Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!! 

Είναι καλά το μωράκι μας ! Το ακούσαμε,  το είδαμε ❤️ μεγαλώνει όπως πρέπει ❤️

Ξεκούραση μου είπε ο γιατρός γτ έχω κ κάτι πόνους. Και ΠΑΛΙ δεν είδαμε τι είναι 🤣 μας το κρατάει για έκπληξη μου φαίνεται!!! 27.07 έκλεισα β' επιπέδου που θα τα δούμε όλα πιο αναλυτικά 

Αχ Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!! Φτου φτου φτου όλα καλά!!! 😍😍😍

Πόνους; Τι πόνους; Σου είπε ο γιατρός που μπορεί να οφείλονται; Ελπίζω όχι κάτι ανησυχητικό..;! Αχχ για να σας ταλαιπωρεί έτσι, κοίτα να δεις, αγόρι θα είναι!!! 🤣🤣🤣🤣 

Άντε με το καλό, 10 μερουλες για την Β επιπέδου!!! 🤞🤞🤞 Όλα να είναι καλά γλυκιά μου..!! 🙏🙏🙏🙏 Σου έβαλαν ραντεβού σαββατιατικα; Μωρέ μπράβο..!! Άντε με το καλό!! ❤️❤️❤️🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 885
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Kate1992 μου και εσένα έχουμε καιρό να ακούσουμε.. ελπίζω να είναι όλα καλά με το μωράκι και να έχεις ξεπεράσει τις αναγουλες που σε ταλαιπωρούσαν γλυκιά μου..! 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι κ οι σύμβουλοι γιατί κάνουν συνεργασίες με Ameda Medela κ λοιπές εταιρείες με προϊόντα θηλασμού  όπως κάνουν κ οι παιδίατροι για ξένο γάλα. Είναι μπιζνα δυστυχώς.

Το πιο σημαντικό είναι το feedback από άλλες θηλάζουσες πριν διαλέξει κάποιος σύμβουλο γιατί πληρώνονται και αδρά. Σίγουρα όμως οι γνώσεις ενός συμβούλου και η πιστοποίηση δεν συγκρίνονται με αυτά που θα ακούσει μια θηλάζουσα από άλλες ειδικότητες (πχ γυναικολόγο, παιδίατρο κτλ) 

Γιατί οι σύμβουλοι δίνουν εξετάσεις πολύ συχνά και σε πολύ ειδικές θεματικές. Γνώσεις λοιπόν έχουν κ πρέπει να τους συμβουλευόμαστε σε διαφορα θέματα απλά διαλέγοντας τον κατάλληλο.

Ενώ οι άλλες ειδικότητες  επειδή δν είναι στο γνωστικό τους αντικείμενο προτείνουν διακοπή θηλασμού σε διαφορα θέματα που τυχόν θα προκύψουν για να ειναι σίγουροι λόγω άγνοιας. 
 

Καλά στο μαιευτήριο δεν είναι απλά ότι προτείνουν ξένο είναι ότι οι μαίες εκεί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για τον θηλασμο. Την παραμικρή όμως. Και δυστυχώς πολλές μητέρες χάνουν τον θηλασμο λόγω κάκιστων οδηγιών.

Σαφώς ως πρωτομάνα θα υπάρχει άγχος αλλά το θέμα είναι να ξέρεις που θα βρεις υποστήριξη και βοήθεια! 

καλημερα σε όλα τα κορίτσια κ να έχετε ένα όμορφο υπόλοιπο εβδομάδας! Καλή δουλειά σε όσες εργάζονται ❤️

Καλημέρα!! 

Πωπω σε αυτό που λες για τις μαίες στα μαιευτήρια έχεις τόσο πολύ δίκιο!! Εδώ που μένω έχουμε δύο μεγάλα ιδιωτικά. Εγώ γέννησα στο ένα κι έχω φίλη μαία που δουλεύει στο άλλο. Η φίλη μου τώρα ξεκίνησε να κάνει σεμινάρια και πιστοποιήσεις για θηλασμό και μου είπε "αρκετές μαίες συνάδελφοι είναι ανενημερωτες, δίνουν ο,τι να 'ναι συμβουλές. Η μέρα με τη νύχτα το σεμινάριο με αυτά που λέγαμε στις λεχωνες! Ακόμα κι από τη σχολή, η ενημέρωση ήταν πολύ μικρή..." Θλιβερό...

Εκεί που γέννησα εγώ τα ίδια... Όσο με βοήθησαν οι κοπέλες πριν τη γέννα και κατά τη διάρκεια του τοκετού, στο θηλασμό τα πράγματα ήταν δύσκολα. Τις είχα ρωτήσει όλες τις μαίες για το πώς να κάνω το μωρό μου να πιάσει τη θηλή χωρίς να με τραυματίζει, γιατί ναι μεν είχα διαβάσει και ήξερα θεωρητικά πώς να γίνει, αλλά δεν μπορούσα να το καταφέρω με τίποτα! Ε εκτός από μια δυο, οι άλλες απλά μου έλεγαν τη θεωρία κι έφευγαν. Η μία κιολας μου είπε "Ε νταξει, δώσε ξένο κι εγώ που έπινα ξένο δεν έπαθα τίποτα". Έβλεπαν να κάνω skin to skin και μου λέγανε μην κρατάς το παιδί τόσο πάνω σου, δε θα μπορεί μετά χωρίς εσένα!! Καταλαβαίνω την οδηγία "κρατάμε τη μητέρα χαλαρή, δε χρειάζεται να πιεστεί για το θηλασμό" αλλά όχι κι έτσι!!

Σέβομαι τις κοπέλες που δε θέλουν να το κάνουν ή κάνουν μικτή διατροφή, αλλά εγώ ήθελα πολύ να προσπαθήσω και δεν είχα υποστήριξη, η οποία είναι πολύ σημαντική. Ειδικά με τις ορμόνες και την αλλαγή της κατάστασης από μονάδα σε δυάδα... 

Ελπίζω να μη σας επρηξα με το κείμενο μου!! 😅 Με το καλό εύχομαι το τρίτο μωράκι σου!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

@_piripiri_ μου και εσύ πιο μπροστά δεν είσαι;! Β' επιπέδου πότε έχεις με το καλό; 

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Ναι ναι κι εγώ έχω στις 26/07 Β επιπέδου!! Μου την είχε κλείσει ο εμβρυομητρικός από την ημέρα της αυχενικής! Ανυπομονώ! 

Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου με έβαλε κι αύριο για υπέρηχο και να δούμε και τις εξετάσεις μου, που είναι όλες καλές βέβαια... Τελευταία φορά που πήγα ήταν την προηγούμενη Δευτέρα, πολύ σύντομα μου φαίνεται... 🤔 αλλά το καλό είναι ότι θα βλέπω το μωρό μας κάθε βδομάδα!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo μου είμαι σχετικά καλά!!! Με τα χάπια ακόμα βέβαια! Εκανα μια απόπειρα ν το μειώσω τη Δευτέρα αλλά δυστυχώς γαμ@-€%[#[%\< το σύμπαν !!! Ρώτησα κ τ γιατρό αν υπάρχει περίπτωση ν έχει συνηθίσει ο οργανισμός μ τ χάπια και μ είπε όχι δν γίνεται αυτό! Απλα προφανώς εμένα ακόμα είναι υψηλές οι ορμόνες της εγκυμοσύνης! Συνήθως μου λέει 16 17η εβδομάδα θ αρχίσω ν συνέρχομαι ! Ειμαι15+1 σήμερα! Άντε ν δούμε! ΚΑΤ τ αλλά όλα καλά! Αύριο θ πάω ν δω το μικρακι μ ❤️🙏🧿ελπίζω μ φανεί το φύλο γιατί εζω ν κάνω κ το gender reveal τις 9 Αύγουστου! Αν σν φανεί θ ξαναπάω αρχές Αυγούστου ξανά γ υπέρηχο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Αχ Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!! Φτου φτου φτου όλα καλά!!! 😍😍😍

Πόνους; Τι πόνους; Σου είπε ο γιατρός που μπορεί να οφείλονται; Ελπίζω όχι κάτι ανησυχητικό..;! Αχχ για να σας ταλαιπωρεί έτσι, κοίτα να δεις, αγόρι θα είναι!!! 🤣🤣🤣🤣 

Άντε με το καλό, 10 μερουλες για την Β επιπέδου!!! 🤞🤞🤞 Όλα να είναι καλά γλυκιά μου..!! 🙏🙏🙏🙏 Σου έβαλαν ραντεβού σαββατιατικα; Μωρέ μπράβο..!! Άντε με το καλό!! ❤️❤️❤️🙏🙏🙏

Είναι χαμηλά ο πλακούντας και μάλλον για αυτό έχω πόνο και πίεση όταν κουράζομαι... μου είπε ότι ίσως ανέβει καθώς θα ανεβαίνει κ η μήτρα προς τα πάνω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά,  αλλά ένα άγχος το έχω δεν θα πω ψέματα! 

Σάββατο απόγευμα σε πληροφορώ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Ναι ναι κι εγώ έχω στις 26/07 Β επιπέδου!! Μου την είχε κλείσει ο εμβρυομητρικός από την ημέρα της αυχενικής! Ανυπομονώ! 

Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου με έβαλε κι αύριο για υπέρηχο και να δούμε και τις εξετάσεις μου, που είναι όλες καλές βέβαια... Τελευταία φορά που πήγα ήταν την προηγούμενη Δευτέρα, πολύ σύντομα μου φαίνεται... 🤔 αλλά το καλό είναι ότι θα βλέπω το μωρό μας κάθε βδομάδα!! 😊😊

Ααα μαζί είμαστε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια!! μπαίνω κι εγώ στη συζήτηση και πάλι έτσι γρήγορα γιατί πραγματικά έχω πάρα πολύ δουλειά τελευταία και δε σας προλαβαίνω... Μας έτυχε δυστυχώς και μια απώλεια συγγενούς από τη μεριά του συζύγου και κανονίζαμε αυτές τις μέρες τα εισητήρια για να παρευρεθεί στην κηδεία... 

αρχικά τι πολλές και χρήσιμες πληροφορίες έχετε μοιραστεί για τον εξοπλισμό, πραγματικά πρεπει να κάτσω να κρατήσω σημειώσεις κάποια στιγμή γιατί αναφέρατε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! θα μοιραστώ κι εγώ κάποιες συμβουλές που μάζεψα από φίλες κτλ. 🤩❤️

@Kallia.Geo τι καλά που είδατε το μωράκι σας κι όλα πάνε κατ' ευχήν ❤️ έκανες υπομονή τόσο καιρό οπότε φαντάζομαι την ανακούφιση που πήρες χθες 😊 με προβλημάτισε όμως που δεν είδατε φύλο μιας κι εσύ είσαι πιο μπροστά από μένα 😅 εγώ έχω ράντεβού την επόμενη εβδομα΄δα που θα είμαι 16+ κι ελπίζουμε να δούμε κάτι, αλλά ας κρατήσω μικρό καλάθι 🤣🤣🤣 θέλουμε κι εμείς να κάνουμε έτσι ένα μικρό πάρτι με τους φίλους εδώ στο εξωτερικό, οπότε για να δούμε τι θα αποφασίσει το μικ΄ρακι μας 🤞

Εγώ κορίτσια εξακολουθώ να μην έχω σχεδόν τίποτα απ τα συμπρώματα του 1ο τριμήνου, αλλά παρατηρώ κάποια νέα όπως λίγο αιματάκι στη βλέννα της μύτης όταν φυσάει τη μύτη μου, και από τα ούλα όταν βουρτσίζω τα δόντια μου. Ευτυχώς πέραν αυτών των ενεργειών, δλδ φύσημα μύτης και βούρτσισμα, δεν παρατηρώ αιμαρραγία, οπότε πιστεύω ότι είναι στα νορμάλ πλαίσια. Μετά με πιάνουν κάτι κράμπες σαν τραβήγματα γύρω από την ηβική περιοχή (round ligament pain) ειδικά όταν είμαι κουρασμένη! Πχ, προχθές είχαμε πάει για ψώνια να πάρει ο άντρας μου μαύρα ρούχα για την κηδεία και η αλήθεια είναι με τραβολογούσε 3 ώρες - καλά όχι ότι εγώ δεν ΄ηθελα να σουλατσάρω στα μαγαζία 😅 ε όταν γυρίσαμε ήμουν πτώμα και ένιωθα αυτά τα έντονα τραβήγματα. Το πρωί που ξύπνησα τίποτα. Επίσης, τα βράδια πλέον κάποιες φορές, όχι πάντα, με πιάνουν αυπνίες που εδγώ δεν είχα ποτέ θέμα, πάντα κοιμάμαι σερί. Τώρα παρατηρώ ότι ξυπνάω περίπου στις 4 για τουαλέτα, σα τις γιαγιάδες που είπε κι η @Kiddo, και κάποιες φορές ξανακοιμάμαι ενώ κάποιες άλλες δυσκολευόμαι πάρα πολύ.... 

Τη Δευτέρα πήγα και στην ενδοκρινολόγο για τις επαναληπτικές του θυροειδή ο οποίος έφτασε 3,5!! τρομοκρατ΄ηθηκα όταν π΄ηρα το αποτέλεσμα, αλλά με καθησύχασε γιατί λέει πριν 4 εβδ που καναμε ΄ηταν 2,3 οπότε είναι μικρό το χρονικό διάστημα που επήλθε η αλλαγή και ήδη παίρνω νέα αυξημένη δόση. Τώρα πάλι εξετάσεις τον Αύγουστο 🤪

Για τα κιλά που λές @Kallia.Geo εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 57 και τελευτάια που ζυγίστηκα το Σάββατο έχω φτάσει 61.2, δηλαδή είμαι στα 4,2 κιλά πάνω! Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά :) αυτό που παρατηρώ βε΄βαια, παρόλου, που δεν έχω βάλει πολλά κιλά ακόμα, είναι η αύξηση της κυτταρίδας βρε κορίτσια 🥲 εντάξει, είναι και που η δουλειά μου από τη φύση της είναι καθιστική, αλλά έιναι ε΄τσι εδώ και 4 χρόνια, τόση κυτταρίτιδα νομίζω δεν είχα χαχαχαχα και τα μπουτάκια γεμάτα γεμάτα να σημειώσω 🤣🤣🤣 μάλλον θα αυξήσω λίγο το περπάτημα, καθημερινά αν τα καφέρω, τώρα που η κοιλιά δεν είναι και τόσο μεγάλη ακόμα 😅 στο 3ο τρίμηνο δε ξέρω πως θα μαι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

γεια σας κορίτσια!! μπαίνω κι εγώ στη συζήτηση και πάλι έτσι γρήγορα γιατί πραγματικά έχω πάρα πολύ δουλειά τελευταία και δε σας προλαβαίνω... Μας έτυχε δυστυχώς και μια απώλεια συγγενούς από τη μεριά του συζύγου και κανονίζαμε αυτές τις μέρες τα εισητήρια για να παρευρεθεί στην κηδεία... 

αρχικά τι πολλές και χρήσιμες πληροφορίες έχετε μοιραστεί για τον εξοπλισμό, πραγματικά πρεπει να κάτσω να κρατήσω σημειώσεις κάποια στιγμή γιατί αναφέρατε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! θα μοιραστώ κι εγώ κάποιες συμβουλές που μάζεψα από φίλες κτλ. 🤩❤️

@Kallia.Geo τι καλά που είδατε το μωράκι σας κι όλα πάνε κατ' ευχήν ❤️ έκανες υπομονή τόσο καιρό οπότε φαντάζομαι την ανακούφιση που πήρες χθες 😊 με προβλημάτισε όμως που δεν είδατε φύλο μιας κι εσύ είσαι πιο μπροστά από μένα 😅 εγώ έχω ράντεβού την επόμενη εβδομα΄δα που θα είμαι 16+ κι ελπίζουμε να δούμε κάτι, αλλά ας κρατήσω μικρό καλάθι 🤣🤣🤣 θέλουμε κι εμείς να κάνουμε έτσι ένα μικρό πάρτι με τους φίλους εδώ στο εξωτερικό, οπότε για να δούμε τι θα αποφασίσει το μικ΄ρακι μας 🤞

Εγώ κορίτσια εξακολουθώ να μην έχω σχεδόν τίποτα απ τα συμπρώματα του 1ο τριμήνου, αλλά παρατηρώ κάποια νέα όπως λίγο αιματάκι στη βλέννα της μύτης όταν φυσάει τη μύτη μου, και από τα ούλα όταν βουρτσίζω τα δόντια μου. Ευτυχώς πέραν αυτών των ενεργειών, δλδ φύσημα μύτης και βούρτσισμα, δεν παρατηρώ αιμαρραγία, οπότε πιστεύω ότι είναι στα νορμάλ πλαίσια. Μετά με πιάνουν κάτι κράμπες σαν τραβήγματα γύρω από την ηβική περιοχή (round ligament pain) ειδικά όταν είμαι κουρασμένη! Πχ, προχθές είχαμε πάει για ψώνια να πάρει ο άντρας μου μαύρα ρούχα για την κηδεία και η αλήθεια είναι με τραβολογούσε 3 ώρες - καλά όχι ότι εγώ δεν ΄ηθελα να σουλατσάρω στα μαγαζία 😅 ε όταν γυρίσαμε ήμουν πτώμα και ένιωθα αυτά τα έντονα τραβήγματα. Το πρωί που ξύπνησα τίποτα. Επίσης, τα βράδια πλέον κάποιες φορές, όχι πάντα, με πιάνουν αυπνίες που εδγώ δεν είχα ποτέ θέμα, πάντα κοιμάμαι σερί. Τώρα παρατηρώ ότι ξυπνάω περίπου στις 4 για τουαλέτα, σα τις γιαγιάδες που είπε κι η @Kiddo, και κάποιες φορές ξανακοιμάμαι ενώ κάποιες άλλες δυσκολευόμαι πάρα πολύ.... 

Τη Δευτέρα πήγα και στην ενδοκρινολόγο για τις επαναληπτικές του θυροειδή ο οποίος έφτασε 3,5!! τρομοκρατ΄ηθηκα όταν π΄ηρα το αποτέλεσμα, αλλά με καθησύχασε γιατί λέει πριν 4 εβδ που καναμε ΄ηταν 2,3 οπότε είναι μικρό το χρονικό διάστημα που επήλθε η αλλαγή και ήδη παίρνω νέα αυξημένη δόση. Τώρα πάλι εξετάσεις τον Αύγουστο 🤪

Για τα κιλά που λές @Kallia.Geo εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 57 και τελευτάια που ζυγίστηκα το Σάββατο έχω φτάσει 61.2, δηλαδή είμαι στα 4,2 κιλά πάνω! Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά :) αυτό που παρατηρώ βε΄βαια, παρόλου, που δεν έχω βάλει πολλά κιλά ακόμα, είναι η αύξηση της κυτταρίδας βρε κορίτσια 🥲 εντάξει, είναι και που η δουλειά μου από τη φύση της είναι καθιστική, αλλά έιναι ε΄τσι εδώ και 4 χρόνια, τόση κυτταρίτιδα νομίζω δεν είχα χαχαχαχα και τα μπουτάκια γεμάτα γεμάτα να σημειώσω 🤣🤣🤣 μάλλον θα αυξήσω λίγο το περπάτημα, καθημερινά αν τα καφέρω, τώρα που η κοιλιά δεν είναι και τόσο μεγάλη ακόμα 😅 στο 3ο τρίμηνο δε ξέρω πως θα μαι 😅

Ακριβώς κ εγώ το ίδιο με τον θυρεοειδή !!!  Επίσης από κιλά κ εγώ 3 έχω πάρει , αλλά έχω κάνει και περιφέρεια,  όχι μόνο κοιλιά 🤪🤪🤪

 

Συλλυπητήρια εύχομαι και για το σύζυγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

@Kallia.Geo κι εγώ 4 κιλά έχω πάρει. Τα πιο πολλά εν τω μεταξύ τα πήρα στο 1ο τρίμηνο που έτρωγα ψωμιά για να μου περάσει η ναυτια και η αναγουλα. Ευτυχώς τώρα κάπως έχω μείνει σταθερή στα κιλά, μόνο η κοιλιά μεγαλώνει!! Και η περιφέρεια!! Η οποία άνοιξε πολύ νωρίς!! Από τον 3ο μήνα δεν μπορούσα να φορέσω σορτσάκια! 🤪

@Θέτις Κ.συλλυπητήρια για τον άντρα σου!! Έχω κι εγώ τα ίδια συμπτώματα! Η μύτη μου ανοίγει σχεδόν κάθε βράδυ. Θα τη βοηθάει και η ζέστη. Όπως επίσης και με τις αϋπνίες έχω θέμα, ξυπνάω 5 το πρωί και δεν μπορώ να ξανά κοιμηθώ εύκολα. Σαν τις γιαγιάδες πάω κι εγώ για νυχτερινό κατούρημα 😆 και κυτταρίτιδα έχω δει παραπάνω αλλά πιο πολύ χαλάρωση των ποδιών... Θα φταίει και που έκοψα όλες τις μορφές γυμναστικής που έκανα. Ήθελα να ξεκινήσω πιλάτες, αλλά εδώ γύρω είναι όλα πανάκριβα! 120€ το μήνα μου είχε πει μια για 1 ώρα την εβδομάδα 🤨 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ακριβώς κ εγώ το ίδιο με τον θυρεοειδή !!!  Επίσης από κιλά κ εγώ 3 έχω πάρει , αλλά έχω κάνει και περιφέρεια,  όχι μόνο κοιλιά 🤪🤪🤪

 

Συλλυπητήρια εύχομαι και για το σύζυγο... 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

@Kallia.Geo κι εγώ 4 κιλά έχω πάρει. Τα πιο πολλά εν τω μεταξύ τα πήρα στο 1ο τρίμηνο που έτρωγα ψωμιά για να μου περάσει η ναυτια και η αναγουλα. Ευτυχώς τώρα κάπως έχω μείνει σταθερή στα κιλά, μόνο η κοιλιά μεγαλώνει!! Και η περιφέρεια!! Η οποία άνοιξε πολύ νωρίς!! Από τον 3ο μήνα δεν μπορούσα να φορέσω σορτσάκια! 🤪

@Θέτις Κ.συλλυπητήρια για τον άντρα σου!! Έχω κι εγώ τα ίδια συμπτώματα! Η μύτη μου ανοίγει σχεδόν κάθε βράδυ. Θα τη βοηθάει και η ζέστη. Όπως επίσης και με τις αϋπνίες έχω θέμα, ξυπνάω 5 το πρωί και δεν μπορώ να ξανά κοιμηθώ εύκολα. Σαν τις γιαγιάδες πάω κι εγώ για νυχτερινό κατούρημα 😆 και κυτταρίτιδα έχω δει παραπάνω αλλά πιο πολύ χαλάρωση των ποδιών... Θα φταίει και που έκοψα όλες τις μορφές γυμναστικής που έκανα. Ήθελα να ξεκινήσω πιλάτες, αλλά εδώ γύρω είναι όλα πανάκριβα! 120€ το μήνα μου είχε πει μια για 1 ώρα την εβδομάδα 🤨 

 

Καλημέρα κορίτσια μου, σας ευχαριστώ, ζωή σε μας και στα μωρουλίνια μας ❤️

βλέπω είμαστε πάνω-κάτω στα ίδια από κιλά, αν κι εσείς είστε πιο προχωρημένες στις εγκυμοσύνη 😅 εγώ είμαι 16η εβδ, μήπως παραέφαγα λιγάκι; χαχαχα Καλά όχι ότι προσέχω κιόλας, τα σκ που βγαίνουμε και τις πίτσες μου έχω φάει, και τα μπε΄ργκερ μου και τα παγωτάκια μου - μάλλον πρέπει να αρχίσω κι εγω μια δραστηριότητα όπως είπε κι η @_piripiri_! εγώ σκέφτομαι και το κολυμβητήριο σαν χαλαρή άσκηση, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν αθλούμαι γενικά... Λίγο επειδή έχω σχετικά "αδύνατο καλούπι", λίγο ότι δε μ αρέσει κι η γυμναστική, επαναπαύομαι όπως καταλαβαίνετε, αλλά κσυνειδητοποι΄ώ ότι θα πρέπει να κάνω κάτι τώρα που γυρίζει. Όχι για τα κιλά, κυρίως για το μετά που θα μεγαλώσει η κοιλιά και θα με πιάνει η μέση μου ακόμα περισσότερο από τω΄ρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια στην 1η εγκυμοσύνη πήρα 35κιλα και είπα ότι θα προσπαθήσω τώρα να μην πάρω τόσα.. οπότε προσπαθώ να προσέχω. 

Τώρα για γυμναστική έκανα aqua aerobic πριν φύγω διακοπές,  αλλά τώρα σταματάνε όλα... από Σεπτέμβρη θα πάω για ελεύθερη κολύμβηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, σας ευχαριστώ, ζωή σε μας και στα μωρουλίνια μας ❤️

βλέπω είμαστε πάνω-κάτω στα ίδια από κιλά, αν κι εσείς είστε πιο προχωρημένες στις εγκυμοσύνη 😅 εγώ είμαι 16η εβδ, μήπως παραέφαγα λιγάκι; χαχαχα Καλά όχι ότι προσέχω κιόλας, τα σκ που βγαίνουμε και τις πίτσες μου έχω φάει, και τα μπε΄ργκερ μου και τα παγωτάκια μου - μάλλον πρέπει να αρχίσω κι εγω μια δραστηριότητα όπως είπε κι η @_piripiri_! εγώ σκέφτομαι και το κολυμβητήριο σαν χαλαρή άσκηση, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν αθλούμαι γενικά... Λίγο επειδή έχω σχετικά "αδύνατο καλούπι", λίγο ότι δε μ αρέσει κι η γυμναστική, επαναπαύομαι όπως καταλαβαίνετε, αλλά κσυνειδητοποι΄ώ ότι θα πρέπει να κάνω κάτι τώρα που γυρίζει. Όχι για τα κιλά, κυρίως για το μετά που θα μεγαλώσει η κοιλιά και θα με πιάνει η μέση μου ακόμα περισσότερο από τω΄ρα. 

Κι εγώ όπως κι εσύ ξεκίνησα στα 57 κιλά και εκεί στον 3ο μήνα έτρωγα μόνο ψωμιά και τσουρέκια γιατί μόνο αυτό καθόταν καλά στο στομάχι μου για να κόψει τις ναυτίες... Τα 60 κιλά τα είχα φτάσει με το που τελείωσα τον τρίτο. Εκεί από τη 14η εβδομάδα έχω μείνει κάπως σταθερή κι έχω πάρει ένα κιλό. Αλλά προσέχω κάπως παραπάνω. Εννοείται ότι τα παγωτά δε τα στερουμαι καθόλου, όπως και έχω φάει και τα σουβλάκια μου και τις βλακείες μου 😋 αλλά δεν τρώω πλέον το βράδυ γιατί με πιάνει καούρα και νομίζω με έχει βοηθήσει πολύ με το να μείνω σταθερή...

Κι εγώ τη γυμναστική δεν τη θέλω, τη βαριέμαι. Τέννις έκανα 🎾. Αλλά επειδή τώρα τελευταία ανεβαίνω σκάλες και νιώθω τα πόδια μου να με καίνε, αλλά και όπως λες εσύ για το μετά, για να μη πονάει η μέση μου όταν μεγαλώσει η κοιλιά, έλεγα να κάνω κάτι να με βοηθήσει... Αλλά μάλλον θα ξεκουνηθω προς Σεπτέμβρη κι εγώ... 

@Kallia.Geo αχ ωραίο το aqua aerobic! Λες να υπάρχει και για εγκύους; 🤔 Και η κολύμβηση βοηθάει πολύ το σώμα και με το νερό δεν νιώθεις ότι κουβαλάς τόσο βάρος πάνω σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Κι εγώ όπως κι εσύ ξεκίνησα στα 57 κιλά και εκεί στον 3ο μήνα έτρωγα μόνο ψωμιά και τσουρέκια γιατί μόνο αυτό καθόταν καλά στο στομάχι μου για να κόψει τις ναυτίες... Τα 60 κιλά τα είχα φτάσει με το που τελείωσα τον τρίτο. Εκεί από τη 14η εβδομάδα έχω μείνει κάπως σταθερή κι έχω πάρει ένα κιλό. Αλλά προσέχω κάπως παραπάνω. Εννοείται ότι τα παγωτά δε τα στερουμαι καθόλου, όπως και έχω φάει και τα σουβλάκια μου και τις βλακείες μου 😋 αλλά δεν τρώω πλέον το βράδυ γιατί με πιάνει καούρα και νομίζω με έχει βοηθήσει πολύ με το να μείνω σταθερή...

Κι εγώ τη γυμναστική δεν τη θέλω, τη βαριέμαι. Τέννις έκανα 🎾. Αλλά επειδή τώρα τελευταία ανεβαίνω σκάλες και νιώθω τα πόδια μου να με καίνε, αλλά και όπως λες εσύ για το μετά, για να μη πονάει η μέση μου όταν μεγαλώσει η κοιλιά, έλεγα να κάνω κάτι να με βοηθήσει... Αλλά μάλλον θα ξεκουνηθω προς Σεπτέμβρη κι εγώ... 

@Kallia.Geo αχ ωραίο το aqua aerobic! Λες να υπάρχει και για εγκύους; 🤔 Και η κολύμβηση βοηθάει πολύ το σώμα και με το νερό δεν νιώθεις ότι κουβαλάς τόσο βάρος πάνω σου!! 

Έχει ναι!! Αλλά είναι κάπως ακριβά... εγώ έκανα σε τμήμα κανονικό κ δεν έκανα όλες τις ασκήσεις όπως τις έλεγε για να μη γυμνάσω πολύ κοιλιακούς. Δεν τρως βράδυ ε??? Εγώ τρώω είναι αλήθεια.. ακόμα κ αν δεν πεινάω κάτι θα φάω για να πάρω κ την ασπιρίνη μου. Κορίτσια από χάπια τι παίρνετε? 

Επίσης @_piripiri_να σε ρωτήσω αν έχεις καθόλου πόνους χαμηλά στην κοιλιά? Δεν είναι πολύ έντονος αλλά τον νιώθω να απλώνεται κάπως στην κάτω κοιλιακή χώρα. Ρωταω εσενα γτ ειμαστε κοντα σε βδομαδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ κορίτσια στην 1η εγκυμοσύνη πήρα 35κιλα και είπα ότι θα προσπαθήσω τώρα να μην πάρω τόσα.. οπότε προσπαθώ να προσέχω. 

Τώρα για γυμναστική έκανα aqua aerobic πριν φύγω διακοπές,  αλλά τώρα σταματάνε όλα... από Σεπτέμβρη θα πάω για ελεύθερη κολύμβηση 

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Κι εγώ όπως κι εσύ ξεκίνησα στα 57 κιλά και εκεί στον 3ο μήνα έτρωγα μόνο ψωμιά και τσουρέκια γιατί μόνο αυτό καθόταν καλά στο στομάχι μου για να κόψει τις ναυτίες... Τα 60 κιλά τα είχα φτάσει με το που τελείωσα τον τρίτο. Εκεί από τη 14η εβδομάδα έχω μείνει κάπως σταθερή κι έχω πάρει ένα κιλό. Αλλά προσέχω κάπως παραπάνω. Εννοείται ότι τα παγωτά δε τα στερουμαι καθόλου, όπως και έχω φάει και τα σουβλάκια μου και τις βλακείες μου 😋 αλλά δεν τρώω πλέον το βράδυ γιατί με πιάνει καούρα και νομίζω με έχει βοηθήσει πολύ με το να μείνω σταθερή...

Κι εγώ τη γυμναστική δεν τη θέλω, τη βαριέμαι. Τέννις έκανα 🎾. Αλλά επειδή τώρα τελευταία ανεβαίνω σκάλες και νιώθω τα πόδια μου να με καίνε, αλλά και όπως λες εσύ για το μετά, για να μη πονάει η μέση μου όταν μεγαλώσει η κοιλιά, έλεγα να κάνω κάτι να με βοηθήσει... Αλλά μάλλον θα ξεκουνηθω προς Σεπτέμβρη κι εγώ... 

@Kallia.Geo αχ ωραίο το aqua aerobic! Λες να υπάρχει και για εγκύους; 🤔 Και η κολύμβηση βοηθάει πολύ το σώμα και με το νερό δεν νιώθεις ότι κουβαλάς τόσο βάρος πάνω σου!! 

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Έχει ναι!! Αλλά είναι κάπως ακριβά... εγώ έκανα σε τμήμα κανονικό κ δεν έκανα όλες τις ασκήσεις όπως τις έλεγε για να μη γυμνάσω πολύ κοιλιακούς. Δεν τρως βράδυ ε??? Εγώ τρώω είναι αλήθεια.. ακόμα κ αν δεν πεινάω κάτι θα φάω για να πάρω κ την ασπιρίνη μου. Κορίτσια από χάπια τι παίρνετε? 

Επίσης @_piripiri_να σε ρωτήσω αν έχεις καθόλου πόνους χαμηλά στην κοιλιά? Δεν είναι πολύ έντονος αλλά τον νιώθω να απλώνεται κάπως στην κάτω κοιλιακή χώρα. Ρωταω εσενα γτ ειμαστε κοντα σε βδομαδες 

Μια χαρά είναι όμως και το τένις @_piripiri_ εγώ ούτε τα αθλήματα, μηδέν 😅 περπατάω αρκετά βέβαια, δλδ μπορεί να βαριέμαι τις γυμναστικές κτλ, αλλά πάντα προτιμώ να πάω κάπου περπατώντας παρά με αυτοκίνητο. Οπότε κάτι είναι κι αυτό πιστεύω 😅 πρέπει όμως να το δω σοβαρά να πάω έστω μια κολύμβηση για τη μέση κυρίως που λέγαμε... 

Από χάπια που ρώτησες @Kallia.Geo εγώ έχω σταματήσει πλέον την προγεστερόνη, μου είχε πει μόλις συμπληρώσω 14η εβδ να το κόψω. Οπότε πλέον παίρνω τα εξής: χάπι για το θυροειδή (που έπαιρνα ούτως ή άλλως απλά διαφορετική δόση ανάλογα με τις εξετάσεις μου), μία πολυβιταμίνη για εγκύους με υποθυροειδισμό που έχει μέσα φυλλικό οξύ, ωμέγα 3, βιταμινή D και κάτι άλλα, σίδηρο και την ασπιρίνη το βράδυ. Την ασπιρίνη μου είπε μέχρι και την 34η εβδ - εσένα μέχρι πότε σου είπε;

Για τα πονάκια που λες, έχω κι εγώ τραβήγματα χαμηλά κυρίως όταν κουράζομαι ή στο τέλος της ημέρας που μου βγαίνει η κούραση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Έχει ναι!! Αλλά είναι κάπως ακριβά... εγώ έκανα σε τμήμα κανονικό κ δεν έκανα όλες τις ασκήσεις όπως τις έλεγε για να μη γυμνάσω πολύ κοιλιακούς. Δεν τρως βράδυ ε??? Εγώ τρώω είναι αλήθεια.. ακόμα κ αν δεν πεινάω κάτι θα φάω για να πάρω κ την ασπιρίνη μου. Κορίτσια από χάπια τι παίρνετε? 

Επίσης @_piripiri_να σε ρωτήσω αν έχεις καθόλου πόνους χαμηλά στην κοιλιά? Δεν είναι πολύ έντονος αλλά τον νιώθω να απλώνεται κάπως στην κάτω κοιλιακή χώρα. Ρωταω εσενα γτ ειμαστε κοντα σε βδομαδες 

Αμάν πια αυτά που όλα για τις εγκύους είναι ακριβά! Λες και δεν είμαστε όλο έξοδα ήδη 😆

Έχω ναι, πονάω αρκετές φορές εκεί χαμηλά στον κοιλιά. Και δεν μοιάζει με τραβήγματα που πιστεύω ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα. Συνήθως όταν σηκωνομαι το βράδυ για κατούρημα ή όταν μένω πολλή ώρα όρθια με πιανει. Αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω τι φταίει... Γιατί στη μία είναι η κούραση, αλλά στην άλλη, στον ύπνο; Θα ρωτήσω το γιατρό σήμερα να δω τι θα μου πει... Εσένα πότε σε πονάει η κοιλιά; Είναι ξαφνικός πόνος; είναι μετά από κάτι συγκεκριμένο; Έχεις παρατηρήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Έχει ναι!! Αλλά είναι κάπως ακριβά... εγώ έκανα σε τμήμα κανονικό κ δεν έκανα όλες τις ασκήσεις όπως τις έλεγε για να μη γυμνάσω πολύ κοιλιακούς. Δεν τρως βράδυ ε??? Εγώ τρώω είναι αλήθεια.. ακόμα κ αν δεν πεινάω κάτι θα φάω για να πάρω κ την ασπιρίνη μου. Κορίτσια από χάπια τι παίρνετε? 

Επίσης @_piripiri_να σε ρωτήσω αν έχεις καθόλου πόνους χαμηλά στην κοιλιά? Δεν είναι πολύ έντονος αλλά τον νιώθω να απλώνεται κάπως στην κάτω κοιλιακή χώρα. Ρωταω εσενα γτ ειμαστε κοντα σε βδομαδες 

Α! Ξέχασα να πω ότι τρώω το βράδυ, δεν είναι ότι μένω νηστική. Απλώς θα είναι ένα αγγούρι με ντοματινια ή κάτι σε ντάκο ή κάνα δυο κριτσινια ή κάνα γιαουρτακι ή ένα φρούτο (μπορεί και μερικά πατατάκια 🤭). Τέτοια, αλλά όχι κανονικό γεύμα... Αλλά δεν παίρνω κάποιο χάπι το βράδυ. 

Παίρνω του θυρεοειδή, κάτι πολυβιταμίνες για εγκύους, σίδηρο 2 αμπούλες τη μέρα και φυλλικό. Έπαιρνα και προγεστερόνη αλλά την έκοψα (ευτυχώς) στις 19 εβδομάδες. Μου είπε να την παίρνω μόνο αν πονάω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Έκανα χθες Τετάρτη την αυχενικ΄ή! Όλα καλά! 1,6 mm μας μέτρησε την αυχενική διαφάνεια και γενικά όλες οι μετρήσεις ήταν πάρα πολύ καλές. Τόσο ο εμβρυομητρικός, όσο και ο γυναικολόγος μας είπαν τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας τα γραφω λίγα λίγα στα μηνύματα μήπως φτάσω τα 20 και μπορώ να επικοινωνώ πιο εύκολα και άμεσα μαζί σας, γιατί θέλουν κοντά 3 μέρες να μου τα εγκρίνουν και δυσκολεύει το πράγμα.

Συγγνώμη εκ των προτέρων για αυτό!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το φυλλικο μου είπε να το σταματήσω... είναι λέει για το 1ο τριμηνο 🤷‍♀️

Ναι , δεν είναι τραβήγματα όπως πριν είναι πολύ διαφορετικό... ακριβώς κ εγώ το ίδιο. Όταν κουράζομαι αρκετά ή όταν κατουριεμαι. Εμένα με εξέτασε και κολπικά και μου είπε ότι είναι πιο χαμηλά ο πλακουντας , μάλλον λέει για αυτό 🙄 ξεκούραση μου είπε , όχι ερωτικές επαφές κ όχι βάρη...  α ! Με έπιασε έντονα κ όταν οδηγούσα για να έρθω Αθήνα. Όχι εκείνη την ώρα όμως,  το βράδυ που ξάπλωσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ΄΄ηθελα τα φώτα σας σε κάτι...

Το πρωί που με εξέτασε στον υπέρηχο μου είχε βγάλει την τροποποιημένη πιθανότητα για τρισωμία 21 1σε 7100.

Το βράδυ όμως που βγήκαν οι βιοχημικές μου την έριξε σε 1 σε 2.500.

Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι φταίει η τιμή της ελεύθερης χοριακής μου που μάλλον θεωρείται τσιμπημένη!;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελεύθερη β-hCG: 83,69 IU/I ισοδύναμο με 2,461 ΜοM
PAPP-A  1,492 IU/I  ισοδύναμο με 0,452 ΜοΜ

Ψάχνοντας διαβασα ότι αν είναι χαμηλή η PAPP-A και υψηλή η ελεύθερη β-hCG αυτό αποτελεί ένδειξη για down. 

Μάλλον γίνομαι υπερβολική γιατί και πάλι η πιθανότητα που μου δίνει είναι πολύ χαμηλή αλλά έκλεισα ραντεβού τη Δευτέρα να πάω για nipt test.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η φάση όπως την περιγράφεις κορίτσι θυμίζει τη σειρά "call the midwife" που χρησιμοποιούν αυτές τις μέθοδους βέβαια σε εποχές 1930-1970 αν δεν κάνω λάθος 😅 έχει κι αυτό το ρομαντισμό του, αλλά συμφωνώ Μ αυτό που λες ότι για εμάς που έχουμε και ένα κάποιο ιστορικό, θέλεις την επιβεβαίωση βρε παιδί μου. Πάντως αυτό που λες με τα διαδικτυακά ραντεβού κι εδώ έτσι! Βέβαια εγώ τα κάνω όλα ιδιωτικά λόγω της γλώσσας κυρίως, δε ξέρω αν στο δημόσιο έχει τέτοια. Εδώ πχ μετά την αυχενική η γυναικολόγος που πήγαινα με έβαλε διαδικτυακό ραντεβού κι απλά μου έδωσε οδηγίες, και μου έγραψε τη β επιπέδου. Ή μια άλλη φορά της είχα στείλει για μια απορία, δε μου απάντησε καν στο κινητό και μου έβαλε διαδικτυακό ραντεβού πάλι να μιλήσουμε. Οπότε κάπως με χάλασε η φάση γιατί προφανώς και το διαδικτυακό πληρώνεται το ίδιο με τη δια ζώσης επίσκεψη. Πλέον πάω σε έναν άλλο που μου την αντικαθιστούσε όσο έλειπε και κάπως χτίσαμε μια σχέση και μου αρέσει περισσότερο. Είναι και πιο νέος, πιο ενημερωμένος και όλα τα ραντεβού είναι πολύ ενδελεχή, μας κραταει 45 λεπτά -1 ώρα και δε θέλει να φεύγουμε με άλυτες απορίες.
    • Κορίτσια λέω κι εγώ να το δοκιμάσω ξαπλωμένη αλλά φοβάμαι μήπως το πλακώσω.. αυτό για τη μισή ευχή δεν το θυμόμουν! 
    • @Naty_ και εγώ έχω πόνους, κάποιες φορές είναι δυνατοί σε σημείο να θέλω να πιω παυσίπονο κ κάποιες φορές αντέχονται.. Και 1-2 μέρες πριν έχω διάφανα υγρά.. Επειδή κ εγώ τρελαινομουν στις σκέψεις κ υπήρχαν οι φορές που έκανα για να κάνω, είπα στοπ.. Αποφάσισα να μην αφήσω να χάσει νόημα η όλη διαδικασία γιατί κυρίως είναι οι στιγμες μου του άντρα μου κ εμένα.. Και απλά πλέον προσπαθούμε να κάνουμε όσες περισσότερες φορές γίνεται υπολογίζοντας απλά 5-6 μέρες μετά την περίοδο..   
    • Απομυθοποίηση τώρα 🤣 Κοίτα για εγκυμοσύνες που είναι ξέρεις από εκείνες τις τέλειες που κυλάνε όλα σαν νεράκι και κουλ μέλλουσες μαμάδες, είναι μια χαρά σύστημα. Για μας που αγχωνόμαστε και έχουμε και δύο τρία θέματακια στο ιστορικό μας, δεν κάνει! Θέλεις λίγη προσοχή παραπάνω, ευτυχώς έχεις την επιλογή, αλλά λειτουργεί σαν μια έξτρα γνώμη, δεν μπορεί να γίνει η βασική παρακολούθηση από γιατρό! Μόνο από τις μαίες και όταν κρίνουν αυτές απαραίτητο βλέπεις γιατρό που επιλέγουν αυτές, είτε διαδίκτυακα είτε δια ζώσης. Επίσης οι μαίες σε ξεγεννανε, γιατρός θα εμφανιστεί μόνο αν υπάρξει πρόβλημα.
    • Αυτο έπαθα κ εγω τα πηρα σχεδόν ολα για 2-4. Σημερα ρωτησα κ εγω τις μαίες κ μ ειπαν κοντομάνικα ζιπουνακια θα χρειαστούν οποτε θα παρω μια πεντάδα για 56cm.  Καρότσι κ αυγό  εμείς πήραμε  της cybex. Ελαφρή, μεγάλες ρόδες κ ευκίνητο. Το μπανιερό μας το  πήραν δωρο. Το ζήτησα χωρις αλλαξιερα γιατι πηρα συρταριερα κ θα βαλω εκει ενα στρωματάκι για να την αλλάζω. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...