξέρει!! χαχαχαχα

Βάρος δε μας είπε, όχι, αλλά κι εγώ δε το σκέφτηκα εκείνη την ώρα να ρωτήσω. Γενικά μας είχε 40 λεπτά εκεί, σκέτη απόλαυση ο υπέρηχος μ αυτό τον γιατρό, στον οποίο θεωρητικά πηγαίνω όταν λείπει η "βασική" γυναικολόγος μου. Αλλά ρε κορίτσια, νιώθω ότι μ αρεσει περισσότερο αυτός! είναι πιο νέος (τον έψαξα στο linkedin έχει 7 χρόνια που ενεργεί ως γυναικολόγος/μαιευτήρας 😅), ίσως να μην έχει τόση εμπειρία όση η άλλη, αλλά ο άνθρωπος παίρνει το χρόνο του, μας τα εξηγεί όλα τόσο απλά και ωραία και στους υπερήχους δίνει πόνο! σας λέω 20 φωτο μας εκτύπωσε! χαλάλι το 15ευρω δηλαδή 🤣🤣🤣🤣🤣 αν έκανε αυτός και το 4D θα του δινα και το 50ευρω χαχαχαχαχα

Οπότε είμαι τώρα σ ενα δίλημμα μήπως και συνεχίσω αποκλειστικά μ αυτόν... κι ο άντρας μου συμφωνεί ότι αισθάνεται πιο άνετα μ αυτόν, άσε που τον συμπεριλαμβάνει ενεργά στη συζήτηση - δλδ θα μου πει εμένα πχ τώρα θα αρχίσεις σιγά σιγά να αισθάνεσαι το μωρό, και θα πει και στον δικό μου, για σένα ίσως θα αργήσει λιγάκι ακόμα, αλλά από τον 7ο θα βλέπεις και θα αισθάνεσαι κι εσύ τις κλωτσιές ❤️ είναι τόσο καλούλης μωρέ 😅

όσο για το ραντεβού για το φύλο, κι εγώ δε τα έδινα σημασία αυτά τα 4D/5D, αλλά τσίμπησα πιο πολύ και στην ιδέα του βίντεο που θα μας μείνει να σου που την αλήθεια 😍
 

Πως να με προλάβεις αγαπητή μου;!!! 😅😅 Αν καθοσουν και εσύ καναπεδιά όλη μέρα να τετραγωνιζεις κ@λο, να δείς πως θα με προλαβαινες!!! 🤣🤣🤣 Αν και πολύ ζηλεύω που δουλεύεις...😕 Αλήθεια αυτό πως πάει; Σε βλέπω λίγο πιο ενεργή.. ηρέμησαν τα projects και τα meetings στη δουλειά; 

Καλά μη σκας! Και εμένα δεν μου είπε μήκος εμβρύου.. και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω γιατί χαζευα το μουρλοκομειο που έκανε κ@λοτουμπες!! 🤣🤣 Μετά που είδα τις φωτογραφίες μάλλον δεν μου μέτρησε.. μέτρησε όλα τα υπόλοιπα (μήκος χεριών/ποδαριων, κοιλιάς, κεφαλής, σπονδυλικής στήλης, χτύπους, βάρος).. το ποίο μεγάλο σε μέτρηση που βλέπω κοιτώντας τους υπερήχους είναι το AC (το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι είναι!!) το οποίο είναι 97,4.. θυμάμαι όμως μήκος εμβρύου είναι το CRL αν το λέω σωστά οπότε μάλλον δεν το μέτρησε..

Θα σου πω την άποψη μου με βάση την εμπειρία των τελευταίων ετών που τρέχουμε σε γιατρούς.. και δεν σου μιλάω για 1-2 γιατρούς.. σου μιλάω για δεκάδες++ γιατρούς... Εγώ προσωπικά προτιμώ τους νέους γιατρούς! Είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι και διαθέσιμοι να ασχοληθούν προσωποποιημένα μαζί σου γιατί ακόμα προσπαθούν να εδραιωθούν και να "χτίσουν" όνομα. Επίσης είναι περισσότερο ενημερωμένοι σε νέες ιατρικές έρευνες και μελέτες και είναι περισσότερο διαθέσιμοι να σε ακούσουν σοβαρά στο κάθε τι που μπορεί να σκέφτεσαι ή αισθάνεσαι. Οι παλιότεροι γιατροί αν και έχουν εμπειρία, σπάνια θα ασχοληθούν με νέες ιατρικές έρευνες και θα παρατηρήσεις ότι μένουν και εμμένουν σε αυτά που ήξεραν..! Αν δη είναι και "όνομα" συμπεριφέρονται ότι σου κάνουν και χάρη που ασχολούνται..! Φυσικά δεν είναι καθολικά αυτά που λέω για όλους, απλά στη πλειοψηφία όσων γνώρισα, αυτό εισέπραξα.. Από εκεί και πέρα, το συζητάς σοβαρά με τον άντρα σου και εφόσον το αποφασίσετε να πάτε στο νέο γιατρό, εγώ δεν θα το φοβόμουν στο ελάχιστο το ότι είναι μικρότερος ηλικιακά και εμπειρικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και να το πάρεις στην αγκαλιά σου!! ❤️

Κι εγώ κάπως έτσι δεν έχω πάει για υπέρηχο τόσο καιρό και περιμενα ότι θα πάρει κι άλλο τόσο χρόνο με τη δεύτερη εγκυμοσύνη. Αλλά με όλες αυτές τις διαφορετικές γνώμες που διάβασα, θα ρωτήσω κι εγώ το γιατρό μου να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.

Κι εγώ για μαστογραφία ξέρω από τα 40 και πάνω χωρίς ιστορικό ή κάποιο άλλο γεγονός. Αλλά επίσης ξέρω ότι σου βάζουν το στήθος και στο πατάνε ανάμεσα σε κάτι πλάκες λες και είναι τοστ και πονάει και τρέμω στην ιδέα ότι σε μερικά χρόνια θα πρέπει να κάνω αυτό το πράγμα στο στήθος μου έστω και προληπτικά... 🥲 Αν κι όπως λέει η @Kiddo η πρόληψη σώζει ζωές! 

Έτσι ακριβώς.. το ζουλανε γίνεται επίπεδο εντελώς μέσα σε δύο πλάκες.. 😰😰 και αν είσαι και κοντή σαν εμένα, πρέπει να πατάς και στις μύτες για να φτάνεις.. ειδικά όταν σου πιάνουν το μαστό για να το βάλουν στο μηχάνημα που στο τραβάνε κιόλας λες και δεν υπάρχει αύριο.. για να στο ξεριζώσουν εντελώς ένα πράγμα.....!!! 😰😰😰😰😰

Δεν ξέρω κορίτσια μου για εμένα ήταν μια από τις χειρότερες ιατρικές πράξεις που χρειάστηκε να κάνω.. και έχω κάνει ουκ ολίγες...!!! Και δεν είναι ότι πάω κάπου τυχαία.. στον Άγιο Σάββα τη κάνω... Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ευαίσθητη..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Περαστικά σου κορίτσι μου! Πωπω χωρίς συμπτώματα, πάλι καλά που στα γράφει ο γιατρός σου! Ίσως σε προσέχει επειδή είσαι με εξωσωματική (συγγνώμη αν κάνω λάθος αλλά κάτι τέτοιο θυμάμαι); Εμένα δεν μου έχει γράψει ούτε καν μου έχει κάνει συζήτηση για κάτι τέτοιο... κι αυτό το ότι δεν έχεις συμπτώματα το κάνει αγχωτικό... Θα τον ρωτήσω και αυτό όταν ξαναπάω γιατί τώρα με θάλασσες και ζέστες και τέτοια, θέλει προσοχή... 

Όχι, καλά θυμάσαι, από εξωσωματική είμαι.. Πολύ πιθανόν γιατί γενικότερα με έχει σε στενή παρακολούθηση.. τη φίλη μου που ήμασταν και πέρσι και φέτος στην εγκυμοσύνη, ο γιατρός της κοσμαρα.. πέρα από το βασικό πακέτο α τριμήνου, ούτε μια εξέταση πλην της αυχενικής που της έκανε μάλιστα ο ίδιος αντί να τη στείλει σε εμβρυομητρικο.. οπότε είναι και στο γιατρό.. είναι και στη περίπτωση..

Δεν χάνεις κάτι να τον ρωτήσεις.. απλά θέλει προσοχή στην εγκυμοσύνη γιατί κάποια μικρόβια κατηγορούνται για αποβολές δεύτερου τριμήνου.. Θέλει προσοχή και με τις θάλασσες.. να αλλάζετε μαγιό με το που βγειτε από το νερό και να μην κάθεστε κάτω στην άμμο κτλ.. εντάξει εσείς τα ξέρετε πιστεύω αλλά το αναφέρω όπως και να έχει..! Στη περιοχή που είμαι σε δειγματοληπτικό έλεγχο, το 60% των παραλιών βρέθηκε με κ@λοβακτηριδια πιθανότητα εξαιτίας των πολλών καταστημάτων εστίασης και της έλλειψης αποχετευτικού συστήματος.. όλα καταλήγουν στη θάλασσα.. προσωπικά απέφευγα τις παραλίες της Αττικής ούτως ή άλλως.. φέτος δεν με βλέπω να πηγαίνω κάν εκτός και αν ξεκλεψουμε καμία μονοήμερη εκτός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Αμάν μωρέ τι 6,5 βδομάδες; Ελπίζω να το νιώσεις σύντομα για να μην περιμένεις πώς και πώς την κάθε εξέταση. Πάλι καλά που έχετε και το ντοπλερακι 😋

Τώρα έχω στις 2! Θα επιστρέψω και θα σας πω τα νέα!!

Ωω ναι!! Δεν θα την πάλευα!!! Μη πάω και σε κανά μαιευτήριο 15αγουστιατικα να κάνω υπέρηχο δε ξέρω...!!!! 🙊😅😅

Άντε με το καλό!!!!! 🙏🙏🙏🙏🙏😍😍😍😍😍😍 Περιμένουμε!!!!!😘😘😘😘😘 ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Αμάν μωρέ τι 6,5 βδομάδες; Ελπίζω να το νιώσεις σύντομα για να μην περιμένεις πώς και πώς την κάθε εξέταση. Πάλι καλά που έχετε και το ντοπλερακι 😋

Τώρα έχω στις 2! Θα επιστρέψω και θα σας πω τα νέα!!

P.S. Νομίζω ότι το ένοιωσα το μωράκι.. προχθές το βράδυ και χθες το μεσημέρι.... Να είναι όμως αυτό;;;;; Αχχχχχ και ήθελα να σας το γράψω αλλά μέσα σε όλα ξεχάστηκα!!! Δεν είμαι σίγουρη.... Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να νοιώσω.... Προχθές το βράδυ μάλιστα χαζευα στο κινητό ξαπλωμένη στο πλάι με προς τα πάνω το σημείο που είναι το μωράκι (λόγο Doppler το λέω γιατί εκεί βρίσκουμε τη καρδούλα συνήθως, χαμηλά αριστερά) και τη πρώτη φορά σαστισα.. μετά από λίγο πάλι το ίδιο... το ένοιωσα 3 φορές σχεδόν συνεχόμενα και τέλος.. χθες το μεσημέρι λιγότερο έντονα αλλά ίδια αίσθηση ακριβώς.. βρε κορίτσια μου λέτε να ένοιωσα όντως το μωράκι;;;;; 🙆🙆🙆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις πήρα τηλέφωνο σ αυτό το κέντρο για υπερηχο 5D 😅 μου εξήγησε ότι σ αυτές τις εβδομάδες που είμαι, προσωπάκι δύσκολα να είναι ευδιάκριτο αλλά μετά τις 28 σίγουρα και επιπλέον αυτό το 5D το περνάνε μετά κι από ΑΙ τεχνολογία και σου βγάζει στο περίπου πως θα είναι το προσωπάκι του μωρού στην πραγματικότητα - μιλάμε για τρελές καταστάσεις χαχαχα Σας βάζω ένα παράδειγμα που μου υπέδειξαν στο σάιτ τους:
image.thumb.png.fd8fed2574676513a49ca4ae95b12aea.png
Υ.Γ. εγώ έκλεισα για εμάς 06/08 και για να έχω κλείσει τις 18 εβδ οπότε πιο έγκυρα αποτελέσματα, αλλά και για να το έχω ως μαξιλαράκι μέχρι την Β' επιπέδου μιας και το είδαμε το μωράκι χθες οπότε δεν έχει νόημα να το κλεισω άμεσα. Βέβαια αν μπορούσα να το βλέπω κάθε μέρα όχι δε θα λεγα εννοείται! 😍 επίσης της είπα ότι το δικό μου είναι γενικά ήσυχο τελευταία και μου είπε ότι στην περίπτωση που δε τα καταφέρουν να δουν φύλο, θα επανηληφθεί το ραντεβού χωρίς επιπλέον κόστος 👌

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! Φοβερό!!!!!! Θέλω και εγώ!!!!!! 🤣🤣🤣 Εντάξει, όταν λέμε next level....!!!! 😍😍😍😍

Να πάς τότε κοριτσάκι μου να το κάνεις!!!! Να μας πεις και εντυπώσεις μήπως το κάνουμε και εμείς... Δύσκολα λόγο οικονομικών αλλά ρε φίλε.. φαίνεται τέλειο!!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια!  @Katiana1987 αν μπορέσεις στο σεμινάριο να ρωτήσεις πως αυξάνουμε την παραγωγή στο ένα και μειώνουμε στο άλλο (που κάνει υπερπαραγωγή) Ευχαριστώ πολύ! 
    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...