Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια τελείωσα από την γιατρο. Έβαλε κάπου στα 200gr έχει φτάσει τα 1600κατι (το κάτι δε το κράτησα) όποτε μου λέει κρατάει την καμπύλη της κ πάει, έχει δικό της ρυθμό, από την στιγμή μου λέει π δεν έμεινε στάσιμη ή δεν έπεσε είμαστε μια χαρά!! Άντε να δούμε λεω κ εγώ κόντεψε τα 2κιλα. Μου λέει εγώ θέλω πιο πολύ από 2κιλα κ πιστεύω μ λέει θα τα καταφέρουμε!! 
 

μετραει την πίεση 14 η μεγάλη 7 η μικρή μ λέει γιατί αγχώνεσαι;;;;; Της λεω στο ορκίζομαι σπίτι έχω 10 μεγάλη 6-7 μικρή. Μ λέει είναι καθαρά άγχος γιατί η μικρή σου είναι χαμηλή. 
 

τωρα ξανά ραντεβού θα με ξαναδεί αφού πάω στο ντομπλερ ξανά την Πέμπτη κ επειδή θα ξανά κάνω ντομπλερ ανάλογα με το ποτέ θα με βάλει ξανά ντομπλερ θα με δει ενδιάμεσα. 
 

για τις ενέσεις μ είπε είναι νωρις να τξ συζητήσουμε γιατί ακόμη το μωρό βάζει βάρος οποτε θα το δούμε πως πάει! 

Ορίστε είδες βάζει η μπουμπουκα το βάρος που πρέπει μέσα στην εβδομάδα. Θα πάει με τον ρυθμό της, θα είναι το μοντέλο της παρέας!!!!!

Εσυ Κοιτα να πάρεις μια ανάσα και να χαλαρώσεις γιατί δεν σε βοηθάει το άγχος με την πίεση σου. Καταλαβαίνω ότι είναι αγχωτικό όλο αυτό μεν αλλά βρε κοριτσάκι μου ηρέμησε για το καλό και των δυο σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ορίστε είδες βάζει η μπουμπουκα το βάρος που πρέπει μέσα στην εβδομάδα. Θα πάει με τον ρυθμό της, θα είναι το μοντέλο της παρέας!!!!!

Εσυ Κοιτα να πάρεις μια ανάσα και να χαλαρώσεις γιατί δεν σε βοηθάει το άγχος με την πίεση σου. Καταλαβαίνω ότι είναι αγχωτικό όλο αυτό μεν αλλά βρε κοριτσάκι μου ηρέμησε για το καλό και των δυο σας! 

Σήμερα πήρα τεράστια ανάσα!!! Έβαλα κ εγώ 800γρ 😂 

θα φτιάξω κ τη βαλίτσα μου τώρα θα κάνω προετοιμασίες κ θα χαλαρώσω!!!

η μαμα μ πιστεύει ότι είχε κ αυτή το ίδιο πρόβλημα αλλά τότε δεν υπήρχαν τα μέσα για να το δουν γιατί εγώ λέει τελειομηνη 40εβ με γέννησε 2700, το ίδιο μου φαίνεται κ είναι κληρονομικά όλα αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια τελείωσα από την γιατρο. Έβαλε κάπου στα 200gr έχει φτάσει τα 1600κατι (το κάτι δε το κράτησα) όποτε μου λέει κρατάει την καμπύλη της κ πάει, έχει δικό της ρυθμό, από την στιγμή μου λέει π δεν έμεινε στάσιμη ή δεν έπεσε είμαστε μια χαρά!! Άντε να δούμε λεω κ εγώ κόντεψε τα 2κιλα. Μου λέει εγώ θέλω πιο πολύ από 2κιλα κ πιστεύω μ λέει θα τα καταφέρουμε!! 
 

μετραει την πίεση 14 η μεγάλη 7 η μικρή μ λέει γιατί αγχώνεσαι;;;;; Της λεω στο ορκίζομαι σπίτι έχω 10 μεγάλη 6-7 μικρή. Μ λέει είναι καθαρά άγχος γιατί η μικρή σου είναι χαμηλή. 
 

τωρα ξανά ραντεβού θα με ξαναδεί αφού πάω στο ντομπλερ ξανά την Πέμπτη κ επειδή θα ξανά κάνω ντομπλερ ανάλογα με το ποτέ θα με βάλει ξανά ντομπλερ θα με δει ενδιάμεσα. 
 

για τις ενέσεις μ είπε είναι νωρις να τξ συζητήσουμε γιατί ακόμη το μωρό βάζει βάρος οποτε θα το δούμε πως πάει! 

Πολύ καλά τα νέα σ Ραφ μ! Μεγαλώνει η μπουμπου σ🎉🥰 ολα καλά θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Πολύ καλά τα νέα σ Ραφ μ! Μεγαλώνει η μπουμπου σ🎉🥰 ολα καλά θα πανε

Πήρα μια τεράστια ανάσα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί καλά @Raf123!! :) 

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα ξυπνάω και αλλιώς. Σήμερα πολ΄ύ μαυρίλα..να σκέφτομαι πως γίνεται από τη 14η να πέσει στην 5η θέση σε 1 μήνα και όλα τα πιθανά κακά σενάρια και να αναρωτιέμαι και γιατί συμβαίνει αυτό. Μ΄ήπως η αντίσταση στις μητριαίες προκύπτει από θρομβοφιλία για την οποία δε μου έκαναν ποτέ εξέταση στην αρχή της κύησης? Μήπως δεν τρώω σωστά? Αν γίνει κάτι κακό με το μικράκι τώρα θα το καταλάβω αμέσως ή λόγω του αμνιακού και των συσπάσεων της μήτρας όχι? Σκέφτομαι και μήπως πάρω τηλέφωνο να το δούμε πριν από τις δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω.. Γενικά πολύ μαυρίλα..μια μέρα έτσι μια μέρα αλλιώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Τί καλά @Raf123!! :) 

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα ξυπνάω και αλλιώς. Σήμερα πολ΄ύ μαυρίλα..να σκέφτομαι πως γίνεται από τη 14η να πέσει στην 5η θέση σε 1 μήνα και όλα τα πιθανά κακά σενάρια και να αναρωτιέμαι και γιατί συμβαίνει αυτό. Μ΄ήπως η αντίσταση στις μητριαίες προκύπτει από θρομβοφιλία για την οποία δε μου έκαναν ποτέ εξέταση στην αρχή της κύησης? Μήπως δεν τρώω σωστά? Αν γίνει κάτι κακό με το μικράκι τώρα θα το καταλάβω αμέσως ή λόγω του αμνιακού και των συσπάσεων της μήτρας όχι? Σκέφτομαι και μήπως πάρω τηλέφωνο να το δούμε πριν από τις δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω.. Γενικά πολύ μαυρίλα..μια μέρα έτσι μια μέρα αλλιώς

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Δεν είναι από αυτά που τρως, εσυ τώρα να τρως όσο πιο πολύ υγιηνα κ να πίνεις πολύ νερό!!! Είναι θέμα του πλακούντα! Παίρνεις ασπιρίνη ή όχι; Εσυ αυτό που πρέπει να παρακολουθείς είναι την πίεση σου όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι (ξέρω πολύ δύσκολο γιατί κ εγώ προσπαθω όλη μέρα κάτι να κνω για να μην το σκέφτομαι) και να παρακολουθείς τις κινήσεις του!! Θα ξανά πας για ντομπλερ ή όχι;
 

κ είσαι σε εβδομαδες πολύ ασφαλής για να γεννήσεις αν συμβεί κάτι λίγο θερμοκοιτίδα κ θα είναι μια χαρά το μικρούλη!!!!  Το πρώτο μαξιλάρι των 32 εβ το εχεις περάσει!! Τώρα είσαι 34; Είσαι στο δεύτερο!!! Κ μετά ο στόχος σου οι 36+ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Δεν είναι από αυτά που τρως, εσυ τώρα να τρως όσο πιο πολύ υγιηνα κ να πίνεις πολύ νερό!!! Είναι θέμα του πλακούντα! Παίρνεις ασπιρίνη ή όχι; Εσυ αυτό που πρέπει να παρακολουθείς είναι την πίεση σου όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι (ξέρω πολύ δύσκολο γιατί κ εγώ προσπαθω όλη μέρα κάτι να κνω για να μην το σκέφτομαι) και να παρακολουθείς τις κινήσεις του!! Θα ξανά πας για ντομπλερ ή όχι;
 

κ είσαι σε εβδομαδες πολύ ασφαλής για να γεννήσεις αν συμβεί κάτι λίγο θερμοκοιτίδα κ θα είναι μια χαρά το μικρούλη!!!!  Το πρώτο μαξιλάρι των 32 εβ το εχεις περάσει!! Τώρα είσαι 34; Είσαι στο δεύτερο!!! Κ μετά ο στόχος σου οι 36+ 

Aκόμα κι αν είναι στην 5η θέση θα τα καταφέρει? Θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες από το προηγούμενο, δηλαδή 10/9 αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντέξω την αγωνία ως τότε. 

Το Σάββατο μπαίνω στην 34η ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Τί καλά @Raf123!! :) 

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα ξυπνάω και αλλιώς. Σήμερα πολ΄ύ μαυρίλα..να σκέφτομαι πως γίνεται από τη 14η να πέσει στην 5η θέση σε 1 μήνα και όλα τα πιθανά κακά σενάρια και να αναρωτιέμαι και γιατί συμβαίνει αυτό. Μ΄ήπως η αντίσταση στις μητριαίες προκύπτει από θρομβοφιλία για την οποία δε μου έκαναν ποτέ εξέταση στην αρχή της κύησης? Μήπως δεν τρώω σωστά? Αν γίνει κάτι κακό με το μικράκι τώρα θα το καταλάβω αμέσως ή λόγω του αμνιακού και των συσπάσεων της μήτρας όχι? Σκέφτομαι και μήπως πάρω τηλέφωνο να το δούμε πριν από τις δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω.. Γενικά πολύ μαυρίλα..μια μέρα έτσι μια μέρα αλλιώς

Κοριτσι μ ειναι λογικο να τα σκέφτεται ολα αυτα κ να αγχώνεσαι. Όμως σκέψου αυτό π λεει η Ραφ, είσαι σε ασφαλής εβδ κ αν χρειαστεί να το πάρουν το μωράκι σ νωρίτερα δεν θα κινδυνεύσει. Εξήγησε στη γιατρό  σ τις ανησυχίες σ κ ζήτα να σε δει νωρίτερα. Ετσι θα  εισαι πιο ήρεμη. Εγω την περιοδο με τις έντονες συσπάσεις αυτο εκανα ημουν πολυ πιο ήρεμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Aκόμα κι αν είναι στην 5η θέση θα τα καταφέρει? Θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες από το προηγούμενο, δηλαδή 10/9 αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντέξω την αγωνία ως τότε. 

Το Σάββατο μπαίνω στην 34η ναι.

Ναι εννοείται μην σε αγχώνει. Γιατί θα το βλέπουν δλδ ισως πέσει κ σε πιο κάτω κ σε 3η κ 1η τότε σε γεννάνε ή αν δουν ότι δεν βάζει βάρος στην βδομάδα πάλι σε γεννάνε…ή αν μειωθεί το αμνιακό κ δεν είναι αρκετό πάλι θα σε γεννήσουν! Οι γιατροί πλέον έχουν όλα τα μέσα για να τα βλέπουν όλα αυτά ! 
 

επισης κάθε φορά ελέγχουν κ την καρδούλα αν δεν είναι καλοί οι χτύποι θα σε βάλουν στο nst για να το δουν καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Να ρωτήσω τι παντόφλες θα πάρετε στο μαιευτήριο;

Σιγουρα ενα ζευγάρι σαγιοναρες. Νομιζω θα τ χρειαστώ για το μπανιο αυτες. Θα παρω κ ενα δεύτερο ζευγάρι αλλα δεν ξερω τι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Σιγουρα ενα ζευγάρι σαγιοναρες. Νομιζω θα τ χρειαστώ για το μπανιο αυτες. Θα παρω κ ενα δεύτερο ζευγάρι αλλα δεν ξερω τι

Εγώ τότε π ήταν χειμωνας πήρα για το μπάνιο τις σαγιονάρες κ για το δωμάτιο κανονικές χειμερινές. Τώρα επειδή δεν είναι ακόμη χειμωνας δεν ξέρω τι να πάρω για το δωμάτιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ τότε π ήταν χειμωνας πήρα για το μπάνιο τις σαγιονάρες κ για το δωμάτιο κανονικές χειμερινές. Τώρα επειδή δεν είναι ακόμη χειμωνας δεν ξέρω τι να πάρω για το δωμάτιο 

Κατι τετοιο Ισως να μας βολέψει. 
Κρεμουλες, σαμπουάν κ αφρόλουτρα τι εταιρία θα πάρετε κορίτσια για τα μπεμπόνια;

10B16808-FE42-4C39-B969-DE5A2FBFE59A.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Τί καλά @Raf123!! :) 

Εγώ κορίτσια κάθε μέρα ξυπνάω και αλλιώς. Σήμερα πολ΄ύ μαυρίλα..να σκέφτομαι πως γίνεται από τη 14η να πέσει στην 5η θέση σε 1 μήνα και όλα τα πιθανά κακά σενάρια και να αναρωτιέμαι και γιατί συμβαίνει αυτό. Μ΄ήπως η αντίσταση στις μητριαίες προκύπτει από θρομβοφιλία για την οποία δε μου έκαναν ποτέ εξέταση στην αρχή της κύησης? Μήπως δεν τρώω σωστά? Αν γίνει κάτι κακό με το μικράκι τώρα θα το καταλάβω αμέσως ή λόγω του αμνιακού και των συσπάσεων της μήτρας όχι? Σκέφτομαι και μήπως πάρω τηλέφωνο να το δούμε πριν από τις δύο εβδομάδες. Δεν ξέρω.. Γενικά πολύ μαυρίλα..μια μέρα έτσι μια μέρα αλλιώς

Θα έρθω και θα συμφωνήσω σε όλα με τα κορίτσια. Για αρχή μιλα με την γιατρο για να πας στην βδομάδα πάνω να το δείτε το βάρος και τα αμνιακα για να μην είσαι και εσυ συνέχεια στην πίεση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που γένουσα καλοκαίρι με τις σαγιονάρες ήμουν. Τώρα ανάλογα τον καιρό θα δω τότε. Έχω και κάτι παντόφλες μιας χρήσης ξενοδοχείου που είχα πάρει όταν πήγα Ιταλία και μου έμεινε ένα ζευγάρι, μπορεί να βάλω αυτές στην βαλίτσα. 
Εγω για το μωρό πήρα όλη την σειρά της frezyderm που είχα και στα αλλά παιδιά και την έχω δοκιμασμένη. 
Στο μαιευτήριο δεν θα πάρω κάτι μαζί μου για το μωρό εκτός από ρούχα και σεντόνια πετσέτες γιατί τα παρέχουν ολα τα αλλά όπως και σε μένα, εσώρουχα μιας χρήσης, σερβιέτες κλπ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κατι τετοιο Ισως να μας βολέψει. 
Κρεμουλες, σαμπουάν κ αφρόλουτρα τι εταιρία θα πάρετε κορίτσια για τα μπεμπόνια;

10B16808-FE42-4C39-B969-DE5A2FBFE59A.jpeg

Εμας έχει στην κλινικη όποτε δε θα πάρω. Για σπίτι πήρα weleda

Ωραίες οι παντόφλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου όλο θέλω να μπω να απαντήσω αλλά όλο χάνομαι! 

@Apostolia88 εύχομαι να πάνε όλα καλά! Είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Πάρε την γιατρο σου.  Πρηξ την. Αρκεί να σε καθησυχάζει.  

@Raf123 πολύ χαίρομαι για τα νέα της τελευταίας επισκεψης!! Ετσι σας θέλω!!

Όσο για τις συζητήσεις για τα πράγματα που είναι όμορφες κ ευχάριστες... εγώ έχω πολλά για 3-6 γιατί ότι πάω να πάρω,  λέω, αχ θα είναι μικρό κ τα παιρνω μεγαλύτερα και δεν έχω τίποτα για την αρχή 😝.  Ετσι λοιπόν πηγα orchestra εχει πολυ ωραια για αγορια και πήρα για την αρχή αλλά πάλι λάθος το νούμερο γτ πήρα 50cm. Οπότε θα πάω να τα αλλάξω να παρω μεγαλύτερο. Από μέσα έχω πάρει μόνο κοντομανικα κορμακια και απ έξω μακρυμανικα ολόσωμα φορμακια.

Είμαι σε φάση να παραγγείλω τα είδη προικως, πετσέτες, σεντόνια, κουβερτακια, πάντες, και πάνες αγκαλιάς μου είπαν.

Θέλω γνώμες για καροτσι και, μπανιερό να πάρω με αλλαξιερα μαζί ή 2 ξεχωριστά πράγματα?

Για κλινική πήρα νυχτικο τιραντα με ρόμπα μακρυμανικο,  πήρα μπιτζαμες, πήρα 2-3 διαφορετικές επιλογές σε μανίκι και παντελονι ή νυχτικο κ ότι βολέψει τώρα. 

Στο ιασω έχει επισκέπτηριο ένας ένας αλλιώς κατεβαίνω εγώ στο κυλικείο κ βλέπω όποιον θέλω. Οπότε θα πάρω μαζί κ κάνα σετ φορμες να ντυνομαι για το κυλικείο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Αχ κορίτσια μου όλο θέλω να μπω να απαντήσω αλλά όλο χάνομαι! 

@Apostolia88 εύχομαι να πάνε όλα καλά! Είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Πάρε την γιατρο σου.  Πρηξ την. Αρκεί να σε καθησυχάζει.  

@Raf123 πολύ χαίρομαι για τα νέα της τελευταίας επισκεψης!! Ετσι σας θέλω!!

Όσο για τις συζητήσεις για τα πράγματα που είναι όμορφες κ ευχάριστες... εγώ έχω πολλά για 3-6 γιατί ότι πάω να πάρω,  λέω, αχ θα είναι μικρό κ τα παιρνω μεγαλύτερα και δεν έχω τίποτα για την αρχή 😝.  Ετσι λοιπόν πηγα orchestra εχει πολυ ωραια για αγορια και πήρα για την αρχή αλλά πάλι λάθος το νούμερο γτ πήρα 50cm. Οπότε θα πάω να τα αλλάξω να παρω μεγαλύτερο. Από μέσα έχω πάρει μόνο κοντομανικα κορμακια και απ έξω μακρυμανικα ολόσωμα φορμακια.

Είμαι σε φάση να παραγγείλω τα είδη προικως, πετσέτες, σεντόνια, κουβερτακια, πάντες, και πάνες αγκαλιάς μου είπαν.

Θέλω γνώμες για καροτσι και, μπανιερό να πάρω με αλλαξιερα μαζί ή 2 ξεχωριστά πράγματα?

Για κλινική πήρα νυχτικο τιραντα με ρόμπα μακρυμανικο,  πήρα μπιτζαμες, πήρα 2-3 διαφορετικές επιλογές σε μανίκι και παντελονι ή νυχτικο κ ότι βολέψει τώρα. 

Στο ιασω έχει επισκέπτηριο ένας ένας αλλιώς κατεβαίνω εγώ στο κυλικείο κ βλέπω όποιον θέλω. Οπότε θα πάρω μαζί κ κάνα σετ φορμες να ντυνομαι για το κυλικείο.  

Αυτο έπαθα κ εγω τα πηρα σχεδόν ολα για 2-4. Σημερα ρωτησα κ εγω τις μαίες κ μ ειπαν κοντομάνικα ζιπουνακια θα χρειαστούν οποτε θα παρω μια πεντάδα για 56cm. 
Καρότσι κ αυγό  εμείς πήραμε  της cybex. Ελαφρή, μεγάλες ρόδες κ ευκίνητο.

Το μπανιερό μας το  πήραν δωρο. Το ζήτησα χωρις αλλαξιερα γιατι πηρα συρταριερα κ θα βαλω εκει ενα στρωματάκι για να την αλλάζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Αχ κορίτσια μου όλο θέλω να μπω να απαντήσω αλλά όλο χάνομαι! 

@Apostolia88 εύχομαι να πάνε όλα καλά! Είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Πάρε την γιατρο σου.  Πρηξ την. Αρκεί να σε καθησυχάζει.  

@Raf123 πολύ χαίρομαι για τα νέα της τελευταίας επισκεψης!! Ετσι σας θέλω!!

Όσο για τις συζητήσεις για τα πράγματα που είναι όμορφες κ ευχάριστες... εγώ έχω πολλά για 3-6 γιατί ότι πάω να πάρω,  λέω, αχ θα είναι μικρό κ τα παιρνω μεγαλύτερα και δεν έχω τίποτα για την αρχή 😝.  Ετσι λοιπόν πηγα orchestra εχει πολυ ωραια για αγορια και πήρα για την αρχή αλλά πάλι λάθος το νούμερο γτ πήρα 50cm. Οπότε θα πάω να τα αλλάξω να παρω μεγαλύτερο. Από μέσα έχω πάρει μόνο κοντομανικα κορμακια και απ έξω μακρυμανικα ολόσωμα φορμακια.

Είμαι σε φάση να παραγγείλω τα είδη προικως, πετσέτες, σεντόνια, κουβερτακια, πάντες, και πάνες αγκαλιάς μου είπαν.

Θέλω γνώμες για καροτσι και, μπανιερό να πάρω με αλλαξιερα μαζί ή 2 ξεχωριστά πράγματα?

Για κλινική πήρα νυχτικο τιραντα με ρόμπα μακρυμανικο,  πήρα μπιτζαμες, πήρα 2-3 διαφορετικές επιλογές σε μανίκι και παντελονι ή νυχτικο κ ότι βολέψει τώρα. 

Στο ιασω έχει επισκέπτηριο ένας ένας αλλιώς κατεβαίνω εγώ στο κυλικείο κ βλέπω όποιον θέλω. Οπότε θα πάρω μαζί κ κάνα σετ φορμες να ντυνομαι για το κυλικείο.  

Μην πάρετε μικρό νούμερο πολλά γιατί μεγαλώνουν γρήγορα. Εγώ πηρα στις εκπτώσεις ζιπουνακια, φορμάκια, σετακια 1-3 και 3-6 αλλά έπλυνα μόνο τα 1-3. Βέβαια δεν είχα να αγοράσω τίποτα από προίκα, καρότσια κλπ. Μόνο αποστειρωτη πείρα. Τώρα τα έχω όλα έτοιμα, να πλύνω μου έμειναν μόνο κάτι πλεκτά ζακετακια που μου είχε φτιάξει η γιαγιά μου όταν γεννήθηκα και τα παιχνίδια που βγήκαν από το χρονοντούλαπο των μεγαλύτερων παιδιών μου. 
Εγώ έχω αλλαξιέρα με βάση που είχε και το μπανιερο αλλά δεν το χρησιμοποιώ στη βάση. Πάντα το είχα στο μπάνιο μέσα στην ντουζιέρα. Και είχα στημένη την βάση στο δωμάτιο με την αλλάξερια. Αλλά τότε δεν είχα συρταριερα έπιπλο και με βόλευε. Τώρα που έχω συρταριερα στο δωμάτιο το σκέφτομαι αν θα στήσω την βάση ή θα βάλω την αλλάξιερα πάνω στην συρταριερα. 
Αν έχεις πάρει συρταριερα Παρε μια απλή αλλάξει τα και βαλτην πάνω, γλιτώνεις χώρο και χρήματα. Και Παρε ένα μπανάκι που μπορείς να το αποθηκευεις στο μπάνιο σου. 
Για τα ήδη προικός, μην πάρεις πάλι πολλά γιατί θα σου φέρουν πετσέτες και σεντονάκια. Επίσης μην ξεχάσεις πανακια και σαλιορες για τις γουλιτσες και τα σαλάκια. 
Όσον αφορά το μαιευτήριο αν πάρεις μαζί παντελόνι πιτζάμα ή φόρμα φρόντισε να είναι άνετο στη μέση γιατί πρώτον δεν φεύγει αμέσως η κοιλιά, θέλει μέρες ή και εβδομάδες και δεύτερον σε περίπτωση που χρειαστεί καισαρική δεν θα θες για κάποιες μέρες να σε πιέζει κάτι στην κοιλιά, όχι μόνο για τον πόνο αλλά γιατί θα νοιωθεις ένα περίεργο μούδιασμα, δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω. Γι αυτό είχα πει και για τα εσώρουχα να είναι άνετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Αχ κορίτσια μου όλο θέλω να μπω να απαντήσω αλλά όλο χάνομαι! 

@Apostolia88 εύχομαι να πάνε όλα καλά! Είναι απολύτως φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Πάρε την γιατρο σου.  Πρηξ την. Αρκεί να σε καθησυχάζει.  

@Raf123 πολύ χαίρομαι για τα νέα της τελευταίας επισκεψης!! Ετσι σας θέλω!!

Όσο για τις συζητήσεις για τα πράγματα που είναι όμορφες κ ευχάριστες... εγώ έχω πολλά για 3-6 γιατί ότι πάω να πάρω,  λέω, αχ θα είναι μικρό κ τα παιρνω μεγαλύτερα και δεν έχω τίποτα για την αρχή 😝.  Ετσι λοιπόν πηγα orchestra εχει πολυ ωραια για αγορια και πήρα για την αρχή αλλά πάλι λάθος το νούμερο γτ πήρα 50cm. Οπότε θα πάω να τα αλλάξω να παρω μεγαλύτερο. Από μέσα έχω πάρει μόνο κοντομανικα κορμακια και απ έξω μακρυμανικα ολόσωμα φορμακια.

Είμαι σε φάση να παραγγείλω τα είδη προικως, πετσέτες, σεντόνια, κουβερτακια, πάντες, και πάνες αγκαλιάς μου είπαν.

Θέλω γνώμες για καροτσι και, μπανιερό να πάρω με αλλαξιερα μαζί ή 2 ξεχωριστά πράγματα?

Για κλινική πήρα νυχτικο τιραντα με ρόμπα μακρυμανικο,  πήρα μπιτζαμες, πήρα 2-3 διαφορετικές επιλογές σε μανίκι και παντελονι ή νυχτικο κ ότι βολέψει τώρα. 

Στο ιασω έχει επισκέπτηριο ένας ένας αλλιώς κατεβαίνω εγώ στο κυλικείο κ βλέπω όποιον θέλω. Οπότε θα πάρω μαζί κ κάνα σετ φορμες να ντυνομαι για το κυλικείο.  

Εγώ τα πήρα όλα τελικά 0-3 κ μερικά newborn γιατί το παιδί μου είναι μικρο! 

ετοίμασα τη βαλίτσα της μικρής έμεινε να βάλω τα σκουφάκια π παράγγειλα από σειν. 
 

εγω θα σου ελεγα να παρεις ξεχωριστό μπάνιο κ αλλαξιερα είναι πιο βολικό! Την αλλαξιερα την έβαλα πάνω στην συρταριερα μου κ δίπλα είχα το μπάνιο με το σταντ. 
 

εμεις καρότσι έχουμε της Cam κοιταξε κ αυτά είναι εξαιρετικό πιο οικονομικό ελαφρύ, κ επίσης ευρύχωρο! Κ το αυγο κ το πορτ μπεμπέ ήταν μεγάλα χωρούσε ο γιος μου μέχρι 5 μηνών στο πορτ μπεμπέ κ στο αυγο μέχρι ενος τον είχα 

εγω θα βάλω μόνο νυχτικα ειδικά για τον τοκετό ήταν πολύ βολικό μ είπε κ η γιατρος προτιμά νυχτικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ τα πήρα όλα τελικά 0-3 κ μερικά newborn γιατί το παιδί μου είναι μικρο! 

ετοίμασα τη βαλίτσα της μικρής έμεινε να βάλω τα σκουφάκια π παράγγειλα από σειν. 
 

εγω θα σου ελεγα να παρεις ξεχωριστό μπάνιο κ αλλαξιερα είναι πιο βολικό! Την αλλαξιερα την έβαλα πάνω στην συρταριερα μου κ δίπλα είχα το μπάνιο με το σταντ. 
 

εμεις καρότσι έχουμε της Cam κοιταξε κ αυτά είναι εξαιρετικό πιο οικονομικό ελαφρύ, κ επίσης ευρύχωρο! Κ το αυγο κ το πορτ μπεμπέ ήταν μεγάλα χωρούσε ο γιος μου μέχρι 5 μηνών στο πορτ μπεμπέ κ στο αυγο μέχρι ενος τον είχα 

εγω θα βάλω μόνο νυχτικα ειδικά για τον τοκετό ήταν πολύ βολικό μ είπε κ η γιατρος προτιμά νυχτικό 

Καλε δεν σας φοράνε το πράσινο ρομπακι που δένει πίσω στον τοκετό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα κάνω έρευνα για καροτσι κ θα δω τι θα κανω με αλλαξιερα και μπανιερό. Εγώ δεν ξέρω τι χρειάζομαι ιασω. Για κάποιο λόγο νιώθω ότι έχω χρόνο να ετοιμαστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Καλε δεν σας φοράνε το πράσινο ρομπακι που δένει πίσω στον τοκετό;;;

Όχι το νυχτικό μας, αυτό φορούσα κ περπατουσα κ έκανα μπάλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Όχι το νυχτικό μας, αυτό φορούσα κ περπατουσα κ έκανα μπάλα 

Ελα ρε;;;; Εμάς μας είχαν με το ρόμπακι αυτό μέσα στο δωμάτιο, έχω και φωτογραφίες που έβγαζε ο αντρας μου…πολύ σεξι 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα κάνω έρευνα για καροτσι κ θα δω τι θα κανω με αλλαξιερα και μπανιερό. Εγώ δεν ξέρω τι χρειάζομαι ιασω. Για κάποιο λόγο νιώθω ότι έχω χρόνο να ετοιμαστώ.

Ζητά να σου στείλουν την λίστα στο μειλ. Για καρότσι κοιτα να δεις πιο θες γιατί δεν ξέρω αν είναι όλα ετοιμοπαράδοτα. Το βασικό είναι το αυγό να έχεις για να πάρεις το μωρό απ το μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
    • Πάλι καλά είναι καλή η πίεση!  Αν δεν τρέφεται σωστά μέσα στην μήτρα καλύτερα να γεννηθεί. Εγώ γι αυτό γεννήθηκα πρόωρα γιατί δεν τρεφόμουν καλά και δεν μπορούσε τότε να το δει ο γιατρός…και ήμουν η μισή απ την δικη σου και μόλις 33 εβδομάδων και τώρα αν με δεις….1,70 και αν με αφήσουν να φάω πιάνω και τα 70 κιλά 🤣🤣🤣🤣 Κάνε ασκήσεις στην μπαλα θα σε βοηθήσουν γενικά…για την καισαρική μην σε φοβίσει κάτι, οι πρώτες μέρες είναι, αλλά όσο περπατάς τόσο πιο γρήγορα αναρρώνεις.    Εγω κορίτσια έχω από τις 7 το πρωί πολλές συσπάσεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...