Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαιευτική βία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αρκετές από σας μπορεί να έχετε δει ένα βίντεο μιας κοπέλας που γέννησε σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας αναφερόμενη στη μαιευτική βία που υπέστη (αδιαφορία , φωνες , κοροϊδία, συνεχής παρακολούθηση διαστολής που δεν προβλεπόταν κτλ ) με διάφορα άλλα παραδείγματα σαν αποφυγήν για μας που δεν έχουμε γεννήσει ακόμη.

Ωστόσο, επειδή κι εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, θα ήθελα να ρωτήσω μανουλες που γέννησαν κι εκείνες σε δημόσιο ( αν υπάρχει γνώμη για Αραιταιειο, ακόμη καλύτερα) αν ένιωσαν και εκείνες κάτι τέτοιο από μαίες.

Αγχώθηκα πολύ η αλήθεια είναι και ο καιρός πλησιάζει.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Αρκετές από σας μπορεί να έχετε δει ένα βίντεο μιας κοπέλας που γέννησε σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας αναφερόμενη στη μαιευτική βία που υπέστη (αδιαφορία , φωνες , κοροϊδία, συνεχής παρακολούθηση διαστολής που δεν προβλεπόταν κτλ ) με διάφορα άλλα παραδείγματα σαν αποφυγήν για μας που δεν έχουμε γεννήσει ακόμη.

Ωστόσο, επειδή κι εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, θα ήθελα να ρωτήσω μανουλες που γέννησαν κι εκείνες σε δημόσιο ( αν υπάρχει γνώμη για Αραιταιειο, ακόμη καλύτερα) αν ένιωσαν και εκείνες κάτι τέτοιο από μαίες.

Αγχώθηκα πολύ η αλήθεια είναι και ο καιρός πλησιάζει.  

Κορίτσι μου δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο ότι είναι δημόσιο αλλά στο ότι κάποιες μαιες την έχουν δει κάπως μια ξαδέρφη μου γέννησε στο Ιασώ και οι μαιες την στραβωκοιτουσαν επειδή δεν θήλασε...Θα πας με όποιον γιατρό είναι εκείνη τη μέρα ή με τον δικό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Γέννησα στο Αττικό την κόρη μου το 2022 και δεν συνέβη τίποτα σχετικό. Ίσα ίσα μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω τόσο για τις μαιες που ηταν μαζί μου στον τοκετό, όσο και για τις μαιες του ορόφου. Ήταν ολες εξαιρετικές, πραγματικά. Συμφωνώ και με όσα ανέφερε η κοπέλα παραπάνω, έχει να κάνει με την κάθε μαία κι όχι με το νοσοκομείο.

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!Γεννησα στο Ελενα κι η περιποιηση που ειχα κι η φροντιδα που ενιωθα,τυφλα να εχουν τα ιδιωτικα..Ειναι ξεκαθαρα στον ανθρωπο κι οχι στο ειδος μαιευτηριου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...