Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Να μιλήσεις. Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει πραγματικά. Κι αν θες σου στέλνω την επαφή της μαίας που έκανα τα μαθήματα θηλασμού και ύπνου... (εγώ το έκανα...) χαχαχαχαχα  

Για μένα αξίζει γιατί μέσα σε 2 μέρες η Ισμήνη-Μαρία κοιμήθηκε 9,5 ώρες με μόνο μία αφύπνιση για 20 λεπτά περίπου με μισή ώρα για να την αλλάξω και να φάει. (Η παιδίατρος μου είπε στο 7ωρο σερί να την ξυπνήσω για να φάει.)

Ψευδοπερίοδος είναι μια περίοδος με πολλή μικρή διάρκεια και ροή. (Τουλάχιστον εμένα έτσι μου το εξήγησε ο γιατρός μου.)

μπερδεύτηκα 🫣🫣

αλήθεια λες; με ποια κοπέλα έκανες μάθημα; να μου τη συστήσεις... θέλω και εγω να ξεκινήσει να κοιμάται εστω και λίγο παρα πάνω...

εε μάλλον ψευδοπεριοδος ηταν και εμένα τότε... σήμερα δεν έχω τίποτα 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Barbieeη πρώτη περίοδος είναι με πολύ και συνεχόμενο αίμα διότι καθαρίζει η μήτρα μετά από πολλούς μήνες. Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που ήρθε σε εμένα ένα μήνα πριν έρθει η κανονική περίοδος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Έκανε γουλιες κ μένα από την αρχή όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο, οπότε δεν κάναμε κάτι γι'αυτο.  Προς το παρόν τρώει μια χαρά, δεν φαίνεται να δυσφορει την ώρα του φαγητου, όμως μετά φαίνεται ότι της ανεβαίνει το γάλα. Εγώ δεν την θηλάζω, ξενο πίνει.

Τώρα τις τελευταίες μέρες άρχισε να έχει περισσότερες γουλιες, δεν μίλησα ακόμα με τον γιατρό. Τετάρτη έχουμε ραντεβού για το εμβόλιο οπότε θα το συζητήσουμε τότε. Ελπίζω να στρώσει. Το γαλα το ακουω κ εγω καποια βραδια να ανεβοκατεβαινει. Στην μεγάλη μου δεν θυμάμαι ακριβώς, σίγουρα είχε γουλιες κ ευχή στην αρχή αλλά σίγουρα δεν κάναμε τίποτα, σταμάτησαν κάποια στιγμή.

Κι εγώ ξένο του δίνω..κι εμένα στο μεγάλο σταματησαν με τις στερεες...απλά να τον κόβεις στη μέση του μπουκαλιού βάλε τον να ρευτει άστον λίγο στον ώμο και μετά ξαναδώστου.να σου πω πόσα ml πίνει? Και πόσες φορές? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Τι εννοείς βρε κορίτσι μου δεν έχεις χρόνο για σένα; Εγώ ναι μεν τα κάνω όλα μαζί με την Ισμήνη-Μαρία αλλά έχω κάνει τα πάντα από τότε που ήρθαμε σπίτι μας! Έχω φτιάξει τα μαλλιά μου, τα νύχια των χεριών μου, τα δόντια μου και σε λιγες μέρες θα φτιάξω και τα πόδια μου. Και για καφέ βγαίνω, και για φαγητό πήγα... και όλα! Εννοείς μόνη σου χωρίς το μωρό; Αν ναι, δεν μπορεί να το κρατήσει κάποιος, έστω για ένα δίωρο να βγεις μια βόλτα;

Εννοώ ότι πρέπει να είμαι συνέχεια με το μωρό,επίσης εγώ πέρα από την φροντίδα του μωρού έχω ένα σπίτι που πρέπει να μαζευτεί,φαγητό,πλυντήρια,σίδερο,τον σύζυγο που λείπει όλη μέρα άρα έχω πολύ λίγο χρόνο και μαζί του..άρα που χρόνος για μένα?για την ώρα πουθενά 🤔..Μπορεί σε κάποιες από εσάς να φαίνεται περίεργο αλλά δε νομίζω ότι είναι υπερβολική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Εννοώ ότι πρέπει να είμαι συνέχεια με το μωρό,επίσης εγώ πέρα από την φροντίδα του μωρού έχω ένα σπίτι που πρέπει να μαζευτεί,φαγητό,πλυντήρια,σίδερο,τον σύζυγο που λείπει όλη μέρα άρα έχω πολύ λίγο χρόνο και μαζί του..άρα που χρόνος για μένα?για την ώρα πουθενά 🤔..Μπορεί σε κάποιες από εσάς να φαίνεται περίεργο αλλά δε νομίζω ότι είναι υπερβολική!

Κορίτσι μου δεν είσαι υπερβολική τουλάχιστον στα δικά μου μάτια 

Η μεγάλη μου κόρη ήταν και είναι ακόμα ένα πολύ δύσκολο μωρό δεν μπορούσα  να φάω ούτε μπάνιο τίποτα γιατί το μωρο έκλαιγε ασταμάτητα.. δεν το συζητώ για τα υπόλοιπα που έπρεπε να γίνουν.. χρόνος για εμένα καθόλου δεν μπορούσαμε ούτε έξω να βγούμε δεν καθόταν σε καρότσι (ούτε τώρα ) αστα να πάνε.. λοιπόν τώρα είναι 2 χρονών και εξακολουθεί να είναι ένα δύσκολο παιδί με παιδεύει πολύ σπίτι αλλά και έξω 

η μπέμπα πάλι άλλο παιδί.. (αν εξαιρέσω τον πρώτο μήνα) ,το μωρό κάθετε μόνο του είναι χαμογελαστό δεν γκρινιάζει το κυριότερο μου δίνει χρόνο να φάω να κάνω μπάνιο κάθετε με τον μπαμπά της αγκαλιά ήρεμη την κοιμίζει τι να σου πω πολύ ξεκούραστο παιδί ( για την ώρα )

θέλω να καταλήξω ότι δεν προλαβαίνεις και δεν έχεις χρόνο για εσένα επειδή το μωρό σου είναι μάλλον ειναι λίγο πιο δύσκολο αν έχετε και του κολικούς που εγώ αυτό δεν το πέρασα φαντάζομαι τα δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

ναι θηλάζω.. αλλά όπως πάει το πράγμα μπορεί και να σταματήσω 😔😔😔

Κορίτσι μου πέρασα πολύ ζόρικα αυτήν την φορά με τον θηλασμό είχαμε πολλές δυσκολίες αλλά τις ξεπεράσαμε εγώ θα σου πω αν το θέλεις να κάνεις λίγο υπομονή ακόμα θα στρώσουν τα πράγματα απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμα 

εγω πονούσα φριχτά σε σημείο να σκέφτομαι πως θα ταΐσω το μωρό πως θα βάλω το στήθος μου μέσα στο στόμα της ένιωθα καφέ φορά λες και με κόβε την θηλή 

κάνε ένα κουράγιο ακόμα 

φουλ ζεστό μπάνιο μασάζ και να αδειάζεις στο στήθος σου και εύχομαι να στρώσουν γρήγορα τα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Τι εννοείς βρε κορίτσι μου δεν έχεις χρόνο για σένα; Εγώ ναι μεν τα κάνω όλα μαζί με την Ισμήνη-Μαρία αλλά έχω κάνει τα πάντα από τότε που ήρθαμε σπίτι μας! Έχω φτιάξει τα μαλλιά μου, τα νύχια των χεριών μου, τα δόντια μου και σε λιγες μέρες θα φτιάξω και τα πόδια μου. Και για καφέ βγαίνω, και για φαγητό πήγα... και όλα! Εννοείς μόνη σου χωρίς το μωρό; Αν ναι, δεν μπορεί να το κρατήσει κάποιος, έστω για ένα δίωρο να βγεις μια βόλτα;

Είσαι τυχερή που έχεις βολικό μωράκι κορίτσι μου 🥰

Εγώ τέτοιο καιρό όχι νύχια ούτε για κατούρημα δεν μπορούσα να πάω 😂

φαγητό έξω ;;;; Τι είναι αυτό ;;; Χαχαχα 😅 να σου πω 2 χρόνια  έξω για φαγητό  ζήτημα να έχουμε πάει 3 φορές και δεν ήταν πολύ καλή εμπειρία μπορώ να πω δεν περάσαμε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Είσαι τυχερή που έχεις βολικό μωράκι κορίτσι μου 🥰

Εγώ τέτοιο καιρό όχι νύχια ούτε για κατούρημα δεν μπορούσα να πάω 😂

φαγητό έξω ;;;; Τι είναι αυτό ;;; Χαχαχα 😅 να σου πω 2 χρόνια  έξω για φαγητό  ζήτημα να έχουμε πάει 3 φορές και δεν ήταν πολύ καλή εμπειρία μπορώ να πω δεν περάσαμε καλά 

Το ξέρω πως είμαι τυχερή αλλά θεωρώ πως είναι (όπως λένε οι παλιοί) όπως το μάθεις το παιδί.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια μου... εμένα μέχρι τώρα δε μου έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα στο κεφάλι μου... όλα τα κάνω μόνη μου κι όλα τα προλαβαίνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Εννοώ ότι πρέπει να είμαι συνέχεια με το μωρό,επίσης εγώ πέρα από την φροντίδα του μωρού έχω ένα σπίτι που πρέπει να μαζευτεί,φαγητό,πλυντήρια,σίδερο,τον σύζυγο που λείπει όλη μέρα άρα έχω πολύ λίγο χρόνο και μαζί του..άρα που χρόνος για μένα?για την ώρα πουθενά 🤔..Μπορεί σε κάποιες από εσάς να φαίνεται περίεργο αλλά δε νομίζω ότι είναι υπερβολική!

Αν εξαιρέσεις το σύζυγο (που δεν έχω, αλλά μόνο έναν γατούλη) όλα τ' αλλά τα έχω... πρόγραμμα θέλει... υπομονή και ψυχραιμία! Ηρέμησε κορίτσι μου και θα τους βρεις τους ρυθμούς σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

μπερδεύτηκα 🫣🫣

αλήθεια λες; με ποια κοπέλα έκανες μάθημα; να μου τη συστήσεις... θέλω και εγω να ξεκινήσει να κοιμάται εστω και λίγο παρα πάνω...

εε μάλλον ψευδοπεριοδος ηταν και εμένα τότε... σήμερα δεν έχω τίποτα 🤷

Με τι μπερδεύτηκες;

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα...

Εμ... άρα όπως εμένα ήταν. 1 μέρα και κάτι αίμα με ελαφριά ροή και μετά τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987 με τη μαια που έκανες συνέδρισυνεδρία για τον ύπνο την κάνατε διαδικτυακά ή από κοντά. 

Αν μπορείς στείλε μου  τα στοιχεία και τι τιμές παίζουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93 καταλαβαίνω τι λες! Και είναι απολύτως λογικό. 

Εγώ φρικαρα που κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ είχα το μωρό ν κλαίει και να θέλει μόνο αγκαλιά λόγω κολικών.  

Ειπα στη μαμά μου να έρθει ένα απόγευμα να τον κρατήσει να κάνω δουλειές. Αλλά γενικά νομίζω είναι μεγάλη αλλαγή ένα μωρό και οι αλλαγές που φέρνει στην καθημερινότητα πολλές 

@Katiana1987κΙ εγώ πριν αρχίσουν οι κολικοί δεν πιεζομουν καθόλου και ειλικρινά σκεφτόμουν ότι είναι πιο καλά και εύκολα τα πράγματα απ ότι τα φανταζόμουν. Ήταν πολύ βολικό το μωράκι μου..ελπίζω όταν περάσουν οι κολικοί να μπούμε σε μια σειρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

@Demy93 καταλαβαίνω τι λες! Και είναι απολύτως λογικό. 

Εγώ φρικαρα που κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ είχα το μωρό ν κλαίει και να θέλει μόνο αγκαλιά λόγω κολικών.  

Ειπα στη μαμά μου να έρθει ένα απόγευμα να τον κρατήσει να κάνω δουλειές. Αλλά γενικά νομίζω είναι μεγάλη αλλαγή ένα μωρό και οι αλλαγές που φέρνει στην καθημερινότητα πολλές 

@Katiana1987κΙ εγώ πριν αρχίσουν οι κολικοί δεν πιεζομουν καθόλου και ειλικρινά σκεφτόμουν ότι είναι πιο καλά και εύκολα τα πράγματα απ ότι τα φανταζόμουν. Ήταν πολύ βολικό το μωράκι μου..ελπίζω όταν περάσουν οι κολικοί να μπούμε σε μια σειρά 

Εμείς ευτυχώς και τους κολικούς τους περάσαμε πολύ ελαφριά. 

Για το άλλο μήνυμα σου... διαδικτυακά την έκανα την προσωπική συνεδρία αλλά και τα μαθήματα τα έκανα όλα μέσω zoom. Το σεμινάριο κόστισε 30€ και η συνεδρία 40€... Αλλά πραγματικά τα άξιζαν τα λεφτά... Μπήκε σε πρόγραμμα πολύ εύκολα η Ισμήνη-Μαρία και σίγουρα θα έρθουν πισωγυρίσματα αλλά ακόμα και αυτά μου έμαθαν πως να τα αντιμετωπίσω. Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για την επαφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Αν εξαιρέσεις το σύζυγο (που δεν έχω, αλλά μόνο έναν γατούλη) όλα τ' αλλά τα έχω... πρόγραμμα θέλει... υπομονή και ψυχραιμία! Ηρέμησε κορίτσι μου και θα τους βρεις τους ρυθμούς σου!

Αλήθεια ο γατούλης σου πώς τη δέχτηκε την κόρη σου; Εμένα το σκυλουνι μου μια χαρά, πάει και το κοιτάζει εκεί που κοιμάται να δει αν είναι καλά 😀 έχω αφήσει να γλύψει πατούσι, το έπλυνα μετά βέβαια γτ είναι μικρός ακόμη, ακόμη και το γαύγισμα καταλαβαίνει και το σταματά, του κάνω σσσ το μωρό! Ίσως το έμαθε 😀 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Αλήθεια ο γατούλης σου πώς τη δέχτηκε την κόρη σου; Εμένα το σκυλουνι μου μια χαρά, πάει και το κοιτάζει εκεί που κοιμάται να δει αν είναι καλά 😀 έχω αφήσει να γλύψει πατούσι, το έπλυνα μετά βέβαια γτ είναι μικρός ακόμη, ακόμη και το γαύγισμα καταλαβαίνει και το σταματά, του κάνω σσσ το μωρό! Ίσως το έμαθε 😀 

Της τριβόταν στα πατουσάκια τις πρώτες μέρες. Μετά έφαγε μια κλωτσιά κατακούτελα και φοβήθηκε ο καημένος. Από τότε δεν την πολύ πλησιάζει αλλά όποτε κλαίει το μωρό αυτός νιαουρίζει. Και η Ισμήνη-Μαρία έχει αρχίσει όποτε τον βλέπει να χαμογελάει και να τον παρακολουθεί. 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93 κορίτσι μου στο πρώτο παιδάκι μου ένοιωσα αυτό που λες, αλλάζει η ζωή σου, είσαι υπεύθυνη για μια ζωή ακόμα. Συνειδητοποιεις το νέο ρόλο σου αλλά αντιλαμβάνεσαι και το ρόλο του συντρόφου σου ως μπαμπάς. Στην περίπτωση που η εργασία του τον υποχρεώνει να είναι απών αρκετές ώρες υπάρχει κενό το οποίο καλείσαι να καλύψεις επιπρόσθετα. Είσαι δύο ρολοι σε ένα άτομο, αισθάνεσαι εξουθενωμενη, όπως μεγάλη μερίδα γυναικών που γρήγορα αντιληφθηκαμε ότι το παιδί είναι κυρίως δική μας ευθύνη. Αυτό το ρόλο λοιπόν σιγά σιγά θα τον προσαρμόσεις επαναπροσδιοριζοντας τα θέλω σου πχ εγώ τώρα μετά από δύο παιδιά θέλω απλά λίγο ζεστό νερό και λίγη ησυχία για να φορτίσω μπαταρίες, όλα τα υπόλοιπα όπως νύχια, μαλλιά κλπ δε με απασχολούν και θα τα κάνω μόνη μου σπίτι παίζοντας πχ με την κόρη μου να κάνουμε ότι βαφομαστε. Μελλοντικά θα σε συμβούλευα για να πάρεις μία ανάσα να σκεφτείτε να έρχεται κάποια κυρία να σε βοηθάει λίγο πχ φέρνω μια γυναίκα ανά 20 μέρες για καθάρισμα σπιτιού. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια χαίρομαι που υπάρχουν έστω κάποιες από εσάς που καταλαβαίνουν ακριβώς τι λέω και δε θεωρούν υπερβολή την τεράστια αλλαγή με ένα μωράκι...Δε λέω ότι το μωρό με εμποδίζει σε τίποτα προς Θεού απλά αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς και οι προτεραιότητες αλλάζουν και προφανώς σε ένα μωρό 2μιση μηνών δεν υπάρχει πρόγραμμα αλλά η κάθε μέρα είναι ξεχωριστή...οκ και μένα μου κοιμάται 6ωρα κάποιες μέρες τα βράδια τώρα που δεν έχουμε κολικούς αλλά προφανώς αυτές τις 6 ώρες βραδιάτικα δε θα τις χρησιμοποιήσω για να κάνω τις δουλειές αλλά για να κοιμηθώ...Χαίρομαι που κάποιες μαμάδες έχουν πολύ ήσυχα μωράκια,και εμείς σε μια ενδιάμεση κατηγορία είμαστε και σιγά σιγά θα φτιάξουμε και νύχια και μαλλιά αλλά για την ώρα προτιμώ να είμαι πάνω από το μωρό μου μέχρι να "ξεπεταχτεί"..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

@Demy93 κορίτσι μου στο πρώτο παιδάκι μου ένοιωσα αυτό που λες, αλλάζει η ζωή σου, είσαι υπεύθυνη για μια ζωή ακόμα. Συνειδητοποιεις το νέο ρόλο σου αλλά αντιλαμβάνεσαι και το ρόλο του συντρόφου σου ως μπαμπάς. Στην περίπτωση που η εργασία του τον υποχρεώνει να είναι απών αρκετές ώρες υπάρχει κενό το οποίο καλείσαι να καλύψεις επιπρόσθετα. Είσαι δύο ρολοι σε ένα άτομο, αισθάνεσαι εξουθενωμενη, όπως μεγάλη μερίδα γυναικών που γρήγορα αντιληφθηκαμε ότι το παιδί είναι κυρίως δική μας ευθύνη. Αυτό το ρόλο λοιπόν σιγά σιγά θα τον προσαρμόσεις επαναπροσδιοριζοντας τα θέλω σου πχ εγώ τώρα μετά από δύο παιδιά θέλω απλά λίγο ζεστό νερό και λίγη ησυχία για να φορτίσω μπαταρίες, όλα τα υπόλοιπα όπως νύχια, μαλλιά κλπ δε με απασχολούν και θα τα κάνω μόνη μου σπίτι παίζοντας πχ με την κόρη μου να κάνουμε ότι βαφομαστε. Μελλοντικά θα σε συμβούλευα για να πάρεις μία ανάσα να σκεφτείτε να έρχεται κάποια κυρία να σε βοηθάει λίγο πχ φέρνω μια γυναίκα ανά 20 μέρες για καθάρισμα σπιτιού. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου 🩷 γιατί σε λίγο θα πίστευα ότι μόνο εγώ τα βλέπω ετσι για την ώρα τα πράγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

@nanoukoσου έχω στείλει μνμ

@Katiana1987ευψαριστω για το μνμ! Σου έστειλα και μερικές συμπληρωματικες απορίες 

Οκ κορίτσι μου, θα μπω να το δω μέτα, θα προσπαθήσω να κοιμηθώ τώρα λίγο! Σμρ ήταν μια κακή νύχτα, εδώ και καιρό..έχω κοιμηθεί μόνο μισή ώρα..είχε λίγη γκρίνια το βράδυ και μετά δε μπορούσα να βολευτώ με τπτ, μία κρύωνα και έψαχνα κουβέρτα, μετά φοβομουνα μην το πλακώσω με τη κουβέρτα, μετά ήθελε και ο άντρας μου κουβέρτα 🥴 δεν ξέρω τι θα κάνουμε δε βολευομαστε με τπτ στο κρεβάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Οκ κορίτσι μου, θα μπω να το δω μέτα, θα προσπαθήσω να κοιμηθώ τώρα λίγο! Σμρ ήταν μια κακή νύχτα, εδώ και καιρό..έχω κοιμηθεί μόνο μισή ώρα..είχε λίγη γκρίνια το βράδυ και μετά δε μπορούσα να βολευτώ με τπτ, μία κρύωνα και έψαχνα κουβέρτα, μετά φοβομουνα μην το πλακώσω με τη κουβέρτα, μετά ήθελε και ο άντρας μου κουβέρτα 🥴 δεν ξέρω τι θα κάνουμε δε βολευομαστε με τπτ στο κρεβάτι..

Καλημέρα κορίτσι μου..από ότι καταλαβαίνω κοιμαστε μαζί..έχεις σκεφτεί να βάλεις φωλιτσα στο κρεβάτι?ίσως έτσι επειδή καλώς θα έχει τον χώρο του και το μωρό να νιώθετε και εσείς πιο καλά να νιώθεις και το μωρό πιο ασφαλές και να μπορείς να κοιμάσαι λίγο καλύτερα 😍 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93χωρις να εχω διαβασει ολη τη συζήτηση σας παρα μονο τα τελευταία σου μηνυματα θα σ πω οτι οταν γεννησα το 1ο μ παιδακι, που το ηθελα παρα πολυ, που προσπάθησα πολυ, που εκανε 2 χρονια να ρθει, ενιωσα οτι εχασα τη γη κατω απο τ ποδια μου. Μονη μ σχεδόν ολη μερα με ενα μωρο που θηλαζε ολη μερα σκεφτομουν τι σκατα πηγα και εκανα... μετρουσα τις μερες μια μια, αντε να φτάσουμε το μηνα, τις 40, το τριμηνο. Τα βραδια ξυπνάγε αμέτρητες φορες, η αυπνια μ ειχε πιασει ταβανι, ζητημα να κοιμομουν 3 4 ωρες τη μερα συνολο. Ενιωθα οτι δ θα ξανα γινω ποτε άνθρωπος. Ευτυχώς η βρεφικη ηλικια περναει γρήγορα και κραταει ελαχιστους μηνες. Εδω να σου πω ότι εφτασαν 6 χρονων η μεγαλη και 4 η μικρη για να σταματήσουν να ξυπνανε τα βραδια αμετρητες φορες. Η μεγαλη μ μεχρι 18 μηνων ξυπνούσα πανω απο 12 13 φορες τη νυχτα. Στους 18 μηνες ξυπνούσε 5 με 6 και οταν γεννηθηκε η 2η αστο... ζητημα να κοιμόμουν τους επόμενους μηνες ενα τριωρο συνολο. Αν με ρωτήσεις πως ήταν η 2η μ βρεφακι θα σου πω απλα δεν θυμαμαι... οι πρωτοι 6 7 μηνες ειναι τοσο θολοι απο την κουραση κ την αυπνια... εχουν μονο 21 μηνες διαφορα. Αλλα στο υποσχομαι οτι ολα περνανε. Στο υποσχομαι. Θα ρθουν πολυ καλυτερες μερες απο ολες τος αποψεις να είσαι σίγουρη γι αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Αχ κορίτσια χαίρομαι που υπάρχουν έστω κάποιες από εσάς που καταλαβαίνουν ακριβώς τι λέω και δε θεωρούν υπερβολή την τεράστια αλλαγή με ένα μωράκι...Δε λέω ότι το μωρό με εμποδίζει σε τίποτα προς Θεού απλά αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς και οι προτεραιότητες αλλάζουν και προφανώς σε ένα μωρό 2μιση μηνών δεν υπάρχει πρόγραμμα αλλά η κάθε μέρα είναι ξεχωριστή...οκ και μένα μου κοιμάται 6ωρα κάποιες μέρες τα βράδια τώρα που δεν έχουμε κολικούς αλλά προφανώς αυτές τις 6 ώρες βραδιάτικα δε θα τις χρησιμοποιήσω για να κάνω τις δουλειές αλλά για να κοιμηθώ...Χαίρομαι που κάποιες μαμάδες έχουν πολύ ήσυχα μωράκια,και εμείς σε μια ενδιάμεση κατηγορία είμαστε και σιγά σιγά θα φτιάξουμε και νύχια και μαλλιά αλλά για την ώρα προτιμώ να είμαι πάνω από το μωρό μου μέχρι να "ξεπεταχτεί"..

καλημέρα κορίτσια!

κορίτσι μου...ειμαι και εγώ στην ιδια φάση να ξέρεις...δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα...μεχει τώρα μια φορά εχω πάει για καφέ και αυτή επειδή ειχε κοιμηθεί ο μπέμπης... γενικά στο σπίτι σκουπίζω μια φορά τη βδομάδα και αυτή κανενα μεσημέρι στα γρήγορα... όλη μέρα με το μωρό... δεν παλεύεται... εσένα κοιμάται και 6ωρα... εμένα κάθε δυο ώρες ξυπνάει το βράδυ...και οταν είναι για αλλαγη πανας κοιμάται μετά απο μια ώρα...οι μαύροι κύκλοι δε λενε να φύγουν... έχω εδώ και 1 μήνα λέω στον άντρα μου να κάνει υπομονή 10 μέρες και θα βρω χρόνο και για αυτόν...αλλα έχουν περάσει και έχουν ξανα περάσει αυτες οι 10 μέρες και χρόνο δεν έχω βρει 😂

θα φτιάξουν όλα όμως!

δεν μπορεί να είμαστε μια ζωή έτσι...θα μεγαλώσουν τα μικρουλια μας και δεν θα το καταλάβουμε!

μην αγχώνεσαι!  αου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά 😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Κι εγώ ξένο του δίνω..κι εμένα στο μεγάλο σταματησαν με τις στερεες...απλά να τον κόβεις στη μέση του μπουκαλιού βάλε τον να ρευτει άστον λίγο στον ώμο και μετά ξαναδώστου.να σου πω πόσα ml πίνει? Και πόσες φορές? 

Καλημέρα!

Σήμερα μου έκανε κ έναν ωραιότατο εμετό τώρα το πρωί ενώ δεν ήπιε πολύ γαλα. Βέβαια ευτυχώς όχι ρουκέτα, αλλά έβγαλε ποσότητα. Τουλάχιστον δεν δείχνει να πονάει όσο τρώει. Αντε να έρθει η Τετάρτη να πάμε στον γιατρό να δούμε τι θα μας πει.

Προς το παρόν τρωει περίπου 120ml 6 φορές συνήθως την μέρα. Εντωμεταξύ για 1-2 μέρες το στραγγιζε το μπουκάλι κ ξεκίνησα να της κάνω 150ml αλλά όλες τις φορές δεν ήπιε ούτε καν τα 120🤔 Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των μωρών🤣🤣

Έχω την εντύπωση πάντως ότι θα έπρεπε να τρωει περισσότερο, σήμερα κλείνει τους 2 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εγώ έχω ακόμα  μέρες είναι η αλήθεια!; Στη 1 Νοεμβρίου για τη β επιπέδου!  Για τα ουδέτεροφύλλα γενικά οι τιμές μου είναι πάντα φυσιολογικές. Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι μάλλον απ' τον κοβιντ κ να τις επαναλάβω πριν πάω! Αχχχχχ πως κ πως περιμένω να δω ξανά τον μικρό μου!!!;
    • Σωστηηηη!! Τώρα άρχισα να τους γράφω όλους σιγά σιγά πιο πριν δεν μπορούσα επηρεαζομουν αρκετά.. ποιος ξέρει στο δεύτερο μπορεί από την αρχή να είμαι κουλ.. πω πω ρε κορίτσι τώρα τι μου θύμησες.. μιλούσαμε και τότε που προσπαθούσαμε πριν κάνα 3+ χρόνια.. πόσο με είχατε βοηθήσει όλες τότε μετά την αποβολή μου.. τι είχες περάσει κ συ.. πόσο είναι το δεύτερο σου παιδάκι τώρα?
    • Σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου όλες σας (δεν έχω άλλες αντιδράσεις). Και για τις ευχές για το μικρό μου κοριτσάκι, και για την εγκυμοσύνη. Είστε όλες μέσα στις προσευχές μου, δεν ξεχνάω ποτέ καμία γιατί ξέρω πόσο πονάει να θέλεις ένα μωράκι και να γίνεται άπιαστο όνειρο. @marinamanoulitsa για το θέμα φιλία, μπορώ να γράψω σεντόνια ολόκληρα. Καμένη από πάνω μέχρι κάτω. Τόσο που πλέον έχω λίγες φίλες και καλές αλλά δυστυχώς όχι κολλητές. Όχι ότι δεν θέλω, αλλά έχω πληγωθεί τόσο πολύ, και από διαφορετικές φίλες στο πέρασμα των χρόνων, που έβαλα και εγώ πάνω από όλα την οικογένεια μου. Πριν έρθει το παιδάκι μου, ήταν ο καλός μου εκεί για όλα. Και φίλος, και σύντροφος και εραστής.. Εγώ θα πω μόνο ότι για να μιλήσει κάποιος άνθρωπος ετσι, με τέτοια λόγια, δεν υπήρξε ποτέ πραγματική φίλη, άρα καλύτερα να μην είναι στη ζωή σου. Ξέρω βέβαια πόσο στενάχωρο είναι αυτό, ειδικά όταν έχεις επενδύσει σε αυτή τη φιλία. Και εγώ από όταν γέννησα, έγινε ένα αυτόματο ξεκαθάρισμα. Λίγοι και καλοί!! Για τα tantrums που λέτε, εμένα με αγχωνουν αρκετά.. Η δικιά μου είναι και λίγο νευρική, οπότε δεν ξέρω όταν έρθει αυτή η ώρα αν θα έχω την ψυχική δύναμη να το χειριστώ όπως πρέπει... Έχω και αυτό το κακό, δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει, με πιάνει απίστευτο στρες, νιώθω σαν να χτυπάνε συναγερμοί στο κεφάλι μου. Ήταν πολύ πιο έντονο όσο ήταν βρεφακι, αλλά ως ένα βαθμό ακόμα το νιώθω.. Για καλή μου τύχη, η νονά της είναι ψυχολόγος, οπότε όλο και κάποια βοήθεια θα έχουμε.. Και μια φωτογραφία από την βόλτα μας σήμερα στον ήλιο 😊😊 Και να θυμάστε.. μετά τη βροχή, βγαίνει το ουράνιο τόξο 🌈🌈
    • @Katiana1987μου έχεις μια όμορφη σχέση με την κορούλα σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είστε παντα έτσι. Έχω τον αδερφό μου μονογονεικη οικογένεια και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι το όλο ζήτημα αλλά έχεις καλή διάθεση και αυτό είναι θετικό. Αυτό που προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να εξηγήσω ήταν ότι το νεογέννητο έχει μια απαιτητική περίοδο που αλλάζουν πολλά, ζυγιζεται η σχέση του ζευγαριού στις δυσκολίες, αναπροσαρμοζεται το άτομο και η δυαδική σχέση του ζευγαριού. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα πχ συνάντησα κοπέλα που ζήτησε από τον σύντροφό της που ήταν σε ελεύθερη σχέση να είναι ενεργός για το παιδί τους, να το πηγαίνει βόλτες κλπ και αυτός αρνήθηκε και χώρισαν απλά, εκείνη το πήρε απόφαση και μεγαλώνει το κοριτσάκι της ήρεμα και απλά, ενώ φροντίζει τον εαυτό της και την ψυχολογία της διότι πρέπει να είναι καλά για το παιδάκι της. Από την άλλη πλευρά είχα συνάδερφο που σε εποχή τηλεεργασιας απέκτησε το τρίτο και το τέταρτο μωρό, η πεθερά του ήταν συνεχώς στο σπίτι τους διότι ο συναδερφος δεν έλεγε στη γυναίκα του ότι έχει τηλεεργασια λόγω covid προκειμένου να πηγαίνει στο πατρικό του να δουλεύει και να ξεκουράζεται λίγο. Στη δεύτερη περίπτωση η οικογένεια υπέστη κρίση, η κοπέλα δεν χάλασε το γάμο της αλλά το ζευγάρι βασανίστηκε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Ο συναδερφος ακόμα και τώρα όταν του είπα μπράβο για τα τέσσερα παιδιά με στραβοκοιταξε. Προφανώς ο ίδιος δεν ήθελε να είναι πολύτεκνος. Η έλευση ενός μωρού καταβάλλει τη μάνα αλλά δοκιμάζει και το ζευγάρι κάνοντας την ψυχοσύνθεση της νέας μαμάς ακόμα χειρότερα. Αυτό είναι δύσκολο στάδιο θέλει υπομονή και επιμονή. Η χαρά με την οποία αντιμετωπίζεις το μωρό σου εμένα προσωπικά μου έδωσε δύναμη και δε θα ήθελα να μην γράφεις στην ομάδα. 
    • Πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσι μου! Πανέμορφη μέρα για σένα με ένα κοριτσάκι που μόλις έγινε 1 και ένα σποράκι που μόλις έγινε 199!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...