Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Ούτε εγώ το ξέρω πολύ καλά..κρατάνε τμήμα του ομφάλιου λώρου και αίμα και αυτό χρησιμεύει για τη θεραπεία κάποιων ασθενειών; Κάτι τέτοιο..

@Barbiee Νομίζω είναι για λευχαιμία κορίτσια, για τέτοιες ασθένειες αλλά επισης νομίζω πάλι πως αυτά διατηρούνται για μερικα χρόνια (πχ 5 χρόνια ) μετά είναι άχρηστα δεν ξέρω κιολας αν τα λεφτά αυτά τα 1000-1500 καλύπτουν την φύλαξη πχ και για τα 5 χρόνια  ή θα πρέπει να ξανά πληρώσεις 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Elk είπε:

@Barbiee Νομίζω είναι για λευχαιμία κορίτσια, για τέτοιες ασθένειες αλλά επισης νομίζω πάλι πως αυτά διατηρούνται για μερικα χρόνια (πχ 5 χρόνια ) μετά είναι άχρηστα δεν ξέρω κιολας αν τα λεφτά αυτά τα 1000-1500 καλύπτουν την φύλαξη πχ και για τα 5 χρόνια  ή θα πρέπει να ξανά πληρώσεις 🤷‍♀️

https://www.lifo.gr/various/blastokyttara-mythoi-kai-alitheies

Βρήκα αυτό αλλά είναι του 2008 το άρθρο!

Κι εγώ προς όχι τείνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

@Barbiee Νομίζω είναι για λευχαιμία κορίτσια, για τέτοιες ασθένειες αλλά επισης νομίζω πάλι πως αυτά διατηρούνται για μερικα χρόνια (πχ 5 χρόνια ) μετά είναι άχρηστα δεν ξέρω κιολας αν τα λεφτά αυτά τα 1000-1500 καλύπτουν την φύλαξη πχ και για τα 5 χρόνια  ή θα πρέπει να ξανά πληρώσεις 🤷‍♀️

είναι πολλά τα λεφτά η αλήθεια είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nanouko είπε:

https://www.lifo.gr/various/blastokyttara-mythoi-kai-alitheies

Βρήκα αυτό αλλά είναι του 2008 το άρθρο!

Κι εγώ προς όχι τείνω!

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

είναι πολλά τα λεφτά η αλήθεια είναι!

Και εμένα μου φαίνονται πολλά τα λεφτά δεν με περίσσευαν και για κάτι τέτοιο δεν ξέρω κιολας τι ισχύει από όλα αυτά που διαβάζω και ακούω όποτε δεν έκανα τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ θα τα δινα κορίτσια ...

Εγώ έπλυνα σήμερα και ξεκίνησα λίγο λίγο σίδερο...τώρα ποτέ θα το τελειώσω δεν ξέρω ..το πάω με το πάσο μου..έχω ξεκινήσει και βαλίτσα σιγά σιγά ...ε προσπαθώ όσο μπορώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Ούτε εγώ θα τα δινα κορίτσια ...

Εγώ έπλυνα σήμερα και ξεκίνησα λίγο λίγο σίδερο...τώρα ποτέ θα το τελειώσω δεν ξέρω ..το πάω με το πάσο μου..έχω ξεκινήσει και βαλίτσα σιγά σιγά ...ε προσπαθώ όσο μπορώ....

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

αα αρχισες μπράβο σιγά σιγά θα τα κανείς εγω πάλι πέρα από κανα δυο αγορές που έκανα δεν έχω κάνει τίποτα άλλο ακόμα πρέπει να αρχίσω και εγω να φτιάχνω τίποτα αγορες ακόμα να είμαι έτοιμη έστω με την τζαντα και τα πράγματα που θα χρειαστώ στην γεννά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ τα ξέθαψα κ τα έπλυνα όλα, αλλά δεν έχω σιδερωσει τίποτα. Είπα θα τα σιδερωσω σιγά σιγα μετά τις διακοπές, να είναι πιο φρέσκα.

Κ εγώ για βλαστοκυτταρα δεν ειχα κάνει τίποτα. Με είχαν ενημερώσει από το μαιευτήριο αλλά δεν το έκανα, βέβαια να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει κ διεξοδικά.

Επίσης βαλίτσα, ούτε καν ακομα🤣🤣 Κ αυτήν μετά τις διακοπές, μου φαίνεται νωρίς άλλωστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ τα ξέθαψα κ τα έπλυνα όλα, αλλά δεν έχω σιδερωσει τίποτα. Είπα θα τα σιδερωσω σιγά σιγα μετά τις διακοπές, να είναι πιο φρέσκα.

Κ εγώ για βλαστοκυτταρα δεν ειχα κάνει τίποτα. Με είχαν ενημερώσει από το μαιευτήριο αλλά δεν το έκανα, βέβαια να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει κ διεξοδικά.

Επίσης βαλίτσα, ούτε καν ακομα🤣🤣 Κ αυτήν μετά τις διακοπές, μου φαίνεται νωρίς άλλωστε. 

Εγω ειπα μέχρι τέλος του μήνα να τα έχω έτοιμα  γιατί ποτε δεν ξέρεις μου είπε και η μαία ότι μπορεί να με βάλει 38 εβδ μέσα και κάπως αγχώθηκα δηλαδή σε 54 μερες Θα γεννήσω ;;; 😳😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

αα αρχισες μπράβο σιγά σιγά θα τα κανείς εγω πάλι πέρα από κανα δυο αγορές που έκανα δεν έχω κάνει τίποτα άλλο ακόμα πρέπει να αρχίσω και εγω να φτιάχνω τίποτα αγορες ακόμα να είμαι έτοιμη έστω με την τζαντα και τα πράγματα που θα χρειαστώ στην γεννά 

 

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω ειπα μέχρι τέλος του μήνα να τα έχω έτοιμα  γιατί ποτε δεν ξέρεις μου είπε και η μαία ότι μπορεί να με βάλει 38 εβδ μέσα και κάπως αγχώθηκα δηλαδή σε 54 μερες Θα γεννήσω ;;; 😳😅

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου!!! Μην αγχώνεσαι βρε... Σιγά, τι διαφορά έχουν 2 βδομάδες;;; Όλα καλά θα πάνε. Αλλά μίλα και με το γιατρό σου κορίτσι μου. Εμένα με πήραν εχθές να με ενημερώσουν ότι ήρθε το καρότσι που παραγγείλαμε. Μόλις κατέβω Αθήνα θα τα ετοιμάσουμε όλα. Οπότε αρχές Ιουλίου νομίζω θα είναι όλα έτοιμα. Και η βαλίτσα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Κ εγώ τα ξέθαψα κ τα έπλυνα όλα, αλλά δεν έχω σιδερωσει τίποτα. Είπα θα τα σιδερωσω σιγά σιγα μετά τις διακοπές, να είναι πιο φρέσκα.

Κ εγώ για βλαστοκυτταρα δεν ειχα κάνει τίποτα. Με είχαν ενημερώσει από το μαιευτήριο αλλά δεν το έκανα, βέβαια να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει κ διεξοδικά.

Επίσης βαλίτσα, ούτε καν ακομα🤣🤣 Κ αυτήν μετά τις διακοπές, μου φαίνεται νωρίς άλλωστε. 

Σε ποιο μαιευτήριο είχες γεννήσει εσύ κορίτσι μου; Πότε πάτε με διακοπές με το καλό;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

 

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου!!! Μην αγχώνεσαι βρε... Σιγά, τι διαφορά έχουν 2 βδομάδες;;; Όλα καλά θα πάνε. Αλλά μίλα και με το γιατρό σου κορίτσι μου. Εμένα με πήραν εχθές να με ενημερώσουν ότι ήρθε το καρότσι που παραγγείλαμε. Μόλις κατέβω Αθήνα θα τα ετοιμάσουμε όλα. Οπότε αρχές Ιουλίου νομίζω θα είναι όλα έτοιμα. Και η βαλίτσα μας! 

Εεε πιστεύω στο βαρος θα έχει καποια διαφορά αυτες οι δυο βδομαδες αλλά τέλος πάντων ότι πει ο γιατρός τώρα 🤷‍♀️

Αν ήρθε και το καρότσι είσαι κομπλέ 😊 τα αλλά δεν θέλουν χρόνο και να χρειαστείς κάτι έξτρα το παίρνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εεε πιστεύω στο βαρος θα έχει καποια διαφορά αυτες οι δυο βδομαδες αλλά τέλος πάντων ότι πει ο γιατρός τώρα 🤷‍♀️

Αν ήρθε και το καρότσι είσαι κομπλέ 😊 τα αλλά δεν θέλουν χρόνο και να χρειαστείς κάτι έξτρα το παίρνεις 

Ε ναι... Θα πάει να το δει η "μητέρα" μου και θα με πάρει να μου πει.

Κορίτσι μου σίγουρα θα έπαιρνε λίγο παραπάνω βάρος σε 2 βδομάδες αλλά διάβασα ότι μετά τις 36 εβδομάδες ο ρυθμός αύξησης βάρους μειώνεται στο μισό... Οπότε μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Ο ανηψιός μου γεννήθηκε 36+5 και ήταν 2670. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Ε ναι... Θα πάει να το δει η "μητέρα" μου και θα με πάρει να μου πει.

Κορίτσι μου σίγουρα θα έπαιρνε λίγο παραπάνω βάρος σε 2 βδομάδες αλλά διάβασα ότι μετά τις 36 εβδομάδες ο ρυθμός αύξησης βάρους μειώνεται στο μισό... Οπότε μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Ο ανηψιός μου γεννήθηκε 36+5 και ήταν 2670. 

Καλε ναι πολλά δεν θα είναι κανα +200 γρ  βέβαια κανεις δεν μου είπε ότι ντε και καλά αν με αφηνε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ υποθετικά μιλάω και εγω με βάση την προηγούμενη εγκυμοσύνη 

η μαία είπε μετά τα 2300 γρ θεωρείτε τελειομηνο 🤷‍♀️

το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει από το νοσοκομείο το μωρο χάνει 200-300 γρ από το βαρος γεννήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ τέλη του μήνα αρχές του επόμενου ευελπιστώ να έχω ετοιμάσει τα πράγματα! Πώς είστε από συμπτώματα; Έμενε με έχει πιάσει μια αϋπνία τις τελευταίες μέρες..βρυκολακιαζω το βράδυ και τη μέρα κοιμάμαι δίωρα στον καναπέ..ρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο με τον πόνο στους γοφούς..ξύπνησα τώρα από τον πόνο..βάζω μαξιλάρι αλλά και πάλι..άσε που έχει τραχυνει και λίγο το δέρμα εκεί..έβγαλε σαν μικρά σπιθουράκια..🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλε ναι πολλά δεν θα είναι κανα +200 γρ  βέβαια κανεις δεν μου είπε ότι ντε και καλά αν με αφηνε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ υποθετικά μιλάω και εγω με βάση την προηγούμενη εγκυμοσύνη 

η μαία είπε μετά τα 2300 γρ θεωρείτε τελειομηνο 🤷‍♀️

το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει από το νοσοκομείο το μωρο χάνει 200-300 γρ από το βαρος γεννήσεις 

Μήπως δεν το μετράνε αυτό που χάνει; Και υπολογίζουν τη μέτρηση μόνο της γέννησης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ τέλη του μήνα αρχές του επόμενου ευελπιστώ να έχω ετοιμάσει τα πράγματα! Πώς είστε από συμπτώματα; Έμενε με έχει πιάσει μια αϋπνία τις τελευταίες μέρες..βρυκολακιαζω το βράδυ και τη μέρα κοιμάμαι δίωρα στον καναπέ..ρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο με τον πόνο στους γοφούς..ξύπνησα τώρα από τον πόνο..βάζω μαξιλάρι αλλά και πάλι..άσε που έχει τραχυνει και λίγο το δέρμα εκεί..έβγαλε σαν μικρά σπιθουράκια..🥺

Εγώ ξυπνάω και δυσκολεύομαι να ξανά κοιμηθώ λόγω ΓΟΠ. Έχω υπνηλία και πάλι γενικά αλλά σε γενικές γραμμές είμαι μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλε ναι πολλά δεν θα είναι κανα +200 γρ  βέβαια κανεις δεν μου είπε ότι ντε και καλά αν με αφηνε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ υποθετικά μιλάω και εγω με βάση την προηγούμενη εγκυμοσύνη 

η μαία είπε μετά τα 2300 γρ θεωρείτε τελειομηνο 🤷‍♀️

το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει από το νοσοκομείο το μωρο χάνει 200-300 γρ από το βαρος γεννήσεις 

Χάνει τόσο ε;;; Και σε πόσο καιρό πρέπει να τα ξαναπάρει με αποκλειστικό θηλασμό για να ξέρουν ότι τρέφεται αρκετά και σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!Συνεχιζω ακαθεκτη να ποσταρω παρολου που αργουν πααααααρα πολυ να εγκριθουν πφ...ευτυχως σημερα επεσε λιγο η ζεστη...Σχετικα με το εμβολιο κοκκυτη, διφθεριτιδας κτλ ρωτησα το γιατρο μου και μου ειπε οχι κ προβληματιστηκα..Αυτο γινεται για να παρουν τα νεογεννητα αντισωματα, αφου για περιπου ενα διμηνο ειναι ανεμβολιαστα..Σκεφτομαι τωρα να ρωτησω κ παιδιατρο, που δεν εχω βρει ακομα χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια... ούτε εγώ εχω ετοιμάσει κάτι ακόμα...τα έχω πάρει ολα οτι χρειαζομουν..εκτος απο: 1 κουβέρτα πικέ που θα χρειαστώ, σαμπουαν και κρέμες, παμπερς και μωρομαντηλα...και βάση για το καθισματακι του αυτοκινήτου...θα τα ετοιμάσω αρχές Ιουλίου λέω..να ξεκινήσω να πλύνω και να σιδερωσω ότι είναι! εξάλλου μέχρι τέλους Αυγούστου έχω πολύ καιρό μπροστά!

εμένα αυτο που με αγχώνει είναι οτι είπε ο κουνιαδος μου οτι θα μ στείλει καρότσι και καθισματακι αυτοκινήτου και ακόμα δεν μου το εχει στείλει...και καπως ενα αγχος το έχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Μήπως δεν το μετράνε αυτό που χάνει; Και υπολογίζουν τη μέτρηση μόνο της γέννησης;

Της γεννήσεις μετράνε αλλά όταν φεύγεις από το μαιευτήριο πάνω στο βιβλιαριο γραφει και με τι βαρος φεύγεις απο την κλινική 

αλλα οταν σε ρωτάνε ποσο γεννήθηκε λες το βαρος γεννήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Χάνει τόσο ε;;; Και σε πόσο καιρό πρέπει να τα ξαναπάρει με αποκλειστικό θηλασμό για να ξέρουν ότι τρέφεται αρκετά και σωστά;

Εεε ναι χάνουν ακρετα είναι η αλήθεια τις πρωτες μερες στο νοσοκομείο 

27/8 γεννήθηκε 3280γρ

30/8 φύγαμε από το νοσοκομείο 3020γρ

29/9 είχε πάει 4060γρ  συνολικά πήρε 1040γρ με αποκλειστικό θηλασμό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ τέλη του μήνα αρχές του επόμενου ευελπιστώ να έχω ετοιμάσει τα πράγματα! Πώς είστε από συμπτώματα; Έμενε με έχει πιάσει μια αϋπνία τις τελευταίες μέρες..βρυκολακιαζω το βράδυ και τη μέρα κοιμάμαι δίωρα στον καναπέ..ρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο με τον πόνο στους γοφούς..ξύπνησα τώρα από τον πόνο..βάζω μαξιλάρι αλλά και πάλι..άσε που έχει τραχυνει και λίγο το δέρμα εκεί..έβγαλε σαν μικρά σπιθουράκια..🥺

Εγω γενικα κοιμάμαι το βράδυ λίγο όταν αλλαζω πλευρό ζορίζομαι και η ζεστη με ενοχλεί αρκετα αλλά γενικα κοιμάμαι ακόμα 

εγω καμία φορά πονάω ανάμεσα από τα πόδια στους προσαγωγούς με πιάνουν κάτι απότομα για λίγο και με αφηνει 

Και τα πόδια μου πρήζονται αρκετά αλλά γενικα δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα  ακόμα τουλάχιστον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια... ούτε εγώ εχω ετοιμάσει κάτι ακόμα...τα έχω πάρει ολα οτι χρειαζομουν..εκτος απο: 1 κουβέρτα πικέ που θα χρειαστώ, σαμπουαν και κρέμες, παμπερς και μωρομαντηλα...και βάση για το καθισματακι του αυτοκινήτου...θα τα ετοιμάσω αρχές Ιουλίου λέω..να ξεκινήσω να πλύνω και να σιδερωσω ότι είναι! εξάλλου μέχρι τέλους Αυγούστου έχω πολύ καιρό μπροστά!

εμένα αυτο που με αγχώνει είναι οτι είπε ο κουνιαδος μου οτι θα μ στείλει καρότσι και καθισματακι αυτοκινήτου και ακόμα δεν μου το εχει στείλει...και καπως ενα αγχος το έχω!

Και εγω δεν έχω πάρει μπιμπιλινα καθόλου και μερικά αλλά πραγματακια που θα χρειαστώ 

γιατι αγχώνεσαι μήπως τελικά δεν σου τα στείλει καθόλου και ψάχνεσαι τελευταία στιγμή ; Γιατί αν σου τα στείλει και αργότερα δεν σε πειράζει ένα καθάρισμα θα θέλουν μόνο 

αλλα να πω την αλήθεια και εμένα μου έστειλε η ξαδέρφη  μερικά πράγματα πληρωσα μεταφορική να έρθουν στο χωριό και τελικά ήταν άχρηστα πχ το κάθισμα του αυτοκινήτου ήταν για πέταμα αγόρασα άλλο τελικά και μερικά ακόμα που μου έστειλε τα πέταξα έκλαψα τα λεφτά που έδωσα στην μεταφορική 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

 Γεια σας κορίτσια! Πλυναμε κι έμεινες μερικά σημερα με την μαμα μου, σιδερώσαμε κ τωρα πλύναμε αλλα. Αυριο παλι! 🤣

Άντε ωραία ξεκινήσατε και εγω τώρα λέω αύριο να κάτσω να τα ξεδιαλέξω να βγάλω αυτά που θα χρειαστώ για τους πρωτους μηνες γιατί τα έχω λίγο μπερδεμένα όλα μαζί καλοκαιρινά χειμωνιάτικα δεν τα έχω χωρίσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...