Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...

Γιατί καλέ @Elk@nanouko δεν μπορείτε να θηλάσετε στο μάρσιπο;;; Εγώ μια χαρά τη θηλάζω. Αν χρειαστεί να το δέσω έξω το ακουμπάω σε μια καρέκλα... 

@Demy93 κι εγώ το σκέφτομαι αυτό!!! 

@Barbieeέκανα σήμερα τελικά την αίτηση για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ... εκτός απο τη βεβαίωση του εργοδότη και τη βεβαίωση του ΕΦΚΑ δε θέλει τίποτα άλλο; 

@μαμά12345αυτό το 4μηνο του ΟΑΕΔ τι είναι;  

αν ειχες παεει κάποια αναρρωτική μόνο χρειάζεται να επισυνψεις τις αποφάσεις! αλλιώς τιποτα αλλο...

το 4μηνο είναι γονική άδεια και μπορείς να το πάρεις μέχρι το παιδι να παει 8χρονων όποια στιγμή θες...ειναι δυο μηνες με πληρωμή και αλλοι δύο ανευ αποδοχών... αλλά μπορείς να το σταματήσεις και στους δυο μηνες που θα πληρωθείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

αν ειχες παεει κάποια αναρρωτική μόνο χρειάζεται να επισυνψεις τις αποφάσεις! αλλιώς τιποτα αλλο...

το 4μηνο είναι γονική άδεια και μπορείς να το πάρεις μέχρι το παιδι να παει 8χρονων όποια στιγμή θες...ειναι δυο μηνες με πληρωμή και αλλοι δύο ανευ αποδοχών... αλλά μπορείς να το σταματήσεις και στους δυο μηνες που θα πληρωθείς!

Αυτό μπορούν να το πάρουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες κορίτσι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987 μου φαίνεται αρκετά στενό για να κάνω κινήσεις να τον βάλω ακριβώς στο στήθος! Μήπως εσύ τη βάζεις πιο χαλαρά; Ή πιο χαμηλά; Δεν ξέρω, δύο φορές τον έχω βάλει μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Αυτό μπορούν να το πάρουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες κορίτσι μου?

δεν ξέρω...αν θες να ρωτήσω και να σου πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Katiana1987 μου φαίνεται αρκετά στενό για να κάνω κινήσεις να τον βάλω ακριβώς στο στήθος! Μήπως εσύ τη βάζεις πιο χαλαρά; Ή πιο χαμηλά; Δεν ξέρω, δύο φορές τον έχω βάλει μόνο!

Η αλήθεια είναι πως το δένω λίγο πιο χαλαρά γιατί φοβάμαι μην πονέσει. Δε λέω πως είναι πανεύκολο... έχει ένα μικρό ζόρι αλλά αν φοράς κάτι που να μπορείς εύκολα να βγάλεις το στήθος, είναι αρκετά εφικτό. Το κεφαλάκι της είναι μεταξύ των 2 μαστών. Εκεί πρέπει να είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

αν ειχες παεει κάποια αναρρωτική μόνο χρειάζεται να επισυνψεις τις αποφάσεις! αλλιώς τιποτα αλλο...

το 4μηνο είναι γονική άδεια και μπορείς να το πάρεις μέχρι το παιδι να παει 8χρονων όποια στιγμή θες...ειναι δυο μηνες με πληρωμή και αλλοι δύο ανευ αποδοχών... αλλά μπορείς να το σταματήσεις και στους δυο μηνες που θα πληρωθείς!

'Οχι δεν πήρα αναρρωτική... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Λογικά τέλος του μήνα θα βγει κι εμένα η απόφαση. Μετά απο πόσο καιρό πληρώνεσαι κιόλας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Η αλήθεια είναι πως το δένω λίγο πιο χαλαρά γιατί φοβάμαι μην πονέσει. Δε λέω πως είναι πανεύκολο... έχει ένα μικρό ζόρι αλλά αν φοράς κάτι που να μπορείς εύκολα να βγάλεις το στήθος, είναι αρκετά εφικτό. Το κεφαλάκι της είναι μεταξύ των 2 μαστών. Εκεί πρέπει να είναι.

Εμένα το κεφάλι της ακουμπάει στο στέρνο  δεν έχω και  στητό στήθος είναι και λίγο μεγάλο οπότε εκεί που είναι το μωρό το στήθος δεν μπορεί να ανέβει 😂

@nanouko στην μεγάλη μου κόρη δεν την είχε αρέσει καθόλου πάντως ο μαρσιπος έκλαιγε γιατι περιοριζόταν ίσως έπρεπε να την βάλω λίγο πιο μικρή μέσα να το μάθει δεν ξερω 🤷‍♀️

πάντως για πρώτη βόλτα πήγε καλά έμεινα ευχαριστημένη ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,και εμείς κλείσαμε την βάφτιση για τον ερχόμενο Σεπτέμβρη,εκτός απροόπτου βέβαια, γιατί έχουμε θεματακι με τους νονους μας 🤗🤗...Εδώ που βρίσκομαι πρέπει να κλείνονται όλα πολύ πολύ νωρίς γιατί γίνεται χαμός τα καλοκαίρια 👣

Ααα βλέπω πολλές ξεκινήσατε να κλείνετε για βάφτιση 😊

η αλήθεια είναι αν ζεις σε μεγάλη πόλη θέλει νωρίς γιατί δεν θα βρίσκεις ημερομηνίες για εκκλησία 

εγώ επειδή αυτήν την φορά την βάφτιση θα την κάνω εδώ στο χωριό (της μεγάλης την έκανα στο τόπο καταγωγής μου ) δεν θα έχω θέμα για ημερομηνίες με την εκκλησία.. το πρόβλημα είναι δεν ξέρω τι θα κάνω με φωτογράφο και στολισμό 🤷‍♀️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

αν ειχες παεει κάποια αναρρωτική μόνο χρειάζεται να επισυνψεις τις αποφάσεις! αλλιώς τιποτα αλλο...

το 4μηνο είναι γονική άδεια και μπορείς να το πάρεις μέχρι το παιδι να παει 8χρονων όποια στιγμή θες...ειναι δυο μηνες με πληρωμή και αλλοι δύο ανευ αποδοχών... αλλά μπορείς να το σταματήσεις και στους δυο μηνες που θα πληρωθείς!

Nα σε ρωτήσω αν ξέρεις...οι αναρρωτικες που είχα πριν τη γέννα είχαν κάποιο κενό στις ημερομηνίες μεταξύ τους...όχι όλες..δηλαδή μπορεί να τελειώνει π.χ. η μια 10/5 και η άλλη να ξεκινάει 13/5... Κι έχω κάνει ένσταση για αυτές τις μέρες στο ΙΚΑ. Η γιατρός δεν ήταν εκεί κάθε μέρα για να μου γράφει άδειες .. Λες αυτό να μου δημιουργήσει κάποιο προβλημα  τώρα η μετά στο 9μηνο,?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Εσάς πόσες μέρες ήταν ανήσυχα τα μωρά όταν ήταν σε άλμα ανάπτυξης; 

 

Εμενα είχε πολύ γκρίνια  3 μέρες και μετά ξεκίνησε να χαμογελάει....τώρα βέβαια έχει πολύ γκρίνια όταν νυστάζει...δυσκολεύομαι πολύ να τον κοιμισω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Εσάς πόσες μέρες ήταν ανήσυχα τα μωρά όταν ήταν σε άλμα ανάπτυξης; 

 

Εμένα 3 μέρες σίγουρα πάρα πολύ γκρίνια...τώρα που το περάσαμε ξυπνάει τρώει ξανά κοιμάται...Κάποιες φορές γκρινιάζει για να κοιμηθεί άλλες όμως κοιμάται απευθείας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Εμενα είχε πολύ γκρίνια  3 μέρες και μετά ξεκίνησε να χαμογελάει....τώρα βέβαια έχει πολύ γκρίνια όταν νυστάζει...δυσκολεύομαι πολύ να τον κοιμισω..

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Εμένα 3 μέρες σίγουρα πάρα πολύ γκρίνια...τώρα που το περάσαμε ξυπνάει τρώει ξανά κοιμάται...Κάποιες φορές γκρινιάζει για να κοιμηθεί άλλες όμως κοιμάται απευθείας..

Αχ κορίτσια εμένα από την Παρασκευή είναι μέσα στη γκρίνια... Θέλει όλο αγκαλιά, ζητάει στήθος συνέχεια αλλά πιπιλαει δεν τρώει και δυσκολεύεται να κοιμηθεί. 

5η μέρα είναι έτσι. Λέτε να είναι κάτι άλλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Barbiee η βεβαίωση εργοδότη που ζητάει για το  συμπληρωματικο επίδομα είναι κάποια συγκεκριμένη βεβαίωση που συμπληρώνουν στη δουλειά σου;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Christi.D. είπε:

@Barbiee η βεβαίωση εργοδότη που ζητάει για το  συμπληρωματικο επίδομα είναι κάποια συγκεκριμένη βεβαίωση που συμπληρώνουν στη δουλειά σου;  

ναι είναι συγκεκριμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Nα σε ρωτήσω αν ξέρεις...οι αναρρωτικες που είχα πριν τη γέννα είχαν κάποιο κενό στις ημερομηνίες μεταξύ τους...όχι όλες..δηλαδή μπορεί να τελειώνει π.χ. η μια 10/5 και η άλλη να ξεκινάει 13/5... Κι έχω κάνει ένσταση για αυτές τις μέρες στο ΙΚΑ. Η γιατρός δεν ήταν εκεί κάθε μέρα για να μου γράφει άδειες .. Λες αυτό να μου δημιουργήσει κάποιο προβλημα  τώρα η μετά στο 9μηνο,?

λογικά θα σου δημιουργήσουν θέμα... αλλά εξαρτάται από το ΚΠΑ της περιοχής σου κιόλας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

'Οχι δεν πήρα αναρρωτική... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Λογικά τέλος του μήνα θα βγει κι εμένα η απόφαση. Μετά απο πόσο καιρό πληρώνεσαι κιόλας;

μόλις εγκριθεί λογικά την επόμενη Παρασκευή πληρώνει ο ΟΑΕΔ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Εσάς πόσες μέρες ήταν ανήσυχα τα μωρά όταν ήταν σε άλμα ανάπτυξης; 

 

εμένα βαση πητ είναι αυτή τη βδομάδα σε άλμα.. αλλά μου φαίνεται πιο ησυχος απο κάθε αλλη φορά...μου φαίνεται ότι μπαίνει και σε πρόγραμμα κιόλας σιγά σιγά.. θα δείξει την επόμενη εβδομάδα πως θα είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Θα το στείλω στη δουλειά! 

Να σε ρωτήσω εκει που λέει:

Η επιχείρηση υποχρεώνεται να καταβάλει αποδοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 657 – 658 του Α.Κ., για το χρονικό διάστημα από ………………………………………έως ………………………………………..

συ,πληρώνει το διαστημα που έχω άδεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Θα το στείλω στη δουλειά! 

Να σε ρωτήσω εκει που λέει:

Η επιχείρηση υποχρεώνεται να καταβάλει αποδοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 657 – 658 του Α.Κ., για το χρονικό διάστημα από ………………………………………έως ………………………………………..

συ,πληρώνει το διαστημα που έχω άδεια;

εμένα εκεί δεν βάλανε τίποτα. .το αφησανε κενό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christi.D. εμάς κράτησε 3 μέρες η ακατάπαυστη γκρίνια... Μίλησες με τον παιδίατρο σας κορίτσι μου;;;

Επίσης στη βεβαίωση έβαλε τις πρώτες 15 μέρες της άδειας κύησης που υποτίθεται ότι υποχρεώνεται ο εργοδότης να πληρώσει τις απολαβές... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...