Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι αυτό είναι ο σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα το είχα και εγω κορίτσι μου μόλις γεννήσεις θα φύγει την ίδια στιγμή είναι ζόρικο εγω το είχα και στα δυο παιδεία 

Άντε με το καλό να γεννήσεις και εσυ κορίτσι μου να πάρεις το μωρακι σου αγκαλιά 🥰

Ναι αυτό είναι η αλήθεια όλο με γυρόφερνε 😅 απλά επειδή είναι πρώτη φορά που το κολλάω δεν ήξερα πως θα το περάσω 

αλλα για την ώρα είμαι σχετικά καλά με δεκατα την βγάζω έκανα και ένα 38,2 την νύχτα και λίγο με ενοχλεί ο λαιμός αλλά δεν με πονάει ώστε να μην μπορω να φάω

πιστεύω το βραδάκι θα γίνει το πικ του 

ναι θηλάζω όσο μπορω βγαίνουμε έξω στην αυλη με μάσκα μέσα στο σπίτι δεν κυκλοφορώ..  την δίνω στήθος αλλά τρώει και συμπλήρωμα και βγάζω με θηλαστρο προσπαθω να έχουμε επαφή με το στήθος αλλά όχι σε όλα τα γεύματα γιατί φοβαμαι 

αυτο το διάστημα της λοχείας είναι ζόρικο είναι η αλήθεια από πολλές αποψεις.. η αλήθεια είναι στο πρώτο μου παιδί δεν είχα κανένα θέμα 

εεε σε αυτήν την έχω ζοριστεί πολύ κάθε μέρα ριχνω και ένα κλάμα ακόμα και η μαμα μου με τον αδέρφο μου με έχουν κουράσει τους νιωθω βαρος αυτήν την στιγμή.. και στεναχωριέμαι που το λέω 😔

Σε καταλαβαίνω..μη νιώθεις άσχημα..έχεις ανταπεξέλθει σε έντονες καταστάσεις και χρειάζεσαι την ηρεμία σου.. θα δείτε πώς θα πάει και πόσο πρέπει να μείνουν εκεί..αν θελήσεις να μείνεις μόνη μη διστάσεις να το εξηγήσεις με ωραίο τρόπο..μακάρι να είχαμε κι εμείς αυλή να βγαίνω έξω Α! και να μη φαίνομαι από γύρω σπίτια..είμαι όλη μέρα γυμνή από πάνω, δεν μπορώ υφάσματα, μόνο αν βάλω κοχύλια για λίγη ώρα μπορώ να βάλω μπλούζα🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Σε καταλαβαίνω..μη νιώθεις άσχημα..έχεις ανταπεξέλθει σε έντονες καταστάσεις και χρειάζεσαι την ηρεμία σου.. θα δείτε πώς θα πάει και πόσο πρέπει να μείνουν εκεί..αν θελήσεις να μείνεις μόνη μη διστάσεις να το εξηγήσεις με ωραίο τρόπο..μακάρι να είχαμε κι εμείς αυλή να βγαίνω έξω Α! και να μη φαίνομαι από γύρω σπίτια..είμαι όλη μέρα γυμνή από πάνω, δεν μπορώ υφάσματα, μόνο αν βάλω κοχύλια για λίγη ώρα μπορώ να βάλω μπλούζα🥺

Δεν έχω γύρο σπίτια όποτε και γυμνή κυκλοφορώ που λέει ο λόγος 😂

ναι δεν ξέρω ας γίνω καλά και θα το σκεφτώ βλέπω πως και ο αντρας μου έχει κουραστεί βέβαια δεν μου έχει πει κουβέντα αλλά τον ξέρω.. 

το βράδυ κοιμαστε με σουτιέν ; Βοηθάει λέτε ; Κάπου θυμάμαι στο Ιασώ μου το είχαν πει αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρη 

και εμένα με πονάνε οι θηλες υπομονή πιστεύω σε κανα 2-3 βδομαδες θα ηρεμήσουμε με το στήθος δεν θα είναι συνέχεια έτσι 

και εγω με κοχύλια είμαι και δεν κάνω και όλα τα γεύματα που θα έπρεπε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Είναι ζόρικες κάποιες μέρες.. εμείς δεν κοιμηθήκαμε καθόλου σμρ..με το που τον έπαιρνε ο ύπνος και τον έβαζα στην κούνια για να κοιμηθώ κι εγώ ουααααα.. επίσης δεν ξέρω τι γινόταν με την πάνα σμρ και ολο είχε διαρροή πόσες φορές άλλαξα σεντόνια.. να προλάβω να πλύνω γτ δεν έχω άλλα 🥴δεν ξέρω νομίζω από πάνω το βγάζει αλλά δεν μπορώ να σφίξω την πάνα του μην τον ενοχλεί.. ούτε να φάω δεν προλάβαινα ή να πάω τουαλέτα.. 🥴

Εμείς λέμε να βγούμε βόλτα πριν τα σαράντα..να πάρουμε λίγο ήλιο..

Και εγω βγαίνω μην φανταστείς με το αμαξι κάνουμε μια γύρα μέχρι την θάλασσα  και πάω στο σπίτι της πεθεράς μου κάθομαι στην αυλη με την μεγάλη μου κόρη για να παίξει 

τωρα λόγο κοβιτ κλείστηκα μέσα αλλιώς βγαίνω απλά δεν πάω σε μαγαζιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk ευτυχώς προς το παρόν δεν είναι έντονο το ΣΚΣ . Ωραία που το περνάς ελαφριά!! Σύντομα και αρνητική εύχομαι! Μην αισθάνεσαι τύψεις λογικό να αισθάνεσαι έτσι μετά από τις τελευταίες μέρες που ζοτιστηκες 

Εδώ εγω και ρίχνω ένα κλάμα τη μέρα λόγω ορμονών 

@nanouko εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να περιμένω να σαραντισω και οτι γενικά είναι υπέρ της βόλτας (σε ανοιχτούς χώρους) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα 🦋 τι κάνετε??τα νέα τα δικά μας είναι περίεργα...Δυστυχώς τελείωσα με τον θηλασμό,δεν κατεβάζω γάλα με τίποτα (ο μικρός πίνει πλέον 90ml ανά γεύμα ξένο) και παρατηρήσαμε με τον παιδίατρο ότι επειδή κάνουμε μικτή στα αποκλειστικά δικά μου γεύματα ο μικρός έχει περίεργη συμπεριφορά...επιπλέον δε τα πάμε καλά ούτε με τις κενώσεις με αποτέλεσμα να ζοριζεται πάρα πολύ και να κλαίει σπαρακτικά...Κάνει μια κένωση την μέρα ή και παρά μέρα,ευτυχώς σε τσισα είμαστε πολύ καλύτερα!!Και εγώ το κλάμα το έχω πάνω πάνω η αλήθεια είναι και δε ξέρω τι θα γίνουμε από αύριο που ο άντρας μου επιστρέφει στη δουλειά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 🦋 τι κάνετε??τα νέα τα δικά μας είναι περίεργα...Δυστυχώς τελείωσα με τον θηλασμό,δεν κατεβάζω γάλα με τίποτα (ο μικρός πίνει πλέον 90ml ανά γεύμα ξένο) και παρατηρήσαμε με τον παιδίατρο ότι επειδή κάνουμε μικτή στα αποκλειστικά δικά μου γεύματα ο μικρός έχει περίεργη συμπεριφορά...επιπλέον δε τα πάμε καλά ούτε με τις κενώσεις με αποτέλεσμα να ζοριζεται πάρα πολύ και να κλαίει σπαρακτικά...Κάνει μια κένωση την μέρα ή και παρά μέρα,ευτυχώς σε τσισα είμαστε πολύ καλύτερα!!Και εγώ το κλάμα το έχω πάνω πάνω η αλήθεια είναι και δε ξέρω τι θα γίνουμε από αύριο που ο άντρας μου επιστρέφει στη δουλειά!!

Δεν πειράζει κορίτσι μου καποια πράγματα αλλιώς τα υπολογίζουνε και αλλιώς μας βγαίνουν είναι η αλήθεια δεν είναι εύκολο να κανείς αποκλειστικό πρέπει να βοηθανε και οι καταστάσεις.. 

και εγω δεν ξέρω πως θα μας πάει ο θηλασμός έχω μείνει πίσω αναμενόμενο αφού μπήκε μπουκάλι 

όταν λες περίεργη συμπεριφορά ; Τι κάνει δηλαδή ; 
Και θα είσαι μόνη σου από αύριο ; Ή εχεις καμία βοήθεια ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

@Elk ευτυχώς προς το παρόν δεν είναι έντονο το ΣΚΣ . Ωραία που το περνάς ελαφριά!! Σύντομα και αρνητική εύχομαι! Μην αισθάνεσαι τύψεις λογικό να αισθάνεσαι έτσι μετά από τις τελευταίες μέρες που ζοτιστηκες 

Εδώ εγω και ρίχνω ένα κλάμα τη μέρα λόγω ορμονών 

@nanouko εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να περιμένω να σαραντισω και οτι γενικά είναι υπέρ της βόλτας (σε ανοιχτούς χώρους) 

Και εμένα μου το είχε πει η παιδιατρος για τις βολτες να βγαίνω να παίρνω τον αέρα μου 

ευχαριστω επλιζω να μην μου τραβήξει πολύ 

ααα και εσυ βλέπω το κλάμα σου το ρίχνεις ωραία περναμε όλες 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 🦋 τι κάνετε??τα νέα τα δικά μας είναι περίεργα...Δυστυχώς τελείωσα με τον θηλασμό,δεν κατεβάζω γάλα με τίποτα (ο μικρός πίνει πλέον 90ml ανά γεύμα ξένο) και παρατηρήσαμε με τον παιδίατρο ότι επειδή κάνουμε μικτή στα αποκλειστικά δικά μου γεύματα ο μικρός έχει περίεργη συμπεριφορά...επιπλέον δε τα πάμε καλά ούτε με τις κενώσεις με αποτέλεσμα να ζοριζεται πάρα πολύ και να κλαίει σπαρακτικά...Κάνει μια κένωση την μέρα ή και παρά μέρα,ευτυχώς σε τσισα είμαστε πολύ καλύτερα!!Και εγώ το κλάμα το έχω πάνω πάνω η αλήθεια είναι και δε ξέρω τι θα γίνουμε από αύριο που ο άντρας μου επιστρέφει στη δουλειά!!

Όντας ακόμα έξω από τον χορό(προς το παρόν) αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι παρόλο που θέλω να θηλάσω όταν με το καλό γεννήσω,  προσπαθώ να έχω στον νου μου ότι μπορεί και να μην μου βγει (δεν εξαρτώνται όλα από εμάς) και πως αν χρειαστεί να δώσω μπουκάλι θα δώσω

αυτό που χρειάζεται σίγουρα το μωρό είναι να τρέφεται καλά και κυρίως να έχει μια μαμά που να είναι καλά ώστε το φροντίζει !!

Εσύ το σίγουρο είναι ότι φροντίζεις το μωρό σου και κάνεις τπ καλύτερο για αυτό 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δεν έχω γύρο σπίτια όποτε και γυμνή κυκλοφορώ που λέει ο λόγος 😂

ναι δεν ξέρω ας γίνω καλά και θα το σκεφτώ βλέπω πως και ο αντρας μου έχει κουραστεί βέβαια δεν μου έχει πει κουβέντα αλλά τον ξέρω.. 

το βράδυ κοιμαστε με σουτιέν ; Βοηθάει λέτε ; Κάπου θυμάμαι στο Ιασώ μου το είχαν πει αυτό αλλά δεν είμαι και σίγουρη 

και εμένα με πονάνε οι θηλες υπομονή πιστεύω σε κανα 2-3 βδομαδες θα ηρεμήσουμε με το στήθος δεν θα είναι συνέχεια έτσι 

και εγω με κοχύλια είμαι και δεν κάνω και όλα τα γεύματα που θα έπρεπε 

Μόνο για να απλώσω βάζω σουτιέν για να συγκρατεί και τα κοχύλια 😀 μην προκαλώ και τους γείτονες 😀 έτσι πιστεύω κι εγώ θα συνηθίσει το στήθος, ας κάνουμε κουράγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Και εμένα μου το είχε πει η παιδιατρος για τις βολτες να βγαίνω να παίρνω τον αέρα μου 

ευχαριστω επλιζω να μην μου τραβήξει πολύ 

ααα και εσυ βλέπω το κλάμα σου το ρίχνεις ωραία περναμε όλες 😂

Ναι δεν θέλω να ξέρω πώς θα είμαι όταν γεννήσω! Έχω προετοιμάσει τον άντρα μου ψυχολογικά! Χθες έκλαιγα γιατί το σπίτι είναι βρόμικο και όφειλα να έχω κάνει καλές καθαριοτητες νωρίτερα για να είναι καθαρό το σπίτι τώρα που θα έρθει το μωρό.. εμφανίστηκαν και κατι μυρμήγκια και αποτελειωθηκα!! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Και εγω βγαίνω μην φανταστείς με το αμαξι κάνουμε μια γύρα μέχρι την θάλασσα  και πάω στο σπίτι της πεθεράς μου κάθομαι στην αυλη με την μεγάλη μου κόρη για να παίξει 

τωρα λόγο κοβιτ κλείστηκα μέσα αλλιώς βγαίνω απλά δεν πάω σε μαγαζιά 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

@Elk ευτυχώς προς το παρόν δεν είναι έντονο το ΣΚΣ . Ωραία που το περνάς ελαφριά!! Σύντομα και αρνητική εύχομαι! Μην αισθάνεσαι τύψεις λογικό να αισθάνεσαι έτσι μετά από τις τελευταίες μέρες που ζοτιστηκες 

Εδώ εγω και ρίχνω ένα κλάμα τη μέρα λόγω ορμονών 

@nanouko εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να περιμένω να σαραντισω και οτι γενικά είναι υπέρ της βόλτας (σε ανοιχτούς χώρους) 

Ε δεν παλεύεται κι όλη μέρα μες στους τοίχους κορίτσια.. καλά θα κάνουμε επομένως, με προσοχή και όχι σε κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Μόνο για να απλώσω βάζω σουτιέν για να συγκρατεί και τα κοχύλια 😀 μην προκαλώ και τους γείτονες 😀 έτσι πιστεύω κι εγώ θα συνηθίσει το στήθος, ας κάνουμε κουράγιο!

Και το σκέφτομαι αν θα τα χρειαστώ τα κοχύλια γενικά αλλά απ ότι μου λέτε θα τα χρειαστώ και με το παραπάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 🦋 τι κάνετε??τα νέα τα δικά μας είναι περίεργα...Δυστυχώς τελείωσα με τον θηλασμό,δεν κατεβάζω γάλα με τίποτα (ο μικρός πίνει πλέον 90ml ανά γεύμα ξένο) και παρατηρήσαμε με τον παιδίατρο ότι επειδή κάνουμε μικτή στα αποκλειστικά δικά μου γεύματα ο μικρός έχει περίεργη συμπεριφορά...επιπλέον δε τα πάμε καλά ούτε με τις κενώσεις με αποτέλεσμα να ζοριζεται πάρα πολύ και να κλαίει σπαρακτικά...Κάνει μια κένωση την μέρα ή και παρά μέρα,ευτυχώς σε τσισα είμαστε πολύ καλύτερα!!Και εγώ το κλάμα το έχω πάνω πάνω η αλήθεια είναι και δε ξέρω τι θα γίνουμε από αύριο που ο άντρας μου επιστρέφει στη δουλειά!!

Κορίτσι μου θα κάνεις ο,τι είναι καλύτερο για το μωράκι! Αφού με το ξένο τρέφεται καλύτερα αυτό είναι το σωστό για εκείνο! Κι εμένα δουλεύει ο άντρας μου, δε γινόταν να πάρει άλλη άδεια! Σιγά σιγά και όπως μπορείς θα τα καταφέρεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Και το σκέφτομαι αν θα τα χρειαστώ τα κοχύλια γενικά αλλά απ ότι μου λέτε θα τα χρειαστώ και με το παραπάνω!!

Κοχύλια και κρέμα medela με έχουν σώσει!! Δεν μπορώ χωρίς αυτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ναι δεν θέλω να ξέρω πώς θα είμαι όταν γεννήσω! Έχω προετοιμάσει τον άντρα μου ψυχολογικά! Χθες έκλαιγα γιατί το σπίτι είναι βρόμικο και όφειλα να έχω κάνει καλές καθαριοτητες νωρίτερα για να είναι καθαρό το σπίτι τώρα που θα έρθει το μωρό.. εμφανίστηκαν και κατι μυρμήγκια και αποτελειωθηκα!! 😅😅

Μετα να δεις που δε θα προλαβαίνεις να καθαρίσεις! 😛😛 Πέρα από την πλάκα ο,τι μπορείς κάνε με το σπίτι χωρίς να τρελαίνεσαι! Σου μιλάει μια ψυχαναγκαστική με την καθαριότητα που έχει ρίξει τρικουβερτους καβγάδες με τον άντρα για αυτό τον λόγο! Είσαι σε φάση που δεν πρέπει να κουράζεσαι και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς! Εγώ είχα φέρει και γυναίκα και χειρότερα μου τα κάνε, μου τα μπέρδεψε κιόλας, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, οπότε αποδέχτηκα ότι το σπίτι δε θα ναι τέλειο για λίγο καιρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Δεν πειράζει κορίτσι μου καποια πράγματα αλλιώς τα υπολογίζουνε και αλλιώς μας βγαίνουν είναι η αλήθεια δεν είναι εύκολο να κανείς αποκλειστικό πρέπει να βοηθανε και οι καταστάσεις.. 

και εγω δεν ξέρω πως θα μας πάει ο θηλασμός έχω μείνει πίσω αναμενόμενο αφού μπήκε μπουκάλι 

όταν λες περίεργη συμπεριφορά ; Τι κάνει δηλαδή ; 
Και θα είσαι μόνη σου από αύριο ; Ή εχεις καμία βοήθεια ;

Πολύ ανήσυχος ενώ σε γενικές γραμμές είναι ήσυχο μωράκι...Κατά βάση θα είμαι μόνη μου εκτός από κάποιες λίγες ώρες που θα έρχεται η πεθερά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Μετα να δεις που δε θα προλαβαίνεις να καθαρίσεις! 😛😛 Πέρα από την πλάκα ο,τι μπορείς κάνε με το σπίτι χωρίς να τρελαίνεσαι! Σου μιλάει μια ψυχαναγκαστική με την καθαριότητα που έχει ρίξει τρικουβερτους καβγάδες με τον άντρα για αυτό τον λόγο! Είσαι σε φάση που δεν πρέπει να κουράζεσαι και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς! Εγώ είχα φέρει και γυναίκα και χειρότερα μου τα κάνε, μου τα μπέρδεψε κιόλας, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, οπότε αποδέχτηκα ότι το σπίτι δε θα ναι τέλειο για λίγο καιρό!

Το αστείο είναι ότι εγώ δεν ήμουν καθόλου με την καθαριότητα!! 

Αλλά τώρα ξυπνάει το ένστικτο της μάνας να προστατεύσω το μωρό από μικρόβια 😅😅 παράνοια 

Κι εμένα θα έρθει μια κοπέλα που πάει εδώ και χρόνια στην πεθερά μου και λίγο ηρέμησα και μόνο στην ιδέα 

Τα εσωτερικά ντουλαπιων συρταριων δεν θα τα πειράξει οπότε ελπίζω ότι δεν θα χειροτερεψει κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Πολύ ανήσυχος ενώ σε γενικές γραμμές είναι ήσυχο μωράκι...Κατά βάση θα είμαι μόνη μου εκτός από κάποιες λίγες ώρες που θα έρχεται η πεθερά μου..

Ελπίζω να είναι βοηθητική η πεθερά για να σε ξεκουράζει αυτές τις ώρες που θα είναι σπίτι γιατί και όλη μέρα μόνη σου ακούγεται δύσκολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ελπίζω να είναι βοηθητική η πεθερά για να σε ξεκουράζει αυτές τις ώρες που θα είναι σπίτι γιατί και όλη μέρα μόνη σου ακούγεται δύσκολο..

Να σου πω την αλήθεια μόνο παρέα θέλω δε με πειράζει να μη μου κάνει και τίποτα...Απλά να είναι εδώ να ξέρω ότι υπάρχει ένας άνθρωπος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Να σου πω την αλήθεια μόνο παρέα θέλω δε με πειράζει να μη μου κάνει και τίποτα...Απλά να είναι εδώ να ξέρω ότι υπάρχει ένας άνθρωπος..

Ναι έχεις δίκιο!! 

Θα έρχεται κάθε μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ναι έχεις δίκιο!! 

Θα έρχεται κάθε μέρα;

Μέχρι να σαραντίσω σίγουρα,μετά ελπίζω ότι θα βρούμε τα πατήματα μας και θα τα καταφέρνουμε μόνοι μας!!!Εσύ έχεις καμία βοήθεια κορίτσι μου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο άντρας μου δουλεύει από το από το σπίτι οπότε θα έχω μια παρουσία στο σπίτι κάτι αν χρειαστώ! 

Η μαμά μου θα έρχεται λογικά στην αρχή αλλά μετά που θα αρχίσουν τα σχολεία (είναι νηπιαγωγος) θα δούμε πώς θα το κάνουμε γιατί αγχώνομαι που θα έρχεται σε επαφή με παιδιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Εμένα ο άντρας μου δουλεύει από το από το σπίτι οπότε θα έχω μια παρουσία στο σπίτι κάτι αν χρειαστώ! 

Η μαμά μου θα έρχεται λογικά στην αρχή αλλά μετά που θα αρχίσουν τα σχολεία (είναι νηπιαγωγος) θα δούμε πώς θα το κάνουμε γιατί αγχώνομαι που θα έρχεται σε επαφή με παιδιά 

Αχ τι ασφάλεια προσφέρουν οι αντρουληδες μας 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα πεταχτώ πάλι…

Σας μιλάω ως γυναίκα που πέρασε επιλόχειο στο πρώτο παιδί (χωρίς να το αποδέχομαι τον πρώτο καιρό) και μετά από χρόνια κατάλαβα ότι το προκάλεσε ο εξής συνδυασμός: ισχυροί πόνοι για μέρες ποτε είχα απ την καισαρική, η απογοήτευση μου τότε που δεν κατάφερα να θηλάσω, η ατολμία μου να πω στους δικούς μου να φύγουν γιατί με ενοχλούσε πολλές οι παρουσία τους, ήθελα να είμαι μόνη μου χωρίς άλλο κόσμο στο σπιτι και δεν το έλεγα και η κούραση και η αϋπνία γιατί ενοιωθα τύψεις μετά και δεν ζητούσα βοήθεια και φυσικά ότι γύρισα πολύ νωρις για δουλειά ενώ δεν ήμουν έτοιμη ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά, ούτε συναισθηματικά. 
Βγείτε βόλτες σε ανοιχτούς χώρους με το μωρό σας ή μη. 
Ζητήστε βοήθεια για αυτά που θέλετε να ζητήσετε, φαγητό, ρούχα, σκούπισμα κλπ, να είστε συγκεκριμένες. Μην σας λένε να κρατήσω το μωρό για να μαγειρέψεις, ΟΧΙ, θα πείτε φέρε μου φαγητό γιατί δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω και καθήστε με το μωρό σας. 
Αν έρχονται σπιτι, έστω και για βοήθεια, όταν νοιωθεις ότι φτάνει και θες το χώρο σου και το χρόνο σου τους ζητάς να φύγουν για να ξεκουραστείς. 

Αν θέλετε να θηλάσετε, προσπαθήστε, αν τα καταφέρετε έχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει, θα μεγαλώσουν μια χαρά και με το μπουκάλι. Αν δεν θέλετε να θηλάσετε και πάλι δεν πειράζει. 
Κλάψτε κλάψτε κλάψτε….ειναι ορμονικό αλλά είναι και εκτόνωση. Αν έστω και μια στιγμή σας περάσει απ το μυαλό ότι θέλετε βοήθεια ειδικού…ζητήστε την δεν είναι ντροπή!!!!

Καλή λοχεία σε όλες….ειστε όλες οι καλύτερες μανούλες του κόσμου για τα παιδιά σας! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Αχ τι ασφάλεια προσφέρουν οι αντρουληδες μας 💙💙

Ισχύει!! 

Και η πεθερά μου μου είπε μήπως στο μαιευτήριο να έλεγα στη μαμά μου να είναι μαζί μου αν είμαι σε μονόκλινο(για να με βοηθήσει) και της είπα ότι σίγουρα η μαμά μου θα ξέρει καλύτερα να με βοηθήσει με ένα νεογέννητο αλλά εγώ θέλω τον άντρα μου! 

Τόσα περάσαμε μαζί μέχρι να φτάσουμε εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...