Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Εμάς γιορτάζει η Πολυούχος μας αυτό το 3ήμερο η Φανερωμένη. Ξεκίνησε το πανηγύρι εχθές κι ανέβηκα με 1 φίλη μου να προσκυνήσω. Αυρίο που είναι η γιορτή της θα πάω να πάρω και άρτο. Σήμερα μπορεί για 1η φορά να παρακούσω το γιατρό μου! Θα πάω παραλία με κάτι φίλους μου που ήρθαν απο Αγγλία (και μου έφεραν τα πρώτα δώρα για τη μπουμπού μου) και αν δεν κράτηθώ θα μπω έστω για μια βουτιά! 

Εγώ τη ζήτησα και μου την έδωσαν τη λίστα κορίτσι μου απο το μαιευτήριο. Γράφει μέσα τα πάντα. Έγγραφα για την εισαγωγή και για την εγγραφή του παιδιού στο ληξιαρχείο, πράγματα για τη μαμά και πράγματα για το μωρό. Αν θέλεις σου βγάζω μια φωτογραφία να έχεις έναν μπούσουλα.

Ααα τι ωραια μπράβο μια χαρά καλά να περάσετε κορίτσι μου .. καλές βολτες αφού θα έχεις και παρέα να πάτε και θαλασσιτσα 

Παρε μαζί σου μια αλλαξιά αν μπεις θάλασσα να αλλάξεις μην κάτσεις με τα βρεγμένα και θα είσαι μια χαρά 😊 μια βουτιά δεν νομίζω ότι θα κανείς κακο 

και εγω που μπαίνω θάλασσα μην φανταστείς δεν κάθομαι πολύ μέσα μια βουτιά και βγαίνω 

Σου είπαν αν πλένουν το μωρο οι μαίες ή το πλένεις εσυ ; Αυτό δεν ξέρω στα ιδιωτικά τα κάνουν αυτές αλλάζουν πανες και το πλένουν 

Αν μπορέσεις στείλε μου τα πργαματα του παιδιού θέλω πιο πολύ να δω  και όταν πάω θα ζητήσω και εγω λογικά θα έχουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ααα τι ωραια μπράβο μια χαρά καλά να περάσετε κορίτσι μου .. καλές βολτες αφού θα έχεις και παρέα να πάτε και θαλασσιτσα 

Παρε μαζί σου μια αλλαξιά αν μπεις θάλασσα να αλλάξεις μην κάτσεις με τα βρεγμένα και θα είσαι μια χαρά 😊 μια βουτιά δεν νομίζω ότι θα κανείς κακο 

και εγω που μπαίνω θάλασσα μην φανταστείς δεν κάθομαι πολύ μέσα μια βουτιά και βγαίνω 

Σου είπαν αν πλένουν το μωρο οι μαίες ή το πλένεις εσυ ; Αυτό δεν ξέρω στα ιδιωτικά τα κάνουν αυτές αλλάζουν πανες και το πλένουν 

Αν μπορέσεις στείλε μου τα πργαματα του παιδιού θέλω πιο πολύ να δω  και όταν πάω θα ζητήσω και εγω λογικά θα έχουν 

Η μαμά του ανηψιού μου που γέννησε στο Έλενα μου είπε ότι έρχονται οι μαίες και σου δείχνουν πως να το κάνεις. Οπότε φαντάζομαι πως το κάνουν εκείνες. Και είναι και ανάλογα αν θα ζητήσεις να έχεις μαζί σου το μωρό ή όχι. 

Λίστα για το νεογέννητο : Φορμάκια, καλτσάκια, μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου, βαμβακερές πάνες αγκαλιάς, ρούχα και σκέπασμα εξόδου ανάλογα με την εποχή και το ειδικό κάθισμα μεταφοράς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Η μαμά του ανηψιού μου που γέννησε στο Έλενα μου είπε ότι έρχονται οι μαίες και σου δείχνουν πως να το κάνεις. Οπότε φαντάζομαι πως το κάνουν εκείνες. Και είναι και ανάλογα αν θα ζητήσεις να έχεις μαζί σου το μωρό ή όχι. 

Λίστα για το νεογέννητο : Φορμάκια, καλτσάκια, μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου, βαμβακερές πάνες αγκαλιάς, ρούχα και σκέπασμα εξόδου ανάλογα με την εποχή και το ειδικό κάθισμα μεταφοράς.

Το λέω γιατί αν πρέπει να το πλύνω εγω θα πρέπει να έχω πετσέτες και κάποιο σαμπουαν για αυτό ρωταω 

Έχεις την επιλογή στο δημόσιο αν θα έχεις το μωρο μαζί σου; Μάλλον στα μεγάλα νοσοκομεία στην Αθήνα θα την έχεις.. εμένα νομίζω δεν την έχεις.. το μωρο το έχεις συνέχεια εσυ το παίρνουν μόνο για τον παιδιατρο και πίσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Το λέω γιατί αν πρέπει να το πλύνω εγω θα πρέπει να έχω πετσέτες και κάποιο σαμπουαν για αυτό ρωταω 

Έχεις την επιλογή στο δημόσιο αν θα έχεις το μωρο μαζί σου; Μάλλον στα μεγάλα νοσοκομεία στην Αθήνα θα την έχεις.. εμένα νομίζω δεν την έχεις.. το μωρο το έχεις συνέχεια εσυ το παίρνουν μόνο για τον παιδιατρο και πίσω 

Ναι καλά... Εγώ θα το επέλεγα ούτως ή άλλως. Όταν ρώτησα τη μητέρα του ανήψιου μου, μου είπε ότι "καθαριστικά" και αναλώσιμα σου τα δίνουν εκεί για το βρέφος. Βεβαία εγώ θα έχω μάζι και κάποια δειγματάκια που μου έχουν δώσει απο τα σεμινάρια για παν ενδεχόμενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι καλά... Εγώ θα το επέλεγα ούτως ή άλλως. Όταν ρώτησα τη μητέρα του ανήψιου μου, μου είπε ότι "καθαριστικά" και αναλώσιμα σου τα δίνουν εκεί για το βρέφος. Βεβαία εγώ θα έχω μάζι και κάποια δειγματάκια που μου έχουν δώσει απο τα σεμινάρια για παν ενδεχόμενο...

Ευχαριστώ κοριτσι μου θα ρωτήσω και εδώ σε εμάς τι κάνουν όταν πάω και τι να έχω γιατί μπορεί να διαφέρει από τα μεγάλα νοσοκομεια της Αθήνας από της επαρχίας 

και εγω την κόρη μου μαζί μου την είχα στο μαιευτήριο δεν την έδινα στις μαίες γιατί θήλαζα συνέχεια.. μόνο για παιδιατρο την έπαιρναν κανένα 2 ωρο πρωί & απόγευμα για να την εξετάσουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ θα ήθελα να πάω θάλασσα αλλά δε θα προλάβουμε λόγω άλλων υποχρεώσεων..😐 καλές βουτιές να κάνετε! 😀 Και προσοχή στον ήλιο και τη ζέστη! Να πίνετε πολλά πολλά υγρά! Καλά ήδη τα ξέρετε αυτά αλλά δεν πειράζει που τα ξαναλέω!! Ζηλεύωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Κι εμείς δεν πήγαμε πουθενά το 3ημερο γιατί δουλεύει ο άντρας μου,οπότε τπτ το εξαιρετικό...κατά τ άλλα air condition και κοιτάζω εδώ να κανω κάποιες αγορές για το μωρό..Καλά να περάσετε ο,τι κι αν κάνετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τελικά μπορεί να μην έκανα βουτιά αλλά το ποδαράκι το έβρεξα μέχρι το γόνατο!!!20240623_164214.thumb.jpg.851ab7b515662daf154c571de8d7128f.jpg

Ωραία νερά!! Τελικά δεν μπήκες ε; Ήταν κρύα ή είπες να μην παρακούσεις τον γιατρό σου τελευταία στιγμή;😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τελικά μπορεί να μην έκανα βουτιά αλλά το ποδαράκι το έβρεξα μέχρι το γόνατο!!!20240623_164214.thumb.jpg.851ab7b515662daf154c571de8d7128f.jpg

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

και εμείς για μπάνιο έχουμε έρθει σήμερα είναι πολύ ωραία 

δεν πειράζει κορίτσι μου αφού δεν σου βγήκε να μπεις και τα ποδαράκια καλά είναι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! @Elkκαλά να περάσετε κορίτσι μου..! Εμείς χτες πήγαμε για μπάνιο...το πρώτο μου εμένα αν και είχα πει δε θα μπω φοβόμουν τελικά μπήκα και το καταευχαριστηθηκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλημέρα!!! @Elkκαλά να περάσετε κορίτσι μου..! Εμείς χτες πήγαμε για μπάνιο...το πρώτο μου εμένα αν και είχα πει δε θα μπω φοβόμουν τελικά μπήκα και το καταευχαριστηθηκα...

Άντε ωραία καλά εκανες κορίτσι μου και εγω μπαίνω απλά δεν κάθομαι πολύ ώρα IMG_7714.thumb.jpeg.6c3d3586f50c9328445f7c126b5e70e5.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια... καλά να περάσετε!

εγω δεν έχω καμία όρεξη για θάλασσα...δεν θέλω να φύγω μπροστά απο τον ανεμιστήρα με τίποτα 🤷

ειδικα σήμερα νιωθω οτι απο τη ζέστη θα καταρευσω... τόσο χάλια 🤷 δεν μπορώ να πάρω ανάσα!

Καντε και καμιά βουτιά για εμένα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Ωραία νερά!! Τελικά δεν μπήκες ε; Ήταν κρύα ή είπες να μην παρακούσεις τον γιατρό σου τελευταία στιγμή;😀

Ναι, όντως. Έχει ωραία νέρα το Ιόνιο είναι η αλήθεια! Το 2ο τελικά! Υπέροχη ήταν. Αλλά επειδή είχε και πολλή ζέστη, σκέφτηκα μη γίνει τίποτα και το 'χω τύψεις μετά που θα τον έχω παρακούσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

και εμείς για μπάνιο έχουμε έρθει σήμερα είναι πολύ ωραία 

δεν πειράζει κορίτσι μου αφού δεν σου βγήκε να μπεις και τα ποδαράκια καλά είναι 😊

Υπέροχα ήταν!!! Ίσως μέσα στη βδομάδα, αν μου δώσει το οκ να πάω έστω για ένα μπάνιο φέτος... Να περάσετε όμορφα κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλημέρα!!! @Elkκαλά να περάσετε κορίτσι μου..! Εμείς χτες πήγαμε για μπάνιο...το πρώτο μου εμένα αν και είχα πει δε θα μπω φοβόμουν τελικά μπήκα και το καταευχαριστηθηκα...

Μπράβο κορίτσι μου! Άμα σ' αφήνει ο γιατρός σου, μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσιαα, και εγώ σήμερα έκανα το δεύτερο μπανιο, νομίζω με παίρνει ένα ακόμα κ μετά τέλος. Κ εγώ έλεγα δεν θα μπαίνω αλλά δεν μπορώ να πω όχι στην θάλασσα 🫠

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια... καλά να περάσετε!

εγω δεν έχω καμία όρεξη για θάλασσα...δεν θέλω να φύγω μπροστά απο τον ανεμιστήρα με τίποτα 🤷

ειδικα σήμερα νιωθω οτι απο τη ζέστη θα καταρευσω... τόσο χάλια 🤷 δεν μπορώ να πάρω ανάσα!

Καντε και καμιά βουτιά για εμένα 😂

Εμάς σε σχέση με τις προηγούμενες μερες η αλήθεια ήταν λίγο πιο καλά από θέμα ζέστης 

δεν πειράζει κάθησε σπίτι με τον ανεμιστήρα αν σε κάνει να νιώθεις καλά κορίτσι μου και εγω σκ μέσα καθησα γιατί είχε πολύ ζεστη με κλιματιστικό και ανεμιστήρα την έβγαλα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Υπέροχα ήταν!!! Ίσως μέσα στη βδομάδα, αν μου δώσει το οκ να πάω έστω για ένα μπάνιο φέτος... Να περάσετε όμορφα κορίτσι μου!

Ναι ρώτησε και την άλλη γιατρός να δεις τι θα σου πει μήπως σου δώσει το οκ να κανείς έστω ένα μπάνιο 

εγω σήμερα ήταν το πρώτη μπάνιο από αυτά που έχω κάνει που το απόλαυσα 😊 ήταν ζεστη η θάλασσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mommyel είπε:

Καλησπέρα κοριτσιαα, και εγώ σήμερα έκανα το δεύτερο μπανιο, νομίζω με παίρνει ένα ακόμα κ μετά τέλος. Κ εγώ έλεγα δεν θα μπαίνω αλλά δεν μπορώ να πω όχι στην θάλασσα 🫠

Εεε 2-3 μπανακια καλά είναι να κάνουμε μωρέ βοηθανε κιολας αρκεί να δώσει και το οκ ο γιατρός μας 

εγω νομίζω 4 έχω κάνει ; Κάπου εκεί πάω στην θάλασσα αλλά δεν μπαίνω κάθε φορά που πηγαίνω 

καλα να περάσετε κορίτσια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι ρώτησε και την άλλη γιατρός να δεις τι θα σου πει μήπως σου δώσει το οκ να κανείς έστω ένα μπάνιο 

εγω σήμερα ήταν το πρώτη μπάνιο από αυτά που έχω κάνει που το απόλαυσα 😊 ήταν ζεστη η θάλασσα 

Μωρέ κι εδώ μια χαρά ζεστή είναι. Αφού εγώ συνήθως ξεκινάω τα μπάνια απο τέλη Απριλίου... Αλλά φοβήθηκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Μωρέ κι εδώ μια χαρά ζεστή είναι. Αφού εγώ συνήθως ξεκινάω τα μπάνια απο τέλη Απριλίου... Αλλά φοβήθηκα!!!

Αστο αν είναι μετά να το σκέφτεσαι θα σου βγει ξινο όποτε καλύτερα και αν σου πει η άλλη η γιατρός να μπεις τότε κανε κανενα μπανάκι τότε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Αστο αν είναι μετά να το σκέφτεσαι θα σου βγει ξινο όποτε καλύτερα και αν σου πει η άλλη η γιατρός να μπεις τότε κανε κανενα μπανάκι τότε 😊

Ναι, αύριο θα τους πάρω και τους 2... 

Εντωμεταξύ κορίτσια μου... Τούμπανο σήμερα τα πόδια μου... Τελείωσα όμως με τα πραγματάκια της μπουμπούς εδώ!!! Λογικά μέσα σε αυτήν την εβδομάδα θα τα έχω τελειώσει όλα εδώ και θα έχω μια εβδομάδα πλήρους ξεκούρασης και χαλάρωσης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Ναι, αύριο θα τους πάρω και τους 2... 

Εντωμεταξύ κορίτσια μου... Τούμπανο σήμερα τα πόδια μου... Τελείωσα όμως με τα πραγματάκια της μπουμπούς εδώ!!! Λογικά μέσα σε αυτήν την εβδομάδα θα τα έχω τελειώσει όλα εδώ και θα έχω μια εβδομάδα πλήρους ξεκούρασης και χαλάρωσης!!!

Άντε ωραία μπράβο αφού τα έχεις τακτοποιήσει όλα μια χαρά είσαι 

εγω ακόμα δεν άρχισα να πλένω πρέπει σιγά σιγά να τα κάνω δεν είναι και παρά πολλά θα τα τελειώσω γρήγορα 

εγω όταν είμαι πολύ ώρα όρθια τότε πρήζονται τα πόδια αρκετά 

αυριο λέω να παρω και εγω να κλεισω ραντεβού για Doppler 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία μπράβο αφού τα έχεις τακτοποιήσει όλα μια χαρά είσαι 

εγω ακόμα δεν άρχισα να πλένω πρέπει σιγά σιγά να τα κάνω δεν είναι και παρά πολλά θα τα τελειώσω γρήγορα 

εγω όταν είμαι πολύ ώρα όρθια τότε πρήζονται τα πόδια αρκετά 

αυριο λέω να παρω και εγω να κλεισω ραντεβού για Doppler 

Ε ναι... Ήμουν αρκετή ώρα όρθια μες στη ζέστη σήμερα. Γι' αυτό μάλλον. 

Άντε μια χαρά. Να μας πεις πότε θα σου κλείσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...