Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 21 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Κορίτσια εμένα με επισκέφθηκαν οι αιμορροΐδες 🥵 😩 

 

 

Κρύο νερό και κρέμα μπορεί να σε βοηθήσουν με τον πόνο. Παίρνεις σίδηρο;;; Αν ναι μιλα με τον γιατρο σου μήπως αλλάξετε σκεύασμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κρύο νερό και κρέμα μπορεί να σε βοηθήσουν με τον πόνο. Παίρνεις σίδηρο;;; Αν ναι μιλα με τον γιατρο σου μήπως αλλάξετε σκεύασμα. 

Κρύο νερό όντως και όχι μωρομαντηλα. Γενικά όταν πηγαίνεις τουαλέτα μην σκουπίζεσαι με χαρτί αλλά να πλένεται με κρύο νερό και μετά ταμποναριστά να στεγνώνεις με πετσέτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παίρνω σίδηρο και ως τώρα είχα καταφέρει να το ρυθμίσω με τη διατροφή και να μη με επηρεάζει. Αλλά πλέον, ενώ τρώω πολλά φρούτα, δε ρυθμίζεται η δυσκοιλιότητα. 

Ναι πλένομαι με κρύο νερό μετά από πάντα γιατί είχα ξαναβγάλει παλιότερα. Το μόνο που μπορεί να με σώσει ίσως είναι αυτό που λέτε να αλλάξω σκεύασμα ή να πίνω πάρα πολύ νερό μήπως δω διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

μολις πήρα τις εξετάσεις μου και έχω θορυβηθεί λίγο. 
στην γενική ούρων στο Λεύκωμα γράφει ίχνη ενώ τις προηγούμενες φορές έγραφε όχι. Τα έχω στείλει στον γιατρο και στην μαία αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα..,

Ξερει κάποια τι σημαίνει;;; 
Εκανα το λάθος και γκουγκλαρα και δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλησπέρα!

μολις πήρα τις εξετάσεις μου και έχω θορυβηθεί λίγο. 
στην γενική ούρων στο Λεύκωμα γράφει ίχνη ενώ τις προηγούμενες φορές έγραφε όχι. Τα έχω στείλει στον γιατρο και στην μαία αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα..,

Ξερει κάποια τι σημαίνει;;; 
Εκανα το λάθος και γκουγκλαρα και δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα….

Ditaki  στον 4 μηνα κ εμενα έδειξε η εξέταση ίχνη. Νομιζω πως αν ειναι πολύ αυξημένο κ εχεις π πιεση  ισωσ κάνεις προεκλαμψία κάτι τέτοιο. Δεν μ το πολυ εξήγησε ο γιατρός γιατι πίστευε πως η εξέταση εχει βγει λαθος. Ειμαι πολυ αδύνατη κ η πιεση μ χαμηλη. Μ είπε ο γιατρός να περιορίσω το αλάτι κ να μετράω την πιεση κ επανέλεγχο σε ενα μηνα. Οντως στους επόμενους ελέγχουν δεν βρέθηκε τπτ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Ditaki  στον 4 μηνα κ εμενα έδειξε η εξέταση ίχνη. Νομιζω πως αν ειναι πολύ αυξημένο κ εχεις π πιεση  ισωσ κάνεις προεκλαμψία κάτι τέτοιο. Δεν μ το πολυ εξήγησε ο γιατρός γιατι πίστευε πως η εξέταση εχει βγει λαθος. Ειμαι πολυ αδύνατη κ η πιεση μ χαμηλη. Μ είπε ο γιατρός να περιορίσω το αλάτι κ να μετράω την πιεση κ επανέλεγχο σε ενα μηνα. Οντως στους επόμενους ελέγχουν δεν βρέθηκε τπτ. 

Θα περιμένω να με πάρει…γιατί ακόμα δεν με έχει πάρει. Πίεση δεν έχω απ ότι ξέρω, γιατί δεν μετράω μόνο ο γιατρός μου μετράει όταν με βλέπει. Απλά διάβασα ότι συνδέεται και με τον διαβήτη που έχω. Μακάρι να είναι λάθος και μένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Θα περιμένω να με πάρει…γιατί ακόμα δεν με έχει πάρει. Πίεση δεν έχω απ ότι ξέρω, γιατί δεν μετράω μόνο ο γιατρός μου μετράει όταν με βλέπει. Απλά διάβασα ότι συνδέεται και με τον διαβήτη που έχω. Μακάρι να είναι λάθος και μένα!!!

Καλημέρα ditaki ! Σ απάντησε ο γιατρός; Εγω σημερα πηρα αποτελέσματα απο καμπύλη ζαχαρου κ τελικα εκανα σάκχαρο. Παρασκευη παω σε ενδοκ να μ δωσει διατροφή αυτη. Γιατι μ ειχε γραψει μηχανάκι πρόσεχα τι ετρωγα κ τα πηγαινα καλα αλλα τωρα νομιζω θελω λιγο βοήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλημέρα ditaki ! Σ απάντησε ο γιατρός; Εγω σημερα πηρα αποτελέσματα απο καμπύλη ζαχαρου κ τελικα εκανα σάκχαρο. Παρασκευη παω σε ενδοκ να μ δωσει διατροφή αυτη. Γιατι μ ειχε γραψει μηχανάκι πρόσεχα τι ετρωγα κ τα πηγαινα καλα αλλα τωρα νομιζω θελω λιγο βοήθεια 

Με πήρε χθες 11 το βράδυ. Μου είπε δεν ανησυχούμε αφού οι άλλες εξετάσεις είναι καλές και δεν έχω πίεση. Την Τετάρτη έχουμε και ραντεβού. 
Να ξέρεις στο 3ο τρίμηνο κάνουν κουμάντο οι ορμόνες στο ζάχαρο γι αυτό ξέφυγαν οι μετρήσεις σου. Πήγαινε ενδοκρινολόγο να σου δώσει πιο εξειδικευμένη διατροφή για να το βοηθήσεις. 
Τα πρωινά μου σάκχαρα και πριν και μετα το φαγητό έχουν ξεφύγει εδώ και 10 μέρες ενώ δεν άλλαξα κάτι στην διατροφή μου και είναι καθαρά απ τις ορμόνες. Πλέον κάνω 3 φορές την ημέρα ινσουλίνη….υπομονη όμως μέχρι να γεννήσουμε! 
ξέρει καμία εφαρμογή για συσπάσεις. Έχουν αυξηθεί τις τελευταίες μερες και θέλω κάπου να τις καταγράφω γιατί ξεχνάω γενικά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Με πήρε χθες 11 το βράδυ. Μου είπε δεν ανησυχούμε αφού οι άλλες εξετάσεις είναι καλές και δεν έχω πίεση. Την Τετάρτη έχουμε και ραντεβού. 
Να ξέρεις στο 3ο τρίμηνο κάνουν κουμάντο οι ορμόνες στο ζάχαρο γι αυτό ξέφυγαν οι μετρήσεις σου. Πήγαινε ενδοκρινολόγο να σου δώσει πιο εξειδικευμένη διατροφή για να το βοηθήσεις. 
Τα πρωινά μου σάκχαρα και πριν και μετα το φαγητό έχουν ξεφύγει εδώ και 10 μέρες ενώ δεν άλλαξα κάτι στην διατροφή μου και είναι καθαρά απ τις ορμόνες. Πλέον κάνω 3 φορές την ημέρα ινσουλίνη….υπομονη όμως μέχρι να γεννήσουμε! 
ξέρει καμία εφαρμογή για συσπάσεις. Έχουν αυξηθεί τις τελευταίες μερες και θέλω κάπου να τις καταγράφω γιατί ξεχνάω γενικά…

Τέλεια! Εχει το νου σ λιγο στο αλάτι πιες κ λιγο νερο παραπανω κ ολα οκ θα πανε.
Θα μας κόψει η πείνααααα…. Εννοείται θα κάνουνε υπομονή φτανει να ειναι καλά τα μωράκια μας.  Εγω νηστείας πανω απο 82 δεν εχω κανει μεχρι στιγμής. Θελω βοήθεια με τους υδατάνθρακες νομιζω. Δεν γνωρίζω καποια εφαρμογή. Εγω αυτο π εκανα ήταν την ωρα π εκανα σύσπαση έμπαινα στις σημειώσεις του κινητο κ το σημείωνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Τέλεια! Εχει το νου σ λιγο στο αλάτι πιες κ λιγο νερο παραπανω κ ολα οκ θα πανε.
Θα μας κόψει η πείνααααα…. Εννοείται θα κάνουνε υπομονή φτανει να ειναι καλά τα μωράκια μας.  Εγω νηστείας πανω απο 82 δεν εχω κανει μεχρι στιγμής. Θελω βοήθεια με τους υδατάνθρακες νομιζω. Δεν γνωρίζω καποια εφαρμογή. Εγω αυτο π εκανα ήταν την ωρα π εκανα σύσπαση έμπαινα στις σημειώσεις του κινητο κ το σημείωνα 

Καλό κι αυτό…θα το δοκιμάσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Ti.Di. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω σε ποια βδομάδα κάνατε ή θα κάνετε την καμπύλη σακχάρου; 

Καλησπέρα κοριτσάκι μ! Εγω την έκανα 26+3. Νομίζω απο 24 έως 28 εβδ λένε οι γιατροι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ! Και μένα μου είπε η γραμματέας του γιατρού 26 με 28η, αλλά ο γιατρός που παρακολουθεί την κουμπάρα μου της είπε 24 δείχνει κι αναρωτιέμαι πότε θα ήταν ιδανικό τελικά να την κάνω. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2024 at 6:31 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Καλησπέρα!

μολις πήρα τις εξετάσεις μου και έχω θορυβηθεί λίγο. 
στην γενική ούρων στο Λεύκωμα γράφει ίχνη ενώ τις προηγούμενες φορές έγραφε όχι. Τα έχω στείλει στον γιατρο και στην μαία αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα..,

Ξερει κάποια τι σημαίνει;;; 
Εκανα το λάθος και γκουγκλαρα και δεν μου άρεσαν τα αποτελέσματα….

Το λεύκωμα είναι πρωτεΐνη…είναι σημάδι προεκλαμψιας μίλησες με τον γιατρο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2024 at 1:52 ΜΜ, ο/η ditaki είπε:

Με πήρε χθες 11 το βράδυ. Μου είπε δεν ανησυχούμε αφού οι άλλες εξετάσεις είναι καλές και δεν έχω πίεση. Την Τετάρτη έχουμε και ραντεβού. 
Να ξέρεις στο 3ο τρίμηνο κάνουν κουμάντο οι ορμόνες στο ζάχαρο γι αυτό ξέφυγαν οι μετρήσεις σου. Πήγαινε ενδοκρινολόγο να σου δώσει πιο εξειδικευμένη διατροφή για να το βοηθήσεις. 
Τα πρωινά μου σάκχαρα και πριν και μετα το φαγητό έχουν ξεφύγει εδώ και 10 μέρες ενώ δεν άλλαξα κάτι στην διατροφή μου και είναι καθαρά απ τις ορμόνες. Πλέον κάνω 3 φορές την ημέρα ινσουλίνη….υπομονη όμως μέχρι να γεννήσουμε! 
ξέρει καμία εφαρμογή για συσπάσεις. Έχουν αυξηθεί τις τελευταίες μερες και θέλω κάπου να τις καταγράφω γιατί ξεχνάω γενικά…

Αα τώρα τα διάβασα. Θα παίρνεις συνεχώς ουρα τώρα ή ήταν απλά μια εξέταση; Εγώ τώρα θα της πηγαίνω ουρα κάθε φορά π πάω γιατρο για να τσεκάρει το λεύκωμα μέχρι να γεννήσω…το κάνει προληπτικά. Εγώ θα σου σύστημα να μετράς κ εσυ την πίεση σου μια φορά την ημέρα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2024 at 2:44 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Τέλεια! Εχει το νου σ λιγο στο αλάτι πιες κ λιγο νερο παραπανω κ ολα οκ θα πανε.
Θα μας κόψει η πείνααααα…. Εννοείται θα κάνουνε υπομονή φτανει να ειναι καλά τα μωράκια μας.  Εγω νηστείας πανω απο 82 δεν εχω κανει μεχρι στιγμής. Θελω βοήθεια με τους υδατάνθρακες νομιζω. Δεν γνωρίζω καποια εφαρμογή. Εγω αυτο π εκανα ήταν την ωρα π εκανα σύσπαση έμπαινα στις σημειώσεις του κινητο κ το σημείωνα 

Κορίτσι μου για τον διαβήτη κύησης να καταγράφεις γενικά τι τρως για να ξερεις τι σε ανεβάζει η κάθε κοπέλα είναι πολύ διαφορετική. Εμένα ισως με ανεβάζει το Γιαουρτι εσένα ισως όχι, το ολικης ισως σε ανεβάζει κ το Ζέας πχ να μην σε ανεβάσει…η @ditakiτο ξέρει καλύτερα εγώ απλά ότι ξέρω από την δουλεια μου κ από τις σπουδες μου λεω…δεν είμαι παθούσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2024 at 11:25 ΜΜ, ο/η Ti.Di. είπε:

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ! Και μένα μου είπε η γραμματέας του γιατρού 26 με 28η, αλλά ο γιατρός που παρακολουθεί την κουμπάρα μου της είπε 24 δείχνει κι αναρωτιέμαι πότε θα ήταν ιδανικό τελικά να την κάνω. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! 

Εγώ νομίζω την έκανα 25η; Βασικά είχα ραντεβού 26η κ μ είπε η γιατρος πριν πάω στο ραντεβού 1-2 μερες πριν να την κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας έχασα λίγο είμαι πολύ πιεσμένη στη δουλεια έχω κοπέλα συνάδελφο για εκπαίδευση κ ανυπομονώ να πάμε διακοπες βασικά ανυπομονώ να κλείσει η εταιρία πιο πολύ να κοιμηθώ λίγο παρά πάνω αν με αφήσει ο γιος μου 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια μου σας έχασα λίγο είμαι πολύ πιεσμένη στη δουλεια έχω κοπέλα συνάδελφο για εκπαίδευση κ ανυπομονώ να πάμε διακοπες βασικά ανυπομονώ να κλείσει η εταιρία πιο πολύ να κοιμηθώ λίγο παρά πάνω αν με αφήσει ο γιος μου 🤣

Και είπε και γώ για να μην γράφει είναι διακοπές και περνάει καλά!!!! Άντε να κλείσετε τότε και να κοιμηθείς και να ξεκουραστείς και να κανεις και όλα όσα θέλεις να κάνεις!!!!

Δεν έχω πιεσόμετρο εδώ που είμαι στο χωριό. Θα το πάρω όμως την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρο. Αυτός ήταν ψύχραιμος και μου είπε ότι δεν μας αγχώνει στην γενική ούρων. Τώρα θα δειξει αν μου γράψει καμία άλλη πιο εξειδικευμένη εξέταση. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Και είπε και γώ για να μην γράφει είναι διακοπές και περνάει καλά!!!! Άντε να κλείσετε τότε και να κοιμηθείς και να ξεκουραστείς και να κανεις και όλα όσα θέλεις να κάνεις!!!!

Δεν έχω πιεσόμετρο εδώ που είμαι στο χωριό. Θα το πάρω όμως την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρο. Αυτός ήταν ψύχραιμος και μου είπε ότι δεν μας αγχώνει στην γενική ούρων. Τώρα θα δειξει αν μου γράψει καμία άλλη πιο εξειδικευμένη εξέταση. 
 

Μακάρι να ήμουν διακοπες 😂 για πάντα 😂😂😂

αφου δεν αγχώνει τον γιατρο είσαι οκ… εμενα προληπτικά το ελέγχει από τον 7ο μήνα στο ιατρείο της με ταινίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μακάρι να ήμουν διακοπες 😂 για πάντα 😂😂😂

αφου δεν αγχώνει τον γιατρο είσαι οκ… εμενα προληπτικά το ελέγχει από τον 7ο μήνα στο ιατρείο της με ταινίες 

Ποτε κλείνετε;;;; Θα την παλέψεις ως τότε;;;; Κουράγιο μάνα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ποτε κλείνετε;;;; Θα την παλέψεις ως τότε;;;; Κουράγιο μάνα…

Κλείνουμε 9/8 τελευταία ημέρα κ επιστρέφουμε 27/8. Μετά ένα μήνα δουλεια κ μετά θα ζητήσω άδεια ασθένειας Για τον Οκτώβρη μέχρι να αρχίσει η άδεια μητρότητας μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κλείνουμε 9/8 τελευταία ημέρα κ επιστρέφουμε 27/8. Μετά ένα μήνα δουλεια κ μετά θα ζητήσω άδεια ασθένειας Για τον Οκτώβρη μέχρι να αρχίσει η άδεια μητρότητας μου 

Άντε μια βδομάδα ακόμα δηλαδή….

παντως μεγάλη χαζομάρα να μην σας δίνουν 2 μήνες πριν άδεια κυοφορίας, ειδικά στην δουλειά σου που είσαι όλη μέρα στους δρόμους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2024 at 11:25 ΜΜ, ο/η Ti.Di. είπε:

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ! Και μένα μου είπε η γραμματέας του γιατρού 26 με 28η, αλλά ο γιατρός που παρακολουθεί την κουμπάρα μου της είπε 24 δείχνει κι αναρωτιέμαι πότε θα ήταν ιδανικό τελικά να την κάνω. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! 

Κοριτσια μ τι κάνετε; Εγω εχθες πηγα στην γιατρό, γενικα ολα καλα απλα μ ειπε να προσέξω το σάκχαρο πολυ. Η μπεμπουλα βγαίνει μια εβδ μεγαλύτερη. Ειμαι 27+3 κ βγαινει 28+3 στις μετρήσεις κ βάρος 1200 περιπου. Διάμετρος κοιλιάς κ αμνιακό καλο μ είπε. Σημερα πηγα κ ενδοκρινολόγο κ μ έδωσε διατροφή, για να δουμε πως θα παει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...