Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τώρα είν Μάης και Άνοιξη , τώρα ειν το καλοκαίρι , τώρα ειν ο καιρός μωράκια 👶👶 μωράκια να μας φέρει 🤰❤️🧿💖💙🙏🧿


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

χμμμ έχεις τα δίκια σου και συ βρε κορίτσι, αλλά μη το βάζεις κάτω! μπορεί να κάνεις πικ το απόγευμα ή αργά το βράδυ - μήπως να είχατε μια επαφούλα σήμερα για να είσαι καλλυμένη;

να συνεχίσεις τα τεστ πάντως, γιατί σε γυναίκες με ΣΠΩ παρατηρούνται γενικά σκαμπανευάσματα. Και να ανεφέρεις στη γιατρό σου το ημερολόγιο που κρατάς με τα τεστ γιατί λογικά θα μπορεί να σε καθοδηγήσει αναλόγως. Εύχομαι το καλύτερο 🙏

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου...ναι θα έχουμε κ σήμερα επαφουλα!!! Θα τα συνεχίσω κ βλέπουμε αν κ δεν έχουν μείνει πολλά άλλα επιστρέφω Κυριακή επομένως θα δω να πάω από βδομάδα στην γιατρό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Πολύ ενθαρρυντικά φαίνονται όλα αυτά!!!! Αναμένουμε λοιπόν!!! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 

Κοριτσάκι μου εχθές έκανες ένα μόνο; 

Ναι έκανα ένα το βραδάκι!! Δεν έχω πολλά μαζί μου κ προσέχω λίγο να μην τα ξοδεύω άσκοπα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μένετε μακριά;;; Ο άντρας σου τι λέει;;;

Που δεν το έχουμε πει ακόμη; όχι πολύ κοντά μένουμε (επαρχία γαρ). Νομίζω περιμένω να βεβαιωθώ κι άλλο ότι πάνε όλα καλά;; Την προηγούμενη φορά η μαμά μου με είχε αγχώσει αρκετά και με την αποβολή ακόμη περισσότερο, δηλαδή ήταν όλο λάθος. Και μέχρι στιγμής νιώθω πιο ήρεμη που δεν το έχω πει. Σκέφτομαι σε κανα δυο βδομάδες να το μάθουν. Αν δεν το έχουν ψιλιαστεί δηλαδή. Ο σύζυγος, τον ενδιαφέρει εγώ να είμαι ήρεμη επομένως δεν μου λέει κάτι για αυτό για την ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Ναι έκανα ένα το βραδάκι!! Δεν έχω πολλά μαζί μου κ προσέχω λίγο να μην τα ξοδεύω άσκοπα!!

Καλησπέρα κορίτσι μου, είναι όντως λίγο μπέρδεμα αυτή η κατάσταση αλλά σε κάθε περίπτωση το τεστ είναι απλά ένα ενδεκτικό βοηθητικό εργαλείο. Θα σου έλεγα να έχετε αν είναι δυνατόν τις επαφές όπως τις υπολογίζατε και στη συνέχεια βλέπεις μέσω γιατρού τι ακριβώς γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου. Γράψε μας αν θέλεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για σένα. Έχω κι εγώ ΣΠΩ αλλά επειδή έπαιρνα για χρόνια αντισυλληπτικά κάπως είχαν ρυθμιστεί τα πράγματα κι έπιασα με τη μια. Γράφε όσο περισσότερο μπορείς μέχρι να βγεις απο δοκιμαστικό μέλος για να φαίνονται οι δημοσιεύσεις σου κατ' ευθείαν.

Έχω πάρει και εγω στο παρελθόν αντισυλληπτικά για 1,5 χρόνο περίπου και μετά μου έδωσαν ινοσιτολη αν το λέω σωστά για άλλον ένα χρόνο και ειδα τεράστια βελτίωση και στην περίοδο αλλά και υπερηχογράφηκά υπήρξε βελτίωση στις κύστες μου. Από τότε έχω αλλάξει δυο γυναικολόγους και όταν τους ρωτούσα σε περίπτωση εγκυμοσύνης τι κάνουμε μου είπαν ότι ίσως χρειαστώ αρκετές φορές να προσπαθήσω. Τώρα βρισκόμαστε στους 5 μήνες προσπαθειών και περιμένω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Έχεις κάνει τοτε για να λες ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη! Αφού περνεις και αγωγη εντάξει! Δυστυχώς το ΣΠΩ συνήθως οφείλεται σε αυτό! Θα τα καταφέρουμε κορίτσι μου🙏❤️

Τώρα μπήκα σε ιδέες....τι εξετάσεις είναι αυτές;; Στις αιματολογικές είναι;; Δεν ξέρω από που το έβγαλε ο ενδοκρινολόγος αυτό το συμπέρασμα....μήπως επειδή το χασιμοτο συνδέεται με την αντίσταση στην ινσουλίνη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Naty_ είπε:

 

Κορίτσια μου για αντίσταση σε ινσουλίνη και ΣΠΩ βοηθάει και η διατροφή πολύ, πχ να δίνετε έμφαση στην πρωτεΐνη και λαχανικά και οι υδατάνθρακες να είναι ολικής πάντα. Φαντάζομαι το έχετε ψάξει αλλά είπα να το αναφέρω 

Καλά κάνεις γλυκιά μου κ το αναφέρεις...το ξέρω αλλά δυστυχώς είναι κοιλιοδουλη 🤣🤣🤣🤣 δεν μπορώ να χάσω εύκολα μου αρέσει το φαγητό γαμωτο.... προσπαθώ βέβαια πολύ να ξέρετε 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Τώρα μπήκα σε ιδέες....τι εξετάσεις είναι αυτές;; Στις αιματολογικές είναι;; Δεν ξέρω από που το έβγαλε ο ενδοκρινολόγος αυτό το συμπέρασμα....μήπως επειδή το χασιμοτο συνδέεται με την αντίσταση στην ινσουλίνη;;;

Οι εξετάσεις είναι αιματολογικές απλά περνεις γλυκόζη οταν τις κανεις ! Από τη στιγμή που παίρνεις αγωγη είσαι καλυμμένη όποτε να μη σου μπαίνουν ιδέες κορίτσι μου! Τώρα όσο αναφορά το Χασιμότο με την ινσουλίνη δεν έχω ιδέα!  Εμένα πάντως είναι λόγω ΣΠΩ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

❤️

εσύ είσαι 8 ΜΤΩ έτσι; έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα σήμερα;

Που το θυμάσαι βρε θηρίο;!;!;; Να φαν κ οι κότες αλλά δεν δίνω σημασία… Ευαισθησία στο στήθος, πονάκια χαμηλά κ υγρά. Αλλά θεωρώ πως είναι σημάδια περιόδου.

στις πριν 2 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Ναι έκανα ένα το βραδάκι!! Δεν έχω πολλά μαζί μου κ προσέχω λίγο να μην τα ξοδεύω άσκοπα!!

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να ήταν εχθές το πρωί το peak σου κ τώρα σιγά σιγά να πεφτει η ορμόνη;; Κάνε επαφουλες καλού κακού κ όταν επιστρέψεις πήγαινε στο γιατρό να δει εάν έγινε η ωορρηξία κοριτσάκι μου γλυκό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Οι εξετάσεις είναι αιματολογικές απλά περνεις γλυκόζη οταν τις κανεις ! Από τη στιγμή που παίρνεις αγωγη είσαι καλυμμένη όποτε να μη σου μπαίνουν ιδέες κορίτσι μου! Τώρα όσο αναφορά το Χασιμότο με την ινσουλίνη δεν έχω ιδέα!  Εμένα πάντως είναι λόγω ΣΠΩ! 

Δεν έχω πάρει ποτέ γλυκόζη για να κάνω εξέταση...είμαι σίγουρη!! Θα του το αναφέρω όταν πάω να δω τι θα μου πει...σε ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Που το θυμάσαι βρε θηρίο;!;!;; Να φαν κ οι κότες αλλά δεν δίνω σημασία… Ευαισθησία στο στήθος, πονάκια χαμηλά κ υγρά. Αλλά θεωρώ πως είναι σημάδια περιόδου.

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να ήταν εχθές το πρωί το peak σου κ τώρα σιγά σιγά να πεφτει η ορμόνη;; Κάνε επαφουλες καλού κακού κ όταν επιστρέψεις πήγαινε στο γιατρό να δει εάν έγινε η ωορρηξία κοριτσάκι μου γλυκό 

Δεν ξέρω ...αλλά δεν νομίζω!! Μου το έκανε κ άλλη μέρα αυτό το σκαμπανεβα.... Θα πάω σίγουρα στην γιατρό!! Θα δω πότε θα έρθω περίοδο κ θα υπολογίσω στον περίπου! Κάνω κ μεγάλους κύκλους γαμωτο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Που το θυμάσαι βρε θηρίο;!;!;; Να φαν κ οι κότες αλλά δεν δίνω σημασία… Ευαισθησία στο στήθος, πονάκια χαμηλά κ υγρά. Αλλά θεωρώ πως είναι σημάδια περιόδου.

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να ήταν εχθές το πρωί το peak σου κ τώρα σιγά σιγά να πεφτει η ορμόνη;; Κάνε επαφουλες καλού κακού κ όταν επιστρέψεις πήγαινε στο γιατρό να δει εάν έγινε η ωορρηξία κοριτσάκι μου γλυκό 

Είμαστε κοντά γι αυτό 😂 ας τα πάρουμε σαν περιόδου για να μην πέσουμε πολύ μετα αν την δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Άντε ντε... Εσύ δηλαδή δεν ξέρεις;;; Πως γίνεται αυτό βρε κορίτσι;;; Και ποια είναι η διαδικασία για το gender reveal; 

Μας εγραψε η γιατρος το φύλο σε ένα φάκελο κ τον έχουμε σπίτι κλειστό 😅 μη ρωτήσεις πως αντέχουμε 😅😂 εγώ προσωπικά επειδή έχω κ ένα άλλο παιδί λίγο ασχολούμαι με αυτή την εγκυμοσύνη κ επειδή ειχαμε κ το χειρουργείο του μέσα σε όλα αυτά έδωσα προτεραιότητα σε αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Μας εγραψε η γιατρος το φύλο σε ένα φάκελο κ τον έχουμε σπίτι κλειστό 😅 μη ρωτήσεις πως αντέχουμε 😅😂 εγώ προσωπικά επειδή έχω κ ένα άλλο παιδί λίγο ασχολούμαι με αυτή την εγκυμοσύνη κ επειδή ειχαμε κ το χειρουργείο του μέσα σε όλα αυτά έδωσα προτεραιότητα σε αυτό 

Τι καλά... Και πως θα το αποκαλύψετε; Απλά θα ανοίξετε το φάκελο; Ρωτάω γιατί έχω δει πολλά βίντεο που λογικά έχουν δώσει το φάκελο σε ζαχαροπλαστείο για παράδειγμα και στο εσωτερικό της τούρτας βάζουν το χρώμα του φύλου του μωρού! Δε μου κάνει εντύπωση που κρατιέστε. Κι εγώ έχω πολλή υπομονή και πείσμα. Εγώ απλά ήθελα να ξέρω γιατί μου δίνουν φίλες και γνωστές πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τι καλά... Και πως θα το αποκαλύψετε; Απλά θα ανοίξετε το φάκελο; Ρωτάω γιατί έχω δει πολλά βίντεο που λογικά έχουν δώσει το φάκελο σε ζαχαροπλαστείο για παράδειγμα και στο εσωτερικό της τούρτας βάζουν το χρώμα του φύλου του μωρού! Δε μου κάνει εντύπωση που κρατιέστε. Κι εγώ έχω πολλή υπομονή και πείσμα. Εγώ απλά ήθελα να ξέρω γιατί μου δίνουν φίλες και γνωστές πράγματα!

Θα τον δώσω στο κατάστημα που θα πάω να αγοράσω τα κονφετί κ θα τους πω να μην έχει κάπου έξω το χρωμα για να μην αποκαλυφθεί! θελαμε με μπαλόνι αυτή τη φορά π το σπας κ πέφτουν κονφετί ή αλλά μπαλόνια αλλά είχαμε πάει σε ένα άλλο πάρτυ πριν μια εβδοαμδα κ ο μικρος μου φοβήθηκε πολύ κ αλλάξαμε ιδέα…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μόλις επέστρεψα απ' το ραντεβού μου! Όλα καλά, αν κι είχα αγχωθει για τις κράμπες που σας έλεγα. Ευτυχώς όλα καλά, κι η γιατρός μας έβαλε να ακούσουμε και καρδούλα καθώς με είδε ότι ήμουν σε έξαλλη κατάσταση 😅 κανονικά είπε δε θα έβαζε γιατί είναι μικρό το σποράκι και δε κάνει, μιας και το είχαμε ήδη ακούσει πριν μια εβδομάδα. Οπότε την αγάπησα γι'αυτό 🥰 μου είπε ότι όλα δείχνουν εξαιρετικά, και μου πρότεινε να κλείσω κατευθείαν την αυχενική διαφάνεια για τέλη Ιουνίου. Ασφαλώς, και τη ρώτησα αν στο ενδιάμεσο μπορώ να τη δω αν με πιάσει πάλι η παράνοια και είπε φυσικά ναι αλλά μου είπε ότι πρέπει να χαλαρώσω, το οποίο το τόνισε αρκετές φορές 🤣 

Όσον αφορά το θυροειδή μου είπε να παίρνω διπλό το χάπι μου χ2 φορές τη βδομάδα (πχ ΣΚ) και συνεχίζω με ασπιρίνη μέχρι 35η εβδομάδα και προγεστερόνη μέχρι 14η εβδομάδα.

Επίσης μου μέτρησε το μωράκι λίγο μικρότερο από τον Έλληνα γυναικολόγο, οπότε είμαι 7+2 σήμερα ενώ με του άλλου θα ήμουν 7+5. Είπε ότι είναι αμελητέα διαφορά γιατί μπορεί να διαφέρουν τα μηχανήματα και λόγω του ότι σ αυτή τη φάση είναι πολύ μικρό το έμβρυο για να έχουμε ακριβή μέτρηση. Στην αυχενική θα έχουμε καλύτερη εικόνα και ΠΗΤ.

Αυταααααα! Για τις κράμπες πρότεινε παρακεταμόλη ή μαγνήσιο. Και μου έδωσε και ένα χάπι για τις ναυτίες καθώς χθες είχα το πρώτο κρούσμα εμετού (ξέχασα να σας το πω) και σήμερα μετά το ραντεβού σταμάτησαμε με το αμάξι και 🤮 μάλλον έβγαλα το άγχος μου στην κυριολεξία 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσια μου μόλις επέστρεψα απ' το ραντεβού μου! Όλα καλά, αν κι είχα αγχωθει για τις κράμπες που σας έλεγα. Ευτυχώς όλα καλά, κι η γιατρός μας έβαλε να ακούσουμε και καρδούλα καθώς με είδε ότι ήμουν σε έξαλλη κατάσταση 😅 κανονικά είπε δε θα έβαζε γιατί είναι μικρό το σποράκι και δε κάνει, μιας και το είχαμε ήδη ακούσει πριν μια εβδομάδα. Οπότε την αγάπησα γι'αυτό 🥰 μου είπε ότι όλα δείχνουν εξαιρετικά, και μου πρότεινε να κλείσω κατευθείαν την αυχενική διαφάνεια για τέλη Ιουνίου. Ασφαλώς, και τη ρώτησα αν στο ενδιάμεσο μπορώ να τη δω αν με πιάσει πάλι η παράνοια και είπε φυσικά ναι αλλά μου είπε ότι πρέπει να χαλαρώσω, το οποίο το τόνισε αρκετές φορές 🤣 

Όσον αφορά το θυροειδή μου είπε να παίρνω διπλό το χάπι μου χ2 φορές τη βδομάδα (πχ ΣΚ) και συνεχίζω με ασπιρίνη μέχρι 35η εβδομάδα και προγεστερόνη μέχρι 14η εβδομάδα.

Επίσης μου μέτρησε το μωράκι λίγο μικρότερο από τον Έλληνα γυναικολόγο, οπότε είμαι 7+2 σήμερα ενώ με του άλλου θα ήμουν 7+5. Είπε ότι είναι αμελητέα διαφορά γιατί μπορεί να διαφέρουν τα μηχανήματα και λόγω του ότι σ αυτή τη φάση είναι πολύ μικρό το έμβρυο για να έχουμε ακριβή μέτρηση. Στην αυχενική θα έχουμε καλύτερη εικόνα και ΠΗΤ.

Αυταααααα! Για τις κράμπες πρότεινε παρακεταμόλη ή μαγνήσιο. Και μου έδωσε και ένα χάπι για τις ναυτίες καθώς χθες είχα το πρώτο κρούσμα εμετού (ξέχασα να σας το πω) και σήμερα μετά το ραντεβού σταμάτησαμε με το αμάξι και 🤮 μάλλον έβγαλα το άγχος μου στην κυριολεξία 🤣🤣🤣

Όλα τέλεια πάνε κορίτσι μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη γιατρό σου!!! ΧΑΛΆΡΩΣΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσια μου μόλις επέστρεψα απ' το ραντεβού μου! Όλα καλά, αν κι είχα αγχωθει για τις κράμπες που σας έλεγα. Ευτυχώς όλα καλά, κι η γιατρός μας έβαλε να ακούσουμε και καρδούλα καθώς με είδε ότι ήμουν σε έξαλλη κατάσταση 😅 κανονικά είπε δε θα έβαζε γιατί είναι μικρό το σποράκι και δε κάνει, μιας και το είχαμε ήδη ακούσει πριν μια εβδομάδα. Οπότε την αγάπησα γι'αυτό 🥰 μου είπε ότι όλα δείχνουν εξαιρετικά, και μου πρότεινε να κλείσω κατευθείαν την αυχενική διαφάνεια για τέλη Ιουνίου. Ασφαλώς, και τη ρώτησα αν στο ενδιάμεσο μπορώ να τη δω αν με πιάσει πάλι η παράνοια και είπε φυσικά ναι αλλά μου είπε ότι πρέπει να χαλαρώσω, το οποίο το τόνισε αρκετές φορές 🤣 

Όσον αφορά το θυροειδή μου είπε να παίρνω διπλό το χάπι μου χ2 φορές τη βδομάδα (πχ ΣΚ) και συνεχίζω με ασπιρίνη μέχρι 35η εβδομάδα και προγεστερόνη μέχρι 14η εβδομάδα.

Επίσης μου μέτρησε το μωράκι λίγο μικρότερο από τον Έλληνα γυναικολόγο, οπότε είμαι 7+2 σήμερα ενώ με του άλλου θα ήμουν 7+5. Είπε ότι είναι αμελητέα διαφορά γιατί μπορεί να διαφέρουν τα μηχανήματα και λόγω του ότι σ αυτή τη φάση είναι πολύ μικρό το έμβρυο για να έχουμε ακριβή μέτρηση. Στην αυχενική θα έχουμε καλύτερη εικόνα και ΠΗΤ.

Αυταααααα! Για τις κράμπες πρότεινε παρακεταμόλη ή μαγνήσιο. Και μου έδωσε και ένα χάπι για τις ναυτίες καθώς χθες είχα το πρώτο κρούσμα εμετού (ξέχασα να σας το πω) και σήμερα μετά το ραντεβού σταμάτησαμε με το αμάξι και 🤮 μάλλον έβγαλα το άγχος μου στην κυριολεξία 🤣🤣🤣

Τ ε λ ε ι α !!! Μια χαρα τη βρισκω τη γιατρό, κουλ όπως πρέπει 😄 Αλλά εννοείται όποτε νιώσεις την ανάγκη να πας να πας! Επίσης να ρωτήσω σε ζύγισαν είτε στην Ελλάδα είτε εκει; Εμένα για την ώρα όχι και δύο φίλες τις είχαν ζυγίσει στην αρχή.

Α άρχισαν εμετοί ε; Εγώ παίρνω μαγνήσιο για κράμπες. Πριν λίγο γύρισα από φαγητό με μια φίλη, τι το θελα το ριζότο. Να δω πως θα κοιμηθω! Γενικά με πιάνει ναυτία και βάρος μετά από τα γεύματα αυτές τις μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τ ε λ ε ι α !!! Μια χαρα τη βρισκω τη γιατρό, κουλ όπως πρέπει 😄 Αλλά εννοείται όποτε νιώσεις την ανάγκη να πας να πας! Επίσης να ρωτήσω σε ζύγισαν είτε στην Ελλάδα είτε εκει; Εμένα για την ώρα όχι και δύο φίλες τις είχαν ζυγίσει στην αρχή.

Α άρχισαν εμετοί ε; Εγώ παίρνω μαγνήσιο για κράμπες. Πριν λίγο γύρισα από φαγητό με μια φίλη, τι το θελα το ριζότο. Να δω πως θα κοιμηθω! Γενικά με πιάνει ναυτία και βάρος μετά από τα γεύματα αυτές τις μέρες. 

Κι εμένα με ζύγισαν στον 1ο υπέρηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τ ε λ ε ι α !!! Μια χαρα τη βρισκω τη γιατρό, κουλ όπως πρέπει 😄 Αλλά εννοείται όποτε νιώσεις την ανάγκη να πας να πας! Επίσης να ρωτήσω σε ζύγισαν είτε στην Ελλάδα είτε εκει; Εμένα για την ώρα όχι και δύο φίλες τις είχαν ζυγίσει στην αρχή.

Α άρχισαν εμετοί ε; Εγώ παίρνω μαγνήσιο για κράμπες. Πριν λίγο γύρισα από φαγητό με μια φίλη, τι το θελα το ριζότο. Να δω πως θα κοιμηθω! Γενικά με πιάνει ναυτία και βάρος μετά από τα γεύματα αυτές τις μέρες. 

Με ζύγισε εδώ η μαία! Στην κλινική που πηγαίνω όταν έχεις κλείσει ραντεβού μαιευτικου ελέγχου πριν σε δει ο/η γιατρός μιλάς με τη μαία που έχει εφημερία. Αυτή παίρνει το ιστορικό σου, καταγράφει τα συμπτώματα και ελέγχει πίεση και βάρος. Στην Ελλάδα δε με ζύγισε ο γυναικολόγος αλλά με ρώτησε αν είχα κάποια μεταβολή στο βάρος μου. Έχω πάρει 1.5 κιλό απ' ότι φαίνεται μέχρι στιγμής. Θα ξεκινήσω κι εγώ το μαγνήσιο τώρα γιατί τώρα οι κράμπες κάνουν προβολή στη μέση και δε βολευομαι σε καμία στάση! 

Καλά με το φαγητό γενικά δε βγάζεις άκρη - κι εγώ με μόλις έφαγα και νιώθω χάλια στο στομάχι. Επίσης έχω και μια μεταλλική γεύση, δεν ευχαριστιεμαι τίποτα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ.μου και @Natyμου ! Αγαπημένες μου!!!! Μαζί είμαστε σε όλα και πηγαίνουμε χέρι χέρι! Εμένα ο γιατρός δν με ζύγισε αλλά έχω ζυγιστεί μόνη μ κ έχω χάσει 1 κιλό μιας κ δν μπορώ ν φάω καλά! Και γώ χθες το βράδυ δοκίμασα ν μην πάρω το χάπι και ξέρασα δυο φορές μέσα σε μισή ώρα ! Όποτε μετά το πήρα , μέχρι ν δράσει βέβαια όλο το βράδυ πέθανα ! Δν μπορούσα ν σταθώ πουθενά! Όποτε αποφάσισα ν παίρνω 1 κάθε βράδυ και να μην το σταματήσω! Θέλω ν απολαύσω την εγκυμοσύνη μ και ν μην είμαι στο κρεβάτι όλη την ώρα σαν άρρωστη! Επίσης έχω τρομερό φούσκωμα και καούρα που καίγομαι μέχρι ψηλα τον λαιμο πάνω! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

θετις μ τα νέα σου είναι υπέροχα!!!! Όποτε κ εσυ όσο σε αφηνουν οι ναυτίες και τα συμπτώματα απόλαυσε την εγκυμοσύνη σ!!! 

τέλος κορίτσια μ με το μαγνήσιο θα σωθείτε! Εγώ το ξεκίνησα από την ημέρα τ θετικής χοριακης και πραγματικά πλέον τα τραβήγματα που νιώθω είναι ελάχιστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Τ ε λ ε ι α !!! Μια χαρα τη βρισκω τη γιατρό, κουλ όπως πρέπει 😄 Αλλά εννοείται όποτε νιώσεις την ανάγκη να πας να πας! Επίσης να ρωτήσω σε ζύγισαν είτε στην Ελλάδα είτε εκει; Εμένα για την ώρα όχι και δύο φίλες τις είχαν ζυγίσει στην αρχή.

Α άρχισαν εμετοί ε; Εγώ παίρνω μαγνήσιο για κράμπες. Πριν λίγο γύρισα από φαγητό με μια φίλη, τι το θελα το ριζότο. Να δω πως θα κοιμηθω! Γενικά με πιάνει ναυτία και βάρος μετά από τα γεύματα αυτές τις μέρες. 

Έμενα 10η εβ με ζύγισε η γιατρος κ τώρα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη οπως κ εξετάσεις αίματος 10η εβ με έβαλε να κάνω…γιατί η 10η εβ θεωρείται και μαξιλαράκι από ότι κατάλαβα…αλλά ζυγίστηκα εγώ από την πρώτη ημέρα π το έμαθα σπίτι μου κ πάντα μας δείχνουν το ίδιο οι ζυγαριές! Ε από την 4η μέχρι 10η δεν είχα βάλει κιλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε;; 
 

@anna_30 θα κανεις τεστ σήμερα ή θα περιμένεις;; 

Καλημερα!! Δεν πρόλαβα να κάνω σήμερα, βιαζόμουν για τη δουλειά! Επισης χθες σκεφτόμουν ότι όταν είχα την βιοχημική και αριθμό χοριακης 106 μετά από δυο μέρες έκανα τεστ να δω αν έχει πέσει η ορμόνη και είχε βγει αρνητικό..ήταν ολόλευκο..μετά από 4 μέρες είχα κάνει χοριακη ξανά και ήταν 26..σκέφτομαι ότι ίσως αργεί να δείξει σε εμένα το τεστ 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

@Θέτις Κ.μου και @Natyμου ! Αγαπημένες μου!!!! Μαζί είμαστε σε όλα και πηγαίνουμε χέρι χέρι! Εμένα ο γιατρός δν με ζύγισε αλλά έχω ζυγιστεί μόνη μ κ έχω χάσει 1 κιλό μιας κ δν μπορώ ν φάω καλά! Και γώ χθες το βράδυ δοκίμασα ν μην πάρω το χάπι και ξέρασα δυο φορές μέσα σε μισή ώρα ! Όποτε μετά το πήρα , μέχρι ν δράσει βέβαια όλο το βράδυ πέθανα ! Δν μπορούσα ν σταθώ πουθενά! Όποτε αποφάσισα ν παίρνω 1 κάθε βράδυ και να μην το σταματήσω! Θέλω ν απολαύσω την εγκυμοσύνη μ και ν μην είμαι στο κρεβάτι όλη την ώρα σαν άρρωστη! Επίσης έχω τρομερό φούσκωμα και καούρα που καίγομαι μέχρι ψηλα τον λαιμο πάνω! 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

θετις μ τα νέα σου είναι υπέροχα!!!! Όποτε κ εσυ όσο σε αφηνουν οι ναυτίες και τα συμπτώματα απόλαυσε την εγκυμοσύνη σ!!! 

τέλος κορίτσια μ με το μαγνήσιο θα σωθείτε! Εγώ το ξεκίνησα από την ημέρα τ θετικής χοριακης και πραγματικά πλέον τα τραβήγματα που νιώθω είναι ελάχιστα! 

Καλημέρα κορίτσια μου. 

Κορίτσι μου, η κάθεμια κάνει όπως νιώθει. Δηλαδή, εγώ που δε δουλεύω, προτίμησα να μην "φορτώσω" τον οργανισμό μου με ουσίες και το πάλεψα. Και τελικά πήρα το φάρμακο για τους εμετούς μόνο 1 βδομάδα. Μαγνήσιο ξεκίνησα τώρα στον 7ο. Αλλά αν εσύ αισθάνεσαι ότι πρέπει να τα παίρνεις όλα αυτά για να είσαι ήρεμη και ενεργή να κάνεις ότι σε κάνει να νιώσεις καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...