Μετάβαση σε περιεχόμενο

VBAC τοκετός


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες… ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια από εσάς εμπειρία με τοκετό vbac. Πριν λίγο καιρό γέννησα, δυστυχώς με καισαρική. Μολονότι ο γυναικολόγος μου είναι 1000% υπέρ του φυσιολογικού τοκετού το μωράκι μας δεν ήθελε. Στις 39 εβδομάδες έσπασαν τα υγρά και μπήκαμε για γεννα αλλά μόλις αρχισαν οι συσπάσεις από μονες τους το μωρό μας έχανε επικίνδυνα παλμούς λόγω περιτιλυξης σε όλο το σώμα, πραγμα που ανακαλύψαμε μόλις μπήκαμε εσπευσμένα για καισαρική τομη.  Σε συζήτηση μου με τον γιατρό μου μου συνέστησε να περιμένουμε ένα χρόνο και μετά να επιχειρήσουμε προσπάθεια για 2ο παιδάκι ώστε να πάμε πάλι φυσιολογικά. Έχει κάποια από εσάς εμπειρία στον vbac? Μετά από ποσό καιρό από την καισαρική γεννήσατε με vbac?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Γεννησα το 2016 την κόρη μου με καισαρική λόγω πλήρους ισχύακης προβολής και το 2018 τον γιο μου με Vbac 

ότι θες να ρωτήσεις είμαι στην διάθεση σου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλησπέρα!!!

Γεννησα το 2016 την κόρη μου με καισαρική λόγω πλήρους ισχύακης προβολής και το 2018 τον γιο μου με Vbac 

ότι θες να ρωτήσεις είμαι στην διάθεση σου…

Να τα χαίρεσαι!! Άρα και σε εσένα είχαν περάσει δυο χρόνια από γεννα σε γεννα και δεν είχες καποιο πρόβλημα; 

Θελω παρα πολύ να το προσπαθήσω γιατί ένιωσα απαίσια στην καισαρική, και με τον τρόπο που έγινε και η ανάρρωση με ζόρισε αρκετά. Αλλά ταυτόχρονα δε θέλω να αφήσω να περάσει και πολύς καιρός , δλδ θέλω μετά από ένα-ενάμιση χρόνο να ξανά μεινω έγκυος. Και φοβαμαι μήπως θα είναι νωρίς αν και ο γιατρός μου λέει δεν υπάρχει πρόβλημα αν περάσει ένας χρόνος κ μετά μεινω έγκυος…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλησπέρα!!!

Γεννησα το 2016 την κόρη μου με καισαρική λόγω πλήρους ισχύακης προβολής και το 2018 τον γιο μου με Vbac 

ότι θες να ρωτήσεις είμαι στην διάθεση σου…

Καλημερα,

Και γω γεννησα το 2021 με καισαρικη.

Και τωρα ειμαι εγκυος μολις μπηκα στον 7ο μηνα. 

Πως ηταν η εμπειρια σου νε vbac? Θα μας πεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, καταρχάς είχα ενημερωθεί πολύ σχετικά με το Vbac, είχα διαβάσει, είχα μιλήσει με γυναίκες που το είχαν προσπαθήσει, με έμπειρες μαίες και τον γιατρό μου, που αυτός ήταν που μου το πρωτοείπε όταν στο 40ήμερο μετά τον 1ο τοκετό μου είπε άντε και το επόμενο φυσιολογικά.

Δεν είχα καλή ανάρρωση από την καισαρική, δυσκολεύτηκα πολύ! Και ήθελα να την αποφύγω στο δεύτερο όπως καταλαβαίνεις. Φυσικά πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αν κάτι δεν πάει καλά θα πάμε άμεσα σε καισαρική.

Εμπιστεύτηκα το σώμα μου, προσπάθησα να μάθω να το ακούω, είχα δίπλα μου σε όλη την εγκυμοσύνη και στον τοκετό δική μου μαία, έμπειρη σε Vbac και τον γιατρό πολύ υποστηρικτικό που ακολουθούσε αυτά που ήθελα στον τοκετό (όχι παρεμβάσεις, όχι κόψιμο κλπ) και όλα κύλησαν ομαλά και μέσα σε 5 ώρες από το σπάσιμο των νερών (οι πόνοι ήρθαν κανά 3ωρο αργότερα) γέννησα έναν μπέμπαρο 3890 φυσιολογικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Λοιπόν, καταρχάς είχα ενημερωθεί πολύ σχετικά με το Vbac, είχα διαβάσει, είχα μιλήσει με γυναίκες που το είχαν προσπαθήσει, με έμπειρες μαίες και τον γιατρό μου, που αυτός ήταν που μου το πρωτοείπε όταν στο 40ήμερο μετά τον 1ο τοκετό μου είπε άντε και το επόμενο φυσιολογικά.

Δεν είχα καλή ανάρρωση από την καισαρική, δυσκολεύτηκα πολύ! Και ήθελα να την αποφύγω στο δεύτερο όπως καταλαβαίνεις. Φυσικά πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αν κάτι δεν πάει καλά θα πάμε άμεσα σε καισαρική.

Εμπιστεύτηκα το σώμα μου, προσπάθησα να μάθω να το ακούω, είχα δίπλα μου σε όλη την εγκυμοσύνη και στον τοκετό δική μου μαία, έμπειρη σε Vbac και τον γιατρό πολύ υποστηρικτικό που ακολουθούσε αυτά που ήθελα στον τοκετό (όχι παρεμβάσεις, όχι κόψιμο κλπ) και όλα κύλησαν ομαλά και μέσα σε 5 ώρες από το σπάσιμο των νερών (οι πόνοι ήρθαν κανά 3ωρο αργότερα) γέννησα έναν μπέμπαρο 3890 φυσιολογικά!

Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου.

Καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εμπειρο μαιευτηρα και μαια σε vbac προκειμενου να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου.

Καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εμπειρο μαιευτηρα και μαια σε vbac προκειμενου να πανε ολα καλα!

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου.

Καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εμπειρο μαιευτηρα και μαια σε vbac προκειμενου να πανε ολα καλα!

Είναι πολύ σημαντικό. Και εμένα ο ίδιος ο γιατρός μου το έθεσε κατευθείαν σαν επιλογή δεν ανέφερε καθόλου επόμενη καισαρική. Είναι πολύ θετικός στο VBAC και έχει κάνει αρκετές φορές. Ωστόσο στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ψαξω και μαία που να ειδικεύεται, εάν εχουμε στο Ηράκλειο.  Ελπίζω να τα καταφέρουμε στο επόμενο παιδάκι. 
σχετικα με τους κινδύνους που αναφέρονται (πχ να ανοίξει η τομη, ρήξη μητρας) τι σας λένε εσάς οι γιατροί σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η stella_mal είπε:

 

Είναι πολύ σημαντικό. Και εμένα ο ίδιος ο γιατρός μου το έθεσε κατευθείαν σαν επιλογή δεν ανέφερε καθόλου επόμενη καισαρική. Είναι πολύ θετικός στο VBAC και έχει κάνει αρκετές φορές. Ωστόσο στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ψαξω και μαία που να ειδικεύεται, εάν εχουμε στο Ηράκλειο.  Ελπίζω να τα καταφέρουμε στο επόμενο παιδάκι. 
σχετικα με τους κινδύνους που αναφέρονται (πχ να ανοίξει η τομη, ρήξη μητρας) τι σας λένε εσάς οι γιατροί σας; 

Καλημερα,

Πιο πολυ συμμετειχα στη συζητηση επειδη μου αρεσει σαν ιδεα. Αλλα δεν νομιζω να γεννησω με vbac, αλλα μαλλον με καισαρικη ξανα. Εκτος αν βρεθω ξαφνικα με σωστη θεση μωρου και 10εκ διαστολη ισως τοτε να το σκεφτοταν ο γυναικολογος μου και καλη εβδομαδα κυησης να μην ειναι πολυ προωρο... Πιστεω μολις κλεισω 38 εβδομαδων θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρικη. Ας πανε ολα καλα μεχρι τοτε και δεν πειραζει που δεν θα χω κανει φυσιολογικο τοκετο.

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι να εχουμε ολες οι κοπελες που περιμενουμε τωρα μωρακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η stella_mal είπε:

 

Είναι πολύ σημαντικό. Και εμένα ο ίδιος ο γιατρός μου το έθεσε κατευθείαν σαν επιλογή δεν ανέφερε καθόλου επόμενη καισαρική. Είναι πολύ θετικός στο VBAC και έχει κάνει αρκετές φορές. Ωστόσο στην επόμενη εγκυμοσύνη θα ψαξω και μαία που να ειδικεύεται, εάν εχουμε στο Ηράκλειο.  Ελπίζω να τα καταφέρουμε στο επόμενο παιδάκι. 
σχετικα με τους κινδύνους που αναφέρονται (πχ να ανοίξει η τομη, ρήξη μητρας) τι σας λένε εσάς οι γιατροί σας; 

Η σωστή ενημέρωση είναι το παν!

Βρες μαία έμπειρη και θα σε ενημερώσει για όσα θες να μάθεις υπεύθυνα!

Σίγουρα έχετε μαία στο Ηράκλειο. Βρες την ομάδα Vbac στο fb και θα σε βοηθήσουν μα βρεις μαία στην περιοχή σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

@ditaki  αν ο γιατρός σου είναι Αθήνα θα ήθελα να μου στείλεις τα στοιχεία του σε πμ. Θέλω πολύ να γεννήσω το επόμενο μου παιδάκι φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...