Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Καλέ τι μωράκλα είναι αυτή! Θα είναι για ζουληγμα 😀😀 να σου ζήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

@Elk περαστικά κορίτσι μου! Σε σένα και στο κοριτσάκι σου! Ανάποδα σε πάει είναι η αλήθεια αλλά υπομονή θα περάσει❤️

Λοιπόν έχω μια ερώτηση αν ξέρει κάποια σήμερα ήρθε φάκελος απ' το ινστιτούτο υγείας να στείλω πάλι αίμα του μικρού..γράφει να μην ανησυχούμε και τέτοια..μπήκα στη σελίδα και μου γράφει σ όλα φυσιολογικα και στο συγγενή υποθυρεοειδισμό μου γράφει απαιτείται επανάληψη...ε όπως καταλαβαίνετε Μ εζωσαν τα φίδια..αύριο θα πάω να του ξαναπάρει αίμα και να το στείλω κατευθείαν Αθήνα ..μου γράφουν ότι μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά έχει κολλήσει στο μυαλό μου τώρα..έχει τύχει σε καμία κοπέλα και εν τέλη να ήταν όλα καλά?

Και σε μένα ήρθε ο φάκελος και θα κάνουμε πάλι την διαδικασία...Μην αγχώνεσαι,τις περισσότερες φορές δεν αρκεί το δείγμα για να γίνει η αξιολόγηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Να σας ζήσει κορίτσι μου γερο και καλοτυχο να ειναι το μωρακι σας καλή ανάρρωση σε εσενα με το καλό να πάτε σπίτι σας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Να σου ζήσει κορίτσι μου 🥰🥰🥰🥰 να το χαίρεστε το μπουμπούκι,το πιο όμορφο ταξίδι της ζωής σου μόλις ξεκίνησε 🧿🧿🧿🧿👣👣👣👣👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Να σου ζήσει το μωράκι!!🫠🫠

Καλή ανάρρωση τώρα και με το καλό να πάτε σπίτι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Και σε μένα ήρθε ο φάκελος και θα κάνουμε πάλι την διαδικασία...Μην αγχώνεσαι,τις περισσότερες φορές δεν αρκεί το δείγμα για να γίνει η αξιολόγηση...

Κορίτσια σας παίρνουν τηλ  για τον φάκελο που λέτε ; Ή μπαίνετε εσεις τα βλέπετε αν χρειάζεται να κάνετε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια σας παίρνουν τηλ  για τον φάκελο που λέτε ; Ή μπαίνετε εσεις τα βλέπετε αν χρειάζεται να κάνετε ;

Εγώ μπήκα στο σάιτ είδα ότι υπήρχε θέμα και χτες μου ήρθε ο φάκελος με την καρτέλα για νέο δείγμα με την ACS...όταν ξανά πάμε παιδίατρο θα την κρατάω μαζί μου να κάνουμε ξανά την διαδικασία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Εγώ μπήκα στο σάιτ είδα ότι υπήρχε θέμα και χτες μου ήρθε ο φάκελος με την καρτέλα για νέο δείγμα με την ACS...όταν ξανά πάμε παιδίατρο θα την κρατάω μαζί μου να κάνουμε ξανά την διαδικασία..

Ααα οκ γιατί και εμένα στο site με είπαν να μπω αλλά σε δυο βδομαδες θα έχουν βγει τα αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinayia να σου ζήσει!!!καλή ανάρρωση και καλούς θηλασμόυς!

@ditakiευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου όσο να ναι ηρεμησα

@Demy93 @Elkεμένα μου έστειλαν το φάκελο και μετά μπήκα και είδα ότι όλα ήταν φυσιολογικΑ και μόνο στον υποθυρεοειδισμό μου έγραφε απαιτείται επαναληψη..για αυτο με αγχωσε..τελοσπαντων μόλις ξαναπάω γιατρό θα του ξαναπάρει αίμα και βλέπουμε...τον πήρα και τηλέφωνό μου λέει δεν είναι κάτι τρομερό ..συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις να ζητάνε επαναληψη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2024 at 9:28 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Κορίτσι να σου ζήσει!! Και Συγχαρητήρια που τα καταφέρατε τόσο καλά με το θηλασμό, για πες γιατι με ενδιαφέρει τα κοχύλια δλδ βοηθούν στην επούλωση των θηλών αντί για επιθέματα ; Γιατι εγώ κοντευώ 14 ημέρες θηλασμού και ενώ μου είχε περάσει ο πόνος ξανά πονάω τώρά

Εμένα με βοήθησαν γιατί δεν ακουμπούσε τίποτα απ' ευθείας πάνω στη θηλή. Κι επειδή όπως ξανά είπα, έχω πολλή διαρροή, δεν μπορώ να μείνω χωρίς να φοράω τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinayiaνα σου ζήσει η μωράκλα σου κορίτσι μου!!! Εμ γι' αυτό καλέ κουράστηκες και δεν άντεχες άλλο!!! Άκου 3740!!! Αυτό είναι έτοιμο για τον παιδικό σταθμό!!! Χαχαχαχαχα 

Καλή ανάρρωση και καλούς θηλασμούς. Με το καλό να πάτε σπίτι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γλυκά... 

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σας γράψω την 1η μας εβδομάδα!!! 

Αφού κάναμε την καισαρική (λόγω υψηλού ενδομήτριου stress του μωρού) μου την πήραν στη μονάδα πρόωρων! Την Παρασκευή το πρωί μου έκαναν covid-test κι αφού βγήκα αρνητική, με άφησαν να μπω να τη δω και να ξεκινήσουμε να θηλάζουμε και κατέβαινα κάθε 3 ώρες για να τη θηλάσω... Εν τω μεταξύ της είχαν δώσει ξένο!!!🤬🤬🤬 Την είχαν με ορό και οξύμετρο στη θερμοκοιτίδα μέχρι το Σάββατο το πρωί που είχε κάνει 2 εμετούς! Μετά την έβγαλαν σε απλό "κουνάκι" (το pyrex που λέμε εμείς). Σάββατο απόγευμα της έβγαλαν και τον ορό κι όλα ήταν μια χαρά. Όταν όμως ρωτούσα πότε θα μου τη φέρουν στο δωμάτιο μου έλεγαν ότι περιμένουν κάτι τελευταίες εξετάσεις... οι οποίες ήρθαν Κυριακή πρωί!!! Που ήταν όλες μια χαρά!!!🙏🙏🙏 Μέχρι το μεσημέρι μου την είχαν ανεβάσει στο δωμάτιο!!! Τη Δευτέρα το πρωί, πριν το εξιτήριο, την είδε πάλι παιδίατρος και επειδή έκανε ίκτερο (13,3) μου είπαν να τη θηλάζω όσο πιο συχνά μπορώ και να την πάω πάλι την επομένη για να τον μετρήσουμε... Τρίτη πρωί πήγαμε πάλι στο Έλενα κι έπεσε ο ίκτερος στο 11,9... Μου είπαν ότι πάει πάρα πολύ καλά και να συνεχίσουμε ότι κάνουμε και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω! (είχα φοβηθεί ότι θα μου την έπαιρναν πάλι για να μου τη βάλουν σε λάμπα...) Ευτυχώς που τρώει κάθε 2-2,5 ώρες και λερώνει 7-8 πάνες!!! Την έχω και στο φυσικό φως της μέρας όσο περισσότερο μπορώ... Σήμερα πήγαμε και την πρώτη μας επίσκεψη στην παιδίατρο! Λοιπόν... γεννήθηκε 2610 και 47 πόντους η μπουμπού μου!!! Βγήκε απο τη μονάδα 2440 και απο το νοσοκομείο 2460... Σήμερα είμαστε 2510γρ και 48 πόντους ολόκληρους παρακάλω!!!😂😂😂 Θα μας ξανά δει την Τρίτη κι εύχομαι να μη μου πει ότι θα χρειαστεί ξένο!!! 

Πάμε σ' εμένα τώρα... Σάββατο πρωί... μας τηλεφωνεί η θεία μου, (που ήμασταν μαζί μέχρι που έφυγα για το μαιευτήριο) και μας λέει πως βγήκε θετική στον covid!!! ΣΟΚ!!! Αμέσως μετά... βγαίνει και η 2η μητέρα μου θετική (που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο)... Έφυγε τρέχοντας... Κι έμεινα μόνη μου!!! Σ' ένα μονόκλινο... χωρίς μωρό... χωρίς τη "μαμά" μου!!! ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΣΟΚ!!! Κυριακή πρωί ξυπνάω χάλια... μου κάνουν πάλι covid-test και λέω απο μέσα μου... τώρα τη γ@@@σαμε!!! Αρνητική και πάλι!!! Δόξα τω Θεό!!!  (@Elkμου περαστικά σου εύχομαι και να ξέρεις πως ο θηλασμός τώρα είναι ΌΤΙ καλύτερο μπορείς να κάνεις στην μπέμπα σου!!!) Κατεβαίνω στη μονάδα να θηλάσω και βλέπω ότι πάλι της έχουν δώσει ξένο κι έχει κάνει μια μικρή αναγωγή!!! Πάρτυ οι ορμόνες... τ' άκουσε η παιδίατρος!!! Αφού λοιπόν είπα στις μαίες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό πια... κάθε φορά που έκλεγε με έπαιρναν τηλέφωνο και κατέβαινα να της δώσω γάλα... Μετά απο 3 ώρες μου είπαν ότι βγήκαν καλές και οι τελευταίες εξετάσεις και θα μου τη δώσουν μαζί μου επιτέλους. Πήγα και βρήκα την παιδίατρο να της ζητήσω συγγνώμη για την κρισάρα που μ' έπιασε το πρωί και ήταν φανταστική!!! Μου είπε... "ούτε λόγος! μην το συζητάτε κάν... είστε μόλις στο 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό και είναι απόλυτα φυσιολογικό... απλά για σας το είπα, με τόσο κλάμα να μην κάνετε κακό στο θηλασμό!"

Μέχρι στιγμής κορίτσια μου ΌΛΑ βαίνουν καλώς!!! Γι' αυτό και σήμερα δηλώθηκε και το ονομά της ηλεκτρονικά και περιμένω την τελική πράξη γέννησης!!! Ισμήνη-Μαρία!!!

Υ.γ. Το μαιευτήριο Έλενα πραγματικά θα το συστήνω ανεπιφύλακτα κορίτσια σε όποια θέλει δημόσιο... Και φυσικά τη φανταστική γιατρό μου... κα Θεοδώρου Σπυριδούλα (Τζούλια)!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Γέννησα κ εγώ εχθές, στις 10:15 το πρωί, μια μωρακλα 3740κ.

Όλα πήγαν καλά, είμαστε κ οι 2 μια χαρά. Εγώ βέβαια πονάω αρκετά, αλλά γενικά πάμε καλά.

Να μας ζήσουν όλα τα μπουμπουκια, να είναι γερά κ τυχερά!

Να σου ζήσει κορίτσι μου!! Γερό και ευτυχισμένο να είναι το μωράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά... 

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σας γράψω την 1η μας εβδομάδα!!! 

Αφού κάναμε την καισαρική (λόγω υψηλού ενδομήτριου stress του μωρού) μου την πήραν στη μονάδα πρόωρων! Την Παρασκευή το πρωί μου έκαναν covid-test κι αφού βγήκα αρνητική, με άφησαν να μπω να τη δω και να ξεκινήσουμε να θηλάζουμε και κατέβαινα κάθε 3 ώρες για να τη θηλάσω... Εν τω μεταξύ της είχαν δώσει ξένο!!!🤬🤬🤬 Την είχαν με ορό και οξύμετρο στη θερμοκοιτίδα μέχρι το Σάββατο το πρωί που είχε κάνει 2 εμετούς! Μετά την έβγαλαν σε απλό "κουνάκι" (το pyrex που λέμε εμείς). Σάββατο απόγευμα της έβγαλαν και τον ορό κι όλα ήταν μια χαρά. Όταν όμως ρωτούσα πότε θα μου τη φέρουν στο δωμάτιο μου έλεγαν ότι περιμένουν κάτι τελευταίες εξετάσεις... οι οποίες ήρθαν Κυριακή πρωί!!! Που ήταν όλες μια χαρά!!!🙏🙏🙏 Μέχρι το μεσημέρι μου την είχαν ανεβάσει στο δωμάτιο!!! Τη Δευτέρα το πρωί, πριν το εξιτήριο, την είδε πάλι παιδίατρος και επειδή έκανε ίκτερο (13,3) μου είπαν να τη θηλάζω όσο πιο συχνά μπορώ και να την πάω πάλι την επομένη για να τον μετρήσουμε... Τρίτη πρωί πήγαμε πάλι στο Έλενα κι έπεσε ο ίκτερος στο 11,9... Μου είπαν ότι πάει πάρα πολύ καλά και να συνεχίσουμε ότι κάνουμε και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω! (είχα φοβηθεί ότι θα μου την έπαιρναν πάλι για να μου τη βάλουν σε λάμπα...) Ευτυχώς που τρώει κάθε 2-2,5 ώρες και λερώνει 7-8 πάνες!!! Την έχω και στο φυσικό φως της μέρας όσο περισσότερο μπορώ... Σήμερα πήγαμε και την πρώτη μας επίσκεψη στην παιδίατρο! Λοιπόν... γεννήθηκε 2610 και 47 πόντους η μπουμπού μου!!! Βγήκε απο τη μονάδα 2440 και απο το νοσοκομείο 2460... Σήμερα είμαστε 2510γρ και 48 πόντους ολόκληρους παρακάλω!!!😂😂😂 Θα μας ξανά δει την Τρίτη κι εύχομαι να μη μου πει ότι θα χρειαστεί ξένο!!! 

Πάμε σ' εμένα τώρα... Σάββατο πρωί... μας τηλεφωνεί η θεία μου, (που ήμασταν μαζί μέχρι που έφυγα για το μαιευτήριο) και μας λέει πως βγήκε θετική στον covid!!! ΣΟΚ!!! Αμέσως μετά... βγαίνει και η 2η μητέρα μου θετική (που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο)... Έφυγε τρέχοντας... Κι έμεινα μόνη μου!!! Σ' ένα μονόκλινο... χωρίς μωρό... χωρίς τη "μαμά" μου!!! ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΣΟΚ!!! Κυριακή πρωί ξυπνάω χάλια... μου κάνουν πάλι covid-test και λέω απο μέσα μου... τώρα τη γ@@@σαμε!!! Αρνητική και πάλι!!! Δόξα τω Θεό!!!  (@Elkμου περαστικά σου εύχομαι και να ξέρεις πως ο θηλασμός τώρα είναι ΌΤΙ καλύτερο μπορείς να κάνεις στην μπέμπα σου!!!) Κατεβαίνω στη μονάδα να θηλάσω και βλέπω ότι πάλι της έχουν δώσει ξένο κι έχει κάνει μια μικρή αναγωγή!!! Πάρτυ οι ορμόνες... τ' άκουσε η παιδίατρος!!! Αφού λοιπόν είπα στις μαίες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό πια... κάθε φορά που έκλεγε με έπαιρναν τηλέφωνο και κατέβαινα να της δώσω γάλα... Μετά απο 3 ώρες μου είπαν ότι βγήκαν καλές και οι τελευταίες εξετάσεις και θα μου τη δώσουν μαζί μου επιτέλους. Πήγα και βρήκα την παιδίατρο να της ζητήσω συγγνώμη για την κρισάρα που μ' έπιασε το πρωί και ήταν φανταστική!!! Μου είπε... "ούτε λόγος! μην το συζητάτε κάν... είστε μόλις στο 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό και είναι απόλυτα φυσιολογικό... απλά για σας το είπα, με τόσο κλάμα να μην κάνετε κακό στο θηλασμό!"

Μέχρι στιγμής κορίτσια μου ΌΛΑ βαίνουν καλώς!!! Γι' αυτό και σήμερα δηλώθηκε και το ονομά της ηλεκτρονικά και περιμένω την τελική πράξη γέννησης!!! Ισμήνη-Μαρία!!!

Υ.γ. Το μαιευτήριο Έλενα πραγματικά θα το συστήνω ανεπιφύλακτα κορίτσια σε όποια θέλει δημόσιο... Και φυσικά τη φανταστική γιατρό μου... κα Θεοδώρου Σπυριδούλα (Τζούλια)!!! 

Τελικά κουράστηκες για να βρεις γιατρό αλλά βρήκες πολύ καλή!! Μπράβο κορίτσι μου τα πάτε πολύ καλά με τη μικρή! Ή μάλλον με την Ισμήνη Μαρία! Πολύ ωραίο όνομα! Καλά έκανες και έβαλες και το Μαρία..Για τον κόβιντ τι να πω; Έχω φοβηθεί πια με αυτά που ακούω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Τελικά κουράστηκες για να βρεις γιατρό αλλά βρήκες πολύ καλή!! Μπράβο κορίτσι μου τα πάτε πολύ καλά με τη μικρή! Ή μάλλον με την Ισμήνη Μαρία! Πολύ ωραίο όνομα! Καλά έκανες και έβαλες και το Μαρία..Για τον κόβιντ τι να πω; Έχω φοβηθεί πια με αυτά που ακούω..

Όντως είναι εξαιρετική και σαν άνθρωπος!!! Ευχαριστώ πολύ. Το θεωρώ "σημάδι" ότι γεννήθηκε 15 Αυγούστου! Γίνεται χαμός με τον covid! Εμείς τη γλιτώσαμε, ευτυχώς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια πόσο βάρος πρέπει να παίρνει το μωρό ανά εβδομάδα; Έχει διαφορά αν θηλάζει η πίνει ξένο; Τι σας έχουν πει; 

Νομίζω η @Elkείχε πει ότι έχουν διαφορετική καμπύλη ανάπτυξης τα αποκλειστικά θηλάζοντα βρέφη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά... 

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σας γράψω την 1η μας εβδομάδα!!! 

Αφού κάναμε την καισαρική (λόγω υψηλού ενδομήτριου stress του μωρού) μου την πήραν στη μονάδα πρόωρων! Την Παρασκευή το πρωί μου έκαναν covid-test κι αφού βγήκα αρνητική, με άφησαν να μπω να τη δω και να ξεκινήσουμε να θηλάζουμε και κατέβαινα κάθε 3 ώρες για να τη θηλάσω... Εν τω μεταξύ της είχαν δώσει ξένο!!!🤬🤬🤬 Την είχαν με ορό και οξύμετρο στη θερμοκοιτίδα μέχρι το Σάββατο το πρωί που είχε κάνει 2 εμετούς! Μετά την έβγαλαν σε απλό "κουνάκι" (το pyrex που λέμε εμείς). Σάββατο απόγευμα της έβγαλαν και τον ορό κι όλα ήταν μια χαρά. Όταν όμως ρωτούσα πότε θα μου τη φέρουν στο δωμάτιο μου έλεγαν ότι περιμένουν κάτι τελευταίες εξετάσεις... οι οποίες ήρθαν Κυριακή πρωί!!! Που ήταν όλες μια χαρά!!!🙏🙏🙏 Μέχρι το μεσημέρι μου την είχαν ανεβάσει στο δωμάτιο!!! Τη Δευτέρα το πρωί, πριν το εξιτήριο, την είδε πάλι παιδίατρος και επειδή έκανε ίκτερο (13,3) μου είπαν να τη θηλάζω όσο πιο συχνά μπορώ και να την πάω πάλι την επομένη για να τον μετρήσουμε... Τρίτη πρωί πήγαμε πάλι στο Έλενα κι έπεσε ο ίκτερος στο 11,9... Μου είπαν ότι πάει πάρα πολύ καλά και να συνεχίσουμε ότι κάνουμε και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω! (είχα φοβηθεί ότι θα μου την έπαιρναν πάλι για να μου τη βάλουν σε λάμπα...) Ευτυχώς που τρώει κάθε 2-2,5 ώρες και λερώνει 7-8 πάνες!!! Την έχω και στο φυσικό φως της μέρας όσο περισσότερο μπορώ... Σήμερα πήγαμε και την πρώτη μας επίσκεψη στην παιδίατρο! Λοιπόν... γεννήθηκε 2610 και 47 πόντους η μπουμπού μου!!! Βγήκε απο τη μονάδα 2440 και απο το νοσοκομείο 2460... Σήμερα είμαστε 2510γρ και 48 πόντους ολόκληρους παρακάλω!!!😂😂😂 Θα μας ξανά δει την Τρίτη κι εύχομαι να μη μου πει ότι θα χρειαστεί ξένο!!! 

Πάμε σ' εμένα τώρα... Σάββατο πρωί... μας τηλεφωνεί η θεία μου, (που ήμασταν μαζί μέχρι που έφυγα για το μαιευτήριο) και μας λέει πως βγήκε θετική στον covid!!! ΣΟΚ!!! Αμέσως μετά... βγαίνει και η 2η μητέρα μου θετική (που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο)... Έφυγε τρέχοντας... Κι έμεινα μόνη μου!!! Σ' ένα μονόκλινο... χωρίς μωρό... χωρίς τη "μαμά" μου!!! ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΣΟΚ!!! Κυριακή πρωί ξυπνάω χάλια... μου κάνουν πάλι covid-test και λέω απο μέσα μου... τώρα τη γ@@@σαμε!!! Αρνητική και πάλι!!! Δόξα τω Θεό!!!  (@Elkμου περαστικά σου εύχομαι και να ξέρεις πως ο θηλασμός τώρα είναι ΌΤΙ καλύτερο μπορείς να κάνεις στην μπέμπα σου!!!) Κατεβαίνω στη μονάδα να θηλάσω και βλέπω ότι πάλι της έχουν δώσει ξένο κι έχει κάνει μια μικρή αναγωγή!!! Πάρτυ οι ορμόνες... τ' άκουσε η παιδίατρος!!! Αφού λοιπόν είπα στις μαίες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό πια... κάθε φορά που έκλεγε με έπαιρναν τηλέφωνο και κατέβαινα να της δώσω γάλα... Μετά απο 3 ώρες μου είπαν ότι βγήκαν καλές και οι τελευταίες εξετάσεις και θα μου τη δώσουν μαζί μου επιτέλους. Πήγα και βρήκα την παιδίατρο να της ζητήσω συγγνώμη για την κρισάρα που μ' έπιασε το πρωί και ήταν φανταστική!!! Μου είπε... "ούτε λόγος! μην το συζητάτε κάν... είστε μόλις στο 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό και είναι απόλυτα φυσιολογικό... απλά για σας το είπα, με τόσο κλάμα να μην κάνετε κακό στο θηλασμό!"

Μέχρι στιγμής κορίτσια μου ΌΛΑ βαίνουν καλώς!!! Γι' αυτό και σήμερα δηλώθηκε και το ονομά της ηλεκτρονικά και περιμένω την τελική πράξη γέννησης!!! Ισμήνη-Μαρία!!!

Υ.γ. Το μαιευτήριο Έλενα πραγματικά θα το συστήνω ανεπιφύλακτα κορίτσια σε όποια θέλει δημόσιο... Και φυσικά τη φανταστική γιατρό μου... κα Θεοδώρου Σπυριδούλα (Τζούλια)!!! 

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και τώρα είστε μαζί με την Ισμήνη Μαρία!!

Να είναι γερή τυχερή και η Παναγία πάντα να την προστατεύει!!!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και τώρα είστε μαζί με την Ισμήνη Μαρία!!

Να είναι γερή τυχερή και η Παναγία πάντα να την προστατεύει!!!🥰🥰🥰

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου. Και στα δικά σου σύντομα εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια πόσο βάρος πρέπει να παίρνει το μωρό ανά εβδομάδα; Έχει διαφορά αν θηλάζει η πίνει ξένο; Τι σας έχουν πει; 

Στον αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ για το βαρος που θα πρέπει να παίρνει το μωρο.. εμένα τις πρωτες 35 μερες με αποκλειστικό θηλασμό είχε πάρει σχεδόν 1 κιλό ηταν το πρώτο μπαμ.. μετά άρχισε σιγά σιγά έπεφταν οι ρυθμοί 

το ξενο γενικα δίνει πιο πολύ βαρος και κάνει συνήθως πιο στρουμπουλά μωράκια.. ο θηλασμός έχει πιο λεπτεπίλεπτα μωρά  

Οι καμπύλες που υπάρχουν στα βιβλιάρια υγείας των παιδειών βασίζονται σε μωρά που κάνουν διατροφη μόνο με ξενο γαλα όποτε για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν ισχύουν 100% το χρησιμοποιούν οι παιδίατροι για να έχουν ομως ένα μπούσουλα 

το κάθε παιδάκι που θηλάζει έχει διαφορετικούς ρυθμούς παιζει ανάλογα και το ποσο «καλό» είναι το γαλα της μαμάς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά... 

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σας γράψω την 1η μας εβδομάδα!!! 

Αφού κάναμε την καισαρική (λόγω υψηλού ενδομήτριου stress του μωρού) μου την πήραν στη μονάδα πρόωρων! Την Παρασκευή το πρωί μου έκαναν covid-test κι αφού βγήκα αρνητική, με άφησαν να μπω να τη δω και να ξεκινήσουμε να θηλάζουμε και κατέβαινα κάθε 3 ώρες για να τη θηλάσω... Εν τω μεταξύ της είχαν δώσει ξένο!!!🤬🤬🤬 Την είχαν με ορό και οξύμετρο στη θερμοκοιτίδα μέχρι το Σάββατο το πρωί που είχε κάνει 2 εμετούς! Μετά την έβγαλαν σε απλό "κουνάκι" (το pyrex που λέμε εμείς). Σάββατο απόγευμα της έβγαλαν και τον ορό κι όλα ήταν μια χαρά. Όταν όμως ρωτούσα πότε θα μου τη φέρουν στο δωμάτιο μου έλεγαν ότι περιμένουν κάτι τελευταίες εξετάσεις... οι οποίες ήρθαν Κυριακή πρωί!!! Που ήταν όλες μια χαρά!!!🙏🙏🙏 Μέχρι το μεσημέρι μου την είχαν ανεβάσει στο δωμάτιο!!! Τη Δευτέρα το πρωί, πριν το εξιτήριο, την είδε πάλι παιδίατρος και επειδή έκανε ίκτερο (13,3) μου είπαν να τη θηλάζω όσο πιο συχνά μπορώ και να την πάω πάλι την επομένη για να τον μετρήσουμε... Τρίτη πρωί πήγαμε πάλι στο Έλενα κι έπεσε ο ίκτερος στο 11,9... Μου είπαν ότι πάει πάρα πολύ καλά και να συνεχίσουμε ότι κάνουμε και δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω! (είχα φοβηθεί ότι θα μου την έπαιρναν πάλι για να μου τη βάλουν σε λάμπα...) Ευτυχώς που τρώει κάθε 2-2,5 ώρες και λερώνει 7-8 πάνες!!! Την έχω και στο φυσικό φως της μέρας όσο περισσότερο μπορώ... Σήμερα πήγαμε και την πρώτη μας επίσκεψη στην παιδίατρο! Λοιπόν... γεννήθηκε 2610 και 47 πόντους η μπουμπού μου!!! Βγήκε απο τη μονάδα 2440 και απο το νοσοκομείο 2460... Σήμερα είμαστε 2510γρ και 48 πόντους ολόκληρους παρακάλω!!!😂😂😂 Θα μας ξανά δει την Τρίτη κι εύχομαι να μη μου πει ότι θα χρειαστεί ξένο!!! 

Πάμε σ' εμένα τώρα... Σάββατο πρωί... μας τηλεφωνεί η θεία μου, (που ήμασταν μαζί μέχρι που έφυγα για το μαιευτήριο) και μας λέει πως βγήκε θετική στον covid!!! ΣΟΚ!!! Αμέσως μετά... βγαίνει και η 2η μητέρα μου θετική (που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμασταν μαζί στο μαιευτήριο)... Έφυγε τρέχοντας... Κι έμεινα μόνη μου!!! Σ' ένα μονόκλινο... χωρίς μωρό... χωρίς τη "μαμά" μου!!! ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΣΟΚ!!! Κυριακή πρωί ξυπνάω χάλια... μου κάνουν πάλι covid-test και λέω απο μέσα μου... τώρα τη γ@@@σαμε!!! Αρνητική και πάλι!!! Δόξα τω Θεό!!!  (@Elkμου περαστικά σου εύχομαι και να ξέρεις πως ο θηλασμός τώρα είναι ΌΤΙ καλύτερο μπορείς να κάνεις στην μπέμπα σου!!!) Κατεβαίνω στη μονάδα να θηλάσω και βλέπω ότι πάλι της έχουν δώσει ξένο κι έχει κάνει μια μικρή αναγωγή!!! Πάρτυ οι ορμόνες... τ' άκουσε η παιδίατρος!!! Αφού λοιπόν είπα στις μαίες ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό πια... κάθε φορά που έκλεγε με έπαιρναν τηλέφωνο και κατέβαινα να της δώσω γάλα... Μετά απο 3 ώρες μου είπαν ότι βγήκαν καλές και οι τελευταίες εξετάσεις και θα μου τη δώσουν μαζί μου επιτέλους. Πήγα και βρήκα την παιδίατρο να της ζητήσω συγγνώμη για την κρισάρα που μ' έπιασε το πρωί και ήταν φανταστική!!! Μου είπε... "ούτε λόγος! μην το συζητάτε κάν... είστε μόλις στο 3ο 24ωρο μετά τον τοκετό και είναι απόλυτα φυσιολογικό... απλά για σας το είπα, με τόσο κλάμα να μην κάνετε κακό στο θηλασμό!"

Μέχρι στιγμής κορίτσια μου ΌΛΑ βαίνουν καλώς!!! Γι' αυτό και σήμερα δηλώθηκε και το ονομά της ηλεκτρονικά και περιμένω την τελική πράξη γέννησης!!! Ισμήνη-Μαρία!!!

Υ.γ. Το μαιευτήριο Έλενα πραγματικά θα το συστήνω ανεπιφύλακτα κορίτσια σε όποια θέλει δημόσιο... Και φυσικά τη φανταστική γιατρό μου... κα Θεοδώρου Σπυριδούλα (Τζούλια)!!! 

Κορίτσι μου σου είχα απαντήσει αλλά βλέπω δεν ανέβηκε η απάντηση μου 🤷‍♀️

χαιρομαι που είστε καλά εσυ και Ισμήνη Μαρία ( τέλεια τα αποφάσισες το ονομα της ) 🥰

Φαντάζομαι το να είσαι μόνη σου και να μην έχεις την μαμα σου μαζί και χωρίς το μωρο σου στο μαιευτήριο ήταν δύσκολα αλλά τώρα πέρασαν αυτές οι μερες 

κορίτσι μου όσο για το ξενο που έδωσαν στο μωρακι δεν πειράζει σημασία έχει τώρα κάνετε αποκλειστικό θηλασμό 

εγω γενικα ειδα διαφορά στο δημόσιο νοσοκομείο από της κλινική και κάπως πιο αυστηροί σε καποια θέματα.. και εμένα μου είχαν σπάσει τα νεύρα για το ξενο αλλά έβλεπα και το μωρο που δεν συνεργάζονταν και μετά από 12 ώρες που προσπαθούσα να θηλάσω σωστά έβλεπα πως δεν πήγε καλά.. είχα ένα μωρο εξαντλημένο και αυτό φάνηκε μετά και στις επόμενες μερες 

Στο σπίτι έχεις βοήθεια ; Έγινε καλά η μαμα σου από κοβιτ να φανταστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου σου είχα απαντήσει αλλά βλέπω δεν ανέβηκε η απάντηση μου 🤷‍♀️

χαιρομαι που είστε καλά εσυ και Ισμήνη Μαρία ( τέλεια τα αποφάσισες το ονομα της ) 🥰

Φαντάζομαι το να είσαι μόνη σου και να μην έχεις την μαμα σου μαζί και χωρίς το μωρο σου στο μαιευτήριο ήταν δύσκολα αλλά τώρα πέρασαν αυτές οι μερες 

κορίτσι μου όσο για το ξενο που έδωσαν στο μωρακι δεν πειράζει σημασία έχει τώρα κάνετε αποκλειστικό θηλασμό 

εγω γενικα ειδα διαφορά στο δημόσιο νοσοκομείο από της κλινική και κάπως πιο αυστηροί σε καποια θέματα.. και εμένα μου είχαν σπάσει τα νεύρα για το ξενο αλλά έβλεπα και το μωρο που δεν συνεργάζονταν και μετά από 12 ώρες που προσπαθούσα να θηλάσω σωστά έβλεπα πως δεν πήγε καλά.. είχα ένα μωρο εξαντλημένο και αυτό φάνηκε μετά και στις επόμενες μερες 

Στο σπίτι έχεις βοήθεια ; Έγινε καλά η μαμα σου από κοβιτ να φανταστώ 

Η αλήθεια είναι πως μου έπεσαν όλα μαζεμένα στο μαιευτήριο. Ότι δεν καταφέραμε τον φυσιολογικό τοκετό, η "μαμά" με covid και το μωρό στη μονάδα με ξένο γάλα. Ε, με τις ορμόνες μας σε χορό ποντιακό και βάλε... δεν ήθελε και πολύ. 

Η "μαμά" βγήκε αρνητική την Τρίτη το πρωί ευτυχώς. Με βοηθάνε όσο χρειάζεται, αλλά για την ώρα δε θέλω και πολλά. Και η παιδίατρος εχθές με καθησύχασε για το ξένο γάλα. Μου είπε πως τα μωράκια που πίνουν λίγο ξένο γάλα τις πρώτες μέρες "κινδυνεύουν" λιγότερο από το να εμφανίσουν αλλεργίες αργότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Στον αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ για το βαρος που θα πρέπει να παίρνει το μωρο.. εμένα τις πρωτες 35 μερες με αποκλειστικό θηλασμό είχε πάρει σχεδόν 1 κιλό ηταν το πρώτο μπαμ.. μετά άρχισε σιγά σιγά έπεφταν οι ρυθμοί 

το ξενο γενικα δίνει πιο πολύ βαρος και κάνει συνήθως πιο στρουμπουλά μωράκια.. ο θηλασμός έχει πιο λεπτεπίλεπτα μωρά  

Οι καμπύλες που υπάρχουν στα βιβλιάρια υγείας των παιδειών βασίζονται σε μωρά που κάνουν διατροφη μόνο με ξενο γαλα όποτε για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν ισχύουν 100% το χρησιμοποιούν οι παιδίατροι για να έχουν ομως ένα μπούσουλα 

το κάθε παιδάκι που θηλάζει έχει διαφορετικούς ρυθμούς παιζει ανάλογα και το ποσο «καλό» είναι το γαλα της μαμάς.. 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτές τις πληροφορίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Η αλήθεια είναι πως μου έπεσαν όλα μαζεμένα στο μαιευτήριο. Ότι δεν καταφέραμε τον φυσιολογικό τοκετό, η "μαμά" με covid και το μωρό στη μονάδα με ξένο γάλα. Ε, με τις ορμόνες μας σε χορό ποντιακό και βάλε... δεν ήθελε και πολύ. 

Η "μαμά" βγήκε αρνητική την Τρίτη το πρωί ευτυχώς. Με βοηθάνε όσο χρειάζεται, αλλά για την ώρα δε θέλω και πολλά. Και η παιδίατρος εχθές με καθησύχασε για το ξένο γάλα. Μου είπε πως τα μωράκια που πίνουν λίγο ξένο γάλα τις πρώτες μέρες "κινδυνεύουν" λιγότερο από το να εμφανίσουν αλλεργίες αργότερα. 

Ααα ωραία μπράβο εντάξει η μόνη βοήθεια φαντάζομαι που θέλεις για την ώρα είναι ένα πιάτο φαγητό ότι έχει να κάνει με την Ισμήνη πιστεύω πως δεν χρειάζεται κάτι μπορείς να τα αναλάβεις μόνο σου τα πιο πολλά ε; Η τομή πως πάει; Πονας καθόλου ; 


εγω εχτές έβγαλα τα ράμματα

Εγω είμαι υπέρ από την αρχή του αποκλειστικού αλλά δεν έγινε κάρι που πήρε και 1-2 μπουκάλια δεν βοηθούσαν και οι καταστάσεις κορίτσι μου μην το σκέφτεσαι καθόλου σημασία έχει από εδώ και πέρα..

εγω αναγκαστικά 1-2 γεύματα δίνω και ξενο 

και πίστεψε με δεν μου αρέσει καθόλου αλλά να μου με έφερε η ανάγκη..

Σε ότι ήμουν αρνητική και δεν είχα κάνει στην μεγάλη μου κόρη.. τα έχω κάνει όλα τώρα στην μικρή μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...