Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Εμένα μου ήρθε σήμερα περίοδος...Για την ώρα με πάει ήρεμα...Ο μικρούλης μας σήμερα 58 ημερών και δείχνει πια να μπαίνει σε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα 🥰🥰🧿🧿..Την Πέμπτη έχουμε το 1ο εμβόλιο 🫣

Πω πω φτάνουμε τους 2 μήνες απίστευτο μου φαίνεται!! Μπράβο στον μικρούλη σου, νομίζω τα πηγαίνει πολύ καλά απ' ότι μας έχεις πει! 🤗🧿 Θα πάρω κι εγώ σιγά σιγά να κλείσω ραντεβού για το εμβόλιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Πω πω φτάνουμε τους 2 μήνες απίστευτο μου φαίνεται!! Μπράβο στον μικρούλη σου, νομίζω τα πηγαίνει πολύ καλά απ' ότι μας έχεις πει! 🤗🧿 Θα πάρω κι εγώ σιγά σιγά να κλείσω ραντεβού για το εμβόλιο! 

Αν εξαιρέσεις τους κολικούς που μας έχουν δημιουργήσει και ήπια δυσκοιλιότητα είμαστε πολύ καλά 🤗🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk μου ναι δεν ξέρω αν θα τη δεχτεί κιόλας την πιπίλα. 

Και σκεφτόμουν κι εγώ ν μην του δώσω πριν σαραντησω 

Τώρα στην πορεία θα δω τι θα κάνω και κυρίως τι θα  κάνει το μωρό! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Εμένα μου ήρθε σήμερα περίοδος...Για την ώρα με πάει ήρεμα...Ο μικρούλης μας σήμερα 58 ημερών και δείχνει πια να μπαίνει σε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα 🥰🥰🧿🧿..Την Πέμπτη έχουμε το 1ο εμβόλιο 🫣

Άντε τέλεια!!

Εσύ άνοιξες τον Αύγουστο με τη γέννα και είσαι τώρα μπροσταρισσα σε όλα!! 

Ελπίζω η πρώτη περίοδος να είναι νορμάλ σε ροή διάρκεια κτλ

Θα περιμένουμε εντυπώσεις την Πέμπτη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Άντε με το καλό κι εσείς. Εγώ θέλω να πάρω και την ευχή της ονοματοδοσίας... σκέφτομαι να επικοινωνήσω εδώ με τον πνευματικό μου μήπως το κανονίσουμε για την επόμενη εβδομάδα. 

Ερώτηση κρίσεως... Με τα λόχεια έχετε τελειώσει εσείς;;; Εγώ όχι ακόμα κι από χθες αισθάνομαι λες και θα μου έρθει και περίοδος... Πόσο ακόμα;;;

Εγώ δεν έχω τελειώσει ακόμα αλλά εμένα αίμα πρώτη φορά μου ήρθε στις 20 μέρες. Μέχρι τότε δεν είχα καθόλου, ούτε καν τις μέρες στην κλινική. Τώρα πια βέβαια έχω λίγα πράγματα, αλλά έχω.

Η ευχή για την ονοματοδοσια γίνεται την 8η μέρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κι άλλη μέρα. Εγώ πάντως σήμερα που σαραντισα κ ρώτησα τον παπά γι'αυτο, μου είπε όχι, δεν χρειάζεται τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια μου να σας πω τη δική μου ανησυχία! Ο μικρός μου δεν κάθεται πολύ ώρα στο στήθος να φάει, συνήθως 5 λεπτά, μετά πιπιλαει ή κοιμάται..τη μέρα τρώει ανά δίωρο σίγουρα..βάρος παίρνει σίγουρα πάνω από 200 γραμ την εβδομάδα..η παιδίατρος λέει ναην ανησυχώ αφού παίρνει βάρος! Εσείς τι λέτε;

Αφού παίρνει τόσο βάρος κ ο γιατρός σου δεν ανησυχεί, να μην το σκέφτεσαι καθόλου. Σημαίνει πως σε αυτό το 5λεπτο τρώει μια χαρά. Άλλωστε αν δεν χόρταινε θα γκρίνιαζε. Να μην αγχώνεσαι λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Αφού παίρνει τόσο βάρος κ ο γιατρός σου δεν ανησυχεί, να μην το σκέφτεσαι καθόλου. Σημαίνει πως σε αυτό το 5λεπτο τρώει μια χαρά. Άλλωστε αν δεν χόρταινε θα γκρίνιαζε. Να μην αγχώνεσαι λοιπόν!

Ευχαριστώ καλή μου!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nanoukoμην αγχώνεσαι..και εμένα τόσο τρώει...αφου αμα καμια φορά φαει πάρα πάνω μου φαίνεται περίεργο!

οσο για την ονοματοδοσία ναι γίνεται την 8η μέρα...εγω την πήρα την ευχή! Ιωάννης το όνομα!

βρήκαμε και νονό εμεις κορίτσια... οπότε σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε να οργανώνουμε τη βάφτιση!

πιπιλα ούτε εγώ ηθελα να δώσω... ήμουν πολύ κατά... αλλά αλήθεια ηρεμει με την πιπίλα τόσο πολύ...με έσωσε!

κορίτσια δινει καμια το infacalm; αλλαξαμε τις σταγόνες για τους κολικούς μηπως μας βοηθήσουν...γιατι τον ξανα πιάσανε χθες έντονα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

@nanoukoμην αγχώνεσαι..και εμένα τόσο τρώει...αφου αμα καμια φορά φαει πάρα πάνω μου φαίνεται περίεργο!

οσο για την ονοματοδοσία ναι γίνεται την 8η μέρα...εγω την πήρα την ευχή! Ιωάννης το όνομα!

βρήκαμε και νονό εμεις κορίτσια... οπότε σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε να οργανώνουμε τη βάφτιση!

πιπιλα ούτε εγώ ηθελα να δώσω... ήμουν πολύ κατά... αλλά αλήθεια ηρεμει με την πιπίλα τόσο πολύ...με έσωσε!

κορίτσια δινει καμια το infacalm; αλλαξαμε τις σταγόνες για τους κολικούς μηπως μας βοηθήσουν...γιατι τον ξανα πιάσανε χθες έντονα!

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ!  Ότι βοηθάει πολύ όταν απλά είναι νευρικός! 

Να τον χαίρεστε και με το όνομα!

Εμείς Θεόδωρο θα τον πούμε! 

Για πότε λέτε η βάφτιση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ!  Ότι βοηθάει πολύ όταν απλά είναι νευρικός! 

Να τον χαίρεστε και με το όνομα!

Εμείς Θεόδωρο θα τον πούμε! 

Για πότε λέτε η βάφτιση; 

λεμε για Κυριακή του Θωμά!

εσεις; συζητήσατε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

@nanoukoμην αγχώνεσαι..και εμένα τόσο τρώει...αφου αμα καμια φορά φαει πάρα πάνω μου φαίνεται περίεργο!

οσο για την ονοματοδοσία ναι γίνεται την 8η μέρα...εγω την πήρα την ευχή! Ιωάννης το όνομα!

βρήκαμε και νονό εμεις κορίτσια... οπότε σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε να οργανώνουμε τη βάφτιση!

πιπιλα ούτε εγώ ηθελα να δώσω... ήμουν πολύ κατά... αλλά αλήθεια ηρεμει με την πιπίλα τόσο πολύ...με έσωσε!

κορίτσια δινει καμια το infacalm; αλλαξαμε τις σταγόνες για τους κολικούς μηπως μας βοηθήσουν...γιατι τον ξανα πιάσανε χθες έντονα!

Α οκ μάλλον δεν πρέπει να τα βάζουμε τα μωρά σε καλούπια, το καθένα έχει το μοτίβο του! Σταγόνες μήπως εννοείς τις infacolic? Εμείς δοκιμάσαμε αυτές, δεν είδα διαφορά🙁🙁 σε σας βέβαια μπορεί να λειτουργήσουν! Πάντως λέει ότι δρουν συσσωρευτικα! Αλλά εγώ τις σταμάτησα στις 6 μέρες, ίσως δεν έπρεπε.. τώρα που θα ξαναδούμε την παιδίατρο θα το συζητήσω αν έχουμε ακόμη κολικούς..

Τρελαίνομαι για το Ιωάννης btw! Ήτανε και ο πρώτος μου έρωτας βέβαια😀 αχ φώναζέ τον ολοκληρο 'Ιωάννης' !! 

Εμείς μάλλον Αλέξανδρος, το όνομα του πεθερού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ νομίζω δεν προλαβαίνω τόσο σύντομα για βάφτιση, το ακούω από εσάς και πελαγώνω 😮😛

Εν τω μεταξύ δοκίμασα τον μάρσιπο, βγήκα για περπάτημα και ο μικρούλης βολεύτηκε πολύ καλά, κοιμηθήκε στη διαδρομή και νανουριστηκε τόσο καλά που ακόμη δεν έχει ξυπνήσει, ενώ τον έβγαλα και τον άφησα στην κούνια..είναι πολύ εύκολο να δεθεί τελικά, απλά νομίζω είναι για δροσερό καιρό..με ζεστή δε νομίζω να άντεχα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα δεν είμαι η μόνη που έχω ακόμα λόχεια... Ανησύχησα προς στιγμήν!!! 

@Elkμου έχει περαστεί το όνομα ήδη ναι. Μας πέρασα και στο δήμο Λευκάδας. Θα της βγάλω και διαβατήριο. 

@katerinayiaαφού μπορείς να καθυστερήσεις να πάρεις την ευχή του σαραντισμού γιατί να μην μπορείς να πάρεις αργότερα και την ευχή του ονόματος; 

@nanoukoείχα δει βιντεάκι πριν τον παραλάβω αλλά μου φάνηκε πάρα πολύ εύκολο! Άμα τον απλώσεις δε ζεστένεσαι τόσο! 

Πήρα κι εγώ την παιδίατρο σήμερα και μου είπε να την καλέσω σε 2 βδομάδες που θα γίνει 2 μηνών για να κλείσουμε ραντεβού για το πρώτο εμβόλιο. 

Εγώ σκέφτομαι για Οκτώβρη τη βάφτιση. Θα συνεννοηθώ και με τους νονούς και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Άρα δεν είμαι η μόνη που έχω ακόμα λόχεια... Ανησύχησα προς στιγμήν!!! 

@Elkμου έχει περαστεί το όνομα ήδη ναι. Μας πέρασα και στο δήμο Λευκάδας. Θα της βγάλω και διαβατήριο. 

@katerinayiaαφού μπορείς να καθυστερήσεις να πάρεις την ευχή του σαραντισμού γιατί να μην μπορείς να πάρεις αργότερα και την ευχή του ονόματος; 

@nanoukoείχα δει βιντεάκι πριν τον παραλάβω αλλά μου φάνηκε πάρα πολύ εύκολο! Άμα τον απλώσεις δε ζεστένεσαι τόσο! 

Πήρα κι εγώ την παιδίατρο σήμερα και μου είπε να την καλέσω σε 2 βδομάδες που θα γίνει 2 μηνών για να κλείσουμε ραντεβού για το πρώτο εμβόλιο. 

Εγώ σκέφτομαι για Οκτώβρη τη βάφτιση. Θα συνεννοηθώ και με τους νονούς και βλέπουμε. 

Θα το δω και τις επόμενες φορές αν τον βάλω πιο χαλαρά, τώρα ήταν η πρώτη βόλτα.. εννοείς τον επόμενο Οκτώβρη η βάφτιση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

@Elk επιτέλους πήρες ευχή και εσύ μήπως δεις άσπρη μέρα 🙏❤️

Ναι επιτέλους κατάφερα πήγα σήμερα για την ευχή γιατί το είχα και έννοια 😊

αν είχα αγόρι και εγώ Ιωάννη θα έβγαζα το παιδάκι το όνομα του μπαμπά μου 

αλλά τώρα θα βγάλω το όνομα της μαμάς μου Ροδιανή αλλά μάλλον θα την φωνάζω Ροδουλα όπως μου βγει 

Εμείς νονά είχαμε βρει πριν μείνω έγκυος μου το είχε ζητήσει φίλη μου.. το κακό είναι ότι θα την έχουμε μακριά.. εγώ βάφτιση αρχές Αυγούστου θα κάνω γιατί τότε μπορεί η νονά να έρθει στο μέρος που μένουμε λόγο δουλειάς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Άρα δεν είμαι η μόνη που έχω ακόμα λόχεια... Ανησύχησα προς στιγμήν!!! 

@Elkμου έχει περαστεί το όνομα ήδη ναι. Μας πέρασα και στο δήμο Λευκάδας. Θα της βγάλω και διαβατήριο. 

@katerinayiaαφού μπορείς να καθυστερήσεις να πάρεις την ευχή του σαραντισμού γιατί να μην μπορείς να πάρεις αργότερα και την ευχή του ονόματος; 

@nanoukoείχα δει βιντεάκι πριν τον παραλάβω αλλά μου φάνηκε πάρα πολύ εύκολο! Άμα τον απλώσεις δε ζεστένεσαι τόσο! 

Πήρα κι εγώ την παιδίατρο σήμερα και μου είπε να την καλέσω σε 2 βδομάδες που θα γίνει 2 μηνών για να κλείσουμε ραντεβού για το πρώτο εμβόλιο. 

Εγώ σκέφτομαι για Οκτώβρη τη βάφτιση. Θα συνεννοηθώ και με τους νονούς και βλέπουμε. 

Αα α ωραία τα έχεις κάνει τα διαδικαστικά διαβατήριο από τόσο νωρίς γιατί θέλεις να την βγάλεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

λεμε για Κυριακή του Θωμά!

εσεις; συζητήσατε κάτι;

Κι εμείς ή λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα λέμε.  Νομίζω θα είναι καλά και από άποψή ηλικίας του μωρού καο από άποψή εποχής 

Νονά έχουμε βρει και εμείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

@Elk μου ναι δεν ξέρω αν θα τη δεχτεί κιόλας την πιπίλα. 

Και σκεφτόμουν κι εγώ ν μην του δώσω πριν σαραντησω 

Τώρα στην πορεία θα δω τι θα κάνω και κυρίως τι θα  κάνει το μωρό! 😊😊

Πιο πολύ το λένε για να μην πάθει σύγχυση θηλών αν δεν κάνω λάθος για αυτό λένε όταν σαραντησει και μετά 

εγώ από την μια λέω αντε μακάρι να έπαιρνε μήπως γλίτωνα λίγη γκρίνια και από την άλλη λέω ωχ αν πάρει πως την κόβεις μετά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Κι εμείς ή λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα λέμε.  Νομίζω θα είναι καλά και από άποψή ηλικίας του μωρού καο από άποψή εποχής 

Νονά έχουμε βρει και εμείς! 

Ναι είναι καλή εποχή πιστεύω και εγώ μετά το Πάσχα τοτε θα διάλεγα να κάνω βάφτιση αν μπορούσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια εγώ νομίζω δεν προλαβαίνω τόσο σύντομα για βάφτιση, το ακούω από εσάς και πελαγώνω 😮😛

Εν τω μεταξύ δοκίμασα τον μάρσιπο, βγήκα για περπάτημα και ο μικρούλης βολεύτηκε πολύ καλά, κοιμηθήκε στη διαδρομή και νανουριστηκε τόσο καλά που ακόμη δεν έχει ξυπνήσει, ενώ τον έβγαλα και τον άφησα στην κούνια..είναι πολύ εύκολο να δεθεί τελικά, απλά νομίζω είναι για δροσερό καιρό..με ζεστή δε νομίζω να άντεχα..

Τι ωραία που σε βόλεψε και εσένα ο μαρσιπος με ψήνετε να τον πάρω και εγώ στο τέλος 😂

γιατί πελαγώνεις για την βάφτιση ; Δεν σε κυνηγάει κανείς οπότε μπορέσεις να την κάνεις εγώ πάνω στο χρόνο έκανα της κόρης και τώρα θα κάνω και της μπέμπας.. το μόνο κακό αν ζεις Αθήνα είναι λίγο να βρεις ημερομηνίες στις εκκλησίες και φωτογράφο τα υπόλοιπα δεν έχουν θέμα πιστεύω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Πιο πολύ το λένε για να μην πάθει σύγχυση θηλών αν δεν κάνω λάθος για αυτό λένε όταν σαραντησει και μετά 

εγώ από την μια λέω αντε μακάρι να έπαιρνε μήπως γλίτωνα λίγη γκρίνια και από την άλλη λέω ωχ αν πάρει πως την κόβεις μετά 😂

Άσε ναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. 

Θα δω στην πορεία και αναλόγως το μωρό 

Σήμερα πάλι το βράδυ ήθελε όλο στήθος.  Στο τέλος κατάλαβα ότι απλά τπ θέλει για να αποκοιμηθει και έχει χορτάσει για τα καλά (αποκοιμιοταν στο στήθος και μόλις τον έβγαζα ενω κοιμοταν ξυπνούσε και έκλαιγε) και  τον πήρα αγκαλιά παρόλο που έκλαιγε και άνοιγε στομα.  Και όντως αποκοιμηθηκε μετά από λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια εγώ νομίζω δεν προλαβαίνω τόσο σύντομα για βάφτιση, το ακούω από εσάς και πελαγώνω 😮😛

Εν τω μεταξύ δοκίμασα τον μάρσιπο, βγήκα για περπάτημα και ο μικρούλης βολεύτηκε πολύ καλά, κοιμηθήκε στη διαδρομή και νανουριστηκε τόσο καλά που ακόμη δεν έχει ξυπνήσει, ενώ τον έβγαλα και τον άφησα στην κούνια..είναι πολύ εύκολο να δεθεί τελικά, απλά νομίζω είναι για δροσερό καιρό..με ζεστή δε νομίζω να άντεχα..

Καλά ναι εννοείται οπότε θες κάνεις τη βάφτιση! 

Τόσα έχουμε να σκεφτούμε δεν θα αγχωθουμε και για αυτό 

Πολύ ωραία που σας βολεψε ο μαρσιπος! @Elkκι εγώ άρχισα να σκέφτομαι μήπως τον πάρω! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς Ιωάννη θα τον βγάλουμε τον μπεμπακο μας 💙💙🧿🧿..Εμείς κορίτσια μου είχαμε πει για βάφτιση του χρόνου τον Σεπτέμβρη αλλά μάλλον θα την καθυστερήσουμε γιατί και οι νονοί μας περιμένουν παιδάκι και θα κάνουν τώρα πολιτικό γάμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Θα το δω και τις επόμενες φορές αν τον βάλω πιο χαλαρά, τώρα ήταν η πρώτη βόλτα.. εννοείς τον επόμενο Οκτώβρη η βάφτιση;

Ναι για αρχές Οκτωβρίου του 2025 σκέφτομαι. Θα δούμε! Έχουμε χρόνο μέχρι τότε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...