Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου 🩷 γιατί σε λίγο θα πίστευα ότι μόνο εγώ τα βλέπω ετσι για την ώρα τα πράγματα..

Όχι, όχι πίστεψε με δεν είσαι η μόνη. Αντιθέτως οι περισσότερες τουλάχιστον είμαστε έτσι ακριβώς. Κ εγώ προσωπικό χρόνο έχω ελάχιστο. Αλλά μην απελπίζεσαι, όσο μεγαλώνει θα γίνονται καλύτερα τα πράγματα. 

Εγώ στο 1ο παιδι έλεγα γιατί έμπλεξα εγώ με αυτά (δηλαδή κ στο 2ο το είπα γιατί η μεγάλη ήταν ήδη 7 χρόνων κ είχαμε μπει σε μια άλλη σειρα🤣) αλλά φυσικά μετά αναθεώρησα. Όσο μεγάλωνε κατάλαβα ότι τελικά ήταν ότι καλυτερο έκανα στην ζωή μου, το ίδιο συμβαίνει τώρα κ με την μικρή. Κ ας είναι μέρες που νομίζω θα σκάσω!!

Σε νιώθω απόλυτα, έτσι ακριβώς είμαι κ εγώ. Ας παίρνουμε κουράγιο η μία από την αλλη😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γλυκιές μανούλες ένα πράγμα κατάλαβα μεγαλώνοντας τα μωρά μου, αξίζει κάθε λεπτό που είμαστε κοντά τους, είναι τα πιο γλυκά πλάσματα. Όσον αφορά τον περιγυρω όπως πχ γιαγιάδες, παππούδες, αδέρφια, σύζυγοι καμία φορά θα έχουν πάντα κάτι να πουν πχ εμένα μου τη λένε που η μικρή φοράει πιπίλα 2 χρονών και τρώει γλυκά κλπ κλπ ΑΠΌ ΤΟ ΈΝΑ ΑΥΤΊ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΑΠΌ ΤΟ ΆΛΛΟ Βγαίνουν το τονίζω. Με το μωρό συνεργασία και κατανόηση και θα τα βρείτε όλα στην πορεία. Να πω κιόλας ότι αυτοί που στη λένε είναι όσοι ξεβολευονται πχ πριν γεννήσω φρόντιζα τον σύζυγο, έτρεχα για το πατρικό σπίτι και μαγειρευα τις Κυριακές για την οικογένειά του συζύγου... Καταλαβαίνετε ότι μετά από τα παιδιά πολλά πράγματα κόπηκαν. Ο σύζυγος προσαρμόστηκε τώρα πια, περνάει χρόνο με τη μεγάλη και πλέον με καταλαβαίνει, τις περισσότερες φορές 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζοντας τα παραπάνω μηνύματα θέλω να πω ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό όπως κάθε άνθρωπος…Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ούτε ένα σεμινάριο και όλα βλέπω στρώνουν με τον καιρό…Το παιδί σου, σου το μαθαίνει όλα …αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη δεν θέλω να παρεξηγηθώ..πιστεύω περισσότερο στην πράξη και λιγότερο στην θεωρία…σεμινάριο θηλασμού δεν έκανα αλλά τα κατάφερα με αυτό το μωρό…μπορεί αν κάνω άλλο να μην τα καταφέρουμε …και εμενσ Είναι μέρες ξυπνάει κατευθείαν το πρωί και άλλες 2 φορές μέσα στη νύχτα δεν πιστεύω ότι είναι όπως το μάθεις το παιδί…δεν είναι ρομποτάκια δεν προγραμματίζονται οι κολικοί, τα πονάκια…ας μην κάνουμε τις μανούλες να αισθάνονται ότι κάνουν κάτι λάθος… κακά τα ψέματα υπάρχουν εύκολα και πιο ζορικα μωράκια …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Το ξέρω πως είμαι τυχερή αλλά θεωρώ πως είναι (όπως λένε οι παλιοί) όπως το μάθεις το παιδί.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μου... εμένα μέχρι τώρα δε μου έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα στο κεφάλι μου... όλα τα κάνω μόνη μου κι όλα τα προλαβαίνω...

Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το βλέπω τώρα που έχω δύο παιδεία πως φέρεται η μπέμπα τώρα και πως ήταν η μεγάλη τότε σε εκείνη την ηλικία.. είναι μέρα με νύχτα.. έτσι και αλλιώς είναι τόσο μωρό τώρα η μπέμπα που δεν μπορώ να την μάθω και κάτι απλά είναι πιο ήσυχο 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @barbie @katerinayia @evaioan @Fighterκαι όλες τις υπόλοιπες κοπέλες που δε με αφήνει να ταγκαρω σας ευχαριστώ πολύ!!!δε γνωρίζομαι με καμία προσωπικά αλλά νομίζω ότι με βοηθάτε όλες πολύ και βοηθάμε η μία την άλλη έστω και με μια κουβεντουλα...Χωρίς διάθεση για κριτική ή οτιδήποτε άλλο...Χαίρομαι πολύ που είμαστε μαζί σε όλα αυτά 💙🧿 ο μικρούλης μου και εγώ σας στέλνουμε αγωνιστικούς χαιρετισμούς και μεγάλη αγκαλιά 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

@Diwni @barbie @katerinayia @evaioan @Fighterκαι όλες τις υπόλοιπες κοπέλες που δε με αφήνει να ταγκαρω σας ευχαριστώ πολύ!!!δε γνωρίζομαι με καμία προσωπικά αλλά νομίζω ότι με βοηθάτε όλες πολύ και βοηθάμε η μία την άλλη έστω και με μια κουβεντουλα...Χωρίς διάθεση για κριτική ή οτιδήποτε άλλο...Χαίρομαι πολύ που είμαστε μαζί σε όλα αυτά 💙🧿 ο μικρούλης μου και εγώ σας στέλνουμε αγωνιστικούς χαιρετισμούς και μεγάλη αγκαλιά 🥰🥰

Χαχα τα φιλιά μας!! Ετσι είμαστε όλες μαζί σ αυτό το καινούριο κομμάτι ♥️το χουμε κορίτσια ήδη τα έχουμε πάει πολύ καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το βλέπω τώρα που έχω δύο παιδεία πως φέρεται η μπέμπα τώρα και πως ήταν η μεγάλη τότε σε εκείνη την ηλικία.. είναι μέρα με νύχτα.. έτσι και αλλιώς είναι τόσο μωρό τώρα η μπέμπα που δεν μπορώ να την μάθω και κάτι απλά είναι πιο ήσυχο 🤷‍♀️

Συμφωνώ απολύτως. Αν κ σε μένα ισχύει το αντίστροφο. Η μεγάλη μου ήταν πιο ησυχη ενώ η μπέμπα πιο γκρινιαρουλα🤣. Πάντως σίγουρα είναι πολύ διαφορετικές!

Όλες κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε κ αυτό να το θυμίζετε πάντα στον εαυτό σας. Κι αν τώρα φαίνονται δύσκολα τα πράγματα, το μόνο σίγουρο είναι πως σιγά σιγά θα στρώσουν. 

Φιλιά κ συγχαρητήρια σε όλες μας λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ σε όλα ρε κορίτσια..κι εγώ δεν πιστεύω στα σεμινάρια ότι θα αλλάξει κάτι στη ρουτίνα του μωρού η στον ύπνο..πιστεύω ότι τα μωρά μας το φτιάχνουν μόνα τους το πρόγραμμα τους τον ύπνο τους ο θαταν είναι έτοιμα.. @Demy93όπως βλέπεις είμαστε πολλές όλες περνάμε απ' αυτό το στάδιο..άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο..κι εγώ έχω πίσω ένα παιδί έναν άντρα δουλειές μαγειρέματα κάθε μέρα χίλιες δυο δραστηριότητες..εννοείται ότι δεν προλαβαίνω να κάνω μαλλιά η νύχια όχι ότι τρελαίνομουν ποτέ για αυτά δηλαδή...πάμε βόλτες δε λέω κατά βάση παιδικές χαρές και παίρνουμε τον αέρα μας...αλλά όλη η υπόλοιπη μέρα είναι ένα τρέξιμο..ένα μόνιμο δεν προλαβαίνω..το μωράκι μου είναι βολικό ευτυχώς καμιά σχέση με το μεγάλο μου βέβαια και με διευκολύνει ..κάποια κοπέλα ανέφερε το σκούπισμα πιο πάνω .το σκέφτομαι 3 μέρες για να καταφέρω να το κάνω...μόνο μαγείρεμα κάνω αναγκαστικά γιατί δε γίνεται κι αλλιώς και πλυντήρια..τ αλλά όποτε κι όταν γίνουν...είναι δύσκολο έτσι είναι η αρχή ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ..αλλιώς καμιά μας δε θα έκανε δεύτερο παιδί...εγώ θα σου πω και το άλλο να παίρνεις το μωράκι σου να κάνετε μια βόλτουλα έστω 10 λεπτά γύρω γύρω απ' το σπίτι..βοηθάει πολύ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Σήμερα μου έκανε κ έναν ωραιότατο εμετό τώρα το πρωί ενώ δεν ήπιε πολύ γαλα. Βέβαια ευτυχώς όχι ρουκέτα, αλλά έβγαλε ποσότητα. Τουλάχιστον δεν δείχνει να πονάει όσο τρώει. Αντε να έρθει η Τετάρτη να πάμε στον γιατρό να δούμε τι θα μας πει.

Προς το παρόν τρωει περίπου 120ml 6 φορές συνήθως την μέρα. Εντωμεταξύ για 1-2 μέρες το στραγγιζε το μπουκάλι κ ξεκίνησα να της κάνω 150ml αλλά όλες τις φορές δεν ήπιε ούτε καν τα 120🤔 Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των μωρών🤣🤣

Έχω την εντύπωση πάντως ότι θα έπρεπε να τρωει περισσότερο, σήμερα κλείνει τους 2 μήνες.

Κι εγώ 120 του φτιάχνω..τώρα έχει 4-5 μέρες που τον βλέπω θέλει κι άλλο και του φτιάχνω αλλά 30 και πίνει...όχι πάντα όμως..είναι 2,5 μηνών τώρα..οπότε πάνω κάτω στα ίδια είμαστε..εμένα τη νύχτα που ξυπνάει μια φορά κοιμάται στο μπουκάλι και πίνει 100😅 άβυσσος όπως το λες😅αν παίρνει βάρος και δεν την ενοχλεί και την βλέπεις χαρούμενη μην σε ανησυχεί παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Αχ κορίτσια χαίρομαι που υπάρχουν έστω κάποιες από εσάς που καταλαβαίνουν ακριβώς τι λέω και δε θεωρούν υπερβολή την τεράστια αλλαγή με ένα μωράκι...Δε λέω ότι το μωρό με εμποδίζει σε τίποτα προς Θεού απλά αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς και οι προτεραιότητες αλλάζουν και προφανώς σε ένα μωρό 2μιση μηνών δεν υπάρχει πρόγραμμα αλλά η κάθε μέρα είναι ξεχωριστή...οκ και μένα μου κοιμάται 6ωρα κάποιες μέρες τα βράδια τώρα που δεν έχουμε κολικούς αλλά προφανώς αυτές τις 6 ώρες βραδιάτικα δε θα τις χρησιμοποιήσω για να κάνω τις δουλειές αλλά για να κοιμηθώ...Χαίρομαι που κάποιες μαμάδες έχουν πολύ ήσυχα μωράκια,και εμείς σε μια ενδιάμεση κατηγορία είμαστε και σιγά σιγά θα φτιάξουμε και νύχια και μαλλιά αλλά για την ώρα προτιμώ να είμαι πάνω από το μωρό μου μέχρι να "ξεπεταχτεί"..

Κορίτσι μου κι εγώ θέλω να είμαι από πάνω από το μωρό μου και είμαι... συνέχεια!!! Κι επίσης εγώ είμαι 24/7 μόνη μου με την μπουμπού. Αλλά όπου κι αν πάω το πολύ πολύ  να πεινάσει και να τη θηλάσω. Και 3 φορές έχει χρειαστεί και να την αλλάξω. Αλλά οκ... Είναι ένα βρεφάκι... Συγγνώμη αν αισθάνθηκες ότι σε προσέβαλα με την προηγούμενη ανάρτηση μου! Θεωρώ πως χρειάζεται λίγη ψυχραιμία και υπομονή. Όλα θα βρουν το ρυθμό τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Fighter είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζοντας τα παραπάνω μηνύματα θέλω να πω ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό όπως κάθε άνθρωπος…Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ούτε ένα σεμινάριο και όλα βλέπω στρώνουν με τον καιρό…Το παιδί σου, σου το μαθαίνει όλα …αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη δεν θέλω να παρεξηγηθώ..πιστεύω περισσότερο στην πράξη και λιγότερο στην θεωρία…σεμινάριο θηλασμού δεν έκανα αλλά τα κατάφερα με αυτό το μωρό…μπορεί αν κάνω άλλο να μην τα καταφέρουμε …και εμενσ Είναι μέρες ξυπνάει κατευθείαν το πρωί και άλλες 2 φορές μέσα στη νύχτα δεν πιστεύω ότι είναι όπως το μάθεις το παιδί…δεν είναι ρομποτάκια δεν προγραμματίζονται οι κολικοί, τα πονάκια…ας μην κάνουμε τις μανούλες να αισθάνονται ότι κάνουν κάτι λάθος… κακά τα ψέματα υπάρχουν εύκολα και πιο ζορικα μωράκια …

Ναι σίγουρα στους κολικούς και στον πόνο απορρυθμίζεται το πράγμα.

Κορίτσια μου συγγνώμη αλλά αισθανόμουν πάρα πολύ όμορφα σε αυτήν την ομάδα και σήμερα βλέπω κάτι σαν "επίθεση" χωρίς λόγο. 

Αν ενόχλησα κάποια με τα λεγόμενα μου, ζητώ συγγνώμη. Αλλά ναι, εγώ θέλησα να κάνω ότι μπορώ για να μπορέσω να φροντίσω το μωράκι μου όσο καλύτερα μπορώ και όσο γίνεται χωρίς τραγικά λάθη. 

Και πάλι συγγνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσι μου κι εγώ θέλω να είμαι από πάνω από το μωρό μου και είμαι... συνέχεια!!! Κι επίσης εγώ είμαι 24/7 μόνη μου με την μπουμπού. Αλλά όπου κι αν πάω το πολύ πολύ  να πεινάσει και να τη θηλάσω. Και 3 φορές έχει χρειαστεί και να την αλλάξω. Αλλά οκ... Είναι ένα βρεφάκι... Συγγνώμη αν αισθάνθηκες ότι σε προσέβαλα με την προηγούμενη ανάρτηση μου! Θεωρώ πως χρειάζεται λίγη ψυχραιμία και υπομονή. Όλα θα βρουν το ρυθμό τους. 

Δεν προσβλήθηκα κορίτσι μου προς Θεού απλά υπάρχουν μωράκια και μωράκια όπως υπάρχουν μαμάδες και μαμάδες...κάποιες αντέχουν πιο πολλά κάποιες πιο λίγα...κάποιες βάζουν προτεραιότητες κάποιες όχι κάποιες αλλάζουν όλη τους την κοσμοθεωρία κάποιες όχι κάποιες επιστρέφουν αμέσως στη δουλειά κάποιες όχι...Είναι όλα σεβαστά και όλα επιτρεπτά και μη κατακριτέα!!!Περνάμε πολύ όμορφα δε αυτή την ομάδα και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει αυτό 🥰

Δύναμη και κουράγιο σε όλες 😍 και παραπάνω δύναμη και κουράγιο σε όσες έχουν και 2 και 3 παιδάκια,ηρωίδες 😂🩷🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Δεν προσβλήθηκα κορίτσι μου προς Θεού απλά υπάρχουν μωράκια και μωράκια όπως υπάρχουν μαμάδες και μαμάδες...κάποιες αντέχουν πιο πολλά κάποιες πιο λίγα...κάποιες βάζουν προτεραιότητες κάποιες όχι κάποιες αλλάζουν όλη τους την κοσμοθεωρία κάποιες όχι κάποιες επιστρέφουν αμέσως στη δουλειά κάποιες όχι...Είναι όλα σεβαστά και όλα επιτρεπτά και μη κατακριτέα!!!Περνάμε πολύ όμορφα δε αυτή την ομάδα και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει αυτό 🥰

Δύναμη και κουράγιο σε όλες 😍 και παραπάνω δύναμη και κουράγιο σε όσες έχουν και 2 και 3 παιδάκια,ηρωίδες 😂🩷🩵

Ναι, απλά αισθάνθηκα μια επίθεση (που συνεχίστηκε και από άλλες κοπέλες) επειδή ρώτησα τι εννοείς προσωπικό χρόνο. Συγγνώμη και πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι, απλά αισθάνθηκα μια επίθεση (που συνεχίστηκε και από άλλες κοπέλες) επειδή ρώτησα τι εννοείς προσωπικό χρόνο. Συγγνώμη και πάλι. 

Δε χρειάζεται καμία συγγνώμη κορίτσι μου 🦋🦋...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93 ωω λες να βάλω φωλιά? θα το δοκιμάσω γτ δε θέλω να ξαναπεράσω τη χθεσινή νύχτα! όχιιιιιι

εν τω μεταξύ το πρωί καταλήξαμε να κοιμηθούμε κάθετα στο κρεβάτι, ο άντρας μου με τα πόδια έξω κι εγώ κουλουριασμένη, αν μας έβλεπε κάποιος θα είχαμε πολύ πλάκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι, απλά αισθάνθηκα μια επίθεση (που συνεχίστηκε και από άλλες κοπέλες) επειδή ρώτησα τι εννοείς προσωπικό χρόνο. Συγγνώμη και πάλι. 

ακριβώς κορίτσια, σωστό και λάθος δεν υπάρχει! κάθε μανούλα κάνει αυτό που νομίζει και ταιριάζει σε κείνη και το μωρό της! τίποτα δεν είναι κατακριτέο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Demy93 ωω λες να βάλω φωλιά? θα το δοκιμάσω γτ δε θέλω να ξαναπεράσω τη χθεσινή νύχτα! όχιιιιιι

εν τω μεταξύ το πρωί καταλήξαμε να κοιμηθούμε κάθετα στο κρεβάτι, ο άντρας μου με τα πόδια έξω κι εγώ κουλουριασμένη, αν μας έβλεπε κάποιος θα είχαμε πολύ πλάκα..

Ναι νομίζω θα σε βοηθήσει να νιώθεις εσύ κυρίως πιο μεγάλη ασφάλεια για το μικράκι...έτσι και εκείνο θα συνεχίσει με κοιμάται μαζί σας και εσείς θα είστε λίγο πιο άνετοι 😍 εύχομαι να πετύχει,καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93κάνω ψυχοθεραπεία αρκετά χρόνια. Όταν γέννησα χρειάστηκα δύο μηνες να παραδεχτω στην ψυχολόγο μου ότι μου λείπει η παλιά μου ζωη γιατί νόμιζα ότι με αυτόν τον τρόπο πρόδιδα το μωρό μου το οποίο ήταν, είναι και θα είναι το πιο πολύτιμο και σημαντικό πλάσμα του κόσμου για μένα. Έλεγα ότι αν το πω κάποιος θα σκεφτεί "μα δεν το αγαπάει; Θέλει να πάει για ποτό, ταξίδι, σινεμά αντί να χαίρεται που έχει το μωράκι της;" Ένιωθα ντροπή αλλά είχα φτάσει στο σημείο να βλέπω ζευγάρια πάνω σε μηχανή και να βάζω τα κλάματα γιατί για πολλά χρόνια οι διακοπές μου με τον άντρα μου ήταν πάνω σε μια μηχανή και το λάτρευα, ένιωθα ελεύθερη και ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι τόσο αυτό όσο και αλλα αγαπημένα μου πράγματα πιθανότατα δεν θα τα ξανακάνω ποτέ. Και έκλαψα, για τη σελίδα που γύρισα και άφησα πίσω μου, έκλαψα ως φόρο τιμής στην όμορφη ζωή που έζησα και έκλαψα γιατί η ζωή μου πριν το παιδί μου ήταν κ αυτή όμορφη και είναι ανθρώπινο να μου λείψει. Και μόλις το συνειδητοποίησα αυτό και αγκάλιασα αυτή τη θλίψη, ειδα πιο καθαρά ότι η νέα μου ζωή είναι κ αυτή πανέμορφη! Διαφορετικη και πανέμορφη! Και μια μέρα θα κλάψω ξανά γιατί το παιδί μου θα μεγαλώσει και δε θα αποκοιμιεται στην αγκαλιά μου, θα κλάψω γιατί θα νοσταλγησω αυτό το κομμάτι της ζωής μου και είναι ανθρώπινο και είναι γλυκό! Οφείλεις στον εαυτό σου να διεκδικήσεις όσα κομμάτια της παλιάς σου ζωής είναι εφικτό στο βαθμό που χρειάζεσαι γιατί ξεκάθαρα είχες συνηθίσει να έχεις  περισσότερο προσωπικό χρόνο και δεν είναι εύκολο να το χάσεις σε μια μέρα και για όσα κομμάτια πέρασαν ανεπιστρεπτί είναι φυσιολογικό και τρυφερό να στεναχωρηθείς. Μπορείς φυσικά να κάνεις πολλά πράγματα με το παιδί σου και να επιστρέψεις σε μια κανονικότητα αλλά αυτό που "θρηνείς" ειναι η απόδειξη ότι αγαπούσες τη ζωή σου και πριν το παιδί. Και αυτό είναι υπέροχο γιατί μόνο πιο ευτυχισμένη μπορείς να γίνεις με τον αγαπημένο σου ανθρωπο στον κόσμο να έχει εισβάλει στη ζωή σου  ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987μου έχεις μια όμορφη σχέση με την κορούλα σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είστε παντα έτσι. Έχω τον αδερφό μου μονογονεικη οικογένεια και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι το όλο ζήτημα αλλά έχεις καλή διάθεση και αυτό είναι θετικό. Αυτό που προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να εξηγήσω ήταν ότι το νεογέννητο έχει μια απαιτητική περίοδο που αλλάζουν πολλά, ζυγιζεται η σχέση του ζευγαριού στις δυσκολίες, αναπροσαρμοζεται το άτομο και η δυαδική σχέση του ζευγαριού. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα πχ συνάντησα κοπέλα που ζήτησε από τον σύντροφό της που ήταν σε ελεύθερη σχέση να είναι ενεργός για το παιδί τους, να το πηγαίνει βόλτες κλπ και αυτός αρνήθηκε και χώρισαν απλά, εκείνη το πήρε απόφαση και μεγαλώνει το κοριτσάκι της ήρεμα και απλά, ενώ φροντίζει τον εαυτό της και την ψυχολογία της διότι πρέπει να είναι καλά για το παιδάκι της. Από την άλλη πλευρά είχα συνάδερφο που σε εποχή τηλεεργασιας απέκτησε το τρίτο και το τέταρτο μωρό, η πεθερά του ήταν συνεχώς στο σπίτι τους διότι ο συναδερφος δεν έλεγε στη γυναίκα του ότι έχει τηλεεργασια λόγω covid προκειμένου να πηγαίνει στο πατρικό του να δουλεύει και να ξεκουράζεται λίγο. Στη δεύτερη περίπτωση η οικογένεια υπέστη κρίση, η κοπέλα δεν χάλασε το γάμο της αλλά το ζευγάρι βασανίστηκε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Ο συναδερφος ακόμα και τώρα όταν του είπα μπράβο για τα τέσσερα παιδιά με στραβοκοιταξε. Προφανώς ο ίδιος δεν ήθελε να είναι πολύτεκνος. Η έλευση ενός μωρού καταβάλλει τη μάνα αλλά δοκιμάζει και το ζευγάρι κάνοντας την ψυχοσύνθεση της νέας μαμάς ακόμα χειρότερα. Αυτό είναι δύσκολο στάδιο θέλει υπομονή και επιμονή. Η χαρά με την οποία αντιμετωπίζεις το μωρό σου εμένα προσωπικά μου έδωσε δύναμη και δε θα ήθελα να μην γράφεις στην ομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Σωστηηηη!! Τώρα άρχισα να τους γράφω όλους σιγά σιγά πιο πριν δεν μπορούσα επηρεαζομουν αρκετά.. ποιος ξέρει στο δεύτερο μπορεί από την αρχή να είμαι κουλ.. πω πω ρε κορίτσι τώρα τι μου θύμησες.. μιλούσαμε και τότε που προσπαθούσαμε πριν κάνα 3+ χρόνια.. πόσο με είχατε βοηθήσει όλες τότε μετά την αποβολή μου.. τι είχες περάσει κ συ.. πόσο είναι το δεύτερο σου παιδάκι τώρα?
    • Σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου όλες σας (δεν έχω άλλες αντιδράσεις). Και για τις ευχές για το μικρό μου κοριτσάκι, και για την εγκυμοσύνη. Είστε όλες μέσα στις προσευχές μου, δεν ξεχνάω ποτέ καμία γιατί ξέρω πόσο πονάει να θέλεις ένα μωράκι και να γίνεται άπιαστο όνειρο. @marinamanoulitsa για το θέμα φιλία, μπορώ να γράψω σεντόνια ολόκληρα. Καμένη από πάνω μέχρι κάτω. Τόσο που πλέον έχω λίγες φίλες και καλές αλλά δυστυχώς όχι κολλητές. Όχι ότι δεν θέλω, αλλά έχω πληγωθεί τόσο πολύ, και από διαφορετικές φίλες στο πέρασμα των χρόνων, που έβαλα και εγώ πάνω από όλα την οικογένεια μου. Πριν έρθει το παιδάκι μου, ήταν ο καλός μου εκεί για όλα. Και φίλος, και σύντροφος και εραστής.. Εγώ θα πω μόνο ότι για να μιλήσει κάποιος άνθρωπος ετσι, με τέτοια λόγια, δεν υπήρξε ποτέ πραγματική φίλη, άρα καλύτερα να μην είναι στη ζωή σου. Ξέρω βέβαια πόσο στενάχωρο είναι αυτό, ειδικά όταν έχεις επενδύσει σε αυτή τη φιλία. Και εγώ από όταν γέννησα, έγινε ένα αυτόματο ξεκαθάρισμα. Λίγοι και καλοί!! Για τα tantrums που λέτε, εμένα με αγχωνουν αρκετά.. Η δικιά μου είναι και λίγο νευρική, οπότε δεν ξέρω όταν έρθει αυτή η ώρα αν θα έχω την ψυχική δύναμη να το χειριστώ όπως πρέπει... Έχω και αυτό το κακό, δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει, με πιάνει απίστευτο στρες, νιώθω σαν να χτυπάνε συναγερμοί στο κεφάλι μου. Ήταν πολύ πιο έντονο όσο ήταν βρεφακι, αλλά ως ένα βαθμό ακόμα το νιώθω.. Για καλή μου τύχη, η νονά της είναι ψυχολόγος, οπότε όλο και κάποια βοήθεια θα έχουμε.. Και μια φωτογραφία από την βόλτα μας σήμερα στον ήλιο 😊😊 Και να θυμάστε.. μετά τη βροχή, βγαίνει το ουράνιο τόξο 🌈🌈
    • @Katiana1987μου έχεις μια όμορφη σχέση με την κορούλα σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είστε παντα έτσι. Έχω τον αδερφό μου μονογονεικη οικογένεια και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι το όλο ζήτημα αλλά έχεις καλή διάθεση και αυτό είναι θετικό. Αυτό που προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να εξηγήσω ήταν ότι το νεογέννητο έχει μια απαιτητική περίοδο που αλλάζουν πολλά, ζυγιζεται η σχέση του ζευγαριού στις δυσκολίες, αναπροσαρμοζεται το άτομο και η δυαδική σχέση του ζευγαριού. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα πχ συνάντησα κοπέλα που ζήτησε από τον σύντροφό της που ήταν σε ελεύθερη σχέση να είναι ενεργός για το παιδί τους, να το πηγαίνει βόλτες κλπ και αυτός αρνήθηκε και χώρισαν απλά, εκείνη το πήρε απόφαση και μεγαλώνει το κοριτσάκι της ήρεμα και απλά, ενώ φροντίζει τον εαυτό της και την ψυχολογία της διότι πρέπει να είναι καλά για το παιδάκι της. Από την άλλη πλευρά είχα συνάδερφο που σε εποχή τηλεεργασιας απέκτησε το τρίτο και το τέταρτο μωρό, η πεθερά του ήταν συνεχώς στο σπίτι τους διότι ο συναδερφος δεν έλεγε στη γυναίκα του ότι έχει τηλεεργασια λόγω covid προκειμένου να πηγαίνει στο πατρικό του να δουλεύει και να ξεκουράζεται λίγο. Στη δεύτερη περίπτωση η οικογένεια υπέστη κρίση, η κοπέλα δεν χάλασε το γάμο της αλλά το ζευγάρι βασανίστηκε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Ο συναδερφος ακόμα και τώρα όταν του είπα μπράβο για τα τέσσερα παιδιά με στραβοκοιταξε. Προφανώς ο ίδιος δεν ήθελε να είναι πολύτεκνος. Η έλευση ενός μωρού καταβάλλει τη μάνα αλλά δοκιμάζει και το ζευγάρι κάνοντας την ψυχοσύνθεση της νέας μαμάς ακόμα χειρότερα. Αυτό είναι δύσκολο στάδιο θέλει υπομονή και επιμονή. Η χαρά με την οποία αντιμετωπίζεις το μωρό σου εμένα προσωπικά μου έδωσε δύναμη και δε θα ήθελα να μην γράφεις στην ομάδα. 
    • Πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσι μου! Πανέμορφη μέρα για σένα με ένα κοριτσάκι που μόλις έγινε 1 και ένα σποράκι που μόλις έγινε 199!
    • Κορίτσια τι να λέμε τώρα? Πώς μας βομβαρδίζουν με εικόνες της τέλειας ζωής της τέλειας μαμάς με το τέλειο αφράτο μπεμπέ που τρώει και κοιμάται?  Δεν ξέρω γιατί πολλοι ωραιοποιουν τις καταστάσεις.. κι αν παλευες και καιρό για παιδί σε περνάνε και για τρελή κι αχάριστη αν γκρινιάξεις.. εγώ ζοριστηκα πολύ, κυρίως στο θέμα της μοναξιάς. Σού φέρονται - οι περισσότεροι- σαν να μην επιτρέπεται να νιώθεις κάτι αρνητικό ,αφού έχεις το μωράκι σου. Καλά το τι κλάμα είχα ρίξει..   καλό είναι πάντως να εξωτερικευουμε ότι νιώθουμε για να μην φτάσουμε μετά σε πιο δύσκολες καταστάσεις.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...