Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Φλεβάρης και αν φλεβισει..τις κοιλιτσες θα γεμίσει 🤰🏼


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καλημεραααααα κοριτσια θα τρελαθωωωωω🥰

IMG_7892.jpeg

IMG_7891.jpeg

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!! Όλα με το καλό 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rena92 είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!! Όλα με το καλό 😍😍😍

@Mpourmpoulo ναιιιι🎉 κορίτσι μου εισαι έγκυος 🥰 ευχομαι μια τελειόμηνη κύηση ολα να πανε κατ'ευχήν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια σε άλλα νέα έχω χάσει τη μπάλα, τσιγκουνεύτηκα να πάρω τεστ ωορρηξίας αυτό το μήνα, είπα να το πάμε με τις πιθανότητες! Έχω σταθερό κύκλο, κάνω ωορρηξία 14 με 17 μέρα πάντα! Κάνουμε κανονικά τις επαφές μας έχω φτάσει 20 μέρα και ακόμη και σήμερα εχω υγρα σαν νερό! Και δεν μπορώ να καταλάβω εάν έχει γίνει ακόμα η όχι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Εγώ κορίτσια σε άλλα νέα έχω χάσει τη μπάλα, τσιγκουνεύτηκα να πάρω τεστ ωορρηξίας αυτό το μήνα, είπα να το πάμε με τις πιθανότητες! Έχω σταθερό κύκλο, κάνω ωορρηξία 14 με 17 μέρα πάντα! Κάνουμε κανονικά τις επαφές μας έχω φτάσει 20 μέρα και ακόμη και σήμερα εχω υγρα σαν νερό! Και δεν μπορώ να καταλάβω εάν έχει γίνει ακόμα η όχι! 

Εγώ ποτέ δεν πήρα τεστ ωορρηξίας. Αν καταλαβαίνεις πότε είσαι στις γόνιμες μέρες σου ξεκινάς επαφές και κάποια στιγμή πιστεύω θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ ποτέ δεν πήρα τεστ ωορρηξίας. Αν καταλαβαίνεις πότε είσαι στις γόνιμες μέρες σου ξεκινάς επαφές και κάποια στιγμή πιστεύω θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Εγώ πήρα το πρώτο 6μηνο να καταλάβω τι γίνεται! Έχω να πάρω κοντά στους 6μηνες, με βολεύουν μόνο τα clear blue και είναι τσιμπημένη η τιμή! Απλά πρώτη φορά, έχω 20 μέρα συμπτωματα και λέω μήπως άργησε αυτό το μήνα! Μάλλον θα συνεχίσουμε τις επαφές μας και αυτή τη βδομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Εγώ πήρα το πρώτο 6μηνο να καταλάβω τι γίνεται! Έχω να πάρω κοντά στους 6μηνες, με βολεύουν μόνο τα clear blue και είναι τσιμπημένη η τιμή! Απλά πρώτη φορά, έχω 20 μέρα συμπτωματα και λέω μήπως άργησε αυτό το μήνα! Μάλλον θα συνεχίσουμε τις επαφές μας και αυτή τη βδομάδα! 

Συνέχισε τις επαφές αφού δεν είσαι σίγουρη...αυξάνεις τις πιθανότητες έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Συνέχισε τις επαφές αφού δεν είσαι σίγουρη...αυξάνεις τις πιθανότητες έτσι!

Ναι ναι αυτο θα κάνω, θα συνεχίσουμε και αυτή τη βδομάδα, πότε δε ξέρεις 🤣🤷‍♀️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Εγώ πήρα το πρώτο 6μηνο να καταλάβω τι γίνεται! Έχω να πάρω κοντά στους 6μηνες, με βολεύουν μόνο τα clear blue και είναι τσιμπημένη η τιμή! Απλά πρώτη φορά, έχω 20 μέρα συμπτωματα και λέω μήπως άργησε αυτό το μήνα! Μάλλον θα συνεχίσουμε τις επαφές μας και αυτή τη βδομάδα! 

Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά κάθε κύκλος μπορεί να είναι διαφορετικός. Και σταθερός να είναι εγώ δεν θα επαναπαυομουν σε αυτό. Γι'αυτό επιμένω πώς το πιο σημαντικό είναι να γνωρίζεις το σώμα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά κάθε κύκλος μπορεί να είναι διαφορετικός. Και σταθερός να είναι εγώ δεν θα επαναπαυομουν σε αυτό. Γι'αυτό επιμένω πώς το πιο σημαντικό είναι να γνωρίζεις το σώμα σου.

27 είμαι προσπαθούμε ένα χρόνο ακριβώς, αυτό το μήνα έκανα σαλπιγγογραφια ήταν όλα καλά και εκεί! Όπως και όλες οι εξετάσεις που έχουμε κάνει με το συζηγο μέχρι στιγμής! Απλά περιμένουμε τον τυχερό μήνα που θα πιαστεί 😊 καταλάβαινα πάντα την ωορρηξια όλο αυτό το καιρό, και τώρα την κατάλαβα την 15 μέρα απλά με προβληματισαν τα υγρά που συνεχίζονται και λέω μήπως άργησε λιγάκι, αυτό το μήνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Γνωρίζει κάποια για τιμές TSH;

Πριν την εγκυμοσύνη είχα 2,234 εντός φυσιολογικών τιμών.

Στις 6,5 εβδομάδες όπου και διαγνωστικά με παλίνδρομη κύηση, έχοντας κάνει την ίδια μέρα τις ανάλογες εξετάσεις ήταν 3,557 εκτός φυσιολογικών ορίων για το 1τρίμηνο.

Λέτε να έχω θυρεοειδή; Να φταίει η TSH για την παλίνδρομη κύηση; Ο γυναικολόγος μου δεν μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο αλλά εγώ μέσα μου το ψάχνω.

Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη το έχω ζήσει κ εγώ... Το καλύτερο είναι να μην σκεφτόμαστε γιατί κ πως έγινε....  Ο θυρεοειδής πρέπει να είναι γύρω στα 0,90 με 2,5 το πολύ για να γίνει σύλληψη κ εάν δεν κάνω λάθος γενικά πρέπει να κυμαίνεται εκεί κ στην εγκυμοσύνη σίγουρα θα σου πουν κ τα κορίτσια που έχουν πιο πολύ εμπειρία... Το μόνο που ξέρω ότι κ εγώ που έκανα πρόσφατα εξετάσεις για την εξωσωματική είχα θυροειδή 3,10 κ ότι έπρεπε οπωσδήποτε να πέσει κ μου είπε ο γιατρός μου να πάω σε ενδοκρινολόγο να μου δώσει ότι χρειάζεται για κατέβει μέχρι την έμβρυομεταφορά... Δλδ αν μείνω έγκυος με ενημέρωσαν ότι θα συνεχίσω να παίρνω το χάπι για τον θυροειδή κ θα πρέπει να το ελέγχω συνέχεια... Οπότε για μένα σίγουρα να πας σε ενδοκρινολόγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ELENNA11 καλησπέρα! Εγώ που έχω θέμα με tsh ξέρω ότι για να πετύχεις σύλληψη χρειάζεται μια τιμή μέχρι 2, άντε 2.5 μάξιμουμ. Εγώ είχα 2-2,5 πάντα (με χάπι εννοείται) και η γιατρός μου αύξησε τη δόση του φαρμάκου όταν είπα ότι θέλω να μείνω έγκυος γιατί είπε ότι θέλει να την έχουμε σταθερά γύρω στο 1,5 για ασφάλεια. Ωστόσο, επειδή ρωτάς "λέτε να έχω θυροειδή", η τιμή 3.5 δεν είναι διαγνωστική για καμία πάθηση. Είναι στα φυσιολογικά όρια. Για σύλληψη δεν είναι καλή! Πάνω από 4,5 και κοντά στο όριο αρχίζουμε να λέμε για υποκλινικό υποθυρεοειδισμό αν το θυμάμαι σωστά. Αν εκτός της tsh έχεις πρόβλημα και με την Τ4, τότε υπάρχει υποθυρεοειδισμός. 

Επίσης όμως κράτα ότι ορμόνη είναι, και οι ορμόνες παίζουν και επηρεάζονται συχνά από πάρα πολλά πράγματα, εμένα πχ μου ανεβαίνει πολύ σε περιόδους άγχους, παρατεταμένου κακού ύπνου, κ πρόσφατα λόγω κορονοιού. Ένα 3,5 σίγουρα δεν είναι διάγνωση για τίποτα, αλλά αν πας σε ενδοκρινολόγο πιστεύω θα σου πει να κ΄ανεις μια επαναληπτική μέσα σε 1 μήνα, και μετά θα σου πει τι και πως. Αν εξακολουθεί να είναι 3,5 θα σου δώσει ίσως χάπι για να διευκολύνει τη σύλληψη, αν έχει πέσει, καλώς! Η γνώμη μου είναι να πας σε ενδοκρινολόγο σίγουρα μια βόλτα... Κι εμείς γιατροί δεν είμαστε, τις εμπειρίες μας σου λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Σύλληψη πέτυχα, με πολύ προσπάθεια και το πρόβλημα μου ήταν πολύποδες.

Καμία σχέση με την TSH, η οποία ήταν φυσιολογική πριν την εγκυμοσύνη.

Εγώ ανησυχώ για την παλίνδρομη κύηση. 

η tsh σχετίζεται και με δυσκολία σύλληψης, και με δυσκολία διατήρησης υγιούς εγκυμοσύνης, προκαλεί αποβολές, πρόωρη αποκόλληση πλακούντα, προβλήματα στη νευρολογική ανάπτυξη του εμβρύου, διαβήτη κύησης κλπ κλπ κλπ. Κάνει πολλά, υπάρχει λόγος που μας λένε να μένει σταθερά κάτω από 2...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Αυτό διάβασα κι εγώ και αγχώθηκα. Αρκετά πολύ!

Ο γιατρός μου δεν μου το σχολίασε ποτέ, όταν τις είδε.

Βέβαια τις είδε ενώ δεν είχαμε ακούσει καρδία και μου εξηγούσε τους τρόπους διακοπής.

Κορίτσι μου εγώ ξεκίνησα tsh με 3,5! Είπα στον ενδοκρινολόγο ότι θέλω ν μείνω έγκυος και μ έδωσε χάπι και την έριξα μετά από 3 χρόνια στο 0.8 αυτή τη στιγμή! Μπορώ ν πω πως τώρα που είναι στο 0,8 τον προηγούμενο μήνα ειδα έστω κ ένα θετικό τεστακι παρά όλο που δν προχώρησε! 
εμενα μ είχε πει ο γιατρός πως για σύλληψη τη θελουμε μέχρι 2 τ μαξ αλλά όσο πιο κάτω είναι τόσο καλύτερη ποιότητα ωορρηξιας και πως στην εγκυμοσύνη μέχρι 1,5 αν δν κάνω λάθος και πως με το που θ δω θετική χοριακη ν κάνω κατευθείαν tsh για ν δούμε αν αλλάξει η δόση τ χαπιού ! 
σιγουρα να πας σε ενδοκρινολόγο και ν του πεις το ιστορικό! Πιστεύω ότι θ σ δώσει χάπι τώρα που προσπαθείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Μακάρι elk μου! Περιμένω τόσους μήνες να δω το θετικό μου τέστ ελπίζω να καταφέρω να το δω κ εγώ σύντομα ♥️ εσύ πως είσαι γενικά? 

Ειμαι σίγουρη πως θα το δεις σύντομα 🤰🍼🥰

σου είπε περίπου ποτε θα κάνετε έμβρυο μεταφορά ; 

εμενα κάπως έχουν ελαττωθεί οι εμετοί κάνω μεν αλλά πιο λιγες φορές.. τώρα προσπαθώ να κόψω το χάπι για τους εμετούς να δω πως θα είμαι και χωρίς αυτό.. κατά τα αλλά καλά έχω κάνει και μια μικρή κοιλιτσα.. αύριο περιμένω και τα αποτελέσματα από την εξέταση αίματος που έκανα στην αυχενική (pappa)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ELENNA11 είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Γνωρίζει κάποια για τιμές TSH;

Πριν την εγκυμοσύνη είχα 2,234 εντός φυσιολογικών τιμών.

Στις 6,5 εβδομάδες όπου και διαγνωστικά με παλίνδρομη κύηση, έχοντας κάνει την ίδια μέρα τις ανάλογες εξετάσεις ήταν 3,557 εκτός φυσιολογικών ορίων για το 1τρίμηνο.

Λέτε να έχω θυρεοειδή; Να φταίει η TSH για την παλίνδρομη κύηση; Ο γυναικολόγος μου δεν μου πρότεινε να πάω σε ενδοκρινολόγο αλλά εγώ μέσα μου το ψάχνω.

Κορίτσι μου εγώ που έχω υπό-θυροειδισμό πιστεύω πως είναι ψηλή η τιμή σου. Συνήθως λένε ότι πρέπει η TSH να είναι κάτω απο 2 πριν την εγκυμοσύνη και να κρατιέται κάτω απο 3 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με έναν ενδοκρινολόγο και οπωσδήποτε να του πεις για την αποβολή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια ερώτηση! 
 

οποίας ο σύζυγος πήρε βιταμίνες γ το σπερμα 3 μήνες μετά από ποσο καιρό επανέλαβε σπερμοδοαγραμμα; 
πηρα το γιατρό μ κ τον ρώτησα κ μ είπε πως συνεχίζει κανονικά και 4ο μήνα τις βιταμίνες! Κ τ λέω τότε γιατί ν κάνει σπερμοδοαγραμμα τι ν δούμε; Και μ λέει ν δούμε ποσό έχει βελτιωθεί γ ν δούμε πως θ κινηθούμε παρακάτω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση! 
 

οποίας ο σύζυγος πήρε βιταμίνες γ το σπερμα 3 μήνες μετά από ποσο καιρό επανέλαβε σπερμοδοαγραμμα; 
πηρα το γιατρό μ κ τον ρώτησα κ μ είπε πως συνεχίζει κανονικά και 4ο μήνα τις βιταμίνες! Κ τ λέω τότε γιατί ν κάνει σπερμοδοαγραμμα τι ν δούμε; Και μ λέει ν δούμε ποσό έχει βελτιωθεί γ ν δούμε πως θ κινηθούμε παρακάτω 

Κορίτσι μου εμείς πήραμε 3 μήνες βιταμίνες και όταν τελείωσε το τελευταίο κουτί αφήσαμε 20 μέρες για να κάνουμε το σπερμοδιαγραμμα! Έτσι μας είπε ο γιατρός έτσι κάναμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τελικά πήγα για χοριακη το μεσημερι όποτε αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα🙏 

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου ένα καλό νούμερο 🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τελικά πήγα για χοριακη το μεσημερι όποτε αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα🙏 

Άντε θα περιμένουμε με αγωνία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τελικά πήγα για χοριακη το μεσημερι όποτε αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα🙏 

Αύριο το απόγευμα?? Τι φάση?? Τους είπες πόσα άτομα περιμένουμε? 😮💨😮💨😮💨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εμείς πήραμε 3 μήνες βιταμίνες και όταν τελείωσε το τελευταίο κουτί αφήσαμε 20 μέρες για να κάνουμε το σπερμοδιαγραμμα! Έτσι μας είπε ο γιατρός έτσι κάναμε! 

Κ γώ αυτό πιστεύα ! Ότι θ αφήναμε κάποιες μέρες και μετά θ καναμε σπερμοδιαγραμμα! Ο γιατρός μ είπε πως συνεχίζει κανονικά τις βιταμίνες , κακο λέει δν θ τ κάνουν γιατί έτσι κ αλλιώς έχουμε πρόβλημα! 
απλα ν δούμε τι βελτίωση υπήρξε γ ν δούμε πως θ κινηθούμε από εδώ κ πέρα 

🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τελικά πήγα για χοριακη το μεσημερι όποτε αύριο το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα🙏 

Καλά αποτελέσματα 🙏😘 αλλά γιατί τόσο αργά τα αποτελέσματα;;;;🧐😬😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Αύριο το απόγευμα?? Τι φάση?? Τους είπες πόσα άτομα περιμένουμε? 😮💨😮💨😮💨

Χαχαχαχ! Αντε ντεεεεεεε! Αχ δεν ξερω έτσι κάνουν εδώ στην Αθήνα σε όσα έχω πάει φαντάστειτε έχω αλλάξει 4 μικροβιολογικά γ αυτό τον λόγο γιατί αργούν να βγάλουν τα αποτελέσματα @marinamanoulitsa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου ένα καλό νούμερο 🥳

Αχ μακαριι να πανε όλα καλά🙏 ευχαριστώ πολύ κοριτσια μου ❤️ @Raf123

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...