Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

@Kiddoμου , ειμαστε 3 και ειμαι η μικρότερη... 

Οσο για τα πραγματα , μια χαρά καλά κάνετε κ κοιτάτε από τώρα! Κ εγώ μόλις γυρίσω Αθήνα θα ξεκινήσω τις λίστες μου 😁

Το καρότσι που έχω είναι από το pratiriosas και έχω μείνει πααααρα πολύ ευχαριστημένη! Αυτό θα χρησιμοποιήσουμε πάλι.  

Αυτή τη φορά είπα ότι θα πάρω φωλιά για το μωράκι κ ένα πολύ καλό θήλαστρο. 

Κ εννοείται ότι έχω πάρει ήδη ένα φορμακι και περιμένω να έρθει! 

Screenshot_20240710_083642_SHEIN.jpg

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Τι ωραίο!!!! 😍😍😍😍😍 Οπότε σίγουρα δεν είμαι η μόνη!! 😂😂😂

Καλά και μικρότερη και δεν σε προσέχουν;;; 😝

Α!! Για πες για το καρότσι!!! Δεν έχω κοιτάξει ακόμα για να είμαι ειλικρινής.. μόνο από συζητήσεις φίλων έχω μια ιδέα αλλά ως εκεί.. είναι καλό μαγαζί δηλαδή;

Αντί για φωλιά μου είπαν ότι θα με βολεψει περισσότερο η σφήνα ύπνου (πρώτη φορά το άκουσα) και από ότι είδα φαίνεται πολύ βολική όντως.. θηλαστρο δεν ξέρω αν θα χρειαστώ αλλά θα μου δώσει φίλη μου αν χρειαστεί.. άλλα πραγματακια που θεωρείς απαραίτητα σε πρώτο χρόνο με το που γεννηθεί το μωράκι;; Μιας και έχεις την εμπειρία ρωτάω..☺️

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kallia.Geo είπε:

 

@Kiddoμου , εμάς μας έσωσε κάπως ο αφυγραντηρας. Να το κοιτάξεις για το μωρό 

 

Έχω ήδη φτιάξει μια λίστα από συσκευές που πρέπει να πάρουμε.. μέσα σε όλα είναι και 2 αφυγραντήρες με ζεόλιθο για να ζεσταίνει και το περιβάλλον ειδικά για το χειμώνα που είναι το πρόβλημα.. απλά όσο ήμασταν οι δύο μας, δεν ήταν ποτέ προτεραιότητα.. τώρα με το μωράκι, δεν το συζητώ καν!! Σ' ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Γλυκούλα μου αν δεν έχεις εξοχικό ή σπίτι κλπ είναι πιο δύσκολο να κάνεις διακοπές χωρίς άγχη, π.χ. εγώ δεν έχω φάει τίποτα απ' έξω (αν και λιγουρεύομαι τρελά τα χειρότερα, μου έχει κολλήσει να φάω όλον τον κατάλογο από goody's🤪🍟🍔) και είναι και το θέμα της άμεσης αλλαγής μαγιώ και ντουζ, που δεν είναι και τόσο εύκολο αν είσαι μακριά από το σπίτι... Και στο σπιτάκια σου μια χαρά θα περάσεις, άλλωστε η Αθήνα ειδικά τον Αύγουστο είναι υπέροχη!!!!

Καλά δεν είναι να πηγαίνεις ούτως ή άλλως διακοπές πλέον Αύγουστο!!! Γίνεται χαμός από τουρίστες.. αλλά και εδώ που είμαι εξοχή είμαστε.. δεν είμαι μέσα στην Αθήνα οπότε δεν έχω παράπονο!! 😅😅 Απλά βρε παιδί μου και μόνο που αλλάζεις παραστάσεις, ανανεωνεσαι..! Καλά να είμαστε όμως και θα πάμε μια και καλή με τα μωράκια!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Τι ωραίο!!!! 😍😍😍😍😍 Οπότε σίγουρα δεν είμαι η μόνη!! 😂😂😂

Καλά και μικρότερη και δεν σε προσέχουν;;; 😝

Α!! Για πες για το καρότσι!!! Δεν έχω κοιτάξει ακόμα για να είμαι ειλικρινής.. μόνο από συζητήσεις φίλων έχω μια ιδέα αλλά ως εκεί.. είναι καλό μαγαζί δηλαδή;

Αντί για φωλιά μου είπαν ότι θα με βολεψει περισσότερο η σφήνα ύπνου (πρώτη φορά το άκουσα) και από ότι είδα φαίνεται πολύ βολική όντως.. θηλαστρο δεν ξέρω αν θα χρειαστώ αλλά θα μου δώσει φίλη μου αν χρειαστεί.. άλλα πραγματακια που θεωρείς απαραίτητα σε πρώτο χρόνο με το που γεννηθεί το μωράκι;; Μιας και έχεις την εμπειρία ρωτάω..☺️

Έχω ήδη φτιάξει μια λίστα από συσκευές που πρέπει να πάρουμε.. μέσα σε όλα είναι και 2 αφυγραντήρες με ζεόλιθο για να ζεσταίνει και το περιβάλλον ειδικά για το χειμώνα που είναι το πρόβλημα.. απλά όσο ήμασταν οι δύο μας, δεν ήταν ποτέ προτεραιότητα.. τώρα με το μωράκι, δεν το συζητώ καν!! Σ' ευχαριστώ!

Είναι καλό μαγαζάκι ναι ! Δεν έχει πολύ μεγάλη ποικιλία,  αλλά είναι αρκετά οικονομικό! 

Λοιπόν κοίτα το για το σφηνάκι ύπνου γτ κάποιοι το έχουν απαγορεύσει. Αυτό που χρειάζονται σίγουρα για αρχή είναι οι πανες και τα φορμακια ! Με το τσουβάλι κορίτσια! Όλο λερώνονται 😂😂😂

Ένα καλό ψάξιμο σε κρέμες και σαμπουαν μετά, όρους,  γάζες κλπ. Αλλά αυτά θα τα πούμε προς το τέλος για να τα πάρουμε 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2024 at 11:26 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

@Tonia. Πως είσαι εσύ κοριτσάκι μου....; 

Κορίτσια σας ευχαριστώ!

Ειμαι μια καλα μια οχι. Ψυχολογικά τουλάχιστον.

Σωματικα καλα. Ούτε πόνους ούτε τίποτα. 

Φτιάχνω ψυχολογία όμως για την επόμενη προσπάθειά μου☺️☺️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.skroutz.gr/s/18553048/Cangaroo-Polykarotsi-Stefanie-3-in-1-with-Extra-Port-Bebe-Beige.html

Αυτό το καρότσι έχουμε! 

Το λίκνο το είχα πάρει με ροδακια κ όντως με βόλεψε πολύ στην μετακίνηση γιατί μετά τη γέννα πονουσα πολύ. 

Αποστειρωτή σε περίπτωση που δεν θηλάσετε,  βασικός πολύ. Αλλιώς είναι κ περιττό έξοδο.. εμένα μου το πήραν δώρο κ έβαζα τα κοχύλια θηλασμού κ το θηλαστρο.. 

Ενδοεπικοινωνια επίσης μαστ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ!

Ειμαι μια καλα μια οχι. Ψυχολογικά τουλάχιστον.

Σωματικα καλα. Ούτε πόνους ούτε τίποτα. 

Φτιάχνω ψυχολογία όμως για την επόμενη προσπάθειά μου☺️☺️.

Μπράβο κοπέλα μου ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Είναι καλό μαγαζάκι ναι ! Δεν έχει πολύ μεγάλη ποικιλία,  αλλά είναι αρκετά οικονομικό! 

Λοιπόν κοίτα το για το σφηνάκι ύπνου γτ κάποιοι το έχουν απαγορεύσει. Αυτό που χρειάζονται σίγουρα για αρχή είναι οι πανες και τα φορμακια ! Με το τσουβάλι κορίτσια! Όλο λερώνονται 😂😂😂

Ένα καλό ψάξιμο σε κρέμες και σαμπουαν μετά, όρους,  γάζες κλπ. Αλλά αυτά θα τα πούμε προς το τέλος για να τα πάρουμε 😂

 

Όντως φαίνεται οικονομικό.. απλά δεν ξέρω πόσο ποιοτικά προϊόντα έχει..

Ορούς;;; Γάζες;;;; Τι εννοείς;;; 🙊 Άσχετη παιδί μου...🙄

Και πάνες ποιες σε βολεψαν περισσότερο;;; Από σχόλια φίλων κλείνω στα babylino.. 

Έχω μπερδευτεί πολύ με τον ύπνο του μωρού.. από τη μια λένε έχει απαγορευτεί το μπρούμυτα ή ανάσκελα.. πρέπει να είναι στο πλάι το παιδί.. υπάρχουν και παιδίατροι που σου λένε βάλτο μπρούμυτα ή ανάσκελα 😕 (αν και θα αποφύγω τέτοιους παιδιάτρους) αν είναι να κοιμάται στο πλάι θέλεις φωλιά ή σφήνα ύπνου (αν μιλάμε για την ίδια) φωλιά μου λένε φίλες ότι δεν κρατάει το παιδί από το να γυρίσει.. σφήνες μου λες τώρα έχουν απαγορευτεί.. θα το συζητήσω και με παιδίατρο βέβαια όταν έρθει η ώρα.. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω..!

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

https://www.skroutz.gr/s/18553048/Cangaroo-Polykarotsi-Stefanie-3-in-1-with-Extra-Port-Bebe-Beige.html

Αυτό το καρότσι έχουμε! 

Το λίκνο το είχα πάρει με ροδακια κ όντως με βόλεψε πολύ στην μετακίνηση γιατί μετά τη γέννα πονουσα πολύ. 

Αποστειρωτή σε περίπτωση που δεν θηλάσετε,  βασικός πολύ. Αλλιώς είναι κ περιττό έξοδο.. εμένα μου το πήραν δώρο κ έβαζα τα κοχύλια θηλασμού κ το θηλαστρο.. 

Ενδοεπικοινωνια επίσης μαστ ! 

Με ροδακια θα πάρω το λίκνο σίγουρα.. αυτό σκέφτομαι δηλαδή να μπορεί να μετακινείται..

Για αποστειρωτη σκέφτομαι να δω πρώτα πως θα πάει ο θηλασμός και αν χρειαστεί τότε να πάρω.. δηλαδή μη το πάρω από τώρα.. 

Για το καρότσι.. η καλαθουνα σου χρησίμευσε ποτέ;; Σε ρωτάω γιατί από φίλες, μου είπαν να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό 2 σε 1 αντί 3 σε 1 χωρίς την καλαθουνα.. να είναι ελαφρύ μου είπαν να κοιτάξω και να πιάνει μικρό χώρο..

Για ενδοεπικοινωνια που λες έλεγα να πάρω κάμερα με ήχο να βάλω να βλέπω και τι γίνεται.. εφόσον όμως το βάλω στο δωμάτιο του.. από τη στιγμή που θα πάρω λίκνο που δένει στο κρεβάτι να το έχω δίπλα μου τους πρώτους μήνες και με ροδακια για να μετακινείται όπου θέλω, σε πρώτη φάση δεν ξέρω πόσο άμεσα θα μου χρειαστεί η κάμερα δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!! Κοριιιιιιιιιιίτσια μου!!!!!!! Θα τρελαθώ!!!!!!! Ακούμε τη καρδούλα του!!!!!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Πεθαίνω!!!! Είναι τέλειο!!!!!!!! 

Ουφφφ.. τώρα ηρέμησα!!!! 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!! Κοριιιιιιιιιιίτσια μου!!!!!!! Θα τρελαθώ!!!!!!! Ακούμε τη καρδούλα του!!!!!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Πεθαίνω!!!! Είναι τέλειο!!!!!!!! 

Ουφφφ.. τώρα ηρέμησα!!!! 😇

Συγχαρητήρια συγχαρητήρια!! Με το καλό να το πάρεις στην αγκαλιά σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η MinaSam είπε:

Συγχαρητήρια συγχαρητήρια!! Με το καλό να το πάρεις στην αγκαλιά σου! :)

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! ❤️❤️❤️ Αμήν Παναγίτσα μου για όλες μας!!! 🙏🙏🙏🙏🙏

Καλά την καρδούλα του την έχουμε ακούσει από την 6η-7η εβδομάδα.. απλά πλέον μπορούμε να την ακούμε και στο σπίτι για να μην τρελαίνομαι μέχρι τον επόμενο υπέρηχο..😂😂 

Έχω ήδη φιλενάδα που μου καβατζωσε το doppleraki για επόμενη εγκυμοσύνη της!! 🤣🤣🤣 Το λάτρεψα ειλικρινά..!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Όντως φαίνεται οικονομικό.. απλά δεν ξέρω πόσο ποιοτικά προϊόντα έχει..

Ορούς;;; Γάζες;;;; Τι εννοείς;;; 🙊 Άσχετη παιδί μου...🙄

Και πάνες ποιες σε βολεψαν περισσότερο;;; Από σχόλια φίλων κλείνω στα babylino.. 

Έχω μπερδευτεί πολύ με τον ύπνο του μωρού.. από τη μια λένε έχει απαγορευτεί το μπρούμυτα ή ανάσκελα.. πρέπει να είναι στο πλάι το παιδί.. υπάρχουν και παιδίατροι που σου λένε βάλτο μπρούμυτα ή ανάσκελα 😕 (αν και θα αποφύγω τέτοιους παιδιάτρους) αν είναι να κοιμάται στο πλάι θέλεις φωλιά ή σφήνα ύπνου (αν μιλάμε για την ίδια) φωλιά μου λένε φίλες ότι δεν κρατάει το παιδί από το να γυρίσει.. σφήνες μου λες τώρα έχουν απαγορευτεί.. θα το συζητήσω και με παιδίατρο βέβαια όταν έρθει η ώρα.. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω..!

Με ροδακια θα πάρω το λίκνο σίγουρα.. αυτό σκέφτομαι δηλαδή να μπορεί να μετακινείται..

Για αποστειρωτη σκέφτομαι να δω πρώτα πως θα πάει ο θηλασμός και αν χρειαστεί τότε να πάρω.. δηλαδή μη το πάρω από τώρα.. 

Για το καρότσι.. η καλαθουνα σου χρησίμευσε ποτέ;; Σε ρωτάω γιατί από φίλες, μου είπαν να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό 2 σε 1 αντί 3 σε 1 χωρίς την καλαθουνα.. να είναι ελαφρύ μου είπαν να κοιτάξω και να πιάνει μικρό χώρο..

Για ενδοεπικοινωνια που λες έλεγα να πάρω κάμερα με ήχο να βάλω να βλέπω και τι γίνεται.. εφόσον όμως το βάλω στο δωμάτιο του.. από τη στιγμή που θα πάρω λίκνο που δένει στο κρεβάτι να το έχω δίπλα μου τους πρώτους μήνες και με ροδακια για να μετακινείται όπου θέλω, σε πρώτη φάση δεν ξέρω πόσο άμεσα θα μου χρειαστεί η κάμερα δηλαδή..

Έχει ποιοτικά πράγματα! εννοείται ότι καρότσι πρέπει να πας να το δεις από κοντά για να δεις αν σε βολεύει!! 

Γάζες και όρους θέλεις για το καθάρισμα του μωρού στην αρχή. Ματάκια και αφαλό σίγουρα. 

Πανες ενώ τώρα της βάζω babylino γιατί είναι πιο οικονομικές,  εμένα μου φάνηκαν πολύ καλές στην αρχή , πανες pampers harmonie.

Για τον ύπνο κ για πολλά άλλα ο καθένας λέει τα δικά του ! Εσύ θα ακούς το ένστικτο σου κατά κύριο λόγο και μετά τον παιδίατρο σου. Αλλά πρώτα θα ακούς εσένα,  γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα! Τώρα τα νεογέννητα όπου τα βάλεις θα μείνουν. Το καλύτερο είναι το φασκιωμα και μετά σε πλαϊνή θέση για εμένα,  έτσι ακριβώς όπως μου την έφερναν και στο μαιευτήριο. Οπότε αυτό κράτησα κ στο σπίτι.  Η φωλιτσα είναι για να νιώθουν ζεστασιά κ όχι για να τα κρατάει σε θέση. Γενικά το θεωρώ περιττό έξοδο,  αλλά αφού τα υπόλοιπα τα έχω,  θα ήθελα να το πάρω τώρα. 

Εμάς η καλαθουνα μας βοήθησε πολύ. Την ήθελα κυρίως για να μπορώ να την αφήσω να κοιμάται όταν πάω σε κάποιο σπίτι. Ακόμα κ στη μητέρα μου, δεν ήθελα να κοιμάται σε κρεβάτια κ γύρω γύρω. Οπότε με την καλαθουνα απλά την έπαιρνα κ την έβαζα πάνω από το κρεβάτι. Δεν το χρησιμοποιείς πολλούς μήνες είναι η αλήθεια. Μέχρι τον 5ο Μαξ.. 

Κάμερα εγώ την είχα από την αρχή,  κυρίως για τον ήχο, γιατί κοιμούνται μέσα στην ημέρα κ την είχα στο δωμάτιο μέσα κ εγώ έκανα δουλειές ή ακόμα κ μπάνιο. Οπότε μου χρειάστηκε.. επίσης το είχα όταν έρχονταν οι συγγενείς κ την έκλεινα στο δωμάτιο να έχει ησυχία. Μην έχω ανοιχτές πόρτες. 

 

 

Αυτά,  σας ζάλισα χαχαχχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!! Κοριιιιιιιιιιίτσια μου!!!!!!! Θα τρελαθώ!!!!!!! Ακούμε τη καρδούλα του!!!!!!!! 😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Πεθαίνω!!!! Είναι τέλειο!!!!!!!! 

Ουφφφ.. τώρα ηρέμησα!!!! 😇

Έλα ρεεεεεεε 😍😍😍😍😍😍 και εγώ ανυπομονώωωωω!

Αξίζει δλδ το μηχανηματάκι??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα να κρατάς σύντομα στα χέρια σου θετικό τεστακι!!! ❤️❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏

να σαι καλά κοπέλα μουυυυ ❤️❤️ με το καλό το μπεμπάκι σου ❤️  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Όντως φαίνεται οικονομικό.. απλά δεν ξέρω πόσο ποιοτικά προϊόντα έχει..

Ορούς;;; Γάζες;;;; Τι εννοείς;;; 🙊 Άσχετη παιδί μου...🙄

Και πάνες ποιες σε βολεψαν περισσότερο;;; Από σχόλια φίλων κλείνω στα babylino.. 

Έχω μπερδευτεί πολύ με τον ύπνο του μωρού.. από τη μια λένε έχει απαγορευτεί το μπρούμυτα ή ανάσκελα.. πρέπει να είναι στο πλάι το παιδί.. υπάρχουν και παιδίατροι που σου λένε βάλτο μπρούμυτα ή ανάσκελα 😕 (αν και θα αποφύγω τέτοιους παιδιάτρους) αν είναι να κοιμάται στο πλάι θέλεις φωλιά ή σφήνα ύπνου (αν μιλάμε για την ίδια) φωλιά μου λένε φίλες ότι δεν κρατάει το παιδί από το να γυρίσει.. σφήνες μου λες τώρα έχουν απαγορευτεί.. θα το συζητήσω και με παιδίατρο βέβαια όταν έρθει η ώρα.. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω..!

Με ροδακια θα πάρω το λίκνο σίγουρα.. αυτό σκέφτομαι δηλαδή να μπορεί να μετακινείται..

Για αποστειρωτη σκέφτομαι να δω πρώτα πως θα πάει ο θηλασμός και αν χρειαστεί τότε να πάρω.. δηλαδή μη το πάρω από τώρα.. 

Για το καρότσι.. η καλαθουνα σου χρησίμευσε ποτέ;; Σε ρωτάω γιατί από φίλες, μου είπαν να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό 2 σε 1 αντί 3 σε 1 χωρίς την καλαθουνα.. να είναι ελαφρύ μου είπαν να κοιτάξω και να πιάνει μικρό χώρο..

Για ενδοεπικοινωνια που λες έλεγα να πάρω κάμερα με ήχο να βάλω να βλέπω και τι γίνεται.. εφόσον όμως το βάλω στο δωμάτιο του.. από τη στιγμή που θα πάρω λίκνο που δένει στο κρεβάτι να το έχω δίπλα μου τους πρώτους μήνες και με ροδακια για να μετακινείται όπου θέλω, σε πρώτη φάση δεν ξέρω πόσο άμεσα θα μου χρειαστεί η κάμερα δηλαδή..

Όλα τα πράγματα είναι χρήσιμα ή άχρηστα ανάλογα με το πώς ακριβώς θα σε βολέψουν εσένα. 

Εμείς πχ είχαμε πάρει μια αλλαξιερα που την είχαμε βάλει πάνω σε μια συρταριερα μας. Εγώ την έβρισκα πολύ χρήσιμη, ο άντρας μου πάλι δεν την χρησιμοποίησε ποτέ γιατί άλλαζε το μωρό πάνω στο κρεβάτι μας... Αν τον ρωτήσεις θα σου πει ότι ήταν ο,τι πιο άχρηστο είχαμε μέσα στο σπίτι. Αφού άφηνε πράγματα πάνω της λες και ήταν ράφι 😆

Για την καλαθουνα το ίδιο. Εγώ δεν την είχα πάρει γιατί γέννησα Ιούλιο και θεωρούσα ότι το παιδί θα σκάει μέσα εκεί. Οι γονείς μας δεν μένουν εδώ κοντά, οπότε δεν χρειάστηκε να τον κοιμήσουμε εκτός σπιτιού. Ο ύπνος του ήταν ή στο καρότσι στη βόλτα ή σε φωλιά δίπλα μας στον καναπέ ή στο δωμάτιο στο λίκνο του. Μια φίλη μου πάλι, την λάτρεψε την καλαθουνα, μόνο με αυτή εβγαζε βόλτα το μωρό της, κοιμόταν κιόλας αυτό 2ωρα και 3ωρα, κι έκανε τη βόλτα της χαλαρή. Επίσης, αυτό που λέει η @Kallia.Geo, άμα το πας σε άλλο σπίτι βολεύει πολύ.

Γενικά κι εμείς ψάξαμε ένα καρότσι που να είναι ελαφρύ, να κλείνει με το ένα χέρι και να μπαινοβγαίνουν εύκολα τα μέρη (αυγό, καλαθουνα ή το καρότσι).

Για την κάμερα τώρα, είχαμε κι εμείς. Πάλι όπως η Κάλλια, όταν τον είχαμε στο δωμάτιο μας, βάζαμε την κάμερα και κάναμε τις δουλειές μας. Εκεί που με χάλασε εμένα η κάμερα που πήρα ήταν ότι δεν πήρα μια με ξεχωριστό μόνιτορ, αλλά μια που κατεβαζες εφαρμογή στο κινητό κι από το κινητό έβλεπες τι γίνεται στο δωμάτιο, που δε βόλεψε μετά από λίγο. Γιατί το κινητό είναι άχρηστο, έτρωγε και τη μπαταρία... 

Από πανες τις babylino προτίμησα κι εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Όλα τα πράγματα είναι χρήσιμα ή άχρηστα ανάλογα με το πώς ακριβώς θα σε βολέψουν εσένα. 

Εμείς πχ είχαμε πάρει μια αλλαξιερα που την είχαμε βάλει πάνω σε μια συρταριερα μας. Εγώ την έβρισκα πολύ χρήσιμη, ο άντρας μου πάλι δεν την χρησιμοποίησε ποτέ γιατί άλλαζε το μωρό πάνω στο κρεβάτι μας... Αν τον ρωτήσεις θα σου πει ότι ήταν ο,τι πιο άχρηστο είχαμε μέσα στο σπίτι. Αφού άφηνε πράγματα πάνω της λες και ήταν ράφι 😆

Για την καλαθουνα το ίδιο. Εγώ δεν την είχα πάρει γιατί γέννησα Ιούλιο και θεωρούσα ότι το παιδί θα σκάει μέσα εκεί. Οι γονείς μας δεν μένουν εδώ κοντά, οπότε δεν χρειάστηκε να τον κοιμήσουμε εκτός σπιτιού. Ο ύπνος του ήταν ή στο καρότσι στη βόλτα ή σε φωλιά δίπλα μας στον καναπέ ή στο δωμάτιο στο λίκνο του. Μια φίλη μου πάλι, την λάτρεψε την καλαθουνα, μόνο με αυτή εβγαζε βόλτα το μωρό της, κοιμόταν κιόλας αυτό 2ωρα και 3ωρα, κι έκανε τη βόλτα της χαλαρή. Επίσης, αυτό που λέει η @Kallia.Geo, άμα το πας σε άλλο σπίτι βολεύει πολύ.

Γενικά κι εμείς ψάξαμε ένα καρότσι που να είναι ελαφρύ, να κλείνει με το ένα χέρι και να μπαινοβγαίνουν εύκολα τα μέρη (αυγό, καλαθουνα ή το καρότσι).

Για την κάμερα τώρα, είχαμε κι εμείς. Πάλι όπως η Κάλλια, όταν τον είχαμε στο δωμάτιο μας, βάζαμε την κάμερα και κάναμε τις δουλειές μας. Εκεί που με χάλασε εμένα η κάμερα που πήρα ήταν ότι δεν πήρα μια με ξεχωριστό μόνιτορ, αλλά μια που κατεβαζες εφαρμογή στο κινητό κι από το κινητό έβλεπες τι γίνεται στο δωμάτιο, που δε βόλεψε μετά από λίγο. Γιατί το κινητό είναι άχρηστο, έτρωγε και τη μπαταρία... 

Από πανες τις babylino προτίμησα κι εγώ. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα για την αλλαξιερα κ εγώ 🤣 το πιο χρήσιμο πράγμα για το νεογέννητο! Δεν βολεύτηκα ποτέ κάπου αλλού!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα!!!

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό και είδαμε τη μικρούλα που έχει μεγαλώσει αρκετά!!!! Σκεφτείτε ότι έστειλα φωτογραφία στην αδερφή μου και μου είπε ότι είναι ίδια εγώ όταν ήμουν μικρή!!!❤️

Επίσης το θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν υφίσταται, μου είπε ότι είναι 4 εκατοστά και είναι πολύ safe πλέον. Το μόνο που λίγο με ανησύχησε είναι ότι ο πλακούντας αν και είναι οπίσθιος που είναι καλό, βρίσκεται σχετικά χαμηλά και πρέπει να συνεχίζω να προσέχω και να μην κουράζομαι... Μου είπε ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα μάλλον θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο πλακούντας... τι να πώ μακάρι!!!🙏🙏🙏

Επόμενη εξέταση κορίτσια ο υπέρηχος της καρδιάς του εμβρύου τέλη Ιουλίου!!!!

Εσείς πώς πάτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα!!!

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό και είδαμε τη μικρούλα που έχει μεγαλώσει αρκετά!!!! Σκεφτείτε ότι έστειλα φωτογραφία στην αδερφή μου και μου είπε ότι είναι ίδια εγώ όταν ήμουν μικρή!!!❤️

Επίσης το θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν υφίσταται, μου είπε ότι είναι 4 εκατοστά και είναι πολύ safe πλέον. Το μόνο που λίγο με ανησύχησε είναι ότι ο πλακούντας αν και είναι οπίσθιος που είναι καλό, βρίσκεται σχετικά χαμηλά και πρέπει να συνεχίζω να προσέχω και να μην κουράζομαι... Μου είπε ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα μάλλον θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο πλακούντας... τι να πώ μακάρι!!!🙏🙏🙏

Επόμενη εξέταση κορίτσια ο υπέρηχος της καρδιάς του εμβρύου τέλη Ιουλίου!!!!

Εσείς πώς πάτε?

Μπράβο βρε κορίτσι μου !!!! Πολύ χαίρομαι!! Ευτυχία με τη μικρούλα εεεε ? ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!

Sorry χάθηκα χθες.. είχα δύσκολη μέρα.. έτρεχα όλο το πρωί κέντρο Αθήνας σε εξετάσεις και γιατρούς, γύρισα αργά το μεσημέρι.. ίσα που έφαγα και ξεράθηκα...😅😅 Σηκώθηκα βράδυ, πάλι ίσα που μαγείρεψα να έχουμε σήμερα φαγητό και ξανακοιμηθηκα... 🙄😄😄 Κουράζομαι τρομερά πλέον.. τι είναι αυτό το πράγμα τόσο πολύ;! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2024 at 8:58 ΠΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Έχει ποιοτικά πράγματα! εννοείται ότι καρότσι πρέπει να πας να το δεις από κοντά για να δεις αν σε βολεύει!! 

Γάζες και όρους θέλεις για το καθάρισμα του μωρού στην αρχή. Ματάκια και αφαλό σίγουρα. 

Πανες ενώ τώρα της βάζω babylino γιατί είναι πιο οικονομικές,  εμένα μου φάνηκαν πολύ καλές στην αρχή , πανες pampers harmonie.

Για τον ύπνο κ για πολλά άλλα ο καθένας λέει τα δικά του ! Εσύ θα ακούς το ένστικτο σου κατά κύριο λόγο και μετά τον παιδίατρο σου. Αλλά πρώτα θα ακούς εσένα,  γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα! Τώρα τα νεογέννητα όπου τα βάλεις θα μείνουν. Το καλύτερο είναι το φασκιωμα και μετά σε πλαϊνή θέση για εμένα,  έτσι ακριβώς όπως μου την έφερναν και στο μαιευτήριο. Οπότε αυτό κράτησα κ στο σπίτι.  Η φωλιτσα είναι για να νιώθουν ζεστασιά κ όχι για να τα κρατάει σε θέση. Γενικά το θεωρώ περιττό έξοδο,  αλλά αφού τα υπόλοιπα τα έχω,  θα ήθελα να το πάρω τώρα. 

Εμάς η καλαθουνα μας βοήθησε πολύ. Την ήθελα κυρίως για να μπορώ να την αφήσω να κοιμάται όταν πάω σε κάποιο σπίτι. Ακόμα κ στη μητέρα μου, δεν ήθελα να κοιμάται σε κρεβάτια κ γύρω γύρω. Οπότε με την καλαθουνα απλά την έπαιρνα κ την έβαζα πάνω από το κρεβάτι. Δεν το χρησιμοποιείς πολλούς μήνες είναι η αλήθεια. Μέχρι τον 5ο Μαξ.. 

Κάμερα εγώ την είχα από την αρχή,  κυρίως για τον ήχο, γιατί κοιμούνται μέσα στην ημέρα κ την είχα στο δωμάτιο μέσα κ εγώ έκανα δουλειές ή ακόμα κ μπάνιο. Οπότε μου χρειάστηκε.. επίσης το είχα όταν έρχονταν οι συγγενείς κ την έκλεινα στο δωμάτιο να έχει ησυχία. Μην έχω ανοιχτές πόρτες. 

 

 

Αυτά,  σας ζάλισα χαχαχχαχαχα 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Καθόλου δεν μας ζαλισες!!! Ίσα ίσα που προσωπικά σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο σου!!! Αυτές είναι πολύτιμες πληροφορίες!! 

Εκεί που καταλήγω και σε όσα μου λες είναι στο ότι έχει να κάνει και με τις συνθήκες που υπάρχουν στην κάθε οικογένεια για να υπάρχει και η ανάλογη ανάγκη στο κάθε τι.. εμείς πχ δεν περιμένουμε συγγενείς στο σπίτι ή να πάμε για επίσκεψη.. επίσης εδώ που είμαστε είναι δύσκολο να βγούμε βόλτα καθώς δεν υπάρχουν πεζοδρόμια και τα αυτοκίνητα τρέχουν σε βαθμό να σε πατήσουν και μόνος σου που είσαι.. για καφεδάκι με φίλες και γενικά έξοδο από το σπίτι μόνο με το αυτοκίνητο αν πάμε κάπου οπότε μου λέει φίλη μου το αυγό θα είναι το ιδανικότερο για εμάς καθώς από το καρότσι θα κουμπώνει στο αυτοκίνητο χωρίς να χρειάζεται να ξυπνήσουμε το μωρό να το μεταφέρουμε.. άσε που τους πρώτους μήνες μέσα στο κρύο που θα γεννησουμε εμείς με το καλό, δεν ξέρω και για πόσους καφέδες θα βγούμε..!! 

Το ένστικτο μου.. 😅😅😅 για την ώρα δεν έχω τίποτα από αυτά.. ένα πλάνο έχω του πως θέλω να έχω το μωράκι και πως να το μεγαλώσω.. και όχι τίποτα άλλο, είχα εστιάσει τόσα χρόνια στο να καταφέρω αυτή τη πολυπόθητη εγκυμοσύνη που δεν πίστεψα ποτέ ότι θα φτάσω μέχρι εδώ για να ασχοληθώ να διαβάσω σχετικά με το μωράκι και πως να το φροντίζω.. πχ αυτό με τις γάζες και τους ορούς πρώτη φορά το ακούω..!! Δεν έχω ιδέα.. πήγα ρώτησα χθες και για μαθήματα ανώδυνου τοκετού, θηλασμού και ψυχοπροφυλακτικης αν το λέω σωστά; Τέλη Σεπτέμβρη μου είπαν να πάρω τηλέφωνο να με βάλουν σε τμήμα για Οκτώβριο.. φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος στο χειρισμό και στα πρακτικά του μωρού.. και όχι τίποτα άλλο δεν έχω να περιμένω βοήθεια από πουθενά για να πεις ότι θα μου δείξουν.. πολλές φίλες μου λένε για το ένστικτο μου όταν γεννήσω.. και αν δεν "ξυπνήσει" ποτέ αυτό το ένστικτο, τι κάνω;;; Ίσως να το σκέφτομαι και τσάμπα αλλά δεν μπορώ να περιμένω να γεννήσω για να το ανακαλύψω τότε!! Θέλω να προετοιμαστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/7/2024 at 8:59 ΠΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Έλα ρεεεεεεε 😍😍😍😍😍😍 και εγώ ανυπομονώωωωω!

Αξίζει δλδ το μηχανηματάκι??? 

Ναι σου λέω, δεν το συζητώ καν!!!!! 😍😍😍😍😍😍

Στην αρχή δυσκολευτηκαμε να βρούμε τη θέση του μωρού.. δηλαδή να ψάχναμε κανά μισάωρο το πολύ και ούτε.. εντέλει ανακαλύψαμε ότι έπρεπε να είμαι πλήρως ξαπλωμένη για να το ακούσουμε.. τι εννοώ.. όταν προσπαθούσα εγώ να το βρω, επειδή ανασηκωνομουν ελάχιστα από την ξαπλωμένη θέση για να βλέπω που βάζω το ματσουκι που βρίσκει το μωράκι, δεν το ακούγαμε με τίποτα! Λέμε, μάπα το καρπούζι.. το παίρνει ο συζυξ να "παίξει" και το βρίσκει σχεδόν αμέσως!!! Loud and clear τουκου τουκου τουκου!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Με το που έκανα πάλι να ανασηκωθω ελάχιστα, χανόταν.. με το που ξάπλωνα, πάλι τουκου τουκου τουκου!!! ❤️❤️❤️  Έρωτας!!!! 😍😍😍😍😍

Αν και λίγο άσχετο αλλά το αναφέρω γιατί έτυχε διάβαζα σχόλια προηγούμενων ετών σε φόρουμ για το doppleraki ότι αν δεν έχεις γνώση μαιευτικής δεν αξίζει να το πάρεις γιατί δεν ξέρεις πως πρέπει να το χειρίζεσαι κτλ και διάφορα παρόμοια..  Χθες και σε μια από τις εξετάσεις που έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο, ήταν κάποιες εκπαιδευόμενες μαίες μαζί με τη δασκάλα τους και την διευθύντρια μαιευτικής εκεί.. μου πρότειναν αν θέλω να ακούσουμε το μωράκι με ένα αντίστοιχο μηχάνημα σαν αυτό που πήραμε τώρα.. πολύ πιο μεγάλο βέβαια φάνηκε πιο "καλό" εξειδικευμένο αλλά ξεκάθαρα απαρχαιωμένο.. χαρά εγώ, εννοείτε λέω και ξαπλώνω ήρεμη πλέον που είχαμε ήδη ακούσει το μωράκι σπίτι.. λοιπόν κορίτσια μου πάλευαν σχεδόν μια ώρα!!! Μου έβγαλαν τη πίστη! Αφού έλεγα να τους πω δεν πειράζει, αφήστε το!! Ζουμπαγαν κοιλιά, πίεζαν από εδώ πίεζαν από εκεί.. ξεκίνησαν οι εκπαιδευομενες τίποτα φυσικά.. ήρθε η δασκάλα τους να τους "δείξει" ούτε αυτή.. ήρθε στο τέλος η διευθύντρια και καλά για να τελειώνουμε.. 🤣🤣🤣 άλλη πόση ώρα και αυτή.. βέβαια το πήρε προσωπικά και πίεζε ζουμπαγε μετά ποναγα.. το βρήκε στο τέλος αλλά κατηγόρησε ότι ήταν αρκετά νωρίς και για αυτό δεν το βρίσκανε.. ήθελα να τους πω "Να έρθει ο άντρας μου να σας δείξει;!" Anyway.. το αναφέρω για την ιστορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Όλα τα πράγματα είναι χρήσιμα ή άχρηστα ανάλογα με το πώς ακριβώς θα σε βολέψουν εσένα. 

Εμείς πχ είχαμε πάρει μια αλλαξιερα που την είχαμε βάλει πάνω σε μια συρταριερα μας. Εγώ την έβρισκα πολύ χρήσιμη, ο άντρας μου πάλι δεν την χρησιμοποίησε ποτέ γιατί άλλαζε το μωρό πάνω στο κρεβάτι μας... Αν τον ρωτήσεις θα σου πει ότι ήταν ο,τι πιο άχρηστο είχαμε μέσα στο σπίτι. Αφού άφηνε πράγματα πάνω της λες και ήταν ράφι 😆

Για την καλαθουνα το ίδιο. Εγώ δεν την είχα πάρει γιατί γέννησα Ιούλιο και θεωρούσα ότι το παιδί θα σκάει μέσα εκεί. Οι γονείς μας δεν μένουν εδώ κοντά, οπότε δεν χρειάστηκε να τον κοιμήσουμε εκτός σπιτιού. Ο ύπνος του ήταν ή στο καρότσι στη βόλτα ή σε φωλιά δίπλα μας στον καναπέ ή στο δωμάτιο στο λίκνο του. Μια φίλη μου πάλι, την λάτρεψε την καλαθουνα, μόνο με αυτή εβγαζε βόλτα το μωρό της, κοιμόταν κιόλας αυτό 2ωρα και 3ωρα, κι έκανε τη βόλτα της χαλαρή. Επίσης, αυτό που λέει η @Kallia.Geo, άμα το πας σε άλλο σπίτι βολεύει πολύ.

Γενικά κι εμείς ψάξαμε ένα καρότσι που να είναι ελαφρύ, να κλείνει με το ένα χέρι και να μπαινοβγαίνουν εύκολα τα μέρη (αυγό, καλαθουνα ή το καρότσι).

Για την κάμερα τώρα, είχαμε κι εμείς. Πάλι όπως η Κάλλια, όταν τον είχαμε στο δωμάτιο μας, βάζαμε την κάμερα και κάναμε τις δουλειές μας. Εκεί που με χάλασε εμένα η κάμερα που πήρα ήταν ότι δεν πήρα μια με ξεχωριστό μόνιτορ, αλλά μια που κατεβαζες εφαρμογή στο κινητό κι από το κινητό έβλεπες τι γίνεται στο δωμάτιο, που δε βόλεψε μετά από λίγο. Γιατί το κινητό είναι άχρηστο, έτρωγε και τη μπαταρία... 

Από πανες τις babylino προτίμησα κι εγώ. 

Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!

Ναι εκεί καταλήγω και εγώ από τις μαρτυρίες μαμάδων που ρωτάω.. δηλαδή έχει να κάνει με τις εκάστοτε συνήθειες και συνθήκες της οικογένειας για το αν θα σε βολεψει κάτι ή όχι... 

Αλλαξιερα... Δεν το σκέφτηκα κάν.. η κολλητή μου στο κρεβάτι άλλαζε πάντα το μωρό.. μέχρι πότε χωραγε εκεί το μωράκι; Θα το χρειαστώ άμεσα με το που γεννηθεί ή μπορώ να το δω αν δεν με βολεψει στο κρεβάτι να το πάρω τότε; 

Για την κάμερα, πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου γιατί και εγώ για ειδοποίηση στο κινητό έλεγα.. οπότε λες δεν σε βόλεψε ε; Έχω τέτοιες κάμερες περιμετρικά του σπιτιού για ασφάλεια και μου έρχεται ειδοποίηση όταν υπάρχει κίνηση με live εικόνα, καταγραφή και ηχείο για να μιλήσεις από εκεί με λειτουργικό στο κινητό που μας έχει βολεψει.. είναι πολύ διαφορετικό από αυτές; Φαντάζομαι βέβαια είναι διαφορετικό όταν θέλεις ανά πάσα στιγμή να κοιτάξεις τι γίνεται με το μωράκι και ταυτόχρονα να κάνεις δουλίτσες σε σχέση με το να κοιτάς μια στις τόσες όταν υπάρχει κίνηση περιμετρικά και σου έρχεται ειδοποίηση..

Ναι το 95% που ρωτάω για babylino λένε.. μου είπε μάλιστα μια φίλη ότι έχει και τεχνολογία που υπάρχει εξωτερικά μια κίτρινη γραμμή και αν βραχεί γίνεται μπλε οπότε καταλαβαίνεις πότε χρειάζεται αλλαγμα το μωράκι χωρίς να κοιτάς κάθε τρεις και λίγο από μέσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα!!!

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό και είδαμε τη μικρούλα που έχει μεγαλώσει αρκετά!!!! Σκεφτείτε ότι έστειλα φωτογραφία στην αδερφή μου και μου είπε ότι είναι ίδια εγώ όταν ήμουν μικρή!!!❤️

Επίσης το θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν υφίσταται, μου είπε ότι είναι 4 εκατοστά και είναι πολύ safe πλέον. Το μόνο που λίγο με ανησύχησε είναι ότι ο πλακούντας αν και είναι οπίσθιος που είναι καλό, βρίσκεται σχετικά χαμηλά και πρέπει να συνεχίζω να προσέχω και να μην κουράζομαι... Μου είπε ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα μάλλον θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο πλακούντας... τι να πώ μακάρι!!!🙏🙏🙏

Επόμενη εξέταση κορίτσια ο υπέρηχος της καρδιάς του εμβρύου τέλη Ιουλίου!!!!

Εσείς πώς πάτε?

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!! Μπράβο πολύ χαίρομαι που είδατε το μωράκι και ήταν όλα τέλεια!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️😍😍😍😍

Ανυπομονώ και εγώ!! 😍😍😍😍 Πόσο ήταν το μωράκι;; Φαινόντουσαν λεπτομέρειες κτλ;; Να έχω να περιμένω βρε παιδί μου!!! 😂😂😂 16+0 θα είμαι στον υπέρηχο που έρχεται.. στην αυχενική στη 3D φωτογραφία που μου έδωσαν ήταν ολίγον alien..🤣🤣🤣

Μη σε αγχωνει ο πλακούντας! Και εμένα από την αυχενική μου είχαν πει οπίσθιος χαμηλός.. ο γιατρός μου ούτε καν έδειξε να απασχολείται.. το ίδιο ακριβώς μου είχε πει και εμένα ότι όσο μεγαλώνει θα ανέβει! Το έψαχνα και σε σχόλια προηγούμενων ετών στα φόρουμ, τα ίδια έλεγαν γιατροί στις εκάστοτε κοπέλες.. απλά θέλει όσο το δυνατόν ξεκούραση και προσοχή.. καλά ο τράχηλος super!! Πολύ καλά!! Μπράβο!!! ❤️❤️❤️❤️

Νωρίς σου έβαλε τον υπέρηχο καρδιάς!! Πότε είναι; Άντε με το καλό!!!🙏🙏🙏🙏🙏 Εμένα βλέπω με βασανίζουν.. 19/9 έχουμε τον υπέρηχο καρδιάς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα!!!

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό και είδαμε τη μικρούλα που έχει μεγαλώσει αρκετά!!!! Σκεφτείτε ότι έστειλα φωτογραφία στην αδερφή μου και μου είπε ότι είναι ίδια εγώ όταν ήμουν μικρή!!!❤️

Επίσης το θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν υφίσταται, μου είπε ότι είναι 4 εκατοστά και είναι πολύ safe πλέον. Το μόνο που λίγο με ανησύχησε είναι ότι ο πλακούντας αν και είναι οπίσθιος που είναι καλό, βρίσκεται σχετικά χαμηλά και πρέπει να συνεχίζω να προσέχω και να μην κουράζομαι... Μου είπε ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα μάλλον θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο πλακούντας... τι να πώ μακάρι!!!🙏🙏🙏

Επόμενη εξέταση κορίτσια ο υπέρηχος της καρδιάς του εμβρύου τέλη Ιουλίου!!!!

Εσείς πώς πάτε?

Κι εμένα ήταν πολύ χαμηλός ο πλακούντας στην αυχενική που τον είδαμε και μου έλεγε διάφορα να προσέχω ο εμβρυομητρικός που μου την έκανε, αλλά είπε ότι στο 90% των περιπτώσεων ανεβαίνει! Μην ανησυχείς!! 😊

Στον υπέρηχο που έκανα τη Δευτέρα, μου είπε ο γιατρός ότι ανέβηκε αρκετά, οπότε όλα μια χαρά! Και σε σένα έτσι θα γίνει, θα δεις!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!

Ναι εκεί καταλήγω και εγώ από τις μαρτυρίες μαμάδων που ρωτάω.. δηλαδή έχει να κάνει με τις εκάστοτε συνήθειες και συνθήκες της οικογένειας για το αν θα σε βολεψει κάτι ή όχι... 

Αλλαξιερα... Δεν το σκέφτηκα κάν.. η κολλητή μου στο κρεβάτι άλλαζε πάντα το μωρό.. μέχρι πότε χωραγε εκεί το μωράκι; Θα το χρειαστώ άμεσα με το που γεννηθεί ή μπορώ να το δω αν δεν με βολεψει στο κρεβάτι να το πάρω τότε; 

Για την κάμερα, πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου γιατί και εγώ για ειδοποίηση στο κινητό έλεγα.. οπότε λες δεν σε βόλεψε ε; Έχω τέτοιες κάμερες περιμετρικά του σπιτιού για ασφάλεια και μου έρχεται ειδοποίηση όταν υπάρχει κίνηση με live εικόνα, καταγραφή και ηχείο για να μιλήσεις από εκεί με λειτουργικό στο κινητό που μας έχει βολεψει.. είναι πολύ διαφορετικό από αυτές; Φαντάζομαι βέβαια είναι διαφορετικό όταν θέλεις ανά πάσα στιγμή να κοιτάξεις τι γίνεται με το μωράκι και ταυτόχρονα να κάνεις δουλίτσες σε σχέση με το να κοιτάς μια στις τόσες όταν υπάρχει κίνηση περιμετρικά και σου έρχεται ειδοποίηση..

Ναι το 95% που ρωτάω για babylino λένε.. μου είπε μάλιστα μια φίλη ότι έχει και τεχνολογία που υπάρχει εξωτερικά μια κίτρινη γραμμή και αν βραχεί γίνεται μπλε οπότε καταλαβαίνεις πότε χρειάζεται αλλαγμα το μωράκι χωρίς να κοιτάς κάθε τρεις και λίγο από μέσα..

Η αλλαξιερα είναι 80εκ, περίπου δηλαδή 1 έτους χωράει. Κι εμένα ο άντρας μου στο κρεβάτι τον αλλάζει. Αλλά επειδή τα πράγματα της αλλαγής (πάνες , κρέμες) είναι μακριά και δεν φροντίζει να τα έχει φέρει από πριν στο κρεβάτι, μέχρι να τα πιάσει, το παιδί τού φεύγει και τον κυνηγάει μετά 😅

Έχουμε κι εμείς τέτοιες κάμερες για το σπίτι που η εφαρμογή πετάει ειδοποιήσεις ακόμα κι όταν φυσάει ο αέρας 😆 αλλά η συγκεκριμένη κάμερα του μωρού δεν είχε τέτοια εφαρμογή. Μπορείς να μιλήσεις, να το βλέπεις στα σκοτάδια, να ακολουθεί αυτόματα γόποιον κινείται στο χώρο, αλλά δεν πετάει ειδοποιήσεις ούτε σε φωνές ούτε σε κινήσεις 🤨 Δηλαδή καλύτερα να είχαμε πάρει μια κάμερα εσωτερικού χώρου από την ίδια εταιρεία που έχουμε του εξωτερικού χώρου και να μην παίρναμε μια που απλά την είπαν "baby cam"... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...