Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο κοκκυτη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε πόσες από εσας κατά τη διάρκεια της κύησης σας ο γυναικολόγος σας σας είπε να κάνετε το εμβόλιο του κοκκυτη;;

Το κάνατε;

Αν ναι ή/και όχι, γιατί;

Μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου αλλά δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη για αυτό και δεν το έχω ψάξει εκτενέστερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το έκανα και ήμουν πολύ πιο ήρεμη γιατί με αυτόν τον τρόπο προστατευονται τα μωρά. Όλοι οι ενημερωμένοι γιατροί το συστήνουν, αναφέρεται και στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού Ενηλίκων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Σε ποια εβδομάδα το προτείνει συνήθως ο γιατρός; Εγώ είμαι 32+1 και δεν μου έχει πει κάτι ακόμη..ίσως μου πει στο αυριανό ραντεβού δεν ξέρω. Για το εμβόλιο της γρίπης που τον ρώτησα από μόνη μου, μου είπε μπορώ να το κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα! Σε ποια εβδομάδα το προτείνει συνήθως ο γιατρός; Εγώ είμαι 32+1 και δεν μου έχει πει κάτι ακόμη..ίσως μου πει στο αυριανό ραντεβού δεν ξέρω. Για το εμβόλιο της γρίπης που τον ρώτησα από μόνη μου, μου είπε μπορώ να το κάνω. 

Συστήνεται μεταξύ 27ης και 32ης εβδομάδας. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα για να έχουν προλάβει  να σχηματιστούν αντισώματα. Το εμβόλιο του κοκκυτη είναι το πρώτο που κάνουν τα μωρά- όταν γίνονται δύο μηνών. Ο εμβολιασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τα προστατεύει αυτό το μεσοδιάστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς μας το πρότεινε ο παιδίατρος, είχαμε κάνει ένα ραντεβού πριν γεννήσω. Και όχι απλά το έκανα εγώ, αλλά και ο σύζυγός και η μητέρα μου που στην αρχή μας βοηθούσε με τα δίδυμα. Εγώ όταν το έκανα ήμουνα 28η 29η εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2023 at 11:59 ΜΜ, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε πόσες από εσας κατά τη διάρκεια της κύησης σας ο γυναικολόγος σας σας είπε να κάνετε το εμβόλιο του κοκκυτη;;

Το κάνατε;

Αν ναι ή/και όχι, γιατί;

Μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου αλλά δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη για αυτό και δεν το έχω ψάξει εκτενέστερα...

Καλημέρα εμένα δεν μου  είπε τίποτα ο γιατρος για το εμβόλιο του κοκκυτη ούτε της γρίπης ούτε του κορονοϊού (γιατί τότε αρκετοί γιατροί έλεγαν να το κάνουν οι έγκυες )

οποτε δεν είχα κάνει τίποτα από όλα αυτά αλλά δεν ηθελα κιολας να κάνω 

με το καλό το μωρακι σου 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...