Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η nasia94 είπε:

Να δεις θα τα καταφέρεις και όλες σας δηλαδή απλά θέλει επιμονή και υπομονή..εμένα αίμα έτρεχε και δεν φημιζομαι και για την υπομονή μου χαχα απλά στην αρχή μας φαίνονται όλα τόσο δύσκολα είναι και οι ορμόνες.. μπράβο σε όλες!! Να είστε γερές να τα μεγαλώσετε όμορφα και με αγάπη!! 

Αυτά που μας λέτε εσείς που τα έχετε περάσει μας δίνουν κουράγιο!! Εγώ νομίζω βλέπω μια πολύ πολύ μικρή βελτίωση, ένα φως στο τούνελ δηλαδή! 😀 Στη μια θηλή εγώ μάτωσα αλλά σα να επουλωθηκε πολύ γρήγορα, τώρα έχει πετσούλα..βρήκα κάτι δείγματα medela και βάζω μέχρι να μου έρθει η παραγγελία..

Κορίτσια μην αγχώνεστε για το τάισμα του πρώτου 24ωρου, εμένα μου είπαν ότι έχει αποθέματα για το πρώτο 24ωρο, μετά θέλει ανά δύο με τρεις ώρες ιδίως αν έχει λίγα κιλά το μωρό ή αν είναι πρώορο..

Κορίτσια όλες θα τα καταφέρουμε με το θηλασμό! Να το βάλουμε πείσμα και να εμψυχώνουμε η μία την άλλη! 

@Barbiee να σου ζήσει το μπεμπίνι!! 🧸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nasia94 είπε:

Εμένα κοπέλα μου ήταν πληγές όπως λες και είχα λίγο αίμα που επειδή άφηνα έξω το στήθος με γάλα πάνω έπιανε σαν καυκαλο αν το λέω καλά όπως αν πχ γρανζουνιστεις κάπου..Ε σιγά σιγά πέρασε με τις μέρες δεν έτρεχε αίμα σαν το γάλα πχ το μωρό να το πίνει..και η κρέμα είναι φιλική με τον θηλασμό συνέχεια έβαζα..και στα δύο μωρά το ίδιο..στην βδομάδα πάνω έστρωσαν τώρα όταν περιμένω περιοδο πάλι λίγο με πονάνε και τσούζουν αλλά ως εκεί..και τα δύο το ίδιο μοτίβο τρεις πρώτες μέρες εφιάλτης και αυτά κλαιγανε όλη την ώρα μέρα νύχτα έκλαιγα και εγώ από πόνο  μέχρι να καταιβει το γάλα αλλά μετά όλα πήραν το δρόμο τους με έσωσε η άγνοια γιατί κανείς δεν μου είπε δώσε ξένο βγήκα από το μαιευτήριο την δεύτερη μέρα και μετρούσα πάνες με οδηγία του παιδιάτρου..

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ..γιατί αγχώνομαι πάρα πολύ με το θηλασνο..στην ίδια φάση είμαι κι εγώ που περιγράφεις στην αρχη ..τώρα έχει ξεκινήσει να πιάνει λίγο καλύτερα και δεν πονάω τόσο..να σε ρωτήσω για πάνες τι σου έχουν πει ? Πόσες πρέπει? Γιατι εγώ απλά βλέπω ότι κάνει κανονικά συνέχεια και δεν τις μετράω...γιατί ας πούμε την πρώτη μέρα που δεν είχα γάλα δεν έβρεξε καθόλου πανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Αυτά που μας λέτε εσείς που τα έχετε περάσει μας δίνουν κουράγιο!! Εγώ νομίζω βλέπω μια πολύ πολύ μικρή βελτίωση, ένα φως στο τούνελ δηλαδή! 😀 Στη μια θηλή εγώ μάτωσα αλλά σα να επουλωθηκε πολύ γρήγορα, τώρα έχει πετσούλα..βρήκα κάτι δείγματα medela και βάζω μέχρι να μου έρθει η παραγγελία..

Κορίτσια μην αγχώνεστε για το τάισμα του πρώτου 24ωρου, εμένα μου είπαν ότι έχει αποθέματα για το πρώτο 24ωρο, μετά θέλει ανά δύο με τρεις ώρες ιδίως αν έχει λίγα κιλά το μωρό ή αν είναι πρώορο..

Κορίτσια όλες θα τα καταφέρουμε με το θηλασμό! Να το βάλουμε πείσμα και να εμψυχώνουμε η μία την άλλη! 

@Barbiee να σου ζήσει το μπεμπίνι!! 🧸

Συμφωνώ απόλυτα κορίτσι μου!! Μπράβο σου που το παλευεις..Εγώ παίρνω πολύ δύναμη από εδώ ..μου λύνονται και οι απορίες μου.εχω και τον άντρα μου με βοηθάει πολυ όλοι οι άλλοι μου λένε δώστου μπουκάλι να κοιμάται να ησυχάσεις και με πιάνουν τα νευρα μου ..εν τω μεταξύ επειδή το πρώτο μου παιδάκι το θήλασα πολύ λίγο και παράλληλα με συμπλήρωμα ήθελα πολύ τώρα να τα καταφέρω!!! Πάμε κορίτσια όλες μαζί θα τα καταφέρουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια πως είστε ; Καλημέρα ! 
 

εμεις κορίτσια δυσκολευόμαστε με τον θηλασμό δεν συνεργάζεται και πολύ εύκολα είναι και μικρούλα δεν μπορω να την πιάσω καλά αλλά την βλέπω δεν έχει και πολύ δύναμη για να πιάσει στήθος με παιδεύει πολύ.. το βράδυ την έδωσα λίγο ξενο είχε τέτοια νεύρα δεν έπιανε με τίποτα στήθος μετά ηρέμησε κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε ξανά έπιασε στήθος

με χίλια ζορια το έδωσα το μπιμπερό αλλά εντάξει ταλαιπωρήθηκε πολύ η καημένη 

κάνουμε λίγο αγώνα αλλά εντάξει θα το καταφέρουμε πιστεύω ας παμε με το καλό σπίτι μας και θα μπούμε σε σειρά 

Από σένα δεν το πιστεύω ότι θα έχεις θέμα..απλά μπορεί να σου πάρει λίγο χρόνο ...έχεις εμπειρία και θα τα καταφέρεις σιγουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξυπνάει κορίτσια έχει πέσει σε λήθαργο το παιδί η παιδιατρος μου είπε πως μπορεί να φταίνε και τα φάρμακα της καισαρικης + παυσίπονα αντιβίωσης 

η παιδιατρος μου είπε να δίνω πρώτα στήθος να μην χάνω την επαφή και μετά το ξενο θα βοηθήσει να το φτιάξουμε τον θηλασμό ( είναι και σύμβουλος θηλασμού ) όταν βγω θα την παρω τηλ 

Εγω εμπειρία  έχω αλλά αν δεν ξυπνήσει το μωρο να ανοιξει το στομα να το βάλει μέσα το στήθος εγω δεν μπορω να κάνω και πολλά 

Κοιμάται ασταμάτητα 🤷‍♀️ και το μπουκάλι μέσα στον ύπνο της το πινει τετοιο πράγμα δεν το εχω ξανά δει 

και μπάνιο την έκαναν μέχρι να μου την φέρει η μαία είχε κοιμηθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Δεν ξυπνάει κορίτσια έχει πέσει σε λήθαργο το παιδί η παιδιατρος μου είπε πως μπορεί να φταίνε και τα φάρμακα της καισαρικης + παυσίπονα αντιβίωσης 

η παιδιατρος μου είπε να δίνω πρώτα στήθος να μην χάνω την επαφή και μετά το ξενο θα βοηθήσει να το φτιάξουμε τον θηλασμό ( είναι και σύμβουλος θηλασμού ) όταν βγω θα την παρω τηλ 

Εγω εμπειρία  έχω αλλά αν δεν ξυπνήσει το μωρο να ανοιξει το στομα να το βάλει μέσα το στήθος εγω δεν μπορω να κάνω και πολλά 

Κοιμάται ασταμάτητα 🤷‍♀️ και το μπουκάλι μέσα στον ύπνο της το πινει τετοιο πράγμα δεν το εχω ξανά δει 

και μπάνιο την έκαναν μέχρι να μου την φέρει η μαία είχε κοιμηθεί 

Βάλε τη ρογα σιγά σιγά στο στόμα του μωρού και άσε το εκεί να δεις αν θα θηλάσει λίγο λίγο. Μπορεί να πιάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ..γιατί αγχώνομαι πάρα πολύ με το θηλασνο..στην ίδια φάση είμαι κι εγώ που περιγράφεις στην αρχη ..τώρα έχει ξεκινήσει να πιάνει λίγο καλύτερα και δεν πονάω τόσο..να σε ρωτήσω για πάνες τι σου έχουν πει ? Πόσες πρέπει? Γιατι εγώ απλά βλέπω ότι κάνει κανονικά συνέχεια και δεν τις μετράω...γιατί ας πούμε την πρώτη μέρα που δεν είχα γάλα δεν έβρεξε καθόλου πανα

Κοπέλα μου δεν θυμάμαι ακριβώς αριθμό για τσισα μπορεί 6 αλλά ίσως κάποια κοπέλα θυμάται πιο καλά για κακά θυμάμαι καλά τον αριθμό 7-1 1-7 τον πρώτο καιρό μπορεί να κάνει και 1 φορά ή ακόμα και 7 και να είναι φυσιολογικό! Πάντως το πρώτο 24ωρο που λες ίσως ο γιος μου έκανε 3 φορές ίσως κάνει και όταν το παίρνουν για μπάνιο ή να το δει ο γιατρός εμένα το παίρναν για τέτοιους λόγους..εγώ είχα ρωτήσει τις μαίες γιατί φοβόμουν ότι δεν έκανε και μου είπαν κάνει και σε μας μέσα μην αγχώνεσαι.. χαίρομαι τόσο που βοηθάω γιατί ήμουν ένα κινούμενο άγχος και δεν έχω φίλες μαμάδες δεν ήξερα το φόρουμ και ένιωθα τόσο μόνη.. φυσικά και θα τα καταφέρετε όλες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Δεν ξυπνάει κορίτσια έχει πέσει σε λήθαργο το παιδί η παιδιατρος μου είπε πως μπορεί να φταίνε και τα φάρμακα της καισαρικης + παυσίπονα αντιβίωσης 

η παιδιατρος μου είπε να δίνω πρώτα στήθος να μην χάνω την επαφή και μετά το ξενο θα βοηθήσει να το φτιάξουμε τον θηλασμό ( είναι και σύμβουλος θηλασμού ) όταν βγω θα την παρω τηλ 

Εγω εμπειρία  έχω αλλά αν δεν ξυπνήσει το μωρο να ανοιξει το στομα να το βάλει μέσα το στήθος εγω δεν μπορω να κάνω και πολλά 

Κοιμάται ασταμάτητα 🤷‍♀️ και το μπουκάλι μέσα στον ύπνο της το πινει τετοιο πράγμα δεν το εχω ξανά δει 

και μπάνιο την έκαναν μέχρι να μου την φέρει η μαία είχε κοιμηθεί 

Ωχ κοίτα μη σου ανεβάζει ίκτερο...εγώ παιδευτηκα πολύ με το πρώτο για αυτό το λόγο..τον ξυπναγα ανά δύο ώρες για να τρώει και πάλι κοιμόταν στο στήθος και στο μπουκάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Ωχ κοίτα μη σου ανεβάζει ίκτερο...εγώ παιδευτηκα πολύ με το πρώτο για αυτό το λόγο..τον ξυπναγα ανά δύο ώρες για να τρώει και πάλι κοιμόταν στο στήθος και στο μπουκάλι...

Όχι για την ώρα ικτερο δεν έχει κάνει  πηγαίνει καλά 

Έχουμε και αρκετή ζεστη εδώ μέσα δεν βοηθάει την έχω ξεντύσει ένα φορμάκι φοράει χέρια πόδια έξω ούτε την σκεπάζω 

δεν ξυπνάει μωρέ τώρα το απόγευμα που κατάφερε και ξύπνησε φάγαμε λίγο στήθος 

Θα κάνω υπομονή και αύριο και την Πέμπτη που θα βγω θα παρω παιδιατρο τηλ να κανονίσουμε να την δει και να δούμε πως θα προχωρήσουμε με τον θηλασμό 

Και όπως μας βγει αν δεν βοηθήσει το μωρο λίγο εεε εγω δεν μπορω να κάνω και πολλά 

αυτα που μπορω να κάνω τα κάνω θεωρώ θα δούμε τι θα πει και η παιδιατρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ..γιατί αγχώνομαι πάρα πολύ με το θηλασνο..στην ίδια φάση είμαι κι εγώ που περιγράφεις στην αρχη ..τώρα έχει ξεκινήσει να πιάνει λίγο καλύτερα και δεν πονάω τόσο..να σε ρωτήσω για πάνες τι σου έχουν πει ? Πόσες πρέπει? Γιατι εγώ απλά βλέπω ότι κάνει κανονικά συνέχεια και δεν τις μετράω...γιατί ας πούμε την πρώτη μέρα που δεν είχα γάλα δεν έβρεξε καθόλου πανα

Κορίτσι μου εμένα μου είπανε να βρέχει τουλάχιστον 5 πάνες και 1 κακά! Εγώ τα σημειώνω σε χαρτί! Πιο πολύ σημειώνω ποιο στήθος γτ τον βάζω εναλλάξ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εγω τελικά όλα καλά! ξεκινησε πιάνει τη θηλή.. τρώει αυτό που έχω!

απλά απο τη μία πλευρά μάλλον μου την τραυμάτισε... προσπάθησα αρκετά σήμερα όμως...παρ ολο που είμαι χάλια....ειχα όλη την ώρα το μωρό στο στήθος οταν ξυπνούσε!

εδώ στο Ιασώ δεν θα πω και τα καλύτερα αλλά ουτε και τα χειρότερα... απλά δεν αξίζουν τοσα λεφτά για εμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

κορίτσια εγω τελικά όλα καλά! ξεκινησε πιάνει τη θηλή.. τρώει αυτό που έχω!

απλά απο τη μία πλευρά μάλλον μου την τραυμάτισε... προσπάθησα αρκετά σήμερα όμως...παρ ολο που είμαι χάλια....ειχα όλη την ώρα το μωρό στο στήθος οταν ξυπνούσε!

εδώ στο Ιασώ δεν θα πω και τα καλύτερα αλλά ουτε και τα χειρότερα... απλά δεν αξίζουν τοσα λεφτά για εμένα!

Όταν τελειώνει ο θηλασμός βάλε λιγο από το γάλα που μένει στη θηλή γύρω γύρω στο σημείο που πονάς. Θα επουλωθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Όχι για την ώρα ικτερο δεν έχει κάνει  πηγαίνει καλά 

Έχουμε και αρκετή ζεστη εδώ μέσα δεν βοηθάει την έχω ξεντύσει ένα φορμάκι φοράει χέρια πόδια έξω ούτε την σκεπάζω 

δεν ξυπνάει μωρέ τώρα το απόγευμα που κατάφερε και ξύπνησε φάγαμε λίγο στήθος 

Θα κάνω υπομονή και αύριο και την Πέμπτη που θα βγω θα παρω παιδιατρο τηλ να κανονίσουμε να την δει και να δούμε πως θα προχωρήσουμε με τον θηλασμό 

Και όπως μας βγει αν δεν βοηθήσει το μωρο λίγο εεε εγω δεν μπορω να κάνω και πολλά 

αυτα που μπορω να κάνω τα κάνω θεωρώ θα δούμε τι θα πει και η παιδιατρος 

Όπως το βάζεις να θηλάσει βάλε λίγο νερό στα δάχτυλα σου και χαϊδέψε το λαιμουδακι στα πλάγια και παράλληλα φυσα λίγο στο προσωπάκι του σαν παιχνίδι να σαλέψει λίγο να πιάσει καλύτερα τη θηλή που θα του έχεις ήδη στο στοματάκι του. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!  ευτυχώς έχουμε πάρει μπροστα έχουμε κάνει δουλειά από εχτές το βράδυ μέχρι και τώρα κάναμε 4 γεύματα θηλασμού + λίγο  συμπλήρωμα 

τωρα το πρωί έφαγε μόνο στήθος έχει κοιμηθεί δεν την έδωσα άλλο ξενο τώρα θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα την δώσω λίγο ξενο σε καμία ώρα και βλέπουμε βήμα βήμα 

ειμαι και δυο 24 ώρα νηστική από φαγητό + νερό,  μόνο απο ορο παίρνω υγρά είμαι και εγω εξαντλημένη κατά χλομή,  πιστεύω μόλις φάω κάτι και εγω θα μπορεσω να συνέλθω κάπως να λειτουργήσει και το σώμα μου καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!  ευτυχώς έχουμε πάρει μπροστα έχουμε κάνει δουλειά από εχτές το βράδυ μέχρι και τώρα κάναμε 4 γεύματα θηλασμού + λίγο  συμπλήρωμα 

τωρα το πρωί έφαγε μόνο στήθος έχει κοιμηθεί δεν την έδωσα άλλο ξενο τώρα θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα την δώσω λίγο ξενο σε καμία ώρα και βλέπουμε βήμα βήμα 

ειμαι και δυο 24 ώρα νηστική από φαγητό + νερό,  μόνο απο ορο παίρνω υγρά είμαι και εγω εξαντλημένη κατά χλομή,  πιστεύω μόλις φάω κάτι και εγω θα μπορεσω να συνέλθω κάπως να λειτουργήσει και το σώμα μου καλύτερα 

Μπράβο στη μπέμπα αλλά κυρίως σε σενα!

Ελπίζω να σε φας σήμερα να πάρεις τα πάνω σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Elk γιατι βρε κορίτσι μ δ σου εχουν δωσει ακομα να φας? 2 μερες εχει π γεννησες. Ποτε βγαινετε?

Γιατί περίμενε να λειτουργήσει το έντερο μου πρώτα να αεριστώ και μετά να μου δώσουν φαγητό νερό

σήμερα το πρωί πήρε μπροστά το έντερο όποτε εφαγα 2 φρυγανιες με τσάι αύριο θα φύγουμε 

ο θηλασμός φαίνεται να πηγαίνει καλά τελευταίο γεύμα ξενο + θηλασμός 4 η ώρα το βράδυ για την ώρα μόνο στήθος δίνω πιάνει καλά κοιμήθηκε μια ώρα και κάτι την ξανά έβαλε που ξύπνησε, τώρα κοιμάται ξανά αν χρειαστεί ίσως την δώσω λίγο αργότερα ξενο θα το δω βήμα βήμα όσο είναι ήρεμη και τρώει θα το αποφύγω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Απ' ότι βλέπω όλες τα πάτε καλύτερα με τον θηλασμό, οπότε δεν σας φοβάμαι πια. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφερετε🥰

Να σας ρωτήσω ρε κοριτσια, τα μπεμπακια σας τι τα φοράτε? Μακρυμανικα η κοντομάνικο? Γιατί δεν ξέρω τι να πάρω μαζί μου, μάλλον κ απο τα 2.

@Christi.D. εμείς θα κλείσουμε τον μήνα όπως βλέπεις. 

Λοιπόν εγώ θα μπω την επόμενη Τετάρτη, στις 21/8, στις 39 εβδομάδες ακριβώς για καισαρική, αν δεν προκύψει κάτι νωρίτερα βέβαια. Την Δευτέρα θα κάνω το πρώτο κ τελευταίο καρδιοτοκογραφημα κ Τετάρτη θα γεννήσω επιτέλους κ εγω🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλέ ναι. Αφού την Παρασκευή αν δεν έχει αποφασίσει να έρθει από μόνη της η μπουμπού θα μπούμε για πρόκληση! 

Προφανώς να το έχεις ξαναπεί κ να μην το θυμάμαι, αλλά γιατί πάτε με πρόκληση? Αφού δεν θα έχεις φτάσει ακόμα την ΠΗΤ σου?

Η σου είπε κ σενα για τις 39 εβδομάδες όπως κ μένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Απ' ότι βλέπω όλες τα πάτε καλύτερα με τον θηλασμό, οπότε δεν σας φοβάμαι πια. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφερετε🥰

Να σας ρωτήσω ρε κοριτσια, τα μπεμπακια σας τι τα φοράτε? Μακρυμανικα η κοντομάνικο? Γιατί δεν ξέρω τι να πάρω μαζί μου, μάλλον κ απο τα 2.

@Christi.D. εμείς θα κλείσουμε τον μήνα όπως βλέπεις. 

Λοιπόν εγώ θα μπω την επόμενη Τετάρτη, στις 21/8, στις 39 εβδομάδες ακριβώς για καισαρική, αν δεν προκύψει κάτι νωρίτερα βέβαια. Την Δευτέρα θα κάνω το πρώτο κ τελευταίο καρδιοτοκογραφημα κ Τετάρτη θα γεννήσω επιτέλους κ εγω🤣

Εγω την πρώτη μέρα την φορούσα κοντομάνικο από μέσα φορμάκι από πάνω και στην σκέπασα με φλις κουβέρτα 

οταν ξύπνησα από καισαρική και άρχισα να θηλάζω έβγαλα την φλις  εβαλα πικε και την επομενη μέρα την φοράω φορμάκι κοντομάνικο χέρια πόδια έξω έτσι την έχω και αν χρειαστεί μόνο όταν κοιμάται ριχνω την πικε αλλιώς την έχω μόνο με φορμάκια έχουμε ζεστη

με το καλό κορίτσι μου να γεννήσεις και εσυ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

κορίτσια εγω τελικά όλα καλά! ξεκινησε πιάνει τη θηλή.. τρώει αυτό που έχω!

απλά απο τη μία πλευρά μάλλον μου την τραυμάτισε... προσπάθησα αρκετά σήμερα όμως...παρ ολο που είμαι χάλια....ειχα όλη την ώρα το μωρό στο στήθος οταν ξυπνούσε!

εδώ στο Ιασώ δεν θα πω και τα καλύτερα αλλά ουτε και τα χειρότερα... απλά δεν αξίζουν τοσα λεφτά για εμένα!

Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια... Τζάμπα τόσα λεφτά!!! Τα οποία θα έδινα ΜΌΝΟ για να είμαι με το γιατρό μου. Μπράβο σας για το θηλασμό κορίτσι μου. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Τελικά γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική; Με το καλό να πάτε και σπίτι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Όταν τελειώνει ο θηλασμός βάλε λιγο από το γάλα που μένει στη θηλή γύρω γύρω στο σημείο που πονάς. Θα επουλωθει. 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Όπως το βάζεις να θηλάσει βάλε λίγο νερό στα δάχτυλα σου και χαϊδέψε το λαιμουδακι στα πλάγια και παράλληλα φυσα λίγο στο προσωπάκι του σαν παιχνίδι να σαλέψει λίγο να πιάσει καλύτερα τη θηλή που θα του έχεις ήδη στο στοματάκι του. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει. 

Αχ πραγματικά σας ευχαριστούμε ΌΛΕΣ που μοιράζεστε την εμπειρία σας μαζί μας!!! Μας βοηθάτε πολύ!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Καλημέρα!

Απ' ότι βλέπω όλες τα πάτε καλύτερα με τον θηλασμό, οπότε δεν σας φοβάμαι πια. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφερετε🥰

Να σας ρωτήσω ρε κοριτσια, τα μπεμπακια σας τι τα φοράτε? Μακρυμανικα η κοντομάνικο? Γιατί δεν ξέρω τι να πάρω μαζί μου, μάλλον κ απο τα 2.

@Christi.D. εμείς θα κλείσουμε τον μήνα όπως βλέπεις. 

Λοιπόν εγώ θα μπω την επόμενη Τετάρτη, στις 21/8, στις 39 εβδομάδες ακριβώς για καισαρική, αν δεν προκύψει κάτι νωρίτερα βέβαια. Την Δευτέρα θα κάνω το πρώτο κ τελευταίο καρδιοτοκογραφημα κ Τετάρτη θα γεννήσω επιτέλους κ εγω🤣

Εγώ κοντομάνικα έχω βάλει στη βαλίτσα. Σεντονάκιι και κουβερτούλα... Και καλτσάκια... 

Γιατί πάτε για καισαρική κορίτσι μου;;; Με το καλό και σ' εσένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Προφανώς να το έχεις ξαναπεί κ να μην το θυμάμαι, αλλά γιατί πάτε με πρόκληση? Αφού δεν θα έχεις φτάσει ακόμα την ΠΗΤ σου?

Η σου είπε κ σενα για τις 39 εβδομάδες όπως κ μένα?

Στο τελευταίο doppler 37+4 είδαμε αυξημένο αμνιακό υγρό. Και δε θέλει να ζοριστεί η μπουμπού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 

Γυρίσαμε και σήμερα απο τη γιατρό! Συσπάσεις κάθε 3 λεπτά. Με ήλενξε κι απο κάτω. Ο τράχηλος ακόμα δεν έχει κάνει διαστολή και η μπέμπα έχει κατέβει λίγο απο προχθές!

Αν δεν αλλάξει κάτι, την Παρασκευή 7:00π.μ μπαίνουμε για πρόκληση. Φαίνεται πως η μπουμπού είναι έτοιμη αλλά θέλει λίγο σπρώξιμο!!! Περπατάω κοντά στα 5χλμ την ημέρα... Ανεβωκατεβαίνω σκάλες... Είμαι μόνιμα πάνω στην μπάλα και κάνω και βαθιά καθίσματα!!! Τρώω χουρμάδες και ανανά!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο να τη βοηθήσω την μπουμπού κορίτσια μου! Ελπίζω να κατέβει και να τα καταφέρουμε να γεννηθούμε φυσικά. Αν όχι, ότι είναι καλύτερο και για τις 2 μας!!!

Έχει γεννήσει καμιά με πρόκληση φυσιολογικά;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα Λευκή μου!!! Εγώ με την τουαλέτα τις τελευταίες βδομάδες νομίζω είμαι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι πάω συχνά!!
    • Καλημέρα Λευκη μου!! Λες να ισχύει αυτό με το κεφάλι γιατί και εγώ όταν γυρίζω πλευρό πονάω στα αριστερά!! Έλεγα τυχαίο είναι! Εγώ δεν το νιώθω το μωρό ειδικά τόσο καθαρά!! Μόλις ξεκίνησα φαντάσου να το νιώθω σαν ψαράκι! Και δεν είμαι και σίγουρη αν ήταν αυτό 🤣  Μόνο 45 φορές πας στην τουαλέτα? Τυχερή είσαι! Εγώ πάω τις διπλάσιες 😭😭 είναι τραγικό αυτό το πράγμα! Πότε θα σταματήσει?
    • καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα!  είναι λίγο δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρείτε τα πατήματά σας! ήρθαν και τα πρώτα βήματα από το λουλούδι σου ❤️  μεγαλώνειιιι!! εύχομαι να τα ζήσουμε όλες μας σύντομα!
    • Το Μέλανη θα μπορούσε να θεωρηθεί ως υποκοριστικό του Μελπομένη, αν και δεν είναι τόσο συνηθισμένο. Είναι πιο κοντά στο όνομα Μελανία, αλλά αν κάποιος το προτιμά ως παραλλαγή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τα υποκοριστικά είναι συχνά προσωπικές επιλογές και μπορεί να διαμορφώνονται με βάση την αίσθηση που θέλει να δώσει κάποιος στο όνομά του. Πάντως φίλη μου με το όνομα Μελπομένη τη φωνάζουμε Μένη. Κλασικό θα μου πεις.. 😅 Να ξέρεις πως τα ελληνικά ονόματα τελειώνουν με "η" πάντα στο τέλος. 
    • Αααα σε ευχαριστώ πολύ που το θυμήθηκες ❤️❤️. Ειμαι καλά, δόξα τω Θεώ, απλά μετακομίσαμε την Κυριακή και δεν προλαβαίνω ούτε να πάρω ανάσα!! Και το καλύτερο είναι ότι τη Δευτέρα αδιαθετησα. Είπα και στον καλό μου, ευτυχώς που ήρθε η περίοδος γιατί δεν θα ήθελα να έχω μετακόμιση και το άγχος μιας εγκυμοσύνης. Τώρα κουβαλάω, σηκώνω, σκύβω, καθαρίζω... Και συνηθως με την μικρούλα μου αγκαλιά (είναι 10 κιλά). Δυστυχώς δεν έχουμε βοήθεια (εκτός από 2 ημέρες που βοήθησε ο αδερφός του άντρα μου και η γυναίκα του). Οπότε με το μωρό είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό, γιατί είναι ένα μωράκι κυριολεκτικά κολλημένο πάνω μου. Αν την αφήσω για 1 λεπτό πλανταζει στο κλάμα. Αλλά θα τα καταφέρουμε!! Το καλύτερο είναι ότι το Λυδιακι λίγο πριν γίνει 11 μηνών, άφησε τα χεράκια και έκανε τα πρώτα της βήματα!!! Συγκινήθηκα τόσο μα τόσο πολύ, και ευτυχώς προλάβαμε να την βγάλουμε βίντεο ❤️❤️  Πλέον νιώθω ότι επικοινωνούμε με έναν πολύ δικό μας τρόπο και κάθε μέρα είναι και μια έκπληξη!! Πόση αγάπη μπορεί να χωρέσει στην καρδιά μιας μανουλας, ούτε που το είχα φανταστεί 🥰🥰. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην υπάρξει γυναίκα που λαχταρά ένα μωρό και να μην νιώσει αυτά τα συναισθήματα!!  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...