Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς ας πούμε καλά παλεύουμε λίγο την εμφάνιση των κολικών που ευτυχώς ακόμα είναι μικρής έντασης και κάπως διαχειρισιμοι..Κατά τα άλλα παίρνουμε βάρος πολύ πολύ γρήγορα και πίνουμε οοοοολο μας το γάλα και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε κανονικά 🤗..Η παιδίατρος μας έχει ενθουσιαστεί και με την εξέλιξη του και με την ανάπτυξη 🧿🧿💙💙..Εγώ ακόμα ζοριζομαι,ευτυχώς το κλάμα υποχώρησε αισθητά αλλά η αϋπνία δεν παλεύεται με τίποτα...Κάνουμε 2ωρους και 3ωρους (σπάνια) υπνους και όπως καταλαβαίνετε και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σα τα ζόμπι κάθε μέρα 😔

Εσείς πώς είστε??τι κάνουν τα μπεμπινια? @katerinayiaπως είσαι κορίτσι μου?σε έχω στο μυαλό μου 🩷

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια μου!!!

Εμείς είμαστε πολύ καλά ακόμα. Σήμερα, 14 ημερών!!! Εγώ νομίζω είμαι από τις τυχερές με τον ύπνο. Σίγουρα μέσα στη μέρα μου κάνει έναν 5ωρο ύπνο και γενικά ξυπνάει κάθε 2,5-3 ώρες!!! Ακόμα είμαι μια χαρά από θέμα αϋπνίας... Από θέμα πολυκοσμίας στο σπίτι έχω αρχίσει και δεν την παλεύω... Ο ένας λέει έτσι, ο άλλος λέει γιουβέτσι... Πόσο δε με νοιάζει το τι λένε να ξέρανε!!!🤣🤣🤣Εγώ με την κόρη μου θα κάνουμε αυτό που θέλουμε στο τέλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς ας πούμε καλά παλεύουμε λίγο την εμφάνιση των κολικών που ευτυχώς ακόμα είναι μικρής έντασης και κάπως διαχειρισιμοι..Κατά τα άλλα παίρνουμε βάρος πολύ πολύ γρήγορα και πίνουμε οοοοολο μας το γάλα και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε κανονικά 🤗..Η παιδίατρος μας έχει ενθουσιαστεί και με την εξέλιξη του και με την ανάπτυξη 🧿🧿💙💙..Εγώ ακόμα ζοριζομαι,ευτυχώς το κλάμα υποχώρησε αισθητά αλλά η αϋπνία δεν παλεύεται με τίποτα...Κάνουμε 2ωρους και 3ωρους (σπάνια) υπνους και όπως καταλαβαίνετε και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σα τα ζόμπι κάθε μέρα 😔

Εσείς πώς είστε??τι κάνουν τα μπεμπινια? @katerinayiaπως είσαι κορίτσι μου?σε έχω στο μυαλό μου 🩷

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 
οι κολικοι είναι δύσκολη πίστα είναι η αλήθεια 

εμένα η μεγάλη δεν είχε ήμουν τυχερη τώρα η Μπέμπα δεν ξέρω πως θα πάει.. 

εεε από ύπνο μην νομίζεις και εγω ανα 2-3 ώρες max ξυπνάω  

άρχισε ενεργείτε καλά ο μικρός ; 

Τέλεια πάτε μια χαρά παίρνετε και βαρος ολα καλά μπράβο 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς ας πούμε καλά παλεύουμε λίγο την εμφάνιση των κολικών που ευτυχώς ακόμα είναι μικρής έντασης και κάπως διαχειρισιμοι..Κατά τα άλλα παίρνουμε βάρος πολύ πολύ γρήγορα και πίνουμε οοοοολο μας το γάλα και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε κανονικά 🤗..Η παιδίατρος μας έχει ενθουσιαστεί και με την εξέλιξη του και με την ανάπτυξη 🧿🧿💙💙..Εγώ ακόμα ζοριζομαι,ευτυχώς το κλάμα υποχώρησε αισθητά αλλά η αϋπνία δεν παλεύεται με τίποτα...Κάνουμε 2ωρους και 3ωρους (σπάνια) υπνους και όπως καταλαβαίνετε και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σα τα ζόμπι κάθε μέρα 😔

Εσείς πώς είστε??τι κάνουν τα μπεμπινια? @katerinayiaπως είσαι κορίτσι μου?σε έχω στο μυαλό μου 🩷

Καλημέρα! Αρχικά σ'ευχαριστω πολύ που με έχεις στο μυαλό σου! Ενώ είμαστε στην ουσία άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, νιώθω λες κ είμαστε φίλες!!

Λοιπόν, σχετικά καλά θα έλεγα. Το μπεμπακι είναι καλό, ησυχουλι προς το παρόν, αλλά κ μένα η αϋπνία με έχει τεντωσει. Γιατί κ την μέρα δεν κοιμάμαι καθόλου, γιατί έχω κ την μεγάλη μου κ λυπάμαι να την αφήνω συνέχεια μόνη.

Στα του φαγητού, την ξυπνάω ανά 3ωρο να φαει( εντωμεταξύ πάντα της χαλάω τον ύπνο της καημένης, την λυπάμαι κ αυτην). Πρώτα την βάζω στο στήθος όσο θέλει κ μετά σχεδόν σε κάθε γεύμα πίνει κ ξένο, περίπου 60μλ.

Όμως θα σας το εξομολογηθώ κ ας ακουστεί κάπως. Κατέληξα ότι δεν μου αρέσει ο θηλασμός, νιώθω τρομερή καταπίεση που θηλάζω. Αλλά είπα θα το προσπαθήσω έστω 1 μήνα, όσο έδωσα κ στην μεγάλη μου. Δεν σας κρύβω όμως ότι μετράω τις μέρες να περάσει ο μήνας να πίνει μόνο γαλα. 

Πολύ εγωιστικό ε? Το ξέρω, αλλά για δεν.. 

Η ψυχολογία μου είναι η ίδια. Κ αυτή με τα πάνω της κ τα κάτω της, αλλά αυτό το θεωρώ λογικό. Κλαίω για ασήμαντα πράγματα κ μετά κλαίω γιατί η μεγάλη μου στεναχωριεται έτσι που με βλέπει. Αλλά έχω κ μέρες που είμαι καλύτερα. Απλά λείπει κ ο αντρας μου όλη μέρα,γυρνάει κατά τις 6,7 κ γενικά νιώθω μια μοναξιά. Ευτυχώς έχω κ την μεγάλη για παρέα.

Αυτά τα νέα μας προς το παρόν. Ένα ωραιότατο υπερδιπλο σεντονι🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια μου!!!

Εμείς είμαστε πολύ καλά ακόμα. Σήμερα, 14 ημερών!!! Εγώ νομίζω είμαι από τις τυχερές με τον ύπνο. Σίγουρα μέσα στη μέρα μου κάνει έναν 5ωρο ύπνο και γενικά ξυπνάει κάθε 2,5-3 ώρες!!! Ακόμα είμαι μια χαρά από θέμα αϋπνίας... Από θέμα πολυκοσμίας στο σπίτι έχω αρχίσει και δεν την παλεύω... Ο ένας λέει έτσι, ο άλλος λέει γιουβέτσι... Πόσο δε με νοιάζει το τι λένε να ξέρανε!!!🤣🤣🤣Εγώ με την κόρη μου θα κάνουμε αυτό που θέλουμε στο τέλος!!!

Άντε ωραία αφού δεν έχεις και θέμα με την αϋπνία σε καλο δρόμο εισαι 😊

Εμείς αραιώσαμε κάπως ο αδερφός μου έφυγε η μαμα μου είναι μόνο της είχα πει αν είναι να πάει μαζί του και εκείνη να ξεκουραστεί ένα μήνα είναι εδώ , αλλά επέμενε να κάτσει μέχρι να σαραντησω 

Εγω τέτοια δεν έχω πάντως ούτε την γνωμη τους μου λένε ούτε παρεμβαίνουν με διαφορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε???

Εμείς ας πούμε καλά παλεύουμε λίγο την εμφάνιση των κολικών που ευτυχώς ακόμα είναι μικρής έντασης και κάπως διαχειρισιμοι..Κατά τα άλλα παίρνουμε βάρος πολύ πολύ γρήγορα και πίνουμε οοοοολο μας το γάλα και πολύ παραπάνω από ότι θα έπρεπε κανονικά 🤗..Η παιδίατρος μας έχει ενθουσιαστεί και με την εξέλιξη του και με την ανάπτυξη 🧿🧿💙💙..Εγώ ακόμα ζοριζομαι,ευτυχώς το κλάμα υποχώρησε αισθητά αλλά η αϋπνία δεν παλεύεται με τίποτα...Κάνουμε 2ωρους και 3ωρους (σπάνια) υπνους και όπως καταλαβαίνετε και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σα τα ζόμπι κάθε μέρα 😔

Εσείς πώς είστε??τι κάνουν τα μπεμπινια? @katerinayiaπως είσαι κορίτσι μου?σε έχω στο μυαλό μου 🩷

Οπότε τα πάτε καλύτερα από ότι βλέπω, τέλεια! Κάνε ένα κουράγιο να περάσουν οι 40 μερες κ μετά θα είσαι ακόμα καλύτερα, θα δεις.

Κοντά είσαι άλλωστε,δεν θέλεις πολύ ακόμα!

 

Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, έχετε βγει καθόλου έξω εσείς μόνο η κ με τα μωρακια σας? Σκοπεύετε να κρατήσετε το σαραντισμα? Τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα! Αρχικά σ'ευχαριστω πολύ που με έχεις στο μυαλό σου! Ενώ είμαστε στην ουσία άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, νιώθω λες κ είμαστε φίλες!!

Λοιπόν, σχετικά καλά θα έλεγα. Το μπεμπακι είναι καλό, ησυχουλι προς το παρόν, αλλά κ μένα η αϋπνία με έχει τεντωσει. Γιατί κ την μέρα δεν κοιμάμαι καθόλου, γιατί έχω κ την μεγάλη μου κ λυπάμαι να την αφήνω συνέχεια μόνη.

Στα του φαγητού, την ξυπνάω ανά 3ωρο να φαει( εντωμεταξύ πάντα της χαλάω τον ύπνο της καημένης, την λυπάμαι κ αυτην). Πρώτα την βάζω στο στήθος όσο θέλει κ μετά σχεδόν σε κάθε γεύμα πίνει κ ξένο, περίπου 60μλ.

Όμως θα σας το εξομολογηθώ κ ας ακουστεί κάπως. Κατέληξα ότι δεν μου αρέσει ο θηλασμός, νιώθω τρομερή καταπίεση που θηλάζω. Αλλά είπα θα το προσπαθήσω έστω 1 μήνα, όσο έδωσα κ στην μεγάλη μου. Δεν σας κρύβω όμως ότι μετράω τις μέρες να περάσει ο μήνας να πίνει μόνο γαλα. 

Πολύ εγωιστικό ε? Το ξέρω, αλλά για δεν.. 

Η ψυχολογία μου είναι η ίδια. Κ αυτή με τα πάνω της κ τα κάτω της, αλλά αυτό το θεωρώ λογικό. Κλαίω για ασήμαντα πράγματα κ μετά κλαίω γιατί η μεγάλη μου στεναχωριεται έτσι που με βλέπει. Αλλά έχω κ μέρες που είμαι καλύτερα. Απλά λείπει κ ο αντρας μου όλη μέρα,γυρνάει κατά τις 6,7 κ γενικά νιώθω μια μοναξιά. Ευτυχώς έχω κ την μεγάλη για παρέα.

Αυτά τα νέα μας προς το παρόν. Ένα ωραιότατο υπερδιπλο σεντονι🤣🤣

Κορίτσι μου μην νιώθεις ασχημα ούτε εύκολη διαδικασία είναι ο θηλασμός ούτε αρέσει σε όλες μας.., 

Ξέρω κοπέλα που είπε ακριβώς το ίδιο δεν μου άρεσε αυτήν η επαφή.., ο θηλασμός πρέπει να γίνετε ευχάριστα και από τις δυο πλευρές αν ένας από τους δυο δεν θέλει δεν μπορεί δεν αρέσει δεν μπορεί να γινει και δεν είναι κακο.. 

Εγω βλέπω πως δεν έχω τις ιδιες αντοχές που είχα στην πρώτη μου κόρη κουράζομαι ακρετα πιο εύκολα και εχω και την μεγαλη μου που θέλει την προσοχή μου.. δύσκολο.. δεν μένει πολύς χρόνος για ξεκούραση και ακόμα δεν εχω αναλάβει μαγείρεμα και σπίτι μόνο μετά παιδεία είμαι μέχρι στιγμής ο αντρας μου ακόμα δεν άρχισε και δουλειά από βδομάδα θα πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Οπότε τα πάτε καλύτερα από ότι βλέπω, τέλεια! Κάνε ένα κουράγιο να περάσουν οι 40 μερες κ μετά θα είσαι ακόμα καλύτερα, θα δεις.

Κοντά είσαι άλλωστε,δεν θέλεις πολύ ακόμα!

 

Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, έχετε βγει καθόλου έξω εσείς μόνο η κ με τα μωρακια σας? Σκοπεύετε να κρατήσετε το σαραντισμα? Τι λέτε?

Εγω πήγαινα καμία βόλτα με το αμαξι μέχρι την θάλασσα και στο σπίτι στην πεθερά μου που καθόμαστε στην αυλη ( έχω και εγω αυλη που βοηθάει παρά πολύ )

απλα λόγο κοβιτ σταμάτησε να βγαίνω αλλιώς την βόλτα μου την πάω κανονικά 

Απλά δεν πάω σε καφετέρια σε σούπερ και τέτοια λόγο κόσμου

γενικα εγω δεν το κρατάω το να σαραντησω όπως δεν το κράτησα και στην μεγάλη μου κόρη.. επισης και η παιδιατρος μου είπε να βγαίνω λίγο να παίρνω τον αέρα μου για την ψυχολογία μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα! Αρχικά σ'ευχαριστω πολύ που με έχεις στο μυαλό σου! Ενώ είμαστε στην ουσία άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, νιώθω λες κ είμαστε φίλες!!

Λοιπόν, σχετικά καλά θα έλεγα. Το μπεμπακι είναι καλό, ησυχουλι προς το παρόν, αλλά κ μένα η αϋπνία με έχει τεντωσει. Γιατί κ την μέρα δεν κοιμάμαι καθόλου, γιατί έχω κ την μεγάλη μου κ λυπάμαι να την αφήνω συνέχεια μόνη.

Στα του φαγητού, την ξυπνάω ανά 3ωρο να φαει( εντωμεταξύ πάντα της χαλάω τον ύπνο της καημένης, την λυπάμαι κ αυτην). Πρώτα την βάζω στο στήθος όσο θέλει κ μετά σχεδόν σε κάθε γεύμα πίνει κ ξένο, περίπου 60μλ.

Όμως θα σας το εξομολογηθώ κ ας ακουστεί κάπως. Κατέληξα ότι δεν μου αρέσει ο θηλασμός, νιώθω τρομερή καταπίεση που θηλάζω. Αλλά είπα θα το προσπαθήσω έστω 1 μήνα, όσο έδωσα κ στην μεγάλη μου. Δεν σας κρύβω όμως ότι μετράω τις μέρες να περάσει ο μήνας να πίνει μόνο γαλα. 

Πολύ εγωιστικό ε? Το ξέρω, αλλά για δεν.. 

Η ψυχολογία μου είναι η ίδια. Κ αυτή με τα πάνω της κ τα κάτω της, αλλά αυτό το θεωρώ λογικό. Κλαίω για ασήμαντα πράγματα κ μετά κλαίω γιατί η μεγάλη μου στεναχωριεται έτσι που με βλέπει. Αλλά έχω κ μέρες που είμαι καλύτερα. Απλά λείπει κ ο αντρας μου όλη μέρα,γυρνάει κατά τις 6,7 κ γενικά νιώθω μια μοναξιά. Ευτυχώς έχω κ την μεγάλη για παρέα.

Αυτά τα νέα μας προς το παρόν. Ένα ωραιότατο υπερδιπλο σεντονι🤣🤣

Έχουμε η μία την άλλη γιατί περνάμε πάνω κάτω τα ίδια...Καθόλου εγωιστικό,από το να το καταπιέζεις καλύτερα να το λες για να σου φεύγει...Αααχ αυτή η μοναξιά και εγώ μόνη μου εντελώς από τις 7ντονπρωι μέχρι τις 5 το απόγευμα στην καλύτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Οπότε τα πάτε καλύτερα από ότι βλέπω, τέλεια! Κάνε ένα κουράγιο να περάσουν οι 40 μερες κ μετά θα είσαι ακόμα καλύτερα, θα δεις.

Κοντά είσαι άλλωστε,δεν θέλεις πολύ ακόμα!

 

Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, έχετε βγει καθόλου έξω εσείς μόνο η κ με τα μωρακια σας? Σκοπεύετε να κρατήσετε το σαραντισμα? Τι λέτε?

Εμείς 2 φορές μέχρι τον παιδίατρο και αυτό ήταν...τις πρώτες μέρες που ήμουν φρικαρισμενη έλεγα στις 20 μέρες θα βγω...τώρα λέω ότι θα το κρατήσω και μετά θα πάρω τον μπεμπουλη μου και θα βγούμε για βόλτες παντού 💙🧿💙🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου μην νιώθεις ασχημα ούτε εύκολη διαδικασία είναι ο θηλασμός ούτε αρέσει σε όλες μας.., 

Ξέρω κοπέλα που είπε ακριβώς το ίδιο δεν μου άρεσε αυτήν η επαφή.., ο θηλασμός πρέπει να γίνετε ευχάριστα και από τις δυο πλευρές αν ένας από τους δυο δεν θέλει δεν μπορεί δεν αρέσει δεν μπορεί να γινει και δεν είναι κακο.. 

Εγω βλέπω πως δεν έχω τις ιδιες αντοχές που είχα στην πρώτη μου κόρη κουράζομαι ακρετα πιο εύκολα και εχω και την μεγαλη μου που θέλει την προσοχή μου.. δύσκολο.. δεν μένει πολύς χρόνος για ξεκούραση και ακόμα δεν εχω αναλάβει μαγείρεμα και σπίτι μόνο μετά παιδεία είμαι μέχρι στιγμής ο αντρας μου ακόμα δεν άρχισε και δουλειά από βδομάδα θα πάει 

Εμένα η αλήθεια είναι οτι η μεγαλη μου με βοηθάει πολύ μωρέ, αλλά κι αυτή στην ουσία είναι μόνη της όλη μέρα γιατί η ασχολούμαι με το μωρο η με καμία δουλειά κ την λυπάμαι.

Α κ εμένα προς το παρόν η μαμά μου μου φέρνει φαΐ κ μου κάνει κ καμία δουλειά, αλλά από εβδομάδα θα πάει στην αδερφή μου. Πάνε κάθε εβδομάδα απλά αυτές τις μέρες κανόνισα με τις δουλειές τους για να μην χρειαστεί να πάνε οι γονείς μου. Να δούμε τότε πως θα την παλεψουμε🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Εμένα η αλήθεια είναι οτι η μεγαλη μου με βοηθάει πολύ μωρέ, αλλά κι αυτή στην ουσία είναι μόνη της όλη μέρα γιατί η ασχολούμαι με το μωρο η με καμία δουλειά κ την λυπάμαι.

Α κ εμένα προς το παρόν η μαμά μου μου φέρνει φαΐ κ μου κάνει κ καμία δουλειά, αλλά από εβδομάδα θα πάει στην αδερφή μου. Πάνε κάθε εβδομάδα απλά αυτές τις μέρες κανόνισα με τις δουλειές τους για να μην χρειαστεί να πάνε οι γονείς μου. Να δούμε τότε πως θα την παλεψουμε🤣

Εμένα είναι μικρή μωρέ δεν μπορεί να κάνει τίποτα να βοηθήσει είναι και ζωηρή δεν σταματάει καθολου  να δω πως θα τα βγάλω πέρα  🤷‍♀️

βασικο να έχεις ένα πιάτο φαγητό 

ελα ντε να δω πως θα την παλέψουμε και εγω αυτό σκέφτομαι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα είναι μικρή μωρέ δεν μπορεί να κάνει τίποτα να βοηθήσει είναι και ζωηρή δεν σταματάει καθολου  να δω πως θα τα βγάλω πέρα  🤷‍♀️

βασικο να έχεις ένα πιάτο φαγητό 

ελα ντε να δω πως θα την παλέψουμε και εγω αυτό σκέφτομαι 😅

Στην δίαιτα μας βλέπω 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Στην δίαιτα μας βλέπω 🤣🤣🤣

Χαχαχαχα έχει να πέσει πείνα 😂 

τουλάχιστον ξέρει να μαγειρεύει ο αντρας μου 

εχω και την πεθερά μου αλλά δουλεύει και εκείνη η μάνα μου είναι μακριά όποτε καλό κουράγιο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Για μένα το θέμα της αϋπνίας είναι το πιο δύσκολο.. εύχομαι να περάσει γργ αυτό το στάδιο γτ ειλικρινά δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμη.. όσον αφορά το θέμα του θηλασμού όσο πάει.. αν τα καταφέρουμε ως εξάμηνο ευχαριστημένη θα είμαι! Τέλος, μου λείπουν πολύ οι βόλτες έξω στον ήλιο..μια δύο φορές έχουμε βγει.. αλλά μου λείπει το καθημερινό! 

Να ρωτήσω μάρσιπο έχετε βάλει; Έχω έναν, από αυτούς τους σκληρούς που είναι με λουριά..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Γεια σας κορίτσια! Για μένα το θέμα της αϋπνίας είναι το πιο δύσκολο.. εύχομαι να περάσει γργ αυτό το στάδιο γτ ειλικρινά δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμη.. όσον αφορά το θέμα του θηλασμού όσο πάει.. αν τα καταφέρουμε ως εξάμηνο ευχαριστημένη θα είμαι! Τέλος, μου λείπουν πολύ οι βόλτες έξω στον ήλιο..μια δύο φορές έχουμε βγει.. αλλά μου λείπει το καθημερινό! 

Να ρωτήσω μάρσιπο έχετε βάλει; Έχω έναν, από αυτούς τους σκληρούς που είναι με λουριά..

 

Μμμ όντως δύσκολη η αϋπνία. Άραγε πόσο καιρό πρέπει να τα ξυπνάμε στο 2ωρο -3ωρο? Δεν θυμάμαι καθόλου!

Μαρσιπο εγώ δεν έχω, δεν βάλει ποτέ, πάντως διαβάζω πως πιο βολικό είναι οι εργονομικός, τυπου Mei Tai.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μου έχω βγει κάνα 2 φορές. 1 για το δώρο της "μαμάς" και άλλη μια φορά για ένα μισάωρο περπάτημα. Το μωρό έχει πάει μόνο μέχρι την παιδίατρο. Σε 1 βδομάδα θα πάμε να πάρουμε τη μισή ευχή για να μπορούμε να βγαίνουμε έστω για λίγο περπάτημα. Μάρσιπο νομίζω μετά το μήνα θα δοκιμάσω γιατί θα περιμένω να δροσίσει λίγο...

@katerinayiaκορίτσι μου να μην έχεις τύψεις και να μην αισθάνεσαι άσχημα. Όπως νιώθει καλύτερα η μαμά θα νιώθει καλυτερα και το μωρό! Εγώ π.χ. νιώθω πολύ περήφανη που καταφέρνουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά δεν είναι για όλες! Σεβαστά όλα. 

Κι εγώ νιώθω ότι είμαστε όλες φίλες εδώ μέσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Demy93 εμένα με την αϋπνία ξέρεις τι με βοήθησε? Και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και ξεκουράζομαι..τη νύχτα τον θηλάζω ξαπλωμένη γυρνάω απ τη μια πλευρά είτε απ' την άλλη και θηλαζω και μετά τον αφήνω στο κρεβάτι και κοιμάται..τον βάζω αυτόν ψηλά κι εγώ κάθομαι πιο κάτω...κι έτσι κοιμάται κι αυτός λίγο παραπάνω 2 2.5 ώρες γιατί πριν ξύπναγε ανά 1.. εγώ πάντως δεν τον ξύπνησα ποτέ ούτε πρόκειται😂

@katerinayiaεμεις έχουμε βγει 3 φορές σε θάλασσα έχουμε πάει που έχει και παιδικη χαρά έπαιζε κι ο μεγαλος έκανε και ποδήλατο και μια χαρά πήγε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

@Demy93 εμένα με την αϋπνία ξέρεις τι με βοήθησε? Και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και ξεκουράζομαι..τη νύχτα τον θηλάζω ξαπλωμένη γυρνάω απ τη μια πλευρά είτε απ' την άλλη και θηλαζω και μετά τον αφήνω στο κρεβάτι και κοιμάται..τον βάζω αυτόν ψηλά κι εγώ κάθομαι πιο κάτω...κι έτσι κοιμάται κι αυτός λίγο παραπάνω 2 2.5 ώρες γιατί πριν ξύπναγε ανά 1.. εγώ πάντως δεν τον ξύπνησα ποτέ ούτε πρόκειται😂

@katerinayiaεμεις έχουμε βγει 3 φορές σε θάλασσα έχουμε πάει που έχει και παιδικη χαρά έπαιζε κι ο μεγαλος έκανε και ποδήλατο και μια χαρά πήγε 

Εμείς που κοιμόμαστε μαζί ούτως ή άλλως, αν νυστάζω πολύ μέσα στη νύχτα, τη θηλάζω κι εγώ ξαπλωμένη!

Τα έχουμε βρει πάντως με τη μικρή μου!

Α βγήκατε κιόλας εσείς, ε;;; Εγώ θα περιμένω την άλλη Πέμπτη που θα πάρουμε τη μισή ευχή, για να βγούμε καμία βόλτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμείς που κοιμόμαστε μαζί ούτως ή άλλως, αν νυστάζω πολύ μέσα στη νύχτα, τη θηλάζω κι εγώ ξαπλωμένη!

Τα έχουμε βρει πάντως με τη μικρή μου!

Α βγήκατε κιόλας εσείς, ε;;; Εγώ θα περιμένω την άλλη Πέμπτη που θα πάρουμε τη μισή ευχή, για να βγούμε καμία βόλτα!

Κορίτσια λέω κι εγώ να το δοκιμάσω ξαπλωμένη αλλά φοβάμαι μήπως το πλακώσω.. αυτό για τη μισή ευχή δεν το θυμόμουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια λέω κι εγώ να το δοκιμάσω ξαπλωμένη αλλά φοβάμαι μήπως το πλακώσω.. αυτό για τη μισή ευχή δεν το θυμόμουν! 

Είναι πάρα πολύ έντονο το ένστικτο μας νομίζω για να μην πλακώσουμε τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια λέω κι εγώ να το δοκιμάσω ξαπλωμένη αλλά φοβάμαι μήπως το πλακώσω.. αυτό για τη μισή ευχή δεν το θυμόμουν! 

Γι αυτό εγώ αφού θηλάσει τον βάζω στην πάνω μερια στο κρεβάτι(όχι τέρμα πάνω) κι εγώ κάθομαι πολύ πιο κάτω του..στα πόδια του ας πούμε ..η άλλες φορές τον έχω πολύ πιο μακριά από μένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η μαμά12345 είπε:

Γι αυτό εγώ αφού θηλάσει τον βάζω στην πάνω μερια στο κρεβάτι(όχι τέρμα πάνω) κι εγώ κάθομαι πολύ πιο κάτω του..στα πόδια του ας πούμε ..η άλλες φορές τον έχω πολύ πιο μακριά από μένα 

Καλή ιδέα!! Η αλήθεια πιο πολύ τον άντρα μου φοβάμαι που είναι αρκετών κυβικών 😀 αλλά κάπως θα το βολεψουμε

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Είναι πάρα πολύ έντονο το ένστικτο μας νομίζω για να μην πλακώσουμε τα μωράκια μας!

Καλά σγρ ισχύει!! Το ένστικτο της μάνας είναι πολύ ισχυρή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πως είστε;;; Πως πάνε τα μπεμπίνια σας; @Christi.D.Τι λέει κορίτσι μου;;; Θα βγει ο μικρός ή θα μείνει καμία βδομάδα ακόμα;;;

Εμείς εχθές είχαμε ένα "ζόρικο" απόγευμα!!! Μέχρι τη 1 τη νύχτα έκλαιγε η Ισμήνη-Μαρία και ηρεμούσε μόνο στο στήθος. Ούτε βόλτα, ούτε άλλη αγκαλιά, ούτε πιπίλα ήθελε. Μόνο στο στήθος μου ηρεμούσε η αγάπη μου!!! 

Κι άκουσα και το άλλο ανεπανάληπτο σήμερα!!! Μήπως να της βάλεις ένα πρόγραμμα;;; Στο βρέφος των 15 ημερών βρε κορίτσια αλήθεια τώρα... Τι σκατά πρόγραμμα να βάλω καλέ;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πως είστε;;; Πως πάνε τα μπεμπίνια σας; @Christi.D.Τι λέει κορίτσι μου;;; Θα βγει ο μικρός ή θα μείνει καμία βδομάδα ακόμα;;;

Εμείς εχθές είχαμε ένα "ζόρικο" απόγευμα!!! Μέχρι τη 1 τη νύχτα έκλαιγε η Ισμήνη-Μαρία και ηρεμούσε μόνο στο στήθος. Ούτε βόλτα, ούτε άλλη αγκαλιά, ούτε πιπίλα ήθελε. Μόνο στο στήθος μου ηρεμούσε η αγάπη μου!!! 

Κι άκουσα και το άλλο ανεπανάληπτο σήμερα!!! Μήπως να της βάλεις ένα πρόγραμμα;;; Στο βρέφος των 15 ημερών βρε κορίτσια αλήθεια τώρα... Τι σκατά πρόγραμμα να βάλω καλέ;;;

 

 Καλησπέρα..εντάξει τέτοια θ ακούσεις πολλά...απ' τη μια θα μπαίνουν κι απ' την άλλη θα βγαίνουν..εσύ κάνεις το καλύτερο για σένα και το μωρακι σου και τέλος ...έτσι με ρώτησε και μένα η μάνα μου μια μέρα αν μπήκε σε πρόγραμμα το μωρό..της λέω κάτσε να πάει 2-3 μηνών και βλέπουμε και πάλι δύσκολο...νομίζουν έτσι είναι ...σήμερα πως είναι η μικρούλα σου?

Σήμερα ανέλαβε δράση ο άντρας μου μπας και πάρει πιπίλα γιατί Μεχρι στιγμής μ έχει κάνει εμένα πιπίλα κι εγώ δε μπορώ να κάθομαι τόσες ώρες να πιπιλαει..η αλήθεια είναι θέλει χρονο κορίτσια κι εγώ δεν έχω.δεν προλαβαίνω.τον έχω παραμελήσει το μεγάλο μου γιο τελείως και νιώθω τυψεις...απο βδομάδα ξεκινάει κι ο άντρας μου δουλειά εκεί να δούμε..ξεκίνησα του δίνω και μπουκάλι ...αλλά και την πιπίλα με τίποτα δεν την πήρε ...θα πάρω κι άλλες να δοκιμάσω κι ότι γίνει ..έχετε καμία να μου προτείνετε να μοιάζει με το στήθος? Να είναι για μωράκια που θηλάζουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Δυστυχώς δεν ξέρω να σας πω για πιπίλα.. εμένα η γκρίνια τον πιάνει εκεί 3 μετά τα μεσάνυχτα έως 6-7 το πρωί, δλδ αυτές τις ώρες θέλει να κάθεται στήθος και όταν τον βάζουμε στην κούνια τσιρίζει.. από γεύματα είμαστε εκεί στο δίωρο εμείς.. αύριο λέμε να τον βάλουμε για πρώτη φορά στο μπανιερό! Μέχρι τώρα τον κάνουμε στο όρθιο στον νιπτήρα..

@Christi.D. κι εγώ σε σκεφτόμουν πώς είστε και αν πλησιάζετε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
    • Πάλι καλά είναι καλή η πίεση!  Αν δεν τρέφεται σωστά μέσα στην μήτρα καλύτερα να γεννηθεί. Εγώ γι αυτό γεννήθηκα πρόωρα γιατί δεν τρεφόμουν καλά και δεν μπορούσε τότε να το δει ο γιατρός…και ήμουν η μισή απ την δικη σου και μόλις 33 εβδομάδων και τώρα αν με δεις….1,70 και αν με αφήσουν να φάω πιάνω και τα 70 κιλά 🤣🤣🤣🤣 Κάνε ασκήσεις στην μπαλα θα σε βοηθήσουν γενικά…για την καισαρική μην σε φοβίσει κάτι, οι πρώτες μέρες είναι, αλλά όσο περπατάς τόσο πιο γρήγορα αναρρώνεις.    Εγω κορίτσια έχω από τις 7 το πρωί πολλές συσπάσεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...