Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουνίου 2024 🤰🏽💞🌷


Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η stel2 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Με το καλό εύχομαι! Δεν έχω ζυγαριά στο σπίτι η αλήθεια είναι, αλλά δεν νομίζω να έχω χάσει περισσότερα από 1-2! Επίσης, 5.12 έχουμε και εμείς την αυχενική και papp A και δυστυχώς θα πάω μόνη μου. Είναι χρονοβόρα διαδικασία; Και πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα;

Δεν έχω κάνει ακόμα, θα μας πουν λεπτομέρειες τα κορίτσια που έκαναν, αλλά είσαι σίγουρη ότι γίνεται να πας μόνη σου; Εμένα μου είπαν στο τηλ όταν έκλεισα το ραντεβού αποκλειστικά με συνοδό, γι αυτό στο λέω. Για ψυχολογικούς λόγους φαντάζομαι.  Βέβαια μπορεί ο δικός σου γιατρός να μην το απαιτεί.  Για κάνε μία ερώτηση. 

@annoula1987 καλά αποτελέσματα!! Περιμένουμε νέα από την εμπειρία σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2023 at 4:13 ΜΜ, ο/η Blur είπε:

Γεια σας κοριτσια! 

Χαθηκα αλλα δεν ειμαι και πολυ καλά! Ενω η αυχενική-υπερηχος βγηκε εκλπηκτικά καλή. η papp a μας εδωσε 1/200 δυστυχώς για down! Ο γιατρός και η μαία μου λενε να μην ανησυχω οτι είναι κατι συνηθισμένο αλλα εγω οπως καταλαβαινετε δεν κοιμαμαι τα βραδια! Με την καινουργια χρονιά θα κανουμε αμνιοπαρακεντηση...

Σας διαβαζω καθημερινά και χαιρομαι για ολες που πανε καλα... 

Ελπίζω και για μενα να πανε ολα καλα

 

 

 

στις πριν 22 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Μπράβο!!! Και ωραίο αυτό με το φύλο, σαν μικρό πάρτι! 
 

Κορίτσι μου είναι λογικό να είσαι αγχωμένη αλλά θα δεις ότι θα είναι όλα μια χαρά! Θα κάνεις και την αμνιοπαρακέντηση και θα ηρεμήσεις, έχω φίλες που την έχουν κάνει και ήταν όλα μα όλα τέλεια και μάλιστα μετά χαίρονταν πιο πολύ την εγκυμοσύνη τους γιατί ήταν σίγουρες! 
Οι γιατροί δε θα σου έλεγαν ψέματα! 
Να πάνε όλα καλά εύχομαι! 

Κορίτσι μου μην ανχωνεσαι , ξερω ότι είναι δυσκολο, αλλά εχε πίστη και θα πάνε όλα καλά ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2023 at 1:23 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πώς είστε από συμπτώματα;

Εγώ διανύω την 9η εβδομάδα, την επόμενη θα πάω στη γιατρό για υπέρηχο και 12/12 αυχενική! Ανυπομονώ η αλήθεια είναι.

Από συμπτώματα.. τις τελευταίες μέρες ενώ ξυπνάω καλά, προς το μεσημέρι νιώθω σαν άρρωστη. Πεινάω αρκετά αλλά μόλις φάω το στομάχι μου με ανακατεύει. Το στήθος επίσης πολύ πρησμένο και πονάει και μία μόνιμη νύστα. Επίσης πολύ ζωντανά όνειρα! 

Πότε περίπου σταματάνε αυτά τα συμπτώματα; Η μήπως δεν σταματάνε ποτέ όλα; 

 

στις On 23/11/2023 at 1:23 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πώς είστε από συμπτώματα;

Εγώ διανύω την 9η εβδομάδα, την επόμενη θα πάω στη γιατρό για υπέρηχο και 12/12 αυχενική! Ανυπομονώ η αλήθεια είναι.

Από συμπτώματα.. τις τελευταίες μέρες ενώ ξυπνάω καλά, προς το μεσημέρι νιώθω σαν άρρωστη. Πεινάω αρκετά αλλά μόλις φάω το στομάχι μου με ανακατεύει. Το στήθος επίσης πολύ πρησμένο και πονάει και μία μόνιμη νύστα. Επίσης πολύ ζωντανά όνειρα! 

Πότε περίπου σταματάνε αυτά τα συμπτώματα; Η μήπως δεν σταματάνε ποτέ όλα; 

Καλησπερα κορίτσι μου …..

Εγω από συμπτώματα δεν έχω κατι τραγικο ….αυτο που με ταλαιπώρησε ήταν η αϋπνία και τα πολλαπλά όνειρα την λιγοστή ώρα που με επερνε ο υπνος αλλά τωρα που μπήκα στην 13 εβδομάδα όπως μου είχε πει και η Μαια μου όλα άλλαξαν …Κοιμάμαι μια χαρά 😴😴😴😴😴😴😴😴😴και δεν έχουν προσθέτει και αλλά συμπτώματα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έφυγα από τον γιατρό κορίτσια!!! Με είχε σχεδόν 2 ώρες!! Πρώτη φορά τόσο μεγάλος υπέρηχος!!! Βέβαια το ζουζουνακι όλο κουνιόταν και μετά μας γύρισε πλάτη,οπότε διακόψαμε 2 φορές μήπως και γυρίσει! Μου έφυγε ένα πρώτο μεγάλο άγχος! Τα βρήκε όλα πολύ καλά! Για άλλη μια φορά, το βρίσκουν πιο μεγάλο με βάση τις μετρήσεις, οπότε από 12+4 ,είμαι πλέον 13 εβδομάδων ακριβώς! Φύλο δεν ήταν σίγουρος να μας πει αλλά εμείς με τον σύζυγο το κόψαμε για κοριτσάκι! Να δούμε αν θα πέσουμε μέσα! Βέβαια περιμένω και την αίματος η οποία θα δώσει ακριβώς τα ποσοστά. Εύχομαι και στις υπόλοιπες καλά αποτελέσματα και να κρατάμε σύντομα όλες γερά μωράκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Δεν έχω κάνει ακόμα, θα μας πουν λεπτομέρειες τα κορίτσια που έκαναν, αλλά είσαι σίγουρη ότι γίνεται να πας μόνη σου; Εμένα μου είπαν στο τηλ όταν έκλεισα το ραντεβού αποκλειστικά με συνοδό, γι αυτό στο λέω. Για ψυχολογικούς λόγους φαντάζομαι.  Βέβαια μπορεί ο δικός σου γιατρός να μην το απαιτεί.  Για κάνε μία ερώτηση. 

@annoula1987 καλά αποτελέσματα!! Περιμένουμε νέα από την εμπειρία σου!!

Ευχαριστώ πολύ!! Εγώ στο Ιασώ θα πάω..Δεν μου είπαν κάτι για συνοδό η αλήθεια είναι. Ο σύντροφος μου δουλεύει και δεν έχω κάποιον άλλο εδώ στην Αθήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα κι εγώ χτες την αυχενική, μας τα βρήκε όλα καλά και περιμένουμε σήμερα και τα αποτελέσματα από το papp-a. Μας είπε και το φύλο, κατά 90% αγόρι όπως το περιμέναμε για κάποιο λόγο είχαμε προαίσθημα!

Έχασα ένα κιλό από την τελευταία φορά που πήγα που ήταν πριν από 3 εβδομάδες αλλά δεν το είδε ως πρόβλημα. Η μαία είπε ότι η παγίδα είναι συνήθως το 2ο τρίμηνο που δεν έχεις φουσκώσει ακόμα πολύ και δεν έχεις και τα συμπτώματα της ναυτίας κι αρχίζεις και τρως παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και δυο μέρες μετά την αυχενική μου είπε ο γιατρός τα αποτελέσματα της εξέτασης αίματος και ενω για τις χρωμοσωμικες υπήρξε μόνο μια επιδείνωση αλλά αμελητεα υπήρξε επιδείνωση στα ποσοστά της προεκλαμψιας, εχω 1/31.

Μου συνέστησε σαλοσπιρ καθημερινά μετά το φαγητό μέχρι την 36η εβδομάδα. Κι ήταν καθησυχαστικος ως συνήθως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, τι κάνετε; Πως πάτε με τα συμπτώματα; Εγώ έκανα εξετάσεις αίματος σήμερα και οι τιμές ήταν αυξημένες σε σχέση με 1 μήνα ακριβώς πριν. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω αφυδατωθεί γιατί έχω ξερά χείλη τις τελευταίες ημέρες και λόγω των εμετών που είχα και τώρα συνεχίζονται οι ανακατωσούρες έχω μειώσει πολύ το νερό. Πίνω 1 λίτρο την ημέρα και πρέπει να το αυξήσω άμεσα, να προσέξω διατροφή κ να κάνω επανάληψη την άλλη βδομάδα. Έχω φοβηθεί αρκετά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, τι κάνετε; Πως πάτε με τα συμπτώματα; Εγώ έκανα εξετάσεις αίματος σήμερα και οι τιμές ήταν αυξημένες σε σχέση με 1 μήνα ακριβώς πριν. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω αφυδατωθεί γιατί έχω ξερά χείλη τις τελευταίες ημέρες και λόγω των εμετών που είχα και τώρα συνεχίζονται οι ανακατωσούρες έχω μειώσει πολύ το νερό. Πίνω 1 λίτρο την ημέρα και πρέπει να το αυξήσω άμεσα, να προσέξω διατροφή κ να κάνω επανάληψη την άλλη βδομάδα. Έχω φοβηθεί αρκετά.. 

Να έχεις ένα μπουκαλάκι/παγούρι συνέχεια δίπλα σου και να πίνεις συχνά μικρές γουλιες! Κι εμένα τελευταία τα χείλη μου τα νιώθω αφυδατωμένα και έκανε στο πλάι... Με ένα λιποζαν στο χέρι είμαι. Κατά τα άλλα καλά, το στήθος μόνο με ενοχλεί αρκετά. Είναι και οι εβδομάδες που έχασα το άλλο μου μωράκι και αισθάνομαι περίεργα... Περιμένω τα αποτελέσματα από την Papp-A, και μετά θα κλείσω ραντεβού με την γυναικολόγο. Πάλι άγχος μέχρι να το δω... Άντε να περάσει ακόμα ένας μήνας που θα το αισθάνομαι και θα νιώθω πιο ήρεμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Να έχεις ένα μπουκαλάκι/παγούρι συνέχεια δίπλα σου και να πίνεις συχνά μικρές γουλιες! Κι εμένα τελευταία τα χείλη μου τα νιώθω αφυδατωμένα και έκανε στο πλάι... Με ένα λιποζαν στο χέρι είμαι. Κατά τα άλλα καλά, το στήθος μόνο με ενοχλεί αρκετά. Είναι και οι εβδομάδες που έχασα το άλλο μου μωράκι και αισθάνομαι περίεργα... Περιμένω τα αποτελέσματα από την Papp-A, και μετά θα κλείσω ραντεβού με την γυναικολόγο. Πάλι άγχος μέχρι να το δω... Άντε να περάσει ακόμα ένας μήνας που θα το αισθάνομαι και θα νιώθω πιο ήρεμη...

Υπομονή κι εσύ κορίτσι μου και πίστη ότι όλα θα πάνε καλά!!

Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση γτι έβαζα συνέχεια κεραλοιφή σκέψου που είναι δυνατή κ πάλι ήταν χάλια και σκισμένα. Είχα προσέξει και κάποιες φορές τα ουρά μου σκούρα. Οι εξετάσεις ούρων βγήκαν καθαρές, γι αυτό πηγαίνουμε στην αφυδάτωση. Και οι εξετάσεις πριν 1 μήνα πολύ καλές.  Μακάρι να ήταν μόνο αυτό. Φοβάμαι αν δεν είναι τι θα γίνει.. 

Καλά αποτελέσματα και με τις αιματολογικές! Περιμένουμε τα όμορφα νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Υπομονή κι εσύ κορίτσι μου και πίστη ότι όλα θα πάνε καλά!!

Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση γτι έβαζα συνέχεια κεραλοιφή σκέψου που είναι δυνατή κ πάλι ήταν χάλια και σκισμένα. Είχα προσέξει και κάποιες φορές τα ουρά μου σκούρα. Οι εξετάσεις ούρων βγήκαν καθαρές, γι αυτό πηγαίνουμε στην αφυδάτωση. Και οι εξετάσεις πριν 1 μήνα πολύ καλές.  Μακάρι να ήταν μόνο αυτό. Φοβάμαι αν δεν είναι τι θα γίνει.. 

Καλά αποτελέσματα και με τις αιματολογικές! Περιμένουμε τα όμορφα νέα σου! 

Θετικές σκέψεις! Μόνο τα ούλα σου βλέπεις πιο σκούρα? Οι θηλές σου δεν σκουρυναν? Γιατί ξέρω ότι λόγω ορμονών, συμβαίνουν αυτά. Εμένα είναι κατακόκκινες! Αν και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν το είχα προσέξει. Κι εγώ τελευταία πίνω λίγο νερό, με ανακατεύει λίγο,ειδικά το πρωί. Αλλά πρέπει να το δουλέψουμε κάπως... 

Οι άλλες κοπέλες που χάθηκαν όλες?! 

Μήπως θα θέλατε να ανοίξουμε μια ομάδα στο Facebook, ώστε να είναι πιο άμεσες οι απαντήσεις? Έτσι είχα κάνει στην ομάδα που μιλούσα όταν ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο και ακόμα κρατάμε επικοινωνία με τα περισσότερα κορίτσια, 13 χρόνια πλέον! Βέβαια έχουμε βρεθεί και με όλες από κοντά αρκετές φορές. Και είναι όμορφο να βλέπουμε πώς μεγαλώνουν τα παιδιά μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου καλο μηνα ❤️❤️ 

Εμενα βγηκαν και οι εξετασεις papp A ,συνολικα τα ποσοστα ειναι 1/20000 οποτε ο γιατρος με καθησυχασε οτι ολα πανε καλα.

Απο συμπτωματα εχω τη πρωινη αναγουλα  η οποια δεν καταληγει σε εμετο. Εχω τη ταση αλλα δεν μπορω να κανω εμετο γιατι απο μονη μου νομιζω δεν το αφηνω ( φοβαμαι πολυ τους εμετους) 

Τρωω πρωινο .δεκατιανο και μεσημεριανο και μετα τελος!  Δεν μπορω το βραδυ φουσκωνω πολυ και με ενοχλει 😕  βαζω μονο στο mylti μηλο μπανανα πορτοκαλι και πινω αυτα. 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και από εμένα !! Έχω χαθεί γιατί ακόμα είμαι στην αναμονή για την αυχενική και βλέπω τα δικά σας νέα 😆 

Τελευταία είχα πολλές ναυτίες γενικά δεν ευχαριστιεμαι το φαγητό και τρώω βρώμη ,κριτσινια με κρέμα τυρί, τοστ με τυρί , σούπες και τέτοια ... Έχω τεράστια αποστροφή στα γλυκά που εγώ μπορούσα να ζήσω μόνο με γλυκά 😮💨 δεν με αναγνωρίζω ούτε εγώ ούτε οι γύρω μου 😆 στον γάμο μου δεν έφαγα ούτε ένα κουφέτο ούτε ένα γλυκό και χθες έφεραν μελομακάρονα στην δουλειά και τα είχα δίπλα χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου !!!  Αυτό που λέτε για το νερό πάντως το είπε και εμένα ο γιατρός όταν είχε δει την κύστη μου στον υπέρηχο ότι πρέπει να πίνω 2.5 λίτρα νερό πλέον !! Έτσι έχω ένα μπουκάλι του λίτρου πάντα μαζί και το μετράω κάπως 😐

Εύχομαι σε όλες καλά αποτελέσματα και να είστε γερές με γερά μωράκια !! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 
Τι κάνετε; Εγώ έχω τρελαθεί στο νερό και στο κατούρημα εννοείται. Για να κάνω επανέλεγχο την επόμενη εβδομάδα. Μου είπε 3 λίτρα την ημέρα για να ενυδατωθώ. 
Μπράβο @dimand πολύ καλά αποτελέσματα!! Όλα πάνε υπέροχα! Αυτό με το βράδυ το έχω κι εγώ. Ξυπνάω με όρεξη και μέσα στη μέρα μετά μειώνεται. Καλό για να μην πάρουμε βάρος.
 Μπράβο @marmaki και για τα δικά σου αποτελέσματα! Salospir παίρνω κι εγώ, είχα κάνει έναν έλεγχο για την πήξη του αίματος και μου είχε πει ότι χρειάζεται. 

@annoula1987 βγήκαν τα αποτελέσματα σου, όλα καλά;

Άντε υπομονή και σε εμάς όλες τις υπόλοιπες που είμαστε προς το τέλος και καλά αποτελέσματα με την αυχενική μας!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 
Τι κάνετε; Εγώ έχω τρελαθεί στο νερό και στο κατούρημα εννοείται. Για να κάνω επανέλεγχο την επόμενη εβδομάδα. Μου είπε 3 λίτρα την ημέρα για να ενυδατωθώ. 
Μπράβο @dimand πολύ καλά αποτελέσματα!! Όλα πάνε υπέροχα! Αυτό με το βράδυ το έχω κι εγώ. Ξυπνάω με όρεξη και μέσα στη μέρα μετά μειώνεται. Καλό για να μην πάρουμε βάρος.
 Μπράβο @marmaki και για τα δικά σου αποτελέσματα! Salospir παίρνω κι εγώ, είχα κάνει έναν έλεγχο για την πήξη του αίματος και μου είχε πει ότι χρειάζεται. 

@annoula1987 βγήκαν τα αποτελέσματα σου, όλα καλά;

Άντε υπομονή και σε εμάς όλες τις υπόλοιπες που είμαστε προς το τέλος και καλά αποτελέσματα με την αυχενική μας!!

 

Καλημέρα και από μένα! Καλό μήνα να έχουμε!! Θα αργήσουν οι αιματολογικές, μου είπε 7-10 μέρες, άρα λογικά τέλος της εβδομάδας που έρχεται. Μετά θα κλείσω και ραντεβού με γυναικολόγο,κοντά στα Χριστούγεννα για να το δούμε και να κάνω ήσυχη τις γιορτές. Πώς και πώς περιμένω να φτάσουμε στο τέλος,να γεννήσω να ηρεμήσω! Τρόπος του λέγειν, γιατί μετά αρχίζουν άλλα άγχη!! 😅 Καλές αυχενικες και στις υπόλοιπες εύχομαι! Σαλοσπιρ μου έδωσε κι εμένα προληπτικά αν και δεν φαίνεται να έχω θέμα με την πήξη...το μικρό βέβαια,το εκατοσταρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2023 at 9:34 ΠΜ, ο/η annoula1987 είπε:

Θετικές σκέψεις! Μόνο τα ούλα σου βλέπεις πιο σκούρα? Οι θηλές σου δεν σκουρυναν? Γιατί ξέρω ότι λόγω ορμονών, συμβαίνουν αυτά. Εμένα είναι κατακόκκινες! Αν και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν το είχα προσέξει. Κι εγώ τελευταία πίνω λίγο νερό, με ανακατεύει λίγο,ειδικά το πρωί. Αλλά πρέπει να το δουλέψουμε κάπως... 

Οι άλλες κοπέλες που χάθηκαν όλες?! 

Μήπως θα θέλατε να ανοίξουμε μια ομάδα στο Facebook, ώστε να είναι πιο άμεσες οι απαντήσεις? Έτσι είχα κάνει στην ομάδα που μιλούσα όταν ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο και ακόμα κρατάμε επικοινωνία με τα περισσότερα κορίτσια, 13 χρόνια πλέον! Βέβαια έχουμε βρεθεί και με όλες από κοντά αρκετές φορές. Και είναι όμορφο να βλέπουμε πώς μεγαλώνουν τα παιδιά μας!!

 

στις πριν 8 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 
Τι κάνετε; Εγώ έχω τρελαθεί στο νερό και στο κατούρημα εννοείται. Για να κάνω επανέλεγχο την επόμενη εβδομάδα. Μου είπε 3 λίτρα την ημέρα για να ενυδατωθώ. 
Μπράβο @dimand πολύ καλά αποτελέσματα!! Όλα πάνε υπέροχα! Αυτό με το βράδυ το έχω κι εγώ. Ξυπνάω με όρεξη και μέσα στη μέρα μετά μειώνεται. Καλό για να μην πάρουμε βάρος.
 Μπράβο @marmaki και για τα δικά σου αποτελέσματα! Salospir παίρνω κι εγώ, είχα κάνει έναν έλεγχο για την πήξη του αίματος και μου είχε πει ότι χρειάζεται. 

@annoula1987 βγήκαν τα αποτελέσματα σου, όλα καλά;

Άντε υπομονή και σε εμάς όλες τις υπόλοιπες που είμαστε προς το τέλος και καλά αποτελέσματα με την αυχενική μας!!

 

Κορίτσια μου καλησπέρα @annoula1987εγώ συμφωνώ για το γκρουπ.. ειναι καλή ιδέα,πιο αμεση. @MayiaKa κι εγώ δεν παίζει ποσο νερο κ ποσο κατουραω σαν να ειμαι στη έρημο κ κορίτσια δε ξέρω εάν το παθαίνετε αλλά δε μπορώ να κρατηθώ πολύ που φευγουν🙄 τι ντροπήηη χαχ επίσης κ εμένα ο υπερηχος ήταν καλός αλλά μ έβγαλε την τρισωμια 21-> 1/61 επειδή δεν είχα φυσιολογική αυχενικη κ μετρια pappa ήταν λίγο αυξημένη κ επέμειναν για αμνιο.. για νε ξερω λεει σιγουρα το οποίο δε το θέλω καθόλου.. τι θα αλλάξει δλδ; τπτ... τζάμπα άγχος επίσης λες και τις έγκυες τις αγχώνουν πολύ εύκολα δε ξέρω τ λένε με τέτοιο τρόπο στο κέντρο που δε νομίζω ότι βοηθάει τελικά. Σκέφτομαι ισως να κάνω τη nipt η να περιμένω 2ου επιπέδου..  ούτως ή άλλως μονο ποσοστά είναι κανένας δεν ξέρει σίγουρα..  όσο για το φύλο δε ξέρω ακόμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Motsi είπε:

 

Κορίτσια μου καλησπέρα @annoula1987εγώ συμφωνώ για το γκρουπ.. ειναι καλή ιδέα,πιο αμεση. @MayiaKa κι εγώ δεν παίζει ποσο νερο κ ποσο κατουραω σαν να ειμαι στη έρημο κ κορίτσια δε ξέρω εάν το παθαίνετε αλλά δε μπορώ να κρατηθώ πολύ που φευγουν🙄 τι ντροπήηη χαχ επίσης κ εμένα ο υπερηχος ήταν καλός αλλά μ έβγαλε την τρισωμια 21-> 1/61 επειδή δεν είχα φυσιολογική αυχενικη κ μετρια pappa ήταν λίγο αυξημένη κ επέμειναν για αμνιο.. για νε ξερω λεει σιγουρα το οποίο δε το θέλω καθόλου.. τι θα αλλάξει δλδ; τπτ... τζάμπα άγχος επίσης λες και τις έγκυες τις αγχώνουν πολύ εύκολα δε ξέρω τ λένε με τέτοιο τρόπο στο κέντρο που δε νομίζω ότι βοηθάει τελικά. Σκέφτομαι ισως να κάνω τη nipt η να περιμένω 2ου επιπέδου..  ούτως ή άλλως μονο ποσοστά είναι κανένας δεν ξέρει σίγουρα..  όσο για το φύλο δε ξέρω ακόμα.. 

Νομίζω ότι η αμνιοπαρακέντηση σου δίνει ακριβή ποσοστά για όλα. Είναι η πιο σίγουρη εξέταση. Αν όμως δε θες να ξέρεις είναι δικαίωμα σου να πάρεις το ρίσκο. Οι γιατροί μας προτείνουν ο,τι θεωρούν καλύτερο για εμάς, εμείς αποφασίζουμε. Καλή τύχη εύχομαι σε ο,τι αποφασίσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Motsi είπε:

 

Κορίτσια μου καλησπέρα @annoula1987εγώ συμφωνώ για το γκρουπ.. ειναι καλή ιδέα,πιο αμεση. @MayiaKa κι εγώ δεν παίζει ποσο νερο κ ποσο κατουραω σαν να ειμαι στη έρημο κ κορίτσια δε ξέρω εάν το παθαίνετε αλλά δε μπορώ να κρατηθώ πολύ που φευγουν🙄 τι ντροπήηη χαχ επίσης κ εμένα ο υπερηχος ήταν καλός αλλά μ έβγαλε την τρισωμια 21-> 1/61 επειδή δεν είχα φυσιολογική αυχενικη κ μετρια pappa ήταν λίγο αυξημένη κ επέμειναν για αμνιο.. για νε ξερω λεει σιγουρα το οποίο δε το θέλω καθόλου.. τι θα αλλάξει δλδ; τπτ... τζάμπα άγχος επίσης λες και τις έγκυες τις αγχώνουν πολύ εύκολα δε ξέρω τ λένε με τέτοιο τρόπο στο κέντρο που δε νομίζω ότι βοηθάει τελικά. Σκέφτομαι ισως να κάνω τη nipt η να περιμένω 2ου επιπέδου..  ούτως ή άλλως μονο ποσοστά είναι κανένας δεν ξέρει σίγουρα..  όσο για το φύλο δε ξέρω ακόμα.. 

Αν δε κάνω λάθος η αυχενική με το papp-a σου δίνουν αξιοπιστία κατά 95%, το nipt 99% και η αμνιοπαρακέντηση είναι για το 100%. Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα κι αφού δεν θέλετε αμνιοπαρακέντηση (ούτε εγώ την πολυθελω) το nipt είναι μια καλή ιδέα.

@annoula1987 και @MayiaKa σας ευχαριστώ για τις εμπειρίες σας με το σαλοσπιρ. Και η κουμπάρα μου που δουλευει σε γυναικολογικη κλινικη μου είπε ότι εκείνοι το δίνουν σε όλες τις εγκύους εξαρχής.

Βέβαια σήμερα είδα αρκετό φρέσκο αίμα κόκκινο και αφού ανησύχησα έριξα το φταίξιμο στο σαλοσπιρ... Πήρα τηλ τον γιατρό αλλά δεν μου απάντησε. Έβαλα μετά σερβιετακι αλλά δεν συνεχίστηκε το αίμα. Θα στείλω ε-μαιλ στο γιατρό και λογικά θα μου απαντήσει αύριο το βράδυ. Λέω να παραλείψω το αυριανό σαλοσπιρ μέχρι να μου απαντήσει τουλάχιστον ο γιατρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίστηκε το αίμα την επόμενη μέρα στις 11, βρήκα τον γιατρό στο τηλ και μου πε να πάω το απόγευμα από εκεί να ξαναδουμε το μωρό, καθησυχαστικος ήταν βέβαια όπως πάντα. Μου είπε ότι δεν φταίει το σαλοσπιρ και ότι δεν θεωρεί ότι πήγε κάτι στραβά γιατί το είδαμε πριν λίγες μέρες κι ήταν καλά και ότι δεν πάει κάτι στραβά σε αυτή τη βδομάδα...

Είχα πάει στη δουλειά και σηκώθηκα και πήρα ταξί και γύρισα σπίτι. Σκέφτομαι τυχόν αποκόλληση, δεν ξέρω προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να συμβαίνει. Και ανησυχώ κι ας ήταν καθησυχαστικος ο γιατρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι να εγκριθούν τα ποστ μου θα διαβάσετε όλη την εξέλιξη αλλά σε κεφάλαια 😂

Γυρίζω τώρα απο τον γιατρό, όλα καλά, ένα αιματωμα προκαλεί την αιμορραγία. Ξαναειπε ότι δεν ευθύνεται το σαλοσπιρ, αλλά ίσως να το επιδεινώνει και γι αυτό το σταματαω για λίγες ημέρες μέχρι να φύγει το αιμάτωμα. Να ξαναμιλήσουμε σε λίγες ημέρες είπε αλλά να ξεκουραστώ (όχι όλη μέρα ξάπλα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα κοριτσουδιααααα .

Πως ειμαστε ?  ❤️ Φουσκωνουμε ? 

Καλημέρα και σε εσένα !!! Εγώ πάντως 3 μηνών δεν ξέρω αν είναι φούσκωμα η πρήξιμο κτλπ πάντως έχω κοιλίτσα και δεν μπορώ να φοράω τα τζιν μου πια... Ευτυχώς μου είχε δώσει μια φίλη μου παντελόνια εγκυμοσύνης και φοράω αυτά που είναι ελαστικά στην κοιλιά και δεν με πιέζουν !! 

Εσείς πώς τα πάτε με τα ρούχα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angeliki1990 είπε:

Καλημέρα και σε εσένα !!! Εγώ πάντως 3 μηνών δεν ξέρω αν είναι φούσκωμα η πρήξιμο κτλπ πάντως έχω κοιλίτσα και δεν μπορώ να φοράω τα τζιν μου πια... Ευτυχώς μου είχε δώσει μια φίλη μου παντελόνια εγκυμοσύνης και φοράω αυτά που είναι ελαστικά στην κοιλιά και δεν με πιέζουν !! 

Εσείς πώς τα πάτε με τα ρούχα?? 

Kι εγω εχω ενα φουσκωμα χαμηλα που με κανει να μ ενοχλουν τα τζιν. Χαχα τα  εχω σταματησει εδω και 2 βδομαδες περιπου /.Ειμαι με κολαν και φορμες 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimand είπε:

Kι εγω εχω ενα φουσκωμα χαμηλα που με κανει να μ ενοχλουν τα τζιν. Χαχα τα  εχω σταματησει εδω και 2 βδομαδες περιπου /.Ειμαι με κολαν και φορμες 😛

Εντάξει ευτυχώς δεν είμαι η μόνη 😆 γιατί λένε στον 3ο δεν φαίνεται κάτι γενικα από κοιλιά αλλά αν βάλω φόρεμα λίγο στενό κάνει μπαμ ότι είναι κοιλιά εγκυμοσύνης γιατί πετάει δυσανάλογα με το σώμα και είναι στρογγυλή 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έφτιαξα την ομάδα στο FB. Είναι κρυφή, δεν μπορεί κάποιος να την βρει με αναζήτηση, για αυτό σας στέλνω το λινκ σε προσωπικό μήνυμα. Αν παραλείψω κάποια, ας γράψει εδώ να της στείλω. Σας περιμένω εκεί για πιο άμεση επικοινωνία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου....μου ήρθε εχθές περίοδος...μάλλον ήταν βιοχημική γιατί έχω έντονη ροή....και ο γιατρός δεν το αποκλείει εφόσον είδα αχνές γραμμουλες που δεν σκουρυναν... Έχω παρα πολύ αίμα....Αλλά μπορεί και όχι ..δεν είμαστε σίγουροι εφόσον δεν έκανα χοριακη  Οπότε προχωράμε...
    • Κοριτσάκι μου η διαφορα φαινετε! Μεγάλη διαφορα θα βλεπεις κάθε δυο μέρες που αυξάνεται η χοριακη❤️ ειπαμεεεε ηρθεεεε για να μεινει αυτή τη φοραααααα❤️👶🏻
    • Ναι ναι αυτό μου είπε και ο γιατρός! Έπρεπε να φύγει ! Επίσης μου είπε ότι γεννιουνται τέτοια κοριτσάκια και έχουν πολλα προβλήματα εκτός το ότι είναι στείρα έχουν και αναπτυξιακά προβλήματα και νοητικά αλλά και παθολογικά όποτε καλύτερα που εφυγε😢 Θα μου στείλει το πιστεύω και εγώ αυτό! Και είμαι σιγουρη ότι είναι καλά εκεί πάνω με τα υπόλοιπα αγγελάκια👼 σε όλες μας θα μας στειλει το ουράνιο τόξο μας🌈 Θα μου το στείλει το ουράνιο τόξο και σε έμενα και σε εσενα και σε όλες μας🌈 Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω ! Κορίτσι μου έτσι νοιωθω και εγώ μια σκέφτομαι θετικα μια με ποιανού τα κλάμματα! Μη δίνεις σημασία καθόλου στα σχόλια και στις ερωτήσεις αυτές απαντά με θράσος! Το ουράνιο τόξο είναι κοντα να το θυμασαι🌈 Μακάρι η επόμενη να είναι η τυχερη 🙏🙏🙏 θα έρθει σε όλες μας κάποια στιγμή που θα παειιιιιι❤️ ανταποδίδω την αγκαλια🫂   Σφίξει τα δοντια κοριτσάκι μου! Η καταιγίδα θα σταματήσει και θα βγει το ουράνιο τόξο! Κάθε εμπόδιο για καλό ! Δεν έχουν βγει τυχαία αυτές οι φράσεις και είναι βγαλμένες από την ζωή! Το μωρακι μας είναι στο δρομοοοο❤️🥰🌈 Ήθελα από την πρώτη στιγμή που απέβαλα να μάθω το φύλο ! Ηταν δυσκολο όταν μου το ανακοίνωσε καθώς ξεκίνησε με αυτό αλλά στη συνέχεια που μου είπε ότι είχε το σύνδρομο αυτό και ότι τα κοριτσάκια αυτά γεννιουνται και θα ήταν στείρο αλλά θα είχε και πολλα προβλήματα κάπως απάλυνε ο πόνος ! Το πήραν ψηλά ο θεος και όλοι οι άγιοι για να μη ταλαιπωριόνταν και είμαι σιγουρη ότι είναι καλά εκεί πάνω μαζί με τα υπόλοιπα αγγελούδια 👼 εκτός ότι θα το έχω στην καρδιά μου μαζί με το άλλο αγγελούδι μου που εφυγε πολύ νωρίς θα τα αποτυπωσω και στο σώμα μου για να τα βλέπω καθημερινά και να κοιτάω ψηλά με χαμόγελο πλέον! 👼👼 καποια στιγμή θα μου φέρουν το αδερφάκι τους που θα είναι υγιης και θα το προσέχουν από εκεί ψηλά 🌈🤍🤍
    • Ευχαριστώ πολύ.με αγχωνει λίγο γιατί κάπου κάπου έχω πονάκια σαν περιόδου 
    • Χρόνια πολλά κορίτσι μου! Είναι πολύ νωρίς ακόμα, είσαι ουσιαστικά 8 μέρες από την εμβρυομεταφορα και είναι με τεστ ούρων που η συγκέντρωση της χοριακης απ όσο γνωρίζω δεν είναι το ίδιο με το αίμα. Που και αίματος να έκανες τωρα είναι νωρίς ακόμα. Μην απογοητευεσαι καθόλου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...