Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Απύρετη από εχθές το πρωί ευτυχώς! Φτηνά τη γλίτωσα με μόνο 2 φορές παρακεταμόλη. 

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε 4-5 μέρες ακόμα να φοράω μάσκα και να πλένω καλά τα χέρια μου πριν πλησιάσω την Ισμήνη-Μαρία. Σε μια βδομάδα θα μας δει κιόλας που γινόμαστε ενός μηνός!!!😍😍😍

Εσείς τι κάνετε κορίτσια μου;;;

Άντε ωραία λίγη προσοχή ακόμα μερικές μερες και τέλος δεν σε έριξε πολύ η ίωση ευτυχώς ! 
εμείς καλά εδώ τα ίδια, εστειλα μνν στην παιδιατρο να κανονίσουμε ραντεβού για αύριο να δει επιτελους το μωρο (πρώτη φορά ) και να κάνει εμβόλιο την μεγάλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κορίτσια μιλήσαμε με παιδίατρο και μας είπε να δοκιμάσουμε τις almora drops για τους κολικούς! Είναι προβιοτικά! Για να δούμε! Πάντως το μωρό θέλει χέρια και βόλτες μες στο σπίτι για να ηρεμεί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία λίγη προσοχή ακόμα μερικές μερες και τέλος δεν σε έριξε πολύ η ίωση ευτυχώς ! 
εμείς καλά εδώ τα ίδια, εστειλα μνν στην παιδιατρο να κανονίσουμε ραντεβού για αύριο να δει επιτελους το μωρο (πρώτη φορά ) και να κάνει εμβόλιο την μεγάλη 

Ευτυχώς δε λες τίποτα! Α δεν το έχει δει ακόμα η παιδίατρος το μωρό;;; Ωχ θα πονέσει η μικρούλα σου μωρέ λιγάκι. Στα προηγούμενα εμβόλια πως αντέδρασε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εμείς κορίτσια μιλήσαμε με παιδίατρο και μας είπε να δοκιμάσουμε τις almora drops για τους κολικούς! Είναι προβιοτικά! Για να δούμε! Πάντως το μωρό θέλει χέρια και βόλτες μες στο σπίτι για να ηρεμεί! 

Ρώτα και για το biogaia. Προβιοτικά για μωρά είναι κι αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Εμείς κορίτσια μιλήσαμε με παιδίατρο και μας είπε να δοκιμάσουμε τις almora drops για τους κολικούς! Είναι προβιοτικά! Για να δούμε! Πάντως το μωρό θέλει χέρια και βόλτες μες στο σπίτι για να ηρεμεί! 

Άντε μακάρι να δουλέψει αυτό και να ηρεμήσετε κάπως κορίτσι μου περιμένουμε να μας πεις αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Ευτυχώς δε λες τίποτα! Α δεν το έχει δει ακόμα η παιδίατρος το μωρό;;; Ωχ θα πονέσει η μικρούλα σου μωρέ λιγάκι. Στα προηγούμενα εμβόλια πως αντέδρασε;;;

Όχι τώρα θα πάμε πρώτη επίσκεψη αργήσαμε.. τέλος πάντων 

εεε δεν ειναι το καλύτερο μας τώρα τα εμβόλια αλλά το καλό είναι ότι έχει από τον Φεβρουάριο να πάμε παιδιατρο όποτε θέλω να πιστεύω να το έχει ξεχάσει λίγο μην μας πιάσουν τα κλάματα πριν καν μπούμε στο ιατρείο της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όχι τώρα θα πάμε πρώτη επίσκεψη αργήσαμε.. τέλος πάντων 

εεε δεν ειναι το καλύτερο μας τώρα τα εμβόλια αλλά το καλό είναι ότι έχει από τον Φεβρουάριο να πάμε παιδιατρο όποτε θέλω να πιστεύω να το έχει ξεχάσει λίγο μην μας πιάσουν τα κλάματα πριν καν μπούμε στο ιατρείο της 

Μακάρι να είναι ήρεμη η μικρή σου!!! Και να μην έχει και παρενέργειες μετά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Μακάρι να είναι ήρεμη η μικρή σου!!! Και να μην έχει και παρενέργειες μετά!!!

Μπα μόνο ένα εμβόλιο το ιλαρά ερυθρά μας είχε κάνει πυρετο τα υπόλοιπα ήταν οκ δεν είχαμε θέμα.. τώρα έχουμε της ηπατίτιδας να κάνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου όσες κάνετε μικτή τι γαλατάκι δίνετε στα μικρά σας?? 🤗

Εγω στην αρχή που έκανα μικτή έδινα sanilac1 

δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα να σου πω την αλήθεια εμάς δεν μας πείραξε πάντως, αλλά δεν το έδωσα και για μεγάλο διάστημα για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Μπα μόνο ένα εμβόλιο το ιλαρά ερυθρά μας είχε κάνει πυρετο τα υπόλοιπα ήταν οκ δεν είχαμε θέμα.. τώρα έχουμε της ηπατίτιδας να κάνουμε 

Α πάλι καλά. Της ανεμοβλογιάς το κάνατε; Πότε γίνεται αυτό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου όσες κάνετε μικτή τι γαλατάκι δίνετε στα μικρά σας?? 🤗

Sanilac...αλλά έιχε δύο μέρες να ενεργήθει και την τρίτη έκανε σαν διάρροια δεν ξέρω αν φταίει το γάλα ...σήμερα πάλι δεν έκανε...το είπα και στο γιατρό και μου λέει τώρα δε θα κάνει συνέχεια όπως πριν ειδικά αν δίνεις και ξένο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Α πάλι καλά. Της ανεμοβλογιάς το κάνατε; Πότε γίνεται αυτό;;;

περίπου στο έτος το κάνουν της ανεμοβλογιάς το εμβόλιο αλλά εμείς δεν το κάναμε γιατί ειχα μείνει εγκυος και δεν επιτρέπεται να γίνει στο παιδί το εμβόλιο αν η μαμα είναι εγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Ρώτα και για το biogaia. Προβιοτικά για μωρά είναι κι αυτό. 

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άντε μακάρι να δουλέψει αυτό και να ηρεμήσετε κάπως κορίτσι μου περιμένουμε να μας πεις αποτελέσματα 

Ναι, κορίτσια θα σας πω! Οκ, θα ρωτήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

περίπου στο έτος το κάνουν της ανεμοβλογιάς το εμβόλιο αλλά εμείς δεν το κάναμε γιατί ειχα μείνει εγκυος και δεν επιτρέπεται να γίνει στο παιδί το εμβόλιο αν η μαμα είναι εγκυος 

Ωχ ..γτ δεν το κατάλαβα αυτό; Γτ δε γίνεται αν είναι έγκυος η μαμά; Μάλλον από την κούραση το έχω κάψει λίγο 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου όσες κάνετε μικτή τι γαλατάκι δίνετε στα μικρά σας?? 🤗

Εγώ δίνω το novalac bio 1, γιατι ειχα διαβασει καλες κριτικες για αυτο. Εμένα πάλι κάνει κακά μπορεί κ 5 φορές την μέρα, κι αυτό βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλό. Όταν πάμε παιδίατρο θα το συζητήσουμε.

Εσύ ποιο δίνεις? Σας έχει κάνει κάποιο θέμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Εγώ δίνω το novalac bio 1, γιατι ειχα διαβασει καλες κριτικες για αυτο. Εμένα πάλι κάνει κακά μπορεί κ 5 φορές την μέρα, κι αυτό βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλό. Όταν πάμε παιδίατρο θα το συζητήσουμε.

Εσύ ποιο δίνεις? Σας έχει κάνει κάποιο θέμα?

Εμένα κάνει 4-5 σίγουρα. Με αποκλειστικό θηλασμό βέβαια. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αλλά δε νομίζω πως είναι πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμένα κάνει 4-5 σίγουρα. Με αποκλειστικό θηλασμό βέβαια. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αλλά δε νομίζω πως είναι πρόβλημα. 

Ναι με αποκλειστικό θηλασμό μπορεί κ μέχρι 10 φορές την μέρα λέει. Μόνο με φόρμουλα τουλάχιστον 1. Με μικτή που κάνω εγώ, προς το παρόν, πάλι δεν έχω ιδέα. Αλλά αν βγάλω το μέσο όρο καλά είμαστε μαλλον🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Εγώ δίνω το novalac bio 1, γιατι ειχα διαβασει καλες κριτικες για αυτο. Εμένα πάλι κάνει κακά μπορεί κ 5 φορές την μέρα, κι αυτό βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλό. Όταν πάμε παιδίατρο θα το συζητήσουμε.

Εσύ ποιο δίνεις? Σας έχει κάνει κάποιο θέμα?

Εμείς έχουμε ταλαιπωρηθεί με το γαλα...Στην αρχή ξεκινήσαμε με sanilac αλλά δε μας έκατσε καλά και τώρα πήγαμε σε κατσικίσιο γιατί έχουμε δυσανεξία στην πρωτεϊνη της αγελάδας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Ωχ ..γτ δεν το κατάλαβα αυτό; Γτ δε γίνεται αν είναι έγκυος η μαμά; Μάλλον από την κούραση το έχω κάψει λίγο 😀

Γιατί όταν το παιδί κάνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς επειδή βάζουν την ασθένεια εξασθενημένη  ουσιαστικά το παιδί «νοσεί» ώστε να γίνουν αντισώματα 

Όταν η μαμα είναι εγκυος και έρχεται σε επαφή με το παιδί που έχει κάνει το εμβόλιο μπορεί να της μεταφέρει την ασθένεια ( ας έχει νοσήσει η μαμα παλιά ) και μπορεί να προκαλέσει αποβολή στο έμβρυο 

οποτε δεν το κάνουν.. τωρα που γέννησα όμως θα το βάλουμε στο πρόγραμμα να γίνει και αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Α πάλι καλά. Της ανεμοβλογιάς το κάνατε; Πότε γίνεται αυτό;;;

Τώρα κοίταξα το βιβλιαριο της το εμβόλιο αυτό το είχαμε κανονικά να γίνει 16 μηνών για την ακρίβεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Εμείς έχουμε ταλαιπωρηθεί με το γαλα...Στην αρχή ξεκινήσαμε με sanilac αλλά δε μας έκατσε καλά και τώρα πήγαμε σε κατσικίσιο γιατί έχουμε δυσανεξία στην πρωτεϊνη της αγελάδας..

Καλημέρα κορίτσι.

Να σε ρωτήσω, πως ανακαλύψατε την δυσανεξία? Τι έκανε το μπεμπακι? Εμετούς? Γιατί αγχώνομαι κ γω λίγο με το γάλα. Έκανε 2-3 φορές εμετό ως τωρα κ θέλω να το έχω κατά νου αν τυχόν δεν της κάθεται καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Τώρα κοίταξα το βιβλιαριο της το εμβόλιο αυτό το είχαμε κανονικά να γίνει 16 μηνών για την ακρίβεια 

Α ωραία. Ευχαριστώ για την πληροφορία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα κορίτσι.

Να σε ρωτήσω, πως ανακαλύψατε την δυσανεξία? Τι έκανε το μπεμπακι? Εμετούς? Γιατί αγχώνομαι κ γω λίγο με το γάλα. Έκανε 2-3 φορές εμετό ως τωρα κ θέλω να το έχω κατά νου αν τυχόν δεν της κάθεται καλά.

Καλημέρα καλημερα...

Δεν έκανε εμετό αλλά μόλις τον τάιζα άρχιζε η ανησυχία,είχε πάρα πολλά αέρια και δε μου έκανε κακά...Το έδινε σχεδόν 2 εβδομάδες,μετά πήγαμε σε frisolac για να βοηθήσουμε στην δυσκοιλιότητα αλλά και πάλι δεν είχαμε αποτέλεσμα και ευτυχώς τώρα πήραμε κατσικίσιο και ηρεμήσαμε από όλα...Εσύ ποιο δίνεις κορίτσι μου??τι έκανες τελικά με τον θηλασμό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα καλημερα...

Δεν έκανε εμετό αλλά μόλις τον τάιζα άρχιζε η ανησυχία,είχε πάρα πολλά αέρια και δε μου έκανε κακά...Το έδινε σχεδόν 2 εβδομάδες,μετά πήγαμε σε frisolac για να βοηθήσουμε στην δυσκοιλιότητα αλλά και πάλι δεν είχαμε αποτέλεσμα και ευτυχώς τώρα πήραμε κατσικίσιο και ηρεμήσαμε από όλα...Εσύ ποιο δίνεις κορίτσι μου??τι έκανες τελικά με τον θηλασμό??

Εγώ τώρα είμαι σε φάση που μειώνω τους θηλασμους για να σταματήσω τελείως. Τώρα την βάζω στήθος μόνο 3 φορές την μέρα, μετά θα το κάνω 2, μετά 1 κ μετά θα πάρω τηλ.τον γιατρό να δούμε αν πρέπει να πάρω χάπι η θα σταματήσει μόνο του.

Αντε επιτέλους να σταματήσω να ξελαφρωσω λίγο, δεν μπορώ άλλο!

Της δίνω το novalac bio 1, εκτός από τους 2-3 εμετούς κ καμία γουλιτσα που κ που, δεν μου φαίνεται να την ενοχλεί σε κάτι άλλο. Κακά κάνει 4-5 φορές την μέρα. Αέρια έχει βέβαια που την ζορίζουν αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι κ λόγω ανώριμους συστήματος ακόμα.

Απλά αγχώνομαι, ξέρεις τώρα. Να ξέρω τι να προσέχω τουλάχιστον.

Κ κάνατε εξετάσεις για να δείτε ότι όντως έχει δυσανεξία η απλά το είπε ο γιατρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...