Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά 😍😍😍 είμαστε ήδη αρκετά καλύτερα!!!Αχ κορίτσια εμάς η παιδίατρος μας συστήνει το Bexsero από τον 2ο μήνα...Προβληματίζομαι αλλά θα δούμε 🤔

Γτ προβληματίζεσαι; Γενικά τι παίζει με αυτό το εμβόλιο; Που λένε ότι είναι βαρύ; Τώρα εσείς τα κάνατε τα του δεύτερου μήνα όμως ε; Άρα σκέφτεσαι για τον τρίτο; 

Οι υπόλοιπες κορίτσια ποτέ σας είπαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά 😍😍😍 είμαστε ήδη αρκετά καλύτερα!!!Αχ κορίτσια εμάς η παιδίατρος μας συστήνει το Bexsero από τον 2ο μήνα...Προβληματίζομαι αλλά θα δούμε 🤔

Κι εμένα απ' τον τρίτο ήθελε..του είπα όχι γιατί είναι βαρύ..αφού έχω περιθώριο μεχρι τους 6 μήνες γιατί να το κάνω από τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Γτ προβληματίζεσαι; Γενικά τι παίζει με αυτό το εμβόλιο; Που λένε ότι είναι βαρύ; Τώρα εσείς τα κάνατε τα του δεύτερου μήνα όμως ε; Άρα σκέφτεσαι για τον τρίτο; 

Οι υπόλοιπες κορίτσια ποτέ σας είπαν;

Στον πρώτο μου γιο του είχε κάνει δύο μέρες πυρετό και τον είχε ρίξει τελείως κάτω...κι ήταν κι οχτώ μηνων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Γτ προβληματίζεσαι; Γενικά τι παίζει με αυτό το εμβόλιο; Που λένε ότι είναι βαρύ; Τώρα εσείς τα κάνατε τα του δεύτερου μήνα όμως ε; Άρα σκέφτεσαι για τον τρίτο; 

Οι υπόλοιπες κορίτσια ποτέ σας είπαν;

Προβληματίζομαι μήπως είναι νωρίς να γίνει από τον 2ο μήνα...δε το έχουμε κάνει ακόμα,αρχές Νοέμβρη είναι να το κάνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!Χάθηκα 2 μέρες αλλά τρέχαμε με τον μικρούλη...Τελικά είχαμε ιωσούλα που του χτύπησε το στομαχάκι με αποτέλεσμα να κάνει συνέχεια εμετούς...Ευτυχώς από χτες το πρωί δε μου ξανά έκανε και ο υπέρηχος δείχνει ότι έχει υποχωρήσει αρκετά η φλεγμονή...Όλα καλά 🧿🧿..Σε ότι αφορά τους κολικούς τώρα επειδή ο δικός μου είναι ο πρώτος της ομάδας μας θα σας πω ότι και εμάς πιο πολύ μας ζορισαν οι κολικοί πάρα η ίωση...Δύσκολο στάδιο αυτό αλλά για να πάρετε κουράγιο σας λέω ότι εμάς άρχισαν να υποχωρούν από την 8η εβδομάδα και τώρα πια τους έχουμε αφήσει πίσω μας!!!

Σε σας που περνάτε τέλεια με τα μωράκια σας και δεν έχετε κανένα πρόβλημα φτου φτου μη σας ματιασω 🧿🧿 αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πως το κάνετε 🤣...Εγώ και σπίτι και μωρό και μόνη μου όλη μέρα κοντεύω να τα παίξω!!

Ευτυχώς που είναι καλύτερα ο μικρούλης! Εγώ κορίτσι μου, βασικά, δεν έχω πρόγραμμα! Όπως μας βγει κάθε μέρα. Αλλά τα καταφέρνουμε όλα. Δεν έχω ούτε μεγάλο σπίτι, ούτε κάποιον άλλον να φροντίσω. Απο την άλλη έχω ένα ήρεμο και πολύ συνεργάσιμο βρέφος και γι' αυτό είμαι πολύ τυχερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Όσες θηλάζετε ήθελα να ρωτήσω για τα κακάκια.. γενικά παρατήρησα ότι από εκεί που έκανε σε κάθε πάνα άρχισε να μου κάνει σε 2 - 3 τη μέρα.. αλλά χθες και σήμερα δε μου έχει κάνει..να ανησυχήσω?? Αν δεν κάνει μέχρι το πρωί λέω να πάρω την παιδίατρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Όσες θηλάζετε ήθελα να ρωτήσω για τα κακάκια.. γενικά παρατήρησα ότι από εκεί που έκανε σε κάθε πάνα άρχισε να μου κάνει σε 2 - 3 τη μέρα.. αλλά χθες και σήμερα δε μου έχει κάνει..να ανησυχήσω?? Αν δεν κάνει μέχρι το πρωί λέω να πάρω την παιδίατρο..

καλημέρα, εμένα έχει καιρό που δεν κάνει σε καθε γεύμα... παρόλα αυτά κάνει σίγουρα 4-5 φορες μεσα στη μέρα κακακια... κάποια στιγμή εμένα ο μπέμπης είχε να κάνει 1 μερα ολόκληρη και πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο και μου είπε στα θηλαζοντα είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ!

αλλά καλύτερα να μιλήσεις με την γιατρό σου... πότε έχετε ραντεβού για εμβόλιο; αν το μωρό παίρνει κανονικά βάρος νομίζω δεν είναι ανησυχητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

καλημέρα, εμένα έχει καιρό που δεν κάνει σε καθε γεύμα... παρόλα αυτά κάνει σίγουρα 4-5 φορες μεσα στη μέρα κακακια... κάποια στιγμή εμένα ο μπέμπης είχε να κάνει 1 μερα ολόκληρη και πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο και μου είπε στα θηλαζοντα είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ!

αλλά καλύτερα να μιλήσεις με την γιατρό σου... πότε έχετε ραντεβού για εμβόλιο; αν το μωρό παίρνει κανονικά βάρος νομίζω δεν είναι ανησυχητικό.

Καλημέρα! Το κάναμε το εμβόλιο! Ναι θα την πάρω τηλ γτ δεν το χει ξανακάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα! Το κάναμε το εμβόλιο! Ναι θα την πάρω τηλ γτ δεν το χει ξανακάνει!

Καλησπέρα κορίτσια 

ρώτησε την παιδίατρο αλλά δεν θα είναι κατι μην αγχώνεσαι μου είχε τύχει και εμένα στην μεγάλη 

εμείς θα παμε την Τρίτη για εμβόλια η μπέμπα το πρώτο η μεγάλη της ανεμοβλογιάς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; Όσες θηλάζετε ήθελα να ρωτήσω για τα κακάκια.. γενικά παρατήρησα ότι από εκεί που έκανε σε κάθε πάνα άρχισε να μου κάνει σε 2 - 3 τη μέρα.. αλλά χθες και σήμερα δε μου έχει κάνει..να ανησυχήσω?? Αν δεν κάνει μέχρι το πρωί λέω να πάρω την παιδίατρο..

Μωρέ κι εγώ απορία για τα κακάκια είχα... Εκεί που έκανε 7-8 φορές μπορεί κι 9... ξαφνικά δεν κάνει πάνω από 4. Εγώ αύριο θα κλείσω ραντεβού με την παιδίατρο για το 1ο εμβόλιο και βλέπουμε τι θα μου πει. Έχει μεγαλώσει όμως κορίτσια, το βλέπω! Και βρέχει τουλάχιστον 8 πάνες την ημέρα και δεν ανησυχώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μωρέ κι εγώ απορία για τα κακάκια είχα... Εκεί που έκανε 7-8 φορές μπορεί κι 9... ξαφνικά δεν κάνει πάνω από 4. Εγώ αύριο θα κλείσω ραντεβού με την παιδίατρο για το 1ο εμβόλιο και βλέπουμε τι θα μου πει. Έχει μεγαλώσει όμως κορίτσια, το βλέπω! Και βρέχει τουλάχιστον 8 πάνες την ημέρα και δεν ανησυχώ. 

Έτσι κι εμείς, πρώτη φορά αυτό συνέβη τώρα! Μια γνωστή μου είπε της συνέβη το ίδιο και να μην ανησυχώ! Θα πάρω αύριο την παιδίατρο! Μωρέ μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν τα βλαστάρια μας! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Έτσι κι εμείς, πρώτη φορά αυτό συνέβη τώρα! Μια γνωστή μου είπε της συνέβη το ίδιο και να μην ανησυχώ! Θα πάρω αύριο την παιδίατρο! Μωρέ μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν τα βλαστάρια μας! 😊😊

Ναι καλέ. Απλά εννοώ πως δεν ανησυχώ αν φτάνει ή όχι το γάλα μου αφού η διαφορά είναι εμφανέστατη! Θα δούμε τι θα πει και η ζυγαριά βέβαια αλλά οκ. Διάβασα στις σημειώσεις που έχω, από τα σεμινάρια θηλασμού που έχω κάνει και μπορεί λέει να μην ενεργηθούν και μια ολόκληρη εβδομάδα αν είναι δυσκοίλια. Οπότε, όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια μου... 

Κλείνουμε τους 2 μήνες αύριο και έκλεισα ραντεβού με την παιδίατρο την Πέμπτη το πρωί για να κάνει το 1ο εμβόλιο και να δει και για πρώτη φορά την Ισμήνη-Μαρία!

Πήγα στη Φανερωμένη να μιλήσω για τη βάφτιση και μου είπε ο ηγούμενος να ξανά πάω το Γενάρη. Δεν κλείνουν από τόσο νωρίς λέει... 

Σε άλλα νέα, νομίζω πως περνάει και το δεύτερο άλμα εδώ και 3-4 μέρες κι έχει μια ανησυχία γενικά η Ισμήνη-Μαρία. 

Εσείς τι κάνετε κορίτσια μου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα! Εμένα κορίτσια μου ενεργείται ανά 2 μέρες..και μπορεί να κάνει 2-3 φορές μέσα στη μέρα...ο γιατρός μου είπε είναι τελείως φυσιολογικό δεν υπάρχει πρόβλημα..μπορεί να πάρει και βδομάδα μου είπε η και 10 μέρες για τα θηλάζοντα..

@Katiana1987για ποτέ λες να κάνεις τη βάφτιση? Εγώ λέω για μετά το Πάσχα πάντως...εμείς καλά είμαστε ..όλο το απόγευμα γυρναγαμε χτες από παιδική χαρά σε παιδική χαρά κι έλεγα δε θα κάτσει τοσο πολύ αλλά έριξε έναν ύπνο δεν ξύπναγε με τίποτα παρόλη τη φασαρία μετά ξύπνησε τον τάισα και καθόταν ήσυχα μια χαρά...τελικά βόλτα ήθελε..😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια...εμεις εχουμε κανενα 2ωρο που γυρισαμε απο παιδίατρο...καναμε το πρώτο εμβόλιο μας!

προς το παρόν ο μπεμπακος θελει να κοιμάται... ξύπνησε μόνο έφαγε και ξανά κοιμήθηκε!

μας είπε η παιδίατρος οτι δεν ακουει κατι στην κοιλίτσα του και σε λιγες μέρες θα τελειώσουν οι κολικοί 🤷 (μακαρι🙏) στα κιλα είμαστε 4600 και υψος 60.5 θεωρείται ψηλος για την ηλικια του μου είπε 💙

εγω για τη βάφτιση κοριτσια περιμένω να μιλήσω με τον νονο για την ημερομηνία και να ξεκινήσω να κλείσω φωτογράφο και στολισμο απο τώρα γιατί δεν θα βρίσκω μετά 🤷

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...ποια εμβόλια κάνατε ??το επόμενο σας ποιο είναι??

εγω έκανα για γαστρεντερίτιδα, τετανο,κοκκυτη, ηπατίτιδα β και δεν θυμάμαι τι άλλο..το επόμενο είναι για πνευμονιόκοκκο.. εσείς; ρώτησα και για το bexsero και μου είπε ότι θα το κάνουμε στον 5ο μήνα γιατί κάνει υψηλό πυρετό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Barbiee είπε:

εγω έκανα για γαστρεντερίτιδα, τετανο,κοκκυτη, ηπατίτιδα β και δεν θυμάμαι τι άλλο..το επόμενο είναι για πνευμονιόκοκκο.. εσείς; ρώτησα και για το bexsero και μου είπε ότι θα το κάνουμε στον 5ο μήνα γιατί κάνει υψηλό πυρετό!

Και εμάς το 1ο μας αφορούσε όλα τα παραπάνω...Μίλησα και εγώ με την παιδίατρο και την ζήτησα αυτό να το κάνουμε 5ο 6ο να έχει μεγαλώσει λίγο παραπάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλημέρα κι από μένα! Εμένα κορίτσια μου ενεργείται ανά 2 μέρες..και μπορεί να κάνει 2-3 φορές μέσα στη μέρα...ο γιατρός μου είπε είναι τελείως φυσιολογικό δεν υπάρχει πρόβλημα..μπορεί να πάρει και βδομάδα μου είπε η και 10 μέρες για τα θηλάζοντα..

@Katiana1987για ποτέ λες να κάνεις τη βάφτιση? Εγώ λέω για μετά το Πάσχα πάντως...εμείς καλά είμαστε ..όλο το απόγευμα γυρναγαμε χτες από παιδική χαρά σε παιδική χαρά κι έλεγα δε θα κάτσει τοσο πολύ αλλά έριξε έναν ύπνο δεν ξύπναγε με τίποτα παρόλη τη φασαρία μετά ξύπνησε τον τάισα και καθόταν ήσυχα μια χαρά...τελικά βόλτα ήθελε..😂

Έτσι μας είπαν κι εμάς στα σεμινάρια. Άρα όλα καλά είμαστε!!!

Αν τελικά γίνει νονός και ο κολλητός μου, θα την κάνω μάλλον Μάρτιο/Απρίλιο. Αν γίνει μόνο η κολλητή μου, θα την κάνω Αύγουστο! Μέσα στην εβδομάδα πιστεύω θα ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια...εμεις εχουμε κανενα 2ωρο που γυρισαμε απο παιδίατρο...καναμε το πρώτο εμβόλιο μας!

προς το παρόν ο μπεμπακος θελει να κοιμάται... ξύπνησε μόνο έφαγε και ξανά κοιμήθηκε!

μας είπε η παιδίατρος οτι δεν ακουει κατι στην κοιλίτσα του και σε λιγες μέρες θα τελειώσουν οι κολικοί 🤷 (μακαρι🙏) στα κιλα είμαστε 4600 και υψος 60.5 θεωρείται ψηλος για την ηλικια του μου είπε 💙

εγω για τη βάφτιση κοριτσια περιμένω να μιλήσω με τον νονο για την ημερομηνία και να ξεκινήσω να κλείσω φωτογράφο και στολισμο απο τώρα γιατί δεν θα βρίσκω μετά 🤷

 

Εγώ για φωτογράφο ζήτησα να έρθει από την Αθήνα αυτός που μου έκανε την φωτογράφιση εγκυμοσύνης και με την Ισμήνη-Μαρία. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς βέβαια κι εδώ  και βλέπουμε. Για στολισμό νομίζω έχω βρει ήδη που θα πάω αλλά δεν έχω κλείσει τίποτα ακόμα. 

Μια χαρά ο μπέμπαρος! Ανυπομονώ να δω κι εγώ την ανάπτυξη της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

εγω έκανα για γαστρεντερίτιδα, τετανο,κοκκυτη, ηπατίτιδα β και δεν θυμάμαι τι άλλο..το επόμενο είναι για πνευμονιόκοκκο.. εσείς; ρώτησα και για το bexsero και μου είπε ότι θα το κάνουμε στον 5ο μήνα γιατί κάνει υψηλό πυρετό!

Ακριβώς αυτό το εμβόλιο κάναμε κι εμείς..και το ρίξαμε κι εμείς στον ύπνο! Πρώτη μέρα που έκανα κάποια πράγματα για τον εαυτό μου! Έβαψα νύχια 😀 και εμείς στον 5ο το bexsero! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς 60 πόντοι και πεντέμισι κιλά, πολύ καλά μας είπε η γιατρός, ούτε αδύνατος ούτε χοντρούλης! 🧿🧿 Άρα δεν αγχώνομαι κι εγώ που τρώει πεντάλεπτα! Ρουφάει λαίμαργα και πίνει αυτό που θέλει μας είπε η παιδίατρος γτ μας είδε που τρώγαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ακριβώς αυτό το εμβόλιο κάναμε κι εμείς..και το ρίξαμε κι εμείς στον ύπνο! Πρώτη μέρα που έκανα κάποια πράγματα για τον εαυτό μου! Έβαψα νύχια 😀 και εμείς στον 5ο το bexsero! 

Α εγώ πήγα την προηγούμενη Δευτέρα κι έκανα ημιμόνιμο πάλι στα χέρια κι αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού να φτιάξω μαλλί επιτέλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Εμείς 60 πόντοι και πεντέμισι κιλά, πολύ καλά μας είπε η γιατρός, ούτε αδύνατος ούτε χοντρούλης! 🧿🧿 Άρα δεν αγχώνομαι κι εγώ που τρώει πεντάλεπτα! Ρουφάει λαίμαργα και πίνει αυτό που θέλει μας είπε η παιδίατρος γτ μας είδε που τρώγαμε! 

5,5 κιλά;;; Μπράβο σας καλέ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...