Μετάβαση σε περιεχόμενο

18 εβδομαδων και 5 ημερών και δεν έχω νιώσει το μωράκι μου σήμερα 😞


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Είμαι σχεδόν 19 εβδομάδων έγκυος. Μετά από εξωσωματική λόγω ενδομητριωσης. 32 χρόνων . Είχα μια αποβολή πριν 8 μήνες στις 6 εβδομάδες και για αυτό έχω αγχωθει ίσως περισσότερο από όσο πρέπει . Ενώ το μωράκι το νιώθω εδώ και καμία εβδομάδα σχεδον κάθε μερα . Άλλες φορές πιο έντονα άλλες πιο ήπια . Σήμερα δεν νομιζω ότι το έχω νιώσει καθόλου . Και προχθές δεν νομίζω ότι το ένιωσα άλλα την επόμενη το ξανά ένιωσα . Γενικά είναι λίγο περίεργο γιατί ξέρω ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για να αποκτήσει στάνταρ μοτίβο κινήσεων. Και ο γιατρός μου ,μου έχει πει το ίδιο ,αλλά ανησυχώ . Έχει καμία άλλη κοπελα κάποια παρόμοια εμπειρία ? 

Σας ευχαριστώ ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Μετά από 2 εγκυμοσύνες νομίζω ότι έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία για να σε βοηθήσω. Θεωρώ ότι ακόμα είναι νωρίς να αισθάνεσαι έντονες εμβρυϊκές κινήσεις. Οι εμβρυϊκές κινήσεις είναι τυχαίες, χωρίς κάποια συστηματικότητα ή συγκεκριμένη συχνότητα,  μέχρι τις 28-32 εβδομάδες. Στο 3ο τρίμηνο, το έμβρυο αναπτύσσει ένα μοτίβο στις κινήσεις του. Γι'αυτό στην παρούσα φάση δεν πρέπει να ανησυχείς που νομίζεις ότι δεν το αισθάνθηκες, να ήσουν στο τρίτο τρίμηνο τότε να σου έλεγα να τρέξεις στον γιατρό. Βέβαια εσύ να ενημερώσεις τον γυναικολόγο σου για να σε καθησυχάσει και ο ίδιος. Πάντως προσπάθησε να μην αγχώνεσαι όσο βέβαια είναι δυνατόν, όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό το μωρό θα χορεύει πεντοζάλι στην κοιλιά σου! Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2024 at 6:40 ΜΜ, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα,

Μετά από 2 εγκυμοσύνες νομίζω ότι έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία για να σε βοηθήσω. Θεωρώ ότι ακόμα είναι νωρίς να αισθάνεσαι έντονες εμβρυϊκές κινήσεις. Οι εμβρυϊκές κινήσεις είναι τυχαίες, χωρίς κάποια συστηματικότητα ή συγκεκριμένη συχνότητα,  μέχρι τις 28-32 εβδομάδες. Στο 3ο τρίμηνο, το έμβρυο αναπτύσσει ένα μοτίβο στις κινήσεις του. Γι'αυτό στην παρούσα φάση δεν πρέπει να ανησυχείς που νομίζεις ότι δεν το αισθάνθηκες, να ήσουν στο τρίτο τρίμηνο τότε να σου έλεγα να τρέξεις στον γιατρό. Βέβαια εσύ να ενημερώσεις τον γυναικολόγο σου για να σε καθησυχάσει και ο ίδιος. Πάντως προσπάθησε να μην αγχώνεσαι όσο βέβαια είναι δυνατόν, όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό το μωρό θα χορεύει πεντοζάλι στην κοιλιά σου! Με το καλό!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Πήγα στον γιατρό λίγες μέρες μετά κι ο μπέμπης ήταν υγιέστατος και κουνιόταν πολύ παρόλο που δεν τον ένιωθα . Μετά για δύο τρεις ημέρες τον ένιωθα συνέχεια, και από χθες πάλι είναι λίγο πιο ήσυχος . Το ίδιο με σένα μου είπε και ο γιατρός μου . Οπότε θα προσπαθήσω να μην δίνω τόσο βάση προς το παρόν και να απολαύσω όλες αυτές τις νέες εμπειρίες και αισθήσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Πήγα στον γιατρό λίγες μέρες μετά κι ο μπέμπης ήταν υγιέστατος και κουνιόταν πολύ παρόλο που δεν τον ένιωθα . Μετά για δύο τρεις ημέρες τον ένιωθα συνέχεια, και από χθες πάλι είναι λίγο πιο ήσυχος . Το ίδιο με σένα μου είπε και ο γιατρός μου . Οπότε θα προσπαθήσω να μην δίνω τόσο βάση προς το παρόν και να απολαύσω όλες αυτές τις νέες εμπειρίες και αισθήσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2024 at 3:05 ΜΜ, ο/η Sindywindy είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!! Πήγα στον γιατρό λίγες μέρες μετά κι ο μπέμπης ήταν υγιέστατος και κουνιόταν πολύ παρόλο που δεν τον ένιωθα . Μετά για δύο τρεις ημέρες τον ένιωθα συνέχεια, και από χθες πάλι είναι λίγο πιο ήσυχος . Το ίδιο με σένα μου είπε και ο γιατρός μου . Οπότε θα προσπαθήσω να μην δίνω τόσο βάση προς το παρόν και να απολαύσω όλες αυτές τις νέες εμπειρίες και αισθήσεις .

Αν και είναι δύσκολο, προσπάθησε να μην βάζεις κακές σκέψεις στο μυαλό σου και να απολαύσεις αυτήν την περίοδο. Σου εύχομαι μια τελειομηνη και ηρεμη κύηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2024 at 4:27 ΜΜ, ο/η barb2019 είπε:

Αν και είναι δύσκολο, προσπάθησε να μην βάζεις κακές σκέψεις στο μυαλό σου και να απολαύσεις αυτήν την περίοδο. Σου εύχομαι μια τελειομηνη και ηρεμη κύηση!

Σε ευχαριστω καλη μου , και για την απαντηση σε αυτο το ποστ!! 

Απο προχθες κανει παρτυ ο μικρουλης!!! Μαλλον ειναι με τις μερες τους τα μωρακια!!

Ο,τι καλυτερο ευχομαι και για σενα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/3/2024 at 9:40 ΠΜ, ο/η Sindywindy είπε:

Σε ευχαριστω καλη μου , και για την απαντηση σε αυτο το ποστ!! 

Απο προχθες κανει παρτυ ο μικρουλης!!! Μαλλον ειναι με τις μερες τους τα μωρακια!!

Ο,τι καλυτερο ευχομαι και για σενα !

Αχ τι καταπληκτικό συναίσθημα είναι αυτό. Απόλαυσε το! Ναι την μια μέρα είναι δραστήρια την άλλη ξεκουράζονται! Όλα να πάνε κατ'ευχην, σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...