Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβισει..τις κοιλιτσες θα γεμίσει 🤰🏼


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Και κάπως έτσι όπως  μου μιλάς εσύ, εγώ απλά έχω βάλει τα κλάματα! Χαίρομαι απίστευτα για εσένα το άξιζες, ξέρω ότι και εσύ το παλεύες καιρό, πρέπει τον ίδιο χρόνο να προσπαθούμε περίπου! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που μου λες, σαν να έχει πέσει μια κουρτίνα μπροστά μου και τα βλέπω όλα μαύρα! Θα προσπαθήσω όμως να το δω αλλιώς ευχαριστώ κορίτσια για την θετική ενέργεια και τον χρόνο σας!🤗

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Σε καταλαβαίνω και πολύ καλά κάνεις !!! 👏

 Σας ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια κορίτσια μου ❤️ Έχω κι εγώ τις μεταπτώσεις μου, αλλά πρέπει να βρίσκουμε δυνάμεις για να είμαστε παρούσες στη ζωή μας 

@flowerv ναι πιστεύω μαζί είμαστε στο μαραθώνα των προσπαθειών, κι εμείς τον Ιανουάριο του '23 ξεκινήσαμε, απλά στη δική μας περίπτωση είχαμε εγκυμοσύνη με την πρώτη που δυστυχώς παλινδρόμησε. Οπότε τώρα, είμαστε 1 χρόνο και 1 μήνα απ την εκκίνηση, και 8 μήνες εκ νέου προσπαθειών μετά την παλίνδρομη. Α! Κι ότι εμείς είμαστε 32άριδες σε σχέση με σας που είστε πιο μικροί 😅

Τράβα τις κουρτίνες που λες κορίτσι μου και απόλαυσε το τοπίο που είναι έξω. Όσο κάθεσαι πίσω απ τις κουρτίνες με την προσμονή, χάνεις αυτή τη μαγευτική θέα που βρίσκεται από πίσω 😉❤️ Κι αυτή η θέα είναι η ζωή σου, να το θυμάσαι. όσο προσπαθείς για παιδί άλλο τόσο να προσπαθείς να ζεις και τη ζωή σου 💞 Με όλη μου την καρδιά σου εύχομαι να γίνει σύντομα, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε και θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σας 🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Και κάπως έτσι όπως  μου μιλάς εσύ, εγώ απλά έχω βάλει τα κλάματα! Χαίρομαι απίστευτα για εσένα το άξιζες, ξέρω ότι και εσύ το παλεύες καιρό, πρέπει τον ίδιο χρόνο να προσπαθούμε περίπου! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που μου λες, σαν να έχει πέσει μια κουρτίνα μπροστά μου και τα βλέπω όλα μαύρα! Θα προσπαθήσω όμως να το δω αλλιώς ευχαριστώ κορίτσια για την θετική ενέργεια και τον χρόνο σας!🤗

Κορίτσι μου γλυκό να μας τα λες, να σε ηρεμούμε και να σου στέλνουμε θετική ενέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Και κάπως έτσι όπως  μου μιλάς εσύ, εγώ απλά έχω βάλει τα κλάματα! Χαίρομαι απίστευτα για εσένα το άξιζες, ξέρω ότι και εσύ το παλεύες καιρό, πρέπει τον ίδιο χρόνο να προσπαθούμε περίπου! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που μου λες, σαν να έχει πέσει μια κουρτίνα μπροστά μου και τα βλέπω όλα μαύρα! Θα προσπαθήσω όμως να το δω αλλιώς ευχαριστώ κορίτσια για την θετική ενέργεια και τον χρόνο σας!🤗

Θα ερθειιιιιιι❤️❤️❤️ είμαι  σιγουρηηηηηη! Εγώ είχα πιστει ότι θα έρθει μόνο με εξωσωματικη το σπορακι αλλά να ήθελε λίγο σπρώξιμο και έγινε ! Βέβαια ακόμη είμαι πολύ νωρίς αλλά σκέφτομαι θετικα! Εμείς προσπαθούμε συστηματικά και στοχευμενα με υπερήχους κάθε μηνα για να βλεπουμε την ωορρηξια από τον Σεπτέμβρη του 22 και άλλους 3-4 μήνες πιο πριν μόνοι μας αλλά με παύση 3 μήνες το καλοκαιρι του 23 λόγω δουλειάς του συζύγου επειδη έλειπε! Κάθε μηνα να σκέφτεσαι ότι πλησιάζεις στο σπορακι σου🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Μη με βλέπεις έτσι ζεν τώρα, κι εγώ εκεί που είσαι ήμουν - απλά για κάποιο λόγο βαρέθηκα να στεναχωριέμαι γι αυτό το πράγμα συνέχεια, κουράστηκα κάπως ψυχικά. Οπότε εστιάζω στον εαυτό μου και στην οικογένεια που ήδη έχω με το σύντροφό μου, να περνάμε καλά και να είμαστε καλύτερα. Φυσικά κι αν μου ρθει περιόδος την ερχόμενη εβδομάδα θα μου' ρθει η γνωστή ξινίλα (όλες ξέρετε τι εννοώ 😅) αλλά έχω κανονίσει τριημεράκι με τον σύζυξ για να εναποθέσω την ενέργεια της ξινίλας σε ξεγνοιασιά. 

Να ξερεις ότι ο τρόπος σκέψης σου θα φέρει το πολυπόθητο αποτελεσμα συντομα❤️ μπραβο κορίτσι μου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να σταματήσεις με τα τεστάκια κοριτσάκι μου και να αρχίσεις να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου!!!

Θα τα συνεχίσω και το σκ και από την Δευτέρα που θα κάνω την 3η χοριακη τελος 🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σωστά είναι νωρίς ακόμα για πολλά πολλά - προτρέχουμε κι εμείς 🤣

Εύχομαι ν ανθίζει και να μεγαλώνει το σποράκι σας κορίτσι μου, θα περιμένουμε πως και πως τα νέα σου απ τις εξελίξεις 🤞
 

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου γλυκο με την όμορφη ενέργεια σου❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είστε όλες μοναδικές, @Mpourmpoulo @Θέτις Κ. @Katiana1987 

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας, @Θέτις Κ. ψυχολόγος εισαι ???🤣 πόσο ωραία έχεις φιλοσοφήσει τη ζωή,την ζεις στο έπακρον και η επιτυχια για εσενα ειναι μονόδρομος ! 

Δεν εχω αλλες αντιδράσεις δυστυχως ! 

ευχαριστώ ξανά για το κυμα ενθάρρυνσης που ένιωσα! Καλή επιτυχία μας κορίτσια μου 🫶🙏🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@flowerv εγω θα σ πω οτι καθε εξεταση σε φερνει πιο κοντα στο ονειρο σου. Υπάρχουν κοπελες π πιάνουν με την 1η και κοπελες π δυστυχώς πρεπει να μαθουν με το νι κ με το σίγμα τις εξετασεις υπογονομοτητας. Και πολλες που ταλαιπωρουνται ακομα περισσότερο. Βημα βημα τη φορα. Θα σκεφτεσαι οτι θελεις να μεινεις εγκυος,  οτι καποια στιγμη θα γεννησεις, και θα κωλωσεις σε μια σαλπιγγογραφια η μια υστεροσκηπηση? Καντα να φεύγουν απο τη μεση. Και καθε φορα θα εοσαο ενα βημα πιο κοντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τι κάνετε; Είπα να σας στείλω και τα σημερινά μου τεστακια! 

IMG_7916.jpeg

Πάει τέλεια το σποράκι σου μην αγχώνεσαι ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Είμαστε μαζί τότε. Ξεκινήσαμε Τε΄έλη 22 και είχαμε μια παλίνδρομη πριν κάτι μέρες. Ηλικία 33. Θα τα καταφέρουμε!!! Σίγουρα!!!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς κορίτσι μου ❤️ Μαζί στο μαραθώνα 🙏

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Να ξερεις ότι ο τρόπος σκέψης σου θα φέρει το πολυπόθητο αποτελεσμα συντομα❤️ μπραβο κορίτσι μου ❤️❤️❤️

Σ ευχαριστώ πολύ μπουρμπουλάκι γλυκό ❤️❤️ Είμαι σ αυτό το σημείο μετά από πολύ προσπάθεια και ψυχοθεραπεία - μέχρι που το πίστεψα κι εγώ 🤭

στις πριν 20 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Είστε όλες μοναδικές, @Mpourmpoulo @Θέτις Κ. @Katiana1987 

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας, @Θέτις Κ. ψυχολόγος εισαι ???🤣 πόσο ωραία έχεις φιλοσοφήσει τη ζωή,την ζεις στο έπακρον και η επιτυχια για εσενα ειναι μονόδρομος ! 

Δεν εχω αλλες αντιδράσεις δυστυχως ! 

ευχαριστώ ξανά για το κυμα ενθάρρυνσης που ένιωσα! Καλή επιτυχία μας κορίτσια μου 🫶🙏🥳

χαχαχαχα ήθελα να γίνω!! έκανα όμως πολλά μαθήματα ψυχολογίας στη σχολή μου και διαβάζω αρκετά λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος 😁 Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα εγώ θα σου πρότεινα πάντως να ξεκινήσεις και ψυχοθεραπεία - δεν είναι καθόλου ταμπού, κι εγώ κάνω και με έχει βοηθήσει σημαντικά! ειδικά στη διαχείριση της απώλειας. Όπως και να χει εμείς εδώ είμαστε κορίτσι μου, και να τα βγάζεις από μέσα σου όσο μπορείς. Εδώ στο φόρουμ, την παρεούλα μας, είτε με μια φίλη που εμπιστεύεσαι. Ακόμα κι αν ο άλλος δε σε καταλαβαίνει πλήρως, βοηθά πολύ να αδειάζεις το μυαλό σου από τις άχρηστες κακές σκέψεις και να βρίσκεις πάλι την ισορροπία σου να εστιάσεις στο στόχο σου  σου στέλνω μια αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@flowerv εγω θα σ πω οτι καθε εξεταση σε φερνει πιο κοντα στο ονειρο σου. Υπάρχουν κοπελες π πιάνουν με την 1η και κοπελες π δυστυχώς πρεπει να μαθουν με το νι κ με το σίγμα τις εξετασεις υπογονομοτητας. Και πολλες που ταλαιπωρουνται ακομα περισσότερο. Βημα βημα τη φορα. Θα σκεφτεσαι οτι θελεις να μεινεις εγκυος,  οτι καποια στιγμη θα γεννησεις, και θα κωλωσεις σε μια σαλπιγγογραφια η μια υστεροσκηπηση? Καντα να φεύγουν απο τη μεση. Και καθε φορα θα εοσαο ενα βημα πιο κοντα.

Έτσι είναι πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης και να δω τα πραγματικά αλλιώς! Απλά είμαι ανυπόμονη, αυτό είναι το ελάττωμα μου, ότι θέλω να γίνει άμεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς κορίτσι μου ❤️ Μαζί στο μαραθώνα 🙏

Σ ευχαριστώ πολύ μπουρμπουλάκι γλυκό ❤️❤️ Είμαι σ αυτό το σημείο μετά από πολύ προσπάθεια και ψυχοθεραπεία - μέχρι που το πίστεψα κι εγώ 🤭

χαχαχαχα ήθελα να γίνω!! έκανα όμως πολλά μαθήματα ψυχολογίας στη σχολή μου και διαβάζω αρκετά λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος 😁 Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα εγώ θα σου πρότεινα πάντως να ξεκινήσεις και ψυχοθεραπεία - δεν είναι καθόλου ταμπού, κι εγώ κάνω και με έχει βοηθήσει σημαντικά! ειδικά στη διαχείριση της απώλειας. Όπως και να χει εμείς εδώ είμαστε κορίτσι μου, και να τα βγάζεις από μέσα σου όσο μπορείς. Εδώ στο φόρουμ, την παρεούλα μας, είτε με μια φίλη που εμπιστεύεσαι. Ακόμα κι αν ο άλλος δε σε καταλαβαίνει πλήρως, βοηθά πολύ να αδειάζεις το μυαλό σου από τις άχρηστες κακές σκέψεις και να βρίσκεις πάλι την ισορροπία σου να εστιάσεις στο στόχο σου  σου στέλνω μια αγκαλιά ❤️

Φυσικά και δεν είναι έκανα και παλαιότερα,  γενικά πρέπει να αναθεωρήσω κάποια πράγματα, και αφού έτσι μας ήρθαν οι καταστάσεις θα πορευτούμε έτσι, βημα βημα μέχρι κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε! 🥳 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η flowerv είπε:

Ναι αν το αποφασίσω αυτό θα κάνουμε! Είναι δύσκολη η μετά ανάρρωση? Πονάς πολύ???

Καλε απολύτως τίποτα δεν είναι η υστεροσκοπηση!! Μόνο καλό κάνει γιατί θα έχει πλήρη εικόνα ο γιατρός για τη μήτρα. Ούτε έχει κανένα θέμα μετά στην ανάρρωση. Την ίδια μέρα απλά θα είσαι ζαλισμένη από τη μέθη κ άντε να έχεις κ λίγο αιματακι για 2-3 μέρες. Αν εχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Να σας πω κι εγώ τα δικά μου μήπως κάποια απι εμπειρία μου πει κι εμένα κάτι... Λοιπόν τον προηγούμενο μήνα στις 24 έκανα αποβολή. Με τιμή χοριακης 400. Είχα 8 μέρες σιμά..  Μετά από λίγες μέρες έκανα τεστ ωορηξιας.. στις 7 μου βγήκε θετικο για ωορηξια... εγώ ήρθα σε επαφή μια στις 6 Φεβρουαρίου και μια στις 14. Πριν 3 μέρες έκανα τεστ και βγήκε αχνο θετικο.. εχθές πήγα σε μικροβιολογο κι έκανα εξέταση και βγήκε η χοριακη 45. Σήμερα πάλι δεν κρατήθηκα και πήγα σε αλλο εργαστήριο και μου βγήκε 44. Κανονικά δεν έπρεπε να είναι πιο πάνω??? Εντωμεταξύ ούτε πονακια νιώθω όπως ένιωθα στις άλλες δύο μου εγκυμοσύνες που εξελίχθηκαν καλά..  Ούτε αιμα εμφυτευδης.. ούτε πρήξιμο στο στήθος.. τίποτα!! Η γιατρός μου είπε να περιμένω... Μια κουβέντα είναι... 😒🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

Καλε απολύτως τίποτα δεν είναι η υστεροσκοπηση!! Μόνο καλό κάνει γιατί θα έχει πλήρη εικόνα ο γιατρός για τη μήτρα. Ούτε έχει κανένα θέμα μετά στην ανάρρωση. Την ίδια μέρα απλά θα είσαι ζαλισμένη από τη μέθη κ άντε να έχεις κ λίγο αιματακι για 2-3 μέρες. Αν εχεις.

Εκείνος ο κύκλος και ο επόμενος χάνεται??? Αυτό με προβληματίζει γιατί αυτό το μήνα έκανα την σαλπιγγογραφια !

Και αυτός και οι άλλοι 2 υποτίθεται η γυναίκα είναι πιο γονιμη και δε θέλω να τους χάσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα ενδοκρινολόγο...η τιμή μου λέει της tsh ειναι μια χαρά...είναι στα φυσιολογικά πλαίσια οπότε δεν μας απασχολεί...βρήκε μόνο δύο όζους μικρούς στον θυρεοειδή αλλά πολλοί έχουν και δεν το καταλαβαίνουν λέει..δεν έχει καμία σημασία και οι αποβολές σου δεν σχετίζονται σε καμία περίπτωση με αυτό!!!

Μου έδωσε κάποιες ειδικές εξετάσεις μήπως έχω θυροειδή χασιμοτο που είναι αυτοάνοσο...και αυτό λέει αν βγει ότι έχω ...αυτό ευθύνεται για αποβολές πρώτου τριμήνου.... Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα...αν βγουν λέει και αυτές καθαρες τότε ήταν τυχαία γεγονότα....

Αυτά από εμένα προς το παρόν...😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Εκείνος ο κύκλος και ο επόμενος χάνεται??? Αυτό με προβληματίζει γιατί αυτό το μήνα έκανα την σαλπιγγογραφια !

Και αυτός και οι άλλοι 2 υποτίθεται η γυναίκα είναι πιο γονιμη και δε θέλω να τους χάσω! 

Με τη σαλπιγγογραφια δε χάνεται ο κύκλος. Εμένα τουλάχιστον κ ο γυναικολόγος κ ο ακτινολόγος μου είχαν δώσει το οκ. Για την υστεροσκοπηση για τον ίδιο κύκλο δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά νομίζω πως χάνεται. Εγώ όταν την έκανα ήμουν σε φάση εξωσωματικής, έκανα την υστεροσκοπηση λόγω πολύποδα κ τον επόμενο μήνα την εμβρυομεταφορα κ έπιασα τα δίδυμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Με τη σαλπιγγογραφια δε χάνεται ο κύκλος. Εμένα τουλάχιστον κ ο γυναικολόγος κ ο ακτινολόγος μου είχαν δώσει το οκ. Για την υστεροσκοπηση για τον ίδιο κύκλο δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά νομίζω πως χάνεται. Εγώ όταν την έκανα ήμουν σε φάση εξωσωματικής, έκανα την υστεροσκοπηση λόγω πολύποδα κ τον επόμενο μήνα την εμβρυομεταφορα κ έπιασα τα δίδυμα!! 

Ναι ναι και εμείς προσπαθήσαμε αυτό το μήνα κανονικά, την άλλη βδομάδα περιμενω να αδιαθετησω ! Αλλά τους 2 επόμενους να μην χάναμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια πήγα ενδοκρινολόγο...η τιμή μου λέει της tsh ειναι μια χαρά...είναι στα φυσιολογικά πλαίσια οπότε δεν μας απασχολεί...βρήκε μόνο δύο όζους μικρούς στον θυρεοειδή αλλά πολλοί έχουν και δεν το καταλαβαίνουν λέει..δεν έχει καμία σημασία και οι αποβολές σου δεν σχετίζονται σε καμία περίπτωση με αυτό!!!

Μου έδωσε κάποιες ειδικές εξετάσεις μήπως έχω θυροειδή χασιμοτο που είναι αυτοάνοσο...και αυτό λέει αν βγει ότι έχω ...αυτό ευθύνεται για αποβολές πρώτου τριμήνου.... Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα...αν βγουν λέει και αυτές καθαρες τότε ήταν τυχαία γεγονότα....

Αυτά από εμένα προς το παρόν...😉

Μπράβο κορίτσι μου. Όλα καλά μέχρι τώρα λοιπόν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια πήγα ενδοκρινολόγο...η τιμή μου λέει της tsh ειναι μια χαρά...είναι στα φυσιολογικά πλαίσια οπότε δεν μας απασχολεί...βρήκε μόνο δύο όζους μικρούς στον θυρεοειδή αλλά πολλοί έχουν και δεν το καταλαβαίνουν λέει..δεν έχει καμία σημασία και οι αποβολές σου δεν σχετίζονται σε καμία περίπτωση με αυτό!!!

Μου έδωσε κάποιες ειδικές εξετάσεις μήπως έχω θυροειδή χασιμοτο που είναι αυτοάνοσο...και αυτό λέει αν βγει ότι έχω ...αυτό ευθύνεται για αποβολές πρώτου τριμήνου.... Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα...αν βγουν λέει και αυτές καθαρες τότε ήταν τυχαία γεγονότα....

Αυτά από εμένα προς το παρόν...😉

Εγώ έχω χασιμότο απ' τα 17 (32 πλέον) και όταν τότε το ανακαλύψαμε είχα οζίδια κι εγώ, τα οποία όμως με τα χρόνια εξαφανίστηκαν. Μη σε ανησυχούν καθόλου - όπως σου είπε η ενδοκρινολόγος, πολλοί έχουν και δε το γνωρίζουν.

Τώρα αν έχεις χασιμότο, λογικά θα σου γράψεις να πάρεις το χάπι και θα ρυθμιστεί ο θυροειδής κατεύθειαν. Εγώ έπαιρνα χρόνια 50μγ Τ4 λεβοθυροξ, και από τότε που είπα στην ενδοκρινολόγο ότι θέλω να μείνω έγκυος μου αύξησε τη δόση στα 75μγ. Μέσα σ 'ενα τρίμηνο είχε ρυθμιστεί ο θυροειδής μια χαρά. Μη σε απασχολεί καθόλου - απλά όταν με το καλό μείνεις έγκυος, κι εφόσον διαγνωσθείς με χασιμότο, καλό είναι να το παρακολουθείς στενά στο πρώτο τρίμηνο γιατί ο θυροειδής κλατάρει με την εγκυμοσύνη κι ίσως είναι απαραίτητη πάλι η αύξηση της δόσης της αγωγής. Όλα καλά θα πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Εγώ έχω χασιμότο απ' τα 17 (32 πλέον) και όταν τότε το ανακαλύψαμε είχα οζίδια κι εγώ, τα οποία όμως με τα χρόνια εξαφανίστηκαν. Μη σε ανησυχούν καθόλου - όπως σου είπε η ενδοκρινολόγος, πολλοί έχουν και δε το γνωρίζουν.

Τώρα αν έχεις χασιμότο, λογικά θα σου γράψεις να πάρεις το χάπι και θα ρυθμιστεί ο θυροειδής κατεύθειαν. Εγώ έπαιρνα χρόνια 50μγ Τ4 λεβοθυροξ, και από τότε που είπα στην ενδοκρινολόγο ότι θέλω να μείνω έγκυος μου αύξησε τη δόση στα 75μγ. Μέσα σ 'ενα τρίμηνο είχε ρυθμιστεί ο θυροειδής μια χαρά. Μη σε απασχολεί καθόλου - απλά όταν με το καλό μείνεις έγκυος, κι εφόσον διαγνωσθείς με χασιμότο, καλό είναι να το παρακολουθείς στενά στο πρώτο τρίμηνο γιατί ο θυροειδής κλατάρει με την εγκυμοσύνη κι ίσως είναι απαραίτητη πάλι η αύξηση της δόσης της αγωγής. Όλα καλά θα πάνε 

Ναι και μου είπε κιόλας ότι και όλα καλα να βγουν...αν προκύψει εγκυμοσύνη θέλω να σε ξαναδώ πάλι σε υπέρηχο τον θυροειδή...λες να θέλει να δει τα οζίδια;;;; Εγώ αυτό κατάλαβα...  Εσένα στο είπε αυτό;ότι αν μείνεις έγκυος να πας να σε δει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ναι και μου είπε κιόλας ότι και όλα καλα να βγουν...αν προκύψει εγκυμοσύνη θέλω να σε ξαναδώ πάλι σε υπέρηχο τον θυροειδή...λες να θέλει να δει τα οζίδια;;;; Εγώ αυτό κατάλαβα...  Εσένα στο είπε αυτό;ότι αν μείνεις έγκυος να πας να σε δει;

Εγώ που έχω χασιμότο χωρίς όζους, τον ήλεγχα κάθε χρόνο. Με το που έμαθα για την εγκυμοσύνη μίλησα με τον ενδοκρινολόγο και αυξήσαμε τη δόση του χαπιού. Τον τσεκάρω κάθε 4 βδομάδες μου είπε μέχρι τις 20 και μέτα βλέπουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ναι και μου είπε κιόλας ότι και όλα καλα να βγουν...αν προκύψει εγκυμοσύνη θέλω να σε ξαναδώ πάλι σε υπέρηχο τον θυροειδή...λες να θέλει να δει τα οζίδια;;;; Εγώ αυτό κατάλαβα...  Εσένα στο είπε αυτό;ότι αν μείνεις έγκυος να πας να σε δει;

Ναι ναι με το που μάθω ότι είμαι έγκυος πρέπει να πάω να με δει είπε, αλλά δεν αναφέρθηκε στα οζίδια να σου είμαι ειλικρινής  - είπε ότι είναι απαραίτητο να κάνουμε εξετάσεις αίματος να δούμε πως θα ανταποκρίνεται η TSH και Τ4 γιατί η εγκυμοσύνη ζορίζει περισσότερο το θυροειδή.

Ωστόσο για τα οζίδια μου έγραψε υπέρηχο η ειδικός γονιμότητας, επειδή είχα να κάνω 2-3 χρόνια βασικά. Αλλά και τότε δεν είχα τίποτα, γι αυτό μάλλον κι η ενδροκρινολόγος μου δεν μου έγραψε υπέρηχο τότε 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

Ναι ναι και εμείς προσπαθήσαμε αυτό το μήνα κανονικά, την άλλη βδομάδα περιμενω να αδιαθετησω ! Αλλά τους 2 επόμενους να μην χάναμε! 

Τον ένα μόνο θα χάσεις που θα κανεις την υστεροσκοπηση. Ο άλλος θα είναι κομπλέ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η flowerv είπε:

Ναι ναι και εμείς προσπαθήσαμε αυτό το μήνα κανονικά, την άλλη βδομάδα περιμενω να αδιαθετησω ! Αλλά τους 2 επόμενους να μην χάναμε! 

@flowerv καλησπέρα! Μη το σκέφτεσαι καθόλου έτσι! Είναι προτιμότερο να χαθεί ένας μήνας και να ξέρεις ότι είσαι καθαρή από το θέμα πολύποδα, παρά να υπάρχουν αμφιβολίες ότι τόσο καιρό προσπαθείτε και δεν έρχεται...μόνο για καλό  ζητήθηκε η υστεροσκόπηση! Έτσι θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και καθόλου άγχος!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...