Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

οχι βρε τι να πειράζει που βγήκες απλά μάσκα να φοράς αν μπαίνεις σε μαγαζιά 

κοριτσι μου μην την αφήνεις και κοιμάται τόσο πολύ σερί χωρίς να έχει φαει 

Και εμένα αυτό ήταν το πρόβλημα μου με την Μπέμπα ότι κοιμόταν πολλές ώρες σερί και δεν ξυπνούσε να φαει 

οταν θηλαζεις ανα δυο ώρες πρέπει να την σηκώνεις για να θηλάσει ( 2 ωρες από την ώρα που αρχίσει ο θηλαμος) άντε βαριά τρίωρο μην την αφήνεις πιο πολύ.. δεν έχουν ακόμα την ικανότητα να ξυπναν από μόνο τους επειδή πεινάνε 

Για αυτό και εγω είχα ζοριστεί την πρώτη βδομαδα με την Μπέμπα επειδή κοιμοταν 5 ώρες σερί.. τώρα το σταμάτησε αυτο μπήκε σε μια σειρά άρχισε να ξυπνάει από μόνη της για φαγητό 

Πως να την ξυπνήσω δεν ξέρω!!!

Εκπέμπω SOS @Elkμου!!! Δώσε μας τα φώτα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Πως να την ξυπνήσω δεν ξέρω!!!

Εκπέμπω SOS @Elkμου!!! Δώσε μας τα φώτα σου!!!

Βγάλτης τα ρούχα, πείραξε τα αυτιά της, βρεξτην γενικά ενόχλησε την :) το πόσο ενοχλητική θα είσαι εξαρτάται από το πόσο επείγον είναι να ξυπνήσει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987αν κανει εναν τετοιον υπνο μεσα στη μερα αστο ησυχο τ μωρακι σου. Αν τρωει ανα 2 με 3 ωρες μεσα στη μερα δ υπάρχει προβλημα να κανει κ εναν τέτοιο υπνο. Μολις ανακτήσει κ τ βαρος γεννησης δ θα σε απασχολει ανα ποσο τρωει. Αλλωστε καταλαβαινεις κ συ αν σ αδειαζει τ στηθος.  Αν τρωει ικανοποιητικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Πως να την ξυπνήσω δεν ξέρω!!!

Εκπέμπω SOS @Elkμου!!! Δώσε μας τα φώτα σου!!!

Έλα ντε; εδώ σε θέλω τώρα… πως την ξυπνάς ; Εμένα ο αντρας μου έκανε μεγάλο αγώνα για να την βάλει σε μια σειρά δεν ήταν εύκολο μας βγήκε η ψυχή 

Εμένα δεν καταλάβαινα τίποτα πάντως…  ούτε αυτιά ούτε πατουσες ούτε άλλαγμα μπιμπιλινο… με τον μπάνιο κάπως ξυπνούσε αλλά και αυτό δεν έπιανε πάντα.. 

με παιδιατρο έχεις επικοινωνία ; Για ρώτησε να δεις τι θα σου πει κάθε ποτε πρέπει να την ταΐζεις 

Κοιμάται με τέτοιος ρυθμούς γενικα ; Ή κάνει έναν ύπνο την μέρα τέτοιο όπως λέει και η @Diwni ; 

γιατι εμένα ήταν όλοι οι ύπνοι έτσι κοιμόταν με τέτοιους ρυθμούς 5 ώρα και με έβαλαν χερι και στο νοσοκομείο ( παιδίατροι + μαιες ) αλλά και η δικιά μου παιδιατρος ήταν όλοι τους κατηγορηματικοί ότι δεν πρέπει να περναει το 3 ωρο τα γεύματα της τουλάχιστον τώρα στην αρχή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Katiana1987αν κανει εναν τετοιον υπνο μεσα στη μερα αστο ησυχο τ μωρακι σου. Αν τρωει ανα 2 με 3 ωρες μεσα στη μερα δ υπάρχει προβλημα να κανει κ εναν τέτοιο υπνο. Μολις ανακτήσει κ τ βαρος γεννησης δ θα σε απασχολει ανα ποσο τρωει. Αλλωστε καταλαβαινεις κ συ αν σ αδειαζει τ στηθος.  Αν τρωει ικανοποιητικα.

Ναι, ένας τέτοιος ύπνος ανά 24ωρο είναι!!! Και είναι πεινάλο γενικά! Υπάρχουν και ώρες που μπορεί να φάει και στη 1-1,5 ώρα! Γενικά, όποτε κάνει "ουά", τρώει για κάνα τέταρτο!!! Αφού λερώνει κι 7 πάνες minimum τη μέρα... αν είναι κι ικανοποιητικό το βάρος της μεθαύριο, νομίζω θα σταματήσω ν' αγχώνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι, ένας τέτοιος ύπνος ανά 24ωρο είναι!!! Και είναι πεινάλο γενικά! Υπάρχουν και ώρες που μπορεί να φάει και στη 1-1,5 ώρα! Γενικά, όποτε κάνει "ουά", τρώει για κάνα τέταρτο!!! Αφού λερώνει κι 7 πάνες minimum τη μέρα... αν είναι κι ικανοποιητικό το βάρος της μεθαύριο, νομίζω θα σταματήσω ν' αγχώνομαι!

Αν είναι ένας στο 24 ωρο είσαι οκ 

το συνεχόμενα είναι το θέμα που έκανε εμένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αν είναι ένας στο 24 ωρο είσαι οκ 

το συνεχόμενα είναι το θέμα που έκανε εμένα 

Όχι καλέ!!! Πεινάει συχνά γενικά!!! Γι' αυτό και δεν έχω "τρελαθεί" ακόμα!!! Χεχε... Θα δω τι θα μου πει κι η παιδίατρος την Τρίτη κι ανάλογα θα πορευθώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...

Μιας που έκανα την αρχή στις γέννες ας κάνω και την αρχή στους κολικούς 🙈🙈🚨🚨🚨🚨..Ελπίζω να μη μας ακολουθήσει καμιά σας γιατί πραγματικά δε παλεύεται!!

Απορροφητηρας, κυκλικές κινήσεις συην κοιλιά και το τοπ που με βοήθησε όσο τίποτα άλλο….μαρσιπο!!!!

Υπομονή θα σου ευχηθώ και να περάσει γρήγορα….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όπως φαντάζεστε δεν έχω πολύ χρόνο να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας κ χαίρομαι πολύ μ'αυτα.

Εγώ πάλι αντιθέτως δεν είμαι καθόλου καλά, ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά. Εντάξει βέβαια ξέρω πως μόνο 4 μέρες έχω που γέννησα κ πως θα στρώσουν τα πράγματα. 

Με τον θηλασμό δεν τα καταφέρνω ΚΑΘΟΛΟΥ. Οι θηλες μου πληγώθηκαν πάρα πολύ κ ματώνουν κ υποφέρω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του φαγητού. Επίσης μπορεί να την έχω 2 και ώρες στο στήθος κ μόλις βγαίνει, μασουλάει σαν τρελή τα χέρια της, οπότε δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα σχεδόν.

Είπα θα το συνεχίσω έτσι όσο αντέξω κ μετά όπως κ στην πρώτη, μόνο ξένο γαλα.

Έχετε εμπειρία με ψευδοθηλες? Μήπως με βοηθήσουν?

Κ όλο αυτό μου ρίχνει κ την ψυχολογία, γιατί σκέφτομαι τι μου ήρθε κ έμπλεξα πάλι ξανά με όλα αυτά τόσα χρόνια μετα.

Πφφ γενικά είμαι ζορισμενη αλλα ξέρω πως μετά θα είναι καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinayiaκοριτσι μ γλυκο οι ορμονες σου κανουν παρτυ αυτη τη στιγμή. Ευτυχώς η βρεφική ηλικια κραταει λιγο γτ εγω προσωπικά θα ειχα τρελαθει. Εγω ειχα δοκιμασει ψευδοθηλες στην 1η μ κ με βοηθησαν πολυ. Λογικα δεν πιανει καλα γι αυτο κ σε ποναει γι αυτο κ θηλαζει 2 ωρες. Φωναξε μια μαια να σε βοηθήσει. Αν δεις κ δεν αντεχεις δωσε ξενο. Κανε οτι καλύτερο για σενα. Για τ μωρο σ κανεις οτι καλύτερο ήδη απο τη μερα π εμαθες την ύπαρξη του. Θα ρθουν καλύτερες μερες στο υποσχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κορίτσια μου όπως φαντάζεστε δεν έχω πολύ χρόνο να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας κ χαίρομαι πολύ μ'αυτα.

Εγώ πάλι αντιθέτως δεν είμαι καθόλου καλά, ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά. Εντάξει βέβαια ξέρω πως μόνο 4 μέρες έχω που γέννησα κ πως θα στρώσουν τα πράγματα. 

Με τον θηλασμό δεν τα καταφέρνω ΚΑΘΟΛΟΥ. Οι θηλες μου πληγώθηκαν πάρα πολύ κ ματώνουν κ υποφέρω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του φαγητού. Επίσης μπορεί να την έχω 2 και ώρες στο στήθος κ μόλις βγαίνει, μασουλάει σαν τρελή τα χέρια της, οπότε δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα σχεδόν.

Είπα θα το συνεχίσω έτσι όσο αντέξω κ μετά όπως κ στην πρώτη, μόνο ξένο γαλα.

Έχετε εμπειρία με ψευδοθηλες? Μήπως με βοηθήσουν?

Κ όλο αυτό μου ρίχνει κ την ψυχολογία, γιατί σκέφτομαι τι μου ήρθε κ έμπλεξα πάλι ξανά με όλα αυτά τόσα χρόνια μετα.

Πφφ γενικά είμαι ζορισμενη αλλα ξέρω πως μετά θα είναι καλύτερα.

Υπομονή κορίτσι μου θα στρώσουν τα πράγματα που θα πάει ( τα λέω να τα ακούω και εγω ) 

και εγω δεν είμαι καλά ψυχολογικά ακόμα βγαίνω θετικη 9 μερες μετά και έχω λαλήσει άλλο 😔

ψευδοθηλες δεν έχω χρησιμοποιήσει δεν ξέρω 

εγω με θηλαστρο είμαι τόσες μερες δεν ξέρω πως θα πάει ο θηλασμός καμία φορά την δίνω μόνο δικό μου και είναι εντάξει και άλλες πάλι δεν την φτάνει και δίνω λίγο ξενο ( ο αντρας μου δηλαδή την δίνει) έχει κουραστεί και αυτός άλλο κάθε 1,5 ώρα θέλει να φαει και κλαίει λυσσάει 

εχτες την εβαλα λίγο στήθος έπιασε για λίγο αλλά δεν πεινουσε εκείνη την ώρα που την είχα βάλει κοιμήθηκε στο στην αγκαλιά μου και την άφησα..

Και εγω πλέον βλέποντας και κάνοντας θα πάω με τον θηλασμό στην καλύτερη θέλω να πιστεύω να πάμε με μικτή διατροφη όπως το κάνει μέχρι τώρα με 1-2 φορές την μέρα  λιγο ξενο και το υπόλοιπο δικό μου.. 

Όσο αντεχεις κορίτσι μου τι να κάνουμε δεν είναι εύκολη διαδικασία όλο αυτό ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά αλλά λίγο υπομονή κανε ακόμα και αν δεις πως έφτασες στα όρια σου άλλο από το να αρρωστήσεις άστο.. είπαμε χαρούμενη μαμα χαρούμενα μωρά !!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Υπομονή κορίτσι μου θα στρώσουν τα πράγματα που θα πάει ( τα λέω να τα ακούω και εγω ) 

και εγω δεν είμαι καλά ψυχολογικά ακόμα βγαίνω θετικη 9 μερες μετά και έχω λαλήσει άλλο 😔

ψευδοθηλες δεν έχω χρησιμοποιήσει δεν ξέρω 

εγω με θηλαστρο είμαι τόσες μερες δεν ξέρω πως θα πάει ο θηλασμός καμία φορά την δίνω μόνο δικό μου και είναι εντάξει και άλλες πάλι δεν την φτάνει και δίνω λίγο ξενο ( ο αντρας μου δηλαδή την δίνει) έχει κουραστεί και αυτός άλλο κάθε 1,5 θέλει να φαει και κλαίει λυσσάει 

εχτες την εβαλα λίγο στήθος έπιασε για λίγο αλλά δεν πεινουσε εκείνη την ώρα που την είχα βάλει κοιμήθηκε στο στην αγκαλιά μου και την άφησα..

Και εγω πλέον βλέποντας και κάνοντας θα πάω με τον θηλασμό στην καλύτερη θέλω να πιστεύω να πάμε με μικτή διατροφη όπως το κάνει μέχρι τώρα με 1-2 φορές την μέρα και λιγο ξενο και το υπόλοιπο δικό μου.. 

Όσο αντεχεις κορίτσι μου τι να κάνουμε δεν είναι εύκολη διαδικασία όλο αυτό ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά αλλά λίγο υπομονή κανε ακόμα και δεις πως έφτασες στα όρια σου άλλο από το να αρρωστήσεις άστο.. είπαμε χαρούμενη μαμα χαρούμενα μωρά !!! 😊

Να σε ρωτήσω, επειδή σκέφτηκα κ το θηλαστρο, αντλείς με πρόγραμμα έτσι? Τώρα δεν την βάζεις δηλαδή στο στήθος  αλλά καλύπτεις τις ανάγκες της σχεδόν. Πόσες φορές αντλείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

1) @Demy93Γέννησε 3/8 Αγορακι 🩵

2) @Χρύσακι Γέννησε 5/8 Κοριτσάκι🩷

3) @Mommyel Γέννησε 6/8 Αγορακι 🩵

4) @Fighter Γέννησε 7/8 Κοριτσάκι 🩷

5) @μαμά12345 Γέννησε 8/8 Αγορακι🩵

6) @Christine PilatesΓέννησε 9/8 Αγορακι🩵

7) @nanouko Γέννησε 9/8 Αγορακι🩵

8 ) @Elk Γέννησε 12/8 Κοριτσάκι 🩷

9) @maroo8 Γέννησε 12/8 Αγορακι 🩵

10) @Barbiee Γέννησε 13/8 Αγορακι 🩵

11) @Katiana1987 Γέννησε 15/8 Κοριτσάκι 🩷

12) @katerinayia Γέννησε 21/8 Αγορακι🩵

κορίτσια εαν έχω ξεχάσει καποια κοπέλα ή έχω γράψει κάτι λαθος πειτε μου να το φτιάξω 😊

Η πιο όμορφη λίστα! Ω με τη Χριστίνα βλέπω γεννήσαμε την ίδια μέρα αγοράκι λόγω ισχιακής προβολής και οι δύο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Να σε ρωτήσω, επειδή σκέφτηκα κ το θηλαστρο, αντλείς με πρόγραμμα έτσι? Τώρα δεν την βάζεις δηλαδή στο στήθος  αλλά καλύπτεις τις ανάγκες της σχεδόν. Πόσες φορές αντλείς?

Ναι με πρόγραμμα βγάζω γαλα  έχω πάρει επαγγελματικό θηλαστρο (με ότι θετικά και αρνητικά συνεπάγεται αυτό )

ανα 2 με 3 ώρες  περίπου αντλώ γαλα.. το αφήνω 10 λεπτά στο κάθε στήθος και τέλος ότι βγάλω γιατί φοβαμαι και την υπερπαραγωγή.. τώρα βγάλω 60-70μλ περίπου την φορά 

δεν την βάζω στήθος φοβαμαι μην την κολλήσω τίποτα από την επαφή μας.. γιατι κόλλησα και την μεγάλη μου κόρη και την αδερφή του αντρα μου όποτε πρέπει να προσέχω και την κόρη μου τώρα να μην έρθει σε επαφή με κανέναν άλλον μέσα στο σπίτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κορίτσια μου όπως φαντάζεστε δεν έχω πολύ χρόνο να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας κ χαίρομαι πολύ μ'αυτα.

Εγώ πάλι αντιθέτως δεν είμαι καθόλου καλά, ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά. Εντάξει βέβαια ξέρω πως μόνο 4 μέρες έχω που γέννησα κ πως θα στρώσουν τα πράγματα. 

Με τον θηλασμό δεν τα καταφέρνω ΚΑΘΟΛΟΥ. Οι θηλες μου πληγώθηκαν πάρα πολύ κ ματώνουν κ υποφέρω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του φαγητού. Επίσης μπορεί να την έχω 2 και ώρες στο στήθος κ μόλις βγαίνει, μασουλάει σαν τρελή τα χέρια της, οπότε δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα σχεδόν.

Είπα θα το συνεχίσω έτσι όσο αντέξω κ μετά όπως κ στην πρώτη, μόνο ξένο γαλα.

Έχετε εμπειρία με ψευδοθηλες? Μήπως με βοηθήσουν?

Κ όλο αυτό μου ρίχνει κ την ψυχολογία, γιατί σκέφτομαι τι μου ήρθε κ έμπλεξα πάλι ξανά με όλα αυτά τόσα χρόνια μετα.

Πφφ γενικά είμαι ζορισμενη αλλα ξέρω πως μετά θα είναι καλύτερα.

Κορίτσι μου η ξαδέρφη μου χρησιμοποιεί ψευδοθηλές και τη βοηθούν πολύ! Ρώτα και κάποιο σύμβουλο θηλασμού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι με πρόγραμμα βγάζω γαλα  έχω πάρει επαγγελματικό θηλαστρο (με ότι θετικά και αρνητικά συνεπάγεται αυτό )

ανα 2 με 3 ώρες  περίπου αντλώ γαλα.. το αφήνω 10 λεπτά στο κάθε στήθος και τέλος ότι βγάλω γιατί φοβαμαι και την υπερπαραγωγή.. τώρα βγάλω 60-70μλ περίπου την φορά 

δεν την βάζω στήθος φοβαμαι μην την κολλήσω τίποτα από την επαφή μας.. γιατι κόλλησα και την μεγάλη μου κόρη και την αδερφή του αντρα μου όποτε πρέπει να προσέχω και την κόρη μου τώρα να μην έρθει σε επαφή με κανέναν άλλον μέσα στο σπίτι..

Κατάλαβα, κουράγιο θα περάσει κ αυτό που θα πάει!! Πάντως φαντάζομαι αφού δεν κόλλησε μέχρι τώρα τώρα είναι λίγες οι πιθανότητες να κολλήσει, άρα μάλλον λογικά την γλιτώσατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Κορίτσια μου όπως φαντάζεστε δεν έχω πολύ χρόνο να γράψω αλλά διαβάζω τα νέα σας κ χαίρομαι πολύ μ'αυτα.

Εγώ πάλι αντιθέτως δεν είμαι καθόλου καλά, ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά. Εντάξει βέβαια ξέρω πως μόνο 4 μέρες έχω που γέννησα κ πως θα στρώσουν τα πράγματα. 

Με τον θηλασμό δεν τα καταφέρνω ΚΑΘΟΛΟΥ. Οι θηλες μου πληγώθηκαν πάρα πολύ κ ματώνουν κ υποφέρω κάθε φορά που έρχεται η ώρα του φαγητού. Επίσης μπορεί να την έχω 2 και ώρες στο στήθος κ μόλις βγαίνει, μασουλάει σαν τρελή τα χέρια της, οπότε δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα σχεδόν.

Είπα θα το συνεχίσω έτσι όσο αντέξω κ μετά όπως κ στην πρώτη, μόνο ξένο γαλα.

Έχετε εμπειρία με ψευδοθηλες? Μήπως με βοηθήσουν?

Κ όλο αυτό μου ρίχνει κ την ψυχολογία, γιατί σκέφτομαι τι μου ήρθε κ έμπλεξα πάλι ξανά με όλα αυτά τόσα χρόνια μετα.

Πφφ γενικά είμαι ζορισμενη αλλα ξέρω πως μετά θα είναι καλύτερα.

Κορίτσι μου δεν είσαι μόνη και δεν είσαι η μόνη!!!Έτσι ήμουν και εγώ την 1η εβδομάδα...ο θηλασμός δεν πετύχαινε και εγώ έπεφτα ακόμα πιο κάτω..Προσπάθησα πάρα πολύ,πονούσαν μάτωσα είπα όχι θα αντέξω αλλά δε γινόταν..Σε συννενόηση με τον παιδίατρο μας σταμάτησα να θηλάζω στις 16 μέρες...Ηρέμησα και εγώ και το μωρό..Στενοχωριέμαι πολύ που δεν τα κατάφερα αλλά προτίμησα το μωράκι μου να έχει μια μαμά όσο γίνεται καλύτερα ψυχολογικά...Κάνε την προσπάθεια σου αλλά μη τερματίσεις τον εαυτό σου 🥰...Κατά τα άλλα υπομονή θα σου πω και εγώ,κάθε μέρα θα είναι διαφορετική και καλύτερη 💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσι μου δεν είσαι μόνη και δεν είσαι η μόνη!!!Έτσι ήμουν και εγώ την 1η εβδομάδα...ο θηλασμός δεν πετύχαινε και εγώ έπεφτα ακόμα πιο κάτω..Προσπάθησα πάρα πολύ,πονούσαν μάτωσα είπα όχι θα αντέξω αλλά δε γινόταν..Σε συννενόηση με τον παιδίατρο μας σταμάτησα να θηλάζω στις 16 μέρες...Ηρέμησα και εγώ και το μωρό..Στενοχωριέμαι πολύ που δεν τα κατάφερα αλλά προτίμησα το μωράκι μου να έχει μια μαμά όσο γίνεται καλύτερα ψυχολογικά...Κάνε την προσπάθεια σου αλλά μη τερματίσεις τον εαυτό σου 🥰...Κατά τα άλλα υπομονή θα σου πω και εγώ,κάθε μέρα θα είναι διαφορετική και καλύτερη 💪💪

Σε νιώθω απόλυτα. Κ εγώ λέω τουλάχιστον προσπαθώ, όσο αντέχω για μένα έστω. Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είμαστε κ εμείς καλά για να είναι κ αυτά. Εγώ σκέψου όλη μέρα κλαίω εξαιτίας της αποτυχίας να θηλασω. Ε κι αυτό δεν είναι υγιές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μαμά δύο παιδιών εδώ. Ήθελα να μοιραστώ ένα tip μαζί σας, για τους κολικούς. 

Μπάλα πιλάτες. 5€ τζάμπο και λύνεις πρόβλημα. Αντί να κόβεις βόλτες στο σπίτι, κάθεσαι πάνω με το μωρό αγκαλιά και κινείσαι ρυθμικά πάνω κάτω. Άλλοτε πιο σιγά και άλλοτε πιο γρήγορα. Εγώ από ένα σημείο και μετά, δεν άκουσα κλάμα κολικών από την κόρη μου. Εν τω μεταξύ, τη χρησιμοποίησα και αργότερα, σε  δόντια, νυχτερινό τρόμο και ο,τι θα μπορούσε να αναστατώσει ένα μωρό. 

Αυτά από μένα. 

Πολύ καλό κουράγιο εύχομαι από καρδιάς και όπως ξέρετε, ο χρόνος κυλάει και πάντα υπάρχει μια ανατολή μετά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Σε νιώθω απόλυτα. Κ εγώ λέω τουλάχιστον προσπαθώ, όσο αντέχω για μένα έστω. Η αλήθεια είναι πως πρέπει να είμαστε κ εμείς καλά για να είναι κ αυτά. Εγώ σκέψου όλη μέρα κλαίω εξαιτίας της αποτυχίας να θηλασω. Ε κι αυτό δεν είναι υγιές!

Αυτό έκανα επί μία εβδομάδα...Έδιωξα την μαμά μου αποφάσισα να μείνω μόνη με τον άντρα μου και να παλέψουμε όπως μπορούμε...Κάθε μέρα όλη μέρα σχεδόν κλάμα χωρίς λόγο και ακόμα και για την πιο ασήμαντη αφορμή...Δε θα κρυφτώ,3 μέρες τώρα είμαι λίγο καλύτερα..Όχι ότι δεν κλαίω αλλά θα κλάψω 1 φορά όχι όλη τη μέρα...Ακόμα με κατηγορώ που το μωρό μου ταλαιπωρείται μέχρι να βρούμε το σωστό γάλα για εκείνο,ακόμα όταν σκέφτομαι ότι δε τα κατάφερα πέφτω ΑΛΛΑ ξέρω ότι είναι το καλύτερο που μπορούσε να γίνει...Προσπάθησε το αφού το θες αλλά μη πιεστείς τέρμα σου το ξαναλέω...Είναι πολύ μεγάλη γενικά η πίεση αυτές τις μέρες,δε χρειάζεσαι ακόμα έναν επιβαρυντικό παράγοντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς έχουμε άλλο θέμα τώρα στον θηλασμό..ενώ το έχουμε βρει και δεν πονάω, ίσως λίγο στην αρχή,  που δε μου προκαλεί δυσφορία, στις 3-4 γουλιές δλδ, όταν πάει να πιάσει μου ρίχνει κάτι δαγκωματιές!! Πετάγομαι από τον πόνο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια εμείς έχουμε άλλο θέμα τώρα στον θηλασμό..ενώ το έχουμε βρει και δεν πονάω, ίσως λίγο στην αρχή,  που δε μου προκαλεί δυσφορία, στις 3-4 γουλιές δλδ, όταν πάει να πιάσει μου ρίχνει κάτι δαγκωματιές!! Πετάγομαι από τον πόνο!!

Ωχ νωρίς άρχισε να σε δαγκώνει 

εμένα το έκανε αυτό όταν έβγαλε δοντια πονάει αρκετά είναι η αλήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Αυτό έκανα επί μία εβδομάδα...Έδιωξα την μαμά μου αποφάσισα να μείνω μόνη με τον άντρα μου και να παλέψουμε όπως μπορούμε...Κάθε μέρα όλη μέρα σχεδόν κλάμα χωρίς λόγο και ακόμα και για την πιο ασήμαντη αφορμή...Δε θα κρυφτώ,3 μέρες τώρα είμαι λίγο καλύτερα..Όχι ότι δεν κλαίω αλλά θα κλάψω 1 φορά όχι όλη τη μέρα...Ακόμα με κατηγορώ που το μωρό μου ταλαιπωρείται μέχρι να βρούμε το σωστό γάλα για εκείνο,ακόμα όταν σκέφτομαι ότι δε τα κατάφερα πέφτω ΑΛΛΑ ξέρω ότι είναι το καλύτερο που μπορούσε να γίνει...Προσπάθησε το αφού το θες αλλά μη πιεστείς τέρμα σου το ξαναλέω...Είναι πολύ μεγάλη γενικά η πίεση αυτές τις μέρες,δε χρειάζεσαι ακόμα έναν επιβαρυντικό παράγοντα!!

Αχ βρε κορίτσια όλες λίγο πολυ έχουμε τα ζορια μας κάνουμε ότι μπορούμε για τα μωρά μας 

Μην νιώθετε τυψεις ( το λέω και για τον εαυτό μου αυτό ) 

και εγω σκέφτομαι να την πω την μαμα μου να φύγει εγω δεν την έχω και κοντά αλλά νομίζω πως έχω κουραστεί να έχω κόσμο στο σπίτι και βλέπω πως και ο αντρας μου δεν μπορεί άλλο 

Αν και στην πρώτη μου γεννά δεν είχαμε κάποιο θέμα η μαμα μου είχε καθησει 2,5 μήνες εδώ τώρα δεν ξέρω νομίζω θέλω να μείνουνε μονοι μας 

υπομονη και κουράγιο κορίτσια θα περάσουν οι δύσκολες μερες 💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αχ βρε κορίτσια όλες λίγο πολυ έχουμε τα ζορια μας κάνουμε ότι μπορούμε για τα μωρά μας 

Μην νιώθετε τυψεις ( το λέω και για τον εαυτό μου αυτό ) 

και εγω σκέφτομαι να την πω την μαμα μου να φύγει εγω δεν την έχω και κοντά αλλά νομίζω πως έχω κουραστεί να έχω κόσμο στο σπίτι και βλέπω πως και ο αντρας μου δεν μπορεί άλλο 

Αν και στην πρώτη μου γεννά δεν είχαμε κάποιο θέμα η μαμα μου είχε καθησει 2,5 μήνες εδώ τώρα δεν ξέρω νομίζω θέλω να μείνουνε μονοι μας 

υπομονη και κουράγιο κορίτσια θα περάσουν οι δύσκολες μερες 💪

Εγώ βρε κορίτσια είμαι υπερβολικά ευσυγκίνητη!!! Κλαίω με το τίποτα! 

Αχ αυτές οι ορμόνες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...