Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

Κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς περάσαμε μεγάλη περιπέτεια με τη μικρούλα...😒 τη Δευτέρα το απόγευμα και ενώ ήμουν πολύ χαλαρή στο σπίτι είδα πρώτη φορά ελάχιστο ροζ στο χαρτάκι...! Πανικοβλήθηκα όπως καταλαβαίνετε αν και δεν ήταν αίμα, πήρα κατευθείαν τη μαία μου, πήγα στην κλινική και στον υπέρηχο φάνηκε μια πολύ μικρή αποκόλληση του πλακούντα...🤯 Ο γιατρός που με εξέτασε ήταν άλλος και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι ασήμαντη η αποκόλληση κλπ. Με ξανακατεβάζουν στα επείγοντα, απ' όπου έλεγα ότι θα φύγω αλλά τελικά μου λένε ότι μετά από επικοινωνία με το γιατρό μου (που ήταν εξωτερικό) πρέπει να μείνω μέσα για να πάρω αντιβίωση ενδοφλέβια...!

Κορίτσια μου σοκ έπαθα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν είδα καθόλου ροζ εκτός από την 1η φορά, όμως η παραμονή 2 βράδια στην κλινική μου ήταν δυσβάσταχτη!!!! Το μωράκι είναι τέλεια, δεν επηρεάστηκε καθόλου και συνέχιζε να χορεύει στην κοιλίτσα ασταμάτητα!!!❤️❤️❤️ Εννοείται ότι θα έκανα ότι χρειαζόταν, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σε νοσοκομείο και ένιωθα σα φυλακισμένη!!!! Τώρα είμαι σπιτάκι και ξεκουράζομαι, ενώ θα με ξαναδεί ο γιατρός μου την Τετάρτη..! Μακάρι αν είναι όλα καλά και να μην ξαναπροκύψει κάτι ανάλογο γιατί θα τρελαθώ από το άγχος μου!!!🙏🙏🙏

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο????

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 40 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς περάσαμε μεγάλη περιπέτεια με τη μικρούλα...😒 τη Δευτέρα το απόγευμα και ενώ ήμουν πολύ χαλαρή στο σπίτι είδα πρώτη φορά ελάχιστο ροζ στο χαρτάκι...! Πανικοβλήθηκα όπως καταλαβαίνετε αν και δεν ήταν αίμα, πήρα κατευθείαν τη μαία μου, πήγα στην κλινική και στον υπέρηχο φάνηκε μια πολύ μικρή αποκόλληση του πλακούντα...🤯 Ο γιατρός που με εξέτασε ήταν άλλος και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι ασήμαντη η αποκόλληση κλπ. Με ξανακατεβάζουν στα επείγοντα, απ' όπου έλεγα ότι θα φύγω αλλά τελικά μου λένε ότι μετά από επικοινωνία με το γιατρό μου (που ήταν εξωτερικό) πρέπει να μείνω μέσα για να πάρω αντιβίωση ενδοφλέβια...!

Κορίτσια μου σοκ έπαθα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν είδα καθόλου ροζ εκτός από την 1η φορά, όμως η παραμονή 2 βράδια στην κλινική μου ήταν δυσβάσταχτη!!!! Το μωράκι είναι τέλεια, δεν επηρεάστηκε καθόλου και συνέχιζε να χορεύει στην κοιλίτσα ασταμάτητα!!!❤️❤️❤️ Εννοείται ότι θα έκανα ότι χρειαζόταν, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σε νοσοκομείο και ένιωθα σα φυλακισμένη!!!! Τώρα είμαι σπιτάκι και ξεκουράζομαι, ενώ θα με ξαναδεί ο γιατρός μου την Τετάρτη..! Μακάρι αν είναι όλα καλά και να μην ξαναπροκύψει κάτι ανάλογο γιατί θα τρελαθώ από το άγχος μου!!!🙏🙏🙏

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο????

 

Ωχ κοριτσάκι μου, τι περιπέτεια πέρασες! Λογικό ν ανησυχήσεις και πολύ καλώς έπραξες και ενημέρωσες άμεσα και πήγες απο εκεί ❤️ Χαίρομαι πολυ όλα πήγαν καλά εν τέλει φυσικά, κι εύχομαι πραγματικά να μην έχει επανάληψη αυτή η περιπέτεια! Η αλήθεια είναι ότι ακούμε κατα καιρούς για μικρές αποκολλήσεις του πλακούντα, αλλά κι εγώ δεν έχω εμπειρία να σου πω κάτι πάνω σ αυτό.

Σου είπαν μήπως από τι προκλήθηκε; Και γιατί αντιβιώση; Στις κοπέλες εδώ που συμβαίνει στο 1ο τρίμηνο έχω διαβάσει οτι τους δίνουν προγεστερόνη, οπότε ρωτάω μ΄ηπως ισχύει κατι άλλο για το 2ο τρίμηνο που είμαστε εμείς τώρα... 

Εγώ ευτυχώς κάτι μπεζ καφε/ροζουλί είχα μετρημένες 3 φορές μεταξύ 5ης-6ης εβδ, από τότε ποτέ ξανα 🤞 κι αυτά ήταν τις 2 φορές όταν είχα ταξιδέψει με αεροπλάνο μεταμεσονύκτια και τη μία που είχα πάει έναν περίπατο 3-4 ώρες, δηλαδή πολύ πιθανόν να ήταν απ την κούραση και την ταλαιπωρία.

Να μας πεις τι θα σου πει κι ο γιατρός την Τετάρτη, όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου ❤️🍀 τώρα σου είπαν μήπως ξεκουράση, κάτι τετοιο; Τι οδηγίες σου έδωσαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς περάσαμε μεγάλη περιπέτεια με τη μικρούλα...😒 τη Δευτέρα το απόγευμα και ενώ ήμουν πολύ χαλαρή στο σπίτι είδα πρώτη φορά ελάχιστο ροζ στο χαρτάκι...! Πανικοβλήθηκα όπως καταλαβαίνετε αν και δεν ήταν αίμα, πήρα κατευθείαν τη μαία μου, πήγα στην κλινική και στον υπέρηχο φάνηκε μια πολύ μικρή αποκόλληση του πλακούντα...🤯 Ο γιατρός που με εξέτασε ήταν άλλος και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι ασήμαντη η αποκόλληση κλπ. Με ξανακατεβάζουν στα επείγοντα, απ' όπου έλεγα ότι θα φύγω αλλά τελικά μου λένε ότι μετά από επικοινωνία με το γιατρό μου (που ήταν εξωτερικό) πρέπει να μείνω μέσα για να πάρω αντιβίωση ενδοφλέβια...!

Κορίτσια μου σοκ έπαθα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν είδα καθόλου ροζ εκτός από την 1η φορά, όμως η παραμονή 2 βράδια στην κλινική μου ήταν δυσβάσταχτη!!!! Το μωράκι είναι τέλεια, δεν επηρεάστηκε καθόλου και συνέχιζε να χορεύει στην κοιλίτσα ασταμάτητα!!!❤️❤️❤️ Εννοείται ότι θα έκανα ότι χρειαζόταν, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σε νοσοκομείο και ένιωθα σα φυλακισμένη!!!! Τώρα είμαι σπιτάκι και ξεκουράζομαι, ενώ θα με ξαναδεί ο γιατρός μου την Τετάρτη..! Μακάρι αν είναι όλα καλά και να μην ξαναπροκύψει κάτι ανάλογο γιατί θα τρελαθώ από το άγχος μου!!!🙏🙏🙏

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο????

 

Περαστικά κορίτσι μου! Γρήγορα και ανώδυνα!!! Ελπ΄ίζω να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό και να μην ξανασυμβεί.

Σου είπαν σε τι μπορεί να οφείλεται; Σε τι φάση είσαι με δουλεια; Κουράζεσαι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς περάσαμε μεγάλη περιπέτεια με τη μικρούλα...😒 τη Δευτέρα το απόγευμα και ενώ ήμουν πολύ χαλαρή στο σπίτι είδα πρώτη φορά ελάχιστο ροζ στο χαρτάκι...! Πανικοβλήθηκα όπως καταλαβαίνετε αν και δεν ήταν αίμα, πήρα κατευθείαν τη μαία μου, πήγα στην κλινική και στον υπέρηχο φάνηκε μια πολύ μικρή αποκόλληση του πλακούντα...🤯 Ο γιατρός που με εξέτασε ήταν άλλος και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι ασήμαντη η αποκόλληση κλπ. Με ξανακατεβάζουν στα επείγοντα, απ' όπου έλεγα ότι θα φύγω αλλά τελικά μου λένε ότι μετά από επικοινωνία με το γιατρό μου (που ήταν εξωτερικό) πρέπει να μείνω μέσα για να πάρω αντιβίωση ενδοφλέβια...!

Κορίτσια μου σοκ έπαθα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν είδα καθόλου ροζ εκτός από την 1η φορά, όμως η παραμονή 2 βράδια στην κλινική μου ήταν δυσβάσταχτη!!!! Το μωράκι είναι τέλεια, δεν επηρεάστηκε καθόλου και συνέχιζε να χορεύει στην κοιλίτσα ασταμάτητα!!!❤️❤️❤️ Εννοείται ότι θα έκανα ότι χρειαζόταν, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σε νοσοκομείο και ένιωθα σα φυλακισμένη!!!! Τώρα είμαι σπιτάκι και ξεκουράζομαι, ενώ θα με ξαναδεί ο γιατρός μου την Τετάρτη..! Μακάρι αν είναι όλα καλά και να μην ξαναπροκύψει κάτι ανάλογο γιατί θα τρελαθώ από το άγχος μου!!!🙏🙏🙏

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο????

 

Ωχ βρε κορίτσι λυπάμαι πολύ για την τρομάρα που πέρασες! Ευτυχώς τώρα όλα καλά, ελπίζω να μπορέσεις να ξεκουραστείς! ❤️ 

Εγώ κάπου την 17η εβδομάδα είχα μια αιμοραγία και επειδή έλειπε ο γιατρός μου διακοπές πήγα στο Ρέα για εξετάσεις. Δεν φάνηκε κάτι ανησυχητικό αλλά μου είπε η γιατρός εκεί πως πιθανώς ήταν μια μικρή αποκόλληση λόγω κούρασης ή κάποιας βαριάς δουλειάς που έκανα. Το πήρα λίγο χαλαρά εκείνη την εβδομάδα (όχι και πάρα πολύ βέβαια 😅) και δεν έχει ξαναπροκύψει κάτι παρόμοιο. Ελπίζω το ίδιο και για σένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τέλεια κορίτσι μου!! Τώρα πότε θα ξαναδει ο/η γιατρός σου;; 

εν τω μεταξύ είσαι στις 19 δημοσιεύσεις, άλλη μία και φτου και βγαίνεις 😅🙏

χαχαχαχ ναι νομίζω ξεμπέρδεψα με τις αναμονές επιτέλους! 

τέλος του μήνα θα μιλήσω πάλι με το γιατρό, δεν βιάζεται πολύ να με δει 😂 απλά μου ζήτησε να παίρνω σίδηρο 2 φορές τη μέρα γιατί βγήκε χαμηλός ο αιματοκρίτητης (30).. είναι συνηθισμένο νομίζω όμως, σωστά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Πώς είστε εσείς και τα μωράκια σας; 

Εγω χάθηκα γιατί ξεκινήσαμε δουλειά, βρεφικους, έφυγε και η μάνα μου που βοηθούσε κάπως κι είχα χρόνο, κατάφερε και την πρώτη εβδομάδα σχολείο κι αρρώστησε ο μικρός, αφήστε 😅

Έμπαινα και σας ψιλοδιαβαζα, είδα πολλά νέα ,αλλά δεν προλάβαινα να κάτσω να σας γράψω 😩 θα προσπαθήσω όμως!

Εμείς πάλι πήγαμε στο γιατρό την Πέμπτη, το μωρό έγινε 1400 γρ, κι απλά αποφασίσαμε ότι είναι ένα μεγάλο μωρό 🥲 νιώθω και μεγάλο βάρος πλέον στην κοιλιά και κουράζομαι πολύ, έχω μπει και στον 7ο για τα καλά. Το μόνο που περιμένω είναι να μπω σε άδεια για να κάθομαι όλη μέρα στον καναπέ 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς περάσαμε μεγάλη περιπέτεια με τη μικρούλα...😒 τη Δευτέρα το απόγευμα και ενώ ήμουν πολύ χαλαρή στο σπίτι είδα πρώτη φορά ελάχιστο ροζ στο χαρτάκι...! Πανικοβλήθηκα όπως καταλαβαίνετε αν και δεν ήταν αίμα, πήρα κατευθείαν τη μαία μου, πήγα στην κλινική και στον υπέρηχο φάνηκε μια πολύ μικρή αποκόλληση του πλακούντα...🤯 Ο γιατρός που με εξέτασε ήταν άλλος και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι ασήμαντη η αποκόλληση κλπ. Με ξανακατεβάζουν στα επείγοντα, απ' όπου έλεγα ότι θα φύγω αλλά τελικά μου λένε ότι μετά από επικοινωνία με το γιατρό μου (που ήταν εξωτερικό) πρέπει να μείνω μέσα για να πάρω αντιβίωση ενδοφλέβια...!

Κορίτσια μου σοκ έπαθα, ευτυχώς πήγαν όλα καλά και δεν είδα καθόλου ροζ εκτός από την 1η φορά, όμως η παραμονή 2 βράδια στην κλινική μου ήταν δυσβάσταχτη!!!! Το μωράκι είναι τέλεια, δεν επηρεάστηκε καθόλου και συνέχιζε να χορεύει στην κοιλίτσα ασταμάτητα!!!❤️❤️❤️ Εννοείται ότι θα έκανα ότι χρειαζόταν, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα σε νοσοκομείο και ένιωθα σα φυλακισμένη!!!! Τώρα είμαι σπιτάκι και ξεκουράζομαι, ενώ θα με ξαναδεί ο γιατρός μου την Τετάρτη..! Μακάρι αν είναι όλα καλά και να μην ξαναπροκύψει κάτι ανάλογο γιατί θα τρελαθώ από το άγχος μου!!!🙏🙏🙏

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι αντίστοιχο????

 

Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο... 

Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς.

Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/9/2024 at 6:21 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σε άλλα νέα κορίτσια, εμείς σήμερα πήραμε σβάρνα τους βρεφονηπιακούς εδώ στην περίμετρο 20 λεπτά με τα πόδια απ το σπίτι μας, γιατί γενικά μας είπαν να αρχίσουμε νωρίς νωρίς επειδή δυστυχώς οι θέσεις είναι περιορισμένες. Κι εφόσον κι εμείς δεν έχουμε παππούδες κτλ εδώ σίγουρα πρέπει να αναζητήσυμε κάποια λύση.

Τα ε΄ιχαμε ψηλοχαμένα μπορώ να πω γιατί δε ξέραμε τι να ρωτήσουμε, αλλά για πρώτη επαφή καλά τα πήγαμε μπορώ να πω. Πήγαμε σε 4, 3 δημόσια και 1 ιδιωτικό. Από τους δημόσιους, μόνο 1 μας άρεσε, οι άλλοι 2 ήταν χάλια μαύρα... Σκεφτόμουν που θα αφήσω το παιδάκι μου σε τέτοιες συνθήκες.. Το ιδιωτικό ήταν και το πιο καθαρό και φυσικά η εξυπηρέτηση με τα όλα της. Ντάξει αναμενόμενο αφού είσαι πελάτης θα μου πείτε 🤣

Τώρα απ το δημόσιο που μας αρεσε μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα έγγραφο, μιας εδώ στη χώρα από 2021 υπάρχει το πρόγραμμα για εντελώς δωρεάν δίδακτρα, όμως προφανώς δίνουν προτεραιότητα σε εισοδηματικά και άλλα κριτήρια, που πιστεύω δε τα πληρούμε. Αλλά είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε όποια δίδακτρα και να χει, σίγουρα θα είναι πιο οικονομικά απ το ιδιωτικό. Σε κάθε περίπτωση μας είπαν ότι είναι προαπαιτούμενο να συμπληρώσουμε το έγγραφο και να προσκομίσουμε τη χαρτούρα (γραφειοκρατεία φουλ εννοείται, μη νομίζετε ότι στα εξωτερικά είναι πάντα καλύτερα!) πριν κλείσουμε επίσκεψη του χώρου, αλλά σαν πρώτη εντύπωση περιηγηθήκαμε λιγάκι και ήταν καθαρό, το προσωπικό ευγενέστατο και γενικά μια χαρά μας φάνηκε. Στο ιδιωτικό κλείσαμε ραντεβού την άλλη Παρασκευή το πρωί που θα μας κάνουν ξενάγηση, θα μιλήοσυμε για δίδακτρα και επίσης μας είπε ότι έχουν και λογοθεραπέυτρια που μπορεί να μας μιλήσει για το πως κάνουν ένταξη παιδιών που προέρχονται από πολύγλωσσα περιβάλλοντα, που μας άρεσε πολύ μπορώ να πω, μιας κι η οικογένειά μας είναι ιντερνάσιοναλ 🤣

Εσάς ποια είναι τα πλάνα σας για φύλαξη/βρεφονηπιακούς κτλ; Θα με ενδιέφερε έτσι να συγκρίνω με την Ελλάδα και τη Σουηδία @lahesis ☺️

Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί. 

Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο... 

Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ.

Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄

Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@_piripiri_1400 gr?????? ουαου!!!! μπέμπαρος 😍🤩 😍🤩  😍🤩  😍🤩 

Εμείς χθες πήγαμε και την έβγαλε 400γρ. Β΄έβαια έχουμε μεγάλη διαφορά μεταξύ μας..πάνω από μήνα αν θυμάμαι καλά!

Χθες ξεκαθαρίσαμε και το οικονομικό με τον γιατρό και τη μαία. Όλα εντάξει! Αυτό όμως ρε κορίτσια που αλλάζει και η τιμή του γιατρού ανάλογα με το δωμάτιο που θα επιλέξεις, δεν το καταλαβαίνω! Τέλος παντων...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

@_piripiri_1400 gr?????? ουαου!!!! μπέμπαρος 😍🤩 😍🤩  😍🤩  😍🤩 

Εμείς χθες πήγαμε και την έβγαλε 400γρ. Β΄έβαια έχουμε μεγάλη διαφορά μεταξύ μας..πάνω από μήνα αν θυμάμαι καλά!

Χθες ξεκαθαρίσαμε και το οικονομικό με τον γιατρό και τη μαία. Όλα εντάξει! Αυτό όμως ρε κορίτσια που αλλάζει και η τιμή του γιατρού ανάλογα με το δωμάτιο που θα επιλέξεις, δεν το καταλαβαίνω! Τέλος παντων...

 

Κορίτσι μου εγώ πρώτη φορά ακούω να αλλάζει η τιμή του γιατρού με το δωμάτιο κ έχω γεννήσει ένα στην Αθήνα κ ένα στην Λάρισα (όταν έψαχνα ρωτησα αρκετούς  για τιμες κ κανένας δεν μου είπε ότι αλλάζει με το δωμάτιο) είσαι σίγουρη ότι κατάλαβες καλά; Συνήθως κάποιοι γιατροί ζητάνε πιο πολλά όταν κάνουν καισαρική . Μήπως εννοούσε αυτό ο γιατρός; 🤔 πραγματικά περίεργο γιατί ο γιατρός για τις υπηρεσίες του δεν σχετίζεται με το τι δωμάτιο θα κλείσεις εσυ για να μείνεις στο μαιευτήριο (άσε που συνήθως εκεί βοηθανε οι γιατροί δεν χρεώνουν έξτρα) 🤷🏼‍♀️

 

οπως κ να έχει με το καλό το μωράκι σου ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

@_piripiri_1400 gr?????? ουαου!!!! μπέμπαρος 😍🤩 😍🤩  😍🤩  😍🤩 

Εμείς χθες πήγαμε και την έβγαλε 400γρ. Β΄έβαια έχουμε μεγάλη διαφορά μεταξύ μας..πάνω από μήνα αν θυμάμαι καλά!

Χθες ξεκαθαρίσαμε και το οικονομικό με τον γιατρό και τη μαία. Όλα εντάξει! Αυτό όμως ρε κορίτσια που αλλάζει και η τιμή του γιατρού ανάλογα με το δωμάτιο που θα επιλέξεις, δεν το καταλαβαίνω! Τέλος παντων...

 

Πωπω 1 κιλό διαφορά είμαστε!! Μια χαρά είναι η μπεμπουλα σου στην εβδομάδα που είναι!! 🥰

Κι εγώ πρώτη φορά ακούω ότι η αμοιβή του γιατρού εξαρτάται από το δωμάτιο... Δεν τον πληρώνεις ξεχωριστά από το μαιευτήριο; Συνήθως στο μαιευτήριο κάνουν και καλύτερες τιμές. Εμας μας είχαν βοηθήσει και πληρώσαμε χαμηλότερη κατηγορία δωματίου απ' αυτό που μείναμε, χωρίς κάποιο κονέ 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι όμως μια χαρά καταλάβαμε... απο το τρίκλινο στο δίκλινο ε΄να 500ρικο διαφορά στην τιμή του γιατρού.  Ανεξάρτητα από το μαιευτήριο. Αυτός δικαιολογήθηκε ΄ότι διαμόρφωσε έτσι την τιμή μετά κρίσης για να βοηθήσει.. Η αλ΄ήθεια είναι ότι κι εμείς δε ρωτήσαμε κάτι παραπάνω, γιατί το είχα ξανακούσει και από φίλες μου και από την αδελφή μου που το πρ΄ώτο το είχε γενν΄ήσει με άλλο γιατρό.

Τι να πεις... Να πάνε μόνο όλα καλά! 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2024 at 1:54 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ωχ κοριτσάκι μου, τι περιπέτεια πέρασες! Λογικό ν ανησυχήσεις και πολύ καλώς έπραξες και ενημέρωσες άμεσα και πήγες απο εκεί ❤️ Χαίρομαι πολυ όλα πήγαν καλά εν τέλει φυσικά, κι εύχομαι πραγματικά να μην έχει επανάληψη αυτή η περιπέτεια! Η αλήθεια είναι ότι ακούμε κατα καιρούς για μικρές αποκολλήσεις του πλακούντα, αλλά κι εγώ δεν έχω εμπειρία να σου πω κάτι πάνω σ αυτό.

Σου είπαν μήπως από τι προκλήθηκε; Και γιατί αντιβιώση; Στις κοπέλες εδώ που συμβαίνει στο 1ο τρίμηνο έχω διαβάσει οτι τους δίνουν προγεστερόνη, οπότε ρωτάω μ΄ηπως ισχύει κατι άλλο για το 2ο τρίμηνο που είμαστε εμείς τώρα... 

Εγώ ευτυχώς κάτι μπεζ καφε/ροζουλί είχα μετρημένες 3 φορές μεταξύ 5ης-6ης εβδ, από τότε ποτέ ξανα 🤞 κι αυτά ήταν τις 2 φορές όταν είχα ταξιδέψει με αεροπλάνο μεταμεσονύκτια και τη μία που είχα πάει έναν περίπατο 3-4 ώρες, δηλαδή πολύ πιθανόν να ήταν απ την κούραση και την ταλαιπωρία.

Να μας πεις τι θα σου πει κι ο γιατρός την Τετάρτη, όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου ❤️🍀 τώρα σου είπαν μήπως ξεκουράση, κάτι τετοιο; Τι οδηγίες σου έδωσαν;

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Ευτυχώς πήγαν όλα καλά και από τότε δεν είχα το παραμικρό...! Την αντιβίωση την πήρα γιατί το σημείο που έγινε η αποκόλληση (αν το εξηγώ σωστά) είναι σα μια μικρή ανοικτή πληγούλα, οπ΄΄οτε είναι επικίνδυνο για φλεγμονή.... Από οδηγίες μου είπε ξεκούραση και δεν μου έδωσε προγεστερόνη. 

Εσύ είχες στην πολύ αρχή όπως γράφεις, που είναι και πολύ συχνό απ ότι διαβάζω... Πάντως κορίτσια καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να πιέζουμε πολύ τον εαυτό μας σωματικά. Αν και μου είπαν ότι απλά συνέβη (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) εγώ το συνδέω με την κούραση που ένιωσα το Σάββατο που γύρναγα στα μαγαζιά και ταλαιπωρ΄ήθηκα... Από εδώ και πέρα μόνο χαλάρωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2024 at 3:39 ΜΜ, ο/η MarMar90 είπε:

Περαστικά κορίτσι μου! Γρήγορα και ανώδυνα!!! Ελπ΄ίζω να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό και να μην ξανασυμβεί.

Σου είπαν σε τι μπορεί να οφείλεται; Σε τι φάση είσαι με δουλεια; Κουράζεσαι;

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Δουλειά γραφείου κάνω και μάλιστα πολλές μέρες πλέον από το σπίτι! Αλλά 2 μέρες πριν είχα κουραστεί πολύ γυρνώντας τα μαγαζιά με μωρουδιακά και φοβάμαι ότι το παράκανα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2024 at 4:12 ΜΜ, ο/η Maya_ είπε:

Ωχ βρε κορίτσι λυπάμαι πολύ για την τρομάρα που πέρασες! Ευτυχώς τώρα όλα καλά, ελπίζω να μπορέσεις να ξεκουραστείς! ❤️ 

Εγώ κάπου την 17η εβδομάδα είχα μια αιμοραγία και επειδή έλειπε ο γιατρός μου διακοπές πήγα στο Ρέα για εξετάσεις. Δεν φάνηκε κάτι ανησυχητικό αλλά μου είπε η γιατρός εκεί πως πιθανώς ήταν μια μικρή αποκόλληση λόγω κούρασης ή κάποιας βαριάς δουλειάς που έκανα. Το πήρα λίγο χαλαρά εκείνη την εβδομάδα (όχι και πάρα πολύ βέβαια 😅) και δεν έχει ξαναπροκύψει κάτι παρόμοιο. Ελπίζω το ίδιο και για σένα! 

Αχ σε ευχαριστώ πολύ, με καθησυχάζεις πολύ!!!! Μακάρι να μη μας προκύψει τίποτε άλλο από εδώ και πέρα!🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2024 at 10:32 ΠΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο... 

Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς.

Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Αυτό κάνω ήδη, ξεκουράζομαι όλη μέρα και δουλεύω από το σπίτι! Στην κλινική με κρατήσανε για ενδοφλέβια αντιβίωση, ώστε να μη δημιουργηθεί κάποια φλεγμονή στο σημείο της αποκόλλησης! Ανυπομονώ μεθαύριο να τη δώ την αγάπη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2024 at 4:15 ΜΜ, ο/η Maya_ είπε:

χαχαχαχ ναι νομίζω ξεμπέρδεψα με τις αναμονές επιτέλους! 

τέλος του μήνα θα μιλήσω πάλι με το γιατρό, δεν βιάζεται πολύ να με δει 😂 απλά μου ζήτησε να παίρνω σίδηρο 2 φορές τη μέρα γιατί βγήκε χαμηλός ο αιματοκρίτητης (30).. είναι συνηθισμένο νομίζω όμως, σωστά; 

Άντε επιτέλους! 😁😁

Ναι, είναι συνηθισμένος ο χαμηλός αιματοκρίτης. Μπορεί να σε βάλει να πάρεις και τρεις άμα δει ότι δεν ανεβαίνει. Απλώς θέλει προσοχή ο χαμηλός αιματοκρίτης γιατί μπορεί να σου έρθει σκοτοδίνη άμα κουραστείς πολύ... 

Το είχα πάει δύο τρεις φορές στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στο δρόμο και μια τώρα 😱 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Κι όμως μια χαρά καταλάβαμε... απο το τρίκλινο στο δίκλινο ε΄να 500ρικο διαφορά στην τιμή του γιατρού.  Ανεξάρτητα από το μαιευτήριο. Αυτός δικαιολογήθηκε ΄ότι διαμόρφωσε έτσι την τιμή μετά κρίσης για να βοηθήσει.. Η αλ΄ήθεια είναι ότι κι εμείς δε ρωτήσαμε κάτι παραπάνω, γιατί το είχα ξανακούσει και από φίλες μου και από την αδελφή μου που το πρ΄ώτο το είχε γενν΄ήσει με άλλο γιατρό.

Τι να πεις... Να πάνε μόνο όλα καλά! 💗

Χμμμ κατάλαβα. Απλώς παραξενεύτηκα επειδή δεν το έχω ακούσει γενικά. Στην Αθήνα ίσως είναι νέα πρακτική, τι να πω🤷🏻‍♀️το θέμα είναι να χαμηλώνουν τις τιμές 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Αυτό κάνω ήδη, ξεκουράζομαι όλη μέρα και δουλεύω από το σπίτι! Στην κλινική με κρατήσανε για ενδοφλέβια αντιβίωση, ώστε να μη δημιουργηθεί κάποια φλεγμονή στο σημείο της αποκόλλησης! Ανυπομονώ μεθαύριο να τη δώ την αγάπη μου!

Α ωραία προληπτικά όλα δηλαδή! Μια χαρά! Υπομονή μέχρι την Τετάρτη να την ξαναδείτε, που είμαι σίγουρη ότι όλα θα είναι καλά με την αποκόλληση και θα μας πεις τα ευχάριστα!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Άντε επιτέλους! 😁😁

Ναι, είναι συνηθισμένος ο χαμηλός αιματοκρίτης. Μπορεί να σε βάλει να πάρεις και τρεις άμα δει ότι δεν ανεβαίνει. Απλώς θέλει προσοχή ο χαμηλός αιματοκρίτης γιατί μπορεί να σου έρθει σκοτοδίνη άμα κουραστείς πολύ... 

Το είχα πάει δύο τρεις φορές στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στο δρόμο και μια τώρα 😱 

αχ ελπίζω να μην χτύπησες...

το εχω παθει και εγω 2 φορες στην εγκυμοσυνη, μια όταν είχα πάει να δώσω αίμα για εξετάσεις και μία αφού είχα φάει πολύ σε πιτσαρία 😅

την πρώτη μάλιστα έπεσα και κάτω αλλά ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το έμβρυο, ήταν πολύ νωρίς ακόμα...

Εσύ όταν το έπαθες στο δρόμο λιποθύμησες; δεν σε αγχώνει λίγο; σκέφτομαι να έχω πάντα μαζί μου κάτι αλμυρό σε σνακ και νεράκι, ευτυχώς έπεσε λίγο και η θερμοκρασία και βοηθάει

Το συμπλήρωμα σιδήρου δεν υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει δυσκοιλιότητα; τρεις φορές μου ακούγεται πολύ ρε γαμώτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya_ είπε:

αχ ελπίζω να μην χτύπησες...

το εχω παθει και εγω 2 φορες στην εγκυμοσυνη, μια όταν είχα πάει να δώσω αίμα για εξετάσεις και μία αφού είχα φάει πολύ σε πιτσαρία 😅

την πρώτη μάλιστα έπεσα και κάτω αλλά ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το έμβρυο, ήταν πολύ νωρίς ακόμα...

Εσύ όταν το έπαθες στο δρόμο λιποθύμησες; δεν σε αγχώνει λίγο; σκέφτομαι να έχω πάντα μαζί μου κάτι αλμυρό σε σνακ και νεράκι, ευτυχώς έπεσε λίγο και η θερμοκρασία και βοηθάει

Το συμπλήρωμα σιδήρου δεν υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει δυσκοιλιότητα; τρεις φορές μου ακούγεται πολύ ρε γαμώτο

Επειδή κι εγώ φοβομουν το κομμάτι της δυσκοιλιότητας, γιατί ε΄ίχα θέμα και προ σιδήρου και εγκυμοσύνης, μου πρότεινε ο γιατρός ένα μη συνταγογραφούμενο που δεν επηρεάζει. Lactiferon Plus λέγεται και όντως δε με έχει πειράξει καθόλου! Ρώτα τον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maya_ είπε:

αχ ελπίζω να μην χτύπησες...

το εχω παθει και εγω 2 φορες στην εγκυμοσυνη, μια όταν είχα πάει να δώσω αίμα για εξετάσεις και μία αφού είχα φάει πολύ σε πιτσαρία 😅

την πρώτη μάλιστα έπεσα και κάτω αλλά ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το έμβρυο, ήταν πολύ νωρίς ακόμα...

Εσύ όταν το έπαθες στο δρόμο λιποθύμησες; δεν σε αγχώνει λίγο; σκέφτομαι να έχω πάντα μαζί μου κάτι αλμυρό σε σνακ και νεράκι, ευτυχώς έπεσε λίγο και η θερμοκρασία και βοηθάει

Το συμπλήρωμα σιδήρου δεν υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει δυσκοιλιότητα; τρεις φορές μου ακούγεται πολύ ρε γαμώτο

Όχι όχι, ευτυχώς δεν χτύπησα, είχα και τον άντρα μου μαζί. Πήγα σε μια καφετέρια και μου δώσανε νερό και ο,τι είχαν διαθέσιμο 😅 Ωχ, τα έχεις περασει κι εσύ! Ευτυχώς ούτε εσύ δεν έπαθες κάτι!

Εγω γενικά είχα απο την αρχή θέμα δυσκοιλιότητας στην εγκυμοσύνη κι αυτό που παίρνω 2 φορές την ημέρα δεν την έχει χειροτερέψει ιδιαίτερα την κατάσταση. Αλλά αν έχεις θέμα, δοκίμασε τα σκευάσματα που σου πρότεινε η @MarMar90. Κι η @Kiddo έχει εμπειρία με διάφορα σκευάσματα σιδήρου να σου προτείνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η MarMar90 είπε:

Επειδή κι εγώ φοβομουν το κομμάτι της δυσκοιλιότητας, γιατί ε΄ίχα θέμα και προ σιδήρου και εγκυμοσύνης, μου πρότεινε ο γιατρός ένα μη συνταγογραφούμενο που δεν επηρεάζει. Lactiferon Plus λέγεται και όντως δε με έχει πειράξει καθόλου! Ρώτα τον....

Ευχαριστώ πολύ, θα ρωτήσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Όχι όχι, ευτυχώς δεν χτύπησα, είχα και τον άντρα μου μαζί. Πήγα σε μια καφετέρια και μου δώσανε νερό και ο,τι είχαν διαθέσιμο 😅 Ωχ, τα έχεις περασει κι εσύ! Ευτυχώς ούτε εσύ δεν έπαθες κάτι!

Εγω γενικά είχα απο την αρχή θέμα δυσκοιλιότητας στην εγκυμοσύνη κι αυτό που παίρνω 2 φορές την ημέρα δεν την έχει χειροτερέψει ιδιαίτερα την κατάσταση. Αλλά αν έχεις θέμα, δοκίμασε τα σκευάσματα που σου πρότεινε η @MarMar90. Κι η @Kiddo έχει εμπειρία με διάφορα σκευάσματα σιδήρου να σου προτείνει. 

ευχαριστώ! θα το έχω υπόψιν αν δω ότι έχω πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Επιτέλους μπορώ να σας γράψω!!

@lilly1984 μου λυπάμαι πολύ για το άγχος και την ταλαιπωρία που πέρασες.. αν και καταλαβαίνω απόλυτα πόσο τρομακτικό ήταν αυτό και δη σε αυτό το στάδιο, ευτυχώς όλα καλά..! Πήγες στο γιατρό; Είδατε το κορίτσι σας; Τι σου είπε; 

@Θέτις Κ. μου, όντως λίγο σόκ που ψάχνετε από τώρα βρεφικό σταθμό αλλά εφόσον είναι τέτοιες οι συνθήκες καλά κάνετε και προνοειτε! Τουλάχιστον σε εσάς εκεί έχει και ο πατέρας ειδική άδεια για να φροντίσει το μωράκι.. εδώ μόνο 15 μέρες μετά το τοκετό έχει δικαίωμα να κάτσει και τέλος.. σκέψου ότι έχει 3 χρόνια που ισχύει αυτό; Ίσως και πολύ λέω.. εδώ Ελλάδα η μητέρα μόνο επιφορτίζεται το ρόλο της γονεϊκότητας και μέχρι πριν λίγα χρόνια (2?) είχε "δικαίωμα" μέχρι 6 μήνες μετά να κάτσει για να φροντίσει το μωράκι στον ιδιωτικό τομέα με αμοιβή το κατώτατο βασικό μισθό άσχετα πραγματικού μισθού.. στο δημόσιο είχε 9 μήνες (δεν ξέρω με τι αποδοχές).. γιατί ως γνωστόν τα μωρά των ιδιωτικών υπαλλήλων μεγαλώνουν μόνα τους πιο γρήγορα..! Ας μη πιάσουμε τις μητέρες ελεύθερου επαγγελματία & αγρότισσες που μέχρι πριν λίγους μήνες δεν είχαν καμία απολύτως βοήθεια από το κράτος και με προσωπικό κόστος "κάθονταν" να φροντίσουν τα μωράκια τους όσο οι ίδιες άντεχαν οικονομικά χωρίς να εργάζονται.. ευτυχώς πλέον τα έχουν εξισώσει λίγο και δίνουν 9 μήνες επιδότηση στις νέες μανουλες για να φροντίσουν τα μωράκια τους αν και νομίζω πάλι βάση κατώτατου βασικού μισθού.. αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για να αγγίξουμε την υποστήριξη που δίνουν άλλα ευρωπαϊκά κράτη στους νέους γονείς και κυρίως στους μπαμπάδες που στην Ελλάδα δεν φαίνεται να υπολογίζεται ο ρόλος τους στην ανατροφή του μωρού.. Τεσπα, πολύ μεγάλη συζήτηση και αυτή.. Όσον αφορά το βρεφικό σταθμό εμείς τουλάχιστον δεν το σκεφτόμαστε ακόμα.. άλλωστε θα ήθελα (αν βοηθήσουν τα οικονομικά μας) να κάτσω λίγο παραπάνω να το μεγαλώσω γιατί κάναμε και μεγάλο αγώνα να αποκτήσουμε το θαυματακι μας και καλώς να έρθει στη ζωή μας πάνω από όλα υγιέστατο, οπότε όπως το έχω στο μυαλό μου μετά τα 2 έτη του μωρού λέω να το πάμε.. θα το δείξουν όμως οι συνθήκες..

@_piripiri_ μου βλέπω τα κεφάλια μέσα για τα καλά ε;! Χαρά στο κουράγιο σου!! Εγώ ένα δίωρο να βοηθήσω στην ανακαίνιση του σπιτιού και χρειάζομαι τουλάχιστον ένα 4ωρο ύπνου μετά για να συνέλθω..🙊 καλά αν κάνω το λάθος να σκύψω μου κόβεται η ανάσα μετά.. βρε παιδιά πολύ εξάντληση γενικά..! Πως είναι ο μικρός τώρα; Συνήλθε; 

@Maya_ μου προσοχή με 30 αιματοκρίτη..!! Αν και όντως συνηθίζεται να πέφτει στην εγκυμοσύνη εσένα σου έπεσε πάρα πολύ βρε παιδί μου και θέλει πολύ προσοχή.. ευτυχώς που σου αύξησε το συμπλήρωμα.. πότε σου είπε να επαναλάβεις εξετάσεις; Πρέπει να δείς και μήπως δεν κάνεις καλή απορρόφηση αυτού του σιδήρου.. για να βοηθήσεις στην απορρόφηση του, απέφυγε να το παίρνεις με φαγητό (1 ώρα πριν ή 2 ώρες μετά το γεύμα) και απέφυγε ειδικά με γαλακτοκομικά ή άλλα προϊόντα υψηλά σε ασβέστιο αλλά δοκίμασε να το παίρνεις με ένα ποτήρι χυμό ή άλλη πηγή βιταμίνης C.. φαντάζομαι θα στα έχει πει και ο γιατρός σου.. από συμπληρώματα διατροφής αν χρειαστείς ρώτα με! Έχω αδειάσει αποθήκες Ελλάδας και εξωτερικού.. 😅

@Kallia.Geo μου πως ήταν η καμπύλη σου; Δεν θυμάμαι αν μας έγραψες.. Μου έγραψε και η δική μου τη καμπύλη.. θα πάω μέσα στην εβδομάδα.. για να δούμε!! 🤞🤞

Στα δικά μου.. ευτυχώς με τη μπουμπού μας όλα καλά! Αν και πολύ νεύρο αυτό το παιδί.. δίνει πόνο.. βλέπεις τη κοιλιά ταμπούρλο κουνιέται ολόκληρη!! 😍😍 Έκλεισα και μαθήματα στη Φαιναρέτη ξεκινάμε τον Οκτώβριο.. πήγα και σε ένα κέντρο ανεξάρτητων μαιών για περαιτέρω μαθήματα και πληροφορίες.. φανταστικές κοπέλες όλες τους!! Κατά τα άλλα όμως δεν μας έχει πάει καθόλου καλά αυτός ο μήνας.. να σας πω ότι μας έκλεψαν το μετρητή της ΔΕΗ και ήμασταν χωρίς ρεύμα από ξημερώματα Σαββάτου 7 του μήνα μέχρι και χθες 17/9 το μεσημέρι που ήρθαν να μας βάλουν άλλον χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση όλες αυτές τις μέρες για το πότε θα τελείωνε η ταλαιπωρία μας.. 👿👿👿 Δεν έχω πολλά να πω.. για αυτό και δεν κατάφερνα να σας γράψω καθώς και το σήμα στη περιοχή είναι ανύπαρκτο.. ειλικρινά σκέτη αγανάκτηση.. ψυχολογικά τουλάχιστον νοιωθω ότι εσκαβα.. η αδιαφορία και η γραφειοκρατία καλά κρατεί κατά τα άλλα.. +150€ έξτρα έξοδα για αυτό και δεν ξέρω πόσο παραπάνω μπορεί να φτάσει, θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό... δεν μπορώ να διανοηθω τι στο π@@τσο πραγματικά μπορεί να θέλει κάποιος το μετρητή για να το κλέψει.. πφφφφ... Τεσπα.. δεν θέλω να το σκέφτομαι παραπάνω.. ευτυχώς το σημαντικότερο όλων πάει καλά και είμαι ευγνώμων!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μα δε θέλω να την αναγνωρίσει! Άρα δε θα έχει δικαιώματα. Απλά για να το τρίψω στη μούρη το θέλω να μην τολμάει να λέει αυτά που λέει!
    • Η ψυχική μου ηρεμία είναι μια χαρά και απο την στιγμή που έχω αυτό το πλάσμα στην αγκαλιά μου δε μου τη διαταράσσει τίποτα!!! Είμαι ΖΕΝ και χωρίς γιόγκα ή διαλογισμό. Χαχαχαχαχα 
    • Κοριτσι μου η τελική απόφαση για το τι θα κάνεις εννοείτε είναι δική σου, εμένα η γνώμη μου είναι πως φαντάζομαι λίγο πολύ αυτές τις αντιδράσεις τις περίμενες από την στιγμή που δεν ήθελε παιδί αυτός, ζείτε πλέον στο ίδιο μέρος όπου και το «κουτσομπολιό» θα είναι μέσα στο πρόγραμμα δυστηχως.. αλλά και αυτό πόσο θα κρατήσει 1εβδομαδα ; 1 μήνα ; 2; Εεε κάποια στιγμή θα βαρεθούν θα σταματήσουν.. αυτός τώρα κοιτάει να προστατέψει τον εαυτό από τα κακά σχολεία.. το ίδιο θα προτείνω να κανεις και εσύ.. προστάτεψε τον εαυτό σου και την κόρη, κλείσε τα αυτιά σου σε αυτά τα σχόλια - κουτσομπολιά και κοιτά την ζωή σου από εδώ και πέρα τι θα κάνεις… μην μπλέξεις σε διαμάχες με δικαστήρια που θα φέρουν εντάσεις στο σπίτι σου  κράτα το παιδί σου μακριά από αυτά  έτσι και αλλιώς αυτός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή, εσύ ήσουν ξεκάθαρη με το τι θέλεις να κάνεις με το παιδί σου δεν βλέπω τον λόγο να μπλέξεις τώρα εκτός αν θέλεις διατροφή τότε αλλάζει το πράγμα 🤷‍♀️ εμένα αυτήν είναι η γνώμη μου κορίτσι μου σου λέω πως τα βλέπω τα πράγματα που ειμαι έξω από το χορό αλλά πραγματικά πέτα αυτό το αγκάθι από μέσα σου, δεν τον χρειάζεσαι αυτόν τον άνθρωπο στην ζωή της κόρης σου, τώρα όταν με το καλό μεγαλώσει ας αποφασίσει μόνη της τι θέλει να κάνει με τον μπαμπά της 
    • Όχι ο γιατρός δε μου είπε να κανω εξωσωματική, λέει ότι η σάλπιγγα είναι οκ και λειτουργική! Απλά εγώ τώρα αυτό που πέρασα μου έχει δημιουργήσει τέτοιο τραύμα που δε θέλω να διανοηθώ ότι μπορεί να γίνει ξανά! Ίσως αν περάσει καιρός το δω αλλιώς αλλά τώρα δε θέλω να το σκεφτώ με τίποτα... Δεν αντέχω να το ξαναπεράσω! Όχι επειδή θα στεναχωρηθω για την απώλεια, αλλά για όλο τον πόνο κ το άγχος "είμαι σε νησι, θα σκάσει η σάλπιγγα, θα πεθάνω πριν έρθει το ελικόπτερο " Αυτό με καίει! Θα δούμε, θα μιλήσω και αύριο μαζί του και βλέπουμε... Αλλα ξέρω κ γω αυτό που λες, και καλά να φαίνεται η σάλπιγγα κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει όταν πρέπει! Εμένα ήταν διαβατες πριν 12 μήνες ακριβώς, ωστόσο το εξωμητριο εξωμητριο! Αλλά άργησα κ γω τις προσπάθειες, είχαμε κάνει διάλειμμα για κάποιους μήνες κ έχω κ εγώ ευθύνη σ αυτό. Έπρεπε πιο γρήγορα. Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε!
    • Αμ το κορυφαίο είναι ότι αυτός προχώρησε σε καινούρια σχέση και μάλλον τα διαδίδει αυτά για την γκόμενα. Να μην τον κακό χαρακτηρίσει! Και δεν αποφάσισα εγώ να μην έχει καμία σχέση με τον μπαμπά της η Ισμήνη-Μαρία αλλά εκείνος!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...