Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ πήρα 62 αλλά έπρεπε να πάρω κ 56

Μ είπαν οι μαίες απο την κλινική να παρω κ 3-4 56 κ ετσι κ εκανα. Επίσης θεωρούν οτι χρειάζονται κ 3-4 κοντομάνικα. Εσεις τι λετε κοριτσια θα χρειαστούν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά. Δε μπαίνω πολύ συχνά γιατί αποφεύγω να κάθομαι στον υπολογιστή γιατί τις τελευταίες βδομάδες τα πόδια μου κάτω στα πέλματα είναι σαν να χω ελεφαντίαση. Πρήζονται άσχημα όσο τα χω χαμηλά. 

Έκανα doppler σήμερα και ο μικρός έπεσε στην κλίμακα ανάπτυξης. Από 14η θεση πήγε στην 5η! Ήταν αρχες αυγούστους 1200 γραμμάρια και τώρα που είμαι 33+2 είναι στα 1700γρ. Μου είπε η εμβρυολόγος ότι συμβαίνει λόγω της αντίστασης στις μητριαίες αρτηρίες μου. Παρακολουθώ πίεση και θα με ξαναδεί σε δυο εβδομάδες. Λογικά μου είπε θα βγει ένα μικρό μωρό και ίσως χρειαστεί να το πάρουμε νωρίτερα αν πέσει κι άλλο. Μ επιασαν τα κλάματα όταν γύρισα γιατί αγχώθηκα πολύ. Μου φαίνεται πως έχει πέσει πάρα πολύ σε τόσο λίγο διάστημα.

Κοριτσακι μ Στεναχωριέσαι θα πανε ολα καλα θα το δεις. Το ιδιο έπαθε κ η κούνια μ στην μικρη της. Παρόλο π εκανε κ αντιπηκτικές η μικρη δεν έπαιρνε το βάρος π επρεπε. Τελικα της την πηρα 36 ακριβώς,  2100 γεννήθηκε. Δεν χρειάστηκε ουτε θερμοκοιτίδα… βγήκε απο το νοσοκομειο 1900γρ. Αν την δεις τωρα ειναι πολυ αναπτυγμένο παιδι για την ηλικία της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά. Δε μπαίνω πολύ συχνά γιατί αποφεύγω να κάθομαι στον υπολογιστή γιατί τις τελευταίες βδομάδες τα πόδια μου κάτω στα πέλματα είναι σαν να χω ελεφαντίαση. Πρήζονται άσχημα όσο τα χω χαμηλά. 

Έκανα doppler σήμερα και ο μικρός έπεσε στην κλίμακα ανάπτυξης. Από 14η θεση πήγε στην 5η! Ήταν αρχες αυγούστους 1200 γραμμάρια και τώρα που είμαι 33+2 είναι στα 1700γρ. Μου είπε η εμβρυολόγος ότι συμβαίνει λόγω της αντίστασης στις μητριαίες αρτηρίες μου. Παρακολουθώ πίεση και θα με ξαναδεί σε δυο εβδομάδες. Λογικά μου είπε θα βγει ένα μικρό μωρό και ίσως χρειαστεί να το πάρουμε νωρίτερα αν πέσει κι άλλο. Μ επιασαν τα κλάματα όταν γύρισα γιατί αγχώθηκα πολύ. Μου φαίνεται πως έχει πέσει πάρα πολύ σε τόσο λίγο διάστημα.

Καταλαβαίνω ότι είναι αγχωτικό όλο αυτό! Προσπάθησε να παραμείνεις ήρεμη γιατί το άγχος δεν βοηθάει καθόλου αυτή την στιγμή. Θα παρακολουθείτε την ανάπτυξη του μωρού και την πίεση σου και θα κάνετε ότι είναι καλύτερο για τους δυο σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Μ είπαν οι μαίες απο την κλινική να παρω κ 3-4 56 κ ετσι κ εκανα. Επίσης θεωρούν οτι χρειάζονται κ 3-4 κοντομάνικα. Εσεις τι λετε κοριτσια θα χρειαστούν; 

Εγώ κορίτσι μου δεν ρώτησα, τα πήρα εμπειρικά από τα αλλά δυο μου παιδιά. 
Κοντομάνικα εγώ πήρα ζιπουνακια μόνο για από μέσα. Μακρυμάνικα πήρα για να τα φοράει απ έξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Λοιπόν κοίταξα τις καρτέλες των μεγάλων. 
Η κόρη μου που ήταν μικρούλα από 33 έως 35 πήρε 440 γραμμάρια δηλαδή 220 την εβδομάδα 

Ο γιος που γεννήθηκε μεγάλο μωρό από 32 έως 35 (3 βδομαδες) πήρε 800 γραμμάρια δηλαδή 265 ανά εβδομάδα. 

Το συγκρίνω κ με τον γιο μου, κ αυτος μη νομιζεις ότι έβαζε κ πολλά αλλά ήταν πιο πολλά από ότι αυτο τώρα. Γιατί σε δυο εβδομαδες ο γιος μ είχε βάλει 266γρ αυτό έβαλε 204γρ. Μετά είχε βάλει 550γρ σε δυο εβδομαδες πάλι..ελπίζω κ αυτό την Τετάρτη π θα πάω ας έχει βάλει 150 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Μ είπαν οι μαίες απο την κλινική να παρω κ 3-4 56 κ ετσι κ εκανα. Επίσης θεωρούν οτι χρειάζονται κ 3-4 κοντομάνικα. Εσεις τι λετε κοριτσια θα χρειαστούν; 

Εσωτερικά λες; Εγώ μόνο κοντομάνικα πήρα γιατί έτσι μ είπε η παιδίατρος. Αλλά είχα σκοπο να πάρω κ μερικά χειμερινά γιατί δε ξέρω τι θα της  βάλουν στην κλινικη. 
 

φορμάκια ολόσωμα πήρα κ 56 αλλά εσωτερικά τα πήρα όλα 62αρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Εγώ κορίτσι μου δεν ρώτησα, τα πήρα εμπειρικά από τα αλλά δυο μου παιδιά. 
Κοντομάνικα εγώ πήρα ζιπουνακια μόνο για από μέσα. Μακρυμάνικα πήρα για να τα φοράει απ έξω. 

Κ εγώ έτσι, ρώτησα τη παιδίατρο μας κ μου είπε ο καιρός ακόμη δεν είναι τόσο κρύο για να φοράει κ χειμερινό εσωτερικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά. Δε μπαίνω πολύ συχνά γιατί αποφεύγω να κάθομαι στον υπολογιστή γιατί τις τελευταίες βδομάδες τα πόδια μου κάτω στα πέλματα είναι σαν να χω ελεφαντίαση. Πρήζονται άσχημα όσο τα χω χαμηλά. 

Έκανα doppler σήμερα και ο μικρός έπεσε στην κλίμακα ανάπτυξης. Από 14η θεση πήγε στην 5η! Ήταν αρχες αυγούστους 1200 γραμμάρια και τώρα που είμαι 33+2 είναι στα 1700γρ. Μου είπε η εμβρυολόγος ότι συμβαίνει λόγω της αντίστασης στις μητριαίες αρτηρίες μου. Παρακολουθώ πίεση και θα με ξαναδεί σε δυο εβδομάδες. Λογικά μου είπε θα βγει ένα μικρό μωρό και ίσως χρειαστεί να το πάρουμε νωρίτερα αν πέσει κι άλλο. Μ επιασαν τα κλάματα όταν γύρισα γιατί αγχώθηκα πολύ. Μου φαίνεται πως έχει πέσει πάρα πολύ σε τόσο λίγο διάστημα.

Κ εμένα τα ίδια, αν κ η αντιστάσεις είναι μια χαρά! Εμένα ήταν στην 10η κ έπεσε στην 6η. Έχω ραντεβού την Τετάρτη να δουμε ποσό πήγε, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1373γρ 31εβ. Έχω ξανά ντομπλερ στις 5/9 θα είμαι 33εβ πιστεύω κ εμενα θα είναι σαν το δικό σου σε αυτες τις εβδομαδες. 
 

κ εμενα μου είπε ότι ισως χρειαστεί να το πάρει πιο νωρις αλλά θα το βλέπουμε κ ανάλογα θα πράξουμε. Η κρίσιμη εβδομάδα είναι η 32η που την πέρασες όποτε μην αγχώνεσαι!!! Κ μετά είναι η 34η που σε μια εβδομάδα θα είσαι 34η!!! Όποτε ότι κ να γίνει θα είσαι μια χαρά στο τελος του 8ου αρχές 9ου!!! 
 

το αμνιακό υγρό σου ήταν εντάξει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Το συγκρίνω κ με τον γιο μου, κ αυτος μη νομιζεις ότι έβαζε κ πολλά αλλά ήταν πιο πολλά από ότι αυτο τώρα. Γιατί σε δυο εβδομαδες ο γιος μ είχε βάλει 266γρ αυτό έβαλε 204γρ. Μετά είχε βάλει 550γρ σε δυο εβδομαδες πάλι..ελπίζω κ αυτό την Τετάρτη π θα πάω ας έχει βάλει 150 

Εύχομαι να τα έχει πάρει η μπουμπουκα για να σου φυγει και εσένα το άγχος αυτό. Θα περιμένουμε νέα σας…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εσωτερικά λες; Εγώ μόνο κοντομάνικα πήρα γιατί έτσι μ είπε η παιδίατρος. Αλλά είχα σκοπο να πάρω κ μερικά χειμερινά γιατί δε ξέρω τι θα της  βάλουν στην κλινικη. 
 

φορμάκια ολόσωμα πήρα κ 56 αλλά εσωτερικά τα πήρα όλα 62αρι 

Ναι για εσωτερικά λεω. Τα πηρα μακρυμανικα εγω. Φορμάκια εξωτερικά περα απο 3 56 τα αλλα τα πηρα 62. Κ της πηρα κ καποια πλεκτα σετακια απο ζαρα κ h&m

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Ναι για εσωτερικά λεω. Τα πηρα μακρυμανικα εγω. Φορμάκια εξωτερικά περα απο 3 56 τα αλλα τα πηρα 62. Κ της πηρα κ καποια πλεκτα σετακια απο ζαρα κ h&m

Εσωτερικά πήρα μόνο κοντομάνικα γιατί έτσι μου είπε η παιδίατρος…αλλά είπα να πάρω κ ένα σετ π έχει 5-6 μακρυμάνικα για να έχω στην κλινικη ισως της βάλουν αυτά… σετακια δεν πήρα γιατί στον γιο μου με  βόλεψαν μετά κατά την άνοιξη π ήταν 4 μηνών…οποτε είπα θα τα αφήσω για αργότερα να τα πάρω στις εκπτώσεις του χειμώνα ή σε black friday 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Εύχομαι να τα έχει πάρει η μπουμπουκα για να σου φυγει και εσένα το άγχος αυτό. Θα περιμένουμε νέα σας…

Μακάρι γιατί θα τρελαθώ όλα «φαίνονται» οκ! Αμνιακό, ροές πλακούντα ακόμη κ η πίεση μου είναι 10 με 6 δλδ όλα είναι φαινομενικά καλά!! Στον γιο μου η πίεση μου από τον 8ο κ μετά ήταν μόνιμα στο ανώτατο όριο 13 με 8 μολις πήγε 14 με 9 με έβαλε να την μετράω συνέχεια κάθε μέρα, μετά μου έδωσε κ χάπι. Ε Τώρα μου είπε τυχαίες μετρήσεις αλλά μετράω κάθε μέρα κ κάθε μερα έχω τόση! Άντε να είχα και 11 με 7 δλδ πιο πάνω δεν μ έτυχε μέτρηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα τα ίδια, αν κ η αντιστάσεις είναι μια χαρά! Εμένα ήταν στην 10η κ έπεσε στην 6η. Έχω ραντεβού την Τετάρτη να δουμε ποσό πήγε, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 1373γρ 31εβ. Έχω ξανά ντομπλερ στις 5/9 θα είμαι 33εβ πιστεύω κ εμενα θα είναι σαν το δικό σου σε αυτες τις εβδομαδες. 
 

κ εμενα μου είπε ότι ισως χρειαστεί να το πάρει πιο νωρις αλλά θα το βλέπουμε κ ανάλογα θα πράξουμε. Η κρίσιμη εβδομάδα είναι η 32η που την πέρασες όποτε μην αγχώνεσαι!!! Κ μετά είναι η 34η που σε μια εβδομάδα θα είσαι 34η!!! Όποτε ότι κ να γίνει θα είσαι μια χαρά στο τελος του 8ου αρχές 9ου!!! 
 

το αμνιακό υγρό σου ήταν εντάξει; 

Αχ ελπίζω να τα καταφέρουμε να μείνουν όσο πιο πολ΄ύ γίνεται τα μικράκια μέσα.. το αμνιακό ναι είναι εντάξει μου είπε. Γι αυτό νιώθω και έντονες τις κινήσεις του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μακάρι γιατί θα τρελαθώ όλα «φαίνονται» οκ! Αμνιακό, ροές πλακούντα ακόμη κ η πίεση μου είναι 10 με 6 δλδ όλα είναι φαινομενικά καλά!! Στον γιο μου η πίεση μου από τον 8ο κ μετά ήταν μόνιμα στο ανώτατο όριο 13 με 8 μολις πήγε 14 με 9 με έβαλε να την μετράω συνέχεια κάθε μέρα, μετά μου έδωσε κ χάπι. Ε Τώρα μου είπε τυχαίες μετρήσεις αλλά μετράω κάθε μέρα κ κάθε μερα έχω τόση! Άντε να είχα και 11 με 7 δλδ πιο πάνω δεν μ έτυχε μέτρηση 

Αυτό είναι καλό @Raf123. Μπορεί να μην κάνεις αυτή τη φορά. Αφου ειναι ολα καλα. Εγω αυτο π καταλαβα οτι οσο δεν ανεβαζεις πιεση και οσο πλακουντας κ αμνιακο κ τα ζωτικα του μωρου ειναι οκ, μενει μεσα. Απλά ισως λόγω ιστορικού σου να είναι σε εγρήγορση ο γιατρός.

Εμένα η πίεση ήταν 9.5-10 και 6 την προηγούμενη εβδομάδα.. σταθερά χαμηλή. Και από προχθές που μπήκα στην 33η ανέβηκε. Δηλαδή χθες στο ιατρείο έφτασε και 13.5 αλλά μετά έπεσε στο 12. Σήμερα ξύπνησα στις 3  με άγχος, πάλι 13 η πρώτη μέτρηση αλλά μετά έπεσε στο 11.5 και στο 7 με 55 σφίξεις. Δηλαδή δείχνει πως ανεβαίνει. 

Μίλησα με το γιατρό. Μου είπε στενή παρακολούθηση και να του στέλνω τις μετρήσεις κάθε μέρα. Λείπει εντωμεταξύ κι αυτό με αγχώνει παραπάνω. Αλλά τι να λέμε τώρα..άγχος έχουμε για 1002 τώρα. Ακόμη τη βαλίτσα δεν την έχω ετοιμη. Μου λειπουν πόσα πραγματα. Μου έγραψε κι εξετάσεις για λεύκωμα και αίματος για τα ηπατικά ένζυμα να τα δούμε πάλι. Και μου είπε να ελπίζουμε να φτάσει τις 37 εβδομάδες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Αχ ελπίζω να τα καταφέρουμε να μείνουν όσο πιο πολ΄ύ γίνεται τα μικράκια μέσα.. το αμνιακό ναι είναι εντάξει μου είπε. Γι αυτό νιώθω και έντονες τις κινήσεις του.

Να ξερεις ότι θα το έχουν μέσα όσο δεν κινδυνεύει το μωρό κ εσυ!!! Δλδ αν δουνε ότι έμεινε στάσιμο 1 εβ στο βάρος θα στο πάρουν! 
 

εμενα μου εγραψε άδεια κ μ είπε όσο μπορώ να ξαπλώνω για να αιματωνεται ο πλακούντας. Στα πλάι να ξαπλώνω καλύτερα αριστερά μου είπε. Κ να είμαι ήρεμη… εντάξει αυτό όσο κ να πεις προσπαθω 😂 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apostolia88 είπε:

Αυτό είναι καλό @Raf123. Μπορεί να μην κάνεις αυτή τη φορά. Αφου ειναι ολα καλα. Εγω αυτο π καταλαβα οτι οσο δεν ανεβαζεις πιεση και οσο πλακουντας κ αμνιακο κ τα ζωτικα του μωρου ειναι οκ, μενει μεσα. Απλά ισως λόγω ιστορικού σου να είναι σε εγρήγορση ο γιατρός.

Εμένα η πίεση ήταν 9.5-10 και 6 την προηγούμενη εβδομάδα.. σταθερά χαμηλή. Και από προχθές που μπήκα στην 33η ανέβηκε. Δηλαδή χθες στο ιατρείο έφτασε και 13.5 αλλά μετά έπεσε στο 12. Σήμερα ξύπνησα στις 3  με άγχος, πάλι 13 η πρώτη μέτρηση αλλά μετά έπεσε στο 11.5 και στο 7 με 55 σφίξεις. Δηλαδή δείχνει πως ανεβαίνει. 

Μίλησα με το γιατρό. Μου είπε στενή παρακολούθηση και να του στέλνω τις μετρήσεις κάθε μέρα. Λείπει εντωμεταξύ κι αυτό με αγχώνει παραπάνω. Αλλά τι να λέμε τώρα..άγχος έχουμε για 1002 τώρα. Ακόμη τη βαλίτσα δεν την έχω ετοιμη. Μου λειπουν πόσα πραγματα. Μου έγραψε κι εξετάσεις για λεύκωμα και αίματος για τα ηπατικά ένζυμα να τα δούμε πάλι. Και μου είπε να ελπίζουμε να φτάσει τις 37 εβδομάδες. 

 

Ναι κ εμένα ο στόχος μου είναι οι 37εβ! Αρχικά είπα μακάρι να βγάλω τον Σεπτέμβρη αλλά μετά πείσμωσα κ λεω όχι όλα θα είναι καλά κ θα πάμε στις 37εβ!!!!! (Είναι πρωτόκολλο πάντως γιατί έριξα το διάβασμα του αιώνα με έρευνες με το ένα το άλλο άσε, αν όλα πηγαίνουν καλά να στο παίρνουν μαξ 38εβδ γιατί μετά είναι ρίσκο να τα αφήνουν περισσότερο για εμας που έχουν διαγνωστεί με υπολειπόμενη ανάπτυξη, αλλά εκ του ασφαλούς προτιμούν στις 37) 
 

εγω έπλυνα όλα τα ρούχα αλλά πρέπει να τα σιδερώσω και να κνω την βαλίτσα! Αύριο που θα πάω γιατρο πρέπει να θυμηθω τη λίστα να δω τι χρειάζομαι γιατί δε τα θυμάμαι κ όλα από τον γιο μου και να μου κατεβάσει ο άντρας μου από την σοφίτα το πορτμπεμπε κ το αυγο να τα πλύνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε μην σας πιάνει άγχος!!! Όλα καλά θα πάνε, έχετε τους γιατρούς σας που σας παρακολουθούν στενά και δεν θα αφήσουν τα πράγματα στην τύχη τους. 

Τα νέα από το γιατρο σήμερα ήταν καλά, έφτασε τα 1920 γραμμάρια, καλός τράχηλος, καλά αμνιακα καλές οι μητριαιες αρτηρίες. Σε 3 βδομαδες πάλι ραντεβού που θα μπω στον 9 εκτός και αυξηθούν κι άλλο οι συσπάσεις. Μου έγραψε και ενέσεις κορτιζόνης να κάνω. 
 

Εγώ τα έχω όλα πλυμένα και σιδερωμένα, σήμερα τα τακτοποιησα στα συρτάρια της. Πήγαμε και σούπερ μάρκετ και πήραμε πάνες και μωρομαντηλα. Το μόνο που μου λείπει είναι οι θηλές για τα μπουκάλια να τα έχω. 
 

μου μένει μόνο να πλύνω καρότσι, αυγό, να καθαρίσω το λίκνο και το στρώμα και σε κάποια φάση να καθαρίσω και τα παλιά βρεφικά παιχνίδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι κ εμένα ο στόχος μου είναι οι 37εβ! Αρχικά είπα μακάρι να βγάλω τον Σεπτέμβρη αλλά μετά πείσμωσα κ λεω όχι όλα θα είναι καλά κ θα πάμε στις 37εβ!!!!! (Είναι πρωτόκολλο πάντως γιατί έριξα το διάβασμα του αιώνα με έρευνες με το ένα το άλλο άσε, αν όλα πηγαίνουν καλά να στο παίρνουν μαξ 38εβδ γιατί μετά είναι ρίσκο να τα αφήνουν περισσότερο για εμας που έχουν διαγνωστεί με υπολειπόμενη ανάπτυξη, αλλά εκ του ασφαλούς προτιμούν στις 37) 
 

εγω έπλυνα όλα τα ρούχα αλλά πρέπει να τα σιδερώσω και να κνω την βαλίτσα! Αύριο που θα πάω γιατρο πρέπει να θυμηθω τη λίστα να δω τι χρειάζομαι γιατί δε τα θυμάμαι κ όλα από τον γιο μου και να μου κατεβάσει ο άντρας μου από την σοφίτα το πορτμπεμπε κ το αυγο να τα πλύνω 

Θα το καταφέρουμε.. εγώ χθες τα είδα όλα γιατί ανέβηκε αλλά το καλό είναι πως πέφτει στις επόμενες μετρήσεις. Στην 1η εγκυμοσύνη π΄όσες εβδομάδες γ΄έννησες?

Κι εγώ μόνο ρούχα έχω πλύνει..και τα υφάσματα του καροτσιού γιατί μας χάρισε μια φίλη το δικό της. Έχω πάρει και διάφορα αναλώσιμα από φαρμακείο αλλά έχω αρκετά πράγματα ακόμη που πρέπει να γίνουν. Όμως είπα ας γίνουν τα πολύ βασικά και βλέπουμε και μετά..γιατί τώρα χρειαζόμαστε ξεκούραση και ηρεμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλε μην σας πιάνει άγχος!!! Όλα καλά θα πάνε, έχετε τους γιατρούς σας που σας παρακολουθούν στενά και δεν θα αφήσουν τα πράγματα στην τύχη τους. 

Τα νέα από το γιατρο σήμερα ήταν καλά, έφτασε τα 1920 γραμμάρια, καλός τράχηλος, καλά αμνιακα καλές οι μητριαιες αρτηρίες. Σε 3 βδομαδες πάλι ραντεβού που θα μπω στον 9 εκτός και αυξηθούν κι άλλο οι συσπάσεις. Μου έγραψε και ενέσεις κορτιζόνης να κάνω. 
 

Εγώ τα έχω όλα πλυμένα και σιδερωμένα, σήμερα τα τακτοποιησα στα συρτάρια της. Πήγαμε και σούπερ μάρκετ και πήραμε πάνες και μωρομαντηλα. Το μόνο που μου λείπει είναι οι θηλές για τα μπουκάλια να τα έχω. 
 

μου μένει μόνο να πλύνω καρότσι, αυγό, να καθαρίσω το λίκνο και το στρώμα και σε κάποια φάση να καθαρίσω και τα παλιά βρεφικά παιχνίδια. 

Ευχαριστούμε @ditaki για τη στήριξη!

Μια χαρά το μπεμπέ! Μεγαλώνει. Ενέσεις κορτιζόνης γιατί? Για τα πνευμόνια του? εγώ ρώτησα το γιατρό για αυτό γιατί το είχα διαβάσει πως βοηθάει πολύ, ειδικά αν υπάρχει πρόβλεψη για προωρότητα αλλά μου είπε όχι ακόμη. Αν το κάνουμε, στις 36. Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Ευχαριστούμε @ditaki για τη στήριξη!

Μια χαρά το μπεμπέ! Μεγαλώνει. Ενέσεις κορτιζόνης γιατί? Για τα πνευμόνια του? εγώ ρώτησα το γιατρό για αυτό γιατί το είχα διαβάσει πως βοηθάει πολύ, ειδικά αν υπάρχει πρόβλεψη για προωρότητα αλλά μου είπε όχι ακόμη. Αν το κάνουμε, στις 36. Τι να πω...

Εγώ κάνω σε κάθε εγκυμοσύνη στον 8 μήνα λόγω του διαβήτη και ότι κάνω ινσουλίνη. Επηρεάζουν και την ανάπτυξη των πνευμόνων του μωρού και επίσης αυξάνουν την πιθανότητα για πρόωρο τοκετό, αν και μέχρι τώρα δεν είχα τέτοιο θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλε μην σας πιάνει άγχος!!! Όλα καλά θα πάνε, έχετε τους γιατρούς σας που σας παρακολουθούν στενά και δεν θα αφήσουν τα πράγματα στην τύχη τους. 

Τα νέα από το γιατρο σήμερα ήταν καλά, έφτασε τα 1920 γραμμάρια, καλός τράχηλος, καλά αμνιακα καλές οι μητριαιες αρτηρίες. Σε 3 βδομαδες πάλι ραντεβού που θα μπω στον 9 εκτός και αυξηθούν κι άλλο οι συσπάσεις. Μου έγραψε και ενέσεις κορτιζόνης να κάνω. 
 

Εγώ τα έχω όλα πλυμένα και σιδερωμένα, σήμερα τα τακτοποιησα στα συρτάρια της. Πήγαμε και σούπερ μάρκετ και πήραμε πάνες και μωρομαντηλα. Το μόνο που μου λείπει είναι οι θηλές για τα μπουκάλια να τα έχω. 
 

μου μένει μόνο να πλύνω καρότσι, αυγό, να καθαρίσω το λίκνο και το στρώμα και σε κάποια φάση να καθαρίσω και τα παλιά βρεφικά παιχνίδια. 

Τέλεια τα νέα! Η μπεμπούλα μεγαλώνει μια χαρα 🎀👧🏼 

εγω αυριο κοριτσια ξεκιναω μαθήματα για θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Τέλεια τα νέα! Η μπεμπούλα μεγαλώνει μια χαρα 🎀👧🏼 

εγω αυριο κοριτσια ξεκιναω μαθήματα για θηλασμό. 

Διαδικτυακά ή θα πας σε κάποιο μαιευτήριο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Διαδικτυακά ή θα πας σε κάποιο μαιευτήριο; 

Κανουν μαθήματα τα κοριτσιά στο νοσοκομείο π θα γεννήσω. Εργάζομαι κ εγώ στο νοσοκομείο όποτε ολες οι μαίες είναι γνωστές κ οτι χρειάζομαι με βοηθούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Ευχαριστούμε @ditaki για τη στήριξη!

Μια χαρά το μπεμπέ! Μεγαλώνει. Ενέσεις κορτιζόνης γιατί? Για τα πνευμόνια του? εγώ ρώτησα το γιατρό για αυτό γιατί το είχα διαβάσει πως βοηθάει πολύ, ειδικά αν υπάρχει πρόβλεψη για προωρότητα αλλά μου είπε όχι ακόμη. Αν το κάνουμε, στις 36. Τι να πω...

Ρώτησε μ εγώ σήμερα κ μου είπε θα το αφησουμε ακόμη λίγο γιατί βλέπουμε ότι βάζει βάρος όποτε θα το αφήσουμε για αργότερα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τελείωσα από την γιατρο. Έβαλε κάπου στα 200gr έχει φτάσει τα 1600κατι (το κάτι δε το κράτησα) όποτε μου λέει κρατάει την καμπύλη της κ πάει, έχει δικό της ρυθμό, από την στιγμή μου λέει π δεν έμεινε στάσιμη ή δεν έπεσε είμαστε μια χαρά!! Άντε να δούμε λεω κ εγώ κόντεψε τα 2κιλα. Μου λέει εγώ θέλω πιο πολύ από 2κιλα κ πιστεύω μ λέει θα τα καταφέρουμε!! 
 

μετραει την πίεση 14 η μεγάλη 7 η μικρή μ λέει γιατί αγχώνεσαι;;;;; Της λεω στο ορκίζομαι σπίτι έχω 10 μεγάλη 6-7 μικρή. Μ λέει είναι καθαρά άγχος γιατί η μικρή σου είναι χαμηλή. 
 

τωρα ξανά ραντεβού θα με ξαναδεί αφού πάω στο ντομπλερ ξανά την Πέμπτη κ επειδή θα ξανά κάνω ντομπλερ ανάλογα με το ποτέ θα με βάλει ξανά ντομπλερ θα με δει ενδιάμεσα. 
 

για τις ενέσεις μ είπε είναι νωρις να τξ συζητήσουμε γιατί ακόμη το μωρό βάζει βάρος οποτε θα το δούμε πως πάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...