Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περικωδωνικες Συμφύσεις


Mar95

Recommended Posts

 

Καλησπέρα βρε κορίτσια μου!!

Είπα να γραψω κι εγω τον προβληματισμό μου μιας και εχω διαβασει πολλα και διάφορα και βλέπω ποσο κουράγιο μπορούμε να δωσουμε η μια στην αλλη. Λοιπόν ειμαι 28 χρονων και το καλοκαίρι που μας περασε εμεινα έγκυος με την ελάχιστη προσπάθεια των 2 μηνων. Δυστυχώς πολυ σύντομα μαθαμε πως η κυηση ηταν εκτοπη. Και εκανα θεραπεία με μεθοτρεξάτη. Το προλάβαμε γρήγορα και η σάλπιγγα μου δεν εσπασε. 6 μήνες μετά ειμαι εδω με την εξέταση της σαλπιγγογραφιας μου να δουμε γιατι συνεβη αυτο. Να μη τα πολυλογώ η εξέταση εδειξε πιθανων ηπιες περικωδωνικες συμφυσεις και στις  μου σάλπιγγες. Η ακτινολογος την ωρα που τελειωσε η εξέταση μου ειπε μην ανησυχείς ολα καλα.  Στην "ακτινογραφια" φαίνεται να περναει το υγρο με μια μικρη καθυστέρηση. Η γυναικολόγος μου μου ειπε οτι η λαπαροσκοπηση δημιουργεί κ αλλες συμφυσεις κ οτι τωρα με τη σαλπιγγογραφια μπορει να βοηθήσει να ανοιξουν οι σάλπιγγες και να προσπαθήσω φυσιολογικα φυσικά κανοντας αμεσως τεστ ωστε να το παρακολουθουμε απο νωρις. Εχω ελπίδες ρε παιδια ή ειναι σίγουρο το εξωμήτριο παλι;; δεν μπορώ να ζω με τη σκεψη ότι δε θα μπορεσω να κανω παιδιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσεις τη συμβουλή του γιατρού σου! Εφόσον σου είπε να μην αγχώνεσαι προς στιγμήν κάνε τις επαφές σου κ δες πως θα πάει για λίγο! Το ότι είχες μια στραβή δεν σημαίνει κάτι… στην τελική ξέρεις πως μπορείς να συλλάβεις που κ αυτό είναι σημαντικό ! Το ότι είχες την ατυχία με την έκτοπη μην το δένεις κόμπο ότι θα ξανασυμβεί… εύχομαι σύντομα γεμάτη κοιλιτσα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστώ παρα πολύ για την υποστήριξη. Η αλήθεια ειναι οτι αποφασισαμε να ξεκινήσουμε την προσπάθεια τελικά. Βεβαια φοβαμαι αρκετα.. και την Τετάρτη θα παρω αλλη μια γνωμη απο εναν αλλον γυναικολόγο. Ελπίζω να μην μπερδευτω περισσότερο εν τέλει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμια αλλη κοπελα δεν εχει εμπειρια με περικωδωνικες συμφυσεις;; Τι εκανε πως το χειρίστηκε. Συμβουλευτηκα εναν ακομα γυναικολόγο πολυ γνωστό στις λαπαροσκοπησεις και μου ειπε τα εντελως αντιθετα πως πρέπει να κανω λαπαροσκοπηση και οτι οι συμφυσεις αυτές δεν ξανα δημιουργούνται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/2/2024 at 4:36 ΜΜ, ο/η Mar95 είπε:

Καμια αλλη κοπελα δεν εχει εμπειρια με περικωδωνικες συμφυσεις;; Τι εκανε πως το χειρίστηκε. Συμβουλευτηκα εναν ακομα γυναικολόγο πολυ γνωστό στις λαπαροσκοπησεις και μου ειπε τα εντελως αντιθετα πως πρέπει να κανω λαπαροσκοπηση και οτι οι συμφυσεις αυτές δεν ξανα δημιουργούνται .

Καλησπερα!  Έπειτα από τη σαλπιγγογραφία  που έκανα βρέθηκαν περικωδωνικες συμφυσεις...η μία σαλπιγγα ανοιχτή ...στην άλλη δεν πέρναγε το υγρό.Εμενα μου πρότεινε να προσπαθήσουμε για λίγο καιρό ακόμα 5-6 μήνες , με πολύ καλο σπερματοδιαγραμμα και σεδομένου ότι βοηθάει και η σαλπιγγογραφία και η αντιβιωση .Δεν μου πρότεινε λαπαροσκοπηση, αλλά η αμέσως επόμενη λύση είναι η εξωσωματικη αν δεν γίνει φυσιολογική συλληψη. Έχω ακούσει γυναίκες με περικωδωνικες συμφυσεις να  μένουν κανονικά έγκυες φυσιολογικά. Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι κορίτσι μου! Το ευχομαι σε ολες! Εμενα καμια σαλπιγγα δεν ειναι ανοιχτή και δεδομένου του ιστορικού μου αποφάσισα να κάνω την επέμβαση να ηρεμησω. Θα την κανω την Τρίτη γιατι μου ειπε ο γιατρός πως κατι ειδε στον υπέρηχο σαν ενδομητριωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...