Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τώρα είν Μάης και Άνοιξη , τώρα ειν το καλοκαίρι , τώρα ειν ο καιρός μωράκια 👶👶 μωράκια να μας φέρει 🤰❤️🧿💖💙🙏🧿


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Απαπα βρε κορίτσι μου! Εκτός απο γλυκά και υδατάνθρακες τι άλλο απαγορεύεται;

ΠΟΛΛΛΑΑΑΑ , ο διαβήτης κύησης είναι στο κάθε σώμα διαφορετικό . Εγώ έτρωγα άνετα γιαούρτι με μέλι 🤷 αλλά αν έτρωγα ψωμί έναν ψίχουλα θα χτυπούσε κόκκινο , έτρωγα φράουλα αλλά μπανάνα πορτοκάλι ούτε για δείγμα. 

Κάποιες τρώνε και παγωτο.

Ένας λόγος που δεν θέλω 3 είναι και αυτός .απ' το άγχος μου θα κόψω απ' την αρχή οπότε κλαφτα Χαράλαμπε. 

Πάντως δε μου το είχα να έχω τόσο αυτοσυγκράτηση σίγουρα ήταν γιατί αφορούσε το μωράκι μου και όχι εμένα . 

Δεν γέννησα φυσιολογικό όσο και να ήθελα , ειδικά στον δεύτερο έκλαιγα όταν πήγα νοσοκομείο και έπρεπε να υπογράψω στον αναισθησιολογο.στον πρώτο προσπαθήσαμε μια ολόκληρη μέρα αλλά ανάποδος από τότε .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τι κάνετε; Εμένα ακόμη να εμφανιστεί η περίοδος και δεν σας κρύβω ότι με βολεύει να έρθει την Κυριακή ας πούμε μπας και είναι εδώ ο σύντροφος να κάνουμε την σπερματεγχυνση με νωπό σπερμα μιας και η εμβρυολογος μας είπε ότι το ιδανικο είναι να γίνει με νωπό σπερμα! Σήμερα είμαι 41η μέρα από την απόξεση ! Επίσης σήμερα το μεσημερι ο σύντροφος θα πάει να δώσει σπερμα για να το καταψύξουμε! Αν μπορειται κάντε μια προσευχουλα να έρθει η περίοδος από την Κυριακή και μετά μπας και καταφέρουμε να βάλουμε νωπό σπερμα και όχι κατεψυγμένο🙏🙏🙏

Στελνωωω. Όλη τη θετική μου διάθεση αν και είμαι σίγουρη το επόμενο τεστ έρχεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου...παθουσα και εγώ..στην αρχή είχα πάει σε μια απαράδεκτη ενδοκρινολόγο και με την διατροφή που μου είχε δώσει έχανα συνεχώς κιλά, το ζάχαρο δεν περιορίστηκε ξεκίνησα ινσουλίνης και υποσιτιζομουν...ο γυναικολόγος φώναζε να σταματήσω να χάνω κιλά ! Αυτή στο τέλος μου είπε " μα καλά και εσύ κατά γράμμα ακολουθούσες την διατροφή"?? Το τι κλάμα είχα ρίξει...δεν επιτρέπονταν καθόλου ρύζι πατάτα μακαρόνια ,όχι όσπρια,όχι ψωμί ούτε ολικής . Για πρωινό είχα μια φρυγανιά ολικής χωρίς αλάτι με ένα σπιρτόκουτο τυρί λάιτ ή μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά. Μετά το δεκατιανο μισό μήλο ή μισό πορτοκάλι και μια φρυγανιά. Μεσημεριανό δεν είχα ούτε σαλάτα άφθονη. Ακόμη και σαλατα την ζύγιζα...από γλυκό σε όλη αυτή τη διάρκεια των μηνών επιτράπηκε να φάω μόνο την Κυριακή του Πάσχα τότε ένα μικρό γλυκό χωρίς ζάχαρη. Και έφαγα θυμάμαι τυλιχτο χωρίς ζάχαρη από μαγαζί για διαβητικούς...

Μετά άλλαξα γιατρό φυσικά αλλά ήταν πλέον αργά...ήδη είχα λυσσαξει! Και φυσικά με το που γέννησα έφαγα μέχρι να σκάσω και ενώ όταν γέννησα ήμουν πιο αδυνατη από ότι μείνω έγκυος, μετά έβαλα 10 κιλά!

Ακουω γνώμες εδώ η σε προσωπικό μμ για έμπιστους καλούς ενδοκρινολόγους Θεσσαλονίκη κορίτσια γιατί πρέπει να ξεκινήσω τώρα με την εγκυμοσύνη να με παρακολουθήσει κάποιος.  

Κορίτσια εγώ πάντως αν είχα κ αν θα έχω στο μέλλον διαβήτη κύησης δεν εμπιστεύομαι γιατρο για τη διατροφή μου! Θα πάω σε μια καλή κλινικη διαιτολόγο π είναι κ η δουλεια της να μου φτιάξει ένα πλάνο! Ο ενδοκρινολόγος ειναι ο γιατρος που θα δώσει την αγωγή θα ελέγξει τις εξετάσεις κ σε συνεργασία με τη διαιτολόγο να κρατήσουν το σάκχαρο σε φυσιολογικά επίπεδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μα δεν φταίει η @Elkαλλα ο βλακας ο γιατρος π της έδωσε μια διατροφή που ούτε κ αν κανεις δίαιτα δε την κανεις είναι η αλήθεια 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Κοιτα στην πρώτη εγκυμοσύνη ναι είχα πολλές απαγορεύσεις από την ενδοκρινολογο

σε αυτήν την εγκυμοσύνη σε ενδοκρινολόγο δεν πήγα για το ζαχαρο ο γυναικολογος ο ιδιώτης με άφησε λίγο πιο χαλαρή είναι η αλήθεια σε αυτήν την εγκυμοσύνη απλά μου είπε να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά να τρωω μια φορά την βδομαδα ένα παγωτακι και τέλος

τωρα όμως επειδή αλλαξα γιατρό και πήγα σε δημόσιο αυτός δεν ξέρω τι άποψη θα έχει για το ζαχαρο και τι θα δείξει η καμπύλη ζαχαρου που θα κάνω

εεε τώρα το Πάσχα όμως εφαγα πολύ φαγητό αλλά και τα γλυκά μου με το παρά πάνω.. αύριο έχω ραντεβού με τον καινούργιο γυναικολόγο να μου γράψει την καμπύλη ζαχαρου και θα κάνω την προσευχή μου να μην έχω ξεφύγει πολύ 😂

Συμφωνώ με την ραφ123 , μάλλον ι ενδοκρινολόγος δεν είχε ιδέα από διαβήτη κύησης. Καμία μα καμία σχέση με τον διαβήτη! 

Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετική ζ μου απαγόρευε να μένω νηστικθα κάθε 3 ώρες ετρωγαααααα. Δοκίμαζα τι με ανεβάζει πχ η πατάτα εμένα δε μου ανέβαζς καθόλου , 

Πέρα από ζάχαρη όλα τα άλλα τα είχα δοκιμάσει . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

Συμφωνώ με την ραφ123 , μάλλον ι ενδοκρινολόγος δεν είχε ιδέα από διαβήτη κύησης. Καμία μα καμία σχέση με τον διαβήτη! 

Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετική ζ μου απαγόρευε να μένω νηστικθα κάθε 3 ώρες ετρωγαααααα. Δοκίμαζα τι με ανεβάζει πχ η πατάτα εμένα δε μου ανέβαζς καθόλου , 

Πέρα από ζάχαρη όλα τα άλλα τα είχα δοκιμάσει . 

Έτσι είναι ο διαβήτης κύησης σε καποιες το ρύζι μπορεί να πειράζει να το ανεβάζει σε αλλες να τρωνε κανονικά το ίδιο ισχύει με όλα…δεν έχει κάτι συγκεκριμένο για ολες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου...παθουσα και εγώ..στην αρχή είχα πάει σε μια απαράδεκτη ενδοκρινολόγο και με την διατροφή που μου είχε δώσει έχανα συνεχώς κιλά, το ζάχαρο δεν περιορίστηκε ξεκίνησα ινσουλίνης και υποσιτιζομουν...ο γυναικολόγος φώναζε να σταματήσω να χάνω κιλά ! Αυτή στο τέλος μου είπε " μα καλά και εσύ κατά γράμμα ακολουθούσες την διατροφή"?? Το τι κλάμα είχα ρίξει...δεν επιτρέπονταν καθόλου ρύζι πατάτα μακαρόνια ,όχι όσπρια,όχι ψωμί ούτε ολικής . Για πρωινό είχα μια φρυγανιά ολικής χωρίς αλάτι με ένα σπιρτόκουτο τυρί λάιτ ή μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά. Μετά το δεκατιανο μισό μήλο ή μισό πορτοκάλι και μια φρυγανιά. Μεσημεριανό δεν είχα ούτε σαλάτα άφθονη. Ακόμη και σαλατα την ζύγιζα...από γλυκό σε όλη αυτή τη διάρκεια των μηνών επιτράπηκε να φάω μόνο την Κυριακή του Πάσχα τότε ένα μικρό γλυκό χωρίς ζάχαρη. Και έφαγα θυμάμαι τυλιχτο χωρίς ζάχαρη από μαγαζί για διαβητικούς...

Μετά άλλαξα γιατρό φυσικά αλλά ήταν πλέον αργά...ήδη είχα λυσσαξει! Και φυσικά με το που γέννησα έφαγα μέχρι να σκάσω και ενώ όταν γέννησα ήμουν πιο αδυνατη από ότι μείνω έγκυος, μετά έβαλα 10 κιλά!

Ακουω γνώμες εδώ η σε προσωπικό μμ για έμπιστους καλούς ενδοκρινολόγους Θεσσαλονίκη κορίτσια γιατί πρέπει να ξεκινήσω τώρα με την εγκυμοσύνη να με παρακολουθήσει κάποιος.  

Ενδοκρινολόγο εγώ πήγα σε έναν πολύ καλό, αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα κ δεν ξέρω πως το χειρίζεται. Παρόλα αυτά, μπορώ να σου προτείνω με κλειστά μάτια την διατροφολόγο που βρήκα και είναι γιατρός με ειδίκευση στην διατροφή (την χρειάστηκα κατά τον θηλασμό). Ελπίζω βέβαια σε αυτήν την εγκυμοσύνη να μην χρειαστείς τίποτα από αυτά και να τρως άφοβα ότι σε τραβάει ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου...παθουσα και εγώ..στην αρχή είχα πάει σε μια απαράδεκτη ενδοκρινολόγο και με την διατροφή που μου είχε δώσει έχανα συνεχώς κιλά, το ζάχαρο δεν περιορίστηκε ξεκίνησα ινσουλίνης και υποσιτιζομουν...ο γυναικολόγος φώναζε να σταματήσω να χάνω κιλά ! Αυτή στο τέλος μου είπε " μα καλά και εσύ κατά γράμμα ακολουθούσες την διατροφή"?? Το τι κλάμα είχα ρίξει...δεν επιτρέπονταν καθόλου ρύζι πατάτα μακαρόνια ,όχι όσπρια,όχι ψωμί ούτε ολικής . Για πρωινό είχα μια φρυγανιά ολικής χωρίς αλάτι με ένα σπιρτόκουτο τυρί λάιτ ή μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά. Μετά το δεκατιανο μισό μήλο ή μισό πορτοκάλι και μια φρυγανιά. Μεσημεριανό δεν είχα ούτε σαλάτα άφθονη. Ακόμη και σαλατα την ζύγιζα...από γλυκό σε όλη αυτή τη διάρκεια των μηνών επιτράπηκε να φάω μόνο την Κυριακή του Πάσχα τότε ένα μικρό γλυκό χωρίς ζάχαρη. Και έφαγα θυμάμαι τυλιχτο χωρίς ζάχαρη από μαγαζί για διαβητικούς...

Μετά άλλαξα γιατρό φυσικά αλλά ήταν πλέον αργά...ήδη είχα λυσσαξει! Και φυσικά με το που γέννησα έφαγα μέχρι να σκάσω και ενώ όταν γέννησα ήμουν πιο αδυνατη από ότι μείνω έγκυος, μετά έβαλα 10 κιλά!

Ακουω γνώμες εδώ η σε προσωπικό μμ για έμπιστους καλούς ενδοκρινολόγους Θεσσαλονίκη κορίτσια γιατί πρέπει να ξεκινήσω τώρα με την εγκυμοσύνη να με παρακολουθήσει κάποιος.  

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου στον γιο μου πήγαινα στην Κωνσταντία Κωστή στη Χαριλάου. Είχα πρόβλημα με τον θυρεοειδή και πήγε μια χαρά :) ευγενέστατη και συμπαθέστατη. Τώρα η νύφη μου πηγαίνει σε αυτή με προδιάθεση για διαβήτη κύησης και είναι επίσης πολύ ευχαριστημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Ενδοκρινολόγο εγώ πήγα σε έναν πολύ καλό, αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα κ δεν ξέρω πως το χειρίζεται. Παρόλα αυτά, μπορώ να σου προτείνω με κλειστά μάτια την διατροφολόγο που βρήκα και είναι γιατρός με ειδίκευση στην διατροφή (την χρειάστηκα κατά τον θηλασμό). Ελπίζω βέβαια σε αυτήν την εγκυμοσύνη να μην χρειαστείς τίποτα από αυτά και να τρως άφοβα ότι σε τραβάει ☺️

Ρένα μου στείλε μου τα στοιχεία τους! 

Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι εφόσον έκανα μια φορά διαβητη κύησης είναι πολύ πιθανό να έχω σε κάθε εγκυμοσύνη ..και μόλις μείνω έγκυος να κλείσω ραντεβού. Εγώ περιμένω πρώτα ο Θεός από βδομάδα να δούμε ότι το έμβρυο είναι ενδομήτριο και είναι όλα όπως πρέπει και θαα κλείσω ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου...παθουσα και εγώ..στην αρχή είχα πάει σε μια απαράδεκτη ενδοκρινολόγο και με την διατροφή που μου είχε δώσει έχανα συνεχώς κιλά, το ζάχαρο δεν περιορίστηκε ξεκίνησα ινσουλίνης και υποσιτιζομουν...ο γυναικολόγος φώναζε να σταματήσω να χάνω κιλά ! Αυτή στο τέλος μου είπε " μα καλά και εσύ κατά γράμμα ακολουθούσες την διατροφή"?? Το τι κλάμα είχα ρίξει...δεν επιτρέπονταν καθόλου ρύζι πατάτα μακαρόνια ,όχι όσπρια,όχι ψωμί ούτε ολικής . Για πρωινό είχα μια φρυγανιά ολικής χωρίς αλάτι με ένα σπιρτόκουτο τυρί λάιτ ή μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά. Μετά το δεκατιανο μισό μήλο ή μισό πορτοκάλι και μια φρυγανιά. Μεσημεριανό δεν είχα ούτε σαλάτα άφθονη. Ακόμη και σαλατα την ζύγιζα...από γλυκό σε όλη αυτή τη διάρκεια των μηνών επιτράπηκε να φάω μόνο την Κυριακή του Πάσχα τότε ένα μικρό γλυκό χωρίς ζάχαρη. Και έφαγα θυμάμαι τυλιχτο χωρίς ζάχαρη από μαγαζί για διαβητικούς...

Μετά άλλαξα γιατρό φυσικά αλλά ήταν πλέον αργά...ήδη είχα λυσσαξει! Και φυσικά με το που γέννησα έφαγα μέχρι να σκάσω και ενώ όταν γέννησα ήμουν πιο αδυνατη από ότι μείνω έγκυος, μετά έβαλα 10 κιλά!

Ακουω γνώμες εδώ η σε προσωπικό μμ για έμπιστους καλούς ενδοκρινολόγους Θεσσαλονίκη κορίτσια γιατί πρέπει να ξεκινήσω τώρα με την εγκυμοσύνη να με παρακολουθήσει κάποιος.  

Και εμένα κάτι τέτοιες βλακείες είχε η διαστροφή μισο τοστ καθόλου φυσικούς χυμούς.. καλή γιατρός στο θέμα ορμόνες να ρυθμίσουμε και τέτοια αλλά στο θέμα διατροφής για τον διαβήτη τέλειος χάλια 

και εμένα ο γιατρός προσπάθησε από έξω έξω να μου πει να χαλαρώσω με το φαγητό γιατί έβλεπε ότι δεν πήρα πολλά κιλά και ότι ήμουν ψυχολογικά πολύ πεσμένη για αυτό ίσως τώρα ήταν πιο χαλαρός..

Τράβηξες και εσυ ζορια με το ζαχαρο θα συμφωνήσω με RAF θέλει διατροφολόγο το θέμα αυτό.. ξέρω ότι αυτό είναι το σωστό άσχετα που δεν το έχω κάνει και εγω 

εγω πλακώθηκα στην μερεντα μετά που γέννησα δεν ξέρω και εγω πόση είχα φαει γενικα πολλα γλυκά έβγαλα το άχτι μου τότε   😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Καλησπέρα...εγώ όπου να ναι τελειώνει περίοδος κ ξεκινάω τεστακια ωορρηξίας.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Εγώ έχω ακόμα μέρες να ξεκινήσω, αδιαθέτησα χθες. Λέω να τα ξεκινήσω την άλλη Τρίτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Απαπα βρε κορίτσι μου! Εκτός απο γλυκά και υδατάνθρακες τι άλλο απαγορεύεται;

Καλε τώρα το ειδα αυτό. ανάλογα την περιπτωση επιτρέπονται και απαγορεύονται στον διαβήτη κύησης διαφορετικά πράγματα. 
Σε μένα που εμφανίζεται με το που μείνω έγκυος και δεν ρυθμίζεται εύκολα το νηστείας μου, δεν επιτρέπεται καμία γλυκαντική ουσία (μέλι, ζάχαρη, στέβια κλπ). Υδατάνθρακες τρώω γιατί πρέπει για το έμβρυο αλλά τρώω μόνο ολικής άλεσης, χαρουπιού ή βρώμης. 
Θα συμφωνήσω όμως ότι οι ενδοκρινολόγοι έχουν ένα τυποποιημένο πλάνο διατροφής και το δίνουν σε όλες φωτοτυπία που είναι λάθος!!!!

@Girly η απόλυτη ταύτιση να ξέρεις!!! Γι αυτό άλλαξα ενδοκρινολόγο στο δεύτερο κι αυτό να κανεις και εσυ. Θεσσαλονίκη σίγουρα έχεις περισσότερα επιλογές απ ότι έχουμε εδώ στην επαρχία!!!
@Elk και @Raf123σας ευχαριστώ πολύ! Γέννησα με τον γιατρο μουvbac  που γέννησα και το πρώτο παιδί. Αυτός με ενημέρωσε κιόλας όταν πήγα 40 ημερών να με δει και μου είπε άντε και το δεύτερο φυσιολογικά. Άλλη φάση το ένα άλλη φάση το άλλο. Γερά να είναι μόνο και ας γεννηθούν με οποίο τρόπο. 
Θεού θέλοντος και το 3 φυσιολογικά θα πάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! εγώ είμαι στην 8η μέρα..έχω ξεκινήσει τεστακια σιγα σιγα..είμαι άρρωστη αυτές τις μέρες όμως..ελπίζω να περάσει σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anna_30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! εγώ είμαι στην 8η μέρα..έχω ξεκινήσει τεστακια σιγα σιγα..είμαι άρρωστη αυτές τις μέρες όμως..ελπίζω να περάσει σύντομα..

8η μέρα του κύκλου ή 8 μέρα απ την ωορρηξία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου...παθουσα και εγώ..στην αρχή είχα πάει σε μια απαράδεκτη ενδοκρινολόγο και με την διατροφή που μου είχε δώσει έχανα συνεχώς κιλά, το ζάχαρο δεν περιορίστηκε ξεκίνησα ινσουλίνης και υποσιτιζομουν...ο γυναικολόγος φώναζε να σταματήσω να χάνω κιλά ! Αυτή στο τέλος μου είπε " μα καλά και εσύ κατά γράμμα ακολουθούσες την διατροφή"?? Το τι κλάμα είχα ρίξει...δεν επιτρέπονταν καθόλου ρύζι πατάτα μακαρόνια ,όχι όσπρια,όχι ψωμί ούτε ολικής . Για πρωινό είχα μια φρυγανιά ολικής χωρίς αλάτι με ένα σπιρτόκουτο τυρί λάιτ ή μια φέτα κασέρι με χαμηλά λιπαρά. Μετά το δεκατιανο μισό μήλο ή μισό πορτοκάλι και μια φρυγανιά. Μεσημεριανό δεν είχα ούτε σαλάτα άφθονη. Ακόμη και σαλατα την ζύγιζα...από γλυκό σε όλη αυτή τη διάρκεια των μηνών επιτράπηκε να φάω μόνο την Κυριακή του Πάσχα τότε ένα μικρό γλυκό χωρίς ζάχαρη. Και έφαγα θυμάμαι τυλιχτο χωρίς ζάχαρη από μαγαζί για διαβητικούς...

Μετά άλλαξα γιατρό φυσικά αλλά ήταν πλέον αργά...ήδη είχα λυσσαξει! Και φυσικά με το που γέννησα έφαγα μέχρι να σκάσω και ενώ όταν γέννησα ήμουν πιο αδυνατη από ότι μείνω έγκυος, μετά έβαλα 10 κιλά!

Ακουω γνώμες εδώ η σε προσωπικό μμ για έμπιστους καλούς ενδοκρινολόγους Θεσσαλονίκη κορίτσια γιατί πρέπει να ξεκινήσω τώρα με την εγκυμοσύνη να με παρακολουθήσει κάποιος.  

Τι λες κοριτσάκι μου αν είναι δυνατόν!!! Χριστέ μου τι πέρασες!!! Εμένα ο γυναικολόγος μ έστειλε στο Λαζαρου Λαζαρο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Έμεινα ικανοποιημένη. Με διατροφή την παλέψαμε κ δεν ανέβηκε ποτε το ζάχαρο εκτός οριων. Μια φορά πήγα κ μετά του έστελνα με μέιλ τις μετρήσεις. Η διατροφή ήταν κομπλέ δεν πεινούσα, βέβαια δεν είμαι μετρο σύγκρισης καθώς λόγω δίδυμων δεν μπορούσα κ να φάω πολύ πολύ όσο περνούσε ο καιρός κ κατέληγα να μην τρώω όσα μου είχε δώσει ο γιατρός. Σε σχέση με γλυκά κλπ επειδη ήμουν στρατιωτάκι κ δεν έτρωγα τίποτα όταν το ειπα στο γυναικολόγο κ στον εμβρυομητρικο με κραξανε κ οι δυο κ μου είπαν κ να φας 1-2 γλυκά μέσα στη βδομάδα δε θα πάθετε απολύτως τίποτα!!! Όποτε έτρωγα ένα τη βδομάδα. 34η βδομάδα ο ενδοκρινολόγος μου ζήτησε 2η καμπύλη καθώς ήταν πολύ καλές οι μετρήσεις κ ήθελε να δει μήπως σταματήσω αλλά ο γυναικολόγος πάλι μου είπε να μην μπω στη διαδικασία κ να μην ασχοληθώ άλλο με το ζάχαρο. Εγώ βέβαια μετρούσα μέχρι τέλους. Η μεγαλύτερη παρασπονδία που έκανα ήταν 2 μέρες πριν γεννήσω μετά το γιατρό όταν μου είπε Σάββατο γεννάμε πήγα brothers-in-law κ πήρα ένα burger κ το τσακισα🤣🤣🤣 Μαρτύρησα μετά από την καούρα αλλά χαλάλι του🤣🤣🤣

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Εγώ αγάπη καθάρισα από περίοδο κ λέω σε 3-4 μέρες να ξεκινησω τεστ ωορρηξίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Εγώ σήμερα είμαι 11η μέρα μετά την ωορρηξία θεωρητικά, νιώθω ελάχιστα ερεθισμένο το στήθος και κάποια πονακια χαμηλά,  δε ξέρω μήπως έρθει η περίοδος αντί το θετικο τεστ, βλέπουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

Στο εύχομαι ολόψυχα 🙏🙏🙏

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σας πάνε όλα όπως μα όπως επιθυμείς 🙏🙏🙏

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@Mpourmpoulo μακάρι να πάνε όλα κατευχην αυτή τη φορά!!! Από εμάς έχεις άπειρη θετική ενέργεια…

@Elkεγω είχα αλλάξει ενδοκρινολόγο στην δεύτερη εγκυμοσύνη γιατί ο πρώτος το χειρίστηκε όλο λάθος με αποτέλεσμα και εγώ να πεινάω το τρίτο τρίμηνο και ινσουλίνη να κάνω και το ζάχαρο να παραμένει αρρύθμιστο με αποτέλεσμα να μπω να γεννήσω στις 38 εβδομάδες γι αυτό το λόγο. 
Δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο να βρεις γιατρό που να μπορεί να το χειριστεί χωρίς υπερβολές στο φαγητό. 
Στην δεύτερη τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και ήταν καλύτερες οι ποσότητες και ο διαβήτης ήταν ρυθμισμένος με ινσουλίνη και γέννησα 40 εβδομάδων με  vbac 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpoulo ευχομαι να σ ερθουν ολα όπως επιθυμεις! Ειμαι σιγουρη οτι πολυ γρήγορα θα εισαι κ παλι εγκυος.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η arntalia είπε:

Ολοψυχα καλη επιτυχια γλυκια μου🙏🙏🙏🩵🩵❤️❤️❤️❤️

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου για την δύναμη σου να γεννήσεις με βμπακ. Ενώ το υποστηρίζω δε ξέρω άμα θα το έκανα από τη μια φοβαμαι από την άλλη θα ήθελα να ζήσω το βμπακ!Κ μπράβο κ στο γιατρο! Εγώ γέννησα φυσιολογικά το πρώτο μου έκανα πίεση κ έκτακτα με γέννησε 37+5 ευτυχως είχα διαστολή κ το μωρό σε καλή θέση κ ευνόησε την πρόκληση γιατί διαφορετικά θα με έκανε καισαρικη! Εύχομαι να πάλι όλα να είναι καλά κορίτσι μου με Το ζάχαρο είναι κουραστικό αλλά τι να κνεις; Κανεις το καλύτερο!!!  

 

@Mpourmpouloκοροτσακι μου μακάρι να σου έρθουν οπως τα θες ❤️

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria98 είπε:

Κορίτσι μου μακάρι να είναι στα κοντά η περιοδος σου και μένα θυμάμαι ήταν από τις λίγες φορές μπορεί και η μοναδική που ήθελα πως και πως να ρθει η περιοδος , τελικά εμένα είχε έρθει στις 60 μέρες 😮💨

Μακάρι να έρθει στην ώρα της και όλα να πάνε όπως τα προγραμματίζετε 🤞🤞🤞

Στις 60;;;;; Ωωωω πολλές μέρες😩 εμένα την Πέμπτη που πήγα στο γιατρό μου είπε ότι ετοιμάζεται να μου έρθει και δεν θα αργησει πολύ🙏🙏🙏

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στελνωωω. Όλη τη θετική μου διάθεση αν και είμαι σίγουρη το επόμενο τεστ έρχεται 

Η ζαηρα μιλησεεεεεεεεεε τελοσσς❤️❤️❤️🙏🙏🙏ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️❤️❤️

Σας ευχαριστώ όλες κοριτσια μου για την θετική σας ενέργεια και τις ευχές σας❤️🙏❤️ εύχομαι σε όλες μας συντομα να ανεβάσουμε το θετικο μας τεστακι και φυσικά να πανε ολααα καλά μέχρι το τελος🙏🙏🙏🌈💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Σήμερα 19η μέρα του κύκλου. Σε αναμονή αποτελεσμάτων σε 10-11 μέρες. Έχω ακόμα δηλαδή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.Σημερα έκανα την δεύτερη ετ μου και εύχομαι την επόμενη Πέμπτη να έχω να ανακοινώσω κατι ευχάριστο και εγώ.❤️🙏♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

ποιες κοπέλες περιμένουν τώρα στα κοντά να κάνουν τεστ ; Ή γόνιμες ; Σε τι φάση είστε ; 

Εγω ειμαι 7ημερα κυκλου με προκληση 2η φορα seroafar κ λεω να ξεκινησω τα τεστ την δευτερα μπας και γιατι αυτο τι μηνα ωορηξια ουτε με τηλεσκοπιο παρολο π πηρα σερπαφαρ...ολα τα τεστ αρνητικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 

λοιπον ζυγίστηκα σήμερα η ζυγαριά μου λέει +8 κιλά εύχομαι να δείχνει λαθος 😂

στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν στο ίδιο διάστημα +4,5 κιλά

να δω ποσο θα με βγάλει και του γιατρού μου 

εγω τα πιο πολλά κιλά σε αντίθεση με τα αλλά κορίτσια τα πήρα στο 3ο τρίμηνο από τον 7ο και μετά 🤷‍♀️

Εντάξει εγώ είχα πάρει 36 στην πρώτη εγκυμοσύνη και στην δεύτερη 20 κιλά μόνο 😂😂😂 ο γυναικολόγος με λέει ήσουν τυχερή που ήσουν μικρή (24 χρονών στο πρώτο γιο και 26 στον δεύτερο)... Αλλιώς με λέει θα είχες σίγουρα πρόβλημα!!!άρα δεν με κάνουν εντύπωση τα κιλά αυτά 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 12η μέρα σήμερα και έκανε την εμφανιση της , λογικά είναι περιοδος αφού πονάω κιόλας χαμηλά 

Αλήθεια;😔😔 Λυπάμαι...τον επόμενο μήνα εύχομαι να είναι ο τυχερός σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Στο μεταξύ κορίτσια, πήρα τηλέφωνο σ αυτό το κέντρο που σας έλεγα εδώ στη γειτονιά, αλλά δεν έχουν ραντεβου κι αυτοί πριν τις 7 Ιουλίου! 😫 πφφφ Θα λυσσάξω μέχρι την αυχενική να ξέρετε... 🤪🤣🤣 Η μόνη μου επιλογή είναι τα επείγοντα, αλλά δε θέλω και να πάω εκεί χωρίς να υπάρχει κάποιο "θέμα", ξερω γω... Τέλος πάντων, τουλάχιστον με απασχολεί αρκετά η δουλειά και ξεχνιέμαι, παρήγγειλα κι ένα παζλ να περάσουν οι μέρες ευχάριστα 😅
    • αύριο εχω στις 20.30 το ραντεβού.. έβαλα απόγευμα γιατί το πρωί με τη ζέστη δεν την παλεύω!
    • Ναι μια φορά με επιασε! Θα μ πει την επόμενη βδομαδα που θα παω για Doppler η γιατρός αν γύρισε   εγω την Πέμπτη  εχω παιδίατρο! 😊  
    • Άσε ασε... Μη νομίζεις και στο Ηνωμένο Βασίλειο έτσι είναι!! Η κολλητή μου μένει εκεί και όταν ήταν έγκυος στις 12 εβδομάδες κι εκεί σε δέχονται στο δημόσιο. Πιο πριν μόνο ιδιωτικά αν μπορείς...  Εδώ πάντως σου λένε να πας στα επείγοντα πριν τις 12εβδ αν έχεις ανησυχητικά συμπτώματα εκτός κι αν συνεννοηθείς με τον οικογενειακό γιατρό και σε παραπέμψει για υπέρηχο πιο νωρίς. Δηλαδή χωρίς λόγο κι αιτία δεν βγάζεις άκρη... Οι περισσότερες γυναίκες πηγαίνουν ιδιωτικά 2-3 φορές και μετά αν δε τους το επιτρέπει το οικονομικό συνεχίσουν με το δημόσιο και περιορισμένα ραντεβού ..😩
    • Α έτσι όπως το έγραψες ότι πηγές εκτάκτως κάπως καταλάβα ότι πηγές χθές. Σόρρυ, δε διάβασα σωστά 😅 σε κάθε περίπτωση, είσαι όλο και πιο κοντά στο ραντεβού σου, όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου ❤️ σου στέλνουμε οοοολη τη θετική ενέργεια ✨ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...