Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Στον αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ για το βαρος που θα πρέπει να παίρνει το μωρο.. εμένα τις πρωτες 35 μερες με αποκλειστικό θηλασμό είχε πάρει σχεδόν 1 κιλό ηταν το πρώτο μπαμ.. μετά άρχισε σιγά σιγά έπεφταν οι ρυθμοί 

το ξενο γενικα δίνει πιο πολύ βαρος και κάνει συνήθως πιο στρουμπουλά μωράκια.. ο θηλασμός έχει πιο λεπτεπίλεπτα μωρά  

Οι καμπύλες που υπάρχουν στα βιβλιάρια υγείας των παιδειών βασίζονται σε μωρά που κάνουν διατροφη μόνο με ξενο γαλα όποτε για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν ισχύουν 100% το χρησιμοποιούν οι παιδίατροι για να έχουν ομως ένα μπούσουλα 

το κάθε παιδάκι που θηλάζει έχει διαφορετικούς ρυθμούς παιζει ανάλογα και το ποσο «καλό» είναι το γαλα της μαμάς.. 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Την άλλη βδομάδα θα έρθει και η παιδίατρος να τον δει και να τον ζυγίσει! Το ποσό καλό είναι το γάλα της μαμάς εξαρτάται από το τι τρώμε; Ή είναι εκ φύσεως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Την άλλη βδομάδα θα έρθει και η παιδίατρος να τον δει και να τον ζυγίσει! Το ποσό καλό είναι το γάλα της μαμάς εξαρτάται από το τι τρώμε; Ή είναι εκ φύσεως;

Είναι και εκ φύσεως κορίτσι μου εγω δεν έκανα καποια διατροφη απλά προσεχα καποιες τροφες μόνο όπως όσπρια και πράσινα ένα διάστημα έκοψα και τα γαλακτοκομικά 

η παιδιατρος μου είχε πει πως έχω καλό γαλα τότε γιατί έπαιρνε πολύ καλό βαρος το μωρο 

το ίδιο είχαν πει και στην μαμα μου τότε πως είχε καλό γαλα 🤷‍♀️

Αυτα γνωριζω εγω δηλαδή δείτε τι θα σας πει και η παιδιατρος 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ααα ωραία μπράβο εντάξει η μόνη βοήθεια φαντάζομαι που θέλεις για την ώρα είναι ένα πιάτο φαγητό ότι έχει να κάνει με την Ισμήνη πιστεύω πως δεν χρειάζεται κάτι μπορείς να τα αναλάβεις μόνο σου τα πιο πολλά ε; Η τομή πως πάει; Πονας καθόλου ; 


εγω εχτές έβγαλα τα ράμματα

Εγω είμαι υπέρ από την αρχή του αποκλειστικού αλλά δεν έγινε κάρι που πήρε και 1-2 μπουκάλια δεν βοηθούσαν και οι καταστάσεις κορίτσι μου μην το σκέφτεσαι καθόλου σημασία έχει από εδώ και πέρα..

εγω αναγκαστικά 1-2 γεύματα δίνω και ξενο 

και πίστεψε με δεν μου αρέσει καθόλου αλλά να μου με έφερε η ανάγκη..

Σε ότι ήμουν αρνητική και δεν είχα κάνει στην μεγάλη μου κόρη.. τα έχω κάνει όλα τώρα στην μικρή μου 

Όντως. Με τη μικρή τα καταφέρνω μια χαρά για την ώρα. Όλα θα πάνε μια χαρά για όλες μας. Κοιτάμε μπροστά με θετική σκέψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nanoukoεμένα μου είπαν πως δεν υπάρχει καμία απαγόρευση (εκτός απο τα κουκιά και την ασπιρίνη) και απλά πρέπει να είναι όλα με μέτρο! Το γάλα μας προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στις όμορφες μανούλες❤️

Θα ήθελα να σας πω ( για να τα ακούω και εγω) ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΤΕ.  ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΑΣ.. ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. Δεν ξέρω αν εσεις ησασταν έτσι...αλλα εγω τις πρωτες μέρες εκλαιγα συνέχεια και ελεγα οτι δεν θα τα καταφέρω! τώρα κάπως έχει στρώσει το πράγμα...

εντωμεταξυ εμένα μου ετυχαν και άλλα!

ξημερώματα πριν τη μέρα που θα έβγαινα απο την κλινική πέθανε ο παππούς μου 😔 στεναχωρήθηκα πολύ..ουτε στην κηδεία μπόρεσα να είμαι...

Γυρνάω σπίτι με πόνο απο τα ράμματα...με τα παυσίπονα κάπως ηρεμουσα...και την επόμενη μου βγαινει μια αιμορροΐδα ΝΑ..με το συμπαθειο😂 υπεφερα τόσο πολύ απο την αιμορροΐδα παρα απο τα ράμματα...πηγα στη γυναικολόγο να μ δει γιατι δεν ηρθε καθολου στην κλινική επειδή ήταν διακοπές... κάπως κάτι έγινε... αλλά συνεχίζει να με ταλαιπωρεί πολύ ρε κορίτσια 😥 ενώ τα ράμματα εχουν ξεκινήσει και ανοίγουν και ολα πάνε καλά...αυτο δε λεει να φύγει 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά @Elk..αν και λίγο αργά..

Και να σας ζήσει σε όσες δεν έγραψα!

δεν προλαβαίνω με το μωρό... όταν κοιμάται προσπαθώ να κοιμάμαι!

Επίσης ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι τη Δευτέρα.

Γεννηθηκαμε 13/08 2950..βγηκαμε απο την κλινικη 16/08 2760..και τη Δευτέρα 19/08 ημασταν 2990...σε 3-4 μέρες πήραμε το βαρος που χάσαμε στην κλινική...πολυ καλά μου είπε η παιδίατρος...εχω απο χθες όμως που ακουω την μυτούλα του σαν κάτι να έχει και να μην μπορεί να πάρει ανάσα!

θα ξανα ερθει σήμερα η παιδίατρος να τον δούμε! αγχώνομαι λιγο σαν νέα μαμά...εσεις ρε κορίτσια πως τα ντύνετε τα μωρακια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Είναι και εκ φύσεως κορίτσι μου εγω δεν έκανα καποια διατροφη απλά προσεχα καποιες τροφες μόνο όπως όσπρια και πράσινα ένα διάστημα έκοψα και τα γαλακτοκομικά 

η παιδιατρος μου είχε πει πως έχω καλό γαλα τότε γιατί έπαιρνε πολύ καλό βαρος το μωρο 

το ίδιο είχαν πει και στην μαμα μου τότε πως είχε καλό γαλα 🤷‍♀️

Αυτα γνωριζω εγω δηλαδή δείτε τι θα σας πει και η παιδιατρος 😊

ααα γτ όχι όσπρια και πράσινα?? για να μην κάνει διάρροιες? και γτ όχι γαλακτοκομικά? εγώ πίνω πολύ γάλα και τρώω και δημητριακά..🙄

στη δική μου ζυγαριά που τον ζύγισα πήρε 230 γραμ σε μια βδομάδα.. αλλά μωρέ δεν ξέρω αν τον ζυγίζω και σωστά στο 1 δευτερόλεπτο που δεν κουνιέται.. επίσης κάνει αρκετές γουλίτσες, δλδ βγάζει γάλα.. 

επίσης εμένα το μωρό μου κάνει τσιμπλίτσες στα ματάκια του και έχει δάκρια και ξεκίνησα να βάζω tobrex κολλύριο.. η παιδίατρος είπε δεν είναι κάτι.. είναι μικρός ο δακρυικός πόρος στα μωρά ή και κανένα μικροβιάκι..

΄κάπως με έπιασε και μένα μια στενοχώρια.. δεν ξέρω αν τον φροντίζω σωστά.. με φυσιολογικό ορό καθαρίζω το προσωπάκι του.. αλλά δεν μπορώ να βλέπω συνέχεια τα ματάκια του με δάκρυα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Περαστικά @Elk..αν και λίγο αργά..

Και να σας ζήσει σε όσες δεν έγραψα!

δεν προλαβαίνω με το μωρό... όταν κοιμάται προσπαθώ να κοιμάμαι!

Επίσης ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι τη Δευτέρα.

Γεννηθηκαμε 13/08 2950..βγηκαμε απο την κλινικη 16/08 2760..και τη Δευτέρα 19/08 ημασταν 2990...σε 3-4 μέρες πήραμε το βαρος που χάσαμε στην κλινική...πολυ καλά μου είπε η παιδίατρος...εχω απο χθες όμως που ακουω την μυτούλα του σαν κάτι να έχει και να μην μπορεί να πάρει ανάσα!

θα ξανα ερθει σήμερα η παιδίατρος να τον δούμε! αγχώνομαι λιγο σαν νέα μαμά...εσεις ρε κορίτσια πως τα ντύνετε τα μωρακια σας;

καλά κάνεις και κοιμάσαι!

τέλεια τα κιλά σας! θηλάζεις ή δίνεις μπιμπερό?

εγώ με ζιπουνάκι με μανικάκι ή χωρίς και βάζω και σεντονάκι από πάνω ή πικέ κουβερτούλα γτ συνήθως έχουμε air condition.. αχ κι εμένα η μυτούλα του κάποιες φορές έχει μαμούνια και μερικές φορές ρουθουνίζει.. βάζω λίγο φυσιολογικό ορό να μαλακώνουν και να φεύγουν όπως είπε η παιδίατρος.. αλλά είναι το χειρότερό μου γτ ζορίζεται και κλαίει όταν του βάζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια όσες θηλάζετε πόση ώρα κάθεται το μωράκι στο στήθος χωρίς να κοιμηθεί?

εμένα μπορεί να κάτσει 1 ώρα μπορεί και δέκα λεπτά, δεν είναι στάνταρ..

επίσης σε αυτή την ηλικία τώρα είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τόσο πολύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

καλά κάνεις και κοιμάσαι!

τέλεια τα κιλά σας! θηλάζεις ή δίνεις μπιμπερό?

εγώ με ζιπουνάκι με μανικάκι ή χωρίς και βάζω και σεντονάκι από πάνω ή πικέ κουβερτούλα γτ συνήθως έχουμε air condition.. αχ κι εμένα η μυτούλα του κάποιες φορές έχει μαμούνια και μερικές φορές ρουθουνίζει.. βάζω λίγο φυσιολογικό ορό να μαλακώνουν και να φεύγουν όπως είπε η παιδίατρος.. αλλά είναι το χειρότερό μου γτ ζορίζεται και κλαίει όταν του βάζω..

θηλάζω αποκλειστικά! απο την κλινική κιολας...

εγω του βαζω κοντομανικο με ενα σεντονακι απο πάνω...αλλα δεν έχουμε κλιματιστικό και μέσα στο σπίτι έχει 28 βαθμούς...

του κανω πλυσεις με φυσιολογικό ορο αλλά δεν αλλάζει κάτι 🤷 και το βράδυ ζοριζεται αρκετά ο καημένος... εμένα δεν κλαίει οταν του βάζω...μηπως κάνω κάτι λάθος;🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Περαστικά @Elk..αν και λίγο αργά..

Και να σας ζήσει σε όσες δεν έγραψα!

δεν προλαβαίνω με το μωρό... όταν κοιμάται προσπαθώ να κοιμάμαι!

Επίσης ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι τη Δευτέρα.

Γεννηθηκαμε 13/08 2950..βγηκαμε απο την κλινικη 16/08 2760..και τη Δευτέρα 19/08 ημασταν 2990...σε 3-4 μέρες πήραμε το βαρος που χάσαμε στην κλινική...πολυ καλά μου είπε η παιδίατρος...εχω απο χθες όμως που ακουω την μυτούλα του σαν κάτι να έχει και να μην μπορεί να πάρει ανάσα!

θα ξανα ερθει σήμερα η παιδίατρος να τον δούμε! αγχώνομαι λιγο σαν νέα μαμά...εσεις ρε κορίτσια πως τα ντύνετε τα μωρακια σας;

 

στις πριν 35 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

κορίτσια όσες θηλάζετε πόση ώρα κάθεται το μωράκι στο στήθος χωρίς να κοιμηθεί?

εμένα μπορεί να κάτσει 1 ώρα μπορεί και δέκα λεπτά, δεν είναι στάνταρ..

επίσης σε αυτή την ηλικία τώρα είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τόσο πολύ?

Και εγώ κορίτσια σήμερα ελευθέρωσα την τομή...Δεν είχα ράμματα να κόψω απλά για κάποιο λόγο είχα άρνηση να βγάλω την γάζα...Ε σήμερα έκανα ένα μπάνιο και επιτέλους την τράβηξα...Το μωράκι το ντύνω με ένα απλό ζιπουνακι μόνο και το βράδυ έχουμε σεντονακι ή Πικέ κουβερτουλα ανάλογα...Και εμένα κάνει τσιμπλιτσες αλλά κατόπιν καθοδήγησης παιδιάτρου χρησιμοποιήσαμε 5 μέρες το ίδιο κολυριο και τώρα είμαστε πολύ πολύ καλύτερο και καθαρίζω μόνο με όρο...Επίσης και μένα τις προηγούμενες μέρες ρουθούνιζε αλλά και πάλι με όρο το αντιμετωπίσαμε..Εμεις εχουμε θεματακι με τα κακα μας,δε τα κάνουμε κάθε μέρα αλλά παρά μερα...Κουράγιο κορίτσια μέρα με την μέρα μεγαλώνουν τα μικρουλάκια μας!!!

Ένα βήμα τη φορά 👣👣🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

κορίτσια όσες θηλάζετε πόση ώρα κάθεται το μωράκι στο στήθος χωρίς να κοιμηθεί?

εμένα μπορεί να κάτσει 1 ώρα μπορεί και δέκα λεπτά, δεν είναι στάνταρ..

επίσης σε αυτή την ηλικία τώρα είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τόσο πολύ?

εμένα εξαρτάται... άλλες φορές 10 λεπτά...αλλες 20...και αλλες 3-4 λεπτά....μια ώρα δεν μου έχει κάτσει πάντως...εγω εχω απίστευτα πολύ γάλα και ισως χορταινει ο μικρούλης μου..

λογικά είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τοσο ναι... και εμένα ο δικος μου κοιμάται αρκετά! Δευτέρα Τρίτη είχαμε κατι ξεσπάσματα που εκλαιγε όλη μέρα και δεν ήξερα τι να τον κάνω... αλλά έστρωσε ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

ααα γτ όχι όσπρια και πράσινα?? για να μην κάνει διάρροιες? και γτ όχι γαλακτοκομικά? εγώ πίνω πολύ γάλα και τρώω και δημητριακά..🙄

στη δική μου ζυγαριά που τον ζύγισα πήρε 230 γραμ σε μια βδομάδα.. αλλά μωρέ δεν ξέρω αν τον ζυγίζω και σωστά στο 1 δευτερόλεπτο που δεν κουνιέται.. επίσης κάνει αρκετές γουλίτσες, δλδ βγάζει γάλα.. 

επίσης εμένα το μωρό μου κάνει τσιμπλίτσες στα ματάκια του και έχει δάκρια και ξεκίνησα να βάζω tobrex κολλύριο.. η παιδίατρος είπε δεν είναι κάτι.. είναι μικρός ο δακρυικός πόρος στα μωρά ή και κανένα μικροβιάκι..

΄κάπως με έπιασε και μένα μια στενοχώρια.. δεν ξέρω αν τον φροντίζω σωστά.. με φυσιολογικό ορό καθαρίζω το προσωπάκι του.. αλλά δεν μπορώ να βλέπω συνέχεια τα ματάκια του με δάκρυα..

 

Τα πράσινα δεν κάνουν για του κολικούς ότι προκαλεί φούσκωμα και αέρια τα τρώμε σε μικρες ποσότητες ακομα οι κολικοι δεν άρχισαν αλλα σιγά σιγα θα αρχίσουν… αν και δεν έχουν όλα τα μωρά..

τα γαλακτοκομικά προκαλούν αλλεργίες   στα μωρά για αυτό οι παιδίατροι τα κόβουν από την μαμα εγω τα είχα κόψει για ένα μικρό διάστημα προληπτικά αλλά ήταν οκ τελικά και άρχισα πάλι τα έτρωγα κανονικά 

Και εμενα το ένα μάτι της δακρύζει και κάνει τσίμπλα βάζω κολλύριο από τότε που γεννήθηκε ήταν έτσι το μάτι της αλλά θα στρώσει το είχε και η μεγάλη μου κόρη μου κρατησε όμως μερικούς μήνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2024 at 10:29 ΠΜ, ο/η Demy93 είπε:

Και σε μένα ήρθε ο φάκελος και θα κάνουμε πάλι την διαδικασία...Μην αγχώνεσαι,τις περισσότερες φορές δεν αρκεί το δείγμα για να γίνει η αξιολόγηση...

Κορίτσια έχω πάθει σοκ μόλις άνοιξα κι εγώ τον φάκελο και μου λέει κι εμένα για επανέλεγχο. Το κάνατε εσείς πάλι; Σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τα πράσινα δεν κάνουν για του κολικούς ότι προκαλεί φούσκωμα και αέρια τα τρώμε σε μικρες ποσότητες ακομα οι κολικοι δεν άρχισαν αλλα σιγά σιγα θα αρχίσουν… αν και δεν έχουν όλα τα μωρά..

τα γαλακτοκομικά προκαλούν αλλεργίες   στα μωρά για αυτό οι παιδίατροι τα κόβουν από την μαμα εγω τα είχα κόψει για ένα μικρό διάστημα προληπτικά αλλά ήταν οκ τελικά και άρχισα πάλι τα έτρωγα κανονικά 

Και εμενα το ένα μάτι της δακρύζει και κάνει τσίμπλα βάζω κολλύριο από τότε που γεννήθηκε ήταν έτσι το μάτι της αλλά θα στρώσει το είχε και η μεγάλη μου κόρη μου κρατησε όμως μερικούς μήνες 

Εμένα γτ δε μου είπε τίποτα..αρχίζω να σκέφτομαι ότι δε μας προσέχει πολύ..δεν ξέρω..τώρα είμαι πολύ αγχωμένη με αυτόν τον φάκελο των μεταβολικών νοσημάτων..θα πάρω την παιδίατρο σε λίγο τηλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Περαστικά @Elk..αν και λίγο αργά..

Και να σας ζήσει σε όσες δεν έγραψα!

δεν προλαβαίνω με το μωρό... όταν κοιμάται προσπαθώ να κοιμάμαι!

Επίσης ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι τη Δευτέρα.

Γεννηθηκαμε 13/08 2950..βγηκαμε απο την κλινικη 16/08 2760..και τη Δευτέρα 19/08 ημασταν 2990...σε 3-4 μέρες πήραμε το βαρος που χάσαμε στην κλινική...πολυ καλά μου είπε η παιδίατρος...εχω απο χθες όμως που ακουω την μυτούλα του σαν κάτι να έχει και να μην μπορεί να πάρει ανάσα!

θα ξανα ερθει σήμερα η παιδίατρος να τον δούμε! αγχώνομαι λιγο σαν νέα μαμά...εσεις ρε κορίτσια πως τα ντύνετε τα μωρακια σας;

Εγω να σου πω την αλήθεια με ένα μπιμπιλινο την έχω την Μπέμπα και την σκεπάζω το βράδυ με ένα σεντονάκι αλλά δεν βάζω καθόλου κλιματιστικό μόνο τον ανεμιστήρα οροφής βάζω 

την μύτη την καθαρίζεις με ορο ; Το βάζεις από το ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο ;
το βαρος σας μια χαρά είναι κορίτσι μου 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εμένα γτ δε μου είπε τίποτα..αρχίζω να σκέφτομαι ότι δε μας προσέχει πολύ..δεν ξέρω..τώρα είμαι πολύ αγχωμένη με αυτόν τον φάκελο των μεταβολικών νοσημάτων..θα πάρω την παιδίατρο σε λίγο τηλ..

Κορίτσι μου μπορεί επειδη ακόμα δεν άρχισαν οι κολικοι άσε που δεν έχουν και όλα τα μωρά εμένα η μεγάλη ας πουμε δεν είχε 

παντως να έχετε στο μυαλό όπως συμβαίνει με όλους τους γιατρους θα είναι και τώρα ο καθένας έχει λίγο και την δίκη του τακτική θα ακούς πολλές αποψεις να διαφέρουν ανα μεταξύ των παιδιάτρων ειδικά όταν θα αρχίσουν την διατροφη τους τα μωρά.. από το πιο απλό πχ άλλοι αρχίζουν με φρούτα άλλοι με λαχανικά άλλοι με κρέας δεν σημαίνει ότι καποια τακτική όμως είναι απόλυτα λαθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια έχω πάθει σοκ μόλις άνοιξα κι εγώ τον φάκελο και μου λέει κι εμένα για επανέλεγχο. Το κάνατε εσείς πάλι; Σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Εμεις θα πάρουμε πάλι δείγμα στο επόμενο ραντεβού μας με τον παιδίατρο και θα το στείλουμε...Μην αγχώνεσαι,συνήθως δεν φτάνει το δείγμα ή δεν είναι σωστό και δεν γίνεται σωστά όλος ο έλεγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

εμένα εξαρτάται... άλλες φορές 10 λεπτά...αλλες 20...και αλλες 3-4 λεπτά....μια ώρα δεν μου έχει κάτσει πάντως...εγω εχω απίστευτα πολύ γάλα και ισως χορταινει ο μικρούλης μου..

λογικά είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τοσο ναι... και εμένα ο δικος μου κοιμάται αρκετά! Δευτέρα Τρίτη είχαμε κατι ξεσπάσματα που εκλαιγε όλη μέρα και δεν ήξερα τι να τον κάνω... αλλά έστρωσε ευτυχώς!

α έτσι κι εμένα.. καλά μη φανταστείς, μπορεί να κάτσει μια ώρα όταν θέλει το στήθος για παρηγοριά, όχι ότι πεινάει και θέλει να φάει τόσο πολύ.. μετά το πλεονάζον μου το βγαζει σε γουλιές.. κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά από το μαιευτήριο.. ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Εμεις θα πάρουμε πάλι δείγμα στο επόμενο ραντεβού μας με τον παιδίατρο και θα το στείλουμε...Μην αγχώνεσαι,συνήθως δεν φτάνει το δείγμα ή δεν είναι σωστό και δεν γίνεται σωστά όλος ο έλεγχος!

μακάρι.. φαίνεται κι εδώ ότι συμβαίνει.. έπεσα λίγο ψυχολογικά.. φοβάμαι να είναι όλα καλά με τον μικρούλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω να σου πω την αλήθεια με ένα μπιμπιλινο την έχω την Μπέμπα και την σκεπάζω το βράδυ με ένα σεντονάκι αλλά δεν βάζω καθόλου κλιματιστικό μόνο τον ανεμιστήρα οροφής βάζω 

την μύτη την καθαρίζεις με ορο ; Το βάζεις από το ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο ;
το βαρος σας μια χαρά είναι κορίτσι μου 😊

 

ναι την καθάριζα...αλλα το εκανα λάθος...ηρθε η παιδίατρος πριν 2 ωρες και μου εδειξε πως να το κάνω... ευτυχώς και ο μικρούλης μου δεν εχει κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

α έτσι κι εμένα.. καλά μη φανταστείς, μπορεί να κάτσει μια ώρα όταν θέλει το στήθος για παρηγοριά, όχι ότι πεινάει και θέλει να φάει τόσο πολύ.. μετά το πλεονάζον μου το βγαζει σε γουλιές.. κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά από το μαιευτήριο.. ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.. 

εσεις που θηλάζετε κορίτσια...τα μωρα τα αφήνετε να ρευτουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλησπέρα στις όμορφες μανούλες❤️

Θα ήθελα να σας πω ( για να τα ακούω και εγω) ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΤΕ.  ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΜΑΣ.. ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. Δεν ξέρω αν εσεις ησασταν έτσι...αλλα εγω τις πρωτες μέρες εκλαιγα συνέχεια και ελεγα οτι δεν θα τα καταφέρω! τώρα κάπως έχει στρώσει το πράγμα...

εντωμεταξυ εμένα μου ετυχαν και άλλα!

ξημερώματα πριν τη μέρα που θα έβγαινα απο την κλινική πέθανε ο παππούς μου 😔 στεναχωρήθηκα πολύ..ουτε στην κηδεία μπόρεσα να είμαι...

Γυρνάω σπίτι με πόνο απο τα ράμματα...με τα παυσίπονα κάπως ηρεμουσα...και την επόμενη μου βγαινει μια αιμορροΐδα ΝΑ..με το συμπαθειο😂 υπεφερα τόσο πολύ απο την αιμορροΐδα παρα απο τα ράμματα...πηγα στη γυναικολόγο να μ δει γιατι δεν ηρθε καθολου στην κλινική επειδή ήταν διακοπές... κάπως κάτι έγινε... αλλά συνεχίζει να με ταλαιπωρεί πολύ ρε κορίτσια 😥 ενώ τα ράμματα εχουν ξεκινήσει και ανοίγουν και ολα πάνε καλά...αυτο δε λεει να φύγει 😔

Ωχ βρε κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια του παππού σου τώρα να είσαι μέσα στο μαιευτήριο και να έχει φύγει 😔

περαστικα μακάρι σου περάσει γρήγορα 

Τι στο καλό γίνετε αυτές τις μερες δεν ξέρω όλο κάτι ασχημα ακούω γίνονται μακάρι να φύγει αυτήν η περιοδος γρήγορα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

εσεις που θηλάζετε κορίτσια...τα μωρα τα αφήνετε να ρευτουν;

Δεν χρειάζεται τα μωρά που θηλάζουν να τα βάζεις να ρευτούν.. στο μπουκάλι θέλει να τα βάζεις εκεί καταπίνουν και αέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...