Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβισει..τις κοιλιτσες θα γεμίσει 🤰🏼


Recommended Posts

στις Just now, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

@Θέτις Κ.  απ' όσο ξέρω οι υψηλές τιμές ΑΜΗ είναι από πολυκυστικές ωοθήκες. Δεν έχω ακούσει άλλη αιτία.. Είναι σίγουρο ότι δεν έχεις; 

δεν μου έκαναν ποτέ διάγνωση - κάνω κάθε χρόνο ΠΑΠ απ' τα 18 και υπερήχους από τα 28, από πέρυσι που προσπαθώ να μείνω έγκυος και μου συνέβη κι η παλίνδρομη έχω κάνει 5-6 υπερήχους και κανείς δε μου είπε ποτέ για ΣΠΩ 🤷‍♀️ Μου φαίνεται θα το μάθω στα 32 λοιπόν 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ποτε έχεις γιατρό τώρα για να σε δει αν έφυγε η κυστη ; 

Φαντάζομαι θα μου πει την δεύτερη μέρα της περιόδου πάλι... Μου είπε να πάρω τηλέφωνο όταν μου μείνουν τρία χαπακια από το cyclacur δεν ξέρω γιατί... Τώρα έχω ακόμα 7 να πιω... Μήπως να θέλει να με δει νωρίτερα? Αλλά περίοδο λογικά θα έχω σε δύο εβδομάδες... Έχω διαβάσει ότι φεύγει με την περίοδο αλλά εγώ δεν έχω πολύ αίμα... Να παίζει ρόλο? Μπερδεμένη είμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου! @Mpourmpoulo βλέπω είμαστε περίπου στα ίδια άρα θα της ζητήσω και επιπλέον εξετάσεις όπως αυτές που ανέφερες - κοίτα να δεις που μπορεί να έχω ΣΠΩ και να μη το γνωρίζω τόσα χρόνια! 😯 @Elk είναι κι η δική σου ΑΜΗ έτσι υψηλή που έχεις πολυκυστικές; Επίσης, εάν όντως έχω ΣΠΩ, τι σημαίνει αυτό για τις προσπάθειές μου από εδώ και πέρα; Προτρέχω ε;; 🤣🤣

Και εμένα τόσα χρόνια μου έλεγαν απλα Ότι έχω πολυκιστικη εικονα( στον υπερηχο είχα πολλές μικρές κυστουλες που στην ουσια είναι ωοθυλάκια που δεν ωριμάζουν και μένουν στάσιμα) πριν έαμισβ χρόνο λοιπόν πάω στον γιατρό που είμαι τώρα του εξηγώ με βλέπει με υπερηχο και μου γράφει να κάνω καμπύλη ινσουλίνης και ζαχαρου και ανακαλύψαμε ότι έχω υπερινσουλιναιμια η οποία προέρχεται από το ΣΠΩ ! Αρχικά ναι προτρέχεις 😂 δεν σημαίνει ότι έχεις και εσυ ΣΠΩ! Αν όμως έχεις θα σου δώσει προφανώς κάποιες βιταμίνες και αν έχεις και υπερινσουλιναιμια θα σου δώσει λογικα glucophage όπως παιρνω και εγώ που ρυθμιστεί την ινσουλίνη και βοηθάει στο να κανεις πιο ποιοτική ωορρηξια! Βέβαια τώρα εχουμε βγάλει διάγνωση😂😂😂😂 

κανε και αυτές τις εξετάσεις καλή μου και μετά βλεπεις τι και πως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου! @Mpourmpoulo βλέπω είμαστε περίπου στα ίδια άρα θα της ζητήσω και επιπλέον εξετάσεις όπως αυτές που ανέφερες - κοίτα να δεις που μπορεί να έχω ΣΠΩ και να μη το γνωρίζω τόσα χρόνια! 😯 @Elk είναι κι η δική σου ΑΜΗ έτσι υψηλή που έχεις πολυκυστικές; Επίσης, εάν όντως έχω ΣΠΩ, τι σημαίνει αυτό για τις προσπάθειές μου από εδώ και πέρα; Προτρέχω ε;; 🤣🤣

Εγω ήξερα ότι έχω Πολυκυστηκες από την εφηβεία δεν είχα και σταθερό κύκλο 

αλλα ΑΜΗ εξετάσει δεν έκανα ποτε δεν το ειχα ψάξει πιο πολύ αφού βρήκα ότι το πρόβλημα μου ήταν η προλακτινη έκανα θεραπεία και έμεινα εγκυος 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καλή επιτυχια κορίτσι μου❤️

Σε ευχαριστω πολύ κορίτσι μ… ευχομαι να είναι κ εσένα ο μήνας σ🫶🏻🙏🌈👶🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasoula9 είπε:

Βγηκε η χοριακη !!! Τετάρτη προχθές 88,2 
παρασκευη σήμερα 285,1 σήμερα περίμενα περίοδο 

IMG_6282.jpeg

Πολύ καλή τιμή!!!

Πάνω από τριπλασιασμό!!!! Πάει πολύ καλά αυτό το νινί…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Και εμένα τόσα χρόνια μου έλεγαν απλα Ότι έχω πολυκιστικη εικονα( στον υπερηχο είχα πολλές μικρές κυστουλες που στην ουσια είναι ωοθυλάκια που δεν ωριμάζουν και μένουν στάσιμα) πριν έαμισβ χρόνο λοιπόν πάω στον γιατρό που είμαι τώρα του εξηγώ με βλέπει με υπερηχο και μου γράφει να κάνω καμπύλη ινσουλίνης και ζαχαρου και ανακαλύψαμε ότι έχω υπερινσουλιναιμια η οποία προέρχεται από το ΣΠΩ ! Αρχικά ναι προτρέχεις 😂 δεν σημαίνει ότι έχεις και εσυ ΣΠΩ! Αν όμως έχεις θα σου δώσει προφανώς κάποιες βιταμίνες και αν έχεις και υπερινσουλιναιμια θα σου δώσει λογικα glucophage όπως παιρνω και εγώ που ρυθμιστεί την ινσουλίνη και βοηθάει στο να κανεις πιο ποιοτική ωορρηξια! Βέβαια τώρα εχουμε βγάλει διάγνωση😂😂😂😂 

κανε και αυτές τις εξετάσεις καλή μου και μετά βλεπεις τι και πως!

Έχεις δίκιο, βγάλαμε κατευθείαν διάγνωση κι εμείς 🤣🤣 Καλά η αλήθεια είναι πως πέρυσι τον Ιανουάριο είχα κάνει έναν υπέρηχο ρουτίνας στα πλαίσια του ετήσιου τσεκ-απ (ήταν τότε 6 μέρες μετά την ωορρηξία κι είχα μείνει έγκυος αλλά δε το ήξερα, αχ!) και η γιατρός τότε είχε πει στο πόρισμα ότι έχω κάποια χαρακτηριστικά πολυκυστικών - μάλλον αυτό που περιγράφεις ως πολυκιστικη εικονα . Όπως καταλαβαίνεις δε το έψαξα περαιτέρω γιατί μετά είχα το θετικό τεστάκι μου και δε με ένοιαζε τίποτα. Βέβαια μετά την παλίνδρομη έκανα πόσους άλλους υπερήχους, έδειξα προφανώς και το πόρισμα εκείνου του πρώτου αλλά καμία γιατρός απ' τις 4(!) που πήγα δε μου είπε τίποτα για ΣΠΩ ή οτιδήποτε. Για να δούμε τι θα πει κι η ειδικός γονιμότητας - τώρα θα πάω διαβασμένη, θα πιέσω και για ανδρογονα/ινσουλίνη που είπες εάν δε το προτείνει η ίδια.

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Εγω ήξερα ότι έχω Πολυκυστηκες από την εφηβεία δεν είχα και σταθερό κύκλο 

αλλα ΑΜΗ εξετάσει δεν έκανα ποτε δεν το ειχα ψάξει πιο πολύ αφού βρήκα ότι το πρόβλημα μου ήταν η προλακτινη έκανα θεραπεία και έμεινα εγκυος 🤷‍♀️

Κατάλαβα κορίτσι μου - σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Για να δούμε τι θα πει κι η ειδικός γονιμότητας σε 10 μέρες - είμαι περίεργη 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Έχεις δίκιο, βγάλαμε κατευθείαν διάγνωση κι εμείς 🤣🤣 Καλά η αλήθεια είναι πως πέρυσι τον Ιανουάριο είχα κάνει έναν υπέρηχο ρουτίνας στα πλαίσια του ετήσιου τσεκ-απ (ήταν τότε 6 μέρες μετά την ωορρηξία κι είχα μείνει έγκυος αλλά δε το ήξερα, αχ!) και η γιατρός τότε είχε πει στο πόρισμα ότι έχω κάποια χαρακτηριστικά πολυκυστικών - μάλλον αυτό που περιγράφεις ως πολυκιστικη εικονα . Όπως καταλαβαίνεις δε το έψαξα περαιτέρω γιατί μετά είχα το θετικό τεστάκι μου και δε με ένοιαζε τίποτα. Βέβαια μετά την παλίνδρομη έκανα πόσους άλλους υπερήχους, έδειξα προφανώς και το πόρισμα εκείνου του πρώτου αλλά καμία γιατρός απ' τις 4(!) που πήγα δε μου είπε τίποτα για ΣΠΩ ή οτιδήποτε. Για να δούμε τι θα πει κι η ειδικός γονιμότητας - τώρα θα πάω διαβασμένη, θα πιέσω και για ανδρογονα/ινσουλίνη που είπες εάν δε το προτείνει η ίδια.

Κατάλαβα κορίτσι μου - σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Για να δούμε τι θα πει κι η ειδικός γονιμότητας σε 10 μέρες - είμαι περίεργη 🤪

Ξέρεις το γίνετε με τις Πολυκυστηκες μπορεί να είμαστε 5 κοπέλες με ΣΠΩ και να έχουν τελείως διαφορετική εικόνα και συμπτώματα δεν είναι για όλες μας το ίδιο

εμένα πχ με χτυπούσε την προλακτινη (ή και το ανάποδο να φταίει η προλακτινη για τις ΣΠΩ) την mpourmpoulo χτυπάει στην καμπύλη ινσουλίνη ζαχαρου σε αλλη κοπελα μπορει να μην επηρεάζει καθόλου στην γονιμότητα η ΣΠΩ 

Η καθε περίπτωση είναι διαφορετική και εκεί είναι που γίνετε το μπέρδεμα 🤷‍♀️

καλα είναι να είσαι λίγο διαβασμένη όταν θα πας στον γιατρό δεν είναι κακο και αν δεις ότι δεν σου λέει για εξετάσεις να ζητήσεις εσυ μήπως πρέπει να το δείτε και αυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Φαντάζομαι θα μου πει την δεύτερη μέρα της περιόδου πάλι... Μου είπε να πάρω τηλέφωνο όταν μου μείνουν τρία χαπακια από το cyclacur δεν ξέρω γιατί... Τώρα έχω ακόμα 7 να πιω... Μήπως να θέλει να με δει νωρίτερα? Αλλά περίοδο λογικά θα έχω σε δύο εβδομάδες... Έχω διαβάσει ότι φεύγει με την περίοδο αλλά εγώ δεν έχω πολύ αίμα... Να παίζει ρόλο? Μπερδεμένη είμαι...

Τι να σου πω κορίτσι μου λογικό είναι να είσαι μπερδεμένη περιμένεις και τόσο καιρό για την έμβρυο μεταφορά και έχεις κουραστεί ελπίζω να έχεις καλά νέα και να ξεμπερδέψεις με την κυστη ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε γρήγορα με την διαδικασία 

θα περιμένουμε νέα σου 

Ίσως να θέλει να σε δει για αυτό σου είπε όταν θα φτάσεις στα 3 χάπια να τον πάρεις και εγω αυτό καταλαβαίνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Πολύ καλή τιμή!!!

Πάνω από τριπλασιασμό!!!! Πάει πολύ καλά αυτό το νινί…

Ναιιιι ναιιιι έτσι θέλω να πιστεύω και εγωωω!!! ❤️❤️❤️ και είναι 48 ώρες ακριβώς !!!!! 8:00 το πρωί Τετάρτης 8:00 το πρωί Παρασκευής !!! Πάω πριν από τη δουλειά όποτε είναι η ίδια ώρα! Και μου στέλνουν οι καλοι αυτοί άνθρωποι του εργαστηρίου 2-2,5 ώρες μετά τα αποτελέσματα με mail

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Ευχαριστώ κοριτσάκι μουυυυ❤️❤️❤️αχ μακάρι να είναι ο μηνας μου🙏🙏🙏

εσυ πως είσαι κορίτσι μου; Την Δευτέρα έχεις γιατρό Ε; Τι ωραιαααααα θα δεις το νινι σου💝

Καλά είμαι έχω λίγους εμετούς μέσα στην μέρα κάνω περίπου 3 φορές αλλά εντάξει από εκεί που έκανα 6-7 φορές καλά είμαι 

την Δευτέρα θα πάω θα είμαι 11 εβδ την Δευτέρα ανυπομονώ θέλω να πιστεύω πως θα είναι όλα καλά αφού έχω συμπτώματα 🤷‍♀️

ααα σταμάτησαν και τα καφέ επιτελους ! 2 βδομάδες και κάτι κράτησαν τα άτιμα

 λογικά θα μου πει ποτε να πάω για αυχενική  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Να σας πω και τα δικά μου νέα - που λέτε βγήκαν οι ορμονολογικές κι οι άλλες εξετάσεις που έκανα!! Είμαι λίγο μπερδεμένη με την ΑΜΗ κι επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω τέτοιες εξετάσεις θέλω τα φώτα σας εφόσον γνωρίζετε ή είχατε παρόμοιες τιμές 🙏 Ραντεβού με την ειδικό γονιμότητας έχουμε 13.02 για να έχουμε και το σπερμοδιάγραμμα που θα κάνει ο σύζυγος σήμερα. 

Λοιπόν οι εξετάσεις πραγματοποιήθηκαν τη 2η μέρα του κύκλου (στις παρενθέσεις σας βάζω τις φυσιολογικές τιμές)

  • Βιταμίνη D3 - 31.08 (Επάρκεια 30-100)
  • Βιταμίνη Β12 - 500 (211.0-911.0)
  • Φυλλικό οξύ - 563.7 (>5.4)
  • Κρεατίνη - 0.76 (0.50-1.10)
  • FSH - 7.42 (Πριν την ωορρηξία 2.5-10.2, Κατα την ωορρηξία 3.4-33.4, Μετά την ωορρηξία 1.5-9.1)
  • ΑΜΗ - 6.06 (<9 ετών 0.3 - 11.2, Ενήλικες <12.6, 3η μέρα κύκλου <10.6, Απόθεμα ωαρίων: Χαμηλό 0.2 - 1.0, Υψηλό 1.0 - 4.0)
  • LH (Ωχρινοτρόπος Ορμόνη) - 5.99 (Πριν την ωορρηξία 1.9-12.5, Κατα την ωορρηξία 8.7-76.3, Μετά την ωορρηξία 0.5-16.9)
  • LDH (Γαλακτική αφυδρογονάση) - 142 (120-246)
  • Προλακτίνη (PRL) - 10.7 (Γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία 2.8-29.2, Έγκυοι 9.7-208.5)
  • Σίδηρος (Φεριτίνη) - 60.1 (30-340)
  • γ-γλουταμυλτρανσφεράση (γ-GT) - 9 (<36)
  • Γλυκόζη σε νηστεία - 79 (70-110)
  • Ηπατίτιδα B, Αντιγόνο Επιφανείας (HBsAg) - Αρνητικό
  • Ηπατίτιδα B, Αντισώματα - Θετικό
  • Ηπατίτιδα C, Αντιγόνο (HCV Ac) - Αρνητικό
  • HIV - Αρνητικό
  • Ερυθρά, Αντισώματα IgG -  Θετικό
  • Ερυθρά, Αντισώματα IgM - Αρνητικό
  • ΟΞΑΛΟΞΕΙΚΗ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΗ (ςGOT,AST) - 14 (<34)
  • ΠΥΡΟΣΤΑΦΥΛΙΚΗ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΗ (SGPT,ALT) - 10 (10-49)
  • χρόνος προθρομβίνης (PT) - 10.70 δευτερόλεπτα (10.30-12.80)
  • ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ (ΑΡΤΤ) - 29 δευτερόλεπτα (23-31.90)
  • Χρόνος Προθρομβίνης (INR) - 0.99 (0,80-1,25)
  • Τοξόπλασμα, Αντισώματα IgG - Αρνητικό
  • Τοξόπλασμα, Αντισώματα IgM - Αρνητικό
  • Τριγλυκερίδια - 55 (<150)
  • Οροαντίδραση VDRL (σύφιλλη) - Αρνητικό

Για πείτε βρε κορίτσια, τι σημαίνει που η ΑΜΗ μου είναι τόσο υψηλή;; Εν τω μεταξύ στην αρχή χάρηκα γιατί πανω-κάτω ξέρω ότι την θέλουμε υψηλή την ΑΜΗ και χαμηλή την FSH... Με μια πρόχειρη έρευνα βρήκα ότι η υψηλή ΑΜΗ συνήθως συμβαίνει όταν έχει μια γυναίκα ΣΠΩ - δεν έχω διαγνωσθεί ποτέ με ΣΠΩ, αν και στον υπέρηχο που έκανα στον προηγούμενο κύκλο η γιατρός στο πόρισμα έγραψε ότι βρήκε μικρές κυστούλες κατώτατες του εκατοστού και στις δύο ωοθήκες με περισσότερες στη δεξιά. Συνειδητοποιώ βέβαια ότι δε μου έγραψε έλεγχο στα ανδρογόνα, οιστρογόνα, προγεστερόνη και τεστοστερόνη - μήπως να ζητήσω οταν την ξαναδω; Πώς πρέπει να κινηθώ λέτε;;

Εμένα οι εξετάσεις σου μου φαίνονται οκ. Το ότι οι γυναίκες με ΣΠΩ έχουν υψηλή ΑΜΗ δε σημαίνει και ότι οι γυναίκες με υψηλή ΑΜΗ έχουν ΣΠΩ. Εσένα η ΑΜΗ σου είναι υψηλή αλλά όχι εκτός των ορίων. Μπορεί να σημαίνει πολύ μεγάλο απόθεμα ωαρίων και να αργήσει η εμμηνόπαυσή σου, δεν είναι και παράλογη βάσει ηλικίας απ'ό,τι καταλαβαίνω. Συνήθως ενδεικτικές εξετάσεις μιας γυναίκας με ΣΠΩ έχουν αναλογία LH/FSH άνω του 2 στη 2η-3η μέρα του κύκλου ενώ επιθυμητή αναλογία αυτών είναι γύρω στο 1. Δε γίνεται διάγνωση με μία τιμή και ειδικά όταν είναι η ΑΜΗ.

Εγώ από μικρή είχα υποψία ΣΠΩ με εικόνα με πολλά ωοθυλάκια όπως περιγράφεις κι εσύ), όμως είχα και αρρύθμιστο κύκλο που παίζει πολύ ρόλο στη διάγνωση. Και πάλι δε μου είχαν πει κάτι. Με αντισυλληπτικά ρυθμίστηκε και από όταν τα έκοψα έχω κύκλο σχεδόν πάντα 31-33 μέρες (παθαίνει πάλι τα τρελά του καμιά φορά και κάνει 38-40 μέρες αλλά για 1 κύκλο και επανέρχεται). Τώρα που έκανα εξετάσεις ορμονικές πρώτη φορά γιατί είχα καθυστέρηση χωρίς εξήγηση, μου βγήκε όντως αναλογία LH/FSH 1,7 που σημαίνει όντως ότι έχω τάση για ΣΠΩ και πάλι μου είπαν όλα οκ. Και πρόπερσι έμεινα έγκυος πολύ εύκολα (ήμουν και τυχερή λογικά), ενώ όλη μου τη ζωή προετοιμαζόμουν ότι με τόσα θέματα θα δυσκολευτώ. Ο γυναικολόγος μου κάθε φορά που σχολιάζω τις κυστούλες στον υπέρηχο, μου λέει μια χαρά, έχεις πολλά αυγουλάκια και είσαι γόνιμη. ΣΠΩ με φυσιολογικό κύκλο δε δημιουργούν συχνά μεγάλες δυσκολίες για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Μην προτρέχεις οπότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τι να σου πω κορίτσι μου λογικό είναι να είσαι μπερδεμένη περιμένεις και τόσο καιρό για την έμβρυο μεταφορά και έχεις κουραστεί ελπίζω να έχεις καλά νέα και να ξεμπερδέψεις με την κυστη ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε γρήγορα με την διαδικασία 

θα περιμένουμε νέα σου 

Ίσως να θέλει να σε δει για αυτό σου είπε όταν θα φτάσεις στα 3 χάπια να τον πάρεις και εγω αυτό καταλαβαίνω 

Ναι μπορεί για αυτό... Ανυπομονώ να ξεκινήσω κ εγώ 😊 θα κάνω υπομονή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ξέρεις το γίνετε με τις Πολυκυστηκες μπορεί να είμαστε 5 κοπέλες με ΣΠΩ και να έχουν τελείως διαφορετική εικόνα και συμπτώματα δεν είναι για όλες μας το ίδιο

εμένα πχ με χτυπούσε την προλακτινη (ή και το ανάποδο να φταίει η προλακτινη για τις ΣΠΩ) την mpourmpoulo χτυπάει στην καμπύλη ινσουλίνη ζαχαρου σε αλλη κοπελα μπορει να μην επηρεάζει καθόλου στην γονιμότητα η ΣΠΩ 

Η καθε περίπτωση είναι διαφορετική και εκεί είναι που γίνετε το μπέρδεμα 🤷‍♀️

καλα είναι να είσαι λίγο διαβασμένη όταν θα πας στον γιατρό δεν είναι κακο και αν δεις ότι δεν σου λέει για εξετάσεις να ζητήσεις εσυ μήπως πρέπει να το δείτε και αυτό.. 

@Θέτις Κ. Ακριβώς αυτό που λέει η ελκ μας!! Εγώ δεν έχω θέμα με τη προλακτίνη ούτε με την ινσουλίνη! Παρόλο που έχω ΣΠΩ δεν είχα ποτέ τεράστιο κύκλο! Ήταν πιο ελαφριάς μορφής! Εσένα τα ορμονικά σου δεν φαίνεται ότι έχεις ΣΠΩ και είναι πολύ πιθανόν να έχεις μόνο την εικόνα και όχι το σύνδρομο το οποίο και σου εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εμένα οι εξετάσεις σου μου φαίνονται οκ. Το ότι οι γυναίκες με ΣΠΩ έχουν υψηλή ΑΜΗ δε σημαίνει και ότι οι γυναίκες με υψηλή ΑΜΗ έχουν ΣΠΩ. Εσένα η ΑΜΗ σου είναι υψηλή αλλά όχι εκτός των ορίων. Μπορεί να σημαίνει πολύ μεγάλο απόθεμα ωαρίων και να αργήσει η εμμηνόπαυσή σου, δεν είναι και παράλογη βάσει ηλικίας απ'ό,τι καταλαβαίνω. Συνήθως ενδεικτικές εξετάσεις μιας γυναίκας με ΣΠΩ έχουν αναλογία LH/FSH άνω του 2 στη 2η-3η μέρα του κύκλου ενώ επιθυμητή αναλογία αυτών είναι γύρω στο 1. Δε γίνεται διάγνωση με μία τιμή και ειδικά όταν είναι η ΑΜΗ.

Εγώ από μικρή είχα υποψία ΣΠΩ με εικόνα με πολλά ωοθυλάκια όπως περιγράφεις κι εσύ), όμως είχα και αρρύθμιστο κύκλο που παίζει πολύ ρόλο στη διάγνωση. Και πάλι δε μου είχαν πει κάτι. Με αντισυλληπτικά ρυθμίστηκε και από όταν τα έκοψα έχω κύκλο σχεδόν πάντα 31-33 μέρες (παθαίνει πάλι τα τρελά του καμιά φορά και κάνει 38-40 μέρες αλλά για 1 κύκλο και επανέρχεται). Τώρα που έκανα εξετάσεις ορμονικές πρώτη φορά γιατί είχα καθυστέρηση χωρίς εξήγηση, μου βγήκε όντως αναλογία LH/FSH 1,7 που σημαίνει όντως ότι έχω τάση για ΣΠΩ και πάλι μου είπαν όλα οκ. Και πρόπερσι έμεινα έγκυος πολύ εύκολα (ήμουν και τυχερή λογικά), ενώ όλη μου τη ζωή προετοιμαζόμουν ότι με τόσα θέματα θα δυσκολευτώ. Ο γυναικολόγος μου κάθε φορά που σχολιάζω τις κυστούλες στον υπέρηχο, μου λέει μια χαρά, έχεις πολλά αυγουλάκια και είσαι γόνιμη. ΣΠΩ με φυσιολογικό κύκλο δε δημιουργούν συχνά μεγάλες δυσκολίες για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Μην προτρέχεις οπότε.

@Θέτις Κ. Και εδώ συμφωνώ απόλυτα!! Υπάρχουν κορίτσια με ΣΠΩ που έχουν περίοδο 2 φορές το χρόνο και εκεί όντως υπάρχει πρόβλημα αλλά σε φυσιολογικο κύκλο (23-40) μέρες συνήθως δεν υπάρχει κάποιο θέμα! Ίσως κάποιες να κάνουν πιο αδύναμη ωορρηξία αλλά και αυτό δεν είναι κανόνας! Για να διαγνωστείς με ΣΠΩ θέλει να έχεις 2 από τα 3 παρακάτω!! άστατο κύκλο πολυκυστικη εικόνα η ανεβασμένα ανδρογόνα! Αν έχεις 2 από τα 3 ναι έχεις ΣΠΩ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και βαριάς μορφής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια… ευχομαι ο Φεβρουαρίος να μας φέρει πολλά σκορπινάκια 👶🏻🦂️  κ να ειναι ο μήνας που θα γινει το ονειρο πραγματικότητα. 

Ετοιμαζομαι κ εγω για εμβρυομεταφορα κ εχω φουλ άγχος 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!! 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Βρε κορίτσια σας τρελαίνομαι αλλά θα τρελαθώ και γω χαχα τι γίνεται με τα τεστ ;

20240202_182747.jpg

Τα τεστ να τα κανείς πάντα την ίδια ώρα και καλυτερα μεσημερι πχ 3 η ωρα για να έχεις σωστό αποτέλεσμα 

δεν θα τα κανείς με πρωινά ούρα δείχνουν λαθος κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Βρε κορίτσια σας τρελαίνομαι αλλά θα τρελαθώ και γω χαχα τι γίνεται με τα τεστ ;

20240202_182747.jpg

Έτσι όπως το βλέπω εγώ θα έπαιρνα θετικό το πρωινό γιατί φαίνεται ότι τώρα πέφτει η ορμόνη...κοίτα να δεις εγώ ΠΟΤΕ δεν εβγαλα άκρη με αυτά για αυτό παίρνω τα ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ τα clearblue και πέφτουν πάντα μέσα στην ωορρηξία..

Βγαίνει η φατσούλα ... σημαίνει είσαι σε ωορρηξία τέλος!!!ΜΗΝ παιδευεσαι με αυτά...δεν αξίζουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τα τεστ να τα κανείς πάντα την ίδια ώρα και καλυτερα μεσημερι πχ 3 η ωρα για να έχεις σωστό αποτέλεσμα 

δεν θα τα κανείς με πρωινά ούρα δείχνουν λαθος κορίτσι μου 

Τις ίδιες ώρες τα κάνω απλά σήμερα το έκανα 10 και κάτι, δεν ήταν όμως τα πρωινά ουρα 

Στις οδηγίες λέει από τις 10 μέχρι τις 8 το βράδυ,  τι να πω δε ξερω και γω ,τώρα αν πάρω ένα clear blue θα δείξει αραγε ; πριν βέβαια σκουπιστηκα και είδα το ασπράδι αυγου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Έτσι όπως το βλέπω εγώ θα έπαιρνα θετικό το πρωινό γιατί φαίνεται ότι τώρα πέφτει η ορμόνη...κοίτα να δεις εγώ ΠΟΤΕ δεν εβγαλα άκρη με αυτά για αυτό παίρνω τα ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ τα clearblue και πέφτουν πάντα μέσα στην ωορρηξία..

Βγαίνει η φατσούλα ... σημαίνει είσαι σε ωορρηξία τέλος!!!ΜΗΝ παιδευεσαι με αυτά...δεν αξίζουν 

Τώρα αν πάρω το ηλεκτρονικό θα δείξει; ποια μέρα δείχνει θεωρητικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Βρε κορίτσια σας τρελαίνομαι αλλά θα τρελαθώ και γω χαχα τι γίνεται με τα τεστ ;

20240202_182747.jpg

Λογικά πρέπει να έγινε η ωορρηξία σου το μεσημέρι αλλά όπως λέει η @Elk καλύτερα να τα κάνεις μετά τις 12 την ίδια ώρα κάθε μέρα κ όχι με τα πρωινά ούρα κ να μην έχεις πιεί πολυ νερό... Αν θυμάμαι καλά κ από τις οδηγίες από τα συγκεκριμένα τεστ. Μεσημέρι κ μετά απόγευμα να έχουν περάσει 5 ωρίτσες. Να έχεις την επαφή σου κ σήμερα αφού ήταν θετικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maria98 είπε:

Τώρα αν πάρω το ηλεκτρονικό θα δείξει; ποια μέρα δείχνει θεωρητικά;

Θεωρητικά δείχνει τις δύο πιο γόνιμες μέρες δλδ με το που βγει φατσούλα εκείνη η μέρα κ η επόμενη είναι καλό να υπάρχουν επαφές... Τώρα αν πάρεις λογικά θα σου δείξει αρνητικό οπότε πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κ αυτό αφού ήταν έντονο το πρωί έχεις κάνει την ωορρηξία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Έτσι όπως το βλέπω εγώ θα έπαιρνα θετικό το πρωινό γιατί φαίνεται ότι τώρα πέφτει η ορμόνη...κοίτα να δεις εγώ ΠΟΤΕ δεν εβγαλα άκρη με αυτά για αυτό παίρνω τα ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ τα clearblue και πέφτουν πάντα μέσα στην ωορρηξία..

Βγαίνει η φατσούλα ... σημαίνει είσαι σε ωορρηξία τέλος!!!ΜΗΝ παιδευεσαι με αυτά...δεν αξίζουν 

Η αλήθεια εμένα με έχουν βολεύει πάρα πολύ γιατί μπορώ να κάνω κ δύο τεστ την ημέρα... Είναι κ πολύ οικονομικά το όλο πακέτο... Έχω κ τα clear blue  εννοείται ότι είναι πολύ πιο εύκολα να βρεις την ωορηξια αλλά δυστυχώς είναι πολύ ακριβά σε σχέση με τις ταινίες... Η αλήθεια είναι η καθεμία ποιο την βολεύει... Εγώ που έχω μανία να βρω το πικ μπορεί να κάνω κ 3 όταν το βλέπω να σκουραίνει 😂. Κ σε αυτόν τον κύκλο μου είχαν μείνει μόνο 5 κ έκανα ένα την ημέρα κ μετά θα έκανα τα clear blue..  σήμερα που έκανα πάλι έπεσε η ορμόνη γιατί ήταν πολύ πιο αχνό από χθες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...