Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Νομίζω θα σε βοηθήσει μια ψευδό θηλή σε αυτό. Δίνουν και στα μαιευτήρια. Ζήτησε τους να σου φέρουν μαζί με ένα μαξιλάρι θηλασμού για να σε διευκολύνουν. Εγώ και στα δύο μου μωρά με ψευδοθηλες τα θηλάζω. Ακριβώς επειδή με πονάει όταν έπιαναν απευθείας στήθος. 

Αχ θα το δοκιμάσω γτ έχει αρχίσει να μην υποφέρεται ο πόνος και φοβάμαι μην τραυματιστώ..έχω φέρει μαζί μου και το μαξιλάρι θηλασμού και όντως βολεύει πολύ στη στάση! Καμία σχέση με το απλό μαξιλάρι..(*κορίτσια αξίζει νομίζω να χρησιμοποιήσετε..) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Νομίζω θα σε βοηθήσει μια ψευδό θηλή σε αυτό. Δίνουν και στα μαιευτήρια. Ζήτησε τους να σου φέρουν μαζί με ένα μαξιλάρι θηλασμού για να σε διευκολύνουν. Εγώ και στα δύο μου μωρά με ψευδοθηλες τα θηλάζω. Ακριβώς επειδή με πονάει όταν έπιαναν απευθείας στήθος. 

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ διαφωνώ με τις ψευδοθηλες! Μετά θα ειναι δύσκολο να τις βγάλεις και να πιάσει κανονικά το μωρό! Και οι σύμβουλοι θηλασμού διαφωνούν. Μπες στο φβ οπωσδήποτε. Εκεί θα σε βοηθήσουν αρκετά! 

@nanouko Αν πονάς συνέχει όντως δεν πιάνει καλά το μωρό. Ίσως να μην έχεις σωστή στάση σώματος κ σε σωστή θέση το μωρό για να πιάσει καλά. Ζήτα μαξιλάρι θηλασμού, όντως βοηθάει πάρα πολύ. Δες στο YouTube βιντεάκια, θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις που είναι το λάθος! Κι ο,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Σε όλη τη διάρκεια με πονάει, όχι μόνο στην αρχή, και δεν καταλαβαίνω πώς είναι να πιάσει καλά.. αυτός το ανοίγει πολύ το στόμα του! Θα κάνουμε εξάσκηση.. εν τω μεταξύ να σας πω κορίτσια χαλιά το τρικλινο στο Ιασώ κατ' εμέ.. δεν έχει κουρτίνες που να σε προστατεύουν από ορατότητα στους άλλους, πάω να θηλάσω μπαίνουν επισκέπτες χωρίς να ρωτάνε και ό,τι ώρα να ναι, εμείς να μαστε με το στήθος έξω, έλεος τι πράγματα είναι αυτά..δεν μπορούσαν να βάλουν κατάλληλες κουρτίνες..ο κλιματισμός μία πουντιάζω μία ιδρώνω του σκασμού..να ναι οι ορμόνες;δεν ξέρω.. το βράδυ περίμενα μια ώρα να μου τον αλλάξουν..και ήρθαν έπειτα από τρία τηλεφωνήματα.. Παναγία μου να είμαστε καλά να φύγουμε τη Δευτέρα άρον άρον..

Μην σε πιάνει μόνο την ρόγα μπροστά να το βάζεις πιο μέσα το στηθος σου δηλαδή σκέψου η ρόγα σου πρέπει να μεσα στο στομα του όχι μπροστά στα χείλος του.. οι κοιλιά του μωρού σου να ακουμπάει την κοιλιά σου να είναι καλά γυρισμένο πάνω σου και η μύτη του κολλημένη στο στήθος σου μην έχει κενό ανάμεσα στην μύτη και στο στήθος 

Δες και βίντεο θα σε βοηθήσουν να πεις και εκεί τις κοπέλες τόσα λεφτά δίνεις 

Εγω όταν πήγα Ιασώ δεν είχε επισκέπτες δεν άφηναν αλλά εμένα μου την εδιναν οι πλασιέ παρά πολύ 

Με τα κορίτσια εκεί δεν είχα θέμα ερχόταν γρήγορα για αλλαγή πάνας και με θηλασμό αν χρειαζόταν βοήθεια 

τωρα δεν ξέρω αν δεν είχε πολύ κόσμο εκείνη την περίοδο που ήμουν εγω

το πρώτο βράδυ είχα και εγω θέμα με το κλιματισμό αλλά ειδα πως το ρυθμίζουν γιατί είναι μέσα στο δωμάτιο και το έκανε εγω όπως ηθελα 

αλλα αν με ρωτας για τα λεφτά τους δεν αξίζει και ένα λόγος που δεν ξανά πήγα ήταν αυτός και διάλεξα δημόσιο νοσοκομείο αυτήν την φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

και εγω Ιασώ Θεσσαλίας θα πάω! μακάρι να είναι καλύτερα τα δίκλινα εδω στη Λαρισα...τι να πω 🤷

Ας ελπίσουμε 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

@Katiana1987 κορίτσι μου πως είσαι σήμερα ;

Καλημέρα κορίτσια μου. Νομίζω πως προχωράμε αργά και σταθερά. Έχουν αρχίσει διάχυτα πονάκια στην κοιλιά. Αλλά ακόμα τίποτα δυνατό! Γενικά συνεχίζεται η δυσφορία και η έντονη τάση για εμετό. Σου είπα θα σε περιμένω. Να δεις που θα γεννήσουμε τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Νομίζω πως προχωράμε αργά και σταθερά. Έχουν αρχίσει διάχυτα πονάκια στην κοιλιά. Αλλά ακόμα τίποτα δυνατό! Γενικά συνεχίζεται η δυσφορία και η έντονη τάση για εμετό. Σου είπα θα σε περιμένω. Να δεις που θα γεννήσουμε τελικά. 

Άργησες να μας στείλεις και λέω κοιτα μην της έσπασαν τίποτα νερά και έχει φύγει για να γεννησει 😅

Χαχαχα λες να έχουμε τα κοριτσια μας μαζί γενέθλια ; Για να δούμε ανυπομονώ😂  πάντως προχωράς αργά και σταθερα από συμπτώματα.. εγω είμαι καλύτερα πάντως σήμερα δεν έχω κάτι φοβερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, να ρωτήσω εγώ κάτι σε οσες το έχουν περάσει... όταν σπάσουν τα νερά..τρεχουν νερά απο κάτω συνέχεια; δεν σταματανε ως που να πας κλινικη; ή απλά φεύγουν για λίγο και μετά σταματάνε; μ εχει πιασει μια φοβια οτι δεν θα το καταλαβω αν γινει και θα κάνω κακο στον μπέμπη μου🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια, να ρωτήσω εγώ κάτι σε οσες το έχουν περάσει... όταν σπάσουν τα νερά..τρεχουν νερά απο κάτω συνέχεια; δεν σταματανε ως που να πας κλινικη; ή απλά φεύγουν για λίγο και μετά σταματάνε; μ εχει πιασει μια φοβια οτι δεν θα το καταλαβω αν γινει και θα κάνω κακο στον μπέμπη μου🤷

Κορίτσι μου εγώ δεν το έχω περάσει αλλά θα σου πω ότι μας έχουν πει στα μαθήματα. 

Τρέχουν για λίγο και όσο και να σφιχτείς δεν κρατιούνται. Σταματάνε και μετά από κάνα μισάωρο ξανά τρέχει. Επίσης μετά από λίγη-ες ώρες ξεκινάνε και οι ωδύνες οπότε δεν προλαβαίνει να πάθει κάτι το μωρό μέχρι να πας στο μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια, να ρωτήσω εγώ κάτι σε οσες το έχουν περάσει... όταν σπάσουν τα νερά..τρεχουν νερά απο κάτω συνέχεια; δεν σταματανε ως που να πας κλινικη; ή απλά φεύγουν για λίγο και μετά σταματάνε; μ εχει πιασει μια φοβια οτι δεν θα το καταλαβω αν γινει και θα κάνω κακο στον μπέμπη μου🤷

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!!! Τα νερά τρέχουν σαν ποτάμι και δεν σταματάνε 😂😂 μην έχεις καμία αμφιβολία ότι θα το καταλάβεις... Είναι σαν να σου φεύγουν παααααααρα πολλά τσισα αλλά χωρίς να κουτουριεσαι! Θα το καταλάβεις σίγουρα!!!

 

**Edit όταν λέω σαν ποτάμι όχι σε ποσότητα 😂😂😂 τόσο ορμητικά εννοώ 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Άργησες να μας στείλεις και λέω κοιτα μην της έσπασαν τίποτα νερά και έχει φύγει για να γεννησει 😅

Χαχαχα λες να έχουμε τα κοριτσια μας μαζί γενέθλια ; Για να δούμε ανυπομονώ😂  πάντως προχωράς αργά και σταθερα από συμπτώματα.. εγω είμαι καλύτερα πάντως σήμερα δεν έχω κάτι φοβερό 

Απλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό το αργά και σταθερά... αύριο που θα πάω στη γιατρό, εκτός απροόπτου πάντα, θα δούμε. 

Σήμερα είδα στον ύπνο μου ότι σπάσανε τα νερά και φύγαμε για το μαιευτήριο! Λένε ότι τα όνειρα της Κυριακής και ειδικά τώρα που είμαστε έγκυες, βγαίνουν. (Εμένα πάντως μου βγήκε ένα άλλο που είχα δει τόσο ζωντανό τον Μάρτιο)!!!

Είδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elkμου, έχοντας κάνει όλο αυτό το ταξίδι μαζί... απ' οτι φαίνεται θα το "τελειώσουμε" και μαζί... σου εύχομαι κορίτσι μου να σου πάνε ΌΛΑ ΚΑΛΆ!!! Με το καλό αύριο το πρωί να κρατήσεις την μπεμπούλα σου αγκαλιά κι να έχεις μια γρήγορη ανάρρωση! Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν το έχω περάσει αλλά θα σου πω ότι μας έχουν πει στα μαθήματα. 

Τρέχουν για λίγο και όσο και να σφιχτείς δεν κρατιούνται. Σταματάνε και μετά από κάνα μισάωρο ξανά τρέχει. Επίσης μετά από λίγη-ες ώρες ξεκινάνε και οι ωδύνες οπότε δεν προλαβαίνει να πάθει κάτι το μωρό μέχρι να πας στο μαιευτήριο. 

 

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!!! Τα νερά τρέχουν σαν ποτάμι και δεν σταματάνε 😂😂 μην έχεις καμία αμφιβολία ότι θα το καταλάβεις... Είναι σαν να σου φεύγουν παααααααρα πολλά τσισα αλλά χωρίς να κουτουριεσαι! Θα το καταλάβεις σίγουρα!!!

 

**Edit όταν λέω σαν ποτάμι όχι σε ποσότητα 😂😂😂 τόσο ορμητικά εννοώ 😂😂

ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

εντωμεταξυ βλέπω που εχουν αρχίσει οι περισσότερες να εχουν τα μωράκια και ζηλεύω... θέλω και εγώ να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου .. ανυπομονώ 😍

 

με το καλό αύριο @Elk... περιμένουμε νεα σου!

και από εσένα αν γίνει κάτι @Katiana1987! με το καλό και σένα!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

εντωμεταξυ βλέπω που εχουν αρχίσει οι περισσότερες να εχουν τα μωράκια και ζηλεύω... θέλω και εγώ να τον κρατήσω στην αγκαλιά μου .. ανυπομονώ 😍

 

με το καλό αύριο @Elk... περιμένουμε νεα σου!

και από εσένα αν γίνει κάτι @Katiana1987! με το καλό και σένα!😍

Να είσαι καλά κορίτσι μου. Θα σας κρατάω ενήμερες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Αχ θα το δοκιμάσω γτ έχει αρχίσει να μην υποφέρεται ο πόνος και φοβάμαι μην τραυματιστώ..έχω φέρει μαζί μου και το μαξιλάρι θηλασμού και όντως βολεύει πολύ στη στάση! Καμία σχέση με το απλό μαξιλάρι..(*κορίτσια αξίζει νομίζω να χρησιμοποιήσετε..) 

Εγώ το έχω μαζί με τη βαλίτσα να το πάρω απο την αρχή μαζί μου!!! Χαίρομαι που ακούω ότι είναι χρήσιμο και δεν το αγοράσαμε τζάμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tonakiv @Elk  ρε κορίτσια εμένα έτσι μου φαίνεται πιάνει ο μπέμπης, όπως στο βίντεο, και μάλιστα ο καημένος όταν πλησιάζω το στήθος προσπαθεί και ανοίγει τέρμα το στόμα του..δεν καταλαβαίνω τι δε γίνεται σωστά και ούτε κι εδώ μου λένε κάτι..μου είπαν αν μπορώ να κάνω λίγο υπομονή και ότι πολλές κοπέλες νιώθουν έτσι στην αρχή αλλά μετά στρώνει..οπότε συνεχίζουμε λίγο να προσπαθούμε, όταν δαγκώσει πολύ βγάζω και ξαναβάζω..δοκιμάζω τη στάση ράγκμπι σήμερα με το μαξιλάρι θηλασμού κι έχω μια ελπίδα! Στα διαλείμματα θα κοιτάω fb και youtube! Γτ όταν δεν κοιμάται θέλει στήθος! Αυτή η επαφή με το μωράκι μου, όταν θηλάζει, τα ματάκια του, το πώς αφήνεται πάνω μου είναι τόσο μαγική, δε θέλω να μας τη στερήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια, να ρωτήσω εγώ κάτι σε οσες το έχουν περάσει... όταν σπάσουν τα νερά..τρεχουν νερά απο κάτω συνέχεια; δεν σταματανε ως που να πας κλινικη; ή απλά φεύγουν για λίγο και μετά σταματάνε; μ εχει πιασει μια φοβια οτι δεν θα το καταλαβω αν γινει και θα κάνω κακο στον μπέμπη μου🤷

Τρέχουν νερά συνέχεια από κάτω, θα το καταλάβεις. Το έζησα στο πρώτο μου. Έβαλα τρεις χοντρές σερβιετες και την ηλιοπροστασια του αυτοκινήτου για να φτάσουμε στο μαιευτήριο και τα έβρεξα όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tonakivκαι @Elkσας αγαπώ που το έχετε παλέψει με φυσικό τρόπο και τα καταφέρνετε με το θηλασμό εγώ από την αρχή και στα δύο πάω με μικτό σύστημα και με ψευδοθηλες. Δε θα μπορούσα παραπάνω διότι έβλεπα ότι δεν το αντέχω. Θαυμάζω όσες αγωνίζονται και το παλεύουν παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

@Tonakiv @Elk  ρε κορίτσια εμένα έτσι μου φαίνεται πιάνει ο μπέμπης, όπως στο βίντεο, και μάλιστα ο καημένος όταν πλησιάζω το στήθος προσπαθεί και ανοίγει τέρμα το στόμα του..δεν καταλαβαίνω τι δε γίνεται σωστά και ούτε κι εδώ μου λένε κάτι..μου είπαν αν μπορώ να κάνω λίγο υπομονή και ότι πολλές κοπέλες νιώθουν έτσι στην αρχή αλλά μετά στρώνει..οπότε συνεχίζουμε λίγο να προσπαθούμε, όταν δαγκώσει πολύ βγάζω και ξαναβάζω..δοκιμάζω τη στάση ράγκμπι σήμερα με το μαξιλάρι θηλασμού κι έχω μια ελπίδα! Στα διαλείμματα θα κοιτάω fb και youtube! Γτ όταν δεν κοιμάται θέλει στήθος! Αυτή η επαφή με το μωράκι μου, όταν θηλάζει, τα ματάκια του, το πώς αφήνεται πάνω μου είναι τόσο μαγική, δε θέλω να μας τη στερήσω..

Εμένα κάτι που μου είχαν πει και με είχε βοηθήσει είναι ότι δεν βάζουμε το στήθος στο μωρό αλλά το μωρό στο στήθος και εγώ να σου πω την αλήθεια τον κρατούσα σχεδόν παράλληλα με το στήθος μου. Δηλαδή το κεφάλι του στο ένα στήθος και τα πόδια του στο άλλο και όλος γυρισμένος επάνω μου. Ανέβαζα το μωρό στο στήθος και δεν προσπαθούσα να τραβήξω το στήθος προς το στόμα του μωρού. Ελπίζω ότι ίσως κάπως να σε βοηθάει αλλά είμαι σίγουρη ότι με υπομονή θα το βρείτε αν το θέλεις. Αλλιώς όλα τα μωράκια μεγαλώνουν όπως κι αν τρώνε :) Να σου ζήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου... και κυρίως ήδη μανούλες... σας παραθέτω 2 φώτο... η 1η είναι την Πέμπτη και η 2η σήμερα... φαντάζομαι το βλέπετε κι εσείς ότι έχει κατέβει αρκετά η κοιλιά μέσα σε 3 μέρες!20240808_130143.thumb.jpg.f8ac35f7ddb9830f3f211a5390166c7e.jpg20240811_192415.thumb.jpg.dc0caffe7748ade08329655dd57429c8.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Γύρισα από τη γιατρό κ έχω πάθει ΣΟΚ..Μου βρήκε μειωμένο αμνιακό υγρό κ 1-2 διαστολή..Φεύγω για Λάρισα κ αύριο το πρωί θα μου κάνουν πρόκληση..Δεν το περίμενα με τίποτα, ασπρισα..Με άλλα λόγια αύριο γεννάω..Το λέω κ το ξαναλέω μπας κ το συνειδητοποιήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε οοοοολες!!! Έχω καιρό να σας γράψω.. δυσκολεύτηκα αρκετά τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνη μου με το σάκχαρο μου και αυτό με κράτησε μακριά απ όλα.. τελικά κορίτσια μου γέννησα 35 εβδομάδων το μωράκι μου..9 Ιουλίου ενώ τελική πιθανη είχαμε 13 Αυγούστου και θα κάναμε καισαρική στις 2 Αυγούστου για να ηρεμήσω από το σάκχαρο..όλα καλά με το νινι..χρειάστηκε 3 μερες θερμοκοιτιδα και βγήκαμε μαζί.. ωστόσο γάλα δεν κατάφερα μέχρι τώρα να έχω σε ικανοποιητικό βαθμό γιατί απ την αρχή λόγω θερμοκοιτιδας δεν ξεκινήσαμε θηλασμο..ποιες γεννήσανε μέχρι σήμερα? Πείτε μου τα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Γύρισα από τη γιατρό κ έχω πάθει ΣΟΚ..Μου βρήκε μειωμένο αμνιακό υγρό κ 1-2 διαστολή..Φεύγω για Λάρισα κ αύριο το πρωί θα μου κάνουν πρόκληση..Δεν το περίμενα με τίποτα, ασπρισα..Με άλλα λόγια αύριο γεννάω..Το λέω κ το ξαναλέω μπας κ το συνειδητοποιήσω 

Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου. Με το καλό να υποδεχθείτε το μπεμπίνι σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...