Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 21 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωρό. Προέχει η υγεία σας τώρα. 
Θα μετράς και πίεση τώρα κάθε μέρα; 

Ε πρέπει να την μετράω αλλά τώρα ήρθαμε λιγες ημερες διακοπες σε ξενοδοχείο… όταν επιστρέψω σπίτι θα την μετράω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ε πρέπει να την μετράω αλλά τώρα ήρθαμε λιγες ημερες διακοπες σε ξενοδοχείο… όταν επιστρέψω σπίτι θα την μετράω 

Να περάσετε όμορφα, να ξεκουραστείτε και να απολαύσετε τις τελευταίες διακοπές σας ως 3 γιατί απ τον Οκτώβρη θα πηγαίνετε 4!!!!!💕💕💕🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια πονάει καμία στα οστά της λεκάνης χαμηλά?

Εδώ και 5 μέρες έχω έναν πόνο που ξεκίνησε δεξιά κ αριστερά από ψηλά στα πόδια, εσωτερικά στους μηρούς δηλαδή και παραμένει με μεγάλη ένταση. Καλά στον ύπνο υποφέρω, δε μπορώ να γυρίσω και μόνο ανάσκελα βολεύομαι. Κι όταν πάω να σηκωθώ ο πόνος αυτός χτυπάει κάτω στο πόδι, σαν να μην έχω δύναμη να περπατήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

κορίτσια πονάει καμία στα οστά της λεκάνης χαμηλά?

Εδώ και 5 μέρες έχω έναν πόνο που ξεκίνησε δεξιά κ αριστερά από ψηλά στα πόδια, εσωτερικά στους μηρούς δηλαδή και παραμένει με μεγάλη ένταση. Καλά στον ύπνο υποφέρω, δε μπορώ να γυρίσω και μόνο ανάσκελα βολεύομαι. Κι όταν πάω να σηκωθώ ο πόνος αυτός χτυπάει κάτω στο πόδι, σαν να μην έχω δύναμη να περπατήσω.. 

εγώ δεν έχω και ούτε είχα στα αλλα. Λογικά σε πιέζει το μωρό. Είναι χαμηλά γενικά τι σου έχει πει ο γιατρός;;; 
Μήπως περνάει κανενα νεύρο απ εκεί και πιέζεται;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/8/2024 at 11:41 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Να περάσετε όμορφα, να ξεκουραστείτε και να απολαύσετε τις τελευταίες διακοπές σας ως 3 γιατί απ τον Οκτώβρη θα πηγαίνετε 4!!!!!💕💕💕🤣

Ούτε μπορώ να με φανταστώ γιατί ήδη κουβαλήσαμε το σπίτι μας 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

κορίτσια πονάει καμία στα οστά της λεκάνης χαμηλά?

Εδώ και 5 μέρες έχω έναν πόνο που ξεκίνησε δεξιά κ αριστερά από ψηλά στα πόδια, εσωτερικά στους μηρούς δηλαδή και παραμένει με μεγάλη ένταση. Καλά στον ύπνο υποφέρω, δε μπορώ να γυρίσω και μόνο ανάσκελα βολεύομαι. Κι όταν πάω να σηκωθώ ο πόνος αυτός χτυπάει κάτω στο πόδι, σαν να μην έχω δύναμη να περπατήσω.. 

εγώ όχι ούτε τώρα ούτε στην άλλη μ εγκυμοσύνη αλλά άκουσα ξανά κ ειναη συχνό. ΧρειαΖεται μάλλον να γυμνάσεις προσαγωγούς κ μπάλα το πιο ασφαλές στην εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με είδε η μαία σήμερα από κοντά είναι φίλη μ κ βρεθήκαμε για καφέ. Μ είπε η κοιλια μ είναι οντως χαμηλή κ μικρή. Μ είπε οποσδηποτε να πάρω άδεια ασθένειας να ξεκουραστώ κ να σταματήσω κ την γυμναστική μάλλον. Βέβαια θα ρωτήσω τη γιατρο γιατί πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγος πάω γυμναστική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την γυμναστική γιατί; Αφού είναι κάτι που σε ευχαριστεί και φαντάζομαι δεν πας και ξεπατώνεσαι…

Εγω την Δευτέρα που θα γυρίσω από διακοπές έχω ραντεβού με την μαία μου για να με δει και να μου θυμίσει και κάποια πράγματα γιατί έχουν περάσει και 6 χρόνια. Και την μεθεπόμενη εβδομάδα έχω πάλι γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Την γυμναστική γιατί; Αφού είναι κάτι που σε ευχαριστεί και φαντάζομαι δεν πας και ξεπατώνεσαι…

Εγω την Δευτέρα που θα γυρίσω από διακοπές έχω ραντεβού με την μαία μου για να με δει και να μου θυμίσει και κάποια πράγματα γιατί έχουν περάσει και 6 χρόνια. Και την μεθεπόμενη εβδομάδα έχω πάλι γιατρο. 

Μακάρι να μου πει να συνεχίσω έστω αυτό το λίγο π κάνω… 

τωρα ο γιατρος κάθε ποσό σε βλέπει;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μακάρι να μου πει να συνεχίσω έστω αυτό το λίγο π κάνω… 

τωρα ο γιατρος κάθε ποσό σε βλέπει;; 

Τώρα με βλέπει καθε 3 βδομαδες αλλά από δω και πέρα είπε θα πάμε κάθε 2 βδομαδες που θα μπω στον 8, λόγω του διαβήτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2024 at 10:17 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Τώρα με βλέπει καθε 3 βδομαδες αλλά από δω και πέρα είπε θα πάμε κάθε 2 βδομαδες που θα μπω στον 8, λόγω του διαβήτη. 

Εμένα τώρα κάθε 2 κ για το θέμα π προέκυψε αλλά στον 8ο νομίζω κάθε 2 βλέπουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο μπαίνω στον 8….σαν ψέματα μου φαίνεται! Πέρασε νεράκι ο καιρός….

Ειναι πιο δραστήρια αυτή απ τα αλλά δυο, κουνιέται περισσότερο και νοιωθω και πιο έντονα τις κινήσεις της και όλο αυτό μου έχει δημιουργήσει μια λαχτάρα να την δω, να την κρατήσω…

Απο Δευτέρα είπα να αρχίσω να πλένω και τα πράγματα της για να τα αποθηκεύσω στα συρτάρια της σιγά σιγά γιατί πρώτον δεν μπορώ να τα κάνω πλέον γρήγορα και δεύτερον έχουμε αρκετά πλυντήρια μέσα στην εβδομάδα από μόνοι μας όλοι οι άλλοι….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες νοιωθω έντονη πίεση στην κύστη, μέχρι εδώ οκ λογικό μου είχε συμβεί και στις άλλες εγκυμοσύνες. Το θέμα είναι απόψε που νοιωθω μια συνεχόμενη πιέση στην κύστη όταν είμαι όρθια. Με το που σηκωθώ νοιωθω ότι θέλω να ουρήσω και αν κάνω ένα δυο βήματα νοιωθω τόσο έντονη πίεση που με το ζόρι κρατιέμαι, ενώ έχω πάει ήδη τουαλέτα. Δεν είναι πολύ νωρις για τέτοια πίεση;;;  Τα μωρά είναι πιο ψηλά σε αυτές τις εβδομάδες νομίζω

Εσείς το νιώθετε αυτό;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

 

Ρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες νοιωθω έντονη πίεση στην κύστη, μέχρι εδώ οκ λογικό μου είχε συμβεί και στις άλλες εγκυμοσύνες. Το θέμα είναι απόψε που νοιωθω μια συνεχόμενη πιέση στην κύστη όταν είμαι όρθια. Με το που σηκωθώ νοιωθω ότι θέλω να ουρήσω και αν κάνω ένα δυο βήματα νοιωθω τόσο έντονη πίεση που με το ζόρι κρατιέμαι, ενώ έχω πάει ήδη τουαλέτα. Δεν είναι πολύ νωρις για τέτοια πίεση;;;  Τα μωρά είναι πιο ψηλά σε αυτές τις εβδομάδες νομίζω

Εσείς το νιώθετε αυτό;;;; 

Καλησπέρα, το έχω και εγώ αυτό το συναίσθημα τις τελευταίες 2 μέρες και είμαι πιο λίγων εβδομάδων, αλλά το μυαλό μου πάει σε ουρολοίμωξη και θέλω να το παρακολουθήσω μήπως χρειάζεται κολπική καλλιέργεια και καλλιέργεια ούρων. Αν συνεχίσει ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου, πάντως δεν νομίζω να είναι το μωρό που έχει κατέβει, αλλά όπως και να χει, μην σε ανησυχεί καθόλου γιατί έχεις πιάσει ήδη το τρίτο μαξιλαράκι ασφαλείας, είδα στο άλλο ποστ ότι είσαι 32 εβδομάδων, οπότε μην σε αγχώνει καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ti.Di. είπε:

Καλησπέρα, το έχω και εγώ αυτό το συναίσθημα τις τελευταίες 2 μέρες και είμαι πιο λίγων εβδομάδων, αλλά το μυαλό μου πάει σε ουρολοίμωξη και θέλω να το παρακολουθήσω μήπως χρειάζεται κολπική καλλιέργεια και καλλιέργεια ούρων. Αν συνεχίσει ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου, πάντως δεν νομίζω να είναι το μωρό που έχει κατέβει, αλλά όπως και να χει, μην σε ανησυχεί καθόλου γιατί έχεις πιάσει ήδη το τρίτο μαξιλαράκι ασφαλείας, είδα στο άλλο ποστ ότι είσαι 32 εβδομάδων, οπότε μην σε αγχώνει καθόλου. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Δεν νομίζω ότι είναι ουρολοίμωξη γιατί δεν είναι αυτή η αίσθηση. Είναι σαν μια συνεχή πίεση που όταν περπατάω δεν κρατιέμαι. Τα πρωινά είναι καλύτερα απ το μεσημέρι και μετά γίνεται πιο έντονη. Θα μιλήσω με την μαία μήπως μου πει καμία άσκηση για να αλλάξει θέση η Μπέμπα μήπως με πιέζει εκεί που είναι τώρα. 
Εσυ ποσών εβδομάδων είσαι;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Δεν νομίζω ότι είναι ουρολοίμωξη γιατί δεν είναι αυτή η αίσθηση. Είναι σαν μια συνεχή πίεση που όταν περπατάω δεν κρατιέμαι. Τα πρωινά είναι καλύτερα απ το μεσημέρι και μετά γίνεται πιο έντονη. Θα μιλήσω με την μαία μήπως μου πει καμία άσκηση για να αλλάξει θέση η Μπέμπα μήπως με πιέζει εκεί που είναι τώρα. 
Εσυ ποσών εβδομάδων είσαι;;; 

Ναι, το άλλο που σκέφτηκα είναι η στάση του μωρού μήπως είναι τέτοια που να σε πιέζει. Μια φίλη μου ένιωθε πολύ πίεση εκεί κάτω ακριβώς και τελικά ήταν με τα πόδια κάτω το μωρό και την πίεζε εκεί ακριβώς, μέχρι που γύρισε από μόνος του γύρω στην 30η εβδομάδα. Εγώ τώρα είμαι στην 26η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Ti.Di. είπε:

Ναι, το άλλο που σκέφτηκα είναι η στάση του μωρού μήπως είναι τέτοια που να σε πιέζει. Μια φίλη μου ένιωθε πολύ πίεση εκεί κάτω ακριβώς και τελικά ήταν με τα πόδια κάτω το μωρό και την πίεζε εκεί ακριβώς, μέχρι που γύρισε από μόνος του γύρω στην 30η εβδομάδα. Εγώ τώρα είμαι στην 26η.

Με το καλό!!!!

Την τελευταία φορά ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ποτε δεν ξέρεις πόσες σβούρες φέρνουν εκεί μέσα….

Η μεγάλη μου ήταν με τα πόδια κάτω και όταν τεντώνονταν ενοιωθα το κεφάλι της ακριβώς κάτω από το στήθος, βέβαια αυτό ήταν πολύ έντονο στον 9ο, απίστευτη η αίσθηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Με το καλό!!!!

Την τελευταία φορά ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ποτε δεν ξέρεις πόσες σβούρες φέρνουν εκεί μέσα….

Η μεγάλη μου ήταν με τα πόδια κάτω και όταν τεντώνονταν ενοιωθα το κεφάλι της ακριβώς κάτω από το στήθος, βέβαια αυτό ήταν πολύ έντονο στον 9ο, απίστευτη η αίσθηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ, αμήν, όλες με το καλό! Ναι νομίζω ότι επειδή είναι η τρίτη εγκυμοσύνη σου είναι πιο ανοιχτός ο χώρος και κουνιούνται ακόμα πιο πολύ. Είσαι καλύτερα; Συνεχίζει αυτή η πίεση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την είχα και σήμερα. Μίλησα με την μαία μου και μου είπε ότι την Δευτέρα θα μου δειξει ασκήσεις για να αλλάξει στάση η μπουμπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2024 at 11:35 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Την είχα και σήμερα. Μίλησα με την μαία μου και μου είπε ότι την Δευτέρα θα μου δειξει ασκήσεις για να αλλάξει στάση η μπουμπου 

Ελπίζω σήμερα με τις ασκήσεις που θα σου δείξει να ανακουφιστείς! Άντε με το καλό να είναι όλα καλά και να περνάνε οι μέρες για όλους μας, και γω μια μια την μετράω και λέω δόξα τω Θεώ για όσο μένουνε μέσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου πήγαμε γιατρο σήμερα η μπουμπου μου είναι στα 1373γρ έβαλε κάπου στα 200γρ στις 2εβ πήρε λίγο μπρος… θα με ξαναδεί την άλλη εβδομάδα γιατί θέλει να με δει πριν το ντομπλερ. Μακάρι να συνεχίσει έτσι κ να πάνε όλα καλά στο τελος!! 
 

@ditakiεπισης ασκήσεις κεγκελ βοηθανε. Εγώ δε την έχω αυτή την πίεση π λες αλλά εμένα είναι μεν με το κεφάλι κάτω ομως είναι μικρόσωμο μωρό όποτε δεν με πιέζει. Στο γιο μου το είχα αυτό π λες κάπου 33-34 εβ γιατί το είχα ρωτησει τη γιατρο κ μ είπε είναι θέση του μάλλον γιατί αν δεν συνοδεύεται με πονο αυτό το βάρος δεν είναι ανησυχητικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοτιτσαρες μου!!!

Ειδες @Raf123μου πήρε 200γρ σε δυο εβδομάδες…πολύ καλά!!!!! 
Πως είσαι γενικά τώρα που ξεκουράστηκες λιγάκι;;;

Εγω πήγα στη μαία μου σήμερα και ηρέμησα αρκετά. Η Μπέμπα είναι σε πολύ καλή θέση αλλά το κεφάλι της είναι πάνω στην κύστη μου, δεν θελουμε να της αλλάξουμε θέση αλλά μου έδειξε κάτι ασκήσεις όταν με πιέζει τόσο πολυ να κάνω για να μετακινείτε λίγο. 
Μου θύμισε λίγο τις ασκήσεις για να ξεκινήσω μπάλα από εβδομάδα. Μου είπε σε 2-3 βδομαδες να κόψω το μαγνήσιο για να αφήσουμε τις συσπάσεις να προετοιμάσουν την μήτρα, να ξεκινήσω και μασάζ στο περινεο. 
ολα καλά μόνο που μου τόνισε ότι υπάρχει πιθανότητα επειδή την προηγούμενη φορά γέννησα γρήγορα και εύκολα, αυτή την φορά να γίνουν πιο γρήγορα τα πράγματα και ίσως να μην προλάβω να πάω στην Πάτρα. Βλέποντας και κάνοντας….

Την άλλη Τρίτη θα με δει και ο γιατρός να δούμε ποσο μεγάλωσε η Μπέμπα. 
πάντως και η μαία όπως και ο ενδοκρινολόγος επιμένουν να αυξήσω τους υδατάνθρακες γιατί τους χρειάζεται το μωρό για την ανάπτυξη του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Γεια σας κοτιτσαρες μου!!!

Ειδες @Raf123μου πήρε 200γρ σε δυο εβδομάδες…πολύ καλά!!!!! 
Πως είσαι γενικά τώρα που ξεκουράστηκες λιγάκι;;;

Εγω πήγα στη μαία μου σήμερα και ηρέμησα αρκετά. Η Μπέμπα είναι σε πολύ καλή θέση αλλά το κεφάλι της είναι πάνω στην κύστη μου, δεν θελουμε να της αλλάξουμε θέση αλλά μου έδειξε κάτι ασκήσεις όταν με πιέζει τόσο πολυ να κάνω για να μετακινείτε λίγο. 
Μου θύμισε λίγο τις ασκήσεις για να ξεκινήσω μπάλα από εβδομάδα. Μου είπε σε 2-3 βδομαδες να κόψω το μαγνήσιο για να αφήσουμε τις συσπάσεις να προετοιμάσουν την μήτρα, να ξεκινήσω και μασάζ στο περινεο. 
ολα καλά μόνο που μου τόνισε ότι υπάρχει πιθανότητα επειδή την προηγούμενη φορά γέννησα γρήγορα και εύκολα, αυτή την φορά να γίνουν πιο γρήγορα τα πράγματα και ίσως να μην προλάβω να πάω στην Πάτρα. Βλέποντας και κάνοντας….

Την άλλη Τρίτη θα με δει και ο γιατρός να δούμε ποσο μεγάλωσε η Μπέμπα. 
πάντως και η μαία όπως και ο ενδοκρινολόγος επιμένουν να αυξήσω τους υδατάνθρακες γιατί τους χρειάζεται το μωρό για την ανάπτυξη του. 

Είμαι πολύ καλύτερα αλλά εντάξει θα δούμε πως θα πάει με πιο πολύ ξεκούραση γιατί τώρα έχω κ τον μικρό στο σπίτι 😂 μόνο κ μόνο π δε πάω δουλεια κάτι είναι!! 
 

εγω φοβαμαι να σταματήσω μαγνησιο θα το παιρνω όσο παίρνω την ασπιρίνη γιατί βοηθάει στην αιμάτωση του πλακούντα κ στην πίεση βασικά…

εμενα μου απαγόρεψε οποιαδήποτε άσκηση 😂 βασικά μου λέει να κινείσαι αλλά δε θελουμε να κουράζεσαι πολύ για να δίνουμε όσο περισσότερο μπορούμε ενέργεια οξυγόνο στο έμβρυο… όποτε πάει κ αυτό τώρα ότι γίνει… μπορεί λίγο περπάτημα να κάνω κ αν δω ότι πάει καλά κ πάμε μακρύτερα θα κάνω κ εγώ μπάλα καθίσματα… 

Οι υδατάνθρακες χρειάζονται οποσδηποτε μη τους κόβεις τελειως…να τρως κ να μετριέσαι εσυ τα ξερεις πιο καλά πρακτικά εγώ μόνο θεωρητικά τα ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...