Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβισει..τις κοιλιτσες θα γεμίσει 🤰🏼


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η ELENNA11 είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Γνωρίζει κάποια για τιμές TSH;

Πριν την εγκυμοσύνη είχα 2,234 εντός φυσιολογικών τιμών.

Στις 6,5 εβδομάδες όπου και διαγνωστικά με παλίνδρομη κύηση, έχοντας κάνει την ίδια μέρα τις ανάλογες εξετάσεις ήταν 3,557 εκτός φυσιολογικών ορίων για το 1τρίμηνο.

Λέτε να έχω θυρεοειδή; Να φταίει η TSH για την παλίνδρομη κύηση; Ο γυναικολόγος μου δεν μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο αλλά εγώ μέσα μου το ψάχνω.

Στην εγκυμοσύνη όντως ψιλό αλλάζει η TSH. 

Όταν ανακάλυψα είχα κανα χρονο που γέννησα με TSH 28!!!! 

Σοκ γτ προσπαθούσα για το δεύτερο . Τελικά στο 6μηνκ έπεσε με χάπια και στο χρόνο ήρθε στα καλά του. Με 2.2 είσαι μια χαρά το όριο είναι 4! Το ιδανικό είναι 1.4 αλλά είσαι σε όλα στο όριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Τι ωραιαααα❤️ ποτέ έχεις κλείσει ραντεβού να σε δει ο γιατρος; Με Συγχωρείς που δεν θυμαμαι αλλά είμαι και σε μια φάση τρέλας και αγωνίας σήμερα🤪

Θα πάω αύριο που θα είμαι 5&2 εσυ θα περιμένεις χοριακη μάλλον κ μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Έχει καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για τις καούρες;;; Δε μου φτάνουν οι αναγούλες... έχω κι αυτό τώρα...

Μπανάνες....εμένα αυτές με ανακούφιζαν λίγο. Και οι τσίχλες επίσης με την μέντα....κουράγιο κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Θα πάω αύριο που θα είμαι 5&2 εσυ θα περιμένεις χοριακη μάλλον κ μετά 

Και γω Πέμπτη πρωί έχω, θα είμαι 6+1...πολύ οριακά για να ακούσω καρδούλα!

Πήγα εχθές για τις εξετάσεις του ενδοκρινολόγου και ξεκίνησα σήμερα να μετράω το ζάχαρο, αλλά δεν ξεκίνησα καλά!!! Το πρωϊνό ζάχαρο (νηστείας) ήταν πολύ ανεβασμένο. Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα και κυρίως την καμπύλη. 

Με το που μένω έγκυος πάντα...πάντα....ανεβαίνει το ζάχαρο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Και γω Πέμπτη πρωί έχω, θα είμαι 6+1...πολύ οριακά για να ακούσω καρδούλα!

Πήγα εχθές για τις εξετάσεις του ενδοκρινολόγου και ξεκίνησα σήμερα να μετράω το ζάχαρο, αλλά δεν ξεκίνησα καλά!!! Το πρωϊνό ζάχαρο (νηστείας) ήταν πολύ ανεβασμένο. Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα και κυρίως την καμπύλη. 

Με το που μένω έγκυος πάντα...πάντα....ανεβαίνει το ζάχαρο!!! 

Ωχ ωχ ζάχαρο .  Διαβήτη κύησης ακούω και δεν το θέλω . Κοίταξε ο κάθε πλακούντας της κάθε εγκυμοσύνης είναι διαφορετικός. Οπότε δεν μπορεί να ξέρεις αν θα έχεις ζάχαρο . Απλά αν ξεκινάς νηστείας το οποίο είναι και το πιο δύσκολο θα σου συνιστούσα να μη μένεις πολλές ώρες νηστική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Και γω Πέμπτη πρωί έχω, θα είμαι 6+1...πολύ οριακά για να ακούσω καρδούλα!

Πήγα εχθές για τις εξετάσεις του ενδοκρινολόγου και ξεκίνησα σήμερα να μετράω το ζάχαρο, αλλά δεν ξεκίνησα καλά!!! Το πρωϊνό ζάχαρο (νηστείας) ήταν πολύ ανεβασμένο. Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα και κυρίως την καμπύλη. 

Με το που μένω έγκυος πάντα...πάντα....ανεβαίνει το ζάχαρο!!! 

Σίγουρα θα την ακούσεις!!! Εγώ 6 εβδομαδες ακριβώς στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη την άκουσα 

οσο για το ζάχαρο, εγώ θα σου ελεγα να πας σε μια κλινικη διαιτολογο γιατί οι γιατροί δυστυχως δίνουν μια διατροφή που έχουν για όλους τους ασθενεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ωχ ωχ ζάχαρο .  Διαβήτη κύησης ακούω και δεν το θέλω . Κοίταξε ο κάθε πλακούντας της κάθε εγκυμοσύνης είναι διαφορετικός. Οπότε δεν μπορεί να ξέρεις αν θα έχεις ζάχαρο . Απλά αν ξεκινάς νηστείας το οποίο είναι και το πιο δύσκολο θα σου συνιστούσα να μη μένεις πολλές ώρες νηστική. 

Έχω προδιάθεση...και δυστυχώς σε κάθε εγκυμοσύνη ξεκινάω με διαβήτη. Απλά επειδή από την προηγούμενη μέχρι τώρα ( 5 χρόνια) είχα χάσει αρκετά κιλά και το είχα ρυθμίσει κάπως εκτός εγκυμοσύνης ήλπιζα ότι σε αυτή δεν θα ξεκινήσω με υψηλά πρωίνα. Την διατροφή μου την έχω ξεκινήσει από την προηγούμενη εβδομάδα γιατί άσχετα με τις εξετάσεις λόγω του ιστορικού μου θα με έβαζε ο ενδοκρινολόγος σε διατροφή, όπως και έκανε, αλλά εντάξει...ήλπιζα σε κάτι καλύτερο αυτή την φορά.  Και όχι τίποτα άλλο το πρωϊνό είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Για το πρωϊνό να καταλάβεις ξεκινούσα ινσουλίνη πάντα. Τα άλλα με αυστηρή διατροφή και περπάτημα τα έλεγχα κάπως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Σίγουρα θα την ακούσεις!!! Εγώ 6 εβδομαδες ακριβώς στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη την άκουσα 

οσο για το ζάχαρο, εγώ θα σου ελεγα να πας σε μια κλινικη διαιτολογο γιατί οι γιατροί δυστυχως δίνουν μια διατροφή που έχουν για όλους τους ασθενεις 

Άχχχ μακάρι να την ακούσω...αν την ακούσω θα το ανακοινώσω και στα παιδιά μου!!!

Έχω διατροφή που ακολουθούσα και στις άλλες δύο εγκυμοσύνες. Πάνω κα΄τω ξέρω ποια με πειράζουν και τις ποσότητες αλλά όπως έγραψα και παραπάνω το πρωινό το ζάχαρο δεν το ρυθμίζεις εύκολα με διατροφή. Γι αυτό απογοητεύτηκα κάπως σήμερα...αλλά δεν το βάζω κάτω!!! Ότι είναι να κάνω θα το κάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Έχω προδιάθεση...και δυστυχώς σε κάθε εγκυμοσύνη ξεκινάω με διαβήτη. Απλά επειδή από την προηγούμενη μέχρι τώρα ( 5 χρόνια) είχα χάσει αρκετά κιλά και το είχα ρυθμίσει κάπως εκτός εγκυμοσύνης ήλπιζα ότι σε αυτή δεν θα ξεκινήσω με υψηλά πρωίνα. Την διατροφή μου την έχω ξεκινήσει από την προηγούμενη εβδομάδα γιατί άσχετα με τις εξετάσεις λόγω του ιστορικού μου θα με έβαζε ο ενδοκρινολόγος σε διατροφή, όπως και έκανε, αλλά εντάξει...ήλπιζα σε κάτι καλύτερο αυτή την φορά.  Και όχι τίποτα άλλο το πρωϊνό είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Για το πρωϊνό να καταλάβεις ξεκινούσα ινσουλίνη πάντα. Τα άλλα με αυστηρή διατροφή και περπάτημα τα έλεγχα κάπως. 

Άρα ξέρεις .. εγώ δεν έκανα ινσουλίνη αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά ήταν σωστό η λάθος. Με διατροφή το είχα ρυθμισμένο, όμως τον ανακάλυψα στην 35 εβδ :-( και τελικά ο μπέμπης μου γεννήθηκε με μακροσωμια 4690γρ . Ευτυχώς έστρωσε τώρα στον 9μηνα  είναι 10 κιλά . Αλλά πέρασα ένα τρίμηνο αγωνία άκουγαν κάτι στην καρδιά του και είχαμε τρελαθεί. Για αυτό καλύτερα να ξεκινήσεις να το ξες απ' την αρχή να προσέξεις το φαγητό ίσως και ινσουλίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Άχχχ μακάρι να την ακούσω...αν την ακούσω θα το ανακοινώσω και στα παιδιά μου!!!

Έχω διατροφή που ακολουθούσα και στις άλλες δύο εγκυμοσύνες. Πάνω κα΄τω ξέρω ποια με πειράζουν και τις ποσότητες αλλά όπως έγραψα και παραπάνω το πρωινό το ζάχαρο δεν το ρυθμίζεις εύκολα με διατροφή. Γι αυτό απογοητεύτηκα κάπως σήμερα...αλλά δεν το βάζω κάτω!!! Ότι είναι να κάνω θα το κάνω....

Και στις δύο εγκυμοσύνες άκουσα 5+6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Άρα ξέρεις .. εγώ δεν έκανα ινσουλίνη αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά ήταν σωστό η λάθος. Με διατροφή το είχα ρυθμισμένο, όμως τον ανακάλυψα στην 35 εβδ :-( και τελικά ο μπέμπης μου γεννήθηκε με μακροσωμια 4690γρ . Ευτυχώς έστρωσε τώρα στον 9μηνα  είναι 10 κιλά . Αλλά πέρασα ένα τρίμηνο αγωνία άκουγαν κάτι στην καρδιά του και είχαμε τρελαθεί. Για αυτό καλύτερα να ξεκινήσεις να το ξες απ' την αρχή να προσέξεις το φαγητό ίσως και ινσουλίνη.

Καλά είναι 10 κιλά...δεν είναι μεγάλος. Αχ καταλαβαίνω τι αγωνία πέρασες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Άχχχ μακάρι να την ακούσω...αν την ακούσω θα το ανακοινώσω και στα παιδιά μου!!!

Έχω διατροφή που ακολουθούσα και στις άλλες δύο εγκυμοσύνες. Πάνω κα΄τω ξέρω ποια με πειράζουν και τις ποσότητες αλλά όπως έγραψα και παραπάνω το πρωινό το ζάχαρο δεν το ρυθμίζεις εύκολα με διατροφή. Γι αυτό απογοητεύτηκα κάπως σήμερα...αλλά δεν το βάζω κάτω!!! Ότι είναι να κάνω θα το κάνω....

Θυμάμαι είχα πάει γιατρο 5&2 να δούμε σακο κ είδαμε ένα πλασματάκι να πάλλεται η καρδούλα του αλλά δεν την ακούσαμε! Μ είπε σε 2 μερες θα χτυπάει… οποτε ναι σίγουρα θα ακούσεις! Βέβαια εγώ τότε έκανα μικρότερο κύκλο ενώ τώρα ο κύκλος μ ήταν 29-30 τότε ήταν 25 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Έχεις κάνει κοιλίτσα??? Αχ τι ωραία!!! 🤰 Λογικά όσο περνάνε οι εβδομάδες θα ελαττωθούν... Εγώ δεν είχα τίποτα η αλήθεια κ δεν ξέρω πως είναι να έχεις εμετούς... Αλλά σίγουρα είναι κουραστικό... Ελπίζω να ηρεμήσεις σύντομα κ να ευχαριστηθεις την εγκυμοσύνη σου ♥️♥️♥️

Μια μικρούλα μην φανταστείς αλλά σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη έδειξε πιο νωρίς τώρα 

Αχ και να μην έχεις σου εύχομαι γιατί εγω 2 μήνες τώρα είναι σαν άρρωστοι ζόρικα τα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μια μικρούλα μην φανταστείς αλλά σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη έδειξε πιο νωρίς τώρα 

Αχ και να μην έχεις σου εύχομαι γιατί εγω 2 μήνες τώρα είναι σαν άρρωστοι ζόρικα τα πράγματα 

Ποσο νωρίτερα φάνηκε η κοιλιτσα;;; Θα φανεί κ εμένα λες πιο νωρις; Την προηγούμενη φορά ήμουν 5 μηνών κ φαινόμουν 3! Ήμουν 9 μημων κ μου έλεγαν ότι έτσι ήταν το Πάσχα που έφαγαν αρνί 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Ποσο νωρίτερα φάνηκε η κοιλιτσα;;; Θα φανεί κ εμένα λες πιο νωρις; Την προηγούμενη φορά ήμουν 5 μηνών κ φαινόμουν 3! Ήμουν 9 μημων κ μου έλεγαν ότι έτσι ήταν το Πάσχα που έφαγαν αρνί 😂😂

Χαχαχα και εγω σχετικά στην κόρη μου δεν είχα πολύ μεγάλη κοιλιά είχα μπει στο μήνα μου και δεν φαινόμουν 😂

σε εμένα φάνηκε τώρα ένα μήνα νωρίτερα τώρα είμαι 3 μηνών, στην κόρη μου άρχισε λίγο να φαίνεται 4 μηνών 

Λένε στα δευτερα φαίνεται πιο νωρίς 🤷‍♀️😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Χαχαχα και εγω σχετικά στην κόρη μου δεν είχα πολύ μεγάλη κοιλιά είχα μπει στο μήνα μου και δεν φαινόμουν 😂

σε εμένα φάνηκε τώρα ένα μήνα νωρίτερα τώρα είμαι 3 μηνών, στην κόρη μου άρχισε λίγο να φαίνεται 4 μηνών 

Λένε στα δευτερα φαίνεται πιο νωρίς 🤷‍♀️😂

Κ εγώ κάπου 14-15 εβ αρχισα να έχω κάτι… Αα δλδ δε το γλιτώνω κ να θέλω να το κρύψω από την δουλεια 😂  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Έχει καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για τις καούρες;;; Δε μου φτάνουν οι αναγούλες... έχω κι αυτό τώρα...

Κορίτσι μου εγω καούρες δεν έχω εμένα μου έλεγαν το τσάι τζίντζερ βοηθάει σε εμένα προσωπικά δεν έκανε τίποτα αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις  

η εξέταση σου pappa βγήκε ; Εμένα μόλις μου έστειλε μνν μου είπε είναι καλή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ κάπου 14-15 εβ αρχισα να έχω κάτι… Αα δλδ δε το γλιτώνω κ να θέλω να το κρύψω από την δουλεια 😂  

Κοιτα τώρα εμένα οι άλλοι δεν το καταλαβαίνουν είναι και τα ρούχα βέβαια θα κρύβεται αν δεν θες να μαθευτεί 

Αλλά ο αντρας μου η μαμα μου εγω την βλέπουμε ότι έχει φουσκώσει είναι πιο στρογγυλεμένει και πιο σκληρή τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

@Elkπως είσαι από συμπτώματα; Καλύτερα;; Ποτέ θα εχεις τα αποτελέσματα της παπ

Βγήκαν  τα αποτελέσματα πριν λίγο είναι καλή η εξέταση pappa που έκανα 

έχω εμετούς ακόμα απλά λίγο λιγότερους και προσπαθώ να κόψω το χάπι δεν παίρνω κάθε μέρα.. ανα δυο μερες πίνω ένα χάπι, αν ξυπνήσω χάλια το πρωί το πίνω , αν ξυπνήσω πιο καλά δεν το πίνω..τώρα είχα δυο μερες δεν το πήρα εεε σήμερα ξύπνησα με τρομερό πονοκέφαλο και ζάλη σήμερα το πήρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου εγω καούρες δεν έχω εμένα μου έλεγαν το τσάι τζίντζερ βοηθάει σε εμένα προσωπικά δεν έκανε τίποτα αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις  

η εξέταση σου pappa βγήκε ; Εμένα μόλις μου έστειλε μνν μου είπε είναι καλή 

Όταν τρώω κάτι πικάντικο είναι χειρότερα... Το απόγευμα θα έχω νέα εγώ απο το γυναικολόγο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Βγηκα τα αποτελέσματα πριν λίγο είναι καλή η εξέταση pappa που έκανα 

έχω εμετούς ακόμα απλά λίγο λιγότερους και προσπαθώ να κόψω το χάπι δεν παίρνω κάθε μέρα.. ανα δυο μερες πίνω ένα χάπι, αν ξυπνήσω χάλια το πρωί το πίνω , αν ξυπνήσω πιο καλά δεν το πίνω..τώρα είχα δυο μερες δεν το πήρα εεε σήμερα ξύπνησα με τρομερό πονοκέφαλο και ζάλη σήμερα το πήρα 

Μακάρι να σταματήσουν γιατί είναι ταλαιπωρία…εγώ έχω τρομερό πονοκέφαλο 3 μερες τώρα είναι διαχειρίσιμος αλλα ενοχλητικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...