Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Απόλυτο λογικό να μένει λίγο ξύπνιο!!! Καλά κάνεις κ τα σημειώνεις για να βλέπεις τι γίνεται!! Στην αρχή κι εγώ έτσι έκανα για να τα θυμάμαι! Ο θηλασμός είναι ανάλογα το μωρό. Εμένα η 2η το βράδυ από την αρχή κοιμόταν συνεχόμενο 5ωρο!! Είχα πάθει σοκ! Η πρώτη ξυπνούσε ανά 45 λεπτά! Τη μέρα είχαν τις παραπάνω ώρες που έγραψα!! Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό! Όταν ξυπνάει και μόνο αγκαλιά να το κρατάς του αρκεί!! Είναι πολύ μικρουλι ακόμα❤️❤️

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Έτσι κι ο δικός μου..εμένα πιπιλαει για να κοιμηθεί κιόλας..αν θες αποκλειστικό θηλασμό στήθος συνέχεια τίποτα άλλο..και θα έρθει το γάλα..

Εμείς την τρίτη έχουμε παιδίατρο..είμαι περίεργη πόσο βάρος θα έχει πάρει γιατί όσο να ναι αγχώνομαι..

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η nasia94 είπε:

Έχει και εφαρμογή κοπέλα μου που σημειώνεις για θηλασμό πολύ βοηθητική!! 

Πω όντως το κάθε μωράκι είναι τελείως διαφορετικό!! Ναι για πες μας και ποια εφαρμογή σε βόλεψε νάσια αν θέλεις! Εμένα μου είπε η παιδίατρος να το ζυγίσω σπίτι που έχω ζυγαριά και να την πάρω τηλ! Στο μαιευτήριο χάσαμε περίπου 350 γραμμάρια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Πως τη λένε την εφαρμογή; Αν και πιστεύω πως στην αρχή η πατροπαράδοτη μέθοδος με χαρτί και στυλό είναι λίγο πιο βοηθητική στο να μην ξεχαστείς να σημειώσεις κάτι.

Άντε κορίτσι σε λίγο να μπεις κι εσύ στο κλαμπ του θηλασμού!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Με το καλό η Παναγία να βοηθήσει όσες δεν γέννησαν και να φυλάει όλα τα μωράκια!! Λοιπόν η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whisperarts.erby

Έχει πολλές αν δεν σας ταιριάζει αυτή εγώ όταν το μωρό μου πήρε μπροστά και Ε αλέ βάρος δεν ξανά ασχολήθηκα να μετρήσω κτλπ.. αλλά τις πρώτες μέρες που έχεις τόσα στο κεφάλι είναι καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ κοντομάνικα έχω βάλει στη βαλίτσα. Σεντονάκιι και κουβερτούλα... Και καλτσάκια... 

Γιατί πάτε για καισαρική κορίτσι μου;;; Με το καλό και σ' εσένα!

Γιατί έχει λεπτυνει πολύ η τομή από την προηγούμενη καισαρική κ δεν θέλει ο γιατρός  να το ρισκάρει να σπασει. Ήδη με κάποιο φόβο με αφήνει μέχρι τις 39 εβδομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Η Παναγία να μας έχει όλους γερους, μικρούς μεγάλους, εύχομαι. 

Οπότε @Katiana1987 αύριο περιμένουμε νέα κ από σένα! Όλα με το καλό σου εύχομαι, καλή ευκολία κ να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσι να σε ρωτήσω εσύ πώς καταλαβαίνεις αν έχεις αρκετό γάλα ή όχι;; Νομίζω θέλει πολύ συχνά θηλασμό για να κατέβει! Τώρα τι να πω..δεν ξέρω πώς να δω αν έχω αρκετό..στο μαιευτήριο είχα..αν μου πείτε τον τρόπο! Από τις πάνες;

Ο μπέμπης είναι λίγο τεμπελακος κ δεν προσπαθεί να πιει γάλα..(είναι κ το ξένο που πήρε) κ έτσι χρησιμοποίησα θηλαστρο..Στο θηλαστρο βλέπω την ποσότητα , φαντάζομαι εσείς που θηλάζετε το καταλαβαίνετε από το αν το μωρό είναι ήρεμο μετά το γεύμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Γιατί έχει λεπτυνει πολύ η τομή από την προηγούμενη καισαρική κ δεν θέλει ο γιατρός  να το ρισκάρει να σπασει. Ήδη με κάποιο φόβο με αφήνει μέχρι τις 39 εβδομάδες. 

Α οκ. Δε θυμόμουν ότι είχες κάνει καισαρική στο πρώτο. Συγγνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Η Παναγία να μας έχει όλους γερους, μικρούς μεγάλους, εύχομαι. 

Οπότε @Katiana1987 αύριο περιμένουμε νέα κ από σένα! Όλα με το καλό σου εύχομαι, καλή ευκολία κ να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου σύντομα!

Εγώ ακόμα ελπίζω και στο σήμερα!!!🙏🙏🙏🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Άντε κορίτσι σε λίγο να μπεις κι εσύ στο κλαμπ του θηλασμού!! 😊😊

Αν όχι σήμερα, από αύριο σίγουρα!!!🤪🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nasia94 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Με το καλό η Παναγία να βοηθήσει όσες δεν γέννησαν και να φυλάει όλα τα μωράκια!! Λοιπόν η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whisperarts.erby

Έχει πολλές αν δεν σας ταιριάζει αυτή εγώ όταν το μωρό μου πήρε μπροστά και Ε αλέ βάρος δεν ξανά ασχολήθηκα να μετρήσω κτλπ.. αλλά τις πρώτες μέρες που έχεις τόσα στο κεφάλι είναι καλό!!

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια μου!!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και σε όσες είναι ακόμα να γεννήσουμε με το καλό να τα κρατήσουμε γερά στην αγκαλιά μας!!! Καλούς θηλασμούς σε όλες μας!!! Η Παναγία μαζί μας!!!

Καλημέρα και του χρόνου με υγεία! Βοήθεια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maroo8 είπε:

Ο μπέμπης είναι λίγο τεμπελακος κ δεν προσπαθεί να πιει γάλα..(είναι κ το ξένο που πήρε) κ έτσι χρησιμοποίησα θηλαστρο..Στο θηλαστρο βλέπω την ποσότητα , φαντάζομαι εσείς που θηλάζετε το καταλαβαίνετε από το αν το μωρό είναι ήρεμο μετά το γεύμα..

Εγώ για την ώρα μετράω τις πάνες! Από βδομάδα που θα ζυγιστούμε κιόλας πιστεύω θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Χρόνια Πολλά σε όλες!! Η Παναγία να είναι πάντα μαζί μας και να μας προσέχει!! Με το καλό να γεννήσετε και οι υπόλοιπες!! Και του Χρόνου με υγεία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ,

Χρόνια πολλά!! 

Η Παναγία μαζί μας! Να βοηθάει όλες μας!Να φυλάει τα μωράκια όσων γέννησαν και να μας φέρει και τα μωράκια μας σε όσες τα περιμένουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Παναγία κορίτσια με το καλό να γεννήσουν και τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας 

εμεις ήρθαμε σπίτι μας 🥰

δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μνμ μόλις βρω λίγο χρόνο θα σας διαβάσω να κάνω και το πινακα με τις γέννες ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλή Παναγία κορίτσια με το καλό να γεννήσουν και τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας 

εμεις ήρθαμε σπίτι μας 🥰

δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μνμ μόλις βρω λίγο χρόνο θα σας διαβάσω να κάνω και το πινακα με τις γέννες ☺️

Με το καλό να βρείτε τους ρυθμούς σας στο σπίτι γρήγορα εύχομαι!! Ελπίζω να έχεις αναρρώσει αρκετά κι εσύ από την καισαρική!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια χρόνια πολλά!! Τώρα κατάφερα να μπω φανταστείτε! Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά είδα ότι οι περισσότερες γεννήσατε να σας ζήσουν κορίτσια μου τα μωράκια να ναι γερά και να τα φυλάει η Παναγίτσα…Όσο για το θηλασμό θα σας πω εγώ τη δική μου εμπειρία μήπως βοήθησει κάποια! Εγώ είχα αρκετό γάλα από τις πρώτες μέρες…Το προσπαθούσα στην κλινική αλλά οι ρόγες μου δεν είναι προς τα έξω ειναι πιο μικρές και φανταστεί ρε…Το πάλεψα γιατι το ήθελα πολύ…και έκατσε! Λοιπόν με ψευδοθηλες το κατάφερα…και μαλιστα στο ένα στήθος δεν είχε δύναμη να ρουφήξει με τη ψευδοθηλη γιατί ήταν ακόμη πιο μέσα η θηλή σε σχέση με το άλλο στήθος…και μου πρότειναν οι μαίες να ρίχνουμε στη ψευδοθηλή 2-3 σταγόνες ξένο να το ξεγελάσουμε…Ε και έπιασε το κόλπο…μετά μέρα με τη μέρα το πήρε έτσι μαγικά χωρίς ψευδοληθή και θηλάζουμε αποκλειστικά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Ωωωωω άντε άντε με το καλό κορίτσι μου!!! :) Λογικά θα σε κρατήσουν κιόλας και αύριο τέτοια ώρα θα διαβάζουμε τα νέα της κοράκλας σου! :) Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Με το καλοοο θα περιμένουμε νεα σας 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Fighter είπε:

Κορίτσια χρόνια πολλά!! Τώρα κατάφερα να μπω φανταστείτε! Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά είδα ότι οι περισσότερες γεννήσατε να σας ζήσουν κορίτσια μου τα μωράκια να ναι γερά και να τα φυλάει η Παναγίτσα…Όσο για το θηλασμό θα σας πω εγώ τη δική μου εμπειρία μήπως βοήθησει κάποια! Εγώ είχα αρκετό γάλα από τις πρώτες μέρες…Το προσπαθούσα στην κλινική αλλά οι ρόγες μου δεν είναι προς τα έξω ειναι πιο μικρές και φανταστεί ρε…Το πάλεψα γιατι το ήθελα πολύ…και έκατσε! Λοιπόν με ψευδοθηλες το κατάφερα…και μαλιστα στο ένα στήθος δεν είχε δύναμη να ρουφήξει με τη ψευδοθηλη γιατί ήταν ακόμη πιο μέσα η θηλή σε σχέση με το άλλο στήθος…και μου πρότειναν οι μαίες να ρίχνουμε στη ψευδοθηλή 2-3 σταγόνες ξένο να το ξεγελάσουμε…Ε και έπιασε το κόλπο…μετά μέρα με τη μέρα το πήρε έτσι μαγικά χωρίς ψευδοληθή και θηλάζουμε αποκλειστικά…

Μπράβο κορίτσι μου είναι μέχρι να βρεις τον τρόπο που βολεύει στο κάθε μωρο

Ευτυχώς είχες και καλές μαίες και σε καθοδήγησαν σωστά 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Άντε με το καλό!! Η Παναγίτσα να ναι μαζί σου κοριτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Με το καλοοοοοοόο ❤️❤️❤️ με ένα πόνο κορίτσι μου καλό!!! Έφτασε η μεγάλη ώρα!!! Η Παναγία να είναι μαζί σου και να σας προσέχει και τις 2!!! Περιμένουμε νέα σου ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσια μου φεύγω για το μαιευτήριο. Έχω πετρώματα κάθε 6-7 λεπτά χωρίς πόνο οξύ όμως και κρατάνε περίπου 1,5 λεπτό. Κάντε μια προσευχούλα να έρθει σήμερα η μπουμπού μου φυσιολογικά. 

Με το καλό κοριτσάρα μου έφτασε επιτέλους η ώρα..η Παναγία μαζί σου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα Λευκή μου!!! Εγώ με την τουαλέτα τις τελευταίες βδομάδες νομίζω είμαι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι πάω συχνά!!
    • Καλημέρα Λευκη μου!! Λες να ισχύει αυτό με το κεφάλι γιατί και εγώ όταν γυρίζω πλευρό πονάω στα αριστερά!! Έλεγα τυχαίο είναι! Εγώ δεν το νιώθω το μωρό ειδικά τόσο καθαρά!! Μόλις ξεκίνησα φαντάσου να το νιώθω σαν ψαράκι! Και δεν είμαι και σίγουρη αν ήταν αυτό 🤣  Μόνο 45 φορές πας στην τουαλέτα? Τυχερή είσαι! Εγώ πάω τις διπλάσιες 😭😭 είναι τραγικό αυτό το πράγμα! Πότε θα σταματήσει?
    • καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα!  είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τα πατήματά σας! ήρθαν και τα πρώτα βήματα από το λουλούδι σου ❤️  μεγαλώνειιιι!! εύχομαι να τα ζήσουμε όλες μας σύντομα!
    • Το Μέλανη θα μπορούσε να θεωρηθεί ως υποκοριστικό του Μελπομένη, αν και δεν είναι τόσο συνηθισμένο. Είναι πιο κοντά στο όνομα Μελανία, αλλά αν κάποιος το προτιμά ως παραλλαγή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τα υποκοριστικά είναι συχνά προσωπικές επιλογές και μπορεί να διαμορφώνονται με βάση την αίσθηση που θέλει να δώσει κάποιος στο όνομά του. Πάντως φίλη μου με το όνομα Μελπομένη τη φωνάζουμε Μένη. Κλασικό θα μου πεις.. 😅 Να ξέρεις πως τα ελληνικά ονόματα τελειώνουν με "η" πάντα στο τέλος. 
    • Αααα σε ευχαριστώ πολύ που το θυμήθηκες ❤️❤️. Ειμαι καλά, δόξα τω Θεώ, απλά μετακομίσαμε την Κυριακή και δεν προλαβαίνω ούτε να πάρω ανάσα!! Και το καλύτερο είναι ότι τη Δευτέρα αδιαθετησα. Είπα και στον καλό μου, ευτυχώς που ήρθε η περίοδος γιατί δεν θα ήθελα να έχω μετακόμιση και το άγχος μιας εγκυμοσύνης. Τώρα κουβαλάω, σηκώνω, σκύβω, καθαρίζω... Και συνηθως με την μικρούλα μου αγκαλιά (είναι 10 κιλά). Δυστυχώς δεν έχουμε βοήθεια (εκτός από 2 ημέρες που βοήθησε ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του). Οπότε με το μωρό είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό, γιατί είναι ένα μωράκι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου. Αν την αφήσω για 1 λεπτό πλανταζει στο κλάμα. Αλλά θα τα καταφέρουμε!! Το καλύτερο είναι ότι το Λυδιακι λίγο πριν γίνει 11 μηνών, άφησε τα χεράκια και έκανε τα πρώτα της βήματα!!! Συγκινήθηκα τόσο μα τόσο πολύ, και ευτυχώς προλάβαμε να την βγάλουμε βίντεο ❤️❤️  Πλέον νιώθω ότι επικοινωνούμε με έναν πολύ δικό μας τρόπο και κάθε μέρα είναι και μια έκπληξη!! Πόση αγάπη μπορεί να χωρέσει στην καρδιά μιας μανουλας, ούτε που το είχα φανταστεί 🥰🥰. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην υπάρξει γυναίκα που λαχταρά ένα μωρό και να μην νιώσει αυτά τα συναισθήματα!!  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...